Suusavedu

- kelgu ees ja inimese kõrval
Kasutaja avatar

Suusavedu

PostitusPostitas Taimo » 17 Nov 2005 12:44

Tere!

Olen 11-kuuse malamuuditüdruku õnnelik peremees. Kuna suurt koertekarja ei kavatse pidama hakata, siis mõtlesin tulevikus suusavedu harrastama hakata - saab kenasti hakkama 1-2 koeraga. Asusin asja internetist uurima ja leidsin järgmised leheküljed:
http://www.skijornow.com/
http://www.telusplanet.net/public/mysterym/html/skitrain.htm
Kindlasti leiab veel palju huvitavat kui otsida märksõna "skijoring".
Kas on kellelgi ka isiklike kogemuste põhjal soovitusi jagada, kuidas alustada suusaveo treeningutega? Loomulikult ei kavatse ma oma lapseohtu koera veel vedama panna, vaid plaanin teda esimesel talvel traksidega harjutada ja ehk ka mõned käsklused selgeks õpetada.
Ja veel - kustkohast tasuks osta veotrakse ja mida nende valikul silmas pidada?

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Hellerkantri » 17 Nov 2005 13:52

Tervitus,tervitus! :) Lahe,et ikka huvilisi koguneb! Koerakross,suusavedu,kärutamine,kelgutamine,jalgrattavedu...see kõik kuulub ühe nimetuse alla - veosport. Liituge veospordi huvilistega ja tulge ka pärnumaale!? Saate näha ja tellida spetsiaalseid trakse oma koerale.
Plaanis on minna detsembris soome vastavale lühikususele,et teadmisi koguda ja täiendada. Uue aasta alguses plaanime jällegi kokkusaamist,et siis juba omandatud teadmisi jagada. Seniks aga kui lund veel maas pole julgen soojalt soovitada koerakrossi . :wink:

Keskaja mees

PostitusPostitas Aivo » 17 Nov 2005 13:55

Olen nii suusavedu kui ka canicrossi (analoogne suvine harrastus, kus koera taga joostakse) harrastanud oma koertega juba mitu aastat. Vedama on koera lihtsam õpetada praegu (enne talve). Tuleks alustada sellest, et õpetad kõigepealt koerale selgeks vedamise käsu ning kiidad, kui koer aru saab ja õigesti teeb. Siis õpetad selgeks pöörded ja pidurdamise. Tõenäoliselt mõistad ilma pikema seletuseta, et pöörete ja pidurdamise õpetamine koera taga joostes on märksa lihtsam, kui suuskadel täie hooga libisedes.
Tean, et trakse teeb Eestis DogSoul. Sealt tasuks küsida. Traksid peaksid kindlasti olema V- kujulised.

Külaline

PostitusPostitas Külaline » 17 Nov 2005 14:34

Aivo

Olen vaadanud natuke eesti keelset huskyde alast kirjandust erinevates kodukates. Võibolla ei ole tähele pannud, aga kuskil ei ole veel silma jäänud eesti keelseid huskyde alaseid spetsiifilisi käsklusi.

Kuigi huskydega tegeleb juba üpris palju inimesi ja plaanitsetakse kokkusaamisi jne (kuhu ise veel ei lähe, sest pole veel huskyt ning aeg jne ei võimalda), siis julgeks hoopis teilt küsida (kui koertetreenerilt) - milliseid käsklusi te kasutate. Arvatavasti kunagi tuleb vastav eesti keelne kokkulepe. Aga tahaks koheselt oma mittehuskyst koerale ühtteist õpetama hakata - neil aladel mida kirjeldasite.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas maris » 17 Nov 2005 14:53

Käskluste nimed ei ole piiratud, kasutada võid seda, mida ise soovid. Peaasi, et ise tead-mäletad, mille jaoks millist käsklust kasutad. Kui eestikeelseid mingil põhjusel ei soovi kasutada, võta inglise või saksakeelsed. Sellel vahet pole :wink: .
Koer autos? Meil ka! Sakste koerad sõidavad turvaliselt Variocage puuris.

Keskaja mees

PostitusPostitas Aivo » 17 Nov 2005 14:54

Mina pole mingi Huskyde asjatundja. Võimalik, et lumises tundras kelku vedades omavad teatud sorti karjatused mingit mõtet. Mina olen lähtunud lihtsast koerakoolitusloogikast ja õpetanud koerale selgeks teatud sõna mõtte. Kui ütlen "vea", siis koer teab, et selle peale tuleb vedama hakata. Oluline, et kasutad alati ühte sõna , et koer oskaks tegevust ja sõna siduda omavahel. Sama lugu nagu mistahes koolitusega. Sõnad peaks olema hästi meeles seisvad, häälduselt lihtsad ning selged. Neid ei tohiks muus situatsioonis kasutada. Mina kasutan pööretel "vasak" ja "parem" ning pidurdamisel "oota".
Palju olulisem osa kui sõnal on täita varustusel. Varustus (nii traksid kui ka rihm ja vöö) peaksid olema sellised, mis koera aitavad ning talle tegevuse mugavaks teevad.

Külaline

PostitusPostitas Külaline » 17 Nov 2005 14:57

maris

Arvan, et lõpuks on huskydele kindlasti vaja üle eesti aksepteeritud käsklusi. Kasvõi ühe oma unistuse pärast , et äkki on mul mõne aasta pärast paar õpetatut huskyt ja ma tahaks kellegagi kampa lüüa (kellel samuti mõni õpetatud husky) ning äkki saaks ühe ühise kelgurakendi. Aga ühises kelgurakendis peab keel ju ühine olema ja ümberõpe ju raske...

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Hellerkantri » 17 Nov 2005 18:45

Käies soomes rakendispordi võistlusi vaatamas panin tähele,et soomlased kasutavad käsklustena tavalisi sõnu,millest iga inimene aru saab. - parem,vasak ,vea,seisa,tasa jne.
Tegelikult on suurtes rakendites nii,et piisab sellest,kui vaid juhtkoer või koerad (juhtpaar) oskavad käsklustele alluda.Ülejäänud, koerad rakendis teevad seda,mda juhid ees teevad. Ise olen tähele pannud,et koerad saavad innustust vedamiseks (kiirendamiseks) kui heleda häälega teha tsipp-tsipp-tsipp :D
Kunagi oli ka endal peas selline mõte,et miks mitte proovida koeri rakendisse panna (võõraid). Omades nüüd ise malamuute , näen,et näiteks selle tõu puhul on see võimatu,sest need koerad ei võta niisama omaks võõraid koeri (kaklevad vigastusteni)erandiks on muidugi isane-emane.Sai küsitud ka ühe rootslase käest (kes on rakendispordiga tegelenud 20aastat) et mis tema arvab ja kas see on võimalik.Vastus oli - malamuutide puhul on see võimatu,kuid huskyde puhul võib see isegi mingil määral võimalik olla. :roll:

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Taimo » 14 Dets 2005 12:25

Jagaks teiega vahepealseid edusamme.
Paar nädalat tagasi tulid meile külla veel üks malamuut ning kutsikaohtu sakslane. Sai siis selle seltskonnaga minisuuskadel vedamist proovitud, kõik kolm koera jalutusrihmupidi käes. Vedasid küll ja peab ütlema, et minu loom oli kõige usinam. Sakslane oli veel liiga noor ning teine malamuut lihtsalt laisk - milleks vedada kui keegi teine töö ära teeb :) Igatahes sai minu malamuut väga tublisti hakkama, arvestades seda, et tal elus teist korda traksid peal olid.
Pärast jõulushow edukat läbimist otsustasin regulaarsemate veotreeningutega pihta hakata ning aegamööda käsklused "vea" ja "seis" selgeks õpetada. Võtsin oma värskelt meisterdatud veoliini ja panin autorehvi koerale järgi lohisema, ise samal ajal koera jalutusrihmast kontrollides. Loom töötas tublisti ning tundus, et hakkas ka "seis" käsklust mõikama. Loomulikult oli tempo kodu suunas joostes palju kiirem kui kodust eemaldudes. Neljast sajameetrisest otsast esimeseks korraks aitas. Lund oli tee peal üsna ebaühtlaselt ning tundus, et autorehv oli sellistes tingimustes äsja aastaseks saanud koerale pisut raskevõitu vedada.
Kuna eile polnud lund enam üldse, siis otsustasin autorehvi asendada tühja plastkanistriga. Alguses suutsin koeraga enam-vähem sammu pidada, aga tagasiteel ei pidanud ma tema tempole enam vastu ja lasin jalutusrihmast lahti. Koer kihutas tuhatnelja kodu poole, kanister pooleldi lennates järel kolisemas. Kui lõpuks keel vestil hingeldades samuti koju jõudsin, ootas koer mind kannatlikult istudes õuemurul :)
Järeldus - tuleb kanistrisse midagi lisaballastiks panna, et saavutada optimaalne koormus.

Kasutaja avatar

tasa sõuad,kaugele jõuad

PostitusPostitas Hellerkantri » 14 Dets 2005 19:13

Taimo! Nati kannatust! Taspisi ikka! Kui koeral traksid teist korda elus seljas,siis 4x 100 m oli nati liig.. :| Alusta ikka 1x1oo m.Või veel parem -2x50 m.Tasapisi võid distantsi pikendada.Liigselt üle pingutades on kerge hea koer ära rikkuda!Iga päev natuke või üle päeva natuke..Kui autorehv tundub raske,siis võib selle relakaga pooleks lõigata või väiksem rehv otsida.Plastkanister aga tuleks liigse kolisemise pärast osaliselt vee või veel parem-liivaga täita!Väldi seda,et koer kohkub kolisemise peale (arvan,et sellepärast ta tuhatnelja koju kimaski) Lase koeral vedamisest esialgu niisama rõõmu tunda- ära veel seisma jäämise käsklustega koera ,,peedista,, :wink:
Vedamine lõpeta kui koer veel innukalt veab..!! Vahel tuleb rehv ka põõsasse teeäärde jätta.. :D edu!

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lii » 14 Dets 2005 19:33

Veidi küll :OT:
Siin üks kunagine fanaatikust lausamatöör. Pubekana oli mul idaeuroopa lambakoer, kelle õpetasin suuski vedama. Õmblesin koerale katse-eksituse meetodil valgest presendist, pehmenduste ja laia rinnaesisega traksid. Käsklused olid tavalised: edasi, paremale, vasakule, tagasi, oota, seis. Mingit vaeva asja selgekssaamisega küll ei olnud, jälgisin pigem, et nooruke koer end üle ei pingutaks.
Tollal oli mitu talve külm ja hästi paks lumi. Käisime ka Tallinna lahel vanadest puusuuskadest kokkuklopsitud kelguga. Oli vist aasta 79 või 80, kui meri jäätus ühe ööga ja täiesti siledaks, minna sai kilomeetrite kaugusele. Seal nad siis olid, jääpurjekad ees ja hulk uisutavaid inimsipelgaid tagapool, ja meie.

Anonymous

Suusavedu

PostitusPostitas Anonymous » 05 Jaan 2006 16:37

Tere,
Mina olen siis selle laisa malamuudi omanik, kellest Taimo kirjutas :D
Tegelt aga, pole ta mitte nii laisk. Üksi veab mind minisuuskadel väga vappralt ja laiskusest pole märkugi :D
Minul küsimus seoses selle kelgukoerte koolitusega, millest oli juttu detsembris. Millal on plaanis alustada? Liituksime oma koeraga üliheameelega.

Anonymous

PostitusPostitas Anonymous » 06 Jaan 2006 00:28

Liitun ka hea meelega selle seltskonnaga, ainult et sellel talvel veel vähe vara.Koer alles poole aastane.

sessake

PostitusPostitas sessake » 12 Veebr 2006 21:20

Ka mina olen hobikorras/oma ja koera lõbuks veospordiga tegeleja. Olen sellega tegelenud küll vähe (ca 2-3 aastat), kuid leian selle ala äärmiselt huvitava ning vahva olevat.
Siiamaani olen kõik ise leiutanud ning välja mõelnud, kuid selle foorumi seda ja mõnda teist teemat lugedes tekkis asja kohta tõsisem huvi. Miks mitte süübida asjasse põhjalikumalt? Seega, kas, kes ja kus veel tegutsevad sellise koeraspordiga?

Pipa&Fan
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Elo&Fan » 07 Veebr 2010 14:31

Näe leidsingi ühe iidvana teema ega pea uut tegema :D
Mul on mõned küsimused tekkinud. Vaatasin, et siin Helle on kunagi pidanud 4x100m vedamist paljuks :o Ma vist siis olen omad koerad täitsa ära piinanud :roll:
1. Kas 6 km suusatajavedu on ühele koerale liig? Või kui pikk maa oleks paras?
2. Kuidas aru saada, kas koer on tõsiselt väsinud või lihtsalt ei viitsi eriti (kui eespool ilmub nähtavale teine koer, või kutsub eestpoolt tuttav inimene, siis on "suur väsimus" nagu peoga pühitud :irw: )
3. Kui pikk maa on paras kahele koerale?
4. Kas põhimõtteliselt on võimalik, et koerad on ebavõrdsed ega sobi rakendisse kokku? Minu näide: mulle tundus, et Pipa kui vastutustundlikum ja töökam vedas esimese ringi rohkem ja väsitas end ära. Fan, kes algul niisama lõdvalt lippas, otsustas siis teine ring näidata, kes on tegija ja siis lohises Pipa lihtsalt järel, joostes vahepeal lausa minu kõrval. Või ma muretsen asjata? Või peaks Pipa lihtsalt ka õppima oma jõuvarusid paremini jaotama?
5. Kuidas koera tugevamaks treenida, kuidas suurendada mahte? Näiteks ütleme, et algul on 2 km paras, mitu korda peaks selle 2 km sõitma, et võiks juba 3 km ette võtta?
6. Kas pärast vedamist tuleks koerte eest kuidagi eriliselt hoolitseda? Juua andma, aga kas ka süüa? Kas nad peaks saama sooja ruumi või pole see vajalik? (kuna meil praegu on vannituba remondis, siis viimati läksime sõprade juurde pesema ja koerad olid kaks tundi autos, kas see oli halb?)
7. Kui vanalt on koer vedamiseks sellises vanuses, et peaks hakkama temaga eriliselt arvestama? Fan on praegu 6-aastane, kas ta on varsti juba vedamiseks liiga vana või siis vähemalt sellises eas, et peaks hakkama vahemaid ja kiirusi vähendama?

& väike rosin
Kasutaja avatar

PostitusPostitas :Emma: » 08 Veebr 2010 12:56

Suusatajaveo pikkus on paras siis kui koer pärast veo lõppemist on veel sellise olekuga, nagu võiks minna kohe uuele ringile. Kõik muu on individuaalne- koerad tüdinevad ja väsivad erineval ajal sõltuvalt sellest kui tihti ja kui intensiivselt neid on treenitud. Minu meelest see, kui koer enam eriti ei taha vedada on selge vihje tüdimusele ning enne selle ilmnemist peaks olema vedu lõppenud sest erinevate ees jooksvate peibutiste järgi tormamine ei ole enam korrektne vedu.
Kui koerad on ebavõrdsed oma võimete poolest, tuleks valida tempo vastavalt kõige aeglasemale koerale (sinu rakend on täpselt nii kiire, kui selle kõige aeglasem koer, nagu ütlevad harrastajad). See on põhjus miks noorte veel arenemata lihastega ja kogenenumate koerte treeningut alustatakse ühes juba pensionieas või muidu aeglaste ja rahulike koertega- põhitiimi jaoks ei paku taolises tempos ja nii lühikese maa läbimine enam piisavalt pinget, et nende energiakulutamise vajadust rahuldada ja neid vormis hoida ning tihti ei suuda kelgujuht liiga kiiresti liikuvat rakendit sobivale kiirusele sundida.
Pärast veo lõpetamist tuleks kõigepealt kindlasti anda koertele juua ning anda neile võimalus puhata. Ei ole küll kuulnud, et vastava karvaga koeri kuhugi sooja oleks viidud, kuid lühikarvaliste koha pealt ei tea kaasa rääkida. Veste- jakikesi üldiselt siberi huskyde puhul ei kasutada, arvan et paksema karvaga samojeedidel need ka vast tarvilikuks ei osutu...kuigi jah- selle teemaga ei ole pikemalt tutvunud.
6 aastast koera loetakse veospordis tihti koeraks, tema parimas vanuses. Suurema hulga koertega kennelid tihti alla kolme aastaste koertega võistlustel ei osalegi ning koera pensionile minek on sõltuvalt koera indiviidist vastavalt umbes 9 aastaselt. Tihti jätkatakse mingil määral võistlemist ka vanemate koertega, kuna kelgukoerad tervena on kobedad päris kõrge vanuseni. Kui koer tahab ja jaksab vedada siis on see tema jaoks väga raske, kui teda mingi hetk kõrvale jäetakse veotööst. Väikese koormusega vedu hoiab vanuritel aga meele erksa, tervise tugeva ning tihti kingib neile veel mõned lisa-aastad elada.
Treeningukava koha pealt oskavad ehk siin targemad kaasa rääkida...mina olen pigem tunde järgi seda reguleerinud ja pigem olen hobisõitja oma 8 aastase vanamehega- ehk siis mitte üle 15 minuti intensiivset vedu pigem harva. Piduriks olen meie tiimis mina, mitte vanamees... :roll:
"Pedigree indicates what the animal should be. Conformation indicates what the animal appears to be. But, performance indicates what the animal actually is."

PostitusPostitas inna » 08 Veebr 2010 20:07

Mul oli kunagi Ida-Euroopa lambakoer Kreedo,sündinud 1971 aastal.Tegin temaga suusavedu,käisime isegi Kalevi staadionil katsetel,täpselt ei mäleta.(umbes 1974a)
Koer pidi jooksma ees,käsklused olid "edasi","seis",pöörded paremale ja vasakule,"seis,istu","tasem".Poole Kalevi staadioni maa peal lasti pauku ka ja koer pidi edasi vedama.
Käisin kogu aeg Järve metsas harjutamas,umbes 10-15km päevas.Kõige raskem ole mäest alla laskumine suure kiirusega.
Rakmed olid piirivalve koerte kasvandusest saadud,mis olid väga head.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas yllekas » 27 Dets 2010 18:27

Hallooo ja tervitused kõigile suusaveo sõpradele.
Mul on teile ÜKS suur küsimus.
Kuidas hooldate Teie oma koera(te) käppasid? St. et kas te määrita ka midagi käpa alla, et lumi sinna ei kivistuks? Ja kui siis mida ning kust on võimalik seda hankida?
Mina olen rohkem pühapäeva suustaja ja aegajalt panen ka oma collied sinna ette. Teadupärast on neil pikad karvad varvaste vahel, mida ka aegajalt ära pügan. Kuid nats karvu jääb ikkagi ja sinna tekivad tahestahtmata jäätükid, mis on koerale väga ebameeldiv.
Kas teatud karvastel kelgukoertel on samad probleemid või neile ei jää lumi nii kergesti külge? :wink:
Collied käivad papudega...

Kasutaja avatar

PostitusPostitas *Kaja » 27 Dets 2010 18:53

Ei oska nõu anda - kohe alustuseks. Collie rakendis on meil ka nii harv nähtus, et vaevalt kuigivõrd ka selles osas abi osatakse anda. Kui vaadata kelgukoerte võistlusi, siis jooksevad koerad väga sageli "sussides". Mul omal kaks tõugu - colliel tekib lumepalle ka lühikeseks trimmitud varbavahedesse ja eri koerad reageerivad sellele erimoodi (kes seisab hapu näoga, kes asub neid välja nokkima ja kes - ajab lihtsalt varbad laiali ja ei tee väljagi). Laikadel pole mul midagi taolist tekkinud, kuigi neil karvad pikemad colliedest (ma ei trimmi kah). Kuid laikal on päkk ka hoopis teistmoodi rasune. Samas ei ole minu omad ju ka pikki päevi metsas jahitööd tegemas. Tulin siia aga just viitama. Nimelt on üks soomlanna väga vahvalt harrastamist alustanud oma erinevatest colliedest rakendiga. Blogi tal siin. Äkki tasub temaga suhelda ja nõu küsida?
Maailm on värviline!

Kasutaja avatar

PostitusPostitas yllekas » 27 Dets 2010 19:23

Tegelt Kaja siit saaks ehk nõuannet küll, kuid minu soome keel on ümmargune 0. Aga igaljuhul vahvad pildid olid.
Kui lumi on kinni tallatud, siis sellist asja eriti ei teki aga lahtise lumega küll.
Ehk tuleb veel häid nõuandeid.

meie tänane treening Raeküla metsas Pärnumaal 27.12.10
[img:540:720]http://static3.nagi.ee/i/p/693/93/173484418b8f7d_l.jpg[/img]
Collied käivad papudega...

& Karusnahad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Snowblind » 27 Dets 2010 20:10

Tema vedu ei tee aga meie collie-poolikul olen lõiganud karva varvaste vahelt täiesti ära. Beebi küünekääridega varvaste vahelt nii sügavalt ja põhjalikult, et jääb tõesti vaid paar millimeetrit karva ja see on nii vähe, et sinna lumi kinni ei jää. See eeldab muidugi, et koer laseb rahulikult varvaste vahel toimetada, sest see võtab kõvasti aega ja pusimist on päris palju. Ilmselt oleks mingi vaha või papud märksa lihtsam variant.

Me käime ka Raeküla metsas suusavedu tegemas. Ülimõnus on ja 5 km möödub nagu mõte :) Parim talisport üldse!
If you´re not having fun, you´re not doing it right

& huskypoiss Deemon & lhasatüdruk Kiss
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Snowdog » 30 Dets 2010 12:44

Mina otsin ka pööraselt taga oma huskyle rakmeid :D
Tal on hetkel tavalised traksid ja käime nendega suusatamas. Nüüd hakkab pihta käskluste õppimine (seisa, vasak, parem). Metsa ei julge veel minna, kuna koer suhteliselt sõnakuulmatu. Reageerib ainult oma nimele ja "seis", paarile käsule veel. Varsti saame juba 2 aastaseks ja ikka ei oska midagi :(
Kõik elate nii kaugel ka Tartust, isegi uudistama ei saa tulla :D

& Karusnahad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Snowblind » 30 Dets 2010 15:54

Üks vähe kogenum inimene soovitas, et panna ilma suuskadeta ette ja minna nii krossima kusagile, kus on palju ristmikke(parki näiteks) ja seal ringi kõndida või joosta ristmiku peal öeldes "vasak" või "parem" ja vastavale poole ka pöörata.

Ma ise õpetasin tegelikult hoopis suunakäsu peale vasakule või paremale tiiru tegema (nii). Mitte nii hästi, et ta jooksu pealt täistiiru teeks aga piisavalt, et ta juba mõikaks, kuhu poole suund viib. Sellele teadmisele lisasin harjutused a.la tänaval jalutades ütlesin pööramisel, kuhu poole ta end keerama peab (just tema olenemata sellest, mis asendis ta minu suhtes on) ja siis hakkasin juba veo pealt ütlema. Saab kenasti aru kuigi sellised imelikumad kohad ei ole ikka 100%.
If you´re not having fun, you´re not doing it right

& huskypoiss Deemon & lhasatüdruk Kiss
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Snowdog » 30 Dets 2010 20:59

Ex ma proovin ka siis seda kasutaja Snowblind´i versiooni.
Mis kennel see oli, kes müüs kelgukoerte rakmeid ?

Kasutaja avatar

PostitusPostitas siimsusi » 31 Dets 2010 00:46

Hellerkantri - kirjuta ja küsi, soodsad hinnad
Sookriimud - kodukal tooted väljas

Pipa&Fan
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Elo&Fan » 31 Dets 2010 12:51

www.pet.ee

Ivar Ojalo, tel 56 561597

Mine Põhjarahvaste koerad -

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist