Koera õigesti rakendamine

- kelgu ees ja inimese kõrval
ja exxon
Kasutaja avatar
Postitusi: 542
Liitunud: 24 Aug 2004 23:45
Asukoht: Kose

Koera õigesti rakendamine

PostitusPostitas marii » 06 Jaan 2010 18:03

Olen tavaliselt pannud koertele veotraksid selga, veotrakside otsa kahekoerarihma ja kahekoerarihma külge kelgu nööri. Praegu vaatasin malamuutide päeva pilte ja seal on karabiini ja rihma vahel nagu kumm.
http://fotoalbum.ee/photos/rosmariin/16323451
Samuti on mingeid veopilte vaadates näha, et paljudel koertel on trakside ja rihma (mis näiteks kelgu külge kinnitub) vahel kumminöörike.
http://www.kelgukoerad.ee/esileh26.jpg

Kas neid kummikesi kasutatakse, et jõu üleminekut pehmendada? Milliseid kumme te kasutate?

Samuti on mul küsimus trakside suuruse kohta. Kas kinnituskoht rihmaga peaks jääma koera laudjale (nagu näha esimesel pildil) või peaks see olema koerast natuke tagapool nagu siin on näha vasakpoolsel koeral (siin ka karabiini ja trakside vahel kumm) :
http://fotoalbum.ee/photos/rosmariin/16322483

Küsimus tekkis sellest, et lasen vanaemal teiste trakside järgi õmmelda kolmandale koerale traksid ja tahaksin teada, kas peaksin need laskma teha suuremad (kuna suurema koera trakside kinnitus jääb laudjale, siis äkki tal oleks hoopis suuremaid vaja ja saaksin tema omad väiksemale peale rakendada) ? EDIT: Kas trakside jaoks oleks parem veel laiem nailon või kitsam või sama lai nagu esimesel pildil (praegused koera traksid on samasugused)?

Loodan, et keegi oskab abistada :)

Kasutaja avatar
Postitusi: 98
Liitunud: 04 Jaan 2005 23:42
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitas samite » 07 Jaan 2010 01:45

Ma pole just teab mis suur "kelguveo" spetsialist, ent natuke võin oma kogemustest ja õpitust räkida.
Üldjuhul ei ole karabiini ja trakside vahel mitte kumm, vaid spetsiaalne, tugev punutud nöör, mis jätab tõesti välimuselt ehk kummi mulje. On ka sellise variandiga trakse, kus selle nöörist kinnitusaasa asemel on metallist rõngas või "poolkuu". Vähemalt minu kolmest traksipaarist, mis soomemaalt erinevatelt tootjatelt on soetatud, on kaks nööriga ja üks metalse kinnitusotsaga.
Kui inimene rakendab koera, või ka kahte koera otse enda külge(kasutades vedamisel nn. seljavööd), siis on väga hea kasutada kummiga veoliini. See kaitseb selga sellistel puhkudel, kui koerad teevad äkilisi tõmbeid ja ka koeral on mõnusam vedada, sest ülekanne on pehmem. Kahjuks Eestist head,kummiga veoliini naljalt ei leia. Soomest aga küll.
Trakside kinnituskoht peaks jääma Soome kolleegide väitel üldjuhul laudjale, vahetult enne saba või sabajuure tsooni.Kui trakside kinnitusots ulatub üksjagu üle koera tagumiku, on traksid koerale suured. Oluline on traksidel ka pea ava suurus, see ei tohi olla liiga väike , ega mitte ka nii suur, et vedades need koera õlgadest üle hakkavad jooksma. Tihti soetataksegi koerale liiga suured traksid, sest arvatakse, et need peavad koeral väga lõdvalt ja lahedasti seljas olema.Rohkekarvalistel tõugudel on eriti suur oht, et traksid liiga suured saavad.
Minu kõikidel traksidel on kasutatud 2,5 cm laiust nailonit (ka see osa, mis jääb seljale). Peaavale, rinnale ja kõhualusele osale on sellele 2,5 cm laiusele nailonile alla õmmeldud veel 3,5-4 cm laiune pehmendusmaterjal( nagu ka piltidel näha oli)- kas polsterdatud nailonriba või sünteetiline, lühike karv. Karvased traksid on küll mõnusad ja pehmed, ent koera seljast neid vastukarva ära võtta on üsna ebamugav. Eriti siis, kui koeri rakendi ees selliste traksidega on palju.
Loomult loom...

Kasutaja avatar
Postitusi: 26
Liitunud: 30 Mär 2009 21:25
Asukoht: Kuusalu

PostitusPostitas Artsu&Bosse » 07 Jaan 2010 12:42

See on väga tore, et koerad naudivad külluslikult maha sadanud lund ja VEAVAD :D
Samite ütles juba kõik, mida isegi oleks soovitanud aga saadan igaksjuhuks ka lingi, kus eelnevat juttu toetav pildiline materjali. Tekst küll soome keeles aga esimeselt pildilt on näha, kuidas rakmeid tegema hakates õigesti mõõtu võtta (oma koerte rakmed olen teinud just nii). A= punkt, kus koera turi ja kael kokku puutuvad, B= rinnakukiil (rinnaku alguspunkt), rindkere keskkoht küünarliigeste vahel, D= saba kinnituskoht. Teisel pildil siis näha, kuidas ühed head rakmed koeral seljas istuvad ja millised näevad välja liiga lühikesed ja väikesed ning millised liiga suured ja pikad rakmed.
See paksemat sorti nöör seal rakmete lõpus (aasa külge seotuna) aitab tõepoolest konkreetseid rakmeid veel parajamaks timmida, et veoliini karabiin ei käiks liikumisel vastu koera selga ega tagumikku.
Kennel Sookriimud
www.sookriimud.ee

ja exxon
Kasutaja avatar
Postitusi: 542
Liitunud: 24 Aug 2004 23:45
Asukoht: Kose

PostitusPostitas marii » 07 Jaan 2010 15:43

Suured tänud vastajatele! Tähendab, et praegused traksid on meile täpselt parajad :)

Selline küsimus veel, et on äkki kuskil olemas pildikesi või skeeme, kuidas koeri kelgu ette rakendada? Et kuidas võiks koerad omavahel kinni olla ja kuidas näiteks konstrueerida sellist rakendit, et kaks koera üksteise taga? Ja kui koerad üksteise taga, siis kui pikk nende omavaheline vahe peaks olema?

Ja kelgu kohta ka paar küsimust. Olen siiani sõitnud tavalise plastikust kelguga, aga seda tundub, et raskem vedada, kui oleks soome kelku, aga samas soome kelguga vist paksema lume sees ei saa sõita, et siis oleks parem "suuskadest jalgadega" soome kelk?

Ning veel üks küsimus (üks loll jõuab ikka rohkem küsida..), kust neid punutud nööre saada võiks või on neid võimalik ise ka kuidagi meisterdada?

Kasutaja avatar
Postitusi: 26
Liitunud: 30 Mär 2009 21:25
Asukoht: Kuusalu

PostitusPostitas Artsu&Bosse » 11 Jaan 2010 00:39

Veoliini nööri materjaliks on tavaliselt üldotstarbeline polüpropeenist kiudköis, paksus 8mm-12mm. Mina ostsin seda Lasnamäe Tööriistamarketist aga ilmselt on seda saadaval ka mujal ehituspoodides.
See on seest tühi, punutud köis, mille otstesse saab kergesti silmuseid teha, kasutamata selleks midagi lisaks (teipi vms), ehk siis nööri ots "punutakse" ja peidetakse nööri sisse. Saadan inglise keelse lingi, ehk on sellest abi. Aga veoliin koosneb siis kolmest osast: ,pealiin ehk central line, veoliin ehk külje liin, s.o tugline ja kaelaliin ehk neckline. Kui Sa küsiksid mõne praktiku käest, et kui pikad need võiksid olla, siis saaksid ilmselt igalt ühelt erineva vastuse :D. Kui Sul on ainult kaks koera rakendada, siis paarisrakend oleks kõige lihtsam. Vaja oleks ainult veoliine, mis kinnitatakse koerte rakmete külge ning kaelaliini u 35-40 cm, mis kinnitatakse koerte kaelarihmade vahele. Siis jääb pealiini ja selle külge kinnitatavate teiste liinide jupitamine ja mõõtmine ära. Ma proovisin oma koertega sellist üks teise järgi rakendamist isegi aga see kukkus põhimõtteliselt läbi :P . Liiga palju nööre kahe koera jaoks :).
Kennel Sookriimud
www.sookriimud.ee

Kasutaja avatar
Postitusi: 11
Liitunud: 06 Veebr 2010 10:57

PostitusPostitas antti » 06 Veebr 2010 12:55

Üldjuhul ei ole karabiini ja trakside vahel mitte kumm, vaid spetsiaalne, tugev punutud nöör, mis jätab tõesti välimuselt ehk kummi mulje


siiski on mõnel juhul tark kasutada tugevat kummi, sobib selline mida igas bauhofis-krautas jms müüakse. miks kumm? see leevendab järske tõmbeid ja hoiab veloiini kenasti pinges. eriti oluline on see ntx canicrossi harrastades, jäiga ühenduse ja suure koeraga on oht selga vigastada. ise kasutan ka kelgu- suusa- ja rattaveol ikka kummiaasa veoliini esimeses (koertepoolses) otsas.
http://web.zone.ee/lobo/ - Lobo&Sume kodu

ja exxon
Kasutaja avatar
Postitusi: 542
Liitunud: 24 Aug 2004 23:45
Asukoht: Kose

PostitusPostitas marii » 23 Veebr 2010 10:43

Tänud!!

Aga selline küsimus ka, et mis sõiduvahenditega te ise sõidate?

Kasutaja avatar
Postitusi: 11
Liitunud: 06 Veebr 2010 10:57

PostitusPostitas antti » 23 Veebr 2010 17:53

kevad-sügis 3 rattaline, talvel kelk, suvel üldiselt väldime suuri koormusi, kui siis canicross sobival temperatuuril (alla +15) ja aeg ajalt lühike 3km ring rattavedu.
http://web.zone.ee/lobo/ - Lobo&Sume kodu

Kasutaja avatar
Postitusi: 162
Liitunud: 16 Mär 2005 11:13
Asukoht: Viimsi

PostitusPostitas breaker » 25 Veebr 2010 10:47

Meie sõidame lumevabal ajal scooteriga (ehk siis spetsiaalse tõukerattaga), talvel suuskade või kelguga kui saab kelleltki laenata - endal veel ei ole.

Kasutaja avatar
Postitusi: 26
Liitunud: 30 Mär 2009 21:25
Asukoht: Kuusalu

PostitusPostitas Artsu&Bosse » 25 Veebr 2010 12:09

Meil praegu päevakorral suuskadel vedu (kaks koera). Kelku veel pole ja kahe koera jaoks leian, et pole praegu vajagi, sest saame kiirust harjutada ja distants võib ka sellevõrra pikem olla, et teen ka ise suuskadel "tööd" :D , niipalju kui suudan . Lumevabal ajal kasutame tõukeratast.
Kennel Sookriimud
www.sookriimud.ee

Mine Põhjarahvaste koerad -

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline