Kutsikas hakkab üksi koju jäädes lõugama

- pikk terav nina - alati kõigeks valmis
Mr. Nii-Lahe, Porgand-Siia & Kauss-Täita

Kutsikas hakkab üksi koju jäädes lõugama

PostitusPostitas lõvi » 01 Sept 2010 16:51

Mul on närvid täitsa läbi - niikui toast jalad tõstad hakkab haukumine peale. Ja oleks siis, et lihtsalt kaks korda auh, aga ei, ta jääbki, ma ei saa aru millal ta väsib?

Hommikul käiakse temaga väljas - saab pool tundi põllul joosta, siis süüa, siis hakkavad inimesed tööle. Peale tööd õhtul tunnikene ja mängitakse temaga + trenn 1 x nädalas + niisama trennitüsklid kodus. Vahel võtakse ta tööle ja linnaskäikudele kaasa.

Kutsikast peast on teda üksolekuga harjutatud, sai kenasti hakkama ja magas. Varem üritas ta lärtsuda siis, kui me kodus olime, see on nüüd ära lõppenud ja asendunud siis üksinda olles oma hkena hääle kuulamisega...

Tema haukumise peale reageerimata ma naabrite tõttu jätta ei saa - seega ongi kujunenud välja, et kui mees, kes pool aega teeb tööd kodus, ära läheb, siis mina jooksen mingi hetk kontorist koju, et teda vaigistada või kaasa võtta (mul on kontor samas majas, kus ma elan).

Mida teha?

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Kurimoor » 01 Sept 2010 17:08

Minul on koertel sisseharjunud rutiin - äraminnes koerad puuri, täidetud kongid hambusse ja telekast muusikakanal käima. Totaalne vaikus on garanteeritud.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas marilex » 01 Sept 2010 21:34

Meil on sama asi, et sisseharjutatud rutiin töötab väga hästi. Kui kolisime ja asjad mõned hommikud veidi teisiti käisid, siis hakati haukuma. Ja mitte natuke moepärast, vaid ikka mitu tundi järjest. Võtsin siis kätte ja taastasin vana rutiini. Tegutsen rahulikult ja üritan koeri mitte erutada. Kõige olulisem asi on maiuste lõikumine vahetult enne lahkumist - siis nad juba teavad, et midagi eriti head on tulemas ja ei pööra muule eriti tähelepanu. Sel ajal, kui nad neid nosivad, kaongi vaikselt ära. Ja rahulik olek on tundideks garanteeritud :).
gordon-setteri-sõltlane

ja bokserid
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Tamara » 01 Sept 2010 21:47

Ma ei kujuta ette-kuidas saab koera 8-10 tunniks puuri jätta?Kui inimene iga päev tööl käib? :o

PostitusPostitas lõvi » 01 Sept 2010 21:54

Minu arvates on eteme, kui ta on seal puuris ja ma leian eest elusa koera kui see, et ta endale millegagi viga võib teha ja mul tagasitulles enam ei olegi koera - mis vahet seal on kus ta magab, kas puuris või diivanil?

Suurtes kennelites muideks ei jookse ükski koer kuskil vabalt ringi, enamuse päevast on puuris ja elu käib kindla rutiini järgi - jalutuskäik, söök, magamine, trenn jne.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Kurimoor » 01 Sept 2010 22:06

Olen seda varem ka kirjutanud, aga otsustasin puuri kasuks peale seda, kui mu bokser murdis läbi kapi ette ehitatud barrikaadist ja leidis mu uisud, mida oli hirmus lahe närida. Aga uisuterad on väga teravad ja koer oli näost üsna kriimuline (loe: verine).
Eelnevalt oli ta suutnud hüpata 1,8 m kummutilt klaasraamiga foto alla hüpata ja tatsas nendes klaasikildudes pool päeva ringi.

ja bokserid
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Tamara » 01 Sept 2010 22:10

lõvi kirjutas:

Suurtes kennelites muideks ei jookse ükski koer kuskil vabalt ringi, enamuse päevast on puuris ja elu käib kindla rutiini järgi - jalutuskäik, söök, magamine, trenn jne.

Ei ole kõikides kennelites nii.Ma tean kennelit-kus 28 bokserid-ja koerad ei ole puurides.Ma mitte kunagi ei osta endale koera suurest kennelist-kus koeri puurides peatakse.Mina leian-et see ei ole õige koerte pidamine.Aga see on minu arvamus.

peast labrador
Kasutaja avatar

PostitusPostitas maarit » 01 Sept 2010 23:05

Minu koerad hakkavad selliseid trikke tegema just siis, kui on rutiin. Kui kell 18 saab õhtusöögi, siis hakatakse 17:30 kügelema köögis ja jalus. No ei kannata ma sellist aferismi.
Nii et meil just vastupidi - iga päev võib tuua üllatuse. Mõni päev on õhtusöök kell 18, mõni päev kell 23. Mõni päev tuleb pkk jalutuskäik või rattasõit hommikul ja mõni päev õhtul. Keegi ei nõua, keegi ei kügele, keegi ei haugu või ei nihele.

Teemaalgatajale küsimus - kuidas te üksiolemist harjutama hakkasite?

peast labrador
Kasutaja avatar

PostitusPostitas maarit » 01 Sept 2010 23:09

Ahjaa. lisan veel - puuri kasuks otsustasime ka meie noorte koerte puhul peale seda, kui meie äraolekul tõmmati seinast välja elekrtipistik koos juhtmetega. Tuttava koer on tõmmanud alla teleka.
Nii et noored ja leidlikud on ikka päeval boksis või aedikus ja vanad ja kobedad lahtiselt.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas õelusejumalanna » 01 Sept 2010 23:20

Minu koeral on rutiin... kui ma lähen kodust ära kauemaks kui 5 min, siis saab 2-3 kuivatatud kanakaela või muud maiust. St tema jaoks, et ma nii pea ei tule ja vait peab olema. Koristja ja naabri juttudest saan aru, et kui ukse taga kobistatakse, siis mõned korrad auh teeb, aga muidu vait.
Algul oli samuti probleeme, et jäi haukuma (peale kolimist). Siis jäin ukse taha kuulatama, kas on vait või mitte. Kui lõugama hakkas, siis tormasin sisse kui fuuria, sõimasin näo täis ja marssisin minema uuesti. Ei karistanud füüsiliselt. Toimis! Toimis ka hoiul olnud koera puhul. 2x käisin sõimamas, siis pidas targemaks vait olla. :D
Aga koerad on erinevad. Tähtis on sissetormamisel tabada hetke, kui lõugab. ;)
Everyone around you was corrupted

peast labrador
Kasutaja avatar

PostitusPostitas maarit » 02 Sept 2010 10:38

See fuuriana sissetormamine võib mõjuda mõnel koeral hästi, aga tugevamat üksinduseahistust põdeva koera puhul on ka see preemia.
Parem kuri karjajuht, kui hülgamine. Parem sõimav peremees kui üldse mitte peremeest.

ja Mürgel
Kasutaja avatar

PostitusPostitas krissuk » 02 Sept 2010 11:17

See, kas meie mingit tegevust tajutakse kinnistuse (tõstab käitumise esinemissagedust) või karistusena (vähendab käitumist), lähtub ikkagi vastuvõtjast, ehk siis antud juhul IGAST konkreetsest koerast, kellele see suunatud on.
Me võime teatud asju eeldada, et üks või teine asi võiks olla premeeriv või karistav, aga tegelikkus ei pruugi selline olla.

PostitusPostitas maag » 02 Sept 2010 11:41

Mäletan, et Soome koolitaja Tuukka Nikola soovitas umbes samasugust käitumist, nagu õelusejumalanna kirjeldas. Temal oli samuti probleem, et koerad kukkusid lärmama ja sigatsema kui ta lahkus ning naabrid olid pahased. Ta ootas peale lahkumist, kuni lärm hakkas, tormas siis tagasi, sõimas ja märatses. Koerad vahtisid kohkunult, et peremees on hulluks läinud. Olevat väga hästi aidanud :)
Mu 9-kuusel emasel on esimene jooksukas. Seetõttu tuli ta isasest ja muust maailmast eraldada ja istub nüüd toas kinni, muidu elavad mul koerad õues. See, millega ta seal 2 päevaga on hakkama saanud, on masendav. Uksepiidad on sõna otseses pilbastatud, tapeet maha kistud, radiaatori juhe maha tõmmatud ja ära näritud (õnneks polnud kontaktis, muidu oleks ilmselt tulekahju tekkinud). Hea, et tegemist soklikorruse nö koertetoaga, mitte euroremonditud elukorrusega. Ma ei kujuta ette, kuidas sellist krokodilli korteris hoida oleks võimalik. Kusjuures muidu on igati ontlik peni ning õues elades probleeme pole, mõni pisisigadus ainult. Kas on võimalik, et jooksukas mingi lühise tekitab? Esimene emane koer, kogemus puudub :)

Kasutaja avatar

PostitusPostitas rebane » 02 Sept 2010 11:48

Meetodeid on palju ja ma väga ei propageeriks seda tagasi tormamist ja sõimamist. Toimib teatud koertega väga hästi, kuid teistel võib lisaprobleeme tekitada. Igale koerale oma..... Ja teada oleks vaja kordades rohkem kui fakt, et karjub.

Jooksuaeg. Nii ja naa. Maagi koera puhul ma arvaks pigem, et tema pisike roosa maailm läks katki. Rohkem katki, kui oleks tohtinud minna.
[img:35:31]http://www.koertekoda.ee/kirke/yksikud/fuchs.gif[/img]

PostitusPostitas maag » 02 Sept 2010 13:33

No tegelikult on see tema kutsikapõlve eluruum, aias koos isasega ainult 4 kuud olnud. Ja aeg-ajalt öösiti panen ka sinna kinni, kui aias näiteks siilirünnak. Siiani on plika seal ikka enam-vähem OK käitunud.
Aga jah, karjasuhe isasega on tal tugev, eks see eraldamine ilmselt mõjub. Sest trenni teen temaga praegu tavapärasest rohkem, et katus päris ära ei sõidaks. Ja trennis ei tähelda mingeid kõrvalekaldeid peale selle, et alustades on instinkt liiga laes ja pasun kipub vähe hüüdma.

Kuna kindlat voorusevööd pole leiutatud, siis kahjuks midagi teha ka pole, tüdruk peab oma toas kinni istuma.
See jutt läks nüüd küll väga OT ja tegemist pole ka teemakohaselt dobermannidega :)

PostitusPostitas lõvi » 03 Sept 2010 19:35

Hakkasime harjutama nagu raamatutes kirjas.

Täna siis oli jälle päev, kus koeral tuli terve päev üksinda kodus istuda. Ära minnes panin talle puuri närimist ja teleka mängima. Umbes paari tunni pärast hakkas haukumise sessioon peale. Tegin nii nagu õelusejumalanna õpetas ja ülejäänud päev oli vaikus majas.

Õhtul koju tulles hakkasin kohe kui uksest sisse sain teda väga kiitma ja kui puurini jõudsin viskasin sinna maiust.

peast labrador
Kasutaja avatar

PostitusPostitas maarit » 06 Sept 2010 00:07

eee... nii palju kui olen sellise käitumise kohta lugenud, siis igal pool soovitatakse, et koju tulles ei tohi teha mingit etendust koerale vaid kõige mõistlikum on teda 5-15 minutit ignoreerida, et koer ei hakkaks pidama kojujõudmist suureks sündmuseks.
Krissuk? Rebane?

Kasutaja avatar

PostitusPostitas rebane » 06 Sept 2010 00:21

Sinu tulek ja minek ei ole sündmused, see on reegel nr 1.

PostitusPostitas lõvi » 06 Sept 2010 00:42

Maarit, minu arvates käis see selle kohta, kui koer hakkab Sinu kojutulles rõõmust väga kõvasti hüppama ja karglema ja on muidu eufoorias. Antud hetkel oli ta puuris ja põhimõtteliselt magas - seega vakka ja tubli. Ei näinud küll põhjust miks ma ei peaks teda kiitma?

Teine asi, et kust peaks koer teadma või kuidas, et üksinda haukumine ei ole just eriti IN?

ja Mürgel
Kasutaja avatar

PostitusPostitas krissuk » 06 Sept 2010 15:24

No ma tegelikult juba kirjutasin oma arvamuse ära - see, mis on kellelegi premeeriv, ei pruugi seda teisele olla ja see, mis on ühele karistav, võib teisele isendile olla preemia. Olen näiteks kohanud terjereid, kellele karjumine on sulaselge kinnistus (st tõstab käitumise esinemissagedust).

Ja üldkokkuvõttes ei poolda ma mingil moel karjumist, sakutamist jms. Ma usun pigem keskkonna kohandamisse ja positiivsesse kinnistusse ning negatiivsesse karistusse (op. tingimise mõisted, millest kusagil varem juttu ka kindlasti olnud). Neid oskuslikult kokku segades polegi vaja karistada.
Seda usun mina.
Konkreetset kõnealust looma ei tunne, pole näinud ja ei hakka soovitama, mida kindlasti teha tuleks. Küll soovitaks omanikul olla tähelepanelik ja nö testida, millised tagajärjed on tema erinevatel lähenemistel (nt karjumine või ignoreerimine).

Kasutaja avatar

PostitusPostitas rebane » 06 Sept 2010 15:33

Ja mõtle välja miks täpselt koer haugub. Olen kohanud olukorda, kus teine lahtiselt olev koer provotseeris puuris olijat, kes lõpuks provokatsioonile allus. Peksa sai vale koer ja selle juhtumi puhul sõna otseses mõttes. Koer lõpetas stressikusejana. Ja kohanud olen ka puuris sundasendis olemisest tingitud füüsilist pingeseisundit, mida labiilsema närvisüsteemiga koer muud moodi maandada ei suutnud.

Ehk siis - foorum on tore koht, kust õpetust saada ja seda ka jagada, kuid see on nagu teise inimese haiguse ravimine meetodil 'minu nohu ravis see ravim, aitab sinu köha vastu ka'. Võib juhtuda, et ravib kah aga mitte alati.

PostitusPostitas lõvi » 26 Dets 2010 19:22

Nüüd on hulk aega mööda läinud ja kirjutaks siia siis lahenduse ka.

Haukumise üksinda kodus "ravis" ära sidrunirihm. Nüüdseks on koeral teada, et puur on koht, kus ei tehta midagi muud targemat, kui magatakse. Kummalisel kombel on tal tekkinud arvamus, et kui toas lahtiselt olla ja tema inimesed magavad, siis võib haukuda küll, paned puuri - kaob kohe isu ja keeratakse magama, ei mingit valvamist enam.

Rutiin on saanud samuti selgemaks ja see, et kui kui enne inimeste ärkamist hakata märku andma söögiajast või muust asjast, tuleb üks väga kuri emalõvi teisest toast ja selle isendi saabumine pole siis sugugi tore lugu. Nii saame me rahus magada ja võin öösel puurist mööduda, ilma et sellest mingit suuremat kära tekiks. Hästi mõjus ka puuri asukoha vahetamine. Tõime selle ära magamistoast kööki - koer magab seal paremini ja on ise rahulikum. Võimalik, et köögis on parem ülevaade kõigest, kui isu on (kes tuleb kust ja kuhu läheb jne. keegi ei saa uksest siseneda või väljuda ilma dobermanni teadmata). Samuti ei häiri teda peale puuri asukohavahetust enam hääled, mis välisukse tagant koridorist tulevad, ometi on ta nüüd vastu suure koridori seina...

...ja pätakad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas annee » 21 Apr 2011 11:37

Palun kodalistelt nõu! Vana koer, kes eluaeg õues elanud, peab nüüd veetma päevad puuris (trauma tõttu). Kui olen kodus, siis koer esikus lahtiselt (st piiratud ruumis), kui kodunt lahkun, siis suures puuris.
Ei ole vahet, kas ma lähen ära minutiks või lähen päevaks - niipea kui välisukse sulgen, hakkab haukuma. Ja ta suudab seda teha tunde. Nt üleeile olin mitu tundi õues ja kõik see aeg tema haukus. Niipea, kui astun majaukse juurde väljastpoolt, jääb vait.
Samamoodi hommikuti - kui päike tõuseb, hakkab haukuma. Kahjuks tõuseb päike meil järjest varem, seega ka endal uni rikutud.

Mõtlesin, et ehk laenutaks sidrunirihma, aga see ei saaks olla ju puldiga, sest kui ma toast välja lähen, siis ma ei saa panna rihma reageerima. Inisemise kannatan ma veel hambad ristis ära aga haukumine ajab mu lihtsalt hulluks, eriti kui ülejäänud koerad on õppinud vait olema.

Kõige hullem on see, et ta agiteerib meie ülejäänud kolm koera ka haukuma ja nii on viimane kuu aega mul tööleminek olnud haukumise-ulumise saatel. Õnn, et meil naabreid ei ole...

M&M's
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Turr » 21 Apr 2011 12:44

annee kirjutas:Palun kodalistelt nõu! Vana koer, kes eluaeg õues elanud, peab nüüd veetma päevad puuris (trauma tõttu). Kui olen kodus, siis koer esikus lahtiselt (st piiratud ruumis), kui kodunt lahkun, siis suures puuris.
Ei ole vahet, kas ma lähen ära minutiks või lähen päevaks - niipea kui välisukse sulgen, hakkab haukuma. Ja ta suudab seda teha tunde. Nt üleeile olin mitu tundi õues ja kõik see aeg tema haukus. Niipea, kui astun majaukse juurde väljastpoolt, jääb vait.
Samamoodi hommikuti - kui päike tõuseb, hakkab haukuma. Kahjuks tõuseb päike meil järjest varem, seega ka endal uni rikutud.

Mõtlesin, et ehk laenutaks sidrunirihma, aga see ei saaks olla ju puldiga, sest kui ma toast välja lähen, siis ma ei saa panna rihma reageerima. Inisemise kannatan ma veel hambad ristis ära aga haukumine ajab mu lihtsalt hulluks, eriti kui ülejäänud koerad on õppinud vait olema.

Kõige hullem on see, et ta agiteerib meie ülejäänud kolm koera ka haukuma ja nii on viimane kuu aega mul tööleminek olnud haukumise-ulumise saatel. Õnn, et meil naabreid ei ole...

aga haukumisvastane sidrunirihm ei olegi puldiga.
Ameerika buldog - koertemaailma Hummer
http://americanbulldog.edicypages.com/

...ja pätakad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas annee » 21 Apr 2011 12:46

Ma olen aru saanud, et on kahte tüüpi rihmasid, üks on puldiga ja teine ilma? :oops:

& Nero

PostitusPostitas sirli » 21 Apr 2011 13:03

Üks on selline rihm, mida ise korrigeerid puldiga. Ehk siis, kui koer teeb midagi sulle ebameeldivat, siis vajutad nupule ja nagu koer saab aru, et see ebameeldiv. Teist tüüpi on selline, mis haukumise peale automaatselt piserdab, ilma mingi puldi ega vidinata.

& Karusnahad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Snowblind » 21 Apr 2011 13:05

Haukumisvastane rihm ei ole puldiga. Puldiga on koolitusrihm (või kuidas keegi nimetab). Haukumisvastane reageerib kõri vibratsioonile.
If you´re not having fun, you´re not doing it right

peast labrador
Kasutaja avatar

PostitusPostitas maarit » 21 Apr 2011 17:58

Siis on veel olemas ultrahelil põhinev seade, mis asub lihtsalt toas, kuskil kapil või seinal ja pidevale haukumisele reageerib vastiku pininaga. Ühele meie noorele ja uljale mõjus küll kiirelt ja nädala pärast oli mure möödas ja koer siiani kenasti vait, kui ära oleme.

...ja pätakad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas annee » 21 Apr 2011 18:04

Maarit, oskad Sa sellest midagi lähemalt rääkida? Kust sellist asja soetada ja kui palju ta maksta võiks?

Kasutaja avatar

PostitusPostitas pammyx » 21 Apr 2011 22:29

on ka Petsafe kaelarihmad mis haukumisele vastu huilgavad.
Habemikud- suured või väiksed aga alati habemikud!

peast labrador
Kasutaja avatar

PostitusPostitas maarit » 25 Apr 2011 01:38

annee kirjutas:Maarit, oskad Sa sellest midagi lähemalt rääkida? Kust sellist asja soetada ja kui palju ta maksta võiks?

Mina ostsin Tabasalu lemmikloomade keskusest, aga ma arvan, et neid kindlasti mujal ka. Lihtsalt praegu otsimise peale netist kohe ei leidnud. Maksis ta u 750 krooni vanas rahas (aasta lõpul sai soetatud).
Kaelarihmaga on mitu häda - kui koerad on kambakesi koos, on selle teise koera kaelast hammastega lahti monteerimine mõnele hakkajale juuniorile lõbus ettevõtmine. Lisaks töötab see ainult ühel koeral korraga. Ja siis on veel see häda, et mõnel koeral läheb kaelal karv hauduma selliste asjade all.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Mannike » 25 Apr 2011 20:19

Ja siis on veel see häda, et mõnel koeral läheb kaelal karv hauduma selliste asjade all.

Need ei olegi mõeldud 24/7 kaelas hoimiseks, vaid mingid tunnid päevas (infolehel kirjas ka kindlasti kui kaua).
Koer on elustiil!

Mine Dobermann -

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist