Valge collie/sheltie

- kollikoda ja need teised ka
Kaja

Valge collie/sheltie

PostitusPostitas Kaja » 20 Mär 2005 11:55

See läheb natuke teemast juba mööda - valge collie aretuses pole midagi tegemist millerdusega! Valge collie on täiesti aktsepteeritav värvus mõnel maal, ameeriklastel on ju colliele täiesti teine tõustandard kui Inglismaal või FCI-s! Kusjuures - valge collie ei ole saadud kahe marmori paaritusest, tegu on täiesti erineva geneetikaga, nendel pole selliseid terviseprobleeme, mida sageli esineb nn.topeltmarmoril (pime-kurt). Ja pole valged collied ka ameeriklaste aretatud, nende põhi on pärit Inglismaalt, kus aga see värvus ühel hetkel kõrvale jäeti. Ähmaselt meenub, et kas mitte britid ei kinkinud valgeid colliesid mingitele USA riigimeestele enne teist ilmasõda? Valgel colliel on kindlasti värviline pea ja sama värvi märgised ka kehal. Sama kenneli omanik on ise ka collie värvigeneetikat uurinud veterinaar-teadlane ning tema koostatud värvide geneetika tabeli leiab näiteks Helle Viitkari "Pamparix"-kodulehelt. Valge oli lubatud värvus colliedel ka nõukogude tõustandardis. Siberis oli päris mitu valget, üks emane näiteks käis Tallinnas Finn Arrow Black Jockey juures paaritamas, sellest pesakonnast tuli Eestisse Pärnumaale üks soobel isane - täiesti tavaline kena koer, kel aga oli värvus hästi pleekinud. Kindlasti polnud ta aga valge, ka valged märgised olid normaalse suurusega. Nii mõnigi kasvataja mõtles valge aretuse peale, kuid ei julgenud ikkagi seda riski võtta. Kindlasti on võimalik Ameerikast osta kena valget colliet, paraku ei ole temaga Euroopas asja ei näitustele ega ka aretusse, küll aga ei takista värvus osalemast koeraspordis.

Kaja

Valge collie

PostitusPostitas Kaja » 20 Mär 2005 12:27

Millerduse teemas tuli jutuks ka valge collie. Guugeldamine annab meeletult infot, leidsin ühe lehe, kust saab edasi linkida ja palju huvitavat vaadata-lugeda, nii näiteks leiab sealt kuninganna Victoria valge collie. http://www.geocities.com/iwccwebhome/

& Fönix
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Acca » 20 Mär 2005 12:39

Kaja kirjutas:See läheb natuke teemast juba mööda - valge collie aretuses pole midagi tegemist millerdusega! .......
...... Valge oli lubatud värvus colliedel ka nõukogude tõustandardis.

Ega kogu see eelnevgi millerduse alla eriti käi. Svejk lihtsalt ehmus teemat algatades neist valgetest doberitest. Võib-olla tuleks kogu värk ümber tõsta, ainult mul ei ole mõistlikku teema-ettepanekut.

Pamparixi kaudu ma Rainshade kenneli koduleheni jõudsingi. Ja nüüd ma käin neid valgeid seal aeg-ajalt n.ö hiilimas. Ja veel mõnda USA ja Austraalia kenneli kodulehte. Ja Dr Vanderlipi kirjatükke olen ka otsinud.
See, et valge collie N Liidu tõustandardis lubatud oli, vot seda ma küll ei teadnud :oops:

Ja ega mind see, et valge colliega pole asja näitustele ega aretusse, sega temast unistamast, eriti blue-merle märkidega isendist (lähtudes sealjuures lugupeetava Juhan Peegli määratlusest unistuste ja soovide erinevusest). See on minu nn american dream (kogu oma õõvastavas õõnsuses) :irw:

Samal aja kujutan eriti elavalt ette super-hüper koheva ja täiusliku kasukaga valget colliet meie novembri- või aprilliporises aias ringi leekimas :oih:
Oh my God, oh my dogs!

Kaja

PostitusPostitas Kaja » 20 Mär 2005 12:52

Acca'le - ei usu, et valge collie oleks meie kliimas räpasem kui ükskõik mis värvi teine collie! Lihtsalt collie karv on selline, et sellele mustus naljalt külge hakka, kevadel aga tahma küll... Nii et - ei sega ka ilm unistusi täide viimast! Sellelt eelmiselt lehelt vaatasin valge collie fotoalbumit põgusalt ja seal oli tõesti üks koer, kes kohe väga meeldis: Ch DiamondHill RCrest Polaris, fotoalbumi leheküljel 6. Üks märkus veel - Ameerikas on lubatud paaritada omavahel lühi- ja pikakarvalist colliet, nii on neil ka vähem rikkaliku karvaga pikakarvalisi (või karvaseid lühikarvalisi?), lisaks on sealmaal kombeks colliet trimmida, kui näitustel käiakse, see lausa omaette kunst.

& Fönix
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Acca » 20 Mär 2005 13:12

Kaja kirjutas:Siberis oli päris mitu valget, üks emane näiteks käis Tallinnas Finn Arrow Black Jockey juures paaritamas, sellest pesakonnast tuli Eestisse Pärnumaale üks soobel isane - täiesti tavaline kena koer, kel aga oli värvus hästi pleekinud.

Siit tekkis mul küsimus. Kas üldjuhul selliste koerte (s.t valgete collide) järglased on siis alati nn white-factored tricolor või sable, näiteks? Kas see nende järglastes ka välja võib tulla?
Kuidas valge lubamisega Venemaal praegu on? Et on's sääl Euroopa või mitte? (Lolli ja laisa inimese küsimus :oops: )

Siit tekkis ka üks OT mõte. Kas keegi lugupeetud colliekasvatajatest on näiteks mõelnud kirjutada Eesti collie ajalugu. Siit-sealt netiavarustest olen väikseid kilde leidnud, meenub üks artikkel pr N. Rõõmult vist.

No jah, collie karv on tõesti selline isepuhastuv (kui nad just meie metsas leiduvasse soisesse mutta ei satu nagu Accaga ükskord juhtus, see ei tulnud isegi ühekordse täispesuga ära). Kaja! See jutt aitab nüüd kaasa ainult sellele, et unistusest võib soov saada! :roll:
Oh my God, oh my dogs!

Kaja

PostitusPostitas Kaja » 20 Mär 2005 17:02

Pole süvenenud valge faktori domineerimisse. Ja ei oska arvata, kui palju see pärandub. Kindlasti on valget faktorit ka nn.tavavärvustes aeg-ajalt ja teatud veredes näha, kuid kuna seda ei soosita, siis lausa laigulisi naljalt ei sünni, kuigi haruldasi üllatusi esineb. FCI tunnustab täna Venemaa kennelorganisatsiooni RKF, seega - kõik seadused-standardid on meil samad ja valge ei kuulu lubatud värvuste hulka. Ometi on olemas ka neil alternatiivklubisid, keda taas mujal ei tunnustata, ometi pole kuulnud, et sealkandis täna valgete colliede aretusega keegi tegeleks. Venemaa jt. endise NL alade collie-sheltie-harrastajate tegemisi saab mingil määral jälgida portaalides http://www.collie.ru/ või http://www.sheltie.ru/ (täpselt sama asi, kaks aadressi), fotoalbumid on väga rikkalikud ning nende komentaarid - "värvikad"... Sealkandis on suund ikkagi selgelt Inglismaale, neil on mitmeid väga kõrgetasemelisi koeri, muidugi on ka seal igasugust.

Nii et - valge collie unistus või selle täitumine on kõige reaalsem ikka otse Ameerika kasvatajatega suheldes. Kahju vaid, et selline loom jääks siin oma pere lemmikuks või võistluskoeraks, naabritele hammaste krigistamiseks (kadedusest), kuid kellega näitustele saab vaid - vaatama minna... Tegelikult on see pea kõigi sealtkandist toodud colliede-sheltiedega - nende tõustandardile vastavad koerad on meil kehtivast standardist selgelt suuremad!

Eesti collie ajalugu? Ausalt, ei kujuta ette, kes viitsiks seda kokku otsima hakata, pole ka kindel, kas on säilunud need materjalid, mida Nataša Linnaklubist kaasa võttis, kui see tegevuse lõpetas. Collie oli vahepeal ikka NII populaarne tõug, pesakondi tohutult (akteerimislehed olid kunagi veel säilunud, kas ka nüüd, ei tea), samas - alles on jäänud vaid üksikute kasvatajate oma materjal, kes me veel kes suuremal, kes vähemal määral tõule truuks oleme jäänud. Oma unistus on kokku kirjutada oma koerte taust, mis on tõeline kirju ajalugu. Ja - see ka koduleheks vormistada. Kuid - laiskus on inimese põhiomadus ja alustamine on see kõige raskem... Tänastest entusiastidest ei paista kellelgi olevat seda aega ja pühendumist, et kokku võtta kogu teadaolev või veel meeles olev ajalugu... Meeletult kahju, loomulikult!

& Fönix
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Acca » 20 Mär 2005 17:41

Suured tänud vastuste eest!

Nn ameeriklaste suurus ja ka kuidagi nurgelisus jääb tõesti juba piltideltki silma.

Eks nipet-näpet võib ka Euroopast leida. Vist mõni Šveitsis ja Hollandis elutsev koer on silma jäänud. Kui Soome kennelite kodulehtedel ükskord ringi kolasin, siis lausa ehmatasin ära kui esimest korda üht ameeriklase järeltulijat nägin. Too koer on sõna otsese mõttes mustavalgekirju. Vissi mis vissi. (Sellega ei taha ma lugupeetud soome kasvatajat kuidagi solvata.) Mõjus lihtsalt äärmiselt eba-collielikult, samas aga kuidagi värskendavalt ja eriliselt.

Jah, ega seda valget nüüd päris poosetamise pärast ka ikka ei ihale. Pole enam päris selles eas :irw: Aga eks ma ikka pisikese kiiksuga olen, sest blue-merledest meeldivad mulle ka rohkem sellised, kes tõustandardi järgi ülimalt ebasoovitad - ehk suurte mustade märgistega. :oops:

Collie ajaloost on muidugi kahju. Aga tervitatav oleks seegi kui kasvatajad oma koerte lood kasvõi sahtlisse kirjutaks. Äkki siis kunagi kes teab võib-olla mingi kogumik või nii 8)

Nii et
Kaja kirjutas:Oma unistus on kokku kirjutada oma koerte taust, mis on tõeline kirju ajalugu.
loodan, et see unistus ikka täide viidud saab.
Oh my God, oh my dogs!

Collie´dega koll-adminn
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Mesike » 22 Mär 2005 21:27

ma nüüd ka hakkasin pilte vaatama eelmainitud lehtedelt:
http://www.geocities.com/iwccwebhome/MickyApr2002.jpg
http://www.geocities.com/iwccwebhome/MicaApril02.jpg

Väga harjumatu vaatepilt pean mainima. Ma jään pigem meil lubatud värvide juurde :wink: Ja pilte on seal ikka väga palju.
Viimati muutis Mesike, 30 Mär 2005 09:13, muudetud 1 kord kokku.
[img:200:18]http://www.hot.ee/mesike/mesike_signatuur.gif[/img]

& Stefi
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Kaia » 23 Mär 2005 10:49

Olid jah silmale natuke harjumatud need valged algul, aga mida enam vaatan, seda enam meeldima hakkavad ja praeguseks olen juba täitsa "sisse võetud" :P

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Miikene » 23 Mär 2005 18:47

Mulle meeldivad colliede juures just nende värvilised ja variatsiooniderikkad kasukad. Minu jaoks jääb valge veidi lahjaks või plassiks. Aga ilu ja maitse üle ei vaielda. Tore ju, et jagub igale maitsele :) Siinsetel piltidel olevatel koertel on pea veidi võõras selle valge keha otsas. :hups:

& Minnie
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Kylli » 23 Mär 2005 18:57

Miikene kirjutas:Siinsetel piltidel olevatel koertel on pea veidi võõras selle valge keha otsas. :hups:

Täpselt,justkui teise koera pea oleks otsa keeratud :irw:

& Fönix
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Acca » 23 Mär 2005 21:46

http://www.geocities.com/iwccwebhome/HeidtmanSnowy.jpg
http://www.geocities.com/iwccwebhome/DiamondHillPolar.jpg

Aga need on küll kenad. Viimast viitas Kaja ka.

Muidugi on ilu vaataja silmades, kelle plass, kellele säravvalge. Igaljuhul on muil neist kahju, et nad Euroopas tõrjutud on, olles ise samamoodi eurooplased kui sable, tricolour või bluemerle :vana: !

Kas ma lähen nüüd vangitorni, et ma need pildid sedasi otse, koos saba ja sarvedega siia linkisin? Ma ei mõistnud paraku neid juturibasid ära kohitseda :oops:

Kohitsesin linke.Mesike
Oh my God, oh my dogs!

Kasutaja avatar

PostitusPostitas admirable » 24 Mär 2005 00:01

Mulle väga meeldivad:) Mõnusad ja omapärased. Ameerika tüüp (suurem ja kandilisem) on mulle rohkem meelepärasem kui Euroopa tüüp....

nende juturibade tõttu sa just vangi ei lähegi:) Sest nii on näha mis koeraga on tegemist
Et ei oleks piinavalt valus sihitult elatud aastate pärast …
Lootusega, et inimene suudab õppida armastama läbi oma koera silmade...

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Miikene » 24 Mär 2005 08:03

Ilus - kohev ja valge küll, aga pea jääb ikkagi kuidagi võõraks selle üleni valge keha küljes- minu jaoks on ikkagi mingi ebakõla.

Kaja

PostitusPostitas Kaja » 24 Mär 2005 10:57

Just, see viimane on kaunis! Kas ka elusast peast, ei oska arvata, kuid pildil on! Eks see valgete aretus jäi omal ajal vist ka turu tõttu katki siinpool suurt lompi. Nimelt - ega siis kõik kutsikad ikka nii ilusa värviga sünni, palju on lihtsalt lapilisi. Ja - pole nii kaubanduslikud. Piltidel ju ka selliseid näha. Midagi pole teha- britid selle tõu aretajad ja nende asi öelda, kuidas nad ka välja peavad nägema. Meie asi on austada ja imetleda nende põlvkondadepikkust tööd!

& Fönix
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Acca » 24 Mär 2005 13:45

admirable kirjutas:Ameerika tüüp (suurem ja kandilisem) on mulle rohkem meelepärasem kui Euroopa tüüp....

Sama siin. Just suuruse kohapealt. Ega ma vist väga ei eksi, väites, et vanasti, kui rohi oli rohelisem ja taevas sinisem, siis olid collied vist meil ka siin suuremad :roll: ?

Kaja kirjutas:Midagi pole teha- britid selle tõu aretajad ja nende asi öelda, kuidas nad ka välja peavad nägema. Meie asi on austada ja imetleda nende põlvkondadepikkust tööd!

Nii see elu collienduses on jah, kuigi aegajalt tundub, et elu on üleüldse ikka paganama ebaõiglane :cry:

No mis teha, meeldivad mulle need valged, päris tõsiselt kohe.
Olen igavese suure portsu infi endale internetist otsinud, nii et kui pere arvab, et ma pühade ajal muudkui kokkan ja koristan, siis ..... :irw:
Oh my God, oh my dogs!

Hõbekollitar Viola
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Svejk » 18 Juul 2005 21:45

Veel üks väga ilus valge koll. Mu lemmik seni nähtud valgetest. :wink:
Ma ei vaadanud kõiki viiteid siin üle, kuid vist pole seda "inglit" siin veel viidatud.
http://dynastycollies.com/ANGEL.HTML

Kaja

PostitusPostitas Kaja » 08 Aug 2005 21:46

collie.ru albumisse on hiljuti lisatud üks hästi kaunis valge collie pilt, otse Ameerikast, muidugi. Tasub minna sinna viimaseid pilte piiluma. Panin selle koera nime Clarion Sky on Fire otsingusse ja leidsin mõne lehe tema pildiga, kauneim on siin: http://www.colliesonline.com/ad_archive ... 52805.html

Ausalt, silm puhkab! Kuigi - omale ka lausa ei tahaks... Eriti kui meenutada, missugune oli ilm hommukupoolikul....

& Fönix
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Acca » 08 Aug 2005 22:19

Kaja kirjutas:Acca'le - ei usu, et valge collie oleks meie kliimas räpasem kui ükskõik mis värvi teine collie! Lihtsalt collie karv on selline, et sellele mustus naljalt külge hakka ...

Lihtsalt meenutuseks :irw: , kuigi pisut meelevaldselt lühendatud tsitaat :oops:

Aga see koer on tõesti tõeline iludus. Oeh ... Unistada ikka võib :P
Oh my God, oh my dogs!

ja kollikvintett
Kasutaja avatar

PostitusPostitas memory » 08 Aug 2005 22:29

Kui kaunis koer :heart: Njah... venelastel oli vist sihuke hää ütlemine, et unistada pole kahjulik...

Kaja

PostitusPostitas Kaja » 09 Aug 2005 10:03

Acca - mäletan-mäletan ja olen ikka samal arvamusel! Kuid ikkagi - sellises padukas on valge kuidagi eriti õnnetu minu silmale, mis sellest, et ta kuivades taas valge on. Venelaste foorumis keegi pani väga tabava kommentaari selle koera pildi juurde - sellise värviga koer tundub olevat alasti. Kuid - silmailu on igal juhul!

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Pamparix » 31 Aug 2005 09:20

Nägin eile Mustamäe teel Hipodroomi lähedal :o sõites valget colliet. Seljal ja nimmel oli soobellaik, pea ka soobel. Suuruse järgi arvates isane ja nö. vene tüüpi. Kiirus oli peal, muidu oleks võinud lähemalt uurida.

Hõbekollitar Viola
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Svejk » 20 Okt 2005 22:49

Valge sheltie
Täitsa olemas! Kas see värv, huvitav, Ameerikas ka lubatu on?

& Kendži
Kasutaja avatar

PostitusPostitas KristinaL » 21 Okt 2005 15:08

Ameerikas on olemas 2 ühingu. Ja neil on sheltie ja collie standardid nats erinevad
Esimene meie jaoks vist sarnane FCI standardiga
AKC (American Kennel Club) Breed Standard
COLOR
Black, blue merle, and sable (ranging from golden through mahogany); marked with varying amounts of white and/or tan. Faults-- Rustiness in a black or a blue coat. Washed-out or degenerate colors, such as pale sable and faded blue. Self-color in the case of blue merle, that is, without any merling or mottling and generally appearing as a faded or dilute tri-color. Conspicuous white body spots. Specimens with more than 50 percent white shall be so severely penalized as to effectively eliminate them from competition. Disqualification Brindle.

Ja teine lubab valget värvi aga ikka oma piirangutega - pea ikka peab olema mitte valge
UKC (The United Kennel Club) Breed Standard
COLOR
Acceptable colors include: black, blue merle, sable, sable merle, and predominantly white. The black, blue merle, sable, and sable merle are marked with varying amounts of white, tan, or white and tan trim. Sable ranges from golden through mahogany. The predominantly white has a sable, black, blue merle or sable merle head, with or without tan trim, and the body has small amounts of like-colored markings. White should never predominate on the head and should never surround the eyes. The ears should also be predominately colored. When evaluating the relative merit of dogs, faults and merits of color and markings are always secondary to those of physical soundness and gait, except that a dog with the serious color faults described below should never be considered for awards in conformation competition.
[img:132:57]http://www.hot.ee/lkristina//hurdle-anim-s-1.gif[/img]

Kasutaja avatar

PostitusPostitas san » 16 Nov 2005 12:29

Et siis minu Lotta, kes on ametlikult küll lühikarvaline aga reaalselt on ta pikakarvaline lühikarvaline collie, saaks ameerikas näitusel käia küll.
Kusjuures selline pool pikk karv on paljudele mitte nii väga collie sõpradele täitsa meeltmööda olnud.

PostitusPostitas siimline » 16 Nov 2005 17:22

Mulle igal juhul kull selline sarav valge meeldib, on sihuke omaparane ja mulle alati on meeldinud, kui kollil on palju valget

eriti meeldis see
DiamondHill RCrest Polaris, toesti muljet avaldav!

Aga Ameerikas naitustel olles, pole mul veel onnestunud uhtegi valget oma silmaga naha! Kuigi vaga oleks tahtnud oma kaega katsuda!
Lahen kull Ameerikasse ilmsesti dets. alguses ja seal peaks siis olema 4 naitust hoian kohe huviparast silmad lahti ja kui naen siis teen pilti kah!!

:roll:

Kasutaja avatar

PostitusPostitas oshanamehs » 16 Nov 2005 23:38

Mina nägin neis USA näitusel küll - tegin isegi pilti (Nataša Rõõmu erisoov oli :) )! Pean need nüüd üles otsima, panen siiagi siis kõigile näha..
...afgaan ei ole kõige lollim tõug maailmas!!!...

& Fönix
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Acca » 17 Nov 2005 00:03

oshanamehs kirjutas:Mina nägin neis USA näitusel küll - tegin isegi pilti (Nataša Rõõmu erisoov oli :) )! Pean need nüüd üles otsima, panen siiagi siis kõigile näha..

Oi Iren, ma väääga härdasti palun! Katsu need pildid üles leida. Siis ma saan siin arvuti ääres ohkida ja puhkida. Unistada ju ikka võib :hups:
Oh my God, oh my dogs!

Kaja

PostitusPostitas Kaja » 17 Nov 2005 11:21

Iren - kas midagi ei olnud Sinu reisijuttu illustreerimas Koeras? Ähmane mälestus on, et nagu oli.... Ajakirju lappama veel ei lippa, sest muidugi oleks siin ja värviliselt ilusam vaadata!

Kasutaja avatar

valge geeni pärilikkus

PostitusPostitas MariMaria » 19 Apr 2006 22:46

Lihtsalt täpsustuseks- on olemas si ja sw geenid - si - irish spotting- on siis tyypilised collie märgid, krae, käpad ja sabaots, kõhualune valge; sw jälle valget rohkem. Kombinatsioon sw,si koeral on rohkem valget ja võib esineda valgeid laike kehal; sw,sw on valged collied... Acca, Su Tembu võiks olla sw,si :?:
Muideks, inglise standard ei keela otseselt valget colliet ja yks kasvataja-kohtunik-shotlane ytles otse välja, et tema paneks kyll valge võitma, kui ta muidu hea koer on :)

See Diamondhilli valge on muidex Soomes Tuija soobeliemase Winnie pesakonnakaaslane, vend vist. Tuijal on syndinud ka lapilisi kutsikaid, kuigi mitte Winnielt.

Need Eestis elanud kaks valge emase ja Jockey kutsikat tõin mina tookord Ege palve peale Novosibirskist. Täitsa tavalised kutsikad värvi poolest, siis sw,si genotyybilt. Emane andis järglasi (Tigeriga?) , samuti ei mingeid valgeid ega lapilisi kutsikaid... See polegi nii lihtne :hups:
Rootsis yritati kah kunagi kahte valge täpiga seljal kokku panna, aga mida ei tulnud, olid valged... :( Kyll aga tuleb teinekord ette ootamatusi ehk lapilisi kutte yllatavatest kombinatsioonidest.
Ja mulle meeldivad ka valged, see Siberi emane oli selline säravvalge ja puhas kivisöerajoonis :D

Kasutaja avatar

PostitusPostitas annaclamoure » 20 Apr 2006 18:30

Kui praegu hakata mõtlema siis üks sheltie(Larri) kellega Anna mängimas käib on kah kahtlaselt valge. Noh pole just lähemalt ta värvi uurinud aga noh kui pilk korraks peale jääb siis tabab ära et tal on rohkem seda blue-merle värvust valge peal, noh niimoodi et tal on need värvilised laigud eradi ja nende vahel on valged piirjooned vms. :| Kui seda värvust muidugi valgeks loetakse :roll: Püüan kunagi mõne pildi kah klõpsida :roll:

Collie´dega koll-adminn
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Mesike » 03 Mai 2006 16:10

Sain Devilstarilt paar viidet, panen need siis siia.
Valge sheltie, pilt 1
Valge sheltie, pilt 2

Kuigi sheltie jaoks liiga suur ja jäme pea :roll: Ja üleüldse "imelik" ...
[img:200:18]http://www.hot.ee/mesike/mesike_signatuur.gif[/img]

& Minnie
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Kylli » 03 Mai 2006 18:03

albiino collie?

Kasutaja avatar

Re: valge geeni pärilikkus

PostitusPostitas Pamparix » 03 Mai 2006 20:17

Mari ma ei saa nüüd aru. Igatahes pole Tembul tegu värviga ..valgekandja.
Kui Tembu emal oli valge laik aga Dizel on üleni ühevärviline, oleksid võinud ju sündida valged ka, kui Dizel oleks ja Täppi oleks valgekandjad.
Oki, ma ei välista, et Dizel võiks olla nö. valgetäpikandja, võõras sugupuu mulle, kuid mitte valgekandja seega. Äkki see täpp on mingi muu geneetiline väljund. Kusjuures, pesas olid ka täpita kutsikad ning teiste..täpita koertega pole Dizelil täpilisi poegi olnud..pane teooria paika :idea:
Vesimiehen Äänitorvil oli ka täpp ja veel kellelgi, tuleb meelde :P .

Pommidega kollid tulevad taksodega
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Linda » 03 Mai 2006 20:25

Pamparix kirjutas:Vesimiehen Äänitorvil oli ka täpp ja veel kellelgi, tuleb meelde :P .

Mina sain V.Äänitorvilt paar väikese valge laiguga kutsikat, kus ema oli Heidelind's Black Kiss me Now ja Kitty ei olnud mitte sugugi valge kandja. Samas Kittyt paaritades Äänitovi poolvennaga isa kaudu ehk siis Corryga, ei tulnud ühtegi täpikut :)
Aga miks nende täppide pärast paanitseda? Ma ei näe põhjust! Kui juba lehma moodi laigulised tulema hakkavad (nagu on sheltiedel meil olnud), siis võiks paanitsema hakata.
Dizelit vaadates ma küll ei märganud, et ta peaks olema valge geeni kandja.
"Pommiähvardus" [img::]http://home.tiscalinet.ch/chriskuert/smiley/bomb.gif[/img]

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Pamparix » 03 Mai 2006 20:32

Linda kirjutas:
Pamparix kirjutas:Vesimiehen Äänitorvil oli ka täpp ja veel kellelgi, tuleb meelde :P .

Mina sain V.Äänitorvilt paar väikese valge laiguga kutsikat, kus ema oli Heidelind's Black Kiss me Now ja Kitty ei olnud mitte sugugi valge kandja. Samas Kittyt paaritades Äänitovi poolvennaga isa kaudu ehk siis Corryga, ei tulnud ühtegi täpikut :)
Aga miks nende täppide pärast paanitseda? Ma ei näe põhjust! Kui juba lehma moodi laigulised tulema hakkavad (nagu on sheltiedel meil olnud), siis võiks paanitsema hakata.
Dizelit vaadates ma küll ei märganud, et ta peaks olema valge geeni kandja.

Just Linda, mulle geneetika on huvitav. Minu meelest on tegu geeniga, mida Vanderlip pole kirjeldanud. Aga ikkagi, kas tegu täpiga on retsesiivne või dominantne :?: Asta vast teab..kuid pole jutule saanud :(
Ega mul ka polnud Bebrave poja Kerryga, kolmanda poolvennaga mingeid valgeid täppe kunagi, niipalju kui ma tean

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Linda » 03 Mai 2006 21:31

Kui ma õigesti mäletan, siis Tembu ema nimi, Täpi, on ikka mingil põhjusel selline? :wink:
Ma ei taha sellega midagi halvasti öelda, kuid lihtsalt asja lahti seletada.
Ja kordan veel kord, et nii kaua, kui "lehmakesi" ei sünni, pole probleemi. :D
"Pommiähvardus" [img::]http://home.tiscalinet.ch/chriskuert/smiley/bomb.gif[/img]

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Pamparix » 03 Mai 2006 22:19

Linda kirjutas:Kui ma õigesti mäletan, siis Tembu ema nimi, Täpi, on ikka mingil põhjusel selline? :wink:
Ma ei taha sellega midagi halvasti öelda, kuid lihtsalt asja lahti seletada.
Ja kordan veel kord, et nii kaua, kui "lehmakesi" ei sünni, pole probleemi. :D

Täpi on täpi jah, kuid geneetiliselt mis :?: Asi lihtsal selles, et kohtunikud ka ei oska hinnata. Mina ka kui kohtunik ei tea, kuidas sellesse suhtuda.
Kui paaritasin, siis oli vaid üks hüpe ja täppi ei näinud, Dizel oli peal või ma eitea, lihtsalt ei näinud,kui kutse tätoveerisin ja ema uuesti vaatasin, nägin, siis alles. Lihtsalt tahaksin teada geneetikat.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Linda » 03 Mai 2006 22:37

Pamparix kirjutas:Asi lihtsal selles, et kohtunikud ka ei oska hinnata. Mina ka kui kohtunik ei tea, kuidas sellesse suhtuda.

Loe standardit :wink:

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Pamparix » 03 Mai 2006 22:46

Linda kirjutas:
Pamparix kirjutas:Asi lihtsal selles, et kohtunikud ka ei oska hinnata. Mina ka kui kohtunik ei tea, kuidas sellesse suhtuda.

Loe standardit :wink:

LOE või ära loe, pole märgitud..
Valged märgised: kõikidele ülalmainitud värvustele peavad lisanduma suuremal või vähemal määral tüüpilised valged colliemärgised. Järgmised märgised on soovitavad - täielik või osaline valge kaelus, valge rind, jäsemed ja käpad, valge sabaots. Valge lauk võib olla koonul või laubal või mõlemal.
..Kusagil pole,et kehal pole lubatd :irw:
Kusjuures, kui sabas pole ainsatki valget karva, siis veneajal oli see ka ju hülgav. Õnneks neid karvu jätkub, kuid kui mitte, mida siis hinnata :?:

Kasutaja avatar

PostitusPostitas MariMaria » 06 Mai 2006 00:25

Helle, ma ei väitnud miskit muud, kui et täpiga ja pikemate valgete tagajala sukkadega koerad _võivad_ kanda valget geeni, ehk siis olla sisw ja kuni nad teise kandjaga kokku ei saa, ei synni ka laigulisi ega valgeid :wink:
Ja nagu ma enne yritasin vihjata, standard on vabameelsem valge suhtes kui paljud kohtunikud :wink:

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Pamparix » 06 Mai 2006 20:45

MariMaria kirjutas:Helle, ma ei väitnud miskit muud, kui et täpiga ja pikemate valgete tagajala sukkadega koerad _võivad_ kanda valget geeni, ehk siis olla sisw ja kuni nad teise kandjaga kokku ei saa, ei synni ka laigulisi ega valgeid :wink:
Ja nagu ma enne yritasin vihjata, standard on vabameelsem valge suhtes kui paljud kohtunikud :wink:

Ei see täppindus on mingi geneetiline muu tegija, kena oleks sedagi uurida :idea:Pole ju sukki ega valgeid saapaid ega isegi suuri valgeid kraesid ega põlvi, kõhtu, ainult täpid.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas MariMaria » 08 Mai 2006 22:48

Ei see täppindus on mingi geneetiline muu tegija, kena oleks sedagi uurida :idea: Pole ju sukki ega valgeid saapaid ega isegi suuri valgeid kraesid ega põlvi, kõhtu, ainult täpid.

Tea seda täpindust :roll: Katsun uurida, leidub Yahoos selline geneetikahuviliste list, soome keelne ja enamasti just värvigeneetikaga tegelev. :idea:

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Pamparix » 08 Juun 2006 19:10

MariMaria kirjutas:
Ei see täppindus on mingi geneetiline muu tegija, kena oleks sedagi uurida :idea: Pole ju sukki ega valgeid saapaid ega isegi suuri valgeid kraesid ega põlvi, kõhtu, ainult täpid.

Tea seda täpindust :roll: Katsun uurida, leidub Yahoos selline geneetikahuviliste list, soome keelne ja enamasti just värvigeneetikaga tegelev. :idea:

Eha, Äänitorvi omanik on uues juhatuses sees, oleks kena, kui ta räägiks, mis kogemused, tulemused on tal tema täpiga jmt muude probleemidega koera kasutamisega aretuses

PostitusPostitas inna » 08 Juun 2006 22:16

Mingil kummalisel moel tulevad valged laigud sheltidele just sellistest paaritustest,kus valge geen on mõlemal vanemal ja kaugemates põlvkondades.Mul sündis sooblite koerte paaritusest just selline kutsikas.Kutsika emal ega vanaemal ja vanannanaemal ja tema emal(st 4 põlvkonna emastel )pole kunagi värvipraaki sündinud.
Colliede osas oli mul kunagi Kapu ja Harta so tytar,kellel valge laik seljal.Tema kutsikad olid normaalsed.Kapu taga olid Steadlyn koera ja Täpil on ka neid sees.Selle kenneli koerte liine on küll kõik Põhjamaad täis ja ju siis ei ole probleeme värviga olnud.
Mõningatel blue-merle colliedel on ka mustade laikude asemel kas hallid või siis pruunid määrdunud värviga.See on küll teine asi,aga seda peaks ka vaatama.
USA-s,kus lapilised collied lubatud,on asi kindlasti hullem ja parem on sellise päritoluga koeri mitte kasutada.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas freyja » 17 Aug 2007 12:08

Dogs eyes speak a special language, that comes directly from their souls...

Valge sheltie

PostitusPostitas BlueSilk » 22 Aug 2007 14:32

Mul on ollu valge sheltie (CHW) - ameerikast.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas *Kaja » 22 Mai 2009 19:33

Siberlaste foorumis on arenemas huvitav ajaloo-teema. Julia Gunn (neiuna Arbenjeva) alustas seal teemat nende kogemusest nõukogudeaegse valge collie aretusest, tema ema ja ta ise kasvatasid mitu põlvkonda selliseid kenasid koeri Novosibirskis, just sellest aretusest tulid kunagi Eestisse ka need kaks valge emase ja Jockey järglast, kellest siin teemas ka põgusalt kirjas (tri emane ja sw isane). Huvilistel tasub kiigata siia.

Valgest colliest Venemaal on olnud juttu ka mingis numbris Колли Информ-Ревю, kahjuks ei leia seda internetist. Kes soovib omale neid katalooge, peab ilmselt võtma otse ühendust väljaandjatega. Neist leiab omajagu omaaegseid koeri ja toonast aretust.
Maailm on värviline!

PostitusPostitas repp » 22 Juun 2009 14:53

http://www.pets4you.com/pages/van-m.html

Minu meelest need valged collied seal lehe keskel on küll kenad, pea tundub loomulik. Kutsika hind on 1500-3500 dollarit + trantsport.

Kasvataja rääkis, et koerad on heade omadustega ja terved. Kõik kutsikad on kliiniliselt väga terved (pidades siis silmad osasid valgeid koeri, kellel on miskit viga (kuulmine, nägemine, sigimine).

Tema koeri on tulnud ka Euroopasse Saksamaale ja Sveiti.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas MariMaria » 24 Juun 2009 17:32

repp kirjutas:http://www.pets4you.com/pages/van-m.html

Minu meelest need valged collied seal lehe keskel on küll kenad, pea tundub loomulik. Kutsika hind on 1500-3500 dollarit + trantsport.

Kasvataja rääkis, et koerad on heade omadustega ja terved. Kõik kutsikad on kliiniliselt väga terved (pidades siis silmad osasid valgeid koeri, kellel on miskit viga (kuulmine, nägemine, sigimine).

nii need kasvatajad ikka räägivad, aga kõiksugu yllatusi võib elus ette tulla :roll:
:wink: vigadega on ikka topelt merlegeeniga valged ehk siis MM, sisi, mitte värviliste peadega valged, kelle valgesus tuleneb valgest s geeni lookuse sw alleelist (si on normaalsed collie valged märgid) - näiteks Mm, swsw
kandjad on vastavalt si,sw
valge sw geeni kandjaid leidub ka Soomes, eriti ameerikast toodud emase Winnie järglaste hulgas, kel vend oli valge. Nii et saab palju odavamalt kui 1500 dollarit, värvipraagi hinnaga näiteks
8)

Järgmine

Mine Briti karjakoerad -

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline