MDR1 geenidefekt ja ravimite sobimatus

- kollikoda ja need teised ka
Kasutaja avatar

MDR1 geenidefekt ja ravimite sobimatus

PostitusPostitas *Kaja » 12 Nov 2011 12:57

Palve administraatoritele - tahaks selle teema teha kleepsuks, kuid kahjuks ise ei oska või polegi see võimalik... (ja hiljem siis selle palve siit kustutada)

Olen pikalt hoogu võtnud, et panen ka siia juba hea mitu aastat tagasi kokkukirjutatud artikli mitmete tõugude geenidefektist. Kuna hiljuti kuulsin taas, et meie loomaarstidel ei ole piisavalt sellekohast informatsiooni, on hea, kui koeraomanikud siin appi tuleks. Loomaarste ma ei süüdista selles - kõike lihtsalt ei jõua teada, töö vajab ka tegemist. Artikkel ilmus algsel kujul ajakirjas KOER 1/2006, kahjuks ei jõudnud sinna bioloog Mari Palgi tehtud ettepanekud, parandused ja täiendused, mis on aga siin arvesse võetud. Tänan kõiki, kes olid abiks!
Maailm on värviline!

Kasutaja avatar

PostitusPostitas *Kaja » 12 Nov 2011 12:58

Ravim, mis võib ühe koera elu päästa, võib teiselt koeralt elu võtta!
Kaja Raudoja

Collie-tõugu koerte omanikele on juba aastaid õpetatud – tuleb olla äärmiselt ettvaatlik teatud ravimitega, sest nende kasutamine võib halvimal juhul lõppeda koera surmaga. Tänaseks on uurijad leidnud sellele seletuse – mutatsioon, mida lühendina nimetatakse MDR1 (multi-drug resistance) geenidefektiks.

Juba paarkümmend aastat on teada, et parasiitide tõrjeks kasutatav preparaat Ivomec (toimeaine ivermectin) on osadele koertele surmav. Selle põhjust ei teatud, sest paljude tõugudega pole seda probleemi iial esinenud. DNA uuringutega leiti aga mitmel koeratõul mutatsioon geenis, mis reguleerib rakkudevahelist transporti. Nimelt geen MDR1 kodeerib raku membraani transpordivalku nimega glükoproteiin-P, mis osaleb aju ja vereringe vahelises barjääris reguleerides erinevate ainete, sealhulgas teatud ravimite imendumist ajukoe ja ringleva vere vahel. Koertel, kellel glükoproteiin P-d kodeerivas geenis on viga, ei sünteesi organism enam toimivat valku ja seega on häiritud teatud ravimite vere- ja ajuvahelise transpordi regulatsioon. See omakorda põhjustab nende ravimite kontsentratsiooni tõusu ajus toksilise tasemeni. Glükoproteiin P reguleerib ka mitmete teiste ravimite transporti läbi aju-vereringe barjääri, kaasa arvatud osade populaarsete käsimüügiravimite.

Mürgistuse sümptomid on: käitumis- ja koordinatsioonihäired, värinad, uimasus, oksendamine, suurenenud süljevoolus, nägemishäired, hingamise peatumine, kooma ja koera surm. Praegu on kinnitust leidnud vähemalt 20 erineva ravimi suhtes tundlikkus, kuid see nimekiri pole kaugeltki lõplik. Tuntuim on juba nimetatud Ivomec®, selle ohtlikkust juba teatakse pikalt ja selle kuritarvitamine on õnneks meil üliharuldane. Küll aga võib olla üliohtlik mitmete inimestele mõeldud ravimite vale kasutamine. Nii on meil apteegis vabamüügis loperamiid, ravimpreparaadi nimetustega Imodium, Lopedium, Loperamid-ratiopharm, Loperamids jm., mida soovitatakse inimestele kõhulahtisuse puhul. MDR1 geenidefektiga koerale võib selle tarvitamine lõppeda isegi surmaga.

MDR1 geenidefekt on leitud mitmetel Briti saartelt pärit koeratõugudelt, briti karjakoeratõugudest pika- ja lühikarvalisel colliel, bordercolliel, shetlandi lambakoeral, vana inglise lambakoeral, samuti mõnel whippetitõul, austraalia lambakoeral ja ka saksa lambakoeral*. Võimalik, et ajaloo käigus on millalgi ristunud karjakoerte ja hurtade aretusteed. Samuti võib see geenidefekt olla nende koeratõugude mitmenda põlve segaverelistelgi, seega peaksid olema ettevaatlikud ka mõnede segavereliste koerte omanikud ja varjupaikade pidajad.

Ravimid, mida täna kindlalt ei tohi kasutada MDR1 geenidefektiga koeral:

ivermektiin (ravimpreparaatide nimetused: Diapec, Ecomectin, Equimax, Equalan, Ivomec, Noromectin, Paramectin, Qualimex, Sumex, Virbamec)
doramectin (Dectomax)
moxidectin (Cydectin, Equest)
abamectin
loperamiid (Imodium)
doksorubitsiin, vinkristiin, vinblastiin, paklitakseel, dotsedakseel, metotreksaat, mitoksantroon jt. (vähiravimid)
tsüklosporiin-A, takroliimus (immuunsupressiivsed ained)
digoksiin, metüüldigoksiin (südameravimid)
morfiin ja teised opiaadid, nagu näiteks fentanüül
acepromazine (rahusti)
verpamiil, diltiatseem, kinidiin (antiarütmilised ravimid)
ondansetroon, domperidoon (antiemeetikumid)
Butorphanol (valuvaigisti)
erütromütsiin, gerpafloxacin, sparfloxacin (antibiootikumid)
hidantoine, fenütoiin (antiepileptikumid)
simetidiin, ranitidiin (H2-retseptori blokaatorid, haavandtõve ravimid)
östradiool (naissuguhormoon)
deksametasoon (glükokortikoid)

Hoiatus: Stronghold (toimeaine selamectin), Advocate (toimeaine moxidectin), Milbemax (toimeaine milbemyxinoxim) - nende preparaatide doseerimine peab olema äärmiselt täpne.

MDR1 geenidefekti môju avaldub ainult juhul, kui koer on saanud mõlemalt vanemalt defektse geeni ehk on selle defekti suhtes homotsügootne. MDR1 defektse geeni kandjatel ehk heterotsügootidel, kellel teiselt vanemalt on saadud terve MDR1 alleel, toimib aju-vereringe barjäär normaalselt ja puudub tundlikkus neile ravimitele. Seda, kas koer on vaba MDR1 geenidefektist, defekti kandja või homotsügootne ehk nn. ravimitundlik, saab määrata geenitesti abil.

Eestis täna selle geenidefekti uuringuid ei tehta. Geeniteste teeb Giesseni Ülikool Saksamaal, kuhu on võimalik saata ka vereanalüüse. Seda võimalust kaaluvad mitmed Soome ja Venemaa collie-omanikud. Kuni aga pole kindlust, kas just minu koeral see mutatsioon on või mitte, tasub olla ettevaatlik ravimitega ja nende doseerimistega. Kindlasti tasub ka konsulteerida oma veterinaariga, kas ta on teadlik ravimite ohutusest konkreetset geenidefekti silmas pidades. Teadus areneb väga kiiresti ja paljudel praktiseerivatel veterinaaridel lihtsalt pole suure töökoormuse tõttu aega end kogu maailma teadusuuringutega kursis hoida. Ja oma kogemusest võin öelda – loomaarst kuulab ja arvestab ka koeraomanikuga, kui ta oma kahtlustega julgeb välja tulla. Koos oma loomaarstiga leiab kindlasti ka oma koerale sobiva ravi, kui see kunagi vajalikuks osutub. Kindlasti aga ei tohi koeri aga omapäi hakata ravima inimestele väljatöötatud ravimitega!

* Saksa lambakoerad (German Shepherds) on nimetatud MDR1 geenidefektiga tõugude hulka Washingtoni Riikliku Ülikooli (Washington State University) kodulehel, kuid puuduvad Giesseni Ülikooli (Die Justus-Liebig-Universität Giessen) nimekirjas.

Tänan artikli koostamisel abiks olnud farmatseuti Kaire Treid.
Algne artikkel on avaldatud ajakirjas KOER 1/2006, praegusel kujul on arvestatud ka bioloog Mari Palgi parandusi-täiendusi.

Sellest teemast:
http://www.vetmed.uni-giessen.de/pharmt ... efekt.html
http://www.vetmed.wsu.edu/depts-VCPL/#Breeds
http://www.vetmed.wsu.edu/announcements ... erinfo.asp
http://www.awca.net/drug.htm
http://www.msnbc.msn.com/id/5518665
http://collie-online.com/colley/mdr1/mdr1_colley_1.htm
http://filariajournal.com/content/2/S1/S8
Maailm on värviline!

Kasutaja avatar

PostitusPostitas *Kaja » 12 Nov 2011 13:03

Collie-online'i lehelt leiab ka huvitava statistika selle geenidefekti kohta: http://www.collie-online.com/pedigree/0 ... ulmdr1.php

Seal all on aga hulgaliselt teemakohaseid linke.
Maailm on värviline!

Kasutaja avatar

PostitusPostitas *Kaja » 12 Nov 2011 13:08

ja varasemalt on ka Kojas selleteemalist jutuajamist olnud, siin. Loodetavasti saab aga selle uue teema meie alamfoorumisse kleepsuna, seega on see edaspidi pidevalt silme all, soovitavalt kõigile avalikult loetavana.
Maailm on värviline!

& rõõmurullid
Kasutaja avatar

PostitusPostitas päike » 12 Nov 2011 15:18

Kuna austraalia karjakoera aretuses on kasutatud lk colliet, siis võib nimekirja lisada ka acd.
Kui sel suvel olude sunnil Strongholdi kasutasin, siis infolehel oli eraldi välja toodud, et on tehtud katseid colliedel ja collie-segustel tõugudel ning kõrvalmõjusid ei ole täheldatud.
Koerala kodanik.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas *Kaja » 12 Nov 2011 16:36

päike kirjutas:Kuna austraalia karjakoera aretuses on kasutatud lk colliet, siis võib nimekirja lisada ka acd.
Kui sel suvel olude sunnil Strongholdi kasutasin, siis infolehel oli eraldi välja toodud, et on tehtud katseid colliedel ja collie-segustel tõugudel ning kõrvalmõjusid ei ole täheldatud.

Kas selle kohta on ka kindlamat viidet? Sest näiteks sel lehel ei ole nimekirjas austraalia karjakoera.

Jah, Stronghold reeglina ei ole geenidefektiga koerale ohtlik. Kuid hoiatus on liigkasutamise kohta. Eestis seda eriti esineda ei saa, sest meil on need preparaadid retseptiravimid ja niisama neid kasutada eriti ei saa.

Kui on kahtlus, et koer võib kuuluda selle geenidefektiga olevate hulka, kas siis tõu poolest või ka nende tõugude taustaga segavereliste puhul, siis ilma geenitestimata tasub igaks juhuks arvestada nagu geeniveaga koeraga. Koera enda tervises MDR1 geenidefekt midagi ei mõjuta, pole sellest ei haigusi ega muid probleeme. Ainult - teatud ravimite talumatus.
Maailm on värviline!

karjakoer Greta
Kasutaja avatar

PostitusPostitas miki » 12 Nov 2011 18:54

*Kaja kirjutas:
päike kirjutas:Kuna austraalia karjakoera aretuses on kasutatud lk colliet, siis võib nimekirja lisada ka acd.

Kas selle kohta on ka kindlamat viidet? Sest näiteks sel lehel ei ole nimekirjas austraalia karjakoera.

Austraalia karjakoertel MDR1 geenidefekti siiski ei esine, see on ka erinevates vastavateemalistes artiklites välja toodud. :)
Minu teada on ACD omanikud oma koeri selle mutatsiooni osas nö huvi pärast küll testinud nt Saksamaal ja mõned üksikud ka Soomes, kuid õnneks pole ühelgi koeral veel seda geenidefekti tuvastatud.
If it can't work cattle, it's just a dog!

& rõõmurullid
Kasutaja avatar

PostitusPostitas päike » 12 Nov 2011 20:24

miki kirjutas:
*Kaja kirjutas:

Austraalia karjakoertel MDR1 geenidefekti siiski ei esine, see on ka erinevates vastavateemalistes artiklites välja toodud. :)

Hea teada, et ma ei pea enam iga kord arsti juures paanitsema :D Minu teadmine baseerus just collie-vere kasutamisel tõuaretuses, ise sügavamalt seda teemat uurinud ei ole.
Koerala kodanik.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Miikene » 13 Nov 2011 18:08

*Kaja kirjutas:[b]Ravim, mis võib ühe koera elu päästa, võib teiselt koeralt elu võtta!

* Saksa lambakoerad (German Shepherds) on nimetatud MDR1 geenidefektiga tõugude hulka Washingtoni Riikliku Ülikooli (Washington State University) kodulehel, kuid puuduvad Giesseni Ülikooli (Die Justus-Liebig-Universität Giessen) nimekirjas.

Minu mõlemad collied on saanud Ranitidiini - seda enne, kui teadsin selle ohtlikkuse võimalikkusest - õnneks mingeid sümptome ei ilmnenud, aga SLK hingamine lakkas vahetult pärast morfiini saamist ...

Kasutaja avatar

PostitusPostitas *Kaja » 13 Nov 2011 18:30

Mul sai Pliks ka ranitidiini ja ei osanud ka siis karta, kuid temal sellest midagi halba ei juhtunud. Tibu aga võttis tuikuma, olid koordinatsioonihäired ja ta hakkas oma käppade otsa kukkuma - esikäppade päkki ei osanud enam ette tagasi tõsta ja jalad hakkasid ka risti käima. Ravim oli süstitavana. Täpselt meeles polnud, kas ikka oli selles nimekirjas, kahtlus oli, kuid mure oli nii suur, et ei hakanud kontrollima. Siis muidugi vaatasin ja kliinikusse kohe ka helistasin, süstid koheselt ka lõpetasin ja kadus ka see närvijama päris kiiresti. Nii et ilmselt pole see ravim eluohtlikult toksiline. Koerad mul ka testimata, nii et ettevaatlik peab olema, kui tervisega tõsisemaid jamasid - igaks juhuks. Ja ega kõik koerad õnneks ka raskelt ei haigestugi, saavad oma pika elu päris hea tervise juures ära elada... :)
Maailm on värviline!

(koja toetaja) & JRT Milvi
Kasutaja avatar

PostitusPostitas JanneO » 14 Nov 2011 14:49

Miikene: morfiin mõjutab hingamist ka ilma MDR1 geenidefektita. Loomad reageerivad väga erinevalt morfiinile. Kuna ma täpsemalt situatsiooni ei tea, siis lähemalt kommenteerida ei tahaks.

Kasutaja avatar

Advocate

PostitusPostitas MariMaria » 12 Dets 2011 17:34

... just kasutasin Advocate'i ninalestade vastu ja koerad haisesid hirmsasti kolm-neli päeva, hingeõhkki haises! Seal loeb jah, et kasutada täpselt juhise järgi collie-sugustele. Kas see jube hais on iseloomulik tollele preparaadile, Strongholdiga pole sellist jama olnud!
Saab näha, kas ikka aitab ninalestade vastu...

Kasutaja avatar

PostitusPostitas maris » 08 Veebr 2012 10:21

Koer autos? Meil ka! Sakste koerad sõidavad turvaliselt Variocage puuris.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Mellon Collie » 08 Veebr 2012 14:38

maris kirjutas:http://www.postimees.ee/731160/koer-vois-surra-loomaarsti-ravisusti-tottu/

Kusjuures antud loomaarst oli vähemalt 6 aastat tagasi küll teadlik ivermektiini vastunäidustatusest colliedele ja collielaadsetele - kui ta mu colliesid vaktsineerimas käis, rääkisime sellest ikka rohkem kui korra. See jutt, mida ta nüüd meedias ajab, on ikka täielik müstika:S

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Miikene » 24 Mär 2012 15:51

MariMaria kirjutas:kasutasin Advocate'i... koerad haisesid hirmsasti kolm-neli päeva, hingeõhkki haises!... Kas see jube hais on iseloomulik tollele preparaadile, Strongholdiga pole sellist jama olnud!

Mina märkasin mitu aastat tagasi, et minu collie hingõhk hakkas haisema ja ka nahk, kestis see mõned päevad. Kirjutasin sellest kummalisest tähelepanekust ka kojas mingi tema all. Mulle näis toona, et nagu kibe uriini lehk oli juures. Korra proovisin veel mingi aja pärast ja sama lugu. Rohkem pole seda preparaati kasutanud. Viimased aastad on koerad ilma puugitõrjeta elanud. Keemia hakkas vastu.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas *Kaja » 01 Nov 2012 19:12

Kui uskuda tänase seisuga portaali collie-online, siis on juba 154 erinevat nimetust ohtlike molekulide nimekirjas. Viimasena teatati spiramycine sobimatusest. Collie-online'i MDR1 teemaleht on siin. Prantsuskeelne, kuid saab enamvähem loetavaks translaatoriga ingliskeelseks muutes, toimeainete nimetused on aga rahvusvaheliselt arusaadavad. Igaks juhuks - kui on geenitestimata koerad, siis tasub kontrollida ravimite sobivust ja pidada nõu oma loomaarstiga - kindlasti on võimalik leida ohutuid ravimeid potentsiaalselt ohtlikke asendama!
Maailm on värviline!

Kasutaja avatar

Re: MDR1 geenidefekt ja ravimite sobimatus

PostitusPostitas *Kaja » 15 Juun 2014 11:41

Ja nüüd on võimalik teha MDR1 geeniteste ka Tartus! http://www.asperbio.com/asper-animal-ge ... resistance
Maailm on värviline!

PostitusPostitas alfarose » 18 Juun 2014 10:41

Seda on hea teada,sest peale colliede on ka teistel tõugudel vahel sellist ravimitalumatust (kuskil oli loetelu tõugudest,kel võib esineda samasugust geenidefekti,aga ma ei mäleta,kust ma seda lugesin.Igal juhul oli mu üllatuseks ka minu tõug seal ära toodud,kuigi mu koerad on siiani kõike talunud).
Koerad-minu õnne maaletoojad 365 päeva aastas.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas *Kaja » 18 Juun 2014 11:52

alfarose kirjutas:Seda on hea teada,sest peale colliede on ka teistel tõugudel vahel sellist ravimitalumatust (kuskil oli loetelu tõugudest,kel võib esineda samasugust geenidefekti,aga ma ei mäleta,kust ma seda lugesin.Igal juhul oli mu üllatuseks ka minu tõug seal ära toodud,kuigi mu koerad on siiani kõike talunud).

Tõugude nimekiri on siinsamas teemaski olevas artiklis. :wink: Corgit nende seas ei ole.
Maailm on värviline!

PostitusPostitas alfarose » 19 Juun 2014 10:27

Oh,jah,teema on pikaaegne ja see nimekiri on unustusehõlma vajunud.Kuskil veel olen lugenud nende tõugude kohta ja seal oli küll corgi ka mainitud. Sellest ka üllatus.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas *Kaja » 19 Juun 2014 12:22

alfarose kirjutas:Oh,jah,teema on pikaaegne ja see nimekiri on unustusehõlma vajunud.Kuskil veel olen lugenud nende tõugude kohta ja seal oli küll corgi ka mainitud. Sellest ka üllatus.

Põgus guugeldus ja väidavad, et seni veel pole corgidelt leitud:
http://www.vgl.ucdavis.edu/cghg/mdr1b.php
http://www.vetmed.wsu.edu/depts-vcpl/breeds.aspx
Maailm on värviline!

PostitusPostitas alfarose » 22 Juun 2014 14:14

Seda on hea kuulda. Mida vähem igasugu jamasid,seda parem meile! :)

PostitusPostitas alfarose » 22 Juun 2014 14:16

Ja seejuures avastasin neid tabeleid uurides uue tõu (minu jaoks vähemalt)-Koolie. https://www.google.ee/search?q=koolie&e ... B350%3B300

PostitusPostitas alfarose » 22 Juun 2014 14:18

Ja ka selline koer nagu McNab oli ka.Mida kõike ka ei või avastada veel vanas eas...

Kasutaja avatar

PostitusPostitas *Kaja » 22 Juun 2014 17:12

alfarose kirjutas:Mida kõike ka ei või avastada veel vanas eas...

Kuni vaim valmis igasugusteks avastusteks, seni pole see iga kah vana ühti! Collie-tüüpi karjakoerte sugupuu on aga päris kirev, on kohati siiani. Just bordercollie-sarnaseid enamasti tunnustamata töökoeri on mitmeid eri ilmakandis. Ehk on silma-kõrva jäänud, kui kommenteeriti mäiteks viimast Cruft'si agiliyt - seal ei ole sugugi kõik bordercollie nägu koerad - bordercollied....
Maailm on värviline!

Mine Briti karjakoerad -

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline