Lapi porokoer

- kelgu ees ja inimese kõrval
Kasutaja avatar

Lapi porokoer

PostitusPostitas KatiMaria » 16 Juul 2010 14:11

Kas keegi sellest tõust teab midagi? Vaatan, et Eesti registris ainult kaks koera ja juba aastaid pole uusi koeri juurde tulnud. Lugesin küll, et see tõug väljaspool kodumaad ei ole eriti pop. Huvitav miks? Kirjelduse järgi on ju väga kihvti koeraga tegemist. Soomlased harrastavad nendega ka iigasugu alasid (kuulekust, jälge, kelguvedu ja loomulikult karjaajamist). Kenneleid on seal ka ikka suht palju. Kas nad ei anna siis neid koeri välja või tõesti ei olda sellest tõust mujal huvitatud?

Siin on pildid ühe kenneli koertest: http://tuhkavuorten.kuvat.fi/kuvat/Tuhk ... +ja+Tuivi/

Minu meelest superilusad koerad!
Samoyed - More Than Just a Pretty Face!

& härrasmees Sidney
Kasutaja avatar

PostitusPostitas aya » 16 Juul 2010 14:52

Võta ühendust kodalisega Saa ;)
Pilt

Pipa&Fan
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Elo&Fan » 17 Juul 2010 21:20

Kui ma hakkasin koera võtma, siis see tõug oli mul ka nimekirjas :wink: (mäletamist mööda, kui ma otsustasin pürenee mägikoera mõtte maha matta, jäidki järele kamp spitsilisi: samojeed, keeshond, lapi porokoer, rootsi põdrakoer. Pean tunnistama oma snobismi nüüd:porokoer langes välja, kuna ta oli mu jaoks lihtsalt liiga krantsivälimusega. Kujutasin ette, kuidas mu vanemad ja muud maasugulased oleks mind pikkade pilkudega mõõtnud, kui ma siukest rõngassaba tõukoerana esitlen :irw: Aga mu vanemale pojale jäi porokoer suureks lemmikuks ja ta võitles tulihingeliselt kuni Fan´i majjatulekuni porokoera eest :) Natuke väike oli ta ka, ma tahtsin ikka 50cm ja suuremat koera.
Aga vbl selles krantsivälimuses on ka üks võti, miks teda meil Eestis väga ei ole? :roll: Keeshond on meil ju ka suhteliselt haruldane.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas *Kaja » 17 Juul 2010 21:35

Elo&Fan kirjutas: Kujutasin ette, kuidas mu vanemad ja muud maasugulased oleks mind pikkade pilkudega mõõtnud, kui ma siukest rõngassaba tõukoerana esitlen :irw:

Mulle on jäänud mulje, et rõngassabalised pole selles tõus just eelistatud. Kord üht sellist rõngassabalist üks tuntud Soome kohtunik tahtis lausa ametlikult tõutuks tunnistada, kuid tol näitusel nendel tingimustel see polnud niimoodi võimalik. Kui nüüd õieti mäletan, siis sai ta ebasoovitava tõutüübi pärast toona päris kehva hinde. (ega kogemata segi läinud lapi porokoer ja lapikoer - viimane on rõngassabaline kena koeratõug)
Maailm on värviline!

Pipa&Fan
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Elo&Fan » 18 Juul 2010 19:21

Kaja, sul on õigus. Ma pärast oma postituse tegemist alles avasin Kati pandud lingi ja mõtlesin ise ka, et vist polnud sama koer. Tõunimi oli sarnane, lapi midagi, ja õige tõunimi ei tulnud kohe meelde. Soome lapikoera, kes mulle meeldis/meeldib, näeb nt selle kenneli kodulehelt: http://www.huurapojan.com/

Kasutaja avatar

PostitusPostitas *Kaja » 18 Juul 2010 19:40

Elo&Fan - aastaid tagasi, kui olin kord põhjanaabrite juures külas, oli au kaisutada soome lapikoera kutsikaid. Üks selline hele mõmm tuli meile "tere hommikust!" ütlema, see pilt ja elamus jääb kauaks meelde. Too "muumi" oli välimuselt üsna samasugune nagu pisikesed samojeedimõmmid, imearmas.
Maailm on värviline!

Kasutaja avatar

PostitusPostitas kilpkonn » 18 Juul 2010 23:21

Kellel on aega laialt käes, see vaadaku seda KatiMaria linki lähemalt, s.t klikkigu kuvat ja vaadaku neid porokarjatamisi ja lambakarjatamisi ja koerte ujutamisi jne. Väga lahedad pildid minu arust!

Kasutaja avatar

PostitusPostitas KatiMaria » 19 Juul 2010 12:49

Kusjuures Soome lapikoer ja Lapi porokoer olid üsna hiljuti üks tõug. Sain aru, et alles 1966 aastal eraldati nad kaheks erinevaks tõuks ja jagamine tehti välimiku põhjal - üks on pikakarvaline, teine lühikarvaline. Algne eesmärk oli nendel koertel sama - põhjapõdra karjaajajad ja valvajad. Nii, et neid koeri on aastasadu kasvatatud, aga ametliku tõuna on nad üsna noored.

Brief historical summary:
For hundreds of years the Lapps have used dogs of the same type as Lapponian Herder as reindeer herders. Acceptance to the breed register was started in the 1950’s. At that time the modern Finnish Lapphund and the Lapponian Herder were still recognised as the same breed. The Lapponian Herder was separated into its own breed 10.12.1966, as it had been noted that two different reindeer herding breeds existed.

Siin on üsna põhjalik kirjeldus lapi porokoera kohta:
http://koti.mbnet.fi/tuulen/poro21.htm

Mina vaatasin seda tõugu juba 2005 aastal kui mul tegelt üldse koeravõtmine ei olnud veel võimalik :D Ja siis oli Eesti registris 2 koera. Suur oli üllatus kui avastasin, et praegu ikka on veel ainult 2 koera. Vbl tõesti on asi tema krantsi-sarnases välimuses. Positiivne on see, et julgeks vähemalt koera poe ukse taha ootama jätta :wink: Varguse oht oleks ehk väiksem...
Lugesin, et neid koeri kasutatakse ka tänapäeval päris palju ikkagi oma algsel eesmärgil. Kui see tõesti nii on, siis see on ju ülimalt tore.
Mulle meeldib selle tõu ürgsus, liikuvus ja vastupidavus - koer, kes alati on valmis midagi tegema ja naudib takistuste ületamist. Samu omadusi hindan ka samojeedi puhul.
Üks väga kaunis koer :wink: :
http://tuhkavuorten.kuvat.fi/kuvat/Tuhk ... 00208y.jpg

Kasutaja avatar

PostitusPostitas saa » 19 Juul 2010 23:45

Nojah, ex ma pean punastades tunnistama, et ükskord isegi üht hulkuvat krantsi kaugelt vaadates oma Noitaks pidasin :oops: ja ehmatasin , et kuidas ta hulkuma on pääsenud .
Aga üks tuttav ütles minu " udupeene " tõukoera kohta , et see ju nagu Keskmine Võrumaa Krants ja ega seda talle pahaks ei saa panna, sest keegi teda tõukoeraks ei pea küll .

Saba peab hoidma kindlasti lapi porokoeral lippu ja nagu ma aru olen saanud on nad Soomes nende rõngassabadega pisut hädas.
Saksa jahiterjer- kirglik jahtija
Kääbusšnautser- võrratu habemik
Lapi porokoer - truu ja visa kaaslane

PostitusPostitas Eveon » 26 Juul 2010 12:15

KatiMaria, loodetavasti sa ei vali kennelit selle järgi, kellel neist oma koertest kõige ilusamad pildid on tehtud.
Võib ju olla ka nii, et kennelis või kennelil on inimene, kellel on hea silm loodust ja loomi märgata. Siis tõmmatakse fotod arvutisse, eemaldatakse "müra" ja veebi jõuavad imetlusväärsed pildid.
Mõnel teisel aga pole ei fotokat ega ka isiklikku fotograafi ja veebilehel on juhuslikult saadud fotod koerast. :hups:

Unistuste Prints,Täitsa Täpp,Rica-plika
Kasutaja avatar

PostitusPostitas marilin » 26 Juul 2010 16:09

Kodaline Karoliina oli vist üks aasta poro- ja lapikoerte kennelis tööl, temal on ehk ka infot neist rohkem :)
koerad ei valeta

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Karoliina » 26 Juul 2010 21:22

Hehe, mina töötasin tõesti Soome lapikoerte ja Lapi porokoertega mõnda aega. Aasta asemel küll 2 ja pool kuud suvel ning nüüd veebruaris ka paar nädalat. Antud kennelis on suurem rõhk küll Soome lapikoertel ning Lapikoeri oli tal ainult üks(nüüd jättis viimasest pesakonnast ühe koera endale lisaks). Kuna me aga käisime suht tihti igasugustel suvepäevadel jms, siis puutusin selle tõuga suhteliselt palju kokku.

Iseloom oli nendel kahel tõul tõesti sarnane, aga välimuse osas jäi mulle porokoer eriti meelde. Esiteks eelistan ma lühikarvalisi pikakarvalistele ja ta oli kuidagi eriti mulle sobiva välimusega. Värvikombinatsioone tundub neil aga vähem olevat kui lapikoertel. Mina olen ainult põhivärvuselt musti ja pruune erinevate märgiste ja varjunditega näinud, aga nt halli ja valget ja kirjut kombinatsiooni(pruun-must) neil minu teada erinevalt lapikoertest ei esine.
Olemiselt on nad aga tõesti üliaktiivsed ja mõnusad tegelased. Täiesti ideaalne koer aktiivsele omanikule, kes ei saa või ei taha väga suurt koera võtta. Sealne koer Nanna oli veel väga noor kui ma 2008 suvel seal olin(siis vist isegi alla aasta, või sai mu sealoleku ajal aastaseks) ja no siis oli ta totaalne energiapomm ja täiesti väsimatu. Kui aga vaja oli(nt näitustel), siis suutis ka rahulikult paigal püsida ja näitas ennast ka rahulikumast küljest. Viimane kord mu sealoleku ajal selle aasta veebruaris oli tal 3 kutsikat ja ta oli selle ajaga palju täiskasvanulikumaks muutunud, aga seda sädet oli temas ikka kõvasti.

Ma kujutan ette, et igasugust koerasporti oleks selle koeraga väga mõnus teha, sest õppimisvõimet neil on ja kiirust veelgi rohkem. Minu arust äärmiselt ilusad ja targad koerad :)

Kasutaja avatar

PostitusPostitas KatiMaria » 27 Juul 2010 09:05

Eveon kirjutas:KatiMaria, loodetavasti sa ei vali kennelit selle järgi, kellel neist oma koertest kõige ilusamad pildid on tehtud.

Ära muretse, koera ei vali kindlasti välimuse järgi :wink: "Sisemine ilu" on kindlasti tähtsam kui välimine ilu :)
Tegelikult ma ei hakka hetkel veel teist koera võtma. Aga lähiaastatel on see ilmselt plaanis ja uurin juba varakult maad.
Tore, et siia teemasse nii palju vastukaja on tulnud. Sain palju targemaks kohe.

PostitusPostitas Eveon » 27 Juul 2010 10:20

Eveon kirjutas:KatiMaria, loodetavasti sa ei vali kennelit selle järgi, kellel neist oma koertest kõige ilusamad pildid on tehtud.

KatiMaria kirjutas:Ära muretse, koera ei vali kindlasti välimuse järgi :wink:

Mul on savi, kas muretsed endale ilusa või koleda koera/tõu. Kasvatajatööle hinnangu andmine kvaliteetsete piltide põhjal oleks lihtsalt lühinägelik.

Re: Lapi porokoer

PostitusPostitas Sassi123 » 19 Aug 2018 10:43

Tere kust saaksin Jämtlandi isase kutsika? Tel 56 479 479

Kasutaja avatar

Re: Lapi porokoer

PostitusPostitas *Kaja » 19 Aug 2018 17:26

Sassi123 kirjutas:Tere kust saaksin Jämtlandi isase kutsika? Tel 56 479 479

Küsi jahimeestelt, näiteks siit teemast: http://www.marandi.fie.ee/jahifoorum/vi ... 78#p129478
Maailm on värviline!

Mine Põhjarahvaste koerad -

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist