vedamine asfaldil ja käpad

- kelgu ees ja inimese kõrval
Pipa&Fan
Kasutaja avatar

vedamine asfaldil ja käpad

PostitusPostitas Elo&Fan » 21 Okt 2010 12:51

Soetasime endale skike´d e. rullsuusad. Tahaks muidugi ka koertega nendega sõita. Sõitma peab asfaldil. Kui oskused arenevad ja kui leiaks hästi sileda pinnasetee, võibolla saaks ka seal sõita - aga hetkel on reaalsus siiski asfalt. Kas on keegi vedanud oma koertega asfaldil ja kuidas see koera käppadele mõjub? :roll:

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Hellerkantri » 21 Okt 2010 16:22

Kui koer veab rahuliku traavi joostes ei ole vast muretsemiseks põhjust.Malamuutidel ja samojeedidel on varvaste vahel pikad karvad - neid ei maksa lumeta ajal ära lõigata,need kaitsevad käpapadjandit. Käpapadjandid lähevad katki ,kui koer veab jõuliselt (raskem koorem) ja kiire galopiga. Kindlasti tuleks vaadata,et küüned oleksid normaalse pikkusega.Pikad küüned kipuvad pikuti katki minema.Kindlasti võib kasutada ka susse. Sussi kulumise järgi võib hinnata asfaldi mõju.

& mann Sherry

PostitusPostitas Veronts » 21 Okt 2010 16:22

Käin oma koertega nii rulli, kui rattast sõitmas. Regelaarselt. Ja ei lase koeral asfaldil joosta, sest see põrutab käppasid ning eeldan, et pikemas perspektiivis kooruvad sellest edasised probleemid põlvedega vms. Ise sõidan piisavalt tee ääres, et koer saaks enda sörkimised teha tee pervel.

PostitusPostitas ester » 21 Okt 2010 19:29

Veronts, vedada vist nii ei saa, et koer kõrval murul lippab.

Mina vedamise kohta (veel) ei oska kosta, kuid omade koertega käin tihti mägedes väga kivisel ja konarlikul pinnal ning suureks abimeheks on seni olnud käpapadjandite kaitsmisel käpavaha ("Musher`s Secret"´i nimelist kasutan mina).
Sel suvel sain küünepikkuse osas päris valusa õppetunni. Pikad küüned on kindlasti probleemiks, kuid mina olin hädas hoopis koera liiga lühikeseks lõigatud küüntega. Koeral hakkasid esikäppade küüned verd jooksma laskumisel siis, kui ees oli veel oma 5-6 tundi üsna järsku kivist rada :(

Hellerkantri kirjutas:Malamuutidel ja samojeedidel on varvaste vahel pikad karvad - neid ei maksa lumeta ajal ära lõigata,need kaitsevad käpapadjandit.

Kas lumisel ajal pöetakse need lühemaks?

Dragonhunter's
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lohelend » 21 Okt 2010 20:24

ester kirjutas:Veronts, vedada vist nii ei saa, et koer kõrval murul lippab.
Tegelikult saab, kuid siis tuleb pidevalt väikest "vastujõudu" rakendada. Ma ei oska ilmselt õigesti seletada, aga põhimõtteliselt saab ka viltuse veorihmaga otse edasi sõita.

Asfalt on koera käpapadjanditele nagu liivapaber. Seega ei maksa liiga pikki teekondasid sellel pinnakattel planeerida.
Dragonhunter

Elu on täis ootamatusi. Alustage magustoidust.

& mann Sherry

PostitusPostitas Veronts » 21 Okt 2010 21:27

Aga ei ole ka öelnud, et ta jookseb minu enda kõrval sörkides ;) Koer on pikalt rihmaga ees ning veab silm punnis . Olen ka arvamusel, et, kui koer ei jookse otse vedaja ees, on see ka osaliselt ohutum. Eriti kui juttu teha koerast, kes alles õpib vedamis tehnikat ning reegleid. Äkilisema pidurduse korral oled muidu koeral kandades ning halvema repertuaari korral hammastega asfaldis. Kõrval jookseb ning pidurdab siis liugled mööda.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas breaker » 22 Okt 2010 08:27

Mina olen vältinud asfaldil koerte treenimist ja seda pigem põrutuse pärast koera jalgadele ja liigestele. 100% vältida muidugi ei saa, aga regulaarselt asfaldil siiski ei treeniks. Padjandid on ainult 1 osa - seda on kohe näha kui padjanditele halvasti mõjub või käpad katki teeb. Kahjulik mõju liigestele võib aga olla palju tõsisem ja tagajärjed kurvemad.
kennel DeStination

& "nunnudobermannid"
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Mare23 » 22 Okt 2010 08:33

Springeriga saab VÄGA edukalt vedada. Igast asendist ;)

Keskaja mees

PostitusPostitas Aivo » 22 Okt 2010 08:42

Veronts kirjutas:Käin oma koertega nii rulli, kui rattast sõitmas. Regelaarselt. Ja ei lase koeral asfaldil joosta, sest see põrutab käppasid ning eeldan, et pikemas perspektiivis kooruvad sellest edasised probleemid põlvedega vms.

Väga õige kommentaar.

Ma ei pööranud ka varem eriti tähelepanu sellele, kas koeraga ratast sõites või vedu tehes jooksis ta murul või vahepeal lõikusid ka asfaldil. Kuna käpapadjad olid terved ning nähtavaid vigastusi polnud , siis tundus, et kõik on ok.

Peale seda kui koeral diagnoositi põlveliigese tugev kahjustus, uurisin internetist ja ka arstidelt asju märksa detailsemalt. Ja igast otsast tuli välja informatsiooni, et asfalt põrutab üsna kõvasti koerte liigeseid. Oma olemuselt tean, et minu koera põlvevigastuse põhjustaja pole otseselt asfalt, aga oma järgmise koeraga ma kohe kindlati sellist riski ei võtaks ja välistaks igasuguse asfaldi.

Eks kõik oleneb sellest , kui palju seda asfaldil jooksmist on, aga igal juhul põrutab see koera liigeseid.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas sax » 22 Okt 2010 10:52

Huntkoerte distants on 40km ja 100km. Kui olin suvel Leedus, pakuti mulle läbida see maa, kuid ma polnud teinud oma koeraga ühtegi trenni. Mulle öeldi, huntkoera ei pea treenima tal on see jooksmine geenides. Ikkagi keeldusin. Jooksmine toimus kruusateel ning raskemad koerad, käppade padjakeste kulumise pärast võeti rajalt maha. Mina olen seda meelt, et enne kui pole teinud düsplaasia uuringut, ei lase koeral nii pikka maad jooksta.
http://www.wolfdog.org/drupal/ru/gallery/pic/134459/ja vahepeal oli asfalt ka. :)

PostitusPostitas ester » 23 Okt 2010 05:02

Lohelend kirjutas:
Tegelikult saab, kuid siis tuleb pidevalt väikest "vastujõudu" rakendada. Ma ei oska ilmselt õigesti seletada, aga põhimõtteliselt saab ka viltuse veorihmaga otse edasi sõita.

Täitsa põnev! Minu jaoks on see vedamise värk täiesti uus maailm.
Et mul pool-husky kodus (ja peast tundub ta ikka päris palju kohe husky olevat :irw: ), siis tahaksin talle veidi ka loomuomast tegevust pakkuda. Olen otsustanud koeraga suusatamist proovida. Nii lihtsa ja tagasihoidliku lõbu korras, mitte tõsise spordina. Puusapildid said hiljuti tehtud (täitsa tip-top ja vedamiseks roheline tuli saadud), varustus soetatud, kirjandust üksjagu uuritud - nüüd siis tasapisi pusime. Kuni lume tulekuni õpime siin tasapisi joostes vajalikke käsklusi selgeks.
Springerit ma enda külge monteerida ei oska :hups: . Ma ei oleks eluski selle peale tulnud, et veotraksidega võiks koeral hoopis kusagil külje peal vedada lasta. Oskab keegi ehk lahti kirjutada või äkki isegi linke jagada, kuidas selline vedamine välja peaks nägema?

ja loomaaed pagasis
Kasutaja avatar

PostitusPostitas luckydog » 23 Okt 2010 08:58

Ester, suusaveol käib koer rihmaga, e. veoliiniga sinu küljes kinni. (osad kasutavad seda ka ratta sõidul või siis selliselt, et ots tuleb ratta külge) Hangi endale selline vöö nagu tõstjatel on. Toetab sinu selga. Ja saab koera sinna külge kinnitada. Teine ots koera traksidesse. See ots, mis sinu vöö külge tuleb, peaks olema nö. "paanikalukuga". St. kergelt vabastatav. Juhuks, kui koer ümber puu keerab või miskit ohtliku teeb. Aga täpsemalt leiad rakendispordi lehelt:
rakendisport.ee
Seal on reeglid ja pildid olemas. Oma silm on kuningas.
Mõnusat liuglemist!

& väike rosin
Kasutaja avatar

PostitusPostitas :Emma: » 23 Okt 2010 10:56

sax kirjutas:Huntkoerte distants on 40km ja 100km. Kui olin suvel Leedus, pakuti mulle läbida see maa, kuid ma polnud teinud oma koeraga ühtegi trenni. Mulle öeldi, huntkoera ei pea treenima tal on see jooksmine geenides. Ikkagi keeldusin. Jooksmine toimus kruusateel ning raskemad koerad, käppade padjakeste kulumise pärast võeti rajalt maha. Mina olen seda meelt, et enne kui pole teinud düsplaasia uuringut, ei lase koeral nii pikka maad jooksta.
http://www.wolfdog.org/drupal/ru/gallery/pic/134459/ja vahepeal oli asfalt ka. :)

Minu mõistus küll ütleb, et ei ole hea mõte võtta näiteks loomaaiast puurist hunt ja hakata temaga ühekorraga 100 km läbima. Vahet ju ei ole, et asi on loomal geenides kui ta ei ole selleks vastavas konditsioonis, nii et mina oleks arvatavasti samamoodi keeldunud...
"Pedigree indicates what the animal should be. Conformation indicates what the animal appears to be. But, performance indicates what the animal actually is."

& Karusnahad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Snowblind » 23 Okt 2010 21:11

Ma doberiga vedades olen tihti nii sõitnud aga mitte ikka päris kõrval. No, kirdes või loodes või nii, mitte päris idas või läänes kui see loogiline tundub :hups: Meie veame ikka lumega ja talvel aga uiskude või ratta ees peaks täitsa kenasti saama hakkama nii, et ise püsid asfaldil ja koer on muru peal. Veedal on käsklus "ääres" mis tähendab, et kebi teeveerde murule, sest tema padjandid ei kannata üldse asfaldil jooksu. Väiksed lõigud a.la ristmikud ja parklad kannatab ära aga otse asfaldil joosta on juba 1 km järel talla all kulumine selgelt näha ja olen enam kui kindel, et teise sellise pikkuse peale oleks veri korralikult väljas ning seda ratta kõrval kus vedamine on negatiivne kõrvalnäht, mitte soositud.
If you´re not having fun, you´re not doing it right

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Artsu&Bosse » 29 Okt 2010 14:51

Sellise nn viltuse jooksustiili jaoks on sobivad veotraksid ehk poolrakmed Eestis täiesti saadaval Sookriimude E-poes :)
Koera käpad vajavad tõesti erilist tähelepanu, kui need kõvasti koormust saavad. Üks võimalus on hädasid ennetades või ohumärkide tekkides spetsiaalsed jalanõud soetada. Kui häda juba käes, siis määritakse spetsiaalsne salv käppadele ja siis jalanõud otsa.

Linkisin siia ka ühe kelgkukoeri puudutava artikli : "Tassut - koiran arka kohta", mis kahjuks soome keeles ja igivana :) aga Soome siberi husky tõuühingu foorumis ikka päevakorral, kui keegi samal teemal nõu küsib. Ehk on sellest infokillust ka meil siin abi.
Kennel Sookriimud
www.sookriimud.ee

Mine Põhjarahvaste koerad -

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline