Belglaste eri liinid

- belgia, hollandi, saksa, šveitsi
Fenna & Ruudi
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Aino » 31 Juul 2010 07:08

Kui nüüd näiteks malide järeltulijaks sünnib tervu (või vastupidi), kas siis muudetakse tõutunnistus mingil hetkel ära (Eestis) või saab näitusel näiteks disklafi?
Kui võrrelda näiteks keskmist malit (Eestis) ja nn tööliini sakslast (Eestis), siis kumbalt võiks oodata paremaid eeldusi rahvaspordiks, pereliikmeks ja kodu kaitseks (vajadusel)?

PostitusPostitas Mims » 31 Juul 2010 11:13

kui Sa pead nüüd silmas eestis sündinuid siis ootan hullu huviga kes koerad võrdlusse võetakse :angel:

Fenna & Ruudi
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Aino » 31 Juul 2010 17:26

Ei pea olema Eestis sündinud, piisab kui elab siin :) Võib ju vastata ka nii, et kumb vähem sobib :P (kui ehk ei sobigi rahvaspordiks ega peresse, vaid igapäevaseks tõsiseks tööks ja suurte eesmärkide puhul).
Ega ei pea ka nimesid tooma, sellest tuleks ainult pahandust, võib ikka lihtsalt arvamust avaldada, sest ega see ei ole mingi rahvaküsitlus. Täiesti subjektiivse arvamuse küsimine.

PostitusPostitas Mims » 01 Aug 2010 16:52

hm ma sõnastaks vastuse natuke ümber - sobib paremini see kellega konkreetne inimene paremini hakkama saab.
hetkeks olen näinud omajagu erinevaid nii tööliini slk-sid kui malisid trennis(mitte eestis). üks asi on koera eeldused teine asi mida inimene nende eeldustega pihta oskab hakata. ega eestis teistmoodi pole.

subjektiivne arvamus - mõlemad on head head heades kätes ja selliselt pole võimalik neid võrrelda. ma ütleks, et hetkel üks parimaid sportkoeri eestis on oopis nt bokser :D - tapvalt nauditav koer mu meelest(nauditava juhtimise all)

Tessa & Mona
Kasutaja avatar

PostitusPostitas nipitiri » 16 Mär 2013 21:04

Tervitused kõigile! Senini on mulle silma jäänud liivakarva musta maskiga malid. No see on nii üldistavalt öeldud, osad on punakamad osad heledamad aga kas on ka muud värvid lubatud, näiteks musta värvi? Leidsin netiavarustest sellise vahva tegelase ja armusin täitsa ära :heart: :porgand: http://www.kayttobelgi.info/koira.php?reknro=ER14361/12

Kasutaja avatar

PostitusPostitas karvik » 16 Mär 2013 21:21

Kus ta kõrvad ja saba on? :o Või pilt on nii osava nurga alt ja kõrvad tagurpidi ...

Tessa & Mona
Kasutaja avatar

PostitusPostitas nipitiri » 16 Mär 2013 21:33

karvik kirjutas:Kus ta kõrvad ja saba on? :o Või pilt on nii osava nurga alt ja kõrvad tagurpidi ...

Lihtsalt pildile nii jäänud et kõrvad "ludus", teistel piltidel ilusti kõik olemas :D

Kasutaja avatar

PostitusPostitas karamell » 16 Mär 2013 22:40

Musta värvi ei ole standardi järgi kindlasti lubatud, ainult liivakarva ja punase erinevad toonid. Pildil olev koerake on väga armas, kuid sugupuus on X-malinoisid ehk siis registreerimatud või segaverelised vanemad:
X-malinois on joko puhdasrotuinen rekisteröimätön malinois tai sekarotuinen erityisesti työkäyttöön tarkoitettu koira, jossa on pääosin belgianpaimenkoira malinoisia ja loput koiran käyttötarkoituksesta riippuen esim. hollanninpaimenkoiraa, saksanpaimenkoiraa, tanskandoggia tms.
Ehk siis segaverelisuse puhul on X-malinoisis, soovitud tööomadustest lähtuvalt, segatud hollandi lambakoera, saksa lambakoera, dogi vms verd....
Koerandus - hobist kasvab välja elustiil

Tessa & Mona
Kasutaja avatar

PostitusPostitas nipitiri » 16 Mär 2013 23:13

Tänud sulle karamell :) kahju muidugi, lootsin et äkki on ka selliseid malisid :)

Kasutaja avatar

PostitusPostitas karvik » 17 Mär 2013 14:10

Mulle tuli kohe see pilt silme ette (müüdi siis kesk-aasia lambakoera pähe):
[img:340:255]http://s017.radikal.ru/i418/1208/15/c3ebb3d072b0.jpg[/img]

PostitusPostitas maag » 17 Mär 2013 15:27

karamell kirjutas:Musta värvi ei ole standardi järgi kindlasti lubatud, ainult liivakarva ja punase erinevad toonid. Pildil olev koerake on väga armas, kuid sugupuus on X-malinoisid ehk siis registreerimatud või segaverelised vanemad:
X-malinois on joko puhdasrotuinen rekisteröimätön malinois tai sekarotuinen erityisesti työkäyttöön tarkoitettu koira, jossa on pääosin belgianpaimenkoira malinoisia ja loput koiran käyttötarkoituksesta riippuen esim. hollanninpaimenkoiraa, saksanpaimenkoiraa, tanskandoggia tms.
Ehk siis segaverelisuse puhul on X-malinoisis, soovitud tööomadustest lähtuvalt, segatud hollandi lambakoera, saksa lambakoera, dogi vms verd....

Aga TT ja kennelnimi sel koera ometi on? Ruutipussi on nimekas tööliini malide kennel. Kas siis malidel on lubatud lausa ametlikult teisi tõuge segada?
Olen kuulnud (naised saunas rääkisid :) ), et mitteametlikult segatakse töömalidele hulka töölini slk-d. Selleks, et tasakaalustada närvikava ja saada rahulikumat haaret. Tööliini malil ja slk-l on ka päris suur sarnasus, aretatakse ju sarnaseid omadusi.
Aga dogi? See on ju nagu siga ja kägu kokku panna. :D

BH KK3 IPO3
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Mary » 17 Mär 2013 18:01

Sellel viidatud koeral tõutunnistus täiesti olemas, aga koos oma pesakonnakaaslastega Soome ER-registris. Samas ei saa küll nii üldistada, et sellist mittestandardset värvi ainult X-malide järeltulijate hulgas esineks :), näiteks järgmistel koertel täiesti tavapärane sugupuu ja tõutunnistus: Mecberger Edna, Mecberger Cecilka, Ruutipussi Iina. Üldjuhul siis sellisel koerad sünnivad tumedatena, kuid lähevad vanusega heledamaks (nt Ruutipussi Iina puhul on sellel lingil näha kenasti värvust kutsikana ja täiskasvanuna).

Malide sugupuude teema aga ongi muidugi jah selline, et vähemalt veel mõni aeg tagasi leidus Belgias, Hollandis jne päris palju selliseid koeri, kellel FCI sugupuu ja tegelik põlvnemine just päris kokku ei läinud ehk teatud mõttes on tõepoolest tegemist "krants-tõuga" :). Kõige tuntum näide, kelle puhul on ka andmebaasides 2 erinevat sugupuud avalikult üleval, on ilmselt väga palju ka aretuses kasutatud isane Dovre Fjeld Vasco ehk A'Tim (http://www.working-dog.eu/dogs-details/187/Dovre-Fjeld-Vasco-%28ATim%29, http://www.working-dog.eu/dogs-details/2/ATim-NVBK-16241-%28Lopes%29). Nagu ma aru saan, siis tänasel päeval on seis tõu kodumaal mõnevõrra muutunud, kuna kõik aretuseks kasutatavad koerad DNA-testitud olema.
humans are consistently inconsistent

Kasutaja avatar

PostitusPostitas karamell » 17 Mär 2013 18:08

X-malinoisid kantakse eriregistrisse ja on väga palju kenneleid, kes sel viisil universaalset "töömali" aretavad. Mina isiklikult seda õigeks ei pea....Enimlevinud on tõepoolest saksa lambakoera ja malinoisi mixid http://www.dogbreedinfo.com/m/malinoisx.htm
Eksperimenteeritakse erinevaid kombinatsioone, osades riikides on juba ka "beluskyd", malinoisi ja siberi husky segud
[img:800:600]http://cdn.sulitstatic.com/images/2012/1006/041939438_04151533dbc080613b2ce47d617c0012169555a56642a9c.jpg[/img]
Ju seda dogiga kombinatsiooni on vaja kasvu saamiseks...

& rõõmurullid
Kasutaja avatar

PostitusPostitas päike » 17 Mär 2013 19:39

Seda viimast pilti vaadates oli minu esimene reaktsioon ACD-mix :D
Koerala kodanik.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas pammyx » 17 Mär 2013 20:14

Ma nägin hiljaaegu üht pikakarvalist mali.....Ai kui ilus oli! Nagu pikakarvaline sakslane !! Ema /isa on tavapärase karvkattega sportmalid. Aga kui lugeda siin ülaltooduid "selgitusi" siis võimalik miskine seos hollandlase või sonaarse sakslasega. Värv oli malile iseloomulik aga vaid karv pikk.
Habemikud- suured või väiksed aga alati habemikud!

Unistuste Prints,Täitsa Täpp,Rica-plika
Kasutaja avatar

PostitusPostitas marilin » 17 Mär 2013 21:22

Pika karvkattega malinois on teisisõnu tervueren. Osades maades kantakse nad kutsikana registrisse tervuerenina ja osades jäävad malideks (ka Eestis oleks pikakarvaline kutsikas siiski mali).
Eesti ühe mali õde on paberitega tervueren :)
koerad ei valeta

Kasutaja avatar

PostitusPostitas pammyx » 17 Mär 2013 23:01

Tervuereni moodi ta polnud mitte -ehtne mali aga pikema karvaga. Ma otsin ehk leian pildi üles.Tegin tast mõne klõpsu ka.
Habemikud- suured või väiksed aga alati habemikud!

Kasutaja avatar

PostitusPostitas karamell » 17 Mär 2013 23:39

Ei ole sugugi haruldus, kui malipesakonnas mõni pikakarvaline sünnib, kuid mujal maailmas läheb ta registrisse tervuerenina. Mali ja tervu ainus vahe välimikus ongi karvkatte pikkus. Näiteks sellel koeral on näha 4 põlvkonda ainult malisid, aga teda loetakse tervuereniks, kuigi karv on nö keskmise pikkusega, kuid siiski enam mitte lühikarvaline...
[img:451:340]http://www.deabei.com/__titulky/Karla2.jpg[/img]
Internetis sobrades leiab väga palju malimixe, siin oli kaasaks greyhound :D
[img:375:253]http://farm6.staticflickr.com/5172/5452652100_dcafd25351.jpg[/img]

PostitusPostitas Kollane » 18 Mär 2013 00:05

See greyhound/mali näeb välja nagu minu Kita, ainult kõrvad püsivad püsti ja suurem on vist ka veidi. :o Muidu on peenike kere, kitsas ring ja hästi palju jalgu.

PostitusPostitas maag » 18 Mär 2013 00:07

karamell kirjutas:Ju seda dogiga kombinatsiooni on vaja kasvu saamiseks...

Hmm, huvitav, mis ala tarbeks seda kasvu tahetakse?
Slk-del vastupidi on tööliin reeglina pisut väiksem ja kergema kehaehitusega, kui näituseliin. Ja malide eelis slk ees ongi kergem kehaehitus ja kiirus ning teravus.
Mis minu meelest pole alati eelis - sellise koera jaoks on ka hea reaktsiooniga juhti tarvis. Mulle koerajuhina on mu tööliini slk -gi teinekord liiga kiire - kui mõjutada tahan on koer viuhti alt läinud enne kui ma oma 2.korruselt alla jõuan :-).

Kasutaja avatar

PostitusPostitas marilin » 19 Mär 2013 19:01

Maag, ma olen ennegi rääkinud, et Sul on pika kerega grönnu sakslase pähe võetud :wink:
koerad ei valeta

PostitusPostitas maag » 19 Mär 2013 23:38

No tõutunnistusel on ikka kirjas, et saksa lambakoer.... Kuigi jah, alles paar nädalat tagasi selgitasin ühtedele groenendali omanikele, et minu koer ei ole nende koeraga ühte tõugu vaid on sakslane. Ega nad vist enne ei uskunudki, kui näitasin Urvele ja kinnitasin, et tema on kasvataja. Kuna need olid Urve trennilised, siis ju ei sobinud treeneris kahelda :D
Eks see näita veelkord, et saksa ja belgia lambakoer on suht lähedased tõud. Vähemalt mis tööliini puutub. Pean tunnistama, et ma pole kunagi näituseliini malit näinud ja ei tea, palju ta välimus tööliinist erineb. Kas sama palju kui sakslasel?

Kasutaja avatar

PostitusPostitas marilin » 21 Mär 2013 11:52

Rica kasvataja kennelis on praegu 2 näituseliini mali:
http://45476.edicypages.com/meie-koerad/bonvivante-yvre ja http://45476.edicypages.com/meie-koerad/xillys-irina-kelly-malinois
Tartus on üks isane näituseliini mali.
Rohkem mina kohalikke näituseliini malisid ei tea, teised kõik peaksid olema tööliinist.
Tööliini omasid oled vist piisavalt näinud, kuigi minu (subjektiivselt kriitilise) hinnangu kohaselt kõige rohkem belglaste moestandardist mööda läheb minu Karro. Ta on ikka absoluutselt teist tüüpi, kui siinkandis harjutud nägema :)
koerad ei valeta

PostitusPostitas maag » 21 Mär 2013 13:58

Minu asjatundmatule pilgule tundub, et need piltidel olevad koerad on kitsamad kui laiaõlgsed tööliinikad. Ja koonud on ka pikemad ja peaaegu ilma stopita. Aga võib olla ainult näib nii.
Tööliini malisid olen jah üksjagu näinud, IPO MM-idel eelkõige. Seal kohtab ikka ka väga erinevaid eksemplare. Eelkõige kasv varieerub päris väiksest kuni tõelise hiiglaseni, värv väga heledast kuni väga tumeda looritusega pruunini.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas marilin » 21 Mär 2013 15:43

Üldjoontes on Su asjatundmatu pilk asjalik :)
Lisaks veel niipalju, et pea asetus kipub ka veidi teine olema näituseliinil ja kerepikkus (lühema kerega, ruutjam).
koerad ei valeta

Eelmine

Mine Kikk-kõrvalised lambakoerad -

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline