Husky käitumine - maakoht

- kelgu ees ja inimese kõrval

Husky käitumine - maakoht

PostitusPostitas Malle1 » 27 Mai 2016 22:24

Kasutan veel võimalust ja küsiksin targematelt. Olen jälle hädas oma husky kutsikaga - pistis pintslisse linnu (ma ei tea kust ta selle sai, võimalik et leidis surnud linnu) Loomulikult olime perega sokeeritud. Aga eile tappis ta mu lähedal linavästriku. Õnneks mu kisa peale ta ei põgenenud ja tuli käsklusega minu juurde, pani suust linnu maha, õnneks seekord alla ei kugistanud. Kui palju on mul võimalik selle koera jahiinstinkti taltsutada? Oma koeri olen ise õpetanud, me jah kahjuks kuskilt maakolkast kutsikakoolis ei käi.
Koer sai linnu murdmise eest pajuvitsaga peksa, 10 min karistust dussiruumis (uks kinni) ja minu pika loengu, kus tegin selgeks nagu beebile, et linnu sai ai ai ja Frissu on paha poiss. Täna luuras jälle linde, viibutasin vitsa. Lamas rahulikult edasi, aga takseeris.
Ma olen otsinud eesti keelset videot, kuidas koera maha suruda. Kahjuks nagu ikka puuduvad sellised videod Eestis, mis tegelikult oleks kodukasvatusel olevate koerte peremeestele abiks. Mis tähendab koera maha surumine ja kuidas see välja peaks nägema?
Leidsin mingi koertetreeningu, oh õudust, võtta koeral kahekäega peast kõvasti kinni ja siis karjuda et EI! Video ei olnud õudne, aga minu koer tuleks mulle kallale, see on õudne. Husky Frissu on 5 kuune ja tal kaaslaseks Jack Russell (3 a.) Neil käib võimu võitlus. Mängivad küll, aga tihti läheb see liiga rajuks. Millegipärast näen, et huskyde ilus, tore, sõbralik iseloom meie koera kohta käima ei hakka. Ta pikutab tavaliselt mul köögis täpselt selles kohas, kus süüa teen. Kui ma üritan nihutada teda, siis tuleb sealt urina ja korina vahepealne. Last ei luba ta üldse silitama, kui ta magab. Mina isklikult koeri ei karda ega pole kunagi kartnud. Minevikus kasvatasin kutsikast peale korteris afgaani hurta ja arvasin siiani, et see oli raskeim koer. Selle koera sain ennast kuulama. Aga momendil jään küll nõutuks huskyga. Kas meie koera mõjutab suur lindude, pisiloomade üleküllus maakohas? Kas teda mõjutab teise koeraga võimuvõitlus?
Veel lisan siia, et meil on koerad lahti. Mõlemad käivad koos mööda heinamaad, on nädalas paar korda 30 min. kadunud, ajavad jälgi. Mina paanikas autoga otsima ja kui tagasi jõuan, vahivad lolli näoga õue peal vastu. Ketti ei pane ma kunagi ühtegi koera, aga olen mõelnud aediku peale. Mis on selle plussid ja miinused?

Re: Husky käitumine - maakoht

PostitusPostitas Sillu » 30 Mai 2016 20:40

Malle1 kirjutas: Ta pikutab tavaliselt mul köögis täpselt selles kohas, kus süüa teen. Kui ma üritan nihutada teda, siis tuleb sealt urina ja korina vahepealne. Last ei luba ta üldse silitama, kui ta magab.

Selle peale ütleks, et ma ei laseks enda peale kohe kindlasti uriseda. Kui see koht on minu söögitegemise koht, siis koeral ei ole üldse õgust mingit piuksu ka teha. Lihtsalt tuleb ta sealt konkreetselt minema ajada. Mingit urinat ei ole selle peale...Mina valin ise koha, kus ta võib magada jne. Kui minu koer uriseb lapse peale, saaks koer selle eest koheselt koslepi.

Olen ka enda koera nö maha surunud, kui ta noor ja pubekas ja näitas iseloomu. Mina lihtsalt istusin tal niikaua kaksi-ratsa seljas, kuni ta enam ei rabelenud ja rahulikuks jäi. Siis oli mõnda ega rahu majas ja poiss kõige nummim karu :D ja nii sai tehtud kuni mõistus talle pähe tuli, et mina olen siin peremees mitte tema. Sa ei tohi lasta oma koeral enda üle võimutseda, sina oled peremees.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas muumiliina » 31 Mai 2016 02:14

Urisemisega tuleb jah kohe tegeleda, sellest tuleb jama, kui koer hakkab otsustama, kes, kus ja millal liikuda tohib. Magava koera silitamisega on nii, et tegelikult ei tohiks ta ka siis uriseda, aga asja teine külg on see, et magavat koera ei ole vaja torkida. Ma ei näe mingit põhjust, miks laps peab käima magavat koera silitamas. Karistamise kohta oskavad koolituse asjatundjad kindlasti rohkem öelda, aga seda seltskonda siin foorumis vist enam eriti ei käi. Esimene põhitõde karistamise kohta on see, et seda tuleb teha hetkel, kui koer on pahandust tegemas või siis vahetult pärast pahanduse tegemist. Olgu selleks pahanduseks siis linnu murdmine, millegi lõhkumine, urisemine, mis iganes. Kui olukord oli nii, et koer murdis linnu, siis tuli käskluse peale juurde, andis murtud linnu kenasti käest ära ja sai selle peale karistuseks pajuvitsaga pisut naha peale ja pärast oli takkapihta veel kinnises ruumis kinni - siis mina ei ole küll kindel, kas koer sai aru, mille eest teda karistati - linnu murdmise eest või juurdetulemise eest. Järgmine kord ta ei pruugi saagiga enam juurde tulla, niikuinii saab peksa. No ma muidugi ei arva, see nüüd hirrrmus jõhker peksaandmine oli, aga mõte jääb samaks :D Pikka loengut ei ole koerale mõtet pidada, sellest ei saa ta niikuinii aru. On küll laps, aga siiski koeralaps, mitte inimlaps. Ja ei saa need inimlapsed ka alati esimese korraga pikast loengust aru. Lindude murdmise vastu aitabki ilmselt põhiliselt ennetustegevus - kui on näha, et luurab, siis kohe keelata. Vast õpib vähemalt nii palju selgeks, et koduhoovis ei murra. Mis puutub sellese, et koerad kolavad vabalt mööda heinamaid... nujah, nii kaua, kui ainult heinamaal ja kui seal kellelgi kariloomi ei ole, on asi veel suhteliselt ohutu, vähemalt koerte jaoks. Kui hakkavad ümbruskonna taludes ringi kolama ja kanu ja pudulojuseid või ka lapsi kiusama, siis on asi hullem. Meil maal oli naabritel mingi husky-laadne tegelane, kui parasjagu ketis ei olnud, siis nähti teda aeg-ajalt nii ca 10 km raadiuses ja lõpptulemus on see, et seda koera enam ei ole.

Ja üks väike märkus veel seoses selle heinamaadel kolamisega - ilmselt maiustavad nad seal peale lindude ka hiirtega ja joovad lompidest-kraavidest vett - mõistlik oleks loomaarstiga rääkida, et koerad oleksid korralikult leptospiroosi vastu vaktsineeritud. Lepto vaktsiin on ka kompleksvaktsiinis sees, aga seal vist ainult ühe tüve vastu ja ei anna kindlasti immuunsust aastaks või kaheks. Leptospiroos ei ole väga levinud, aga kuna see meil looduskoldeline, siis nakatumise võimalust välistada ei saa. Levib just närilistega.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas karvik » 31 Mai 2016 22:05

Leptosse sureb meil igal aastal päris mitmeid koeri, see ei jõua lihtsalt alati meediasse.
29.06.2001-24.11.2008
07.02.2003-07.07.2013

Kasutaja avatar

PostitusPostitas muumiliina » 01 Juun 2016 02:59

Meediasse jõuab asi muidugi alles siis, kui lühikese aja jooksul mingis piirkonnas palju juhuseid diagnoositud. Vaatasin just VTA lehelt http://www.vet.agri.ee/?op=body&id=820 zoonooside aruandeid (2015. aasta oma veel ei ole) - jep, kuskil 20-30 koeral aastas diagnoositud (palju neist suri, palju õnnestus terveks ravida, seda nad loomade kohta seal välja ei too), leptokahtlusega aastas uuritud ca kolm korda rohkem koeri. Tegelik nakatunute arv on igal juhul suurem kui see kuni 30 kutsa. Nojah, probleem on olemas, epideemiat lausa ei ole, päris igast lombist nakkust ei saa. Aga ettevaatlik tasub olla, eriti sügise poole. Kuigi leptot esineb aastaringselt.

PostitusPostitas Malle1 » 01 Juun 2016 19:49

Jah, tänud vastuste eest. Loodan muidugi, et edaspidi mõni husky omanik ka võtaks sõna.
Loomulikult ma ei tea, mida kutsikas nurga taga teeb. Sööb ehk viis lindu. Siiski ma olen vastu sellele, et oma koera ketti panen, või et kuidagi tema vabadust piiran. Koera vabaduse all mõtlen ikka positiivselt, et kaugele ta ei lähe, kodu on ikka parem ja toit olemas. Ehk siis loll olen. Seda tean, et kui koeraga riielda, siis peab see hetk olema, kui koer pahandust tegi. Hilisem karistus ei jõua neile kohale.
Momendil palavusega pole koerad väravast (meil on postid ainult) väljas käinud õnneks. Aga husky on käinud kraavist joomas küll varem. Et ta kraavi ei läheks, teen iga päev teise värava lahti, mis tiiki viib. See muidugi ka pole lahendus, aga 28 kraadi kuumust- koertel on väljas vesi ja panin suurema kausiga veel vett mängimiseks. Keegi ei mängi ja jooginõu ei huvita, kui saab kõhuli tiigi külma vette minna. Üldiselt koerad püsivad jahedas toas ja husky on dussiruumis, kus jahedad kahhelkivid.
Täna nägin teist korda, et tuleb tiigi juurest suutäiega (sõi toas just 1 tund tagasi sealihakooti koos kaerahelbepudruga, seega kõht pole tühi) ja oh õudust jälle kakajunn suus ja sööb mõnuga.
Meil pole vist materjali, mida see loom pole alla kugistanud. Diivani kangas koos vahtkummiga, plastmassi tükid (vanad CD ja DVD-d, kangutas kasti voodi alt) puu teravad tükid (oli oksendanud sinna kõrvale) Kokku keeratud ja pakitud narmasvaip. Kaka seest olen leidnud igasugu kummalist ollust. Hammustab õues kõik lille õied, kõik varred koos lehtedega. Need suured kõvakoorega mustad mardikad-krõmpsuatab mõnuga alla.
Ma olen tegelikult looduse inimene ja minu jaoks on ka kuskil piir. Ma lihtsalt tunnen, et ma seda koera enam nii silitada ja nunnutada ei saa. Koer jääb minust ainult kaugemaks.
Issand, öelge et see läheb huskyl üle! Ma ikka loodan, et meie huskyst saab rahulik pere armastav sõbralik koer. Momendil seda küll kuskilt näha pole kahjuks.

PostitusPostitas Malle1 » 01 Juun 2016 20:10

Veel. Olen hakanud aru saama, et Eestis puudub igasugune kodulooma võtmis kultuur (no ma ei teagi kuidas seda nimetada- manuaal siis!) Tõugude kohta kehtib mingi üleüldine jutt ja sellega panevad mööda vist paljud inimesed. Ehk siis võtad nunnu looma, kes peaks taltsas ja teab mida veel tegema, ja kui loom käes siis näed, et jutt ei vasta ju tõele.
Mina ei ole kindlasti ütleja, aga pange palun oma igasugu videod You Tube. Ja tore oleks kui nad lihtsalt eesti keelselt leitavad oleks. Ka kas või oma kodus õpetava koera omad.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas muumiliina » 02 Juun 2016 01:28

Koertekoda on viimastel aastatel üsnagi välja surnud, ega erilist lootust ei ole, et siia mõni huskyomanik lähiajal satub. Kõik vist kuskile facebook'i gruppidesse või ma ei tea kuhu kadunud. Aga ma hakkasin selle üle juurdlema:
Tõugude kohta kehtib mingi üleüldine jutt ja sellega panevad mööda vist paljud inimesed. Ehk siis võtad nunnu looma, kes peaks taltsas ja teab mida veel tegema, ja kui loom käes siis näed, et jutt ei vasta ju tõele.
No päris suvalisi jutte ei hakanud otsima, võtsin lahti Eesti Siberi Husky Ühingu lehe, et mis nad seal siis selle tõu iseloomu kohta kirjutavad http://www.husky.ee/iseloom.html. No ma ei tea, minu arust on Frissu küll täitsa normaalne husky :)

Nagu ma juba algul ülesin, on Koertekojast praegu professionaalset nõu saada üsna lootusetu. Äkki olekski mõistlik konsulteerida koera kasvatajaga või kellegagi tõuühingust?

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Adele » 02 Juun 2016 11:19

Kojast ilmselt palju praegu abi tõesti ei saa kuna enamus elust käib kahjuks Facebookis. Huskydele on ka eraldi grupid loodud. Siin on näiteks üks grupp : https://www.facebook.com/groups/estonia ... anhuskeis/

Siberi huskyde puhul ongi komistuskiviks nende välimus. Kurb, aga tõsi on fakt, et paljud inimesed ei näe välimusest kaugemale. Nähakse ainult seda, mida tahetakse näha ning negatiivseid külgi ei teadvustata endile.
Sibery husky tõukirjelduses on kirjas, et nad on aktiivsed, palju liikumist vajavad, suure jahiinstinktiga, isepäised, kaevurid, Nipernaadid jne. Ma ei oska öelda, kui palju ja mis allikatest Te enne husky kasuks otsustamist üldse kodutööd tegite, aga natuke googeldamist ning üsna ruttu on selge, et Sibery husky ei ole tüüpiline armas diivani-ja perekoer vaid karmides tingimustes aretatud ja kasvanud tõsine töökoer, kes muu tegevuse puudumisel hakkab endale ise tegevust otsima ja tavaliselt ei ole see omanikule meelepärane. Kust tuli arusaam, et võttes Husky kutsika, saate taltsa nunnulooma? Mis iganes tõu kutsikas vajab väga palju õpetamist, sotsialiseerimist ning " taltsaks" ei muutu nad iseenesest.

Malle1 kirjutas:Veel. Olen hakanud aru saama, et Eestis puudub igasugune kodulooma võtmis kultuur (no ma ei teagi kuidas seda nimetada- manuaal siis!)

Kuidas seda asja nüüd sõnastada. Hm. Tänapäeval on enamus inimestel võimalik kasutada internetti, leida infot, videosi, lugeda nõrkemiseni koerte, kutsikate, treeningute, psühholoogia, käitumise jne. asjade kohta. Võta ainult kätte ja otsi. Lemmikute võtmise ja pidamise kultuur ei muutu paremaks, kui inimesed ei hakka süvenenumalt uurima omale meelepärase liigi ja tõu kohta. Mis tingimused on vaja luua, millega tuleks üldjoontes arvestada, kuidas õpetada jne. Ja kõige olulisem, kas mu soovitud lemmiku üldine iseloom ning aktiivsustase ühtib minu ja minu pere omaga. Enne lemmiku kojuvõttu on võimalik käia tutvumas erinevate isenditega, nendega aega veeta, leida endale sõbrad, kellel juba on sulle meeldiv lemmik kodus, õppida teiste kogemustest jne. Kultuur üleüldiselt algab inimestest. Igaühel on võimalik seda arendada ning paremaks muuta. Kuid kahjuks on Eestis väga palju inimesi, kelle peamisteks kriteeriumiteks kutsika võtul on emotsioon "appi, see kutsikas on nii nunnu" ning välimus ja tahaplaanile jäetakse täiesti tõu iseloom, milleks on tõug aretatud, tõu vajadused jne., ei saa loota, et miskit paremaks muutub, eks ole.

Ma võtsin hiljuti endale kutsika. Enne seda uurisin paar aastat tõu kohta, käisin näitustel, otsisin erinevate inimeste videosid antud tõu kohta, otsisin selle tõu kasvatajaid, suhtlesin kasvatajatega, sain isegi paar päeva oma kodus hoida ühte tolle tõu esindajat, käisin näitustel ja võistlustel ja trennides neid vaatamas ning nii sain piisavalt infot ning kindlust, et antud tõug on mulle õige nii oma iseloomult kui välimuselt ja aktiivsuselt. Ja nüüd, kus mul on 5 kuune kutsikas kodus, olen ma iga päevaga aina rohkem õnnelik ja tean, et tegin väga õige otsuse tõu valikul.
Igal koeral on omad plussid ja miinused. Endale tuleb selgeks teha, kas sa oled võimeline elama koera "miinustega" 10+ aastat või mitte. Sest maailmas on oi oi, kui palju erinevaid tõuge, erinevate iseloomude ja vajadustega ning on võimalik leida täpselt see sobiv, kui veidi vaeva näha.
Kui tõu kirjelduses on kirjas, et tõug on suure jahiinstinktiga, isepäine kaevurist rändur, siis tulebki sellega arvestada, et on tõenäosus, et väiksemad loomad, linnud tekitavad temas metsikut jahikirge, rändamisesoovi ja sellega tuleb lihtsalt arvestada. Ilmselgelt ei murra koer sellepärast, et omanikule halba meelt valmistada vaid see ongi tema loomuses ja ta ei saa sinna miskit teha. On kohatu hakata ootama, et meie oma on kindlasti eriline ning kõik standardis väljatoodu tema kohta ei kehti.

Pika ja segase jutu mõte oli tegelikult see, et inimesed ei tohiks välimuse ja emotsiooni põhjal endale lemmikut võtta vaid kõik, kes plaanivad mingit sorti lemmiku koju tuua, peaksid väga põhjalikult ennast kurssi viima, mida on vaja selleks, et oma lemmikuga õnnelikult ja rõõmsalt kõik need aastad rahus koos elada.

PS! Ma arvan, et väga palju abi oleks Teile ka sellest, kui hakkaksite ise õpetama koerale erinevaid trikke ning kuulekust. Youtube on täis videosid, kuidas mida õpetada. Jõumeetodid unustaks mina ära ja hakkaks üritama positiivse treeninguga. Husky on tegelikult nutikas koer kuid omanikul peaks olema järjepidevust ja kannatlikust, et erinevaid trikke õpetada.
Väsind kutsikas on hea kutsikas ja liikumine ning ajutöö on selleks tarbeks kõige paremad. Edu!
*kõik ei saa olla geeniused, mõni peab normaalseks inimeseks ka jääma.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas karvik » 02 Juun 2016 21:58

Ma arvan ka, et vist kodutöö jäi tegemata, huskyde kangelastegude pilte on nett täis. Mul oli ka plaan husky võtta, isegi kutsikas oli välja valitud, aga kui kasvataja ta ikka endale jättis, siis asemele ma kedagi teist ei tahtnud ja nii see jäi. Siis oli aasta 2003. Uuesti tekkis see idee mul peale esimese koera surma ja siis ma mõtlesin tõuga natuke lähemalt tutvuda, leidsin inimese kellel neid kodus mitu, leppisime kohtumise kokku. Ausalt - mulle piisas ühest kohtumisest ja koos jalutamisest et veenduda, et ei ole minu tõug. Jah, ilusad. Aga sellega asi piirdub. Minule ei ole aktsepteeritav rihmas tiriv koer ja ma ei ole nii sportlik, et suudaks talle pidevalt tegevust pakkuda (kelguvedu, suusatamine, agility ... jne). Nüüdseks on mul veel huskydega tuttavaid tekkinud. Ma ei tea kedagi, kelle elu oleks lust ja lillepidu ilma probleemideta. Kes teeb tuppa (ka täiskasvanuna), kes on muutunud agressiivseks, kes on lihtsalt pöörane ja hüperaktiivne ... Neil on väga tugev jahiinstinkt, nad murravad kõike millest jõud üle käib. Sõnakuulamisega on reeglina kehvasti. Hulkuda väga meeldib. Hästi tõsiselt öeldes - ma arvan, et talle oleks uus kodu äkki parem. Tal on raske iga alles tulemas ja kõik käitumine tuleb korrutada mingi arvuga. Kasvab ma saan aru ta ka sisuliselt metsikuna. Pole midagi halvemat kui koer, kellel ei ole inimesega sidet ega klappi ja selles ei pea ennast süüdistama, asjad vahel lihtsalt on nii, see ei tähenda, et inimene ei võiks olla mõnele teisele koerale hea omanik. Ainus, keda mina võin soovitada, oleks: http://diivanihuskyd.weebly.com/
29.06.2001-24.11.2008
07.02.2003-07.07.2013

Kasutaja avatar

PostitusPostitas karvik » 02 Juun 2016 22:01

Malle1 kirjutas:Veel. Olen hakanud aru saama, et Eestis puudub igasugune kodulooma võtmis kultuur (no ma ei teagi kuidas seda nimetada- manuaal siis!) Tõugude kohta kehtib mingi üleüldine jutt ja sellega panevad mööda vist paljud inimesed. Ehk siis võtad nunnu looma, kes peaks taltsas ja teab mida veel tegema, ja kui loom käes siis näed, et jutt ei vasta ju tõele.
Mina ei ole kindlasti ütleja, aga pange palun oma igasugu videod You Tube. Ja tore oleks kui nad lihtsalt eesti keelselt leitavad oleks. Ka kas või oma kodus õpetava koera omad.

Seda nimetatakse äriks. Kuidas müüa ära enda kutsikaid, kui neist maalida kõige hullem pilt mis võib juhtuda. Või kui paljud inimesed suudavad kaine peaga mõelda neid nunnusid kutsikaid vaadates? Ikka loodavad, et minuga ei juhtu.
29.06.2001-24.11.2008
07.02.2003-07.07.2013

PostitusPostitas Malle1 » 03 Juun 2016 08:13

Ma võtan selle teema kokku oma pea poole aastase husky põhjal.
Jah, koer sai võetud pärast mitme aastast mõtlemist ja kaalumist. Kahjuks ühtegi husky omanikku ei tundnud, lugesin kirjandust ja vaatasime videoid.
Tänaseks kahetseme terve perega husky võtmist. See koer ei ole loodud vabaduses olema, ka oma kinnisel krundil mitte. Kõik lilled, peenrad, muru on ta üles kaevanud. Nüüd saan aru, miks neid alati aedikutes peetakse ja ketis.
Ta sööb ja murrab kõike, mis liigub või ei liigu. On tige ja näitab hambaid, kui temaga riielda. Teise vanema koeraga ei saa ta üldse läbi. Samuti ei näe ma tulevikus, et see tõug lapsesõbralik on. Praegugu hüppab ta lapsed pikali, ka mu 11 a. lapse. Riidlemine ja õpetamine läheb sellel koeral mööda külgi maha.
See koer ei pese ennast kunagi, ta tahabki olla mudaga üleni kaetud. Olen 4 kuud ainult põrandaid pesnud, mööbel, diivanid on rikutud, näritud.
Husky pidi ka vähese söömisega olema. Ma muidugi saan aru, et ta on kutsikas alles, aga ta sööb meid vaeseks. Ma ei jaksa neid laadungeid talle ette anda, ikka passib ta köögis näljane nägu peas. Sööb kõhu täis ja läheb pistab mõne linnu veel magustoiduks nahka.
Ma jah kujutan seda koera ette hoopis suures korteris, kus peremees käib temaga rihmaga jalutamas. Vabaduses see koer küll ei oska olla.
Nagu ma juba ütlesin, see on meie koer ja loodan südamest et teised huskyd on "õiged" huskyd. Vastasel juhul ma tõesti ei soovita seda koera võtta, sest minu närvid peavad vastu, aga teiste omad ei pruugi pidada.
Olen juba maininud, et oleme perega suured looduse ja loomade armastajad (sellepärast oleme ka linnast maale kolinud) Me armastame oma koeri ikka ega loobu neist kunagi. Südamest loodan, et meie huskyst kasvab siiski rahulik koer lõpuks. Meil on küll pikk maa veel ees, aga me ei loobu ja olgu see teistele õpetuseks. Ärge uskuge kõike mis netis kirjutatakse ja näidatakse.

PostitusPostitas Sia » 03 Juun 2016 12:15

Minul ei ole husky aga on ka põhjamaine püstkõrv kodus. Husky idee oli mul ka peas kuid just tänu ausatele kirjeldustele sai sellest loobutud. Ausalt öeldes ma imestan, et kuidas kõik see enne teil märkamata jäi sest minu meelest räägitakse väga kergelt husky head ja vead ära ja kõik info on kiirelt leitav. Kasvõi siin juba mainitud huskyde tõuühingu lehel on väga pikalt ja ausalt kirjeldatud milline husky tegelikult on
Ja mis tähendab, et teil ei ole ''õige husky''? Te ju ei usu siiralt, et kõigil teistel on huskyd nunnud diivanikoerad ja vaid teil on nö sõge koer? Husky ei peagi olema rahulik ja malbe kaisukoer, see ei ole ju eriline saladus :wink:

PostitusPostitas Sia » 03 Juun 2016 12:20

Ahjaa, Adele juba küll mainis aga tõesti, igasugu jõumeetodid ja alla surumised ma unustaks küll sellise tõu puhul ära. Kui ma oma põhjamaist nii prooviks koolitada, siis me ei saaks omavahel üldse läbi. Igasugu jõuvõtted löövad aga selle iseloomuliku jäärapäisuse ja jonni ainult rohkem välja ja kuhugi ei jõua nii

PostitusPostitas Malle1 » 03 Juun 2016 22:54

"Õige husky" all mõtlesin just seda, et mul on ju üks indiviidist koer, teised huskyd ei pruugigi sellised olla. Ma ausalt öeldes kontrollisin veel paberid üle uuesti, mõlemad vanemad on huskyd. Kuna olen ise käinud kunagi näitusel ja oskan natuke ehk vaadata ka koera hoiakut, tema välimikku. Mul on tõesti ehtne husky ja kui ma maal ei elaks, läheks pea püsti sellise koeraga näitusele.
Mul oleks hea meel, kui vastaja ka selgitaks kuidas te oma koera siis õpetasite. Ma ei ole kunagi öelnud, et ronin ka kahe jalaga koerale selga. Pigem vastupidi, ma soovin oma koera ikka vabaduses hoida ja ilma pea alla surumiseta. Momendil ma näen ise, et mingi allasurumine ei muuda meie koera. Pigem teeb see asja hullemaks. Ausalt öeldes on meie koer saanud vitsa ja karistuseks olnud kinni teises ruumis. Ma olen üritanud ka seda, et ma ei pööra koerale tähelepanu, kui ta on pahandust teinud. Lihtne vastus, see koer ei otsigi tähelepanu. Ta näitab oma emotsioone ainult siis, kui ma näiteks koju tulen. See kestab ca 3 min. (sõidan autoga hoovi, kuulen kuidas ta ulub, tulen uksest sisse ja ta rõõmust hüppab mu peale, kõrvad taga) ja sellega on asi lõppenud. Ta ei taha silitusi, ta ei taha et teda segatakse, ta ei otsi ka minu kui peremehega mingit kontakti. Ta on omaette kogu aeg. Mul on tekkinud tunne, et ta rõõmustab mind nähes ainult selle pärast, et toidumasin tuli.
See ongi põhjus miks siia kirjutasin, ma olen nagu lõhkise küna ees. Kõige pealt hakkas sellega pihta, et talle ükski puugirohi ei mõjunud.
Ma olen põhimõtteliselt kodune inimene (teen tööd kodus), koerad on mu silme all 75 % ajast. Huskyt üritan õpetada nädalas 2 korda. Ja ma leian, et asi pole minu ajas ja püüdlustes, vaid koera iseloomus.
Alati on kommenteerijaid, alati on eestlaste keskel süüdimõistjaid, oskaks siis keegi midagi tarka öelda!?
Ma räägin küll inglise keelt ja mõistan seda veel paremini (mul on veel teine võõrkeel mu teise keelena kodus) siiski pean mainima ühte tühist Eestit, kus tegeletakse vist oma ninaesisega. Olen otsinud teisel teemal- hobuste kohta infot eesti keeles ja ka see puudub.
Ma juba ütlesin, et lõpetaks teema. Pole nagu mõtet sõna võtta enam. Mulle jõudis juba kohale, et huskysid kasvatatakse ketis ja aedikutes. Või siis lastetu pere võtab endale nelja jalaga lapse, kes võib kõike teha. Ei olegi see tänapäeva husky enam kelgu ega töökoer. Võttis aega, mis ta võttis aga lõpuks sain aru.

PostitusPostitas Malle1 » 03 Juun 2016 23:02

Ja veel, tibu husky magab 3 m. minust, väsinud koera und. Jah, ta on minu tibu. Aga me ei mõista teineteist.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas karvik » 03 Juun 2016 23:41

Ma panin siia teemasse lingi inimese blogisse, kellel on huskyd ja kellel on kogemusi nii probleemkoerte kui koolitamise kui probleemkoerte koolitamisega. Huskydega harrastatakse Eestis vägagi sportida, nii kelguvedu kui muud. Ma ikka kordan ennast - kodutöö on TÄIESTI tegemata kui ei ole no mitte mingit infot peale ilusate piltide nende kohta leitud. Ja minu jaoks jääb arusaamatuks põhimõte elada 10-13-15 aastat (kui mõni haigus, auto või naabrimees enne jagu ei saa) koos koeraga, keda terve pere vihkab. Ei ole teie tõug, tunnistage ja minge edasi oma eluga.
29.06.2001-24.11.2008
07.02.2003-07.07.2013

PostitusPostitas Sia » 04 Juun 2016 00:56

Mina liitun ka soovituse diivanihuskyde blogi lugeda. Minu koolitusvõtted ja arusaam koeraga kooselust ühtib vägagi antud blogi taga oleva inimese omaga ja minu põhjamaine põikpea on nii edukalt ühiskonnakõlblikuks saanud. Kuigi jah, minu tõul on olemas karjatamisinstinkt inimeste suhtes mis muudab koolituse mõne võrra kergemaks
Ja kes siin süüdistanud on? Lihtsalt paneb imestama, et täiesti tavapärased husky omadused on kuidagi ''vale käitumise'' alla arvestatud. Ausalt, minu jaoks on teil kodus täiesti tavaline husky, ei midagi muud :P

PostitusPostitas Malle1 » 04 Juun 2016 01:05

Kuulge "karvik"! Teie ei sobi küll siia foorumisse teisi inimesi aitama. Kui te ei oska antud teemal (antud koeratõu kohta) midagi tarka öelda, siis oleks ehk targem vaikida.
Postituse mõte oli, et ehk keegi husky omanik oskab midagi kosta.

PostitusPostitas Malle1 » 04 Juun 2016 01:21

Koer just jälle oksendas välja päeval söödud puupinnud, sest ma olin lapse kooliaktusel! Tõmbas lihtsalt põrandaliistu välja ja sõi osad tükid sisse.
Teate, mul on abi vaja, mitte mõtetuid repliike.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas karvik » 04 Juun 2016 09:32

Malle1 kirjutas:Kuulge "karvik"! Teie ei sobi küll siia foorumisse teisi inimesi aitama. Kui te ei oska antud teemal (antud koeratõu kohta) midagi tarka öelda, siis oleks ehk targem vaikida.
Postituse mõte oli, et ehk keegi husky omanik oskab midagi kosta.

Ma kordan VEELKORD, link, mille ma panin, selle lingi kaudu saab ühendust HUSKYDE omanikuga. Aga ma saan aru, et tegelikult abi ei ole vajagi, parem on viriseda ja arvata, et just endal on see jube eriline koer :) Jõudu.
29.06.2001-24.11.2008
07.02.2003-07.07.2013

Kasutaja avatar

PostitusPostitas katleen » 05 Juun 2016 18:29

Me armastame oma koeri ikka ega loobu neist kunagi. Südamest loodan, et meie huskyst kasvab siiski rahulik koer lõpuks. Meil on küll pikk maa veel ees, aga me ei loobu ja olgu see teistele õpetuseks.

Mida teistel sellest õppida on? Loota võib, et äkki teie midagi õpite. Samas, sellist elu järgmised 10+ aastat elada? Võite ju loota, et hulkuv husky jääb auto alla või laseb mõni jahimees ta lihtsalt metsas maha. Pääsete sellest jamast varem.
Minu koer saaks minu peale uriseda ainult 1 kord. Urinale järgnevad peagi hambad. Teil on laps, lapsel on sõbrad... ma ei kadesta teid.
I might be cruel heartless BITCH... but at least I'm GOOD at it!

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Adele » 06 Juun 2016 16:06

Malle, ma panin Teile lingi, kus on päris palju Husky inimesi koos. Kas Te loete vastuseid?
Teil on kodus oma iseloomult täitsa tavaline husky, kes on lihtsalt käest ära lastud mulle tundub.

Siin on Teile antud igasugust tagasisidet nii selle kohta, kust leida teisi husky omanikke kui selle kohta, mida teha oma koeraga, et ta ei oleks nii hull.
Terve hunnik videosid siin: https://www.youtube.com/results?search_ ... ng+a+husky

Siit jällegi leiate erinevad Eesti Siberi huskyde kennelid ning kasvatajate kontaktid: http://www.koer.ee/Hotellid_koerahoidja ... husky.html
Jälle hunnik inimesi, kellel huskyd kodus ja saaksite suhelda nendega.

Kaks korda nädalas koera treenida on veidike vähe. Eriti sellise aktivisti puhul. Väga keeruline on üleüldse mingit nõu anda tegelikult, kui ei näe, mis päriselt Teil seal toimub, kuidas Te oma koera õpetada, mis tooni Te kasutate, kuidas premeerite jne... Tundub, et koer otsib muu tegevuse puudumisel endale ise tegevust, sest aktiivsustase on niivõrd kõrge.. Ja kuna ta saab vähe tegelemist, siis tegevused, mis ta ise välja mõtleb, ei ole Teile aksepteeritavad.

Mullegi hakkab Teie kirjatükkide järgi tunduma, et palju vingu, vähe tegusid asja parendamisel kuna ilmselt vist siis ei ole enam tahtmist/ viitsimist/ oskusi koeraga tegeleda. See on väga imelik, et nagu oskaks netti kasutada, aga samas nagu ei oska ka. Võtke ennast kokku nüüd. Kui kahetsete selle koera võttu ja tunnete, et pole Teie koer, siis otsige kähku uus kodu talle, kus osatakse sellise koeraga ümber käia ja teda korralikult kasvatada, õpetada. Ja kui ei taha uut kodu talle, siis hakake koeraga rohkem tegelema!

Sõnavõtjatel siin ilmselt ei ole huskysi kodus, aga mis see loeb? Koer on koer ja enamikel inimestel siin on mingi kokkupuude huskyga siiski olemas, lisaks omad koerad, nende treeningud. Kogemusi nagu jaguks selle kamba peale siin küll. Isiklikult olen huskyde kohta väga palju lugenud ja uurinud ning endiselt ei saa aru, kust kohast jäi Teile mulje, et tegu on armsa, "taltsa" diivanikoeraga, kui Te kodutööd tegite nagu väidate?

PostitusPostitas alfarose » 10 Juun 2016 14:31

Tundub,et siin on lugu selles,et inimese ja koera temperament ning ootused ei vasta teineteisele. Lihtsalt hoolimata kõigest on ilmnenud,et see tõug ei ole sobilik selle pere jaoks. Kuigi koer on inimestele armas,siis võib olla on parem leida talle inimene ja kodu,kus oleks iseloomude vahel parem klapp. Aastaid elada koeraga konfliktset elu on raske mõlemale ja rikub looma iseloomu lõplikult ning pettumus ja kibestumus viivad kurbade tagajärgedeni koera jaoks. 5- kuust kutsikat on lihtsam uue perega harjutada,kui täiskasvanud probleemkoera. Kui aga teil on suur soov kutsika kasvatuse ja koolitamisega,siis oleks tõepoolest abiks selle tõu asjatundjad.
Koerad-minu õnne maaletoojad 365 päeva aastas.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Auli » 10 Juun 2016 20:08

Jääb tõesti mulje, et teema algatajal on praegu kaks varianti:
a) Tunnistada endale, et husky (või võib-olla koerapidamine üldse?) ei ole praeguse elukorralduse juures sobilik, kuna koeraga tegelemiseks ei ole aega ega jaksu. Loobuda koerast enne kui asi hullemaks ja koer suuremaks kasvab.
b) Võtta end käsile ja hakata koeraga tõsiselt tegelema. Loobuda soovmõtlemisest, et tegemist ei ole "normaalse" huskyga, ja hakata end koerapidamise osas põhjalikult harima, kui on südames tõesti veel lootust ja vankumatu soov oma elu koeraga jagada.

Mina ei tea ka huskydest suurt midagi. Õnneks on olemas põhjatu internet! Lõin guuglisse sisse "siberi husky" ja "siberi husky iseloom" ning esimesest 7 allikast saan huskyde kohta teada näiteks järgmist:
"Paljud erilised iseloomujooned kombineerituna tingivad husky keerulise olemuse, mis võib kogenematule koeraomanikule peavalu põhjustada."
"See tõug ei sobi inimesele, kes nõuab kohest ja absoluutset kuuletumist, on uhke oma iluaia üle või kes soovib diivanikoera."
"Sõbralik ja seltsiv loomus teeb huskyst hea perekoera."
Kõige sagedamini mainitud iseloomujooned on: 1. energiline, sportlik 2. sõbralik perekoer 3. destruktiivne, kaevab, lõhub 4. lärmakas ja kipub põgenema. Mitmel korral mainitakse ka jahikirge ja intelligentsust / töötahet. No ma ei tea kuidas teiega on, aga mina järeldaksin sellest, et tegemist on väga nõudliku tõuga, kellest ei tule kindlasti automaatselt mingit diivanikoera. Valmistuda tuleks pigem igapäevaseks dressuuriks ja väga põhjalikuks kodutööks koerte koolitamise osas.

Kutsika kasvatamine ei tähenda kaks korda nädalas "istu" ja "siia" harjutamist. Kutsikas peaks enam-vähem kogu oma ärkveloldud aja viibima inimese silma all ja omaniku ülesanne on kutsika õppimist pidevalt suunata. Kui sa tegeled temaga kaks korda nädalas, siis 90% ajast tegeleb koer iseseisva õppega. Pole siis ime, et tal tekivad oma harjumused ja arusaamad maailmast - tal ei ole ju aimugi, mida sa temalt eeldad, kui sa enamus aega temaga üldse ei tegele. Ütled, küll et hoiad 75% ajast silma peal, aga jääb mulje, et põhilise tagasisidena saab see huskyhakatis ainult karistust. Või on õige teguviisi eest kiitust vähemalt sama tihti? Mis sa arvad, kumb on kutsikale motiveerivam ja paremini meelde jääb?

Ei tasu end ka petta mõttega, et koerakoolitamise materjali ei ole piisavalt saadaval. Eestikeelne internet on koerte kasvatamise osas väga rikkalik, kasvõi Koertekojast leiab nädalate jagu lugemist erinevate koolitusvõtete ja käitumisprobleemide kohta. Ka raamatukogust leiad asjalikku tõlkekirjandust, minu lemmikuks on näiteks "Ära lase koera maha" (Karen Pryor). Pigem võib probleemiks olla materjalihunnikutest just enda jaoks sobilikke lähenemisi välja sõeluda.

Ühesõnaga - koolitada, koolitada, koolitada. Eelkõige ennast ja siis ka koera. Saan aru, et elate linnast eemal ja ei saa regulaarselt trennis käia, aga seda enam tuleb panustada kodutöösse. Ja kui husky puhul on iseloomujoon nr 1 "energiline", siis on ju täiesti ilmne, et iga jumala päev tuleb koerale anda (organiseeritud) füüsilist koormust. Väsinud kutsikas on õnnelik kutsikas :)

On emotsionaalselt väga raske, kui ammu peresse oodatud kutsikast hakkab mingi monstrum kasvama - seda tunnet teavad paljud koeraomanikud. Võin ausalt tunnistada, et minu jaoks oli koera esimese kahe eluaasta jooksul kurbusepisaraid palju rohkem kui rõõmupisaraid. Oli kõvasti südamevalu, rasket tööd ja muret tuleviku pärast. Näiteks koera pubeakaajal oli absoluutselt iga jalutuskäik tohutult kurnav ja sugugi mitte lõõgastav, kuna pidevalt oli vaja kutsikale reegleid selgitada ja meelde tuletada. Korraliku koera kasvatamine ei käi paari nädala ega kuuga. Aga kui ikkagi oled sisimas kindel, et see koer on "sinu tibu" nagu ütled, siis hinga sügavalt sisse ja võta see asi käsile. Kui tunned, et ikka kuidagi ei jaksa... siis ei ole mõtet kah.

PostitusPostitas Malle1 » 11 Juun 2016 01:07

Ok, mul on siis nüüd A4 täis vastuseid teile.
Ma võtsin huskyde ühinguga ühendust juba siis , kui puugirohi kutsikale lihtsalt ei toiminud. Ma ei saanud tegelikult sealt ühtegi tarka vastust.
Katleen: Kuidas teistel ei ole midagi õppida? Miks me siis üldse foorumeid ülal peame? Kas teil on kuskil korrusmajas kotis kutsi kostüümis see chihahua? Mullle jääb küll mulje nii. Sest te olete vist nii noor inimene, et aru ei saa kui te oma koera lõplikult maha surute, pole sellest koerast enam midagi järgi. Saate kotis klouni. Ja ma ei lase omi koeri hulkuma. Kui mina elan looduses, ilma naabriteta, ma ei näe põhjust koduloomi üldse keti otsas hoida. Siin tulebki arusaamatus, sest teie ei tea, mis on koerale vabadus. Te teate varianti ainult teda aheldada.
Adele: 2 korda nädalas koera õpetada on vähe?! Kuule oled sa 10 a. või? Ma olen keskealine ja mul on peale koerte ka lapsed ja majapidamine. Või sa tahad väita, et sinusugused ninatargad on ainukesed, kes koera võivad võtta?
Alfrose: Jah, see tõug ei vastanud meie ootustele. Ja miks? Mõtle ise ja loe postituse lõppu.
Auli: Miks te küll vastate postitustele, kui teie koera tõug on kaugel põhjamaade tõust.
Ma juba ütlesin, et ma lõpetan selle teema. Aga teate mida, ma ei lõpetagi.

Mina otsisin siit abi (kes teavad just huskyde iseloomu), sest ma sattusin tõesti olukorda, kust ma edasi minna ei osanud teadmistega internetist ja ma olin hirmul. Mul oli vaja abi just neilt inimestelt, kes kasvatavad huskysid.
Koer tuleb praegu vile peale koju, laseb märjad käpad puhtaks teha (enne näitas hambaid), istub, lamab ja annab käppa käsklusega. Täna lubas juba ühe käpa küüned lõigata. (olen neid varem ka lõiganud, aga varba kaupa) Ja kõike seda ilma pähe istumiseta. Ilma (nüüdseks pole vaja panna kuhugi kinni teda) nüpeldasmiseta. Me lihtsalt leidsime ühise keele, koer lakub mind ja kuulab, mis ma räägin talle. Ma olen alati koertega kasutanud väljendeid, mis neile meelde jäävad: süüa, õue, kommi, pissile, kakale.
Kuidas ma peaks nüüd suhtuma sellesse, et koer tuleb allutada? Pähe istuda, võtta koera peast kinni ja suruda ta maha? Pigistada kõri, et koer saaks aru, et ta lämbub? Ma eeldatavasti ei teeks seda kunagi. Leidke parem ühine keel, kui suruma ja teab mida tegema hakkate.
Ma annan lihtsa soovituse, ärge kommenteerige kui teil pole koertega pika ajalist kogemust.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas *Kaja » 11 Juun 2016 08:06

Malle1 kirjutas:Ma annan lihtsa soovituse, ärge kommenteerige kui teil pole koertega pika ajalist kogemust.

Ja kust Teil on arusaamine, et kommenteerijatel ei ole pikaajalisi (üks sõna) kogemusi vägagi erinevate koertega, nende seas ka väga tõsiste reaalselt tänagi tööd tegevate koertega?!? Ignoreerisin seda teemat, sest tundus libateemana. Ignoreerin edaspidigi, kuid sellele "soovitusele" ei saanud jätta reageerimata. Katleen on muidugi ülirõõmus, et teda verinooreks urbaniseerunud tibinaks peetakse! :tants:
Maailm on värviline!

Kasutaja avatar

PostitusPostitas bkit » 11 Juun 2016 19:49

Kallis inimene, lugedes seda juttu kõike, ei ole probleem mitte koeras, vaid sinus. Palun võta kõiki koolituse soovitusi tõsiselt ja hakka tegutsema.
Koera ei saa õpetada vaid kaks korda nädalas. Vajadusel tuleb teha seda ka keset ööd. Ja mulle ei tundu küll husky sellise vabalt peetava koerana. Pealegi peavad ka vabalt peetaval koeral mingid piirid olema, kuhu võib ja kuhu mitte minna.
Minuteada keelab ka seadus koertel vabalt hulkumise.

Esimesi postitusi lugedes jäi mulje, et teema on püstitanud hilisteismeline (parimal juhul). Seega on ilgelt nõme sinust inimesi siin sildistada esmamulje põhjal ja kahelda nende koertelasvatamise kogemuses.

PostitusPostitas Sillu » 11 Juun 2016 21:59

Kuule Malle1, sulle on ju juba siin postitustes antud päris mitu linki nii huskyt omavate inimeste ja palju muude sinu probleemide kohta. Mida sa siis nagu veel tahad? Kasuta sulle antud infot ja püüa oma armast koerast teha üks korralik koerahakatis. Ma ei saa aru, mida sa virised siin nii palju, et sind ei aidata.....aidatakse ju....ja päris palju....kliki nendel linkidel, need avanevad, ausõna.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas katleen » 12 Juun 2016 09:12

*Kaja kirjutas:Katleen on muidugi ülirõõmus, et teda verinooreks urbaniseerunud tibinaks peetakse! :tants:

Nii hästi ei ole ammu keegi öelnud. :lill:
Lähen nüüd oma sivavvasid riietama.

PostitusPostitas alfarose » 12 Juun 2016 11:16

Ma mõistan,et postituse tegija on väga mures, pettunud ja väsinud. Samas ei ole kellelgi mingit imerohu retsepti selle vastu välja pakkuda. Solvumine ja üksteise sõimamine ei paranda asja. Ma sain aru,et inimesel on ikkagi huvi probleemidega tegeleda ja siin polegi muud,kui panna kõrva taha iga nõuande killuke,lugeda kõike koera kasvatusse puutuvat ja otsida tõugu tundvaid inimesi,kes saavad nõu ja jõuga aidata. Ning midagi pole parata,kõige tõhusam on siiski õppimine kogenud koolitaja käe all. Eriti just maal elav koer vajaks ka sotsialiseerimist ja uusi kogemusi. Sellest on edaspidi kasu. Ning kutsika õpetamine on pidev protsess 24/7. Jõudu kutsika kasvatamiseks ja hea oleks kuulda ka saavutatud edusammudest ja kogemustest selles protsessis! Võib olla tulevastel husky omanikel oleks tulevikus neist kasu!
Koerad-minu õnne maaletoojad 365 päeva aastas.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Auli » 12 Juun 2016 13:04

Malle1 kirjutas: Mina otsisin siit abi (kes teavad just huskyde iseloomu), sest ma sattusin tõesti olukorda, kust ma edasi minna ei osanud teadmistega internetist ja ma olin hirmul. Mul oli vaja abi just neilt inimestelt, kes kasvatavad huskysid.

Aga vaata, paljud sinu esitatud küsimused viitavad sellele, et sul oleks vaja rohkem teadmisi koerte kasvatamisest üldse. Kuidas takistada koeral peenraid kaevamast / linde küttimast, kuidas ohjata koerade võimuvõitlust / territooriumi kaitsmist (urisemine), kuidas koera "paika panna" - ükski neist asjadest ei ole mingi husky imeomadus, mille kohta ei tea keegi mitte midagi, v.a. huskyomanikud. Ka see on elementaarne koerapidamise ABC, et kutsikat (eriti sellist keerulist) tuleb koolitada ja väsitada iga päev, mitte kaks korda nädalas. Sinu probleem ei ole husky kui tõug, vaid koer kui selline. Seega püüa ikka nendest postitustest midagi kasulikku välja nokkida ja ära jää ootama, et sulle öeldaks ainult seda, mida sa kuulda tahad.

Malle1 kirjutas:Koer tuleb praegu vile peale koju, laseb märjad käpad puhtaks teha (enne näitas hambaid), istub, lamab ja annab käppa käsklusega. Täna lubas juba ühe käpa küüned lõigata. (olen neid varem ka lõiganud, aga varba kaupa) Ja kõike seda ilma pähe istumiseta. Ilma (nüüdseks pole vaja panna kuhugi kinni teda) nüpeldasmiseta. Me lihtsalt leidsime ühise keele, koer lakub mind ja kuulab, mis ma räägin talle.

See kõik on ju väga tore! Kui leidsid meetodi, mis sulle ja koerale töötab, siis jätka samas vaimus. Ei tasu arvata, et kodalised selle peale hambaid kiristavad, et üks koer on omanikuga lõpuks ühist keelt leidmas :)

Malle1 kirjutas:Kuidas ma peaks nüüd suhtuma sellesse, et koer tuleb allutada? Pähe istuda, võtta koera peast kinni ja suruda ta maha? Pigistada kõri, et koer saaks aru, et ta lämbub?

Ma saan aru, et sa nägid midagi sellist kuskil netis ja sa ei taha seda uskuda. Õigesti teed. Täpselt nii ongi, et kui jõumeetodid on sulle räigelt vastukarva, siis kasuta neid ainult viimase häda korral. Leidub loendamatu hulk erinevaid meetodeid. Taaskord, loe läbi kasvõi üks koerakasvatamise raamat! Ja surfa veel - kui leidsid selle meetodi, siis leiad kindlasti ka teisi. Vaata alustuseks youtube'ist kasvõi Cesar Milani asju või sarja Barking Mad episoode. Mitte keegi kodalistest ei ole sulle ühtegi sinu kirjeldatud nõuannet andnud ja ma kaldun arvama, et suur enamus vastajatest eelistab positiivset kinnitamist negatiivsele. Nii et jõudu tööle!

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Adele » 13 Juun 2016 13:35

Malle1 kirjutas:Ok, mul on siis nüüd A4 täis vastuseid teile.
Adele: 2 korda nädalas koera õpetada on vähe?! Kuule oled sa 10 a. või? Ma olen keskealine ja mul on peale koerte ka lapsed ja majapidamine. Või sa tahad väita, et sinusugused ninatargad on ainukesed, kes koera võivad võtta?

Mina otsisin siit abi (kes teavad just huskyde iseloomu), sest ma sattusin tõesti olukorda, kust ma edasi minna ei osanud teadmistega internetist ja ma olin hirmul. Mul oli vaja abi just neilt inimestelt, kes kasvatavad huskysid.
Koer tuleb praegu vile peale koju, laseb märjad käpad puhtaks teha (enne näitas hambaid), istub, lamab ja annab käppa käsklusega. Täna lubas juba ühe käpa küüned lõigata. (olen neid varem ka lõiganud, aga varba kaupa) Ja kõike seda ilma pähe istumiseta. Ilma (nüüdseks pole vaja panna kuhugi kinni teda) nüpeldasmiseta. Me lihtsalt leidsime ühise keele, koer lakub mind ja kuulab, mis ma räägin talle. Ma olen alati koertega kasutanud väljendeid, mis neile meelde jäävad: süüa, õue, kommi, pissile, kakale.
Kuidas ma peaks nüüd suhtuma sellesse, et koer tuleb allutada? Pähe istuda, võtta koera peast kinni ja suruda ta maha? Pigistada kõri, et koer saaks aru, et ta lämbub? Ma eeldatavasti ei teeks seda kunagi. Leidke parem ühine keel, kui suruma ja teab mida tegema hakkate.
Ma annan lihtsa soovituse, ärge kommenteerige kui teil pole koertega pika ajalist kogemust.

Kaks korda nädalas kutsikat õpetada on tõesti vähe! Kutsika õpetamine on igapäevane töö, mis iganes tõu puhul kuid pöörata 2 korda nädalas tähelepanu väga aktiivse tõu esindajale, on vähe! Te ju ise näete, mis teil koer kodus korda saadab ning ei ole sellega ise ka rahul. Ja siis ründate inimesi, kes üritavad teile infot anda. Mina loen siin enamus postitustest välja viiteid, kust infot leida, kuidas edasi minna jne. Kuidas teie neid ei näe? Tõde on valus lugeda?
Ma ei ole 10 aastane vaid 28. Mul on laps, samuti majapidamine, mees, töö ning maja ehitus pooleli. Mina selle taha ei poe ning koera võttes olin arvestanud, et saan endale uue, aktiivse ja väga karvase lapse. Olin arvestanud, et kõigi muude kohustuste kõrvalt jääks ka igapäevaselt koeraga aega tegeleda. Kui seda aega pole ja raske on leida majapidamise ning kõige muu kõrvalt võimalust, et oma kutsikast normaalne koer kasvatada, siis miks üldse koer võetud sai?

"Ärge kommenteerige, kui teil pole koertega pikaajalist kogemust." :D. Kui pikaajaline see kogemus olema peab, et sõna võtta võiks ja mis kogemused ette näitama peaks?

Ninatark Adele!

PostitusPostitas Malle1 » 13 Juun 2016 21:47

Ma vabandan! Mul pole lihtsalt sellist aega, et kõik postitused põhjalikult läbi lugeda ja jätta endale veel 10 min. juurdlemis aega iga postituse juurde. Ma ei ole inimene, kel on aega arvutis istuda (seda on küll talvel) Mul on krooniline ajapuudus.
Ma ei tea, ehk olen liiga vana üldse kuskil foorumis kirjutama - vastama.
Ok, ma palusin ju ainult abi, mitte ülekohut. See on üldine foorumite viga, et keegi ei viitsi kellegi juttu lõpuni lugeda ja kommenteeritakse nii nagu juhtub. Ma momendil ei hakka asju üle käima, aga no inimene kes postitas: mis lased oma koeri hulkuma! No kuhu hulkuma nad ma lasen? Oma maa peale. Milleks inimene sellist asja kirjutab? Mul ei ole naabreid, ega inimhinge kilomeetrite kaugusel, miks mu koerad ei või lahtiselt olla minu heinamaa peal? Oleks ikka imelik küll, kui mul on metsade heinamaade vahel asustamata kohas mitu hektarit maad ja siis topin oma koerad 2x2 m puuri. Mõte oli ikka see, et loomad, linnud elavad seal heinamaal. Ja need on seal kogu aeg olnud. Ma ei taha lasta lihtasalt ühel koeral muuta seda looduskeskkonda siin. Meil on kiivitajate, rukkirääkude pesad. Sookured. Meie talu juures elab 15 metskitse. Milleks kõike seda häirida ja neid pesasid laastada. Koer peab ikka muutuma. Olen ehk tõesti loll, aga ootasin oma algsetele postitustele näiteks vastust: "tead meie koer ka sõi linde ja igasugu sodi sisse, kui oli kutsikas, aga see läheb üle kui vanemaks saab"
Palju on koeri, keda üldse kuskil taludes õpetatakse? Vaevalt, mingi hea 10% ehk. See, et ma õpetan oma koera 2 korda nädalas, on teie jaoks väike. See on konkreetselt õpetuse aeg, maiusega. Husky on mu silme all suurem osa päevast ja ma räägin, keelan, õiendan temaga kogu aeg. Tema on mu keskpunkt, teine koer on kade, sest suurem tähelepanu läheb kutsikale. Kas see on teie jaoks piisav, see mind enam ei huvitagi, sest tundub, et mida iganes ma teen - on sellest vähe.
Ma toon siia ühe näite: Ma tean roosidest palju, sest kasvatan neid aastaid. Kas ma lähen kommenteerima ja nõuandeid andma, kui keegi küsib rododendronitest midagi!? EI! Sest see on mulle tume maa! Aga teema on ju üks - aiandus. Minul on ajast puudus, aga teisel "lihtsalt koera omanikul" on aega ülekülluses ja aega siia oma komme panna (ja jätta lugemata või ignoreerida üldse algset teemat)
Ma võin momendil ikkagi öelda, et husky on tubli ja sõnakuulelik. Aga nurgataga on kavalus. Seda ma lausa tunnetan tema olemusest. Kaka sees on ikka võõrkehasid (nööri, vahtkummi...) Ta toimetab ka öösel vaikselt, vaatab mida kummalist hamba alla leiab. Kuidas küll tema magu vastu peab, see on muidugi uskumatu.
Ma ei leidnud seda, mida otsisin siit. Ja vabandan veel kord, ma tõesti lõpuks lähen närvi ja oleks hea meelega kogu teema siit kustutanud.
Ma ütlen alati, et tüdrukutest ei tea ma midagi, mul on neli poissi. Nii kahejalgsed, kui neljajalgsed. Lapsed ja koerad on meie pere liikmed, aga maailmas ja elus on ka palju muud, mille eest tuleb vastutada ja hoolt kanda. Mul ei ole kahjuks võimalik, ega ka koera võttes polnud plaanis, pühendada oma elu ainult husky kasvatamisele. Need inimesed, kes elavad muretut, lastetut elu - palun väga. Oma tutvusringkonnale olen andnud küll sotsiaalmeedia kaudu teada, et husky pole kindlasti see unelmate koer, mida nad netist imetlenud on.

PostitusPostitas Malle1 » 13 Juun 2016 22:13

Veel, lugesin siin Adele vastust. Kuidas te leiate aja iga päev koeraga tegeleda? Kuskilt jääb ju midagi vajaka. Ma olen täiesti kindel, et ööst te seda aega ei võta. Ja veel ütlen, et meil pole kunagi olnud plaanis, ega ka mõelnud koertega äri teha. Toon selle siin kohal välja, et siit foorumist ju osad elatuvad koerte kasvatamisest.
Koerad ei ole mulle, Adele, hobi. Mul on omad hobid, mis võtavad ka mu elust aega. Mis on siis koer? Oskate mulle vastata?
Ärge siis minu seletust kasutage. Meile on koerad seltskond (seltsilised). Ma muide tunnen ennast (koos lapsega, me oleme suurema osa ajast üksi) turvalisemana üksikus talus ja koos koertega. Miks? Te ei oskaks vastata. Mul pole ju kumbki koer valvekoer. Ma ei ole näinud mingit põhjust, et peaksin endale kaukaaslased siia võtma. Mul on paljud naabrid siin käinud ja õelnud, et siia on suuri koeri vaja. Ma pole lasknud ennast hirmutada.
Adele, oskate mulle vastata, miks mul on siin j. russell ja husky?

PostitusPostitas Sia » 13 Juun 2016 23:21

Nii aktiivne tõug vajabki IGA PÄEV tegelemist. Mul on huskyga väga sarnane tõug kodus ja kui ta ei saaks iga päev liikuda väljaspool oma territooriumi ja veidi ajutrenni, siis ta hakkaks igavusest tegema lihtsalt pahandusi. Ma arvestasin sellega sellist tõugu võttes ja mis salata, eks mul jäävadki muud hobid-asjad veidi kõrvale. Kuigi ma ei kurda, sest taas, ma arvestasin sellega enne sellise tõu võttu
Ning jah, teil on normaalne husky kodus kes käitub nii, nagu üks husky võiks. Jah, neid ongi raske koolitada ja nendega on rohkem tegemist kui paljude teiste tõugudega. Ning nad ongi kavalad ja isepäised, täiesti normaalne. Husky ei sobigi lihtsalt talukoeraks, keda niisama nunnutada, tegu on väga aktiivse TÖÖkoeraga.
Ma ei saa ka aru, mida te siis lõpuks ootate? Aega pole, lugeda ka ei viitsi :D Mina soovitan siiski TAAS pöörduda Diivanihuskyde poole ja tegeleda rohkem koera väsitamisega. Minu põhjamaine ei saaks elusees lihtsalt territooriumil luusides oma akut tühjaks. Päriselt, huskyd ongi sellised ja vajavad väga aktiivset omaniku.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas muumiliina » 14 Juun 2016 01:58

Paljusid koolituselemente saab teha ka muude tööde-tegemiste kõrvalt, ega koera koolitamine ei tähendagi, et tuleks iga päev mitu tundi järjest ainult koeraga tegeleda. Nii et ära võta seda koolitamise soovitust selliselt, et kõik muud asjad tuleb nurka visata ja ainult koeraga tegeleda. Teine küsimus - kas lapsed on veel liiga väikesed või puudub neil üldse huvi koeraga tegelemise vastu? Kui peres on koer, siis see ei pea ju tähendama seda, et ainult pereema koeraga tegeleb. Koer seltsilisena on tore nähtus ja täiesti mõistetav, aga kutsikast tuleb kõigepealt koer kasvatada. Kirjutad, et kasvatad roose. Miks rooside jaoks on aega ja kutsika jaoks ei ole? Miks muude hobide jaoks peab aega olema ja kutsika jaoks ei pea? Tagantjärgi tarkusena tuleb vist öelda, et mõistlikum oleks olnud kutsikas sügisel võtta, kui enamik aiatöid tehtud. Husky ja kohaliku loodusliku fauna vahelised suhted..., nojah, ei ole ma näinud veel ühtegi koera, kes põgenevat ulukit taga ei tahaks ajada. Kui kaua viitsib ajada, sõltub tõust ja konkreetsest koerast. Kui kätte saab, siis võib ka maha murda, selleks ei pea mingi erilise jahiinstinktiga koer olema. Kas huskyt õnnestub nii õpetada, et ta jahipidamise vastu enam üldse huvi ei tunneks, seda ma ei tea, aga väheusutav. Kas ilma jahikireta husky on husky? Pigem mitte, see juba sinna "kotis klouni" (sinu enda väljend :) ) kanti tegelane. Paraku tõug = välimus + iseloom, kutsikas ei ole pookealus, et poogid sinna külge meelepärase sordi ja elu on lill. Mis puutub igasuguse rämpsu sissesöömisesse, siis see ilmselt vanemas eas väheneb. Kas täiesti ära kaob, ei julge lubada, sõltub koerast. Seedimise pärast ei tasu nii kaua muretseda, kui mitteseeduvad osad eest või tagant välja tulevad, tegelikult suudavad nad uskumatult suuri juppe väljutada. Aga halvemal juhul võib asi sooleummistusega lõppeda. Loodusest ta vaevalt midagi ohtlikku leiab, küll aga tuleb jälgida, et kodus mingit jama pihta ei paneks ja alla ei neelaks. Tekstiil ja puit, vähemalt mõistlikes kogustes, on suhteliselt ohutud, aga igasugused kilekotid, plastik jms võivad jamasid tekitada.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Adele » 14 Juun 2016 12:00

Malle1 kirjutas:Veel, lugesin siin Adele vastust. Kuidas te leiate aja iga päev koeraga tegeleda? Kuskilt jääb ju midagi vajaka. Ma olen täiesti kindel, et ööst te seda aega ei võta. Ja veel ütlen, et meil pole kunagi olnud plaanis, ega ka mõelnud koertega äri teha. Toon selle siin kohal välja, et siit foorumist ju osad elatuvad koerte kasvatamisest.
Koerad ei ole mulle, Adele, hobi. Mul on omad hobid, mis võtavad ka mu elust aega. Mis on siis koer? Oskate mulle vastata?
Ärge siis minu seletust kasutage. Meile on koerad seltskond (seltsilised). Ma muide tunnen ennast (koos lapsega, me oleme suurema osa ajast üksi) turvalisemana üksikus talus ja koos koertega. Miks? Te ei oskaks vastata. Mul pole ju kumbki koer valvekoer. Ma ei ole näinud mingit põhjust, et peaksin endale kaukaaslased siia võtma. Mul on paljud naabrid siin käinud ja õelnud, et siia on suuri koeri vaja. Ma pole lasknud ennast hirmutada.

Ma ei tea, kuidas ma leian seda aega. Lihtsalt teen ning motoks on "Kes teeb, see jõuab!". Mul saab koer tööl kaasas käia tihti. Kui teised lähevad suitsule, võtan mina selle 5 minutit ja teen koeraga mingit harjutust/trikki. Ja jälle, kui leian kasvõi mõne minuti, et paar korda mõnda harjutust läbi teha, siis teemegi. Taskutes on alati midagi head. Kui märkan koera poolt käitumist, mis mulle meeldib, siis kiidan. Ta ei peagi otseselt midagi tegema, aga ntx istub, lamab omal kohal, siis mul ei ole raske talle tükike vorsti visata ja öelda, et tubli koer. Kui pahandust teeb, siis suunan lihtsalt mujale ta tähelepanu.
Mul on ka hobid. Tegelen aktiivselt laulmisega, joonistan, pean lapsega jändama, majaga, koeraga, korteriga. Samas ei ole ju päris nii, et terve päeva, ilma ühegi pausita, jooksed silmaklapid peas ja muud midagi ei näe.
Arvan, et asi on väga palju kinni tahtmises. Kui ei ole tahtmist, siis leiab ka alati vabanduse, miks mitte teha. Eriti, kui asi on juba üle pea kasvanud, siis tekib selline käega löömise tunne. Koerad ei kasva enamasti ise toredateks. Neid on vaja juhendada ja õpetada, et nad teaksid, mida neil oodatakse. Nagu lastegagi ju. Me ei eelda lastelt, et nad kohe ise ongi targad, teavad, mis õige, mis vale, oskavad ise lugeda, arvutada ja käituvad alati hästi. No ei ole nii ju. Neid tuleb õpetada. Halb on lapsi koertega võrrelda, aga ausalt öeldes, ma ei näe suurt vahet. Mõlemad nõuavad palju aega, tähelepanu ning õpetamist, suunamist, keelamist.

Aga kui te ikkagi ei taha oma koera ära anda ning ei taha ka eluaeg niimoodi elada, et koer lihtsalt igapäevaselt endast välja teid ajab, siis võtke üks trikk/käsklus korraga.
Võtke näiteks kätte ja alustage sellest:
https://www.youtube.com/watch?v=bM3WaKANM9c

Kasutage midagi head ja lõhnavat (Vorst, liha, juust) ning varuge kannatust. Kohe ilmselt ei tule, aga iga päev teete natukese aja kaupa ning lõpuks hakkab tulema ;). Algus seegi, kui te iga päeva jooksul leiate 10-15 minutit, et koerale midagi õpetada. Ideaalne, kui leiate rohkem kui ühe korra päevas selle 10-15 minutit.
Ja kui juba üks trikk on selge, võtke järgmine. Nii väsitate te oma koera ja õpetate teda ka ennast rohkem jälgima ja vaatama äkki :).

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Adele » 14 Juun 2016 16:28

Malle1 kirjutas: Mis on siis koer? Oskate mulle vastata?

Oskan ainult enda eest siin kohal rääkida. Minu jaoks on koer pereliige, kes viitsib ja tahab minuga aktiivselt liikuda, kui teised pereliikmed ei viitsi või ei taha. Mulle meeldib käia koeraga trennis ning näha arengut nii endas kui koeras, näha seda, kuidas kutsikast areneb koer, kuidas ta mõtleb, kuidas ta saab seostest aru jne. Koer toob ellu rõõmu ja nalja, uusi tutvusi vahvate inimeste näol, kes on mängukaaslaseks nii mulle, mu elukaaslasele kui lapsele. Kes pakub turvatunnet, hellust, kes on alati rõõmus kui ma koju jõuan. Karvalaps. Mulle lihtsalt meeldivad koerad ja ma ei kujutaks elu ilma koerata ausalt ette.

Miks teie valisite oma ellu Husky ja Jack Russeli.. Mina ei tea. Seda peaksite teie ise ikka teadma, kust sellised valikud tulid. Husky puhul panustaks ägedasse välimusse, russeli puhul ei kujuta ette..

...ja pätakad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas annee » 15 Juun 2016 12:32

Jahikoerte omanikuna ütlen vastuseks jahiinstinktide mahasurumisele, et jahiinstinktid ja soov küttida, tappa, ei kao ära. Iga saagi kättesaamisega läheb see hoopis tugevamaks, seega kui tahate et koer ei kütiks linde-loomi, siis ärge laske tal isegi mitte tekkida seda varianti, et ta põllult kellegi kätte saaks. Ehk et, kui te ei taha et koer tapaks linnukesi ja ajaks kitsekarja minema, siis ärge andke koerale isegi võimalust sealt põllult kedagi püüda. Selle vastu aitab paraku aed, raadiopiire või aedik (no ei pea olema ju 2x2m, võib olla ka hoopiski 10x10 meetrit), ennekõike selleks ajaks, kui te ise ei saa koeral silma peal hoida.
Nimetada siinseid nõuandjaid ja soovitajaid urbaniseerunuteks ja algajateks on aga üsnagi lühinägelik. Ilmselt pole te veel aru saanud, mis seltskond Koertekojas liikus/liigub :)

PostitusPostitas Malle1 » 18 Juun 2016 00:27

Jah, Annee!
Mina isiklikult siit just lootsin saada vastuse, kuidas mitte mahasuruda koera. Jumal küll, lugege postitusi! Siin just soovitati postitajate poolt, et "tuleb jalgadega koerale otsa istuda". Kas raske on aru saada, et ma ei pane oma koera ketti, ega ole nõus teda maha suruma. Kui ma oleks maha surunud ja mitte mõistnud jack russelli, siis ma ei tea mis sellest koerast saanud oleks. Kes ei tea, siis jack russell on KA jahikoer!!!!
Mis valiku te mulle siis annate? Pean oma koerad ketti panema?
Ja mis seltskond siin siis liigub? Kuidas ma pean suhtuma teie väitesse? Mis avalik foorum see siis on? Foorum kus tümitatakse uustulnukaid?
Ma olen mõnda aega uurinud foorumeid ja n.n. "sotsiaalkäitumist" nendes. Mis te arvate, mis võrgustikes toimub?

PostitusPostitas Malle1 » 18 Juun 2016 01:20

Adeele! Te ei tea koertest vist midagi, või on teie silmaring väga piiratud.
Meile on samuti koerad pereliikmed ja nemad saavad enne süüa, kui laps saab näiteks. Miks, seda te ka kindlasti ei tea. Nimelt koerad ei oska rääkida! Laps küsib ise.
Minu laps on nii vana, et ta häda korral teeb ise endale võileiva, ta ütleb, kui tal kuskil valutab, või tal on paha. Koer seda ei tee. Olen oma ühe koeraga olnud kaks korda öö läbi üleval, sest ma tundsin ja nägin, et tal on halb.
Siiski toon siin koha peal ette reaalsuse, et meie perele on siiski lapsed ja lapselapsed tähtsamad kui koerad. Kui ma pean valima, siis ma kahjuks pean tegema sellise raske valiku.
Seega tegelikult ei ole koer meie täisväärtuslik pereliige. Inimesed ütlevad küll nii, ega mõtle kunagi reaalselt. Seega panen magama enne koera, kui lapse.
Aga noh teile ju selline reaalsus ei sobi. Te leiate selle jutu juurde ju tuhat muud asja mille kallal norida.
Ma küsisin miks mul on siis jack russell ja husky. Te ei osanud vastata. Ma ju andsin teile lausa ette vastused.
Ma ikkagi ootan teilt vastust.
Ma võin lihtsalt öelda, et mõlemad koeratõud on võetud mitme aasta mõtlemisajaga.
Mis on mul naisterahval kasu sellistest koertest sellises kohas, kus ainult metsloomad?
No nüüd ma olen küll vihjed andnud.
Teate Adeele, ma teie asemel paneks oma suu lukku ja vaataks oma koera, vaevalt teie koer juba välimuselt meenutab ürgsetkoera.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas katleen » 18 Juun 2016 09:47

Mis on mul naisterahval kasu sellistest koertest sellises kohas, kus ainult metsloomad?

Toovad liha lauale? Kas see on põhjus, miks te neil vabalt laperdada lasete ja linde-loomi murda?

PostitusPostitas Paddington » 18 Juun 2016 20:55

Lp Malle1

Olen natuke seda seda teemat jälginud. Minu arvamus on, et koer pole aru saanud, et lindude/loomade jahtimine on ebasoovitav tegevus. Esimeses postituses te kirjutate, et tabasite teolt, aga kahjuks pajuvitsaga "peksa saamine" ei tähendanud koera jaoks karistust. Ma soovitaks ebasoovitava käitumise karistusena kasutada isoleerimist, sest paljud loomaomanikud üldiselt ei oska õigesti füüsiliselt karistada, et loom seda karistusena võtaks.

Huskyl saagiinstinkti maha suruda on ilmselt võimatu, see tuleks kanaliseerida mujale kui elusolendite tapmisele. Soovitaks mõne koolitajaga konsulteerida, aga ma kardan, et enam tapmise kommet temast välja ei õpeta. Tunnistan, et mul küll ei ole kogemust väga tugeva saagiinstinktiga koertega. Te ütlete, et koere valik oli mitme aasta pikkuse kaalumise tulemus, aga koera avaldunud iseloomuomadused tulid teile üllatusena. Lihtne googeldamine andis kohe sellise pildi koera iseloomust, et mina ei julgeks seda koera võtta, eriti ilma aiata maamajja. Husky on tõsine töökoer ja muutub destruktiivseks kui tema loomulikud instinktid rahuldatud ei saa.

Samuti noore ja aktiivse koeraga kaks korda nädalas trenni tegemine on ülivähe. Kõigil koeraomanikel on töö ja majapidamine, paljudel lapsed ja pere. Kui on tehtud otsus, et võetakse majja kutsikas, siis peab juba ette arvestama, et järgmised paar aastat peab leidma iga päev aega, et koeraga tegeleda.

Koer hakkab juba võimu näitama (näitab hambaid ja uriseb), sest on aru saanud, et tema haldab ressursse ja otsustab. Juba selle hammaste näitamise peale oleks pidanud väga põhjalik karistus järgnema. Ma olen mitu saksa lambakoera üles kasvatanud ning minu ja mu pereliikmete peale saab hambaid näidata ja uriseda ainult üks kord.

Te olete mingil põhjusel väga kuri soovitajate vastu ja täiesti põhjuseta. Keegi kommenteerijatest pole esimest aastat koeraomanik. Kui küsite nõu, siis olge valmis selleks, et soovitused ei pruugi teile mokkamööda olla ning te võite olla häiritud mõttest, et ilmselt pole te ise õigesti koeraga käitunud. Aga soovitused antakse oma kogemustele toetudes ja soovist aidata.

Jõudu koera kasvatamisel - lihtne see igatahes ei ole sellise aktivisti puhul! Soovitan koos jooksmas käima hakata, nt canicrossi tegema. Kui mujale agilityt tegema ei saa minna, siis lihtsa raja saab ka koju rajada. Koer saab aju-ja füüsilist koormust. Kuulekuskoolitus peaks kõigile koertele kohustuslik olema.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas muumiliina » 18 Juun 2016 23:24

Malle1 kirjutas:Mina isiklikult siit just lootsin saada vastuse, kuidas mitte mahasuruda koera. Jumal küll, lugege postitusi! Siin just soovitati postitajate poolt, et "tuleb jalgadega koerale otsa istuda". Kas raske on aru saada, et ma ei pane oma koera ketti, ega ole nõus teda maha suruma.

Ja mida me loeme sinu esimesest postitusest?:
Ma olen otsinud eesti keelset videot, kuidas koera maha suruda. Kahjuks nagu ikka puuduvad sellised videod Eestis, mis tegelikult oleks kodukasvatusel olevate koerte peremeestele abiks. Mis tähendab koera maha surumine ja kuidas see välja peaks nägema?

Miskipärast ma ei suutnud praegu leida siit seda kohta, kus keegi soovitaks koerale "jalgadega otsa istuda". Võib-olla minu viga, et ei leidnud õiget kohta üles. Pigem soovitatakse koeraga tegeleda ja koerale tegevust pakkuda, st positiivseid meetodeid. Ketti panema ei pea ja seda pole ka siin keegi soovitanud, on soovitatud koera liikumisvabadust piirata ja seda ilmselt tuleb varem või hiljem ka teha. Mida varem, seda parem.

Miks sul koerad on, sellest ma saan ehk isegi aru, miks sellise jahiinstinktiga koerad maakohas, sellest ei saa aru. Olgu, JRT võib olla kassi asemel, aga husky on minu jaoks mõistetamatu tõuvalik.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas karvik » 19 Juun 2016 15:21

Ta pidas selle jalgadega otsas istumise all ilmselt seda lõiku:
Olen ka enda koera nö maha surunud, kui ta noor ja pubekas ja näitas iseloomu. Mina lihtsalt istusin tal niikaua kaksi-ratsa seljas, kuni ta enam ei rabelenud ja rahulikuks jäi.

Sellest teemast jääb praegu lihtsalt mulje, et kõik teised inimesed on süüdi, et temal on selline koer ja teema eesmärk ongi selgeks teha, et kõik teised on süüdi :irw:
Elades aiata majapidamises maal ja omades olematut aega koeraga tegelemiseks oli kindlasti lootus, et ta kasvab ise selliseks nagu tarvis. No ja nüüd tulebki süüdlane leida, miks nii ei läinud :P
29.06.2001-24.11.2008
07.02.2003-07.07.2013

Kasutaja avatar

PostitusPostitas muumiliina » 19 Juun 2016 17:22

Täitsa olemas jah selline lõik :) Aga süüdlane tuleb muidugi leida - no koerte puhul oleme ju näinud, kuidas koer argusest või ebakindlusest agressiivseks muutub, inimene kuulub ka loomariiki, selline verbaalne rünnak näitab samuti hirmu ja ebakindlust.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Adele » 20 Juun 2016 13:21

Malle1 kirjutas:Adeele! Te ei tea koertest vist midagi, või on teie silmaring väga piiratud.
Meile on samuti koerad pereliikmed ja nemad saavad enne süüa, kui laps saab näiteks. Miks, seda te ka kindlasti ei tea. Nimelt koerad ei oska rääkida! Laps küsib ise.
Minu laps on nii vana, et ta häda korral teeb ise endale võileiva, ta ütleb, kui tal kuskil valutab, või tal on paha. Koer seda ei tee. Olen oma ühe koeraga olnud kaks korda öö läbi üleval, sest ma tundsin ja nägin, et tal on halb.
Siiski toon siin koha peal ette reaalsuse, et meie perele on siiski lapsed ja lapselapsed tähtsamad kui koerad. Kui ma pean valima, siis ma kahjuks pean tegema sellise raske valiku.
Seega tegelikult ei ole koer meie täisväärtuslik pereliige. Inimesed ütlevad küll nii, ega mõtle kunagi reaalselt. Seega panen magama enne koera, kui lapse.
Aga noh teile ju selline reaalsus ei sobi. Te leiate selle jutu juurde ju tuhat muud asja mille kallal norida.
Ma küsisin miks mul on siis jack russell ja husky. Te ei osanud vastata. Ma ju andsin teile lausa ette vastused.
Ma ikkagi ootan teilt vastust.
Ma võin lihtsalt öelda, et mõlemad koeratõud on võetud mitme aasta mõtlemisajaga.
No nüüd ma olen küll vihjed andnud.
Teate Adeele, ma teie asemel paneks oma suu lukku ja vaataks oma koera, vaevalt teie koer juba välimuselt meenutab ürgsetkoera.

Tundub mõistlik tõesti oma näppe luku taga hoida, sest ilmselgelt te siit teemast mitte midagi kõrva taha ei pane ja ainult ründate inimesi. Laske kellegil oma sotsiaalseid käitumisoskusi ka uurida ja analüüsida.. Saate äkki üllatuse osaliseks..
Edu teile ja teie perele!

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Adele » 20 Juun 2016 14:03

Malle1 kirjutas:Adeele! Te ei tea koertest vist midagi, või on teie silmaring väga piiratud.

Mulle tundub, et mitte keegi siin foorumis ega mitte kusagil mujal, ei tea teie meelest koertest mitte midagi kui need inimesed just ei ütle, et te olete väga tubli ja teete kõike väga õigesti ja kaks korda nädalas on täitsa okei koeraga tegeleda. Ja et lihtsalt teie koer on nii teistsugune ning eriline... Teile ei sobinud Huskyde tõuühingu soovitused ja seal on ju ometigi tõugu läbi ja lõhki tundvad inimesed koos... Seal on ka ilmselgelt ebaadekvaatsed inimesed kõik, kellel pole tegelikult õrna aimugi teie, väga erilise ja teistmoodi, husky hingeelust ja olust.

Paar aastat ilmselt vaagisite, kas on ikka piisavalt nunnu koeratõug, et endale koju võtta. Teist seletust ei oska küll leida, kui teile tuli üllatusena koera iseloom ja käitumine.Ning arvestades, et maailmas on nii palju erinevaid koeratõuge, kes sobiks teile sinna seltsiliseks, valvuriks ning sõbraks ning kellega oleks võib olla veidi kergem... Aga no jah, mis ma ka tean koertest, eks ole...

Minu koer ei meenuta välimuselt tõesti kedagi ürgset. Samas on jällegi tegu päris vana koeratõuga, kes on mänginud tähtsat rolli ka näiteks kääbuspinšeri ja dobermanni aretusel.Saksa pinšerit kasutati rotimurdja ja tallikoerana, samuti valvasid nad nii karja kui majapidamist. Tegemist on aktiivse ning tõsise tõuga, kes vajab palju liikumist ning ajutööd. Kui ma oleks lähenenud talle samuti nagu teie oma koerale- ehk siis pm mitte midagi tehes ja aint halades, et näe, kutsikas jälle tegi sigadust, siis ma arvan, et olukord oleks umbes sama nagu teil.

Mis asja te jaurate siin teemas. Hakake antud soovitusi ellu viima!

Endal ei pidavat aega olema, aga vot näed, foorumisse mingit täielikku jura on aega postitada. Selle asemel võiks koerale mõne käskluse selgeks õpetada...

...ja pätakad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas annee » 22 Juun 2016 11:51

Malle1 kirjutas:Jah, Annee!
Mina isiklikult siit just lootsin saada vastuse, kuidas mitte mahasuruda koera. Jumal küll, lugege postitusi! Siin just soovitati postitajate poolt, et "tuleb jalgadega koerale otsa istuda". Kas raske on aru saada, et ma ei pane oma koera ketti, ega ole nõus teda maha suruma. Kui ma oleks maha surunud ja mitte mõistnud jack russelli, siis ma ei tea mis sellest koerast saanud oleks. Kes ei tea, siis jack russell on KA jahikoer!!!!
Mis valiku te mulle siis annate? Pean oma koerad ketti panema?
Ja mis seltskond siin siis liigub? Kuidas ma pean suhtuma teie väitesse? Mis avalik foorum see siis on? Foorum kus tümitatakse uustulnukaid?
Ma olen mõnda aega uurinud foorumeid ja n.n. "sotsiaalkäitumist" nendes. Mis te arvate, mis võrgustikes toimub?

Tõepoolest. Ma oma postituses kirjutasin suht selgelt, kuidas hoida oma koera lindude tapmisest jakitsede ajamisest eemal. Seda vältides, ehk koerale kas muu tegevuse andmises või liikumisvabaduse piiramises selleks ajaks kui ise silma peal hoida ei saa. Minu koerad on mõlemad väga tugevate jahiinstinktidega, sest nad käivad jahis ja see ongi soositud. Aga nad saavad piisavalt palju ka muud tegevust jahi kõrvalt et ei olegi neil mitte mingisugust vajadust jahivälisel ajal loomi linde murda. Sest ma olen nendega teinud aastaid tööd, et nad oskaksid aru saada, millal on jaht ja millal mitte. See nõuab enda liigutamist, mugavustsoonist välja. Foorumi kasutajad on teile väga palju häid soovitusi andnud, aga mida te jäära jonnakusega ignoreerite ja lihsalt mööda vaatate. Vaadake korraks peeglisse ja mõelge, kas te tõepoolest usute et koer (suhtkoht kõva loomuga) lihsalt niisama lambist hakkab sõna kuulama ja muutub nunnuks? Ei! Mitte ükski koer, ka mitte väike seltsikoer ei kasva lihtsalt heaks.
Tuleb aga tõdeda, et siinkohal paistab paika pidavat ütlus - nagu koer külale, nõnda küla koerale.

Järgmine

Mine Põhjarahvaste koerad -

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline