Dobermann ja steriliseerimine

- pikk terav nina - alati kõigeks valmis
Dream Destiny
Kasutaja avatar

Dobermann ja steriliseerimine

PostitusPostitas rotten » 29 Apr 2010 11:15

Tean paljusid emase dobermanniga tuttavaid, kes on mõelnud selle peale, aga hirmutavad jutud kusepidamatusest, mida dobermannidel väidetavalt pidi tihedamini esinema, kui teistel tõugudel.
Kas on mõni ealine iseärasus, millal võib tõenäolisemalt tekkida?
Kas peab sööma elu lõpuni rohtusid? Kui palju, kui tihti?
Nii et palun kogemusi steriliseeritud emaste omanikelt või kellel on mõni lähitutvusringkonnas ning teab asjast rohkem ja oleks tore saada ka mõni professionaalne ülevaade loomaarstilt.

& "nunnudobermannid"
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Mare23 » 29 Apr 2010 11:41

Minul on kogemus kahe steriliseeritud doberiga.
Esimene sai steriliseeritud 3,5 -aastasena ja temal tekkis kusepidamatus. Rohtu tuli võtta elu lõpuni - s.o. 6 aastat iga päev, kuid rohuga oli mul kodus normaalne probleemivaba koer. Ainus halb asi oli see, et meil saada olevat siirupit minu koera seedimine ei kannatanud ja sõime tablette, mida Eestis ametlikult ei müüdud. Nii et aeg-ajalt tekkis probleeme rohu kättesaadavusega...
Teine on steriliseeritud kohe pärast esimest jooksukat, sellest on nüüdseks möödas (juba!!) 4 aastat - ei mingeid probleeme...

Kasutaja avatar

PostitusPostitas maris » 29 Apr 2010 11:44

Kuskilt Soome foorumilt on meelde jäänud infokild, et kusepidamatuse tekkimine on tõenäolisem kupeeritud koertel.

Meil ptüiptüiptüi probleemi pole, aga ega meil muidugi opist palju aega möödas ka pole.

Edit:
üles leidsin.
Kävin lueskelemassa Hollannin eläinlääkärisivustoja, ja laparoskopian puolestapuhujat ovat sitä mieltä, että kohdun jättäminen vähentää inkontinenssin mahdollisuutta.
Tietyillä roduilla on suurempi mahdollisuus saada pidätysvaivoja kuin muilla, ja tällä on yhteyttä hännäntypistyksiin (dobermanni, suursnautseri, bokseri, bouvier jne), mutta tämä ei Suomessa nyt enää vaikuta kun kaikilla roduilla on hännät.

"Incontinentie kwam vroeger vaker voor dan tegenwoordig. We denken dat de nieuwe operatietechniek en het verbod op couperen een positieve invloed heeft gehad. Sommige rassen hebben meer risico om incontinent te worden dan andere rassen."
Aikaisemmin pidätysongelmia tuli useammin kuin nykyään. Meidän mielestämme uusilla leikkaustekniikoilla ja häntientypistyskiellolla on ollut positiivinen vaikutus. Muutamilla roduilla on suurempi taipumus saada pidätysvaivoja kuin toisilla roduilla.

Nüüd üle lugedes on siin mainitud veel võimalust, et emaka alles jätmine vähendab samuti pidamatuse võimalust.
Koer autos? Meil ka! Sakste koerad sõidavad turvaliselt Variocage puuris.

admin
Kasutaja avatar

PostitusPostitas ziil » 29 Apr 2010 12:37

Mul tutvusringkonnast paar steriliseeritud dobermanni olnud. Kahjuks probleemidega...
Mare - nagu aru olen saanud, siis see pidamatus võib lisanduda alles vanemana mitte kohe.

Isiklikult ei hakka riskima - vähemasti ilma meditsiinilise näidustuseta.
KOER - minu hea tuju ametlik maaletooja

Dream Destiny
Kasutaja avatar

PostitusPostitas rotten » 29 Apr 2010 12:42

ziil kirjutas:Mul tutvusringkonnast paar steriliseeritud dobermanni olnud. Kahjuks probleemidega...

Kas tead täpsemalt asjaolusid ka?

admin
Kasutaja avatar

PostitusPostitas ziil » 29 Apr 2010 12:51

rotten kirjutas:
ziil kirjutas:Mul tutvusringkonnast paar steriliseeritud dobermanni olnud. Kahjuks probleemidega...

Kas tead täpsemalt asjaolusid ka?

Mida silmas pead?
Kahjuks väga täpselt mitte - nimetatud dobermannid on praeguseks surnud, seega enam küsima väga ei lähe.
KOER - minu hea tuju ametlik maaletooja

Dream Destiny
Kasutaja avatar

PostitusPostitas rotten » 29 Apr 2010 13:11

Põhimõtteliselt seda, et millal steriliseeriti ja millal hakkas ja muud sarnast.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas pammyx » 29 Apr 2010 13:12

Riskides kojas olevatelt vetidel "tuld" saada ütlen siiski oma kogemuse ja mõtte välja.
Sama mure"pidamatus" on ka suurhabedel.Oli ka minu esimesel koeral peale steril oppi.ja küll ma jooksin analüüsidega...arstide vastused"ei tea;-juhtub;,doberitel ka;tahate hormoone?äkki läheb ise mööda?"
Lõpuks sai siiber ja hakkasin siis asjaga tegelema katseeksitus meetodil....
1.jälgisin koera söömist ja toitude proteiini taset-üle 22 % toitudega hakkas kohe tilkuma ja aina hullemaks
2.Toores kala,soola heeringas(mida muti varastas) tegid sama ..
3.Ilma rohtudeta sain jagu..muide.S
Siirup siiani kapis (nagu trofee)... ja veel .... pidamatus teinekord on täheldatud ka peale jooksukat-siis adusin,et tegu põie sulgurlihase töö häiretega.Lihaste tööd reguleerivad närvid.Sterliseerimise käigus kui need närvid saavad läbi lõigatud või kahjustada võibki tekkida pidamatus.Osadel koertel peale oppi närvid taastuvad/sellele aitab kaasa koheselt antav siirup/.st et mina ei tea -et poleks korda saanud.
Ja väga hästi aitab loomse proteiini taseme toidus hoidmine madalal tasemel ning kui probleemi ei teki-saab 2 -3 nädala pärast minna üle tavatoidule.
Olen mõnegi steril koera omanikuga koos teinud läbi variandi kus kohe saab siirupit ja toidu prot % madal 1 kuu ja probleemi ei tekkinud- ning üks kord pöörduti kui koer "ei pidanud" 2 kuud ja muutsime toitu ja sai siirupit -sai korda.Hoidis 2 kuud madalal looms proteiini,siis tagasi tavalisele toidule. Muidugi tuleb ka jälgida et sellel ajal kui teoreetiliselt oleks pidanud hakkama "jooks" peab kah proteiini alla võtma ja mitte andma lisaks loomseid prot allikaid.Liha ,kala ,piim.
Meil on toiminud-Nüüd Muti ammu vikerkaarel ja ka tema sterilis. tytar Katu-lapselaps Pämmy ka steriliseeritud ja ei mingit muret -alguses tegin kohe siirupikuuri ja toidumuutus.Nüüd sööb kõik-väga vitaalne,vormis ja terve.

Ma ei pretendeeri absolutsele tõele-need vaid minu tähelepanekud -olen õppinud ka loomakasvatust koolis ja kunagised unistused vet-iks saamiseks on minu tähelepanekute aluseks.Päris kuupealt oma mõtteid pole kogenud. :wink:
Habemikud- suured või väiksed aga alati habemikud!

Kasutaja avatar

PostitusPostitas n2ffic » 29 Apr 2010 13:49

Minul ka ster dobermann kodus. Op sai tehtud 4. elukuul. Motiiviks algaja koerapidaja hirm tulevaste jooksuaegadega seotud ebamugavuste ees. Koer praegu kahe ja poole aastane, mingeid pidamiseprobleeme ei ole täheldanud. Mäletan, et kirurg soovitas opi teha kindlasti enne viiendat elukuud, sest nii pidi kergem olema nii koera taastumine kui tema töö. Kuna endal vastavat haridust ei ole, siis ei oska arvata, mida ta sellega mõtles.
Seltsis on segasem, aga segastega me ei seltsi!

& "nunnudobermannid"
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Mare23 » 29 Apr 2010 15:46

Mare - nagu aru olen saanud, siis see pidamatus võib lisanduda alles vanemana mitte kohe.

Isiklikult ei hakka riskima - vähemasti ilma meditsiinilise näidustuseta.

Pidamatus ei tekkinud kohe - mingi 4 - 6 kuud pärast oppi... Enamasti aasta jooksul peaks tekkima - kui siis pole, pole ilmselt ka vaja enam karta...
Aga mul teine koer ka kikk-kõrv, kes lõigatud - seda pean küll rohkem linnalegendiks, et kõrvad ja põis seotud on. :irw:

Kasutaja avatar

Meie vanamees

PostitusPostitas Miskin » 29 Apr 2010 15:52

...11-aastaseks saab sügisel juba, kikkkõrv, kah opitud. Väga vinks-vonks ja tubli poiss on siiani. Opitud sai miski pea 5 aastaselt, põhjusel, et ei kargaks emast doberit ära.
Siiani opiga ei oska seostada ühtegi probleemi. Nüüd aeg-ajalt on tekkinud loomal konkreetne vajadus hommikul KOHE õue hädale saada, muidu võib juhtuda, aga selle ma panen vanuse arvele.
Ma ei ole siiani kahetsenud seda otsust, sest koer täpselt sama, nagu ennegi, miinus mõned mured hormoonidega ja loodetavasti pluss mõned eluaastad :irw:
Laiguline krokodill

Fjordneck
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Algi » 29 Apr 2010 16:13

Küsisin, uurisin doberikasvandike omanikelt, ei leidud ühtegi, kellel põieprobleemid oleks peale lõikust tekkinud.Nii kikk-kõrvad kui lontkõrvad, nii siinpool- kui sealpool piiri.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas õelusejumalanna » 29 Apr 2010 20:56

Dobermannilaadne sai lõigatud ca 5-aastaselt (eeldatav vanus, sest võetud varjupaigast), kuna olid piimanäärme kasvajad. Ei juhtunud midagi.
Praegune sai lõigatud 3 aastaselt, kuna ebatiinused läksid juba suht koledaks. Ka ei juhtunud midagi. :)
Everyone around you was corrupted

re

PostitusPostitas MARTINROOS » 30 Apr 2010 20:13

Mina olin ka valmis oma emast doberit lõikama ,kuna kutsikate soovi ei ole.Mind hirumutati sellega ,et kui liiga vara seda teha,siis koer ei kasva välja ja samuti kusepidamatusega.Juba kinnipandud opi ütlesin ära.Siiani ei tea ,kas tegin õieti.

& santlaager
Kasutaja avatar

Re: re

PostitusPostitas vaoni » 30 Apr 2010 20:21

MARTINROOS kirjutas:Mind hirumutati sellega ,et kui liiga vara seda teha,siis koer ei kasva välja

Kas Sa saaksid palun täpsustada, mida sa selle väljendiga "ei kasva välja" silmas pidasid? :)
“Ta ei ole tark koer. Tagaajamine tema moodi tähendab jänesele igavest elu ja kassile tohutu head nalja.” (E.W. Lucas)

& Karusnahad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Snowblind » 30 Apr 2010 21:15

No näiteks töökoerte kasvatajad ütlevad, et koera töövõime saab liiga varajasest stariliseerimisest kannatada. Peale 2 aastaseks saamist tehtud lõikus aga ei pidavat enam muutma, kuna koer on selleks ajaks välja arenenud.
If you´re not having fun, you´re not doing it right

Kasutaja avatar

PostitusPostitas õelusejumalanna » 30 Apr 2010 21:34

Snowblind kirjutas:No näiteks töökoerte kasvatajad ütlevad, et koera töövõime saab liiga varajasest stariliseerimisest kannatada. Peale 2 aastaseks saamist tehtud lõikus aga ei pidavat enam muutma, kuna koer on selleks ajaks välja arenenud.

Mind hakkas see ka nüüd huvitama... :oops:
Mis moodi see töövõime kannatab?
Everyone around you was corrupted

& Karusnahad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Snowblind » 30 Apr 2010 21:59

Olen lugenud, et osa hormoonaalseid muutusi jääb olemata mille tõttu koer ei saa päris igakülgselt täiskasvanuks. Olen aru saanud, et see puudutab peaasjalikult ikkagi kaitsetööga tegelevaid koeri. Ei leidnud kohe nii ühtegi head viidet kahjuks.
If you´re not having fun, you´re not doing it right

re

PostitusPostitas MARTINROOS » 01 Mai 2010 16:42

See,et koer ei kasva välja,pidi tähendama seda ,et pea jääb väiksemaks kui peaks olema.Samas on mu dober ka niisama väiksemat kasvu kui teised mida näinud olen.

& santlaager
Kasutaja avatar

PostitusPostitas vaoni » 01 Mai 2010 17:12

Ma julgen arvata, et pea suurust steriliseerimine küll mitte kuidagi ei mõjuta. See on rohkem ikka geneetikas kinni. :)
“Ta ei ole tark koer. Tagaajamine tema moodi tähendab jänesele igavest elu ja kassile tohutu head nalja.” (E.W. Lucas)

Dream Destiny
Kasutaja avatar

PostitusPostitas rotten » 01 Mai 2010 18:28

N2fficu koera kohta ei saa küll öelda, et kasv jäi kinni :irw:

Kasutaja avatar

PostitusPostitas n2ffic » 01 Mai 2010 22:32

Võibolla jäigi :roll:
Mine tea, mis "dogi" temast muidu tulnud oleks :wink:
Seltsis on segasem, aga segastega me ei seltsi!

Mannid aastast'90
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Gaidah » 02 Mai 2010 20:54

n2ffic kirjutas:Võibolla jäigi :roll:
Mine tea, mis "dogi" temast muidu tulnud oleks :wink:

No hobuste ruunamise kohta olen kuulnud, et kui LIIGA vara seda teha, siis kasvavad just toruluud kuidagi liiga pikaks... igastahes miskit moodi pidi see mõjutama arengut... kas see varane steriliseerimine ei või kah kuidagi arengut mõjutada... See oli lihtsalt uitmõte... Äkki oleks hoopiski pisemaks jäänud kui praegu on.
Parimate soovidega......

(koja toetaja) & JRT Milvi
Kasutaja avatar

PostitusPostitas JanneO » 02 Mai 2010 22:15

Varane (st. puberteedieelne) kastreerimine ja steriliseerimine mõjutavad tõepoolest pikkade toruluude kasvu. On leitud, et varakult steriliseeritud/kastreeritud loomadel kasvavad pikad toruluud kauem, st. pikemaks. Välimiku seisukohalt võime saada pikemate jalgadega looma. Samas, välimik on väga suurel määral determineeritud geenidega ja pikemad jalad on seda vaid pisut, mitte tohutult palju.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas karvik » 03 Mai 2010 00:41

Üks inimene, keda ma tean omavat enne esimest jooksukat steriliseeritud emast asiaati ja tema koera turi mõõdeti 79 cm, oli näitusel kõige kõrgem kõigist kohalolnud koertest (ka isastest). Kasvas ta tõesti hirmkaua ja jalad on pikad :D . Hakka või usukuma :P

Mine Dobermann -

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline