Uued tiibeti mastifite aretuserinõuded alates 01.01.2012!

- rippuv mokk, muskel ja suur süda
Kasutaja avatar

Uued tiibeti mastifite aretuserinõuded alates 01.01.2012!

PostitusPostitas killa67 » 28 Nov 2011 00:27

Tähelepanu Eesti tiibeti mastifite kasvatajad ja omanikud!
Alates 01.01.2012 kehtivad uued aretuserinõuded, kuid juhin tähelepanu asjaolule, et need kehtivad paaritustele, mis leiavad aset alates 1.jaanuarist. Kõigile paaritustele, mis on toimunud enne seda kuupäeva, kehtivad vanad nõuded!

Uued nõuded (kehtivad 01.01.2012 - 01.01.2017) on järgmised:

Tervis (pärilike vigade vastu võitlemise meetmed): Mõlemal vanemal peab olema ametliku veterinaarasutuse poolt teostatud ja FCI normatiividele vastavalt hinnatud HD uuringu tulemused. Uuringud peab kinnitama Eesti Kennelliidu poolt määratud usaldusarst. Uuringu hetkel peab olema koer vähemalt 18 kuune.
Mõlemal vanemal peab olema ametliku veterinaarasutuse poolt teostatud ja FCI normatiividele vastavalt hinnatud ED uuringu tulemused. Uuringud peab kinnitama Eesti Kennelliidu poolt määratud usaldusarst. Uuringu hetkel peab olema koer vähemalt 18 kuune.
Mõlemal vanemal peavad olema kehtivad silmauuringud. Silmauuring (PRA, RD, katarakt (HD), entroopuim, ektroopium) peab olema teostatud ametliku veterinaarasutuse poolt ning Eesti Kennelliidu usaldusarsti poolt kinnitatud ning ei tohi olla vanem kui 24 kuud.
Näitusehinne (minimaalnõuded välimikuhindele): Mõlemal vanemal peab olema paaritushetkeks vähemalt 2 näitusehinnet suurepärane või väga hea (ei arvestata kutsikaklassi hindeid lubav või palju lubav).
Koolitus (tõukohaste töökatsete nõue, koos katse nimetusega): Ei ole nõutav
Muu (kõik muud aretuse eeskirjast tulenevad erinõuded): Isast koera võib paaritada alates 18 kuud. Ülemist vanusepiirangut ei esine.
Emast koera võib paaritada alates 18 kuud. Esmapoegimise hetkeks ei tohi koer olla vanem kui 6 aastat ja 1 kuu. Ühel emasel koeral võib olla kuni 4 pesakonda. Viimase poegimise hetkel ei või emane koer olla vanem kui 8 aastat ja 1 kuu.

& rõõmurullid
Kasutaja avatar

PostitusPostitas päike » 28 Nov 2011 10:17

Vabandust :OT: eest, aga miks 6 aastat ja 1 kuu ning 8 aastat ja 1 kuu? Miks see 1 kuu seal juures on? Lihtsalt uudishimu.
Koerala kodanik.

PostitusPostitas inna » 28 Nov 2011 22:32

Kas düsplaasia astmete osas on ka mingeid erinõudeid?Näiteks,kas HD E ja küünarliigestega 3 võib koera paaritada?

Dragonhunter's
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lohelend » 28 Nov 2011 22:38

Minu meelest ütleb kaine mõistus ja FCI eeskirjad, et paaritada võib vaid terveid koeri. Ehk on kusagil mingi tabel mis ütleb millal muutub puusa- ja küünarliigeste näit tervest haigeks.
Dragonhunter

Elu on täis ootamatusi. Alustage magustoidust.

PostitusPostitas inna » 28 Nov 2011 22:50

Vaatasin veel tiibetlaste lehelt eelnevaid aretusnõudeid.Tulebki välja,et aretusnõuetest on düsplaasiaastmed välja jäetud.Järelikult kui koer on saanud näitusehinde ja ta ei lonka,võib teda kõigi astmetega paaritada.Huvitav on see,et EKL-s on erinevate tõugude osas erinõuded seinast seina.Tiibetlasi sünnib Eestis väga palju,nüüd kui aretusnõudeid veelgi lihtsustatakse,sünnib neid veelgi rohkem.Kas aretusnõudeid on sel põhjusel lihtsustatud,et kõik uuritud koerad on terved ja puudub düsplaasiaprobleem?

Dragonhunter's
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lohelend » 28 Nov 2011 22:53

Ehk püütakse minna seda rada, et võimalikult palju koeri uuritud saaks ja sel moel oleks igal isase ja emase koera omanikul võimalus valida kas oma isast /emast aretuses kasutada. Ma pole märganud, et mõnda isase omanikku jõuga sunnitaks mittesobivale emasele oma isast kasutada andma.
Dragonhunter

PostitusPostitas inna » 28 Nov 2011 23:03

Ma ei usu,et kui nõudeid ei ole,keegi oma koeri rohkem uurima hakkab.Bernidel on vastupidi,ranged nõuded,mida üheski teises riigis ei ole.Kui isast tahetakse aretuses kasutada,siis peab 50% 2a.saanud järglastest uuritud olema.Kui seda ei ole,isast aretuses kasutada ei saa.Kui emase omanik kutsikad müüb ja ostumüügilepingutes düsplaasiauuringute nõude sisse paneb ja neid ei täideta,siis ei teagi,kes peab kohtusse minema.

Dragonhunter's
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lohelend » 28 Nov 2011 23:05

Noh, nõuded ju on: peab olema uuritud enne paaritust.
Dragonhunter

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Muhv » 29 Nov 2011 11:01

No ma arvaks, et juhul kui tõul ei ole eelnevalt uuringud kohustuslikud olnud, siis on ju mõistlik eelnevalt vaadata, et mis on tervise seis antud tõus ja siis alles piiranguid panema hakata.... ja siis võib neid ka samm sammult rangemaks tegema hakata.
Ei ole ühtegi häda mille vastu ei aitaks pehmed kõrvad, soojad silmad, märg nina ja sõbralik saba ;)
http://jussimotted.blogspot.com/

Kasutaja avatar

PostitusPostitas killa67 » 30 Nov 2011 12:57

Toon siinkohal välja Eesti Do-Khyi Tõuühingu juhatuse põhjendused tehtud muudatustele.
Kuna hetkel kehtivad aretusnõuded ei ole ennast tänaseks päris lõpuni õigustanud, siis tegime ettepaneku muuta uued oluliselt lühemaks ja selgemaks ning tõsta kasvatajate vastutust. Samuti ei ole me ka leidnud olulisel määral statistilist ja faktilist tõestust kõigi piirangute jätkuvaks kehtestamiseks.
Täna oleme olukorras, kus paljud tiibeti mastifite (ja kahjuks ka kennelite) omanikud pigem maksavad trahvi aretusnõuete mittetäitmise eest või mis veelgi hullem, pesakondi ei registreerita üldse EKL-s. Selline tegutsemine viib oluliselt alla kogu Eesti tõuaretuse maine ning tekitab ka ebatervet konkurentsi. Võttes arvesse ka teiste riikide kogemused (nt Soome), oleme seisukohal, et uued aretusnõuded peaksid olema ühest küljest vähem piiravamad ja kergemini täidetavad ning teisalt selgemini sõnastatud, mis omakorda looks hea eelduse eelpool nimetatud olukorra paranemisele.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas killa67 » 30 Nov 2011 13:17

Toon siinkohal veel ühe näite, mis minu meelest kuni selle aasta lõpuni kehtivate aretusnõuete puhul oli paigast ära. Näiteks kui koeral on puusa- ja küünarliigeste uuring tehtud ning tulemus on A/A 0/3 ja 3 on tegelikult kunagi saadud vigastuse tagajärg. Olen seisukohal, et sellisel juhul kui on tegu antud tõu väärilise esindajaga, keda tasuks aretuses kasutada, siis miks peaks seda jätma tegemata sellepärast, et kunagi juhtus koeral õnnetus ja samuti ei oleks trahvi maksmine õigustatud, sest vigastust ei peaks ju maksustama.
I believe in angels...

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Muhv » 30 Nov 2011 13:23

killa67 kirjutas:Toon siinkohal veel ühe näite, mis minu meelest kuni selle aasta lõpuni kehtivate aretusnõuete puhul oli paigast ära. Näiteks kui koeral on puusa- ja küünarliigeste uuring tehtud ning tulemus on A/A 0/3 ja 3 on tegelikult kunagi saadud vigastuse tagajärg. Olen seisukohal, et sellisel juhul kui on tegu antud tõu väärilise esindajaga, keda tasuks aretuses kasutada, siis miks peaks seda jätma tegemata sellepärast, et kunagi juhtus koeral õnnetus ja samuti ei oleks trahvi maksmine õigustatud, sest vigastust ei peaks ju maksustama.

Kuidas selle vigastuse osas saab arst kindel olla hindamisel? Et see 3 on just vigastusest tingitud?
Ma usun, et ka kasvatajad, kes näiteks sellist isast sooviks kasutada juhul kui 3 on vigastuse tagajärg oleks huvitatud teadmast, kas arstil on selle 3 põhjust üldse võimalik kindlusega määrata?
Ei ole ühtegi häda mille vastu ei aitaks pehmed kõrvad, soojad silmad, märg nina ja sõbralik saba ;)

Kasutaja avatar

PostitusPostitas killa67 » 30 Nov 2011 14:19

Muhv kirjutas:
killa67 kirjutas:Toon siinkohal veel ühe näite, mis minu meelest kuni selle aasta lõpuni kehtivate aretusnõuete puhul oli paigast ära. Näiteks kui koeral on puusa- ja küünarliigeste uuring tehtud ning tulemus on A/A 0/3 ja 3 on tegelikult kunagi saadud vigastuse tagajärg. Olen seisukohal, et sellisel juhul kui on tegu antud tõu väärilise esindajaga, keda tasuks aretuses kasutada, siis miks peaks seda jätma tegemata sellepärast, et kunagi juhtus koeral õnnetus ja samuti ei oleks trahvi maksmine õigustatud, sest vigastust ei peaks ju maksustama.

Kuidas selle vigastuse osas saab arst kindel olla hindamisel? Et see 3 on just vigastusest tingitud?
Ma usun, et ka kasvatajad, kes näiteks sellist isast sooviks kasutada juhul kui 3 on vigastuse tagajärg oleks huvitatud teadmast, kas arstil on selle 3 põhjust üldse võimalik kindlusega määrata?

Ega arst ilmselt ei saagi selles kindel olla (kui ta just sama koera vigastuse raviga ise eelnevalt seotud ei olnud) ja seda ta ka uuringu tulemusele kirja ei pane ning 3 ongi tema poolt vaadatuna põhjendatud tulemus. Siin on nüüd see koht, kus uued aretusnõuded annavad võimaluse omanikel otsustada kas nad usaldavad piisavalt üksteist (tihti ollakse ka üksteise koerte käekäiguga üsnagi hästi kursis), et võtta vastutus või mitte.
I believe in angels...

kennel Beautiful Crystal
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lilleke » 01 Dets 2011 16:00

Lõpuks ometi ka kuskil on näha, et terve mõistus hakkab võimust võtma. Tublid olete, et selle sammu ette võtsite ja nüüd on vähemalt see koht, et rahvas teeb uuringud ära ja midagigi saab ka võrrelda.
Ka meil võeti kahjuks vastu sellised reeglid, mis hetkel võtavad vaid õlgu kehitama nii vet arstid kui ka 30aastase kogemusega kasvatajad. Ja tulemus... hunnik trahve, hunnik regamata pesasid, millest TÜ-l pole aimugi, suuremate kennelite koerad on juba vormistatud kasomandisse teistesse riikidesse ja kui on soov paaritada enda emast, siis peangi usaldama kasvatajat ja tema paberit, sest EKL-is neid tulemusi lihtsalt ei olegi...tõeliselt absurd ja tõule mittevajalik olukord.
Ja kui rääkida düsplaasia uuringutest, siis soomes tuli välja just 20 aasta kokkuvõte chowde osas. 20 aastaga, mil on nõutud uuringuid, on tulemus A jalgade osas paranenud 1%!!! Ja E-jalgu on juurde tulnud 1%!!! St polegi nagu tulemust. Ainuüksi sel aastal on seal uuritud üle 100 chow, kus sugupuus on uuritud ka vanemad ja vanavanemad ja kõigil on A jalad ja kutsikal on ikka D ja B jalad.... minu arust näitab ka see seda, et me ikkagi ei tea, kui palju on seal pärilikkust ja kui palju on kasvatus/toitmisvigu/traumasid. Oluline on koerale peale vaadata, hinnata tema olukorda. Defineerida ära mõiste "terve koer" ja lähtuda sellest. Kindlasti on vajalikud uuringud, iseasi aga on neile järgnevad piirangud ja järeldused, kahjuks. Ja olgem ausad, kasvatajad suhtlevad omavahel, omavad infot alati rohkem kui miski number või täht kuskil uuringupaberil ja teevad omad valikud ikka pigem teatavale analüüsile toetudes, mitte uisapäisa :)
Igatahes väga positiivne, et mõni TÜ on julgenud usaldada aretuse kasvatajatele. Jõud ja edu teile!
Chow Chow - midagi enamat kui lihtsalt koer! ;)

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Muhv » 01 Dets 2011 16:21

Lilleke kirjutas:Lõpuks ometi ka kuskil on näha, et terve mõistus hakkab võimust võtma. Tublid olete, et selle sammu ette võtsite ja nüüd on vähemalt see koht, et rahvas teeb uuringud ära ja midagigi saab ka võrrelda.
Ka meil võeti kahjuks vastu sellised reeglid, mis hetkel võtavad vaid õlgu kehitama nii vet arstid kui ka 30aastase kogemusega kasvatajad. Ja tulemus... hunnik trahve, hunnik regamata pesasid, millest TÜ-l pole aimugi, suuremate kennelite koerad on juba vormistatud kasomandisse teistesse riikidesse ja kui on soov paaritada enda emast, siis peangi usaldama kasvatajat ja tema paberit, sest EKL-is neid tulemusi lihtsalt ei olegi...tõeliselt absurd ja tõule mittevajalik olukord.
Ja kui rääkida düsplaasia uuringutest, siis soomes tuli välja just 20 aasta kokkuvõte chowde osas. 20 aastaga, mil on nõutud uuringuid, on tulemus A jalgade osas paranenud 1%!!! Ja E-jalgu on juurde tulnud 1%!!! St polegi nagu tulemust. Ainuüksi sel aastal on seal uuritud üle 100 chow, kus sugupuus on uuritud ka vanemad ja vanavanemad ja kõigil on A jalad ja kutsikal on ikka D ja B jalad.... minu arust näitab ka see seda, et me ikkagi ei tea, kui palju on seal pärilikkust ja kui palju on kasvatus/toitmisvigu/traumasid. Oluline on koerale peale vaadata, hinnata tema olukorda. Defineerida ära mõiste "terve koer" ja lähtuda sellest. Kindlasti on vajalikud uuringud, iseasi aga on neile järgnevad piirangud ja järeldused, kahjuks. Ja olgem ausad, kasvatajad suhtlevad omavahel, omavad infot alati rohkem kui miski number või täht kuskil uuringupaberil ja teevad omad valikud ikka pigem teatavale analüüsile toetudes, mitte uisapäisa :)
Igatahes väga positiivne, et mõni TÜ on julgenud usaldada aretuse kasvatajatele. Jõud ja edu teile!

OK see on minu jaoks pisut kummaline postitus. Kui kasvatajad teavad, et nende tõus esineb silmahaiguseid, põlvehaiguseid, puusa- ja küünarliigese düsplaasiat - siis kui nad on tõepoolest aretajad ja kasvatajad, mitte paaritajad, siis nad peaksid olema huvitatud sellest, et neid probleeme jääks vähemaks minu arusaamist mööda, kas jah? Minu jaoks on enam kui kummaline kui ennast heaks kasvatajaks pidavad inimesed valivad selle asemel, et oma koerale uuringuid teha võimaluse koer kaasomandisse muule maale vormistada ning uuringud siiski tegemata jätta. Selle asemel, et näiteks uuringud nii või naa ära teha - ja siis nende tulemustest juhindudes vähemalt kaaluda et äkki ei ole paaritamine konkreetse koera puhul hea mõte? Ja kui nad on veendunud et uuringu kehva tulemuse põhjustas trauma, alles siis näiteks koer väljamaale kantida. Aga kui kanditakse mujale ja uuringuid ka ei tehta, siis kasvatajanimega eriti nagu tegemist olla ei saa. Sest ega siis see uuringu tulemus ei ole see mis koera haigeks teeb, uuringu tulemus ju näitab ainult olukorda. Pea liiva alla nagu jaanalinnul? Minu arust see ka päris õige lähenemine ei ole.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas maris » 01 Dets 2011 16:44

Dogs with eliminating faults such as e.g. unsound temperament, congenital deafness or blindness, hare-lip, cleft palate, substantial dental defects or jaw anomalies, PRA, epilepsy, cryptorchidism, monorchidism, albinism, improper coat colours or diagnosed severe hip dysplasia may not be bred.

Juhiks tähelepanu FCI aretuseeskirjale. Just selliste koerte (HD E, OD 3) kasutamine ongi chow'de erinõuetega keelatud ja oma D2 koeri võib jätkuvalt ju D2 koertega paaritada, seega ma ei näe küll põhjust jätkuvaks virisemiseks :evil: .
Koer autos? Meil ka! Sakste koerad sõidavad turvaliselt Variocage puuris.

kennel Beautiful Crystal
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lilleke » 01 Dets 2011 19:39

Keegi ei virisegi ja keegi pole öelnud, et aretusnõudeid vaja pole ja tehakse ka mujal need terviseuuringud ära... Lihtsalt iga kord ei ole see täht ja nr näitajad kahjuks ja nii ühselt võetavad.
Ma lihtsalt rääkisin, mis need nõuded meil kaasa on toonud. Ja mis on kasu sellest, et soomes 20 aastat on karmid nõuded :)
Minu koerad on veel siin registris... :)
Ja lõpuks võime me hakata ju määrama allergiateste (mõne allergia me ikka leiame, et koer aretusest kõrvaldada), siis võime teha veel südameteste, siis annab psüühika teste teha, noh kahel koeral tuhendest ma tean et on langetõbi, järelikult peaks seda ka testima...ja nii me saamegi kõikidest aretuskoertest lahti, ei ole meil ei siin ega sealpool piiri enam ühtegi, keda võiks paaritada tegelikult, kõigil miski haigus :)
Kainet mõistust äkki rohkem?
On minul kodus D jalgadega koer, kes 9 aastane ja hüppab ja jookseb ja pole elus longanud (justkui peaks haige olema juba, mõnes riigis sellised ju aretusest väljas), siis tean koeri kel küünarliigesed 3, pole elus longanud ega valust niuksunud, on traumajärgseid kõikvõimalike haigeks tituleeritud koeri...puude taga tuleb metsa näha ja siis otsustada, kas haige on ikka haige. Ja kuidas on võimalik, et 20 aastat teste pole andnud tulemusi? või kuidas on võimalik, et küünarliiges paraneb 3-st (ametlik tulemus) 2-ks (ametllik tulemus paar aastat hiljem)? :D
Need on küsimused, millele siinsed kasutajad vastata ei oska jailmselt ei oska ka arstid ja seda peaks lausa uurima ja siis edasi mõtlema ja tegutsema ja tegutsema mitte tähtede ja numbrite valguses vaid selles suunas KUIDAS TÕUG TERVEMAKS SAAKS.
Chow Chow - midagi enamat kui lihtsalt koer! ;)

Kasutaja avatar

PostitusPostitas katleen » 01 Dets 2011 19:51

Seletage mulle lollile, miks peab kõik koerad maailmas, kellel on emakas ära paaritama? Kas penisid on maailmas vähe? Mõned neist on lisaks suurepärsele välimusele ka terved ja just neid võiks aretuses kasutada.
OT kohe tuleb AP ja kirjutab, miks ma kasvatajate kallal virisen.
I might be cruel heartless BITCH... but at least I'm GOOD at it!

PostitusPostitas ninasaba » 01 Dets 2011 20:07

katleen kirjutas:Mõned neist on lisaks suurepärsele välimusele ka terved ja just neid võiks aretuses kasutada.
Nojah, aga mina isiklikult kahtlustan, et suuremas osas tõugudes päris terveid (et kui ma nüüd tõesti võtan ka igatsugu põlvesidemete katkemised, muidu korduvad vigastused (a la noor koer ikka kasvades võib ju sama koha paar korda järjest ära vigastada - eelm kord lihtsalt ei paranenud lõplikult ära!), maokeerud, "seda toitu mu koer süüa ei saa, tal tuleb kõõm või tal läheb kõht lahti"-koerad jne muud asjad, mida keskmine inimene "geneetiliseks" ei pea) justnimelt "mõned". Vaadates tulevikku, kus nii mõneski tõus ehk ootab ees aina viletsama tervise ja lühema elueaga leppimine (minu isiklik pessimistlik kõhutunne vaid muidugi) või siis ristamine, siis pm siiski võiks ju kõik keskmised, vähegi kõlbulikumad (kellel, ma kahtlustan, ikkagi on kriitilise silma ja piisava süveneja jaoks mitte üks vaid ehk rohkem nõrka kohta ka tervises) isendid korra aretuses kasutada... Mõne isendi peal vist väga pikka tulevikku tõul pole ... Et mis on kellegi jaoks terve, ja millisel ajaperioodil seda vaadeldakse ... Et kas see on ikka normaalne, kui üha rohkem 8-9 aastaseid koeri kõrvad pea alla paneb, isegi kui nad muidu on hullu "geneetiliste haiguste" vabad olnud ...

Kasutaja avatar

PostitusPostitas *Kaja » 01 Dets 2011 20:29

Numbritest. Emane, kel ilmselt (siiski - vist, ei tunne omanikku) jäid olemata pesakonnad, sest puusatulemus B/D: http://jalostus.kennelliitto.fi/frmKoir ... 2F91&R=156 Näitusekarjäär oli tuntud pigem veteranides ja teda meenutati tõuühingu foorumis http://www.collieyhdistys.fi/forum/view ... =47&t=6565 , kui tema aeg otsa sai - 18 aastaselt! Santide puusadega NII vanaks ei ela! Ilmselt enamus tema kunagistest A/A konkurentidest, kel selleks ajaks mitmeid põlvkondi järglasi, olid selleks ajaks ammu surnud. Magama on pandud sama tõu tervepuusalisi-silmalisi koeri aretusnõuetes mittenõutava DM pärast, palju nooremana. Pikaealisus on kahjuks tagantjäreletarkus ja antud koera näitel on minu arvates suurim kaotus just see, et - nii pikaealiselt emaselt ei jäänud mitte kedagi seda haruldast pikaealisust jätkama. Sest (?) puusapilt oli B/D. Jube rasked otsused! Ja väga lihtsad on need ainult - numbrite järgi, loodus aga ei ela niimoodi... Ja mina ei teagi, kumb see ainuõige on... Ja kumb on tõule tervikuna väärtuslikum.

Lihtsalt näitena.
Maailm on värviline!

Kasutaja avatar

PostitusPostitas karvik » 01 Dets 2011 20:36

Pikaealisus ei ole ju ka kahjuks asi, mis tingimata pärandub. Mina enda koera ema kohta ei tea midagi (ei tea, mis temast peale kasvataja surma sai), tema vanaema aga elas 12-13 aastat kindlasti, minu koer suri vanuses 7 ja pool. Mitte küll vanadusse muidugi, kuid kasvaja, mis tal oli (see on surma põhjusega seotud kindlasti) pidi olema samuti päranduv. Jällegi - ma ei ole kuulnud, et siin mõnel shar peil see olnud oleks, aga võibolla tõesti lihtsalt ei ole kuulnud. Aga ta kandis pikaealiste liine ja ma nii lootsin...

Kasutaja avatar

PostitusPostitas *Kaja » 01 Dets 2011 20:50

karvik kirjutas:Pikaealisus ei ole ju ka kahjuks asi, mis tingimata pärandub.

Tingimata ei pärandugi suurt midagi (nagu siin varem kirjutatud - isegi mitte terve sugupuu A-puus alati). Ikka on asi keerulisem. Olen oma tõus endale huvitavaid sugupuid püüdnud jälgida just eluea seisukohast ja on ikka sagedamini neid vahmiile, kel ka eluiga pikem. Loomulikult tean siiski vaid murdosast midagigi... Ja kas mitte inimeste puhul ei uurita sama asja ja ei ole jõutud järeldusele, et ka inimestel on pikaealisus perekonniti.
Maailm on värviline!

(koja toetaja) & JRT Milvi
Kasutaja avatar

PostitusPostitas JanneO » 01 Dets 2011 20:51

Mina arvan, et tiibeti mastifite kasvatajate soov HD tulemuse piiranguid mitte rakendada võib olla õige tee arvestades, et aretusnõuded ei kesta igavesest ajast igavesti, vaid 5 aastat. Kuna uuring on nõutav, kuid olulisi piiranguid ei ole (va tegelikult E-puusadega koerte aretuses kasutamise keeld, mis tuleneb FCI rahvusvahelistest aretuse reeglitest), siis saadakse ülevaade praegusest seisust ning andmed on avalikud. See viimane on niivõrd oluline aspekt, et seda ei saa kuidagi üle tähtsustada. Kui andmed on avalikud, siis on kutsikaostjatel vaba valik, kas talle sobib DDxDD paaritus või ei. Ma ei vihja siinjuures, et selliseid paaritusi oleks toimunud, see on lihtsalt utreeritud näide. Tiibetlasi on Eestis küllalt palju ja turg kui niisugune (koos vastava konkurentsiga) on täiesti olemas.

& paks orav Almera
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Maiemaie » 01 Dets 2011 22:33

Muhv kirjutas:
Lilleke kirjutas:Lõpuks ometi ka kuskil on näha, et terve mõistus hakkab võimust võtma. Tublid olete, et selle sammu ette võtsite ja nüüd on vähemalt see koht, et rahvas teeb uuringud ära ja midagigi saab ka võrrelda.

OK see on minu jaoks pisut kummaline postitus. Kui kasvatajad teavad, et nende tõus esineb silmahaiguseid, põlvehaiguseid, puusa- ja küünarliigese düsplaasiat - siis kui nad on tõepoolest aretajad ja kasvatajad, mitte paaritajad, siis nad peaksid olema huvitatud sellest, et neid probleeme jääks vähemaks minu arusaamist mööda, kas jah? Minu jaoks on enam kui kummaline kui ennast heaks kasvatajaks pidavad inimesed valivad selle asemel, et oma koerale uuringuid teha võimaluse koer kaasomandisse muule maale vormistada ning uuringud siiski tegemata jätta. Selle asemel, et näiteks uuringud nii või naa ära teha - ja siis nende tulemustest juhindudes vähemalt kaaluda et äkki ei ole paaritamine konkreetse koera puhul hea mõte? Ja kui nad on veendunud et uuringu kehva tulemuse põhjustas trauma, alles siis näiteks koer väljamaale kantida. Aga kui kanditakse mujale ja uuringuid ka ei tehta, siis kasvatajanimega eriti nagu tegemist olla ei saa. Sest ega siis see uuringu tulemus ei ole see mis koera haigeks teeb, uuringu tulemus ju näitab ainult olukorda. Pea liiva alla nagu jaanalinnul? Minu arust see ka päris õige lähenemine ei ole.

Kuulus kasvataja, kes on 30 aastat olnud kasvataja, peaks ju omama SELLIST VÕIMSAT teadmistepagasit, et teda ei häiri kehtestatud aretusreeglid, vaid ta teab, et ta kasutab parimaid koeri ja tema valikud on parimad. Vähemkuulus kasvataja, kes on kasvatanud vähem kui 30 aastat, peaks pürgima selle poole, et tema kasvatatud koerad oleks kunagi parimad. Kahjuks on meil levinud siiski trahvid, võlad ja valetamine. Aga kes ei taha areneda, ega siis seda ei saa sundida arenema :)
Mul ei ole mingit huumorimeelt. Mitte vähimatki. Seda on frenoloogiaga tõestatud.Mul on Nichtlachen-Keinwortzi sündroom, mida mingil arusaamatul põhjusel peetakse kahetsusväärseks vaevuseks. (T.Pratchett)

Sir Winston & lambad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas airepiret » 02 Dets 2011 00:50

katleen kirjutas:Seletage mulle lollile, miks peab kõik koerad maailmas, kellel on emakas ära paaritama? Kas penisid on maailmas vähe? Mõned neist on lisaks suurepärsele välimusele ka terved ja just neid võiks aretuses kasutada.
OT kohe tuleb AP ja kirjutab, miks ma kasvatajate kallal virisen.

Ei, Katleen - selle koha pealt olen ma sinuga 500% nõus :)
Vähemalt ÜKS buldog peab majas olema.

Sir Winston & lambad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas airepiret » 02 Dets 2011 02:49

Lilleke, kõige lugupidamise juures tahaks ma sulle nüüd ühte kui teist meelde tuletada. Sa oled korduvalt oma kirjutistes niisiin kui ka FB-s öelnud, et sina olid see, kes hakkas aretuserinõuete asja ajama siis, kui sa olid TÜ juhatuses. Nüüd, kui need on vastu võetud - ja suht ilma piiranguteta - siis oled sa neile vastu. Väites, et sa ei hakka oma 6-aastast emast narkoosi panema uuringuteks. Minu küsimus siinkohal on - kas 6-aastast emast ikka peab jälle tingimata paaritama? Kas tema on andnud nii väärtuslikke järglasi? Ma ausalt ei tea - tõesti küsin. Mina ei ole ise küll enam ühtegi üle 5 aastast emast paaritanud, kuna mul on nende varasematest järglastest edasine materjal olemas. Aga noh - ei vaidle vastu, see ilmselt on minu isiklik kiiks ja äranägemine.
Mis puutub nüüd sinu ülejäänud pisut iroonilisse teksti
Ja lõpuks võime me hakata ju määrama allergiateste (mõne allergia me ikka leiame, et koer aretusest kõrvaldada), siis võime teha veel südameteste, siis annab psüühika teste teha, noh kahel koeral tuhendest ma tean et on langetõbi, järelikult peaks seda ka testima...ja nii me saamegi kõikidest aretuskoertest lahti, ei ole meil ei siin ega sealpool piiri enam ühtegi, keda võiks paaritada tegelikult, kõigil miski haigus
, siis ma vastaks sulle su oma sõnadega - äkki tõesti natuke rohkem kainet mõistust oleks vaja? Ja kriitilist pilku just oma koerte suhtes. Kas ilma uuringuteta aretus on parem, kui aretus, kus on kohustuslikud uuringud ning uuringute tulemustest tulenev risk on kasvataja otsustada ja kutsikaostjatele seletada? MIna hääletan viimase poolt.

KUIDAS TÕUG TERVEMAKS SAAKS.

Minul on kodus kaks tõugu. Üks, kes oli veel nii ca 10-15 aastat tagasi haige - aga tänu tergviseuuringutele on välja roogitud enamik pärilikke haigusi - ja ainult tänu sellele, et uuringud on olnud kohustuslikud. Teine tõug - seda tituleeritaske tänase päevani nii haigeks tõuks, et nad peaks olema üldse juba välja surnud. Ja ka sellel tõul on aretuserinõuded, kuid ilma piiranguteta ja juba aastaid. Mitte küll meil. Aga tulemusi on näha - ei ole enam nii palju noorelt äkksurma surnud buldoge, ei ole enam ennast nahatuks kratsivaid buldoge sellisel hulgal kui ca 7-8 aastat tagasi.
Ja tõug saabki tervemaks siis, kui kasvatajad uurivad omi koeri ja teevad siis omad valikud. Arvestades kõiki riske niipalju, kui võimalik. Ja selleks ongi terviseuuringud - sest mitte kellelgi meist ei ole röntgensilma ja ilmeksimatut teadmist, et minu koerad on läbi ja lõpuni terved. Ja lisaks sellele on vaja ka natuke ise iseendaga aus olla - kas mul on ikka vaja paaritada koera, kellel on kas liiga palju nahka, entroopium või mõni muu ilukirurgiuaga korrigeeritav viga. Ise tuleb iseendaga aus olla - küll siis ka koerte tervis paraneb :lehv:
Vähemalt ÜKS buldog peab majas olema.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Muhv » 02 Dets 2011 10:24

Lilleke kirjutas:Keegi ei virisegi ja keegi pole öelnud, et aretusnõudeid vaja pole ja tehakse ka mujal need terviseuuringud ära... Lihtsalt iga kord ei ole see täht ja nr näitajad kahjuks ja nii ühselt võetavad.
Ma lihtsalt rääkisin, mis need nõuded meil kaasa on toonud. Ja mis on kasu sellest, et soomes 20 aastat on karmid nõuded :)
Minu koerad on veel siin registris... :)
Ja lõpuks võime me hakata ju määrama allergiateste (mõne allergia me ikka leiame, et koer aretusest kõrvaldada), siis võime teha veel südameteste, siis annab psüühika teste teha, noh kahel koeral tuhendest ma tean et on langetõbi, järelikult peaks seda ka testima...ja nii me saamegi kõikidest aretuskoertest lahti, ei ole meil ei siin ega sealpool piiri enam ühtegi, keda võiks paaritada tegelikult, kõigil miski haigus :)
Kainet mõistust äkki rohkem?
On minul kodus D jalgadega koer, kes 9 aastane ja hüppab ja jookseb ja pole elus longanud (justkui peaks haige olema juba, mõnes riigis sellised ju aretusest väljas), siis tean koeri kel küünarliigesed 3, pole elus longanud ega valust niuksunud, on traumajärgseid kõikvõimalike haigeks tituleeritud koeri...puude taga tuleb metsa näha ja siis otsustada, kas haige on ikka haige. Ja kuidas on võimalik, et 20 aastat teste pole andnud tulemusi? või kuidas on võimalik, et küünarliiges paraneb 3-st (ametlik tulemus) 2-ks (ametllik tulemus paar aastat hiljem)? :D
Need on küsimused, millele siinsed kasutajad vastata ei oska jailmselt ei oska ka arstid ja seda peaks lausa uurima ja siis edasi mõtlema ja tegutsema ja tegutsema mitte tähtede ja numbrite valguses vaid selles suunas KUIDAS TÕUG TERVEMAKS SAAKS.

No samm õiges suunas oleks kasvõi see, et OK kasvataja võtab riski ja paaritab selle emase, kui ta tõesti igatepidi hea närvikava, väärt välimiku ja kõige muuga on. Aga siis võiks kasvataja ka vaadata, mis tuleb sellest pesakonnast, ja kui seal siiski tulevad haiged kutsikad ja samamoodi näiteks küünarnukid 3 vms - siis äkki oleks see hea indikaator, et see emane siiski aretusloom ei ole?
Mina näiteks otsin siiani oma tuttavale chow pesakonda kuskohast kutsikas võtta. Ja ohh imet,et kokku päris mitmetest pesadest leidsin ma 1 pesakonna kus kõik uuringud tehtud olid.
Mu tuttav uuris ise ka pesakondi, ja kui sai kontakti, siis oli konkreetne juhtum, kus talle öeldi, et oi meie tited terved. Ja kui tuttav julges küsida, et mille alusel te seda väidate, lõpetas kasvataja suhtlemise. Kas see terved kutsikad oli reklaamitrikk, et kutsikad ikka maha müüa? Või oli kasvatajal mõni argument mis rääkis selle väite kasuks. Vanematel uuringuid tehtud ei olnud, ja niipalju kui ma vaatasin, siis minuarust ei olnud ka ühtegi eelnevalt uuritud kutsikat sellelt emaselt.
Kas see on siis see usaldus millest räägite, et kasvataja ütleb ja ostja peab uskuma ja kuradile need uuringud? Tõug polegi oluline ...

Kasutaja avatar

PostitusPostitas rebane » 02 Dets 2011 12:07

Minu jaoks on jätkuvalt mõtlemisteemaks geneetiliselt terved ja 'hoitud' terved liigesed. Laske kogu oma kutsikabande põllule lahti ja ronida treppidest ja elada mõistlikku kutsikaelu koos komistamiste ja kukkumiste ja kukerpallidega. Kui pärast seda on puusad ja küünarliigesed korras, siis nad ongi korras. Kui kutsu elab puuris padja peal ja käib õues rihmajupi otsas ning kohe kindlasti ei mängi teiste koertega tõsiseid koeramänge ning pärast seda omab terveid liigeseid.... Paberi peal on jah asi ilus, kuid need padjad ja rihmajupid ei kipu päranduma.
[img:35:31]http://www.koertekoda.ee/kirke/yksikud/fuchs.gif[/img]

& rõõmurullid
Kasutaja avatar

PostitusPostitas päike » 02 Dets 2011 12:48

rebane kirjutas:Minu jaoks on jätkuvalt mõtlemisteemaks geneetiliselt terved ja 'hoitud' terved liigesed. Laske kogu oma kutsikabande põllule lahti ja ronida treppidest ja elada mõistlikku kutsikaelu koos komistamiste ja kukkumiste ja kukerpallidega. Kui pärast seda on puusad ja küünarliigesed korras, siis nad ongi korras. Kui kutsu elab puuris padja peal ja käib õues rihmajupi otsas ning kohe kindlasti ei mängi teiste koertega tõsiseid koeramänge ning pärast seda omab terveid liigeseid.... Paberi peal on jah asi ilus, kuid need padjad ja rihmajupid ei kipu päranduma.

:plaks:
Koerala kodanik.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas dutch » 02 Dets 2011 14:06

rebane kirjutas:Minu jaoks on jätkuvalt mõtlemisteemaks geneetiliselt terved ja 'hoitud' terved liigesed. Laske kogu oma kutsikabande põllule lahti ja ronida treppidest ja elada mõistlikku kutsikaelu koos komistamiste ja kukkumiste ja kukerpallidega. Kui pärast seda on puusad ja küünarliigesed korras, siis nad ongi korras. Kui kutsu elab puuris padja peal ja käib õues rihmajupi otsas ning kohe kindlasti ei mängi teiste koertega tõsiseid koeramänge ning pärast seda omab terveid liigeseid.... Paberi peal on jah asi ilus, kuid need padjad ja rihmajupid ei kipu päranduma.

Elu on näidanud, et kõige haigemad liigesed on just neil koertel, kes elavad puuris või väikeses koerteris, kus nende liikumine on piiratud ja siis saavad harva aga palju liikuda (näadalavahetustel näiteks). Kui kutsikas saab vabalt aga pidevalt liikuda, soovitavalt oma eakaaslasega koos, siis ta võib saada mõne trauma (mis on üldjuhul ravitav ja ei tekita probleeme edaspidi) aga liigesed on tal terved. Ehk siis kutsikas peab liikuma ja koormus peab olema ühtlane!!!!

Unistuste Prints,Täitsa Täpp,Rica-plika
Kasutaja avatar

PostitusPostitas marilin » 02 Dets 2011 16:50

Ma ise suht äsja narkoosist ärganuna ja loomaarstina mõtlen, et kas peaks olema sellel 6 aastasel emasel (veel üks) pesakond, kui ta narkoosi ei talu?
koerad ei valeta

peast labrador
Kasutaja avatar

PostitusPostitas maarit » 02 Dets 2011 16:55

Ma 100% sama meelt. Kui kutsikas ei õpi oma keha kasutama ja tal ei arene tugevat lihaskonda, ei kaitse tema liigeseid miski.
Kas nüüd hakkame rääkima jälle sellest, et kas koera tohib rihma otsast lahti lasta? :-)

Mine Mõnusad molossid -

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline