Lääne-Siberi laikast

- kelgu ees ja inimese kõrval
Mr. Nii-Lahe, Porgand-Siia & Kauss-Täita

Lääne-Siberi laikast

PostitusPostitas lõvi » 16 Juul 2010 13:13

Ma tõesti ei tea, kas olen õiges teemas, aga... Ühesõnaga minust sai hiljuti ühe laika kaasomanik, peale seda, kui ma ütlesin, et ma võiks ju selle kutsikaga vahel näitustel käia... Ei rääkinud midagi kaasomandist, aga teate ju küll neid vanemaid õdesid ;) . Nõnda siis näib, et kogu nö ametlik osa on minu õlule jäetud, kuna "ma olen ju juba nii palju targem koeranduse, näituste ja muus osas kui tema".

Nii ja nüüd ma siin siis olen :D, ilma et ma ise laikast midagi teaksin. Kas keegi räägiks mulle, mismoodi laikat näidatakse? Mida ta peab täpselt tegema, et jahikatseid ära teha? Kas Tallinna või Türi lähedal on kedagi, kes laikasid koolitaks (ilmselt soovitakse teda lisaks kõigele muule hiljem ka kelgu ette panna)?

Igaks juhuks märgin ära, et ega mul otseselt kõige selle vastu pole miskit, ootamatu aint ;)

Kasutaja avatar

PostitusPostitas *Kaja » 16 Juul 2010 13:41

Palju õnne! Laika kohe oskab vägagi hinge pugeda, samas jäädes iseseisvaks. Koolituse koha pealt ei oska midagi öelda. Jahikatseks käiakse Harjumaal Alaveres. Ja näitamine - laika näiab end näitusel enamasti ise. Kui ta on seda meelt, et peab ikka ilmtingimata seal üldse olema. Ei sätita teda mitte kusagilt, ei vaja ta mingit erilist karvahooldust, peab olema lihtsalt ergas, et oleks kõrvad kikkis ja saba rõngas, seisma jääb tavaliselt ise oma neljale jalale. Kui on huvitavaid lõhnu, siis neid kipub uurima.

Venekeelne tõu kodumaa standard on siin. Ise eelistan laikade juures just seda standardit - on palju põhjalikum hetkel kehtivast FCI standardist.

Koiramme 5/2008 lk. 50-53 on jutt ühest soomlannast, kes oma pere laikadega harrastab erinevaid koolitusalasid (lisaks jahile). Just läänesiberlased on neil. Võibolla tasuks temaga lausa otse ühendust võtta? Usun, et nii head nõu selle tõu koolitamises ei oska siin keegi anda, kui saaks sealt. Õnne ja edu!

väike parandus viimasele lõigule: lugesin nüüd uuesti selle artkli läbi ja see pärisjaht siiski nende koerte harrastusse ei kuulu, kuigi selleks algselt vist mingi soov oli; samas austatakse koerte algupärast kasutusotstarvet.
Maailm on värviline!

Mr. Nii-Lahe, Porgand-Siia & Kauss-Täita

PostitusPostitas lõvi » 17 Juul 2010 18:29

Aitähh, Kaja. Kas äkki oskab mulle keegi seletada nende laikade vahesid, on neid ju kolme sorti. Mis vahe on lääne-siberi ja ida-siberi laikal, siis on ju veel olemas ida-euroopa laika. Vabandust küll nii võhiklike küsimuste pärast :oops:

Ma kahjuks vene keelest ei tea ööd ega maad :( .

Kasutaja avatar

PostitusPostitas *Kaja » 17 Juul 2010 19:05

Ei ole neid kolme sorti - on ikka kõrgema sordi kraam! :irw: Ja kui ei oska midagigi vene keelega pihta hakata, siis on raske midagi laikadest ka head kirjavara leida. Paraku. Parim, mida oskan soovitada, on nimelt venekeelne. Ise sain selle raamatu laenuks Mart Mae käest - venekeelne laikaraamat, mis tõeliselt põhjalik aretuse algusest ja jahitööst ja statistikast ja millest kõigest veel, läbi päris mitme aastakümne (mina seda täielikult läbi närinud ei olegi). Autoriteks perekond Voilotšnikovid ja raamatu pealkiri: Ohotnitšji laiki. Laika-aretuse keskuseks on olnud selline koht nagu VNIIOZ, mis tegutseb Kirovis siiani, proua Voilotšnikova käis paar aastat tagasi jahikoerte erikal hindamas ja sai mõne sõna ka juttu puhutud. Põhiline erinevus laikatõugudel - päritolu ja mõningane erinevus töö osas. Laikadest suurim ja meil haruldasim - ida-siberi (Soomes üsna levinud, tõus esineb enim erinevaid tüüpe), meil kõige levinum läänesiberlane ja kõige väiksem on vene-eurooplane. Oli ka karjala-soome laika - see siis omaaegne variant soome püstkõrvast, kuid Venemaa liitumisel FCIga jäi see tõug kuidagi välja tunnustatavate kohalike tõugude nimekirjast, selle kasutasid koheselt soomlased ära ja vastastiku kokkuleppega registreeritakse nüüd kõik kunagised laikad soome püstkõrvadeks (millega kuuldavasti osa soomlasi taas rahul ei ole, osad on aga väga õnnelikud, sest annab võimaluse populatsiooni uut verd tuua). Detailsemalt soovitan ikkagi püüda lugeda raamatust - see on uskumatult põhjalik ja hea ülevaate andev kirjavara, sellest alates, kuidas neid tõugusid sellisteks kujundama hakati. Ehk on keegi tuttavatest-sõpradest-sugulastest parema vene keele oskusega valmis aitama? Venemaalt võiks seda raamatut olla ka võimalik osta, uuemaid trükke ehk. Minul on vene-eurooplane elu poolt toodud väike kõrvalhüpe ja minust ei saa kunagi päris laika-asjatundjat. Kuid et need tüübid oskavad niimoodi end omaks teha, et paratamatult tekib soov nende hingeelu paremini tundma õppida - et kes nad on ja miks nad on nagu on. Igatahes on nad minule avanud selle koeramaailma hoopis avaramalt ja teinud minu arusaamistesse päris palju korrektiive. Ja teevad üha! Õnneks ei ole laikadest saanud show-koeri ja nad saavad enamasti elada just seda elu, milleks nad sündinud on - aktiivset jahikoeraelu! Ja kui võtta laikalt silmist see hasartne sära, siis - ei ole ta ilmselt enam laika....
Maailm on värviline!

Kasutaja avatar

PostitusPostitas *Kaja » 28 Jaan 2012 16:57

lõvi kirjutas:Aitähh, Kaja. Kas äkki oskab mulle keegi seletada nende laikade vahesid, on neid ju kolme sorti. Mis vahe on lääne-siberi ja ida-siberi laikal, siis on ju veel olemas ida-euroopa laika. Vabandust küll nii võhiklike küsimuste pärast :oops:

Ma kahjuks vene keelest ei tea ööd ega maad :( .

Teema juba päris vana, kuid jätkan ikkagi siia. Nimelt - piinlik tunnistada - sain alles ja väljamaalt vihje, et FCI on juba omajagu aega tagasi vastu võtnud laikade uued tõustandardid. Lugeda saab neid ingliskeelsetena FCI lehelt (ja pakutavatest keeltest see ongi ainus olemasolev). Teadsin, et FCI standardid olid korrastamisel, sest laikade omad olid lihtsalt - naeruväärsed.... Olen lasknud pilgu üle vene-eurooplasest. Standard on varasemast hulga konkreetsem ja lahtiseletavam, ka ajaloole on päris palju ruumi kulutatud. Vene-eurooplane on saanud tagasi universaalse jahikoera staatuse - varasemas FCI standardis oli ta miskipärast ka veo- ja kelgukoeraks sätitud. Samas on muutunud liikumine sisuliselt mittemidagiütlevaks. Eraldi on välja toodud vead/puudused nende eri astmetes - selles osas on uuendatud standardid lähemal algupärastele, kus need on märgitud iga konkreetse osa kirjelduse juures, mitte eraldi loeteluna lõpuosas. Pole tähelepanelikumalt sellessegi süvenenud, kuid silma jäi näiteks tõsise veana see: SEVERE FAULTS: Untypical coat during shedding Et kas karvavahetuse ajal on siis ka mingi tüüpiline karvastik ette nähtud? Või lihtsamalt - ära tiku karva-ajamise ajal näitusele/ülevaatusele?

Seega leiab nüüd lühikokkuvõtted erinevate laikade ajaloost ka ingliskeelsetena nende kolme tõu standarditest.

Ja kui näitusesoov ikka veel olemas, siis kevadepoole on tulemas jahikoerte erinäitus, sedapuhku taaskord väljastpoolt kutsutud kohtunikega. Info sellest on Marise poolt pandud näiteks jahimeeste foorumisse.
Maailm on värviline!

Mine Põhjarahvaste koerad -

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline