Dobermannide õppimisest, mõistusest ja tööst

- pikk terav nina - alati kõigeks valmis
Mr. Nii-Lahe, Porgand-Siia & Kauss-Täita

Dobermannide õppimisest, mõistusest ja tööst

PostitusPostitas lõvi » 26 Dets 2010 22:50

Olen ühe keeruka küsimuse ees, mida ma täpselt ei oska sõnastada.

Olen näinud, kuidas mu dobermann arutluse tulemusena oskab avada lingist uksi ja karbimõistatustest toidu välja võluda. Kui aga läheb tööks a la õpime uue triki, siis tuleb pool ette näidata ja ta ei paku midagi ise.

Ta pigem on seda tüüpi, et ma näitan talle ette ära (näiteks surnu mängimine), milline on see asend, mis ma tahan et ta teeks, klikin-premeerin ja siis ta hakkab seda sama ise edasi proovima... Muidu tema nö vabal ajal ma näen kuidas pea lõikab otsas, aga kui me tööle asume, siis on tal maailma kõige süütum pilk silmis, mis ütleb: " Nii, ja mida me nüüd teeme? Mida sa mulle õpetada tahad, ma olen ainult üks suur kõrv," ning lõikavast peast ei paista just palju järel olevat...

Ta on suhteliselt kontaktne - kogu töötamise jooksul vahib ta mulle otsa ja tal ei tule pähegi vaadata kuskile mujale. Loomulikult oleme me selle kõige nimel ju ka vaeva näinud, et koer oleks kontaktne ja kuulekas ning maailm ongi mustvalge... Paraku tekkis aga küsimus, et kuidas õpetada sellisele koerale trikke põhimõttel, kus ta ise peab midagi välja pakkuma ja näidisharjutust ette ei anta? Kas äkki tuleks sellest mõttest üldse loobuda?

Õigemini on vist küsimus selles, et kuidas mitte ajada koera segadusse ja minna siitkohast koos edasi?
Kindlasti on miljon teist viisi, kuidas õpetada dobermanni käppa andma või viit viskama, kui see, et ta peaks käes oleva toidu peale kätt kraapima hakkama (meie puhul eksiks ta kahe titest peale õpitud tõe vastu - käpaga kraapimine ja toidu loata võtmine/nõudmine).

& Karusnahad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Snowblind » 26 Dets 2010 23:13

Koera pea lõikusvõimega ei ole ilmselt midagi lahti aga ta on harjunud, et trenni tehes öeldakse talle ette, mida tuleb teha (ja ilmselt alati seda ka tehakse- piisab tal vaid piisavalt kaua kannatada ja püüdliku näoga otsa vaadata).

Soovitan seda raamatut. Räägib omajagu sellistest koertest, kes lihtsalt ilusate silmadega vaatavad ja juhiseid ootavad :)
If you´re not having fun, you´re not doing it right

ja Mürgel
Kasutaja avatar

PostitusPostitas krissuk » 29 Dets 2010 01:24

Sellise koeraga teeksin ma algatuseks väga palju tabamis- ja vaba vormimimise (shaping) harjutusi. St kui sa klikid, siis sul pole eesmärki ja lõppsihti silme ees. Sa vaatad, mida koer teeb (ja ta teeb pidevalt midagi, kui sa ei anna talle märku olukorrast " nüüd õpime") ja klikid KÕIKI erinevaid tegevusi, mida koer teeb. On selleks pilgu pööramine, pea pööramine, käpa tõstmine, saba liputamine vms. 2-3 min korraga.
Sama hästi võib töötada harjutus 101 asja, mida teha kastiga. See arendab samamoodi loovust ja algatusvõimet. Kastiks võta aga palun piisavalt suur ja selline kast, mille katki minekust pole kahju.
Mõlema harjutuse puhul on olulisim nõue see, et sa ei anna ei häälega ega kehakeelega MITTE MINGEID signaale. Inimene peab tundma end selle harjutuse puhul nagu masin - jälgid, klikid, premeerid. Kui koer vahib silmasisse, siis ma väldiksin pilkkontakti, st vaataksin tema tagakeha või temast veidi üle, aga ikka nii, et sa koera näed.
Kui siis koer õpib juba ise ka midagi pakkuma, siis on aeg hakata trikitama.
Snowblindi soovitatud raamat peaks ka väga hea olema.

Unistuste Prints,Täitsa Täpp,Rica-plika
Kasutaja avatar

PostitusPostitas marilin » 03 Jaan 2011 16:05

Ma olen katsetanud mingil ajal klikkimist, kuid loobusin ning nüüd üritan uuesti, kuna elame uues kohas ning agility-treeneri palvel üritame agilitys kontakte teha klikkeriga. Aga mul on analoogne koer (tervueren), kes vahib silmisse ning õpib kõike lennult, kui ta asjast aru saab. Klikkimisest tema aga aru ei saa, et ta peaks ise midagi pakkuma. Ta saab asjadest aru, kui ette näidata või konkreetselt õpetada.
Ammusel ajal olen teinud treeneri juhendamisel neid loovust ja algatusvõimet genereerivaid tegevusi, aga tulemus on see, et koer muutub aina enam ebakindlamaks sellise situatsiooni osas. Ta on ülitundlik minu kehakeele suhtes ja kui ma olen see nõutud kliki-masin, siis see on tema jaoks kindlasti oluliselt hullem situatsioon kui mistahes muu.
Kui klikkerit kasutada lihtsalt markeeringuna sõna "tubli" vms asemel, siis on kõik hästi.
Ma ei oska targetit kuidagi teistmoodi ka õpetada... Ning keelebarjäär on piisav, et ma seda oma treenerile samuti selgeks ei oska teha :?
On kellelgil mõni idee?
koerad ei valeta

PostitusPostitas lõvi » 03 Jaan 2011 16:46

Meie saime oma probleemist üle, VIST (tundub väga ise küsin, ise vastan moodi aga...).

Aitas mind Krissuka mõte ja samm tagasi ning hästi aeglaselt otsast peale tegemine.

Ehk et 3 järjestikulist toidukorda tegin ainult toidu maha loopimist ja ütlesin talle lubava käskluse ka kui ta kõhkles. Lõpuks sai ta aru, et klikk ongi luba ja edasi ma ainult loopisin iga kliki peale toitu mööda tuba. Midagi muud ei teinudki. Siis peale kolmandat korda ma lõikasin mõned viilud maiust ja jäin ootama, et ta tegeleks mingite omade asjadega ja kui ta mind üldse ei märganud, tegin kliki - ta jättis oma asja pooleli ja tuli joostes minu juurde (olin seda seostamist teinud ka varem aga siis ma andsin käest ja ta hakkas klikki vaatama ja ootama, millal klõps käib ja ta reageeris klikkerile edaspidi samamoodi nagu Marilini koer, aga niisama kliki peale minu juurde ei jooksnud).

Siis järgmiseks võtsin harjutuse, millest tal oli lihtsam aru saada ja mis ei sundinud teda veel ise mõtlema, vaid seostama. See on see, et koer istub maas ja tõstab esimesed käpad ülesse. Panin talle toidu nina juurde ja ütlesin võta-võta ja niikui käpad tõusid, ma klikkisin. Tegime, kuni tundus, et ta mõistab.

Järgmiseks tegin seda, mida Krissuk ütles. Ei võtnudki mingit sihti talle midagi õpetada vaid pigem vaatasin kuhu me välja jõuame. Alustasin taas toidu maha loopimisega. Siis mingil hetkel jätsin klikkimise katki. Koer jäi ootele. Enamasti, kui tal hakkab igav, ta istub, mida rohkem peab ootama, siis ta lõpuks lamab. Nõnda nüüdki - niikui istus, ma klikkisin ja viskasin toidu eemale, nii et ta pidi sellele järele minema ja sai uuesti korrata eelnevat. Ma klikkisin jälle. Lõpuks ta seostas, et peab istuma, siis käib klikk.

Siit liikusime sammukese kaugemale - enam ma istumise peale ei klikkinud, vaatasin, mis ta järgmiseks ette võtab. Ta lamas, kui olime ka selle selgeks klikkinud, siis ta juba hakkaski ise pakkuma näiteks surnu mängimist.

Järgmisel päeval korrates oli surnu mängimine päris selge juba, nüüd võime hakata sõnaga siduma ;).

Samas ma proovisin - kui ma muidu toitu maha loobin ja klikki ei käi, ta ei võta seda, ehk et kokkuvõttes ta saab vahest aru.

Mingeid muid trikke pole ma talle veel õpetama hakanud, võtan endiselt seda kahte asja ja liigun edasi hästi aeglaselt ühes selle toidu maha loopimisega. Kui läheme sammuke edasi ning ma tõesti hakkan talle õpetama eesmärgipärast trikki, kus ta ise peab mõtlema välja, kuhu ma jõuda tahan, annan teada, kas ja kuidas läks.

Ahjaa, ma vältisin pilkkontakti vaadates ise samal ajal telekat ja silmanurgast jälgides teda, see aitas tunduvalt. Muidu ma kippusin ikka teda vahtima ja siis me vahtisimegi sedasi üksteist.

PostitusPostitas lõvi » 12 Aug 2012 23:49

Kuna meil kodus aeda pole, siis ma ei tea, mida loom teeb võõraste sisenemisel... Kuidas teie olete teada saanud, kas dobermann kaitseb ka või aitab varastel telekaid tassida? Meie endaga on ta ju totaalne musiloom ja ma juba kahtlustan, et mul on kodus puha lontrus :D (kuigi trennis ta näitab end sootuks teisest küljest). Kas olete oma kodukaitseks teinud ka mingeid harjutusi või kuidagi koolitanud (ma tean, et vanasti oli autokaitse koolitus olemas näiteks)?

Sir Winston & lambad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas airepiret » 13 Aug 2012 00:33

:OT: Kas me hakkame siinkohal tagasi liikuma sinna aega, kus koerad kõiki ja kõike ründasid?
Vähemalt ÜKS buldog peab majas olema.

PostitusPostitas lõvi » 13 Aug 2012 01:40

AP, miks? Minu arvates on loogiline, et kui kodus on dobermann, siis ikka iga suvaline mats sisse ei astu, kui pererahvast kodus pole. Ma võtsin endale spanjeli teades, et too valvata või kaitsta küll ei aita ja dobermanni, lootes, et kui varas tuleb, siis terve kanniga see ikka ei pääse ja telekaid välja tassida ka ei aidata nagu spannu puhul. Cavalier on ju sihuke, kes hõikab veel varastele järele: "Tulge teinekord jälle, teiega oli nii tore!"

Kas see kodu kaitsmise eeldus dobermanni puhul on siis nii vale?

Fenna & Ruudi
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Aino » 13 Aug 2012 08:47

Kas ta üldse ei haugu?
Lilleliste kummikute asemel sinised, instinktid kujunemas

Kasutaja avatar

PostitusPostitas katleen » 13 Aug 2012 09:00

Minu arvates on loogiline, et kui kodus on dobermann, siis ikka iga suvaline mats sisse ei astu, kui pererahvast kodus pole.

Minu jaoks küll loogika puudub. Mina näiteks koeri ei karda (tõsi vargil ka ei käi) aga koer minusugust inimest ei segaks. Looma saab alati ülekavaldada.
I might be cruel heartless BITCH... but at least I'm GOOD at it!

Kasutaja avatar

PostitusPostitas karvik » 13 Aug 2012 12:13

Selleks on meil ju koolitajad, kelle saab koju kutsuda "pätti" mängima ja saadki teada, kas ja mida koer teeb. Võimalusel sätid veel kaamera ka filmima. Kui minul oleks võimalus, prooviksin kindlasti ära ja kui mul oleks eramaja aiaga, tahaksin veel eriti teada, kuidas koer käitub.

PostitusPostitas lõvi » 13 Aug 2012 12:32

Aino kirjutas:Kas ta üldse ei haugu?

Muidugi haugub, kui keegi uksele koputab. Kui me inimese sisse kutsume, siis sellega haukumine ka lõpeb, sest me palusime inimese sisse ja kontrollime nüüd ise olukorda. Enamikku kes sealt uksest sisse tuleb, on ta kutsikapõlvest peale pidevalt näinud ja nende peale tehakse ainult ühe korra nagu kohustuslik auh ja siis rahunetakse maha.

& "nunnudobermannid"
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Mare23 » 13 Aug 2012 13:13

Lase mõnel inimesel ilma kutsumata lihtsalt sisse tulla - ja vaata, mis saab... :irw: ise võid kodus olla :wink:
Mul on äiapapa siiani Indi peale vihane, et see teda ta omas kodus kahtlaseks elemendiks pidas, kui ta koputamata ja kutsumata sisse tuli. :irw:

Mannid aastast'90
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Gaidah » 13 Aug 2012 14:07

Kusjuures, olen täheldanud oma koertel samamoodi, et kui lastakse kella või koputatakse siis haugutakse, lähed vastu ja siis inimene sisse astub, siis on OK... üldjuhul peab siis kohustusliku musi ka välja kannatama.
Kui aga ilma koputamata või kella laskmata keegi tuleb, siis on kisa lahti... Niimoodi sisse astuma kipuvad just tuttavad, kes arvavad, et kui uks lahti, siis ei hakka koputama ega kella helistama, et koerad haukuma ei hakkaks, aga tulemus on vastupidine :-) ... Kui siis ma ise juba vaatama torman ja tuttav rääkima hakkab, siis tuntakse nagu ära ja vaat et häbenetakse (no ollakse sellised tiba teistmoodi, ebalevad ehk on õigem sõna) ... päris võõrad polegi tegelikult nii sisse tulnud, et siis, tegelikult ma ei tea, mis edasi toimuks.
Parimate soovidega......

PostitusPostitas lõvi » 13 Aug 2012 14:21

Gaidah, meil on ka see väikese küla viga - kõik astuvad lihtsalt sisse. Korra meid ennast ei olnud ja naabrinaine lubati küll kenasti ilma minuta tuppa (tal oli võti ka), kuid naabrinaist on ta umbes tuhandeid kordi näinud, nii et ma ei tea, kas see loeb, tegemist siiski oma inimesega. Samas puudub aimdus, mis juhtuks siis, kui sedasi tuleks keegi, keda ta kunagi näinud ei ole.

Kusjuures, autot, ma tean, ta kaitseb ja õiendab ikka, kui võõras lähedal on. Õues võõraid hääli kuuldes (mis ei ole tavalised), selle peale haugub ka. Ma eelistaks, et ta õueasjade peale ei plärtsuks vaid teeks tigedat nägu siis, kui keegi aknast sisse ronib....

Mind on korra kaitsnud mingi tüütu joodikaputuka eest. Ehmatasin isegi ära, et mul nii kuri koer on :irw: Tüüp lihtsalt tuli ja tuli ja Arabella läks väga endast välja, sest ma ei käitunud nagu tavaliselt tuttavate inimestega. Keelasin inimest, et ärgu tulgu, ma ei pruugi jaksata teda kinni hoida, a no purjakil, väga ei tahtnud aru saada. Lõpuks kui hambad ta käe lähedal laksuma hakkasid, leidis, et ei ole mõtet siiski vist ligemale tulla. Kuni ta nö ohutus kauguses oli, polnud häda midagi ja koer lihtsalt haukus ja andis märku, et võõras, parem kui sa ligemale ei astuks.

Kui on väike küla ja kõik teavad kõiki, siis on üldse selle asja õpetamine vist keerulisem - keegi lihtsalt ei usu, et nii sõbralik lontu võiks üldse kuri olla :irw:

lömmnäod&näud

PostitusPostitas Kath » 15 Aug 2012 11:31

Lõvi, minu arust on varguse ennetamine ja takistamine kaks väga erinevat asja.
Mingil määral ennetavad vargusi kõik koerad - see on lihtsalt üks segav faktor, mida varas peab arvesse võtma. Ka väike koer võib lärmata, hammustada või muul moel teleka tassimist häirida. Kui kahes naabermajas on samasugused telekad, siis ilmselt võetakse see ära koerata majast. Juhusliku pätipoisi vastu, kes otsustab juhust kasutada, aitab haukuv koer ilmselt ka hästi, hammustada pole vajagi.

Samas, kui professionaalne varas on juba otsustanud, et see telekas on tõesti vaeva väärt, siis paraku kasutatakse koerte ohutuks tegemiseks igasuguseid võtteid. Tõsi, suurt koera on keerulisem ohutuks teha, aga selle võrra on vahendid lihtsalt karmimad.

Nii, et dobermann aitab juba oma mainega päris hästi vara kaitsta, alati pole hammustada vajagi ;)

PostitusPostitas lõvi » 15 Aug 2012 22:38

Oh Kath, olen näinud, et aitab. Samas olen ka kogenud, kuidas suvaline purjus tüüp aknast lihtsalt keset ööd sisse võib tahta trügida... See pole päris meeldiv, eriti kui väikese ja õrna naisterahvana üksi kodus olla (õnneks ei juhtunud see siinkandis, kus praegu elan).

admin
Kasutaja avatar

PostitusPostitas ziil » 16 Aug 2012 16:03

lõvi kirjutas:Samas olen ka kogenud, kuidas suvaline purjus tüüp aknast lihtsalt keset ööd sisse võib tahta trügida...
... ja su dobermann ei teinud midagi?

Tavaliselt dobemannidel on kaitsmine loomuomane tegevus. Pigem on vaja selgeks teha, mis olukorras see on sobiv.
Kui palju ja millisel määral dobermann kaitseb - eks see sõltub kindlasti isendist, keskkonnast ja omanikupoolsest kasvatusest palju jne.
KOER - minu hea tuju ametlik maaletooja

PostitusPostitas lõvi » 16 Aug 2012 22:59

Ziil, siis mul veel ei olnud dobermanni ;) . Selline juhus oli üks põhjusi, miks mul ta praegu kodus on.

Mine Dobermann -

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline