SLK värvused - paluks kommentaare :)

- belgia, hollandi, saksa, šveitsi
& santlaager
Kasutaja avatar

SLK värvused - paluks kommentaare :)

PostitusPostitas vaoni » 30 Mai 2005 22:23

http://www.geocities.com/al_shep2000/panda2.jpg

Mida arvavad sakslaste kasvatajad sellisest värvist ja kuidas suhtuda selliste koerte kasutamisse aretuses? Kui võiks aretada, siis kas peaks seda tegema eraldi liinina ja mitte segama nö tavalise SLK-ga?

Lihtsalt huvi pärast küsin. Oman nimelt nõrkust kõiksugu värvivigadega või muidu imelikku tooni koerte vastu :oops:

Pilt leitud SIIT
“Ta ei ole tark koer. Tagaajamine tema moodi tähendab jänesele igavest elu ja kassile tohutu head nalja.” (E.W. Lucas)

Kasutaja avatar

PostitusPostitas admirable » 30 Mai 2005 22:28

Euroopas oleksid Franka järglased kohe aretusest väljas:) Aga Ameerikas on see lubatud. Valgeidki aretatakse seal saksa lambakoerana. Meil oli sellest pikalt ühes teemas juttu. Ma otsin sulle kohe lingi

Aga minu isiklik arvamus ühtib tõu looja arvamusega - ükski hea koer ei saa olla halba värvi:) Samas on meil sakslaste standardis värvid määratud ja neid tuleb meil ka järgida:))
Et ei oleks piinavalt valus sihitult elatud aastate pärast …
Lootusega, et inimene suudab õppida armastama läbi oma koera silmade...

Hõbekollitar Viola
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Svejk » 30 Mai 2005 22:50

Väga huvitavad värvid neil sakslastel seal Ameerikas.
Mõne puhul tekkis küll tunne, et eks seal vist ikka veidi bluffi ka selle puhtatõulisuse kohta on, aga võta kinni. Endal tekkis kord albiinodobermanne vaadates ketserlik mõte, et keegi ehk võiks (või isegi peaks) valge dobermanni saamiseks ehk hoopis teadlikult mõnd teist tõugu valget siledakarvalist koera kasutama ja siis hõiskama, et kadunud geen on ilmnenud!, selle asemel, et albiinosid aretada.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas admirable » 30 Mai 2005 22:53

Siit lingi alt leiad koerte värvide kohta arutelu
http://www.koertekoda.net/forum/viewtopic.php?t=428

& santlaager
Kasutaja avatar

PostitusPostitas vaoni » 30 Mai 2005 22:56

admirable kirjutas:Siit lingi alt leiad koerte värvide kohta arutelu
http://www.koertekoda.net/forum/viewtopic.php?t=428

Aitäh lingi eest :) Ei osanud ise nii otsida.
“Ta ei ole tark koer. Tagaajamine tema moodi tähendab jänesele igavest elu ja kassile tohutu head nalja.” (E.W. Lucas)

Kasutaja avatar

PostitusPostitas rebane » 30 Mai 2005 23:59

Ja kunagi oli olemas ka - brindle saksa lambakoer
[img:35:31]http://www.koertekoda.ee/kirke/yksikud/fuchs.gif[/img]

Kasutaja avatar

PostitusPostitas admirable » 31 Mai 2005 08:31

See tiiger on hästi lahe aga selliseid vist enam ei leidu. Sakslaste värvidest on see "värvimutatsiooniga" koer Franka hästi huvitav. Frankal on olnud ka pesakond järglasi ja tean, et teda on plaanis jälle paaritada. Ja tegelikult on huvitav ka sakslaste hulgas laialt levinud sadul. Samuti on olemas veel valgeid käppasid (valged käpaotsad), mida võis vanasti meil tihemini kohata aga nüüd ei ole enam eriti näinud. Enamik neist (v.a. sadul) ei ole standardi järgi õiged saksa lambakoera värvused.
Aga mõeldes selle peale kust need värvused võivad tulla ja mis geenid neid annavad on see suhteliselt huvitav.

& santlaager
Kasutaja avatar

PostitusPostitas vaoni » 31 Mai 2005 11:30

Aga millepärast osad värvused kõrvale jäetakse? Kas seetõttu, et aretajatele ei meeldi need värvid ja kõik? Muidugi, mõnel juhul võib põhjuseks tuua terviseprobleemid (albinootilised isendid- valged dogid näiteks) või on nende geenide segamine nö tavaliinidesse ebasoovitatav mingil põhjusel ( oskan näiteks tuua ainult dogi jälle - seal mängivad palju retssesiivsed geenid, mis võivad siis ootamatul hetkel "üllatada". See probleem on lahendatud enamjaolt teatud värvide lahus hoidmisega.) Aga brindle esineb ju päris paljudel tõugudel.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas admirable » 31 Mai 2005 12:14

Albiino ja valge on kaks eri asja:)) Minul on sakslaste valged variandid ja albiinod nad just ei ole:)
Tegelikult on ikkagi kogu asi tõenäoliselt selles, et tekib mingi nägemus milline see tõug peaks välja nägema ja see pannakse kirja ning selle järgi tuleks liikuda. Kuna saksa lambakoeral on mingil ajal otsustatud, et õige saksa lambakoer on mingit teatud värvi (standard ütleb: must korrapärase punakaspruunide, pruunide, kollaste kuni helehallide piiretega, ühevärviline must, tumeda varjundiga hall, musta sadula ja maskiga. Mitte silmatorkavad, väikesed valged märgid rinnal või väga heledad jäsemete siseküljed on lubatud, kuid ei ole soovitavad. Ninapeegel peab kõigi värvuste puhul olema must. Koerad, kellel on kahvatu mask või see hoopis puudub, kellel on kollakad või silmatorkavalt heledad silmad, heledad märgid rinnal ja heledad jäsemete siseküljed, samuti need, kellel on valkjad küüned ja punane sabaots või luitunud, ähmased värvid, loetakse nõrgalt pigmenteerituks. Aluskarv on hallikat tooni. Valge värvus ei ole lubatud.) siis selline ta ka on.
Samas leidsin standardist hülgavate vigadena ainult albinismi ja valge värvuse. Aga kusagil peaks ju ka see kirjas olema miks siniseid ja pruune näiteks ei aktsepteerita..... Ja seda ma ka ei tea miks triibuline välja on surnud..... Vot ma ei tea..... aga seda eriti ei usu, et värvusega haigused kaasas käivad kuigi võib olla, et mõned liinid mis kannavad mingit värvi võivad kanda mingeid haiguseid ja selle tõttu on ühe värvi puhul mingit haigust rohkem. Keeruline värk vajab veel kaua õppimist aga huvitav :D
Äkki corgi oskab siin sõna sekka öelda?

& santlaager
Kasutaja avatar

PostitusPostitas vaoni » 31 Mai 2005 12:22

Anonymous kirjutas:Albiino ja valge on kaks eri asja:))

Olen sellega kursis :) . Sellepärast tõingi näiteks valged dogid, kes on albiinod, mitte aga valgeid boksereid või siis valgeid lambakoeri :wink:

Kasutaja avatar

PostitusPostitas admirable » 31 Mai 2005 12:32

Ma niisama kommenteerisin seda albiino ja valge koera asja lihtsalt, et rõhutada aga ma olin siiski täiesti veendunud, et sa tead vahet :D

"Valgete dobermanide" puhul olen ma näinud pilte ainult sellistest roosakatest albiinodest. Eks doberi kasvatajad teavad rohkem aga ma ei ole näinud mitte ühtegi tumedaninalist doberit. Aga see kõik oleneb jälle sellest mis geene koerad kannavad ja kas need muudavad karva värvi või annavad edasi albinootilisust.

Ja ma ei saa sada protsenti kindel olla aga ma arvan, et ma olen näinud valget albiino sakslast. Igal juhul olid sellel koeral helekollased silmad ja nina ning käpapadjandid roosad ja ühtegi pigmendilaiku ei paistnud kusagilt. Ma ei oska teda muudmoodi klassifitseerida. Kas väga vähese pigmendiga koer või albiino..... Igastahes pani see mõtlema pigmendi tähtsusest aretuses eriti valgete koerte puhul.... aga isane ise oli muidu ilus.....

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Heili » 31 Mai 2005 19:05

Tegelikult ei ole ka KÕIK valged dogid albiinod. Pealegi kasutatakse USAs ka valgeid ja teisi mittestandardse värvusega koeri aretuses, ka Euroopas, aga tunduvalt vähem.

Mul on tunne, et standardvärvuste juures on ikkagi rohkem mänginud rolli ilumeel kui miski muu. Mõnel juhul isegi kahju, et nii kitsaid piire on seatud, sest tõesti - tähtsam kui värvus, on koer ise, tervikuna.
Tarkus tuleb meieni sageli valuliselt ja väikeste osade kaupa.

& santlaager
Kasutaja avatar

PostitusPostitas vaoni » 31 Mai 2005 23:56

Heili kirjutas:Tegelikult ei ole ka KÕIK valged dogid albiinod. Pealegi kasutatakse USAs ka valgeid ja teisi mittestandardse värvusega koeri aretuses, ka Euroopas, aga tunduvalt vähem.

Jah, ma pärast mõtlesin ise ka seda,aga oh laiskust küll,ei viitsinud parandama hakata :wink:

PostitusPostitas Annika » 01 Juun 2005 03:47

Vahel harva sonaarsete SLK puhul esineb täiesti tiigerjat värvust jalgadel. Mõningatel andmetel on see põhjustatud E(maski) seerias olevast retsessiivsest alleelist.
Minu trennikaaslase üks koertest on sellise värvusega. Väga veidrat värvi tõepoolest. Ema on tavaline sonaarne, isa üleni must. Kõik õed vennad on tavalise värvusega (sonaarsed või mustaseljaga) Kõnealune koer ise on ka sonaarsena AKC registris, kuid ta on üks väga imelik vöödiline sonaarne tõepoolest. Omaniku kallal käib küll pidev heatahtlik nokkimine, et no tunnista üles kas mitte pole koiott asjasse segatud. (see koer on tema enda kasvatatud pesakonnast kuid puhaste saksa tööliinidega)

Anonymous

PostitusPostitas Anonymous » 07 Okt 2005 19:55

Aretamisest ja muust sellisest ei tea mina midagi aga päris huvitav oleks võtta koos must ja valge lambakoer , see moodustaks hea vaatepildi kui nad oleksid veel enamvähem ühesuguste näojoontega ja keha struktuuriga :D
Nagu must ja valge koer :P

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Sirje » 07 Okt 2005 21:30

Et standart ütleb: "...tumeda varjundiga hall, musta maski ja sadulaga" Kas siis sonaarne värvus tähendabki seda või on hall veel omaette värv?
Ja kui palju on meil üldse üleni musti lambakaid? Vanasti oli neid mõni ikka näha aga nüüd pole juba aastaid ühtegi kohanud.
Duracellikoer- BULLIKAS!!!

BH KK3 IPO3
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Mary » 07 Okt 2005 22:00

Sirje kirjutas:Ja kui palju on meil üldse üleni musti lambakaid? Vanasti oli neid mõni ikka näha aga nüüd pole juba aastaid ühtegi kohanud.

Palju neid üldse on, ei tea, aga ühte sellist olen küll viimasel ajal näinud ;).
humans are consistently inconsistent

Anonymous

PostitusPostitas Anonymous » 07 Okt 2005 22:32

Ma olen võibolla näinud ühte taolist, kuid ma ei ole selles kindel kas ta on niisama must väga musta lambaka sarnane või ta ongi must lambakoer...

sonaarne SLK
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Roby » 08 Okt 2005 11:08

Meie oma kodalisel Kaksikul on ju puhastverd must SLK. Aga mustad SLK on jäänud tööliinidesse ja sellepärast neid tavaliselt näitustel ei kohtagi.

Pildid Blackist
http://www.koertekoda.net/forum/album_p ... ser_id=559

Kasutaja avatar

PostitusPostitas karamell » 11 Okt 2005 08:38

See ei ole küll enam päris minu teema, aga musta värvi lambakoeri on olnud ajast aega. Nii nagu tänapäeval pikakarvalisi, nii loeti juba vanasti musta värvi sakslasi näitusekoera mõistes II sordi koeraks (Eestis küll päriselt mitte), kuna öeldi, et pigmendivaene :hm:
Koerandus - hobist kasvab välja elustiil

& Kendži
Kasutaja avatar

PostitusPostitas KristinaL » 11 Okt 2005 12:41

karamell kirjutas:loeti juba vanasti musta värvi sakslasi näitusekoera mõistes II sordi koeraks (Eestis küll päriselt mitte), kuna öeldi, et pigmendivaene :hm:
kas must saab olla pigmendivaene? :o Või ma pigmendist midagi sain valesti aru...

PostitusPostitas Annika » 12 Okt 2005 19:59

Üleni musta värvuse puhul pole võimalik SLK pigmenti määrata. Nõrga pigmendiga üleni must ja tugeva pigmendiga üleni must näevad täpselt samasugused välja. Kuigi kõigi teiste värvuste (sonaarne ja mustaseljaline) suhtes retsessiivne , must värvus varjutab "Int seeria" alleelide toime, mis kujundavad SLK pigmendi tugevuse.
Selletõttu võin mõista , miks neid "teisejärgulisteks'' kutsuti ja näitustel nad soosingus pole ka praegu.

Kuid miks sama saatus tabas sonaarseid, kelledel pigment vägagi määratav ? Põhjuseks vaid poliitika. :roll:

Kasutaja avatar

PostitusPostitas rebane » 12 Okt 2005 20:23

Kas vastab tõele et sonaarne värv parandab mustaseljaliste pigmenti/värvust?

Annika on sul mingit linki, kust saaks nende värvigeenidest täpsemalt lugeda.

sonaarne SLK
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Roby » 12 Okt 2005 20:41

http://www.arlett.de/
midagi on siin kirjas. Vaata kõrvalmenüüst sable

Kasutaja avatar

PostitusPostitas rebane » 12 Okt 2005 21:50

Mõnusalt lihtsalt ja loogiliselt seltatud. On sul kuskil ka geenide tabelit? St mis domineerib jne.

PostitusPostitas Annika » 13 Okt 2005 02:06

Väga heaks allikaks on raamat "Genetics of the dog" Malcolm B. Willis 1989, kus on muuhulgas lahatud põhjalikult tõugude kaupa erinevate värvuste geneetilist tagapõhja. Võib olla suuremast raamatukogust saab seda laenata ?

Kui Willise raamat pole kättesaadav,siis tema teostel põhineb näiteks selle neti lehekülje info SLK värvuste kohta.

Kena asjakohane tabel SLK värvuse geneetika kohta on ka selle DNA uurimiskeskuse leheküljel. Sarnast infot on seal ka teiste tõugude kohta.

Arletti leheküljel olevat sonaarsete kohta käivat artiklit lugedes jäi mul kahjuks mulje, et autoril endal pole SLK värvuste geneetilise külje osas selget pilti. Artikkel ise küll hea ja lihtne lugeda tõepoolest ja tema toetav suhtumine sonaarsete suhtes on muidugi tervitatav.

Mittekojaline

PostitusPostitas Mittekojaline » 13 Okt 2005 09:39

Musta värvusega käib kaasas ka letaalne (surmav) geen. Vanemad saksalambakoera kasvatajad teadsid seda ja ei paaritanud kunagi kahte musta omavahel. Paarituse tulemuseks oleks eeldatavasti olnud loodete taandareng varasloote staadiumis (mida algul peeti "tühjaks jäämiseks", või kui loode siiski arenes, siis surnult sünnid või väga väike elussündinud kutsikate arv või albiinode sündimine (mitte segamini ajada valge saksalambakoeraga) Teadaolevalt albinismiga aga kaasneb hulgaliselt terviseprobleeme. Musta saksalambakoera on Eestis aretuses kasutatud tegelikult päris palju ja paljud saksalambakoera omanikud leiavad tõutunnistuselt Fidelity Boni Boy nime. Nii et musta kasutamine ei ole üldse seotud tööliinidega. Letaalse geeni ja värvi omavahelise seotuse kohta tegi minu mäletamist pidi mingi teadusliku töö Eesti Põllumajandus Akadeemias meie kunagine kohtunik Inger Tulva. ESLÜ võiks teema uuesti üles võtta, lugedes neid arutelusid siin tundub, et see teave on unustusse vajunud.
Sonaarne on aga täiesti alusetult tõrutud, kuna sonaarne on saksalambakoera dominantne värvus ja tõu tervise ja värvuse intensiivsuse säilimise kohalt äärmiselt vajalik. Tõrjutud on ta aga inimliku lolluse tõttu, kuna leitakse, et mustaseljalised on ilusamad ja lähevad kohtunikele paremini peale.

PostitusPostitas Annika » 13 Okt 2005 18:38

Musta värvusega käib kaasas ka letaalne (surmav) geen

Hmm, see on väga huvitav, ainuke probleem on selles, et viimase aja uurimuste põhjal üleni must värvus on SLK puhul tingitud modifitseeritud aa (või siis olemevalt allikast a(t)a(t) genotüübist. Nad on põhimõtteliselt Bi-colorite kõige äärmuslikuma ulatusega vormiks. Nii et geneetiliselt polegi tegemist eraldi värvusega SLK puhul. Tegelikult kui üleni musti hakata lähemalt uurima võib näha heledamaid karvu varvaste vahel ja sageli ka jalgade taga osas - sama skeem nagu Bi-coloritel.

Tunnistan, et mina pole sellest musta värvusega seotud letaalsest geenist kuulnud, kuid kui see eksisteerib, peaks ta olema seotud ka bi-color värvi SLK-ga, kuna genotüübilt on nad samad. (Vahe ainult ulatuses , mis tingitud modifitseeriva seeria alleelidest)

On huvitav , et selle alane uurimistöö EPA-s läbi viidi, oleks huvitav teada , kas tulemus oli ka statistiliselt oluline ?

Kui jah, siis võiks tõesti seda uurimistööd tänaste teadmiste valguses vaadelda.

PostitusPostitas Annika » 13 Okt 2005 19:41

Lisaks veel, et paljud allikad tõesti toovad välja puhta retsessiivse -musta- alleeli, kuid praktikas enamus -üleni musti- on modifitseeritud bi-colorid. (ka näiteks minu enda praegune koer, kes paberites kirjas kui "must", kuid kellel on heledad varbavahed ja jalgade tagapool.)

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Sirje » 13 Okt 2005 20:36

Kui ma nüüd õieti aru sain, siis sonaarseid võib omavahel paaritada? Või on parem ikkagi jätta üks vanematest mustaseljaliseks? Ja kuidas sobivad omavahel sonaarne ja must?
Minu sonaarsel olid enamus kutsikaid ka sonaarsed, kuigi isa oli mustaseljaline. Kas see geen ongi nii domineeriv siis?
Nüüd sai küll palju küsimusi. :hups:
Duracellikoer- BULLIKAS!!!

BH KK3 IPO3
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Mary » 13 Okt 2005 22:02

Olen aeg-ajalt mõlgutanud mõtteid sakslaste värvigeneetikast, aga oma laiskuses polnud kuskilt otsast väga uurida viitsinud ... nüüd kui selles teemas nii ilusasti serveeriti :D, siis lugesin natuke ja sain ka mõnele oma küsimusele vastuse, aga päris selge veel kõik pole.

Mulle on eelkõige ette jäänud hallide/sonaarsete teema. Niisiis esiteks, sain nüüd lõpuks selgeks, et hall=sonaarne=soobel, kõik üks ja sama asi. Kasutan siis edasi siin nüüd sõna "sonaarne." Teine mind huvitav asi oli, et mis taust on sellel, et sonaarsed on sedavõrd erinevad (mõnel nagu oleks ikka sadul, teistel aga pole; osa on tõeliselt hallid, teised aga punakad; osa tumedad, teised heledad). Selles osas siis sain praegu aru nii, et kuigi sonaarset värvi määrav alleel on dominatne kõigi teiste selle lookuse omade üle, on see siiski mõjutatud temaga koos esinevast retsessiivsest alleelist (musta (a) kandvad sooblid on tumedamad; sadulat (as) kandvad omavad ka midagi sadulasarnast - just sellised on minu silma jaoks kohalikud sonaarsed, kes ei ole enamasti homosügootsed, kahe sonaarse järglased). Veidi segaseks on jäänud, millest oleneb sooblite hallim vs punakam toon, Frankenhausi lehel olnud infost jäi mulje, et seda määrab Int lookus. (?)

Siis veel musta värvuse ulatuse aspekt, et kas nö eriti laia ulatusega sadulaga koerad võiksid näida bicolorid ja sealt veel edasi isegi mustad (Annika kirjutatud näide, et must koer on tegelikult hoopis bicolor) või on siiski osal neist juhtudest tegemist erinevate alleelivariantidega. See osa on kõige segasem minu jaoks hetkel :hups:. Kui keegi veel oskab/viitsib midagi lisada/ümber lükata, siis saaksin hea meelega veel targemaks :irw:.

Sirjele: kindlasti võib omavahel paaritada kaht sonaarset. Sonaarne värv domineerib tõepoolest kõigi teiste üle, aga kuna samas võib sonaarne koer kanda ka teiste värvuste alleele (heterosügootne sonaarne), siis saab osadelt ka teise värvusega järglasi.
humans are consistently inconsistent

sonaarne SLK
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Roby » 13 Okt 2005 22:16

Võin öelda hetkel sündinud Torsteni pesakondade järgi, et tal umes 1/ 3 kuni pool poegadest sonaarsed. Siin küll Sirjega vastupidine seis, et emad mustaseljalised ja isa sonaarne.

PostitusPostitas Annika » 14 Okt 2005 00:58

Sonaarsete osas ollakse praegu üksmeelel selles osas, et tegevuses on muuhulgas Int seeria alleelid, mis mõjutavad pigmendi tugevust.

Lisaks on käibel kaks versiooni -
Ühe järgi on aguuti seerias olemas tegelikult kaks sonaarset värvust tekitavat alleeli - üks on a(y) "kollane sonaarne" ja teine on a(g) "hall sonaarne". Kollane sonaarne on halli suhtes dominantne.

Teise versiooni kohaselt on aguuti seerias hoopis sadulaga sonaarset tekitav alleel ja nn musta sonaarset (bicolori tüüpi märgised) tekitav alleel. See viimane versioon tundub vähemalt minu arvates kõige loogilisem...

Ekstreemse ulatusega mustaseljalised võivad tõepoolest näida Bi-coloritena, kuid neil on alati natuke heledat kõrvade juures ja neil puuduvad mustad karvad kandadel ja varvaste peal. Sellegipoolest mõningatest allikatest tõesti võib lugeda, et bi-colorid on tegelikult mustaseljaliste ekstreemse ulatusega vorm ja vahel jälle väidetakse , et mustaseljalised on tegelikult modifitseeritud bi-colorid.

Roby kirjutas: Torsteni pesakondade järgi, et tal umes 1/ 3 kuni pool poegadest sonaarsed

Torsten on seega heterosügootne sonaarne.

Mittekojaline

PostitusPostitas Mittekojaline » 14 Okt 2005 09:51

Äärmiselt tore on lugeda, et on inimesi kes valdavad teemat ja on ka asjast huvitatud.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas admirable » 28 Nov 2005 10:41

Annika kirjutas:Arletti leheküljel olevat sonaarsete kohta käivat artiklit lugedes jäi mul kahjuks mulje, et autoril endal pole SLK värvuste geneetilise külje osas selget pilti. Artikkel ise küll hea ja lihtne lugeda tõepoolest ja tema toetav suhtumine sonaarsete suhtes on muidugi tervitatav.

Tõenäoliselt tugineb ta oma aastakümnete aretuse kogemusele. Mina tudeerisin tema teemaarendust tükk aega ennem kui tegin otsuse mustaseljaline ja sonaarne kokku panna. Ning tulemus oli täpselt selline nagu tema kogemus näitas. Tegelikult peaks seda Torsteni ja teiste Eestis olevate sonaarsete koerte järglaste baasil pesakondade kaupa uurima ja üles kirjutama ning pärast paarikümmet pesakonda oleks juba võimalus pilti luua.
Paar sellist väidet, mis tõeks osutusid meie paarituse puhul. Tüüpiliselt suurusjärgus 1/3 sünnib sonaarseid, tüüpiliselt sonaarsed koerad ei kanna pikakarva geeni, tüüpiliselt sonaarsed parandavad pigmenti, tüüpiliselt on sonaarsetel stabiilsem närvisüsteem. See ei tulene küll kõik koera värvusest :D kuid me võime siin eeldada, et sonaarsete sakslaste liinid lihtsalt kannavad selliseid geene. See on umbes sama näide nagu mõned töökoerte liinide austajad täie veendumusega usuvad, et mustaseljalised ei oma keegi stabiilset närvisüsteemi, mis teoreetiliselt ei saa kuidagi olla seotud karvastikuga vaid pigem sellega, et enamik tänapäeva mustaseljalisi on pärit ühtedest ja samadest liinidest.
Euroopas ei ole geneetika ja igasugused erinevad uuringud koeranduse vallas sugugi nii kaugele arenenud kui Ameerikas. Nii et meil oleks Ameerikast paljutki õppida. Kui sul Annika on mingeid linke erinevatele uuringuid kajastavatele artiklitele siis võiks luua mingi lingikogu eraldi teemana.
Jälle ma unustasin ennast lobisema :irw:

PostitusPostitas Olav » 28 Nov 2005 16:39

Mittekojaline kirjutas:Äärmiselt tore on lugeda, et on inimesi kes valdavad teemat ja on ka asjast huvitatud.

Ühinedes selle arvamusega, küsiks ka midagi.
Minu saksa lambakoer on muutunud siledakarvalisest lokkiskarvaliseks, ehk ei ole küll õiged terminid. Algas see kuklalt ja aastate jooksul on nüüdseks jäänud siledaks ainult 10 sm sabaotsa. Vanemad olid küll siledad. On see mingi hälve, geneetika või terviseprobleem?

PostitusPostitas Annika » 29 Nov 2005 20:09

Sellist lainelist karva tuleb SLK puhul ette, eriti sageli pikema karvaliste puhul. Arvatakse, et see on põhjustatud L seeriat (karva pikkus) modifitseeriva seeria toimest. Nii et lihtsalt tegemist vastava genotüübiga, mitte terviseprobleemiga või hälbega.
Ma ei tea kui rangelt kohtunikud praegu seda hindavad. (iseärasus, viga või suur viga)....

PostitusPostitas Olav » 29 Nov 2005 23:18

Annika kirjutas:Sellist lainelist karva tuleb SLK puhul ette,

Tal on see lainete tekkimise protsess väga huvitav, alguses tekib püstine karvade pusa, nagu kokku liimitud, siis tekib laine ja pusa liigub edasi, ja nii juba 5 aastat. Tal on küll olnud pidevalt naha põletiku problemid -HOT SPOT? -, aga need on ikka põhiliselt kõhu all, mitte seljal. Nooruses oli küll pea peal suur muhk -rasunäärme ummistus, see sai välja opereeritud ja rohkem ei ole tekkinud, aga umbes sealt hakkas ka lokkimine.
Näituse pärast muret ei tunne, viimati käisin RV eri nii 18 kuuselt ja SG.
Kas ta on pikakarvaline, ei oskagi öelda, justkui tavaline saksa lamabakoer.

sonaarne SLK
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Roby » 14 Nov 2007 15:27

Leidsin venekeelse artikli sakslaste värvidest ja geneetikast http://zwinger.narod.ru/poroda/st3/okras.htm

Ise küll veel süvneda pole jõudnud :oops: , aga tundub huvitav materjal olema.

Mine Kikk-kõrvalised lambakoerad -

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline