Cane Corso kustika võtmine ja puusauuringud

- rippuv mokk, muskel ja suur süda

Cane Corso kustika võtmine ja puusauuringud

PostitusPostitas merka » 16 Veebr 2013 13:39

Tere,
Plaanis on võtta omale Cane Corso ja sooviks veidi infot :)
Ta oleks meie esimene koer- tean et teda et peeta esimeseks koeraks just kõige sobivamaks. Põhjendan veidi oma otsust:
Meile meeldib tema tõu-omadustest välja toodud iseloom ja tema välimus.
Soovin koera kellega palju aega koos veeta, tema õppetamisega tegeleda, sotsialiseerida, koertekoolis käia, võimalusel ka näitustel- kuid seda viimast suureks eesmärgiks ei sea. Põhiliselt soovin kuulekat ja sõbraliku perekoera, kes äärmisel vajadusel omaks ka kaitsja rolli. Kindlasti soovin emast kutsikat, sest isased võivad liiga dominantsed ja veidi raskema iseloomuga olla.
Algselt oli soov võtta Saksa Dogi, kuid lähemal uurisimisel ja näitusel neid vaatamas käies selgus siiski et ta on liiga suur ja seda just meie kahetoalise korteri jaoks (ei ela linnas vaid alevis, majal on oma hoov ja aiamaad). Plaan on oma maja osta lähiajal kuid ei tea millal see võimalus ikkagi avaneb ja seetõttu dogi ei sobi. Dogil on loomulikult totaalselt teine iseloom kui Corsol, kuid tema kahjuks räägib ka nõrk tervis.
Ühel näitusel jäigi silma Cane Corso, kes meenutas mulle väiksemakasvulist dogi.
Tsiteerin Eaglemount kenneli lehelt:
Eriti isased koerad nõuavad palju treenimist ja sotsialiseerimist, muidu võivad neist kasvada väga domineerivad ja teiste koerte vastu agressiivsed koerad. Corso sobib väga hästi elama ka korterisse.
Kuna Corso on "uuesti äratatud" tõug siis esineb nende välimikus väga suuri erinevusi ( bokseri tüüp, bullmastifi tüüp, dogi tüüp jne)

Pärast seda siis uurisin Corso iseloomu, ajaloo ja kõige muu kohta mida internetist olen leidnud ja arvan et just tema ongi see õige, ma ei karda väljakutset, mida see koer võib pakkub.
Seda mainiks veel, et minu peres (vanematekodus) on kogu aeg olnud koerad ja olen nendega koos üles kasvanud, samamoodi ka mu mees. Oleme mitmeid kordi käinud varjupaigas koertega jalutamas.
Kodus on meil 5a kass, kes vahepeal unustab, et on ikkagi kass ja tahab et me talle palli viskaks, mille ta siis ära toob :)

Millised peaksid olema Corso puusauuringute tulemused? Kas välistada kutsikad, kelle mõlemal vanemal on mitteametlik puusauuringu tulemus C? Infot sooviks just eelkõige Corsode kohta, sest tean et osasid tõugusid ei tohi nii isegi paaritada, aga Corsodel vist piirangut ei ole. Siiski mida see ühe Corso jaoks tähendada võib?

Milliste Corso kennelitega on kellelgi probleeme olnud (eesti, läti)?

Tänan!

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Muhv » 16 Veebr 2013 14:15

Kunagi - nii 2-3 aastat tagasi uurisin tuttavate palvel sama tõugu. Uurisin ka Corso omanikelt ja siis oli vist Eaglemount kennelis isane, kellelt Eesti molossi inimesed soovitasid kutsika võtta nii iseloomu kui tervise poolest.

Samas vestlesin ka osade inimestega kel endal Corsod kodus või kes tõuga kokku puutunud, siis öeldi, et tingimata välismaalt toomine miskit head ei pruugi anda. Et on inimesi kes Itaaliast neid sisse toonud, ja iseloom ei ole kaugeltki see mis peaks olema. Ehk et mina jõudsin tol ajal järelduseni, et:

- võtaksin kutsika ainult emaselt või isaselt, kellel eelnevalt järglaseid on olnud ja need järglased on olnud head.
- järglaste puhul Eestis ja Soomes on hea see, et saad nende terviseuuringute tulemusi kennelliitude registritest vaadata.
- võimalik, et naiivne, aga enda jaoks tol hetkel otsustasin ka, et selleks, et välistada ülimat paugutundlikkust, oleks hea kui kutsikate emal või vanematel eespool oleks näiteks Eesti koerte puhul KK2 tulemus. Seal on sees paugukatse ja võiks mingi kindluse võiks paugukartmatuse suhtes võiks see anda.

Lisaks sain siis teada, et kuskil Eestis on ka vist mingi corsopaljundusosakond, kus sama pere koeri iga võimalus paaritatakse. Kuna olen ka teiste tuttavate tarbeks uuringuid teinud, loodan, et ei aja tõugu segi. Olen kindel, et siia sulle liiga palju negatiivset teistest keegi ei kirjuta, aga privas äkki saad molossiinimestelt detailsemat infot. Minu info sai kokku paari päevaga - ja ma ei tea kas see enam nii on.
Igastahes, mina vist võtaksin Eestis kutsika. Ja terviseuuringutega vanematelt. C-puus ei pruugi nii hull olla, aga küünarnukk 3 oleks raske koera puhul poole hullem. Aga ma olen saksa lambakoera inimene, mida ma ka tean :) Edu!
Ei ole ühtegi häda mille vastu ei aitaks pehmed kõrvad, soojad silmad, märg nina ja sõbralik saba ;)
http://jussimotted.blogspot.com/

Kasutaja avatar

PostitusPostitas karvik » 16 Veebr 2013 14:34

Tegelikult võib mingeid probleeme leida iga kenneli kohta, mis pikemat aega tegutsenud, siis on abiks info selekteerimise oskus. Kuigi ka minul corsot ei ole, olen nende kohta nii mõndagi kuulnud/näinud ning ka mina tean paljundusvabriku juttu, kust muide just tulevadki need dogi näoga corsod. Võiksin ka pildi näiteks tuua, kuid ei hakka, keegi solvub kindlasti. Minu arusaamise kohaselt üks korralik corso siiski dogiliku näo ja pika ninaga olla ei tohi. Parimat infot saab mõne corsoomaniku käest, siinsetest näiteks kasutajad petal ja livia. Selle mainiks ka ära, et dogile ei ole vaja suure aiaga eramaja ja väikeses korteris saavad nad edukalt hakkama kui koeraga tegeleda. Nagu kõik teisedki. Mul oli majanaaber, kes elas kahetoalises kolme isase koeraga - kaks dogi ja üks iiri hundikoer, ei olnud neil häda midagi.

PostitusPostitas merka » 16 Veebr 2013 14:57

See esimene corso, kes üldse tõmbas endale minu pilgu oli pärit Dei Masaniello kennelist. Kuid arvan ka et teistes kennelites on sellise näoga koeri :)
Ma tean, et Dogi ei taha palju ruumi ja aeda ja tean et ta mahuks meile korterise ära, kuid seda ma enam ei tea, kas meie ka mahuksime :)
Lisaks arvan, et paljudel korterikoertel on mõnusam elu, kui neil kellel suur aed ja maja. Seda lihtsalt sellepärast et paljudes sellistes kohtades jäävad koerad vahest liiga omapäi, korteris saavad nad olla koguaeg inimeste lähedal ja nendega tegeldakse rohkem. Muidugi on erandeid igasuguseid ja arvamusi ja inimesi. Ja kindlasti osad koeratõud ei sobi korterise (nt kaukaasia lambakoer). Selline on aga minu mõte.

Välismaalt toomisele eriti rõhku ei panegi ja pigem ka endal soov saada kutsu eestist.

Tean seda kohta küll, kust terviseuuringuid näeb, aga nendel koertel neid tehtud ei ole ja kui silmadega üle libistasin siis teistel vanematel sama pere koertel neid ka ei kohanud kahjuks (vb on lihtsalt kahe silma vahele jäänud ja vaatan veel üle).
Ei ole näinud et kellelgi küünarnukki uuringute tulemused kirjas oleks olnud, kuidas neid tähistatakse?
Kas paugukartmist ei saa koerast kuidagi välja juurida?

Kirjutan ka kindlasti teie soovitatud kasutajatele siit foorumist, et lisainfot küsida.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Muhv » 16 Veebr 2013 15:09

Küünarnukke EKL registrist tähistatakse 0,1,2,3 - düsplaasiat A,B,C, D, E. Paugukartust koerast kel see on välja ei juuri, seda saab leevendada - aga vahel vaid näiteks arstirohtudega.
Paugutundlikkust (s.t minu mõistes, et koer reageerib ja läheb stressi aga jääb paugu järel siiskui kontrollitavaks ning teovõimeliseks) saab välja koolitada aga eks koera sisemusse jääb see peitu ikka.

Koeri, kellel ei ole terviseuuringu tulemusi (saan aru, et Corsodel tuleb vist ka silmauuringuid teha) mina ei võtaks. Mitte üheski tõus, kus on olemas põhjus miks see uuring on soovitatav. Lemmikloomade ravi on ülikallis ning vaimselt ja füüsiliselt kurnav. On olemas lemmikloomade kindlustus, mille mina soovitaks teha kindlasti - aga aega ja närve kulub ikka ja tervest loomast on rohkem rõõmu kui haigest.
Ei ole ühtegi häda mille vastu ei aitaks pehmed kõrvad, soojad silmad, märg nina ja sõbralik saba ;)

Kasutaja avatar

PostitusPostitas karvik » 16 Veebr 2013 15:20

merka kirjutas:Ja kindlasti osad koeratõud ei sobi korterise (nt kaukaasia lambakoer).

No mul on pikakarvaline kesk-aasia lambakoer korteris :D Ikka tõeliselt karvane (mitte päris nagu kauka muidugi). Võimalusel eelistab suurem osa koeri ikka peremehe juures ehk toas olla, eriti kui titest peale pole välja elama harjutatud. Koer sai meil eramajja võetud, kuid saatuse tahtel oleme nüüd tagasi korteris, samas tema tahtis õues olla ainult nii, et maja välisuks oli lahti ja tema vedeles trepil :P
Välimiku kohta ütleks nii palju, et kui koer peab olema tõukoer, siis ta võiks selle tõu moodi piisavalt olla, et ei tekiks kahtlusi või lausa üllatust.

PostitusPostitas merka » 16 Veebr 2013 16:04

Kust leiab infot selle kohta, millised uuringud on millistele tõugudele soovituslikud?
Oleme tõsiselt isegi mõelnud selle lemmiklooma kindlustuse peale, kunagi ei tea mis probleeme võib ette tulla ka tervete vanemate kutsikal.

Noh jah alati on erandeid :D kesk-aasia lambakoer korteris :D. Aga kui koer ja te ise rahul olete siis ju probleeme ei näe. Autsan seda et leidsite võimaluse koer endale jätta, nii paljud annavad oma (tõu)koerad sellepärast ära et nad majast korterise kolima peavad, väga kahju on selliseid kuulutusi vaadata.

Ka nendest nööbininadest väga kahju:
http://www.soov.ee/tallinn/Cane_Corso_senki_2143346.htm?ca=1&w=3

Tõenäoliselt jälle mingid haiged kutsud, kuskilt paljundusvabrikust.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas karvik » 16 Veebr 2013 16:54

Siin lehel tasub kolada, kui see veel avastatud ei ole: http://www.mastifid.ee/uusleht/

kesk-aasia lambakoer korteris

Terve Moskva ja Peterburg on selliseid täis :wink: Rääkimata kaukade populaarsuse tippajast, mil igas Lasna korteris pidi mõni olema, nagu nüüd pitid ja amstaffid ja kunagi rotikad.
Minu koerast ei oleks õues elajat nagunii, asiaadid on loomupäraseltki jubedad haukujad, kui sinna lisandub veel juurde ebakindlus, on asi 100 x hullem.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas siimsusi » 16 Veebr 2013 18:11

Все уже без хвостиков... :roll: bez bumagi i bez hvostika
Sõnad on nagu lehed. Nad lendavad suust välja ja tuul keerutab ning keerutab neid. Lõppkokkuvõttes ei või sa kunagi kindel olla, kuhu nad välja jõuavad. (Fred Jüssi)

Kasutaja avatar

PostitusPostitas livia » 16 Veebr 2013 22:51

Eestis hetkel corsodel aretuse eeskirju ei ole kehtestatud aga loodetavasti hakkavad kehtima 1 juulist. Loodame parimat :)
Silma uuringuid ei ole kunagi nõutud ja ei nõuta ka edasipidi, küll aga muutub kohtustulikuks puusa ja küünarliigese uuringu tulemused ja aretuses kasutamiseks siis teatud piirangud ka. See on siis tervise kohta aga eeskirjas on loomulikult ka muud nõuded ja piirangud.

Siit leiab infot tõugude aretusnõuete kohta (kõikidel ei ole aretusnõudeid):
http://www.kennelliit.ee/est/dokumendid/ekl_touraamatumaarus/lisa_2_-_toukohased_aretuserinouded_/rm_lisa2_2013_jaanuar.pdf
"Keegi ei hinda sinu vestluse erilist ja ülimat geniaalsust nõnda nagu koer". Christopher Morley

PostitusPostitas merka » 17 Veebr 2013 16:55

Mastiffide lehe olen avastanud, kuid seal eriti uurinud ei ole, peale Corso tõukirjelduse. Kindlasti vaatan seal veel ringi ;)
Loodame tõesti, et Corsodel hakkavad ka aretusnõuded kehtima.

Vaatasin isegi neid aretusnõudeid (Mastiffide lehel) aga ei saa täpselt aru. Mastiffi tõuühingul on nõutud uuringud, aga kelle kohta see siis käib? Mastiffide tõühingu liikmetele? Sest Corsod käivad ju ka sinna alla, aga muidu neil nõudeid ei ole.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Muhv » 17 Veebr 2013 23:02

Aretuserinõuded s.t ka terviseuuringud määratakse konkreetsele tõule eraldi, neid ei määrata kunagi tõugude grupile. Või kui määratakse, siis tuuakse need välja eraldi. Tõuraamatumääruses on kirjas erinõuded tõugude kaupa. Link siin:

http://www.kennelliit.ee/est/dokumendid ... aanuar.pdf

Mine Mõnusad molossid -

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline