Hele silm

- belgia, hollandi, saksa, šveitsi

Hele silm

PostitusPostitas suci » 29 Jaan 2006 21:27

Soovin teada, kas ka teie koertel on olnud probleemiks "hele silm" näituselt saadud kirjelduslehel ning mida annaks ette võtta (kui üldse annab), et silma tumedamaks muuta mingite toidulisandite vm taolisega.

ja exxon
Kasutaja avatar

PostitusPostitas marii » 29 Jaan 2006 21:53

Minu koer on ka heledasilmaline, aga vot selle värviga nüüd küll midagi ette ei anna võtta. Vähemalt minuteada.. Inimese silmavärvi ei saa ju ka muuta? :hups:

Tessa & Mona
Kasutaja avatar

PostitusPostitas nipitiri » 29 Jaan 2006 21:57

Saab küll, kasuta läätsesid :P

& koerakari
Kasutaja avatar

PostitusPostitas kärt » 30 Jaan 2006 00:31

minu Ronnyl on heledad silmad. Näitusel märgitakse kirjeldusse, kuid sellepärast pole veel kohta kaodanud :roll:

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Miikene » 30 Jaan 2006 00:38

Ja teada asi ka see, et mis ühele tsipa hele, see võib teisele päris normaalne tunduda. Seega ei pruugi sa kõigi kohtunike käest sellist kirjeldust saadagi. Sõltub muidugi, KUI hele see silm on. Ega siin mingeid täpseid mõõtmiskriteeriume ju ole. Paistab teinekord päike otse silma-ongi kohe heledam ja vastupidi.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas sax » 30 Jaan 2006 02:18

See oleneb kohtunikust. Mõnele tundub,et Eesti sakslased on pooled heleda silmaga :irw:

PostitusPostitas suci » 30 Jaan 2006 09:26

Silm on nii hele, et viimasel sügisesel näitusel kaotasime koha esikolmikus - maandusime heleda silma pärast kohale 7.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Miikene » 30 Jaan 2006 09:45

Ise peale vaadates saad ka aru, et heledam kui teistel? Kui ei, siis tasub ikkagi ka teiste kohtunike arvamus ära kuulata. Kui silm tõesti märgatavalt heledam, siis pole midagi teha - tuleb leppida selle faktiga. Sageli tuleb siiski ette, et ühe kohtuniku poolt tähendatud puudused pole teise meelest märkimisväärsed. Palju oleneb vaatenurgast. Kui aga vaieldavat momenti pole - silmad ikka mitme asjatundja meelest liiga heledad, no mis sa hing ikka teed. Tuleb edasi elada nende silmadega, mis looduse poolt antud ja rõõmustada, et koer muidu terve ja silmanägemine korras.

Monti
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Kännu » 30 Jaan 2006 09:50

kärt kirjutas:minu Ronnyl on heledad silmad. Näitusel märgitakse kirjeldusse, kuid sellepärast pole veel kohta kaodanud :roll:

Mul on küll lontkõrv koer aga siiski, teema sama.
Montil on ka suht hele silm ja viimati kaotasime sellega lausa hinde :|

Küsiks ka - kuidas seda parandada?
Annan praegu koerale Acolythe merivetika pulbrit, mis peaks olema pigmentitugevdav. Kas kellelegi on sellega kogemusi/tulemusi olnud?

Kännu

PostitusPostitas suci » 30 Jaan 2006 10:06

Olen ka kuulnud, et need toidulisandid, mis parandavad karvkatte pigmenti, peaks mõjuma ka silmale, kuid just küsimus: millised toidulisandid? Kliinikust pole mõtet küsima minna, seal määrivad pähe kõige kallima niikuinii. Tahaks ikka teada, kas kellelgi on just endal kogemust.

kennel Free Choice
Kasutaja avatar

PostitusPostitas kapistvälja » 30 Jaan 2006 10:07

Üks koer, kes põletas kogemata nina ära ja nina oli pikalt roosa, tal aitas üsna ruttu Grau miski pigmendivedelik.
"Aeg muudab inimesi, aga mitte loodud imidzit" Swanni armastus

PostitusPostitas suci » 30 Jaan 2006 10:19

kapistvälja kirjutas:Üks koer, kes põletas kogemata nina ära ja nina oli pikalt roosa, tal aitas üsna ruttu Grau miski pigmendivedelik.

http://www.grau.ee/koerad/est.htm

Kas on mõeldud seda GAC pigment + (leedripuumarja ekstrakt)?

sonaarne SLK
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Roby » 30 Jaan 2006 10:20

Tänu sellele näituse jutule tean ilmselt koera kellest jutt ja silm on ikka tõesti hele, selline mis tõmbab ikkagi pilgu peale. Koer ise aga väga ilus.
Kas seda ka parandada annab ei oska öelda, ka Breiv saab tihti kirjeldusse, et natuke liiga hele silm. Kusjuures kõige huvitavam on see, et kevadisel erinäitusel on tal kirjelduses, et väga ilus ja tume silm. Kas see sii kutsika kasvades läheb heledamaks.

PostitusPostitas suci » 30 Jaan 2006 10:24

Kas see sii kutsika kasvades läheb heledamaks.

olen kuulnud just vastupidist, et vanusega peaks tegelikult mingil määral silm tumedamaks muutuma, ei tea küll, kui õige see väide on. Aga koer ise on tõesti ilus ning kohtunikelt ainult väga kiitvaid ja paljulubavaid hinnanguid saanud, kahju kui hele silm kõik tuleviku untsu keerab ...

kennel Free Choice
Kasutaja avatar

PostitusPostitas kapistvälja » 30 Jaan 2006 10:24

Jep, sedasama jah, suci.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Miikene » 30 Jaan 2006 10:44

suci kirjutas:... koer ise on tõesti ilus ning kohtunikelt ainult väga kiitvaid ja paljulubavaid hinnanguid saanud, kahju kui hele silm kõik tuleviku untsu keerab ...

Kas keerab siis kohe kogu koera tuleviku untsu? :o :?: Ja veel: kas heledad silmad pole pärilikud? St, kas selliste heledate silmadega koera järglased ei kanna seda geeni? Mulle tundub selline hinde pärast punnitamine veidike tobe, andke andeks! Iseasi, kui silma heledus-tumedus vaieldav oleks, aga kui ikka liiga hele tõesti, siis ... :roll:

Monti
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Kännu » 30 Jaan 2006 10:49

Roby kirjutas:Tänu sellele näituse jutule tean ilmselt koera kellest jutt ja silm on ikka tõesti hele, selline mis tõmbab ikkagi pilgu peale. Koer ise aga väga ilus.
Kas seda ka parandada annab ei oska öelda, ka Breiv saab tihti kirjeldusse, et natuke liiga hele silm. Kusjuures kõige huvitavam on see, et kevadisel erinäitusel on tal kirjelduses, et väga ilus ja tume silm. Kas see sii kutsika kasvades läheb heledamaks.

Montil oli ka kutsikana ilus tume silm, praegu aga tõesti hele...ja rikub ära koeral üldmulje tõesti, sest ta on hele. Kohtuniku viimane lause kirjelduses oli "Mul on väga kahju et koeral on heledad silmad" sest ülejäänud kirjeldus oli väga hea :(

Aitäh vastamast, uurin Grau lisandit!

Kasutaja avatar

PostitusPostitas sax » 30 Jaan 2006 10:59

Ma ei tea kuidas silmadega,kuid karvatte tegi punasemaks Kronch õli. Vähemalt minu emasel,kes oli tõeliselt hele.

Lugeja

PostitusPostitas Lugeja » 30 Jaan 2006 11:08

Miikene kirjutas:
suci kirjutas:... koer ise on tõesti ilus ning kohtunikelt ainult väga kiitvaid ja paljulubavaid hinnanguid saanud, kahju kui hele silm kõik tuleviku untsu keerab ...

Kas keerab siis kohe kogu koera tuleviku untsu? :o :?: Ja veel: kas heledad silmad pole pärilikud? St, kas selliste heledate silmadega koera järglased ei kanna seda geeni? Mulle tundub selline hinde pärast punnitamine veidike tobe, andke andeks! Iseasi, kui silma heledus-tumedus vaieldav oleks, aga kui ikka liiga hele tõesti, siis ... :roll:

Pärilik ei saa olla, sest näiteks Breivi vanematel ju ka silmadega kõik OK, tsempionid ja puha.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas dutch » 30 Jaan 2006 11:12

Heleda silma mõju näitusekarjäärile ja edaspidisele aretuses kasutamisele on kindlasti tõuti erinev. Osadel tõugudel on see lubatud kõrvalekalle teistel aga diskvalifitseeriv viga. Vastuse esitatud küsimusele saab standardist. Tavaliselt ei mõju karva värvi tugevdamiseks mõeldud lisaained silmavärvile.

P.S. Nisuterjeritel on hele silm diskvalifitseeriv viga. Sellel tõul on see pärilik.

Monti
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Kännu » 30 Jaan 2006 11:18

dutch kirjutas:Vastuse esitatud küsimusele saab standardist.

Rääkised standardist siis leodel on kirjas, et silmavärv on lubatud helepruunist kuni võimalikult tumedani. Sellepärast ei saa ma ka aru, miks seda nii tõsiselt võetakse :?

Kasutaja avatar

PostitusPostitas dutch » 30 Jaan 2006 11:25

Kui standardis on nii kirjas: helepruunist - tumedani, siis ma võtaks sellist hinde alandamist kohtuniku ebakompetentsusena. Enamikul tõugudel on eelistatult tume silm ja mõnedel on hele silm ka lubatud. Kui leodel on ühtemoodi lubatud mõlemad variandid, siis ma esitaks kohtunikule vastava küsimuse ja hoiaks igaks juhuks standardit taskus.

sonaarne SLK
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Roby » 30 Jaan 2006 11:31

Lugeja kirjutas:Pärilik ei saa olla, sest näiteks Breivi vanematel ju ka silmadega kõik OK, tsempionid ja puha.

Jah, aga ka Breivi silm on nüüd küll imevähe heledam. Ühesõnaga võiks olla tumedam, aga koera üldmuljet ta ei häiri. Vaid lihtsalt nagu Kärtgi kirjutas, et saab selle kirjeldusse kirja, aga kohta see ei määra, kui just ei ole tegemist võrdsetest võrdsemate koertega ja see on viimane võimalus, mille järgi parem välja sõeluda :D

Aga ma just seda mõtlesin, et kuidas saab nii olla, et 5 kuuselt on väga ilus tume silm ja 8 kuuselt korraga, et tahaks veidi tumedamat silma.
Samas me oleme muidugi ka seda mõelnud, et Breivi nägu muutub ju koguaeg tumedamaks ja äkki see silma heleduse muutus on lihtsalt optiline.

Mittekojaline

PostitusPostitas Mittekojaline » 30 Jaan 2006 12:00

Silma värvi ei saa muuta, küll aga mõjutavad mõned välistegurid silma mõju. Siseruumis ja suhteliselt halva valgustusega näitustel, nagu meil tavaliselt on ei tarvitse heledavõitu silmaga koer saada kirjeldusse märget silma heleduse kohta. Välisnäitusel ja eriti päikeselise ilmaga ja eriti veel kui paned koera seisma silmad vastu päikest, siis võib kohtuniku jaoks ka keskmise tumedusega silm tunduda heledavõitu, eriti, kui päike paistab veidi kõrvalt läbi silma. Eks läbipaistev vesi võib ju ka sõltuvalt sellest kust nurgast päike läbi vee paistab tunduda mustast kuni päris läbipaistvani. Veel tõmbab tähelepanu endale veidi suuremad silmad ( et mitte öelda veidi punnis silmad). Ka sellega pole midagi peale hakata. Vananedes muutub punnitav silm veel rohkem punnitavaks. Kui koeral oleks hästi tume silm, siis võiks ta panna seisma just vastu päikest, kuna reflektoorselt teeb koer heledas valguses silma väiksemaks. Vananedes muutub ka silm heledamaks. Pleekub ja ka hallkae kasvamisega muutub tuhmimaks. Eks oled märgadud isegi, et vanadel inimestel on sageli väga heledad silmad. Noorena võisid nad olla aga rosinasilmad!
Loe hoolega standard läbi, silma värvust ei mainita ju isegi rasketes või diskvalifatseerivates vigades. Ka ei mõjuta silmavärv kasutuskõlbulikkust. Seega kvaliteedi hinnet ainult heledavõitu silmaga alandada ei tohi. Küll aga võib ta aga jääda võistlusrigis tahapoole, sõltuvalt kohtuniku eelistusele. Vigadeta koeri ei ole, igalühel on omad probleemid. Kui koer on muidu kaunis, siis silmade pärast ei ole küll midagi veel untsus. Jas kas teie omavaheline suhe ja kõik see päike mida koer toob sinu igapäeva ellu ei ole juba ise väärtus ise. Meist kõigist ei saa ju misse, ometi oleme me oma vigade ja puudustega kellelegi ometi see "kõige kõige"!

kennel Free Choice
Kasutaja avatar

PostitusPostitas kapistvälja » 30 Jaan 2006 12:02

Mustal terjeril on standardis öeldud, et lubatud on ainult tume silm. Olen näinud näitustel kutsikaid, kellele kohtunik on kohe öelnud, et liiga hele silm ja ei ole EAH ja TPK/VSPK andnud. Minu meelest õige.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Saba » 30 Jaan 2006 17:45

Silmade värvus on igal juhul pärilik tunnus. See ei loe miskit et vanematel ilusad tumedad silmad. Ja heledat silmavärvi on hiljem järglastelt päris raske "välja saada" ehk siis heledasilmse koera järglaste seas on ikkagi heledasilmseid (kui mitte esimeses, siis järgnevates põlvkondades) ja nii läheb asi aina edasi. Muidu võib ju koer iseenesest hästi kena välimikuga olla kui silmad välja jätta. Igal koeral on omad vead nagu juba eespoolgi mainitud. Kuigi jah, osa kohtunikke ei tee heledast silmast suuremat numbrit ja nii on ka päris heledasilmsed Borzoid näiteks suurtel näitustel esikohtadel olnud. Teine kohtunik aga võtab samal koeral hinde alla.
Heledad silmad on niisugune iluviga, nii on heledate ja tumedate silmadega koerad õnneks ikka sama suured ja truud sõbrad.
... minu lemmikud on kaunid ja mugavad Borzoid...

PostitusPostitas maag » 03 Veebr 2006 15:35

Mina olen kuulnud, et osa aretajaid seostab heledat silma ka iseloomu-omadustega ja just pehmusega. Et tumedasilmsemad olevat julgemad ja kõvemad koerad. Kas see mitte Margit Van Dorssen polnud? Aga võin siin eksida, võib olla mäletan valesti.
Mis puutub võimalusse silma värvi muuta toidulisanditega, siis kõlab minu jaoks küll ulmena.
Ma arvaks pigem vastupidi: kui toidulisand karva pigmenti esile tõstab, siis tundub hele silm veel heledamana.
Mu enda koeral sellised vahepealsed silmad, kirjeldustes on lausa vastakaid arvamusi. Kuna tal pole piisavalt tume mask, siis kui valgus peale ei lange, on igati OK. Mul on lausa kirjeldus, kus märgitud et ilusad tumedad silmad. Samas ilmselt sama silmavärv väga tumeda maskiga koeral tunduks heledavõitu.
Nii et kui hele silmavärv probleemiks, siis ma pigem hoiduks pigmenti tugevdamast, see lisab veelgi kontrasti.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas jeca » 09 Juun 2006 17:20

See nüüd kõlab kyll esialgu uskumatuna et silmavärvil ja iseloomul midagi ühist on :hups: et siis iseloomult pehmemad..aga kui nüüd kaks asja omavahel kokku viia siis tont teab äkki ongi..koeral heledad silmad ja iseloom ka nagu lillekesel :irw: pole suurt kurja koera kuskil kõva häält ei tasu üldse teha :D
Aga näitustel pead ise targem olema..ära pane koera päikse poole seisma ja jälgi et vari langex silmadele nii ei paista see silmavärv välja :D Olen seda praktiseerinud üle aasta ja enamus näitustel ka esikolmikus olnud :irw: nii et edu
32 käppa..ja 6 saba ..ja 2 sabatutti;)))vähemaga ei lepi!!!

Kasutaja avatar

PostitusPostitas SwordBlade » 09 Juun 2006 20:34

Kiffil oli ka kutsikana heledad silmad, näitusel mainiti ära. Hakkasime talle andma toidulisandina Grau merevetikapulbrit. Silmad ei ole enam heledad. Mine võta kinni, kas see pulber tugevdas pigmenti, või ta lihtsalt kasvas välja.....

PostitusPostitas suci » 03 Okt 2006 11:22

Eelpool antud vihje (merevetikas) ilmselt toimib! Koer sai seda lisandit suve läbi ning viimastel näitustel pole olnudki enam silm hele!

PostitusPostitas Abbatisa » 09 Okt 2006 19:03

Koerte kohta ei oska öelda,aga hobustel toimib küll.Veskas on hobune,kes sööb ka vetikalisandit.Nägin hobust umbes pooleaastase vahega ja küsisin siis sõitja käest,et kas mina näen valesti või on hobusel pigmendita laike vähemaks jäänud. Sõitjal oli hea meel,et vahe näha oli.Et ise ei pidavat aru saama kuna näeb looma ju iga päev,aga on pool aastat merevetikat söötnud.
mõned kabjalised ja kari muid karvaseid sabadega.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Miikene » 10 Okt 2006 09:49

suci kirjutas:Eelpool antud vihje (merevetikas) ilmselt toimib! Koer sai seda lisandit suve läbi ning viimastel näitustel pole olnudki enam silm hele!

Kas kutsikatele pärandub sellisel juhul hele või merevetika abil tumedaks saadud silm :roll: . Emma- kumma vastuse variandi puhul muutub silmavärvuse hindamine näitusel mõttetuks.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas diisel » 10 Okt 2006 13:30

Karva, naha ja silma tumeduse määrab karotiini ja melaniini tase nendes:
1. on nende hulk kutsikatel sündides juba kaasa antud, mõnel rohkem, mõnel vähem.
2. melaniini taset saab mõjutada toiduga ja päikesega, kuid!!! see ei oma püsitulemusi. Seega siit sulle Miikene vastus - sa saad küll koera pigmenti tumedamaks muuta, kuid see ei ole püsiv. Kui lõpetad toidulisandi andmise siis hakkab melaniini hulk taas vähenema kuni laskub sünniga kaasaantud tasemele. Jah melaniini hulk on päritav, kuid ei pruugi alati loogiliselt avalduda st heledasilmsel on heledasilmsed kutsikad või vastupidi. See avaldub nagu inimeste silmavärv vastavalt dominantsete ja retsessiivsete geenide kombineerudes.
3. silma ja karva värv on kirjas standardis - kui hele silm pole lubatud siis sellist koera ei tohi aretuses kasutada, kuna silma värv on päritav.

Katsun üles otsida silmavärvide tabeli ja siis lisada.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Miikene » 12 Okt 2006 11:06

diisel kirjutas:... siit sulle Miikene vastus - sa saad küll koera pigmenti tumedamaks muuta, kuid see ei ole püsiv. Kui lõpetad toidulisandi andmise siis hakkab melaniini hulk taas vähenema kuni laskub sünniga kaasaantud tasemele...

Kui silma heledat tooni on eelpool toodud viisil võimalik peita, siis võivad ju heledasilmsed aretusse ikkagi sattuda.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Pekingisõber » 12 Okt 2006 12:33

Tahtsin ka öelda, et üldisi pigmendiparandajaid peaks kindlasti andma,need silmad võivad ainult tumedamaks minna. Sobivad ka Venemaa Doktor Zoo vitamiinid, sinises karbis , merekapsaga. Merekapsast muuakse vahel ka poodides ja konservides. Suurele koerale saab ju seda ka otse anda. Vitamiine saab Venemaalt, ka Jaanilinnast, kust Narva inimesed neid toovad. Vitamiine müüakse Venemaal näitustel,samuti on mulle toodud ka Pihkvast. Ma enda koerale olen lasknud tuua Dr. Zoo vitamiine biotiiniga, karva jaoks ja üks shotlane laseb neid merekapsa omasid tuua, teeb musta värvi ilusamaks. Tal küll silmaprobleemi pole. Ma lihtsalt teiste firmade vahendeid ei tea.
Kui hele silm niiöelda vetikaga ära läheb, pole see peitmine, vaid loomal on vitamiinipuudus. Kui on geneetiline viga, siis, ma arvan, ei aita mingi vahend.
Koer on inimese sõber,
püüame meiegi neile sõbrad olla.

PostitusPostitas Illar » 30 Jaan 2007 18:41

Grau maaletoojana võin kinnitada, et ametlikult ei ole täheldatud ühegi vahendi toimena silmapigmendi muutumine, isegi kõrvaltoimena mitte. Kui kellelgi kuskil mingil moel muutus silmapigment, siis võib see olla tingitud mingitest muudest asjaoludest, võib olla ka individuaalsetest iseärasustest. Vahest ka kohtuniku valgustaluvusest või värvitajust :D

PostitusPostitas one » 19 Veebr 2007 11:52

Kuna tuttava koeral sama probleem, et hele silm siis nagu ma siit teie jutust aru saan ei aita seal miski rohi? Kui hele siis hele...

PostitusPostitas Netike » 19 Veebr 2007 15:06

minu njufil ka suht heledad silmad ja selle peale soovitati mul ka grau merikapsast hakata söötma koerale,tatsasin siis rõõmsalt grau müügikohta saku suurhalli näitusel ja küsisin seda kapsast,küsiti milleks,vastasin...siis öeldi aga,et pole mõtet,see mõjub ainult mutsadele koertele,pruunile pole kindlasti mõtet anda ja silmadele kah ei mõju...säh siis sulle!kas siis merikapsasoovitaja ainult kujutas ette,et ta koer nüüd palju tumedam?või ongi nii ,et söö kõike mida soovitatakse ja peaasi,et ise USUD selle toimesse... :angel:

PostitusPostitas Illar » 19 Veebr 2007 15:08

Selles teemas targemakssaamisesooviga oleks mõistlik konsulteerida vastava ala spetsialistiga. :D

Kasutaja avatar

PostitusPostitas rebane » 19 Veebr 2007 15:42

Ja müts maha müüja ees aususe pärast - oleks olnud kindel müük, kuid ei hakatud ostjat petma.
[img:35:31]http://www.koertekoda.ee/kirke/yksikud/fuchs.gif[/img]

PostitusPostitas krissmade » 10 Juun 2009 20:32

Teil siin küll ammu unustatud teema aga olles kuulnud enamiku nende kohtunike kommentaare, lisaksin ka osade kohtunike põhjenduse. Nii mõnigi lambakate erinäitusel hinnanud kohtunik on öelnud, et eestis on suhteliselt palju heledasilmseid koeri, kuid tihti on see visuaalne pete. Põhjendanud on nad seda sellega et kasvatajad on saanud ilusa tumeda maski, kuid silma tumedaks saamine võtab kauem aega. Kui su koer on suheliselt heleda maskiga ja talle on ette heidetud heledat silma siis see tõesti nii on aga kui tal tume mask, siis võib see olla visuaalne.
Lambaka standardit ei tea aga rotikal on väga hele silm lausa diskvalifitseeriv viga ning näiteks tõule vastavuse testil määratakse koera silma värv silmatabeli alusel ning kui liiga hele siis võib juhtuda et koer saab aretuskeelu.

m

PostitusPostitas merry » 11 Juun 2009 12:23

Silmavärvi võib visuaalselt pisut heledamaks muuta ka koera asend kohtuniku suhtes. Kui päike paitab koerale eest või poolviltu küljelt, siis silmatoon paistab heledam. Heledat silma tumedaks ei saa muuta ei vastu päikest ei alla päikest vaadates, aga sellist kaheldavat heledust annab koera asetamisega kohtuniku suhtes pisut parandada. Mõni kohtunik koguni käsib kääbikud lauale panna nii, et päike ei paistaks eest. Kogenud näituselkäijad teevad seda niikuinii ja et valitseks võrdsus hindamisel, on selline soovitus algajatele igati kombekas.

Mine Kikk-kõrvalised lambakoerad -

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline