Tirimine jalutamisel ja kelguvedu ...?

- kelgu ees ja inimese kõrval
Kasutaja avatar

Tirimine jalutamisel ja kelguvedu ...?

PostitusPostitas san » 24 Apr 2006 15:19

Tere.
Alustan sellest, et endal pole alaska malamuuti aga mehe vend ostis tolle endale. Nad on väga õnnelikud ja eeskujulikud noored koeraomanikud. Mul aga tekkis küsimus. Nimelt tirib see 4 kuune kuts jalutuskäikudel, nagu enamik suuri koeri, keda pole mitte tirima õpetatud. Küsisin, et kas nad ka ikka plaanivad koera nö. normaalselt jalutama õpetada aga kasvataja olevat öelnud, et kelgukoerad peavadki koguaeg vedama ja mitte tirima neid ei tohiks õpetada. Ma lihtsalt küsin üle, et kas ongi nii? Või käib see asi ikka nii, et kui korale rakmed selga pannakse, teab ta, et nüüd läheb tööks aga kui kaelarihm kaela, siis peab ikka rahulikult kõndima....
Aaa.... ja neil on plaanis temaga pigem näitustel käima hakata kui tööd tegema...

Kasutaja avatar

PostitusPostitas dutch » 24 Apr 2006 15:26

Mina õpetaks nii, et veab, siis kui on traksid seljas. Kui on kaelarihm, siis ei vea. Niimoodi oleme oma ambulle üritanud õpetada, kellega ka vahel vedamist harrastatakse.
Need, kes tõesti on vaid spordile-tööle suunatud eriti oma koeri ei keela tirimisel. Arvavad, et rikub "drive" ära. :wink:

Pipa&Fan
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Elo&Fan » 26 Jaan 2010 14:35

Näe, oligi mul õigesti meeles, et mingi selline teema on kunagi olnud :D
Seoses kutsikatega ja vajadusega olla "tark kasvataja" :) kerkis see teema jälle päevakorda. Ma olen oma koerad mõlemad õpetanud kõrval kõndima, mitte küll päris jala kõrval, aga nad ei tiri. Natuke nad veavad ka. Ega mina ei oska arvata, kas nad veaks paremini, kui ma poleks neid harjutanud tirimata jalutama? :roll:
Täitsa loogika põhjal ma arvan, et veosituatsioon ja jalutamise situatsioon on piisavalt erinevad, et koer peaks suutma neil vahet teha? Või mida teised arvavad?

Fenna & Ruudi
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Aino » 26 Jaan 2010 14:53

Igatahes njuufat olen titest peale harjutanud tirimata tatsuma (täiesti mõistetavatel põhjustel) ja tema ei vea praktiliselt üldse, kuigi kui ta oli veidi üle aasta, siis proovisime. Kohe, kui tunneb kerget tagasitõmmet, peatub.
Retriiver suudab eristada vaba olekut kõrvalkõnnist, tema veab.
Ehk saavad taibukamad aru erinevusest, aga kergem on vist ikka teada, mis soovid seoses koeraga on. Suurt tublidust kohe paljudel aladel tuleb harva ette, kui on selline mitmekülgne täht, nõuab see ka omanikult suurt pühendumist ja teadlikkust.

landsu & paksbokser
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Ferdinand » 26 Jaan 2010 15:42

Mul on igale tegevusele oma käsklus. Kui tahan, et landseer kelku/mind/käru tiriks siis hüüan "Tiri" ja tõmbab nii, et vaod taga. Kui vaja, et teeks otse jala kõrval sammumist, siis on "kõrval". Niisama jalutamiseks, kus jala kõrval pole vaja olla aga tirida ka ei tohi on käsklus "Jaluta". Koer teeb kenasti vahet, mida ta teha tohib ja mida temalt oodatakse.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas livia » 26 Jaan 2010 15:49

Mina olen oma koera harjutanud vedama nii, et kui traksid on seljas, võib vedada ja kui on kaelarihm kaelas, siis tuleb lõdva rihmaga käia.
Kuna ma käin temaga jooksmas, siis ta on harjunud, et joostes võib vedada ja jooksmas käin ainult traksidega.
"Keegi ei hinda sinu vestluse erilist ja ülimat geniaalsust nõnda nagu koer". Christopher Morley

Kasutaja avatar

PostitusPostitas lotos » 26 Jaan 2010 16:16

Elo&Fan kirjutas:Natuke nad veavad ka. Ega mina ei oska arvata, kas nad veaks paremini, kui ma poleks neid harjutanud tirimata jalutama? :roll:
Täitsa loogika põhjal ma arvan, et veosituatsioon ja jalutamise situatsioon on piisavalt erinevad, et koer peaks suutma neil vahet teha? Või mida teised arvavad?

Minul on hea vedaja see koer,kes käinud koolis ja õppinud kõrval käimist :P
Tegelikult see tirimine/mitte tirimine on vaid üks aspekt vedamisel...Oluline on ka sotsialisserimine ja koera soov koos teiste koertega koos joosta/tööd teha.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Miikene » 26 Jaan 2010 20:47

Minul oli koolipõlves airedale terjer. Õpetamisest teadsin niipalju, kui tollal kirjandusest lugeda sai ja ALMAVÜ klubis kursustel õpetati. Seega koer kõndis kõrval ja ei tirinud. Suuski ja kelku vedas sellegipoolest ja suure lusti ja rõõmuga, kusjuures vedas alles siis, kui vastav käsk anti. Rakmete selga panek ei tähendanud automaatselt vedamist, ikka minu käsk oli selleks. Koerad ju targad, ajuti tundub mulle, et neid alahinnatakse. See, kui koera ei juleta õpetada tirimata jalutama, kartuses, et pärast ei vea nii hästi, tundub mulle nende alahindamisena. Kel vedada meeldib, see veab, kellele see lusti ei paku, sel pole ka hoogu- ei usu, et see kuidagi muude käskluste õpetamisega seotud oleks.

& Karusnahad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Snowblind » 27 Jaan 2010 12:53

Ilmselt oleneb ka koera iseloomust- kui pehmeloomulisele kutsule karmilt selgeks teha, et ei mingit vedamist, siis ilmselt on hiljem raske selgeks teha, et nüüd võib, kui terve eelneva elu ei ole tohtinud ja on selle eest karistada saanud.
If you´re not having fun, you´re not doing it right

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Miikene » 27 Jaan 2010 20:43

Snowblind kirjutas:Ilmselt oleneb ka koera iseloomust- kui pehmeloomulisele kutsule karmilt selgeks teha, et ei mingit vedamist ...

See on muidugi õige, et keelamisest, täpsemalt, selle viisist, võib nii paljugi oleneda. Kui pehmeloomulisele karmilt läheneda, siis võib palju muudki halba teha. Ma ei saa ainult aru, miks pehmeloomulisele peaks karmilt lähenema. Räägin nüüd küll kollist, täpsemalt oma Meerist, kes pole iial jalutusrihma tirinud. Nii kui survet tundis, kohe sättis sammu parajaks - pole vaja olnud keelata ega käskida. Ja vedama ei saa teda mingi väega. (Vaatasin just kollikojast ja imestasin, et kollile vedamine siiski võõras ei ole ja on neidki, kes veavad. Minu oma jääb aga korralikult seisma, nii kui survet tunneb ja ilma igasuguse minevikus kärkimiseta või õpetuseta - seega pole teda rikkuda saanudki, oligi kohe selle koha pealt "rikutu"). Kusjuures Mishelli olen küll ka karmilt kõrvale kamandanud, veab aga sellegipoolest.

& Karusnahad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Snowblind » 28 Jaan 2010 11:45

Ei peakski. Aga see ei tähenda, et seda ei tehta. Ilmselt mitte alati sihilikult aga alati ei hinda algajad oma koera päris õigesti või teevad nii, nagu on varasemate koertega teinud või on näinud kedagi tegemas. Ei pea kedagi konkreetset silmas, lihtsalt tekkis selline mõte, et selline asi võib tekitada koeras konflikti "tirida või mitte tirida".

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Artsu&Bosse » 28 Jaan 2010 13:14

Väga huvitav teema :) Pisut aastaid ja kogemusi selja taga (siberi huskydega), julgen väita, et ka suhteliselt lihtsakoeliseks (inimesele kuuletumise mõttes :wink: ) peetavad kelgukoerad (malamuudid, gröönud, samojeedid, huskyd- kes rohkem kes vähem) saavad aru, kas on plaanis vedu korraldada või jalutama minna, isegi siis kui neid pidevalt veorakmetega jalutatakse. Küll aga on sellisel vahepidamisel (eriti kui asi puudutab malamuuti, kellel jõudu palju) väga suur praktiline tähtsus :).
Kui liigutakse ikka linnakeskkonnas teiste inimeste, koerte läheduses, siis võib selline järeleandmine põhimõttel, et : "panen rakmed selga, siis koer ei tee oma kaelalihastele liiga ja saab vabamalt liikuda", väga palju koeraomaniku elu raskemaks teha. Miks?
Näiteks oma kogemustele tuginedes olen ikka tuttavate-sõpradega neil teemadel vesteldes korranud naljaga pooleks seda mõtet, et minu jaoks on iga uus päev koertega jalutama minnes, nagu uus algus :). Ikka on nii, et esimesed 100-200 meetrit tuleb koertele jalutusrihmast sikutades ja tuttavat käsklust korrates meelde tuletada, et tegemist on JALUTAMISEGA :D . Kusjuures, nad tunnevad hästi käsklusi ja ma olen jalutamisel tempot valides järjepidev ja järeleandmatu :) Aga, vedamine on neil loomuses ja nii see jääb ning jalutusrihmaga jalutamine on omaette väljakutse 8) . Ma ei poolda seda arvamust, et jalutamisel ( kaelarihm+jalutusrihm) koera korralekutsumine, et ta hirmsasti ei tiriks ja hoiaks omaniku poolt valitud tempot, rikuks koera veotahet. Nagu eespool öeldud, nad saavad käsklustest aru ja teevad vahet, mis on mis :). Kui sellist tõugu sõber on endale muretsetud, siis mina soovitaksin jalutamise/vedamise tasakaalus hoida :) . Kui on tegemist jalutamisega, siis tuleks panna jalutusrihm ja olla järjepidev ja järeleandmatu :), jalutusrihm võib pingul olla aga omanik valib liikumistempo. (alternatiiv on olla tuulelipuna lehvimas koera valitud kiirusel tema järel ja halvemal juhul siis ka juba tema valitud suunas). Tasakaalustuseks tuleks aga pakkuda koerale vedu, näiteks veosporti harrastades (canicross, dogtrekking jms). See tähendab, et selline sõber peaks saama ka VEDADA. Seda muide ei asenda koduaias või koerteaedikus koeral ringi lipata laskmine :) (see teeb tõelisel veokoeral vaid lihased soojaks). Ise kasutan tõepoolest veorakmeid vaid treeningutel või võistlustel ja seda seetõttu, et koerad saaksid aru, et veorakmetes liikudes lõppevad need rõõmud, mis on neile lubatud jalutamisel (teiste koerte jäetud lõhnade nuusutamine).
Kennel Sookriimud
www.sookriimud.ee

Kasutaja avatar

PostitusPostitas sirgu » 28 Jaan 2010 13:47

Meil ikka ka nii, et kui traksid peal, siis on teada, et läheb vedamiseks. Lihtsalt jalutamist ei tulegi eriti ette, kuna elame metsas. Aga kui vaja tsivilseeritud keskonnas ringi liikuda, siis selleks on koerad õpetatud kõrval käima. Kuigi jah, eks nad algul ikka sikutada tahavad.... :) Seega olen samuti seda meelt, et lihtsalt (korrektselt :wink: ) jalutamine veotahet ei pärsi.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas KatiMaria » 28 Jaan 2010 14:00

Meie oleme vedamises alles algajad, aga mulle tundub Artsu&Bosse postituses olnud jutt loogiline. Koer ei ole loll. Kui talle selgeks teha, mis on vedamine ja mis niisama jalutamine, ta saab aru küll.
Samoyed - More Than Just a Pretty Face!

& väike rosin
Kasutaja avatar

PostitusPostitas :Emma: » 02 Veebr 2010 18:10

See on see sama lugu, kus osad kasvatajad soovitavad näitusekoera kutsikaid mitte istuma õpetada, kuna see rikkuvat potentsiaalset head seisu näituseringis. Tegelikult, kui korralikult õpetada on võimalik koer väga multifunktsionaalseks õpetada, asi on pigem mugavuses. Omaniku jaoks on vahel lihtsalt mugavus olulisem kui koera multifunktsionaalsus ja alati pole ka aega igale koerale õpetada kõiki võimalikke asju. Ma usun et koera seisukohalt oleks 60- pealises karjas enamusele kelgukoertele võimalik õpetada, mis vahe on vedamisel ja jalutamisel, kuid omaniku seisukohast oleks see füüsiliselt juba väga keeruline ettevõtmine. 60x2 vastuolulist käsklust, mille õpetamine võtab aega- kogu selle töö kõrvalt, mida nõuab nagunii taolise karja igapäevane hooldamine pööritaks omanik arvatavasti juba ainuüksi sellise jutu peale silmi :hups:.
"Pedigree indicates what the animal should be. Conformation indicates what the animal appears to be. But, performance indicates what the animal actually is."

Pommidega kollid tulevad taksodega
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Linda » 02 Veebr 2010 18:19

:Emma: kirjutas:See on see sama lugu, kus osad kasvatajad soovitavad näitusekoera kutsikaid mitte istuma õpetada, kuna see rikkuvat potentsiaalset head seisu näituseringis. Tegelikult, kui korralikult õpetada on võimalik koer väga multifunktsionaalseks õpetada, asi on pigem mugavuses.

Mina ka soovitan. Asi selles, et algaja ei oska lihtsalt asja õigesti õpetada - 90% juhtudest vähemalt.
"Pommiähvardus" [img::]http://home.tiscalinet.ch/chriskuert/smiley/bomb.gif[/img]

Pipa&Fan
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Elo&Fan » 02 Veebr 2010 21:03

Jah, ma just ühe koolitajaga vaidlesin sel teemal. Muidugi on võimalik koerale õpetada lisaks veel käsklus "Seisa!" näituste jaoks. Aga see nõuab ju lisaaega - nii et põhimõtteliselt on Emmal õigus, asi on mugavuses. Aga ma ju ei soovigi väita, et ma poleks mugav :P
Jalutamise ja vedamise eristamine pole koera jaoks nii keerulised - mu meelest :roll: Situatsioon on erinevam. Minu koerad pole küll õpetatud jala kõrval käima, kuid nad ka ei tiri mind enda järel, nagu mingit kelku :irw: Jalutusrihm on kergelt lontis (umbes samapalju, nagu pärast esimest kilomeetrit kelgunöör :irw: )
Aga kui annad toas koerale käskluse "Istu!" ja näituseringis lihtsalt seisad ja vaatad talle otsa, mõeldes paaniliselt "Seisa, seisa nüüd ometi, tobu!" siis on situatsioonid suhteliselt sarnased.
Fan´iga käisin koolis ja olin näitustel püstihädas: nii kui seisma jäime kohtuniku ette, poiss potsatas kohe pepuli. Pipaga ei läinud kooli ja vähemalt seismise probleemi näitusel polnud.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Arthur » 02 Veebr 2010 22:58

Meil aga vastupidi-kui kaelarihm või poolpoov rihm kaelas, siis tirib, kui traksid seljas ja kelk taga, siis eeskujulik kõnd jala kõrval.

& Karusnahad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Snowblind » 03 Veebr 2010 13:13

IStu on nii mõnus igapäevane käsklus, mis takistab koeral ringi säbelemast nt. jalutusrihma külge panekul ja nii lihtne õpetada, tuttavatele demonstreerida ja mistahes preemia eest küsida, et kipub saama palju-palju kordi kinnistatud. Seisa on vähe teistmoodi. Mis sa ikka vanematele demonstreerid, kuidas koer seisab, neli jalga vastu maad- kõik koerad teevad ju pidevalt nii. Samuti on raudkindlat seismist keerulisem õpetada, kui istumisest mitte püsti tõusmist (no minu jaoks vähemalt :hups: ). Selleks, et koer neid kahte korralikult eristaks, tuleb teha tööd selle nimel, et koer korralikult käsusõnad selgeks saaks. Palju lihtsam on õpetada ainult ühte neist, et koer ei oskaks eriti midagi muud pakkudagi.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas antti » 06 Veebr 2010 12:21

põhimõtteliselt on Artsu&Bosse teema väga ilusasti ja lühidalt lahti kirjutanud. Koer saab väga hästi aru mis on mis, trakside selgapanek on ju rituaal, selge et sellele järgneb töö tegemine e. siis vedu. Meie malamuudid saavad aru isegi riietusest mis tulemas on, kas jalutuskäik, jooks või kelgu(ratta)vedu, rääkimata siis sellest kas rihm on haagitud kaelarihma või rakmete külge. Ei maksaks mingil juhul koeri alahinnata!

Omaniku enda huvides on koer õpetada erinevates situatsioonides adekvaatselt käituma ja kindlasti ei päde arvamus, et kõrval käimine (veo)koera veotahtele pärssivalt mõjub. Ma ei kujuta hästi ette, kuidas ma ntx liiguks kahe koeraga suusad kaenla all rajale ilma et nad mul kõrval kõnniksid? Meil on kodu juurest kusagil 300m jalutada metsa alla kus kelgutamiseks-suusatamiseks sobiv tee olemas on, lisaks tuleb ületada maantee. Traksid paneme ikka kodus juba selga, rajale liigume aga nii, et veoliin on kinnitatud kaelarihma külge. Veoliini ümberhaakimine trakside külge ja karabiini klõps on märguanded, et kohe hakkab lõbus:) suvine rattasõit on teine teema, siis algab ralli juba koduhoovist pihta.
http://web.zone.ee/lobo/ - Lobo&Sume kodu

Kasutaja avatar

PostitusPostitas KatiMaria » 09 Veebr 2010 19:28

Linda kirjutas:
:Emma: kirjutas:See on see sama lugu, kus osad kasvatajad soovitavad näitusekoera kutsikaid mitte istuma õpetada, kuna see rikkuvat potentsiaalset head seisu näituseringis. Tegelikult, kui korralikult õpetada on võimalik koer väga multifunktsionaalseks õpetada, asi on pigem mugavuses.

Mina ka soovitan. Asi selles, et algaja ei oska lihtsalt asja õigesti õpetada - 90% juhtudest vähemalt.

Kes tahab, saab hakkama. Mina õpetasin kohe 3,5-kuusele kutsikale istumist, seismist ja lamamist. Ühtegi korda ei ole näitusel probleemi olnud. Olen algaja koeraomanik.
Aga sellega olen nõus, et ilmselt "Istu" on enamus koeraomanikel enim kinnistatud käsk (Ise nad seda vbl ei teadvustagi) ja seetõttu koerad seda kohe pakuvadki. Ja pealegi on koeral palju mugavam istuda ja nänni oodata kui seista. Seda enam, et tavaliselt on koerajuhi käteasend täpselt sedasi, et kui koer oma koonu nänni hoidvate käte poole tõstab, siis taguots vajub maha.
Tundub, et "seisa" käsklust tuleb lihtsalt rohkem harjutada..?
Samoyed - More Than Just a Pretty Face!

Mine Põhjarahvaste koerad -

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline