Millised on tunnustust väärivaimad kennelid?

- pikk terav nina - alati kõigeks valmis
Mr. Nii-Lahe, Porgand-Siia & Kauss-Täita

Millised on tunnustust väärivaimad kennelid?

PostitusPostitas lõvi » 17 Veebr 2010 00:43

Millised on teie arvates tunnustust väärivaimad kennelid aegada algusest kuni tänaseni, pidades silmas just dobermanni algupära säilitamist ehk tööomadusi?

Sir Winston & lambad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas airepiret » 17 Veebr 2010 00:47

Ehk siis - peaks muutma pealkirja - millised on tunustust väärimaivad dobermannikennelid? Ainult et - millist tunnustust? Kas kutsikate arvu, näituse või töötulemuste poolest?
Vähemalt ÜKS buldog peab majas olema.

Mr. Nii-Lahe, Porgand-Siia & Kauss-Täita

Re: Millised on tunnustust väärivaimad kennelid?

PostitusPostitas lõvi » 17 Veebr 2010 01:19

lõvi kirjutas:Millised on teie arvates tunnustust väärivaimad kennelid aegada algusest kuni tänaseni, pidades silmas just dobermanni algupära säilitamist ehk tööomadusi?

Siin on Su vastus AP.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas õelusejumalanna » 17 Veebr 2010 02:13

lõvi kirjutas:Millised on teie arvates tunnustust väärivaimad kennelid aegada algusest kuni tänaseni, pidades silmas just dobermanni algupära säilitamist ehk tööomadusi?

Kas võiks küsida, et mida täpsemalt silmas peetakse... kaitsetööd?
Everyone around you was corrupted

admin
Kasutaja avatar

PostitusPostitas ziil » 17 Veebr 2010 10:30

Dobermannikirjandust ikka on. Huvi korral saab sealt vaadata ja lugeda, millised kennelid on läbi ajaloo suuremaid rolle mänginud.
Ka internetist leiab nii mõndagi.

Kui ma ei eksi, siis maailma tituleerituim kennel on Itaaliast Campovalano, omanik G. Prosperi.
Tänapäeva osas mu meelest kõik üsna suhteline - ehk tibusid loetakse...
KOER - minu hea tuju ametlik maaletooja

Kasutaja avatar

PostitusPostitas maris » 17 Veebr 2010 10:41

http://www.dobermann.com/ ja http://www.dobermann-review.com/ on ilmselt mahukaima infoga kodukad. Edu läbitöötamisel :).
Koer autos? Meil ka! Sakste koerad sõidavad turvaliselt Variocage puuris.

BH KK3 IPO3
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Mary » 17 Veebr 2010 13:21

Linkidest soovitaks veel working-dog.eu -d, näiteks dobermannide meistrikate tulemustest saab seal ka kenasti sugupuudesse surfama siirduda.

ziil kirjutas:Kui ma ei eksi, siis maailma tituleerituim kennel on Itaaliast Campovalano, omanik G. Prosperi.

Kuna teema esimeses postituses on mainitud tööomadusi ja nende säilitamist, siis tahtmata kedagi solvata pean siiski tunnistama, et tutvudes Campovalano kenneli kodulehe ja koerte tulemustega mujal ei leidnud isiklikult küll kahe asja vahel märkimisväärset seost. Näiteks ka kenneli tähtsamate kasvandike kohta on kirjutatud ülevaates ei ole tööomadustest sõnagi mainitud.
humans are consistently inconsistent

Mannid aastast'90
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Gaidah » 17 Veebr 2010 13:55

Nujah, ega see IPO või SchH tulemus, et kasvõi INT CH kätte saada pole ju miskine tulemus... :roll:
Parimate soovidega......

Kasutaja avatar

PostitusPostitas katleen » 17 Veebr 2010 14:00

INT CH saamiseks tehtud IPO-1 pole mingi TÖÖkoera tunnus.
I might be cruel heartless BITCH... but at least I'm GOOD at it!

Mannid aastast'90
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Gaidah » 17 Veebr 2010 14:25

katleen kirjutas:INT CH saamiseks tehtud IPO-1 pole mingi TÖÖkoera tunnus.

Nujah, ega 3 aste pole ju kah mingi tulemus... pole ju tööliin.
Parimate soovidega......

admin
Kasutaja avatar

PostitusPostitas ziil » 17 Veebr 2010 14:35

IPO1-2 pole töökatsed. Hmm... IPO3 on? :irw:
Või kui mõelda päris töökoeri, kes reaalselt tööd teevad mitte sportkoeri... siis kes meist neist kennelitest oskab rääkida?

Kui Mari pisut ringi vaatab, leiab ta ka küll IPO3/SchH3 Campovalanosid - kui see on see, mida otsid ja määrab. See kennel on kindlasti austust väärt ja kes julgeb vastupidi öelda, on kas väga rumal või lihtsalt puudulike teadmistega dobermannidest.

PS. Pls otsib vähemasti kenneli enda kodukalt infot :roll:
Itaalias kodulehed pole just väga 'levinud' ja mitmete tähtsate kennelite kohta neid peaaegu kas pole või on väga üldised.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas maris » 17 Veebr 2010 15:14

Mary kirjutas:näiteks dobermannide meistrikate tulemustest saab seal ka kenasti sugupuudesse surfama siirduda.

Mona v Edertal - mis teeb sellest koerast pigem töö(liini)koera ;)?

Kasutaja avatar

PostitusPostitas maris » 17 Veebr 2010 15:21

Üks süvenemist vääriv kodukas veel: http://www.sdy.fi/jalostus/ (soomekeelne).

BH KK3 IPO3
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Mary » 17 Veebr 2010 17:41

ziil kirjutas:Kui Mari pisut ringi vaatab, leiab ta ka küll IPO3/SchH3 Campovalanosid - kui see on see, mida otsid ja määrab. See kennel on kindlasti austust väärt ja kes julgeb vastupidi öelda, on kas väga rumal või lihtsalt puudulike teadmistega dobermannidest.

Tulles veelkord tagasi teema alguse juurde, siis küsitud oli - pidades silmas just dobermanni algupära säilitamist ehk tööomadusi - ja sellest lähtus ka minu kommentaar, mitte sellest, kas mõni kennel on mõnes muus mõttes austust vääriv või ei ole. Ma usun, et olen oma arvamuse kujundamiseks täiesti piisavalt ringi vaadanud, kusjuures jälgin ka teisi detaile kui IPO3/SchH3 tulemuste olemasolu ;) (kuigi ka neid omavate koerte % on tõepoolest üks näitajaid). Igaks juhuks ütlen, et mul ei ole nimetatud kenneli vastu midagi, kindlasti on seal ilusad ja toredad dobermannid, kes on kellegi jaoks täpselt see, mida ta otsib. Lihtsalt oluline on tähele panna, mis see "miski" iga inimese jaoks just on.

Lihtsalt silmaringi laiendamiseks küsin, et ehk keegi tooks võrdluseks näiteid dobermannikennelitest, kus kasvandikud on mingil (näiteks näituse) alal läbi löönud, kuid tööomaduste säilitamisele tähelepanu ei pöörata?

admin
Kasutaja avatar

PostitusPostitas ziil » 17 Veebr 2010 18:08

pidades silmas just dobermanni algupära säilitamist ehk tööomadusi

Justnimelt, Mary.
Kui lähtuda sellest, mitte ainult vaadata vaid päris tipp-sportdobermanne.
Kas sul on vastupidist infot antud kenneli kohta?

See on ainuke kennel, mida oskan välja tuua sellises teemapüstituses - tegemist on faktiga.
Muu kõik on juba vägagi subjektiivne.

PS. Minu meelest tööomaduste säilitamine kenneli poolt ja nende ära kasutamine omanike poolt on 2 erinevat asja.

Keskaja mees

PostitusPostitas Aivo » 17 Veebr 2010 19:04

:irw:

Mõtlesin, et panengi ainult selle näo ja ei rohkemat, sest lugesin ja sain südamest naerda. Aga siis jälle mõtlesin, et keegi paneb raudselt seda nägu pahaks .

Vaadates dialoogi räägib üks aiast ja teine aiaaugust. Vaadates, mida silmas peetakse saan aru, et Mary räägib ühtedest omadustest , päris paljud hoopis muudest "töö"omadustest ja nii se vaidlus hakkabki.

Selleks, et mitte veel hoopis kolmadast asjast mitte lõhkuma hakata küsiks paar täpsustavat küsimust:

Mida teemaalgataja Lõvi peab silmas tööomaduste all, mida oleks vaja säilitada? Mis on need omadused, mis on tööd silmas pidades säilumist väärt.

Ja siis küsiks realt hoogsalt argumenteerima läinud dobermannistilt, et mida nemad mõtlevad tööomaduste all ning mida nad peavad silmas selle all, kui ütlevad, et konkreetne või mõni muu kennel jälgib tööomaduste säilumist. MIs on need konkreetsed sammud, millega kennel üritab neid tööomadusi säilitada.

Vaat probleem u selles, et kui ei argumenteeri, siis tudubki arvamus lihtsalt subjektiivne, et näe mulle meeldib see kennel või mulle teine.

Minu arust on need üsnagi olulised momendid. Muidu võib ju lõpmatuseni vaielda. Ühele meeldib hernesupp ning teisele hoopis kapsasupp.

Näiteks , kui ma küsiks Kivimäel elava tädi Maali käest, et millised kennelid jälgivad tööomadusi, siis tema ütleks, et pole vahet igast kennelist saab tapjadobermanni, kes on tõeline töökoer. Tema põhjendus tugineks teadmisel, et naabertänavas elab üks dobermann, kes olla kedagi näksanud ning filmides jooksevad ka ringi purevad koerad. Ja tädi vaatevinkel oleks ju igati õigustatud.

Rääkides tööomadustest, siis minu platsil käis varrukat tegemas üks 7 kuune kutsikas (mitte küll kahjuks dobermann) ta tegi oma neljandat varrukatrenni elus. Koer näitas supersaaki, viimase peal agressioonikäitumist ning andes võimaluse kanaliseeris selle pika maa pealt rahulikku haardesse, mille ta võtiis ründavalt varrukamehelt. Polnud mingit närvilisust. Ja isegi koera lüües ja koormates püsis haare täiesti rahulik ning koer ainult võitles vastu hetkekski kõhklemata. Ei pidanud jooksma 2 kuud kaltsuga ja siis 2 kuud nutsuga ja siis 2 kuud padjaga ja siis kanaliseerima ja kanaliseeerima ja kanaliseerima jne ja rahustama jne. Ma siis näitasin seda tööd ühele ka siin foorumis sõna võtvale dobermanniomanikule ning ma ütlesin, et näe need on head tööomadused. Et näe tavaliselt läheb selle saavutamiseks ca. aasta aega ja raha, kuid konkreetne koer teeb seda ise ja kutsikast peast. Ja siis see dobermannist ütles, et on jah lahe. Ma siis küsisin vastu, et miks ta kogu aeg mulle tööomadustes vastu vaidleb, kui ma ütlen, et see või teine koer pole piisavalt hea. Tema siis vastas, et näe, tema polnud sellist koera enne näinud ning seetõttu ei kujutanud ette, et mida tõeliste tööomaduste all mõeldakse. Mina pean tunnistama, et ma olen selliseid asju juba tükk aega tagasi näinud ning korduvalt. Ja kui ma ütlen, et näe see on nii või see on naa, siis kohalikud vadlevad nii, et sülge lendab, aga ise pole tegelikult midagi näinud ainult kujutavad ette. See panebki paika raskuskeskme, et mis on kellegi jaoks tööomadus. KAs tööomadus on see, et koer tirib rihma otsas kontrollimatult ja tahab vastujalutajaid hammustada? Või on see hoopis midagi muud? Tõin lihtsalt antud näite selleks, et küsida, mida küsija teada tahtis ning mida vastajad nii tuliselt vaidlevad.

Kui mingeid vastuseid tuleb, siis saab ehk edasi arutada.

& "nunnudobermannid"
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Mare23 » 17 Veebr 2010 20:41

Noh, ilmselt pidas Aivo oma näites silmas mind... Kuigi ma ei mäleta, et ma talle KOGU AEG tööomaduste koha pealt vastu oleksin vaielnud. :)
Aga... antud koera puhul on lisaks heale materjalile tegemist ka hea ja väga teadliku omanikuga, kes suure osa eeltööst (2 kuud kaltsuga, 2 kuud nutsuga ja 2 kuud padjaga) oli enne ise ära teinud... Ehk kogu see 40% tulemusest, mis Aivo enda loengu andmetel kutsikaea õpetus annab, oli realiseeritud.
Kahjuks on meie (kaugemate maade kohta ei tea sõna võtta) doberiomanike hulgas selliseid teadlikke omanikke liiga vähe - kui üldse on keegi peale Aivo ja Mari...? :wink: Nii et kogu meie (ehk mulle näha oleva) doberipopulatsiooni tulemustest/töövõimekusest on praktiliselt 40% a priori läinud. Ülejäänud 60% ja see ka enamasti vaid osaliselt realiseerituna (mitte koerte, vaid just omanike ja ka osalt koolitajate teadmiste/oskuste puudumise tõttu) tõesti ei anna ehk tasemelt maailma tipptöökoertega enam võrrelda. Nii et veidi peab lisaks koera taustale arvestama ka omaniku taustaga.
EHk see, kui hästi kennel oma aretustöös tööomadusi ka ei üritaks arendada-säilitada, kui selle realiseerijaid ei ole, pole ka maailmaklassi tulemust.

admin
Kasutaja avatar

PostitusPostitas ziil » 17 Veebr 2010 22:05

Eks see olenegi, mis mastaabis kõike vaadata - Eesti, Euroopa või kogu maailm.
Kas mingit konkreetset sihtgruppi dobermannidest või üdiselt. Kas praegu või kaugemas ajaloos.
Dobermannide ajalugu on just selline nagu ta on. Selle kohta leiab infot Marise poolt antud linkidelt. Sellest on kirjutatud raamatuid palju targemate inimeste poolt, kui seda antud valdkonnas olen mina.

Kellegi halvustamiseks või kõrvust tõstmiseks pole mul ei kogemusi ega teadmisi ja seepärast seda ka ei tee.
Austan ka foorumis arutelu kaaslasi sõltumata kas nende arvamused minuga ühtivad või ei - kindlasti ei naera kellegi üle. Vaielda pole midagi.

Selgituseks - minu poolt välja toodud kennel oli fakti järgi kui kõige tituleeritum (fakt!), mis sobib foorumlase poolt algatatud väga üldisse teema arutellu kui aluseks võtta 'kõige' ja TOP.

Keskaja mees

PostitusPostitas Aivo » 17 Veebr 2010 22:28

Aiaiai Mare - Mare ja mina juba hakkasin ekslikult lootma, et sa tõesti said asjadest aru. Üks teema on koera arendamine kutsikast peast, teine teema koera materjal. Kui me räägime teemal, et koer näitab 7 kuuselt väga head agressiooni ning kanaliseerib selle tõeliselt mõnusasse rahulikku haardesse ja seda kohe suure varrukaga, siis see näitab ikka küll koera materjali mitte kutsikaeas tehtut. Pean tunnistama, et mina oma koeraga tegin küll kutsikast peast ikka igatsugu trikke, aga samale tasemele ei küündinud ta isegi unenägudes.

ziil kirjutas:Selgituseks - minu poolt välja toodud kennel oli fakti järgi kui kõige tituleeritum (fakt!), mis sobib foorumlase poolt algatatud väga üldisse teema arutellu kui aluseks võtta 'kõige' ja TOP.

Kas sellest kommentaarist tuleb mõista, et sa tegelikult ei rääkinudki üldse mingitest tööomadustest vaid hoopis väga häid näituse koeri kasvatavast kennelist. Pean uuesti lugema. Mulle jäi küll mulje, et dialoog hakkas arenema just tööomaduste osas.

Ma kordaks oma küsimust, et mida peavad lugupeetavad siis ikkagi nendeks tööomadusteks ning nende tagamise meetmeteks. Kui saaks mingigi vastuse saaks edasi arutada

Keskaja mees

PostitusPostitas Aivo » 17 Veebr 2010 23:15

Teema algatajale vastaks, et kui rääkida tänase päeva kontekstis tööomaduste säilitamisest, siis võiks mainida selliseid kenneleid nagu:

Edertal, Briska's, Ascomannis, Burghof, Burgstätte, Haus Riback.

Kindlasti oskab Mari siia veel mõned juurde lisada.

admin
Kasutaja avatar

PostitusPostitas ziil » 18 Veebr 2010 00:14

Sportkoerte kenneleid on päris palju.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas õelusejumalanna » 18 Veebr 2010 01:43

EDÜ lehelt...
Ta teadis, millist koera ta vajas: valve- ja kaitsekoera, kellel on tugevad lõuad, hea haistmismeel, julgus, tugevus ja hästi arenenud kaitseinstinkt. Anatoomiale ta suurt tähelepanu ei pööranud, ennekõike huvitas teda koera iseloom ja selle arendamine. Tal õnnestuski aretada hea kaitseinstinktiga koerad, mistõttu see tõug hiljem vägagi populaarseks sai. Tema koerad olid kuulsad iseloomu tugevuse ja hammaste kasutamise oskuste poolest.

ja veel...
Edasiseks aretuseks jättis Louis Dobermann endale neli koera: Rambo, Lux, Landgraf ja Schnuppe. Neid ei nimetatud ametlikult veel dobermannideks, vaid lihtsalt Dobermanni koerteks. Schnuppe oli esimene dobermann, kes registreeriti Saksa Dobermannide Klubis. Tänapäeva dobermanniga oli tal vähe ühist, seda nii välimuselt kui iseloomu poolest.
Everyone around you was corrupted

& "nunnudobermannid"
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Mare23 » 18 Veebr 2010 09:40

[quote="Aivo"]Aiaiai Mare - Mare ja mina juba hakkasin ekslikult lootma, et sa tõesti said asjadest aru. Üks teema on koera arendamine kutsikast peast, teine teema koera materjal. Kui me räägime teemal, et koer näitab 7 kuuselt väga head agressiooni ning kanaliseerib selle tõeliselt mõnusasse rahulikku haardesse ja seda kohe suure varrukaga, siis see näitab ikka küll koera materjali mitte kutsikaeas tehtut. Pean tunnistama, et mina oma koeraga tegin küll kutsikast peast ikka igatsugu trikke, aga samale tasemele ei küündinud ta isegi unenägudes.

Ega ma öelnudki, et AINULT omaniku töös asi kinni - materjal on ka tõsiselt hea.
Tahtsin lihtsalt öelda, et LISAKS materjalile on lõpptulemuses VÄGA suur osa ka omaniku tööl. Kui seda ikka pole, pole ka tulemust, olgu koer kui hea tahes.

PostitusPostitas Mims » 18 Veebr 2010 10:02

Mare23 kirjutas: LISAKS materjalile on lõpptulemuses VÄGA suur osa ka omaniku tööl. Kui seda ikka pole, pole ka tulemust, olgu koer kui hea tahes.

sorry pole küll dobinimnene aga eeldan(parandage kui valesti eeldan), et see "on või ei ole" teema sarnane tõugudest olenemata.
isiklikult on ka nüüd õnne tunda mida tähendab "lihtsalt on looduse poolt". sellisel juhul ei ole vaja ei kahte kuud eeltööd ega omaniku teadmisi.
ära aja sassi tulemusteni jõudmist ja just seda "lihtsalt on" olekut. sellist koera pole vaja eriti turgutada kutsikast peast(eriti kui kasvataja on ka vajalikud esmaliigutused teinud), sellist koera annab lihtsalt tehnilise teadmatusega edaspidi tuksi keerata ja tema omadusi pärssida. (seda viimast saab mul ka "õnn" olla teha kindlasti :D )

Keskaja mees

PostitusPostitas Aivo » 18 Veebr 2010 10:30

Kuna keegi väga ei kirjuta midagi sellest, mis on tööomadused ning kuidas neid säilitatatkse kennelites, siis kirjutan vähemalt oma seisukoha.

Ma jagaksin teenistuskoera tööomadused järgmistesse kategooriatesse.

1. Nö. sportkoer või koer kellega soovitakse MM-le minna. Sellisel koeral peavad olema sedavõrd head looduslikud eeldused, et võrreldes teiste koertega oleks võimalik võimalikult lühikest teed pidi jõuda võimalikult kõrgete tulemusteni. Lihtne näide on see mida ma tõin eelpool selle 7 kuuse kutsika kohta. Ehk on väga suur vahe kas sa jõuad treeningutel samasse punkti kolme trenniga või pool aastat vältava protsessiga. See on suur vahe ajas ja rahas. Kui jõuad tänu koeramaterjalile kiiremini edasi, siis jääb oluliselt rohkem aega lihvimiseks ning häälestamiseks ning edu on kindlamalt tagatud. Kui selles kategoorias vaadata dobermanne, siis kahjuks peab tõdema, et n. näituseliini kennelitest pole midagi võtta. Teisisõnu võid leida eredaid sähvatusi , aga see on sama, mis mängiks lotot. Ehk võib õnnestuda aga protsent on väga väike. Võtes malide või tööliini sakslaste hulgast on tõenäosus protsent kordades suurem

2. tase on nö. tõustandardijärgne tase ehk soovid koera, kes oleks sellina nagu standardis on kirjas ehk laias laastus teenistuskoer. Mina näen selle kriteeriumi all dobermanni, kellel on olemas hea saagiinstinkt, hea kaitseinstinkti käitumine, kes on enesekindel ning julge ning kelle pea kestab ning ta suudab rahuneda. Tegelikult nagu väga lihtne loetelu ning pole midagi keerulist. Neid näitajaid ning nende olemasolu on võimalik kontrollida ainult treening ning võistlussituatsioonis. Need ei tule välja kutsika katsetena kodustes tingimustes. Osad asjad tulevad , aga tervikliku pildi saab ikkagi ainult kui jälgida koera a'la aasta vanuses ja siis näiteks 2 -3 aasta vanuses. Paratamatult ilmnevad puudujäägid ainult äärmuslikes tingimustes. Ehk selleks, et veenduda ühe või teise iseloomuomaduse olemasolus peab midagi äärmuslikumat tegema. Teisisõnu. Kui dobermann töötab patrullis ning on politseikoer, siis tema iseloomuomadused ei ilmne mitte autos kaasasõitmisel või vormis mehe kõrval jalutades, vaid reaalses töös, kus ta näiteks peab mitu tundi päevas otsima narkootikume või jälitama pikemat aega kurjategijat ning säilitama töövõime. Sarnase näitena tooksin välja ka tavapärase treeningu, ehk näiteks lihtsalt kuulekust või päästet treenides ei pruugi tavatingimustespuudujäägid üldse ilmneda, sest töö on liiga pinnapealne. Kaitseosas tulevad puudused oluliselt kiiremini välja.

Kui nüüd rääkida tööomaduste säilitamisest ning kennelitest, mis seda üritavad säilitada, siis kui me räägime sportkoertest, sisi on rida kenneleid , kes vähemalt üritavad seda. Osad edukamalt osad vähem edukalt. Igal juhul aga saab neist kennelitest neid nö. teisele tasemele vastavaid koeri, sest konkreetsed aretajad ju pööravad ennekõike tähelepanu just iseloomule.

Kui nüüd rääkida nö. näituseliinidest või näitusekennelitest, siis see, et mõnel koeral on IPO 3 tulemus ei näita muhvigi. Kui meil on Eestis näiteks dobermann, kelle paberid on käinud Poolas või Venemaal ja koer on saanud kirja IPO 1 tulemuse, kas seetõttu võib öelda, et antud kennel tegeleb tööomadustega? Või okei. Kui 1 ei lähe arvesse, siis kui on näiteks 3 saavutatud samal moel, et siis nagu on tegija või? Ma olen sõitnud ka jalgrattaga üle 60 km/tunnis. Kas ma olen siis nagu rattasportlane või mul on head eeldused rattasporti harrastada või hea üüsiline vorm? Tegelikult ju päris kiire sõit. Tõsi ma sõitsin mäest alla ja tegelikult ka vaba käiguga, sest ei julgenud vändata hoogu juurde, aga kiiruse sain kätte.

Seda, et kennel tõesti jälgib aretuses tööomadusi ning üritab neid säilitada näitab ikkagi ennekõike see, mida ta ise selles suunas teha üritab. Ehk näiteks kui ta kodulehel räägib, et koertel on kõigil ilus pea ja kael ning kena selg, sisi tõenäoliselt selle jutuga õnnestub tal koeri müüa ainult näituseinimestele ning seega ta ei saa töö poolelt mingit adekvaatset tagasisidet. Seetõttu ei saa ta ka aretuses seda poolt jälgida, sest pole ju lihtsalt infot. Kui ta kodulehel ja ka teisi kanaleid pidi promob ka töö poolt jne, siis on vähemalt lootust, et ehk keegi satub kellegi kätte, kes tõesti midagi teeb.

See, kui hästi konkreetne aretaja oma töös on õnnestunud on näha tulemustest. Ehk kas see nn. tööomaduste jälgimine on ainult mull või ta teeb seda ka tegelikult. Seda aga on näha justnimelt võistluste tulemustest. Iseenesest IPO tulemus dobermannil ei näita Euroopa mastaabis väga midagi, sest nagu öeldud kõik on ostetav. Kui aga konkreetsest kennelist võetakse koeri juba mitu ning käiakse nendega ka suurematel võistlustel, siis see näitab, et inimesed, kes hindavad aega ja tööd on usaldanud konkreetse kenneli aretust ning võtnud sealt endale kutsika, et tema peale aega raisata. see näitabki, et tõesti tehtud tööd võib usalada.
Pean kurbusega tõdema, et esimese hooga ei tule küll meelde ühtegi näituse poole suunatud dobermanni kennelit , kelle võiks siin positiivse näitena välja tuua. Teisisõnu see tähendabki, et kui lihtsalt öelda, et vot see ja see kennel on hullu jälginud tööomadsi, sisi see on lihtsalt suust tulev soe aur, mida välja lastakse. Tegelikku tõepõhja selell pole. Võttes konkreetsest kennelist koera pead arvestama detailiga, et võimalusega 8 : 2 le sa saad ilusa koera, kellega saad näitusel läbi lüüa ja tõenäosusega 1 : 20 le saad koera, kellega tasuks trenni teha selle nimel et minna ka kuhugi võistlema. See ei tähenda veel, et antud kennelit tuleks kuidagi halvustada, või et ta oleks kuidagi kehv kennel. Lihtsalt analoogselt teistele paljudele kennelitele ei peeta tööomadusi oluliseks vaid lihtsalt kaasnevaks asjaoluks, millega äkki joppab.

Kui veel räkida IPo 3-st, siis võtame või Eesti näite. Kui inimene tahab müüa kutsikaid ning toob kuskilt piiri tagant kohtuniku, leiab sobiva varrukamehe, teeb metsas IPO 3 või SchH 3 ning promob sisi kutsikaid kui häid töökoeri, siis kas nad seda ikka on ja kas konkreetne kennel ikka nagu jälgib tööomadusi või on kogu teema eesmärk lihtsalt müüa rohkem kutsikaid ja müüa neid võimalusel kallima hinnaga.

Fenna & Ruudi
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Aino » 18 Veebr 2010 10:44

Ma tahaksin väga teada, mis tõugu koer see 7 kuune on? Mul on küll silme ees üks sobivas vanuses, aga ei ole kindel. Kas on tõsi, et see kutsikas ei ole ühestki nn tunnustatud töökoera tõust, st ei sakslane ega belglane?

Kasutaja avatar

PostitusPostitas katleen » 18 Veebr 2010 10:47

Mina dobermannindusest lahkuva inimesena võin defineerida, mida MINA pean töökoeraks-koera, kes võistleb edukalt, avalikult ja järjepidevalt kõrgemates astes. Minu jaoks Eestis ei ole töökoera TT-ga dobermanni. See on puhtalt minu arvamus, minu jaoks on näitusedobermann ja töödobermann täiesti erinevad asjad. Töökoer hakkab tõutunnistusest. Heade näituseliinidega ülekaalulised dobermannid ei saa olla head töökoerad.
Näitusekoerale tehtud IPO-1 (vahel ka 2 ja 3) ei pea ma töökoera omaduseks. Minu jaoks ei näita Ch-rivi taga see lühend midagi. Sama moodi nagu ZTP tulemused ei ole minu jaoks midagi väärt, pärast seda kui ma ühel korral nägin kuidas neid saavutada saab. Aga edu!

Kasutaja avatar

PostitusPostitas maris » 18 Veebr 2010 12:29

Aivo kirjutas:Veel üks kommentaar saksa lambakoerte teemal siia dobermannide alla. Minu arust on kulda väärt sõnad need, mida ütles viimases saksa lambakoeras Urve Lageda kommenteerides enda MM-i reisi. Ta kommenteeris tööomadusi ja näituse ja tööliine. Kui sellise arvamuse ütleb välja inimene, kes on ma pakuks Eesti suurim kasvataja teenistuskoerte vallas, siis nendel sõnadel on kahtlemata kaalu. Need võiks panna kuhugi kuldraami sisse.

Äkki alustaks Koertekojast :wink: ? Enamus siinsetest käijatest ei ole ESLÜ liikmed ning ei loe ajakirja.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas maris » 18 Veebr 2010 13:31

Mis hetkest võib mingi kenneli (või miks mitte ka järglasi andva koera) kohta langetada otsuse, et tegemist on selle või teise liiniga või et tema panus on märkimisväärne?

& "nunnudobermannid"
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Mare23 » 18 Veebr 2010 14:58

katleen kirjutas:
töökoerte maailmas olevaid keskmisest paremaid töökoeri ja näitusekoerte maailmas keskmisest paremaid töökoeri

Mis on keskmisest parem?
OT- Kui ma jooksen aastas oma lõbuks 4 maratoni, kas ma saan ennast siis tippsportlaseks lugeda? Tõsi, see eeldab läbimõeldud ja järjepidevat treeningut, aga ma ei ole TIPPsportlane. Ma kahtlen, kas ma üldse olen sportlane , olen ilmselt niisama jooksusõber. keskmisest parem?

Ka töökoerte hulgas eristuvad "tavalised" töökoerad ja tippsportkoerad...
Mitte iga tööliini koer ei ole MM-il tipus.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas katleen » 18 Veebr 2010 15:00

Minu nägemusel pole Eesti dobermannide hulgas ei "tavalisi" töökoeri ega ammugi tippsportkoeri.

BH KK3 IPO3
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Mary » 18 Veebr 2010 15:05

ziil kirjutas:Selgituseks - minu poolt välja toodud kennel oli fakti järgi kui kõige tituleeritum (fakt!), mis sobib foorumlase poolt algatatud väga üldisse teema arutellu kui aluseks võtta 'kõige' ja TOP.

Kuigi teema on juba omasoodu mujale veerenud, siis ma tuleks selle koha juurde korraks tagasi. Rõhutan igaks juhuks veelkord, et mul ei ole konkreetse kenneli vastu mitte midagi, aga faktidest rääkides on samasugune fakt ka see, et tööomaduste säilitamisele viitavalt tituleeritud ta ju ei ole. St ma tõesti ei kujuta ette, kuidas saaks tööomaduste säilimist tõestada kuidagi muudmoodi kui spordi- või tööpoolel saavutatud tulemuste abil ehk siis IPO/SchH/VPG/Ring tulemused, samade alade tulemused võistlustelt, samade alade tulemused suurvõistlustelt, töötšempionitiitlid, reaalset tööd (a la politsei) tegevate koerte arv, reaalselt tööd tegevate koerte tulemused neile omastelt eksamitelt/võistlustelt. Kui aretusvalikute tegemine nendel tulemustel ei põhine (siinkohal pean silmas küll laiemalt vaatamist kui emase+isase koera omadused/tulemused), siis ei saa küll rääkida mingist tööomaduste "säilitamist", paremal juhul ehk "säilimisest", kuigi nagu elu näitab, piisavalt stabiilselt need omadused ilma selektsioonita paraku säilima ei kipu.

& "nunnudobermannid"
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Mare23 » 18 Veebr 2010 15:05

Ega keegi polegi eriti vastupidist väitnud... Sest Aivo koer pole ju ka kellegi sportkoer... :wink:

See siin oli Katleenile vastuseks...

Kasutaja avatar

PostitusPostitas katleen » 18 Veebr 2010 15:08

Minu jaoks näitab Aivo koer koolitaja taset. Andke mulle andeks, aga kui koolitajatel enestel pole ka võistlevaid koeri ette näidata, siis SORRY.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas maris » 18 Veebr 2010 15:28

Keskaja mees

PostitusPostitas Aivo » 18 Veebr 2010 16:04

No kuulge, mis sportkoertest me räägime. Teema püstitaja küsis, et kas keegi oskab nimetada kenneleid, mis pööravad rohkem tähelepanu dobermannide tõuomastele tööomadustele.
Jutt pole kaugeltki mitte sportkoertest. Kui oletada, et antud teemaarendust lugev inimene tahaks võtta endale kuskilt kennelist koera, kellega mitte niivõrd näitusele minna, kuivõrd trenni teha ja kasvõi Eestis mõnel võistlusel võistelda ja äkki ka võita.
Siis ta loebki, et näe dobermanniinimesed ütlevad, et oh võta kust tahad dobermann on universaalne. Või loevad ülesse suursuguseid piiritaguseid kenneleid, kust tulevad ilusad näituse koerad, aga töötulemustega mingit seost pole. Kui nüüd inimene kuulab ning võtab selle jutu põhjal ja trenniplatsil ulub koer kuud, siis minul on küsimus?

Kas kellegil piinlik ka on, et ta kommenteeris ja soovitas selliselt nagu ta tegi? Või konstateerib lihtsalt et shit happens ja moos. Kutsikatooja aga peab elama järgnevad 10 aastat oma lemmikuga teadmies, et ta ei saanud kaugeltki seda, mida ta tooma läks.

Mina ütleks selle kohta nii, et kui minu käest tuleb inimene küsima, et kuidas traktorit parandada, sisi ma ütlen talle kohe, et ma ei oska küsige selel ja selle inimese käest, mitte ei ütle, et oh ma olen kunagi näinud vanaisa juures traktorit, et vot tee pealt mootori kaas lahti ja keera natuke siit sealt ja hakkabki tööle.

Siit teine küsimus, et kas inimesed, kes niimoodi lampi soovitavad teevad seda süüdimatult või on nad lihtsalt rumalad ja arvavad, et annavad tegelikult hullu kasulikku nõud?

Kasutaja avatar

PostitusPostitas katleen » 18 Veebr 2010 16:16

Vaata Aivo, inimesed tahavad olla hinges head, tunnevad ennast kõrvust tõstetuna, et keegi nende käest traktori parandamiseks nõu küsib. Kuidas sa vastamata jätad? Veel hullem, ütled, et ma ei tea. :irw:

admin
Kasutaja avatar

PostitusPostitas ziil » 18 Veebr 2010 16:33

Õnneks pole seda pattu või siis voorust hingel, et kellegile kunagi üldse midagi ses osas soovitaksin. Ei tunne vajadust.
Iga inimene peab olema nii tark, et mõtleb enne, mida tahab ja vastavalt siis otsustab kust või kellelt küsida. Kui ei ole, siis...........

Keskaja mees

PostitusPostitas Aivo » 18 Veebr 2010 17:10

ziil kirjutas:Õnneks pole seda pattu või siis voorust hingel, et kellegile kunagi üldse midagi ses osas soovitaksin. Ei tunne vajadust.

ziil kirjutas:Kui ma ei eksi, siis maailma tituleerituim kennel on Itaaliast Campovalano, omanik G. Prosperi.

Loen ja loen ja ei saa aru ....

admin
Kasutaja avatar

PostitusPostitas ziil » 18 Veebr 2010 17:14

See on fakt.
Ära pane sõnu suhu.

Keskaja mees

PostitusPostitas Aivo » 18 Veebr 2010 17:40

ziil kirjutas:See on fakt.
Ära pane sõnu suhu.

Milline osa on fakt. See osa, et saa ei anna nõu, see osa, et see mis oli kirjutatud ei olnudki tegelikult sinu kirjutatud või see osa, et konkreetne kennel on tööomadusi jälgiva kennelina tunnustatud.
Ma tegelt ka ei saa aru, mitte et ma noriks.

admin
Kasutaja avatar

PostitusPostitas ziil » 18 Veebr 2010 17:50

Võta kuidas soovid, Aivo...

PostitusPostitas ninasaba » 18 Veebr 2010 17:59

Mims kirjutas:/.../isiklikult on ka nüüd õnne tunda mida tähendab "lihtsalt on looduse poolt". sellisel juhul ei ole vaja ei kahte kuud eeltööd ega omaniku teadmisi.
ära aja sassi tulemusteni jõudmist ja just seda "lihtsalt on" olekut. sellist koera pole vaja eriti turgutada kutsikast peast(eriti kui kasvataja on ka vajalikud esmaliigutused teinud), sellist koera annab lihtsalt tehnilise teadmatusega edaspidi tuksi keerata ja tema omadusi pärssida.
Minu arvamus läheb selles osas lahku - kui koera on nii jubekerge ära rikkuda, et see esialgne silmipimestav valgus sealt enam kusagilt ei paista, siis ... pole ikkagi tegu väga hea materjaliga. Tõeliselt, tõeliselt hea materjal lööb vasta nägu ka hiljem, läbi tehtud vigade, see on just see materjal, mida on raskem nii känkra keerata, et see "lihtsalt on hea" ei paista. Et justnimelt on väga, väga hea materjal see, millega jõuab päris kõrgete tulemusteni mingi esma-omaja, või lausa esimese koera omaja - isegi tema ei suuda seda koera nii vussi keerata. See "õrn portselan", millega proff jõuab maailma tippu, sest ta oskab nii sellega ümber käia, et sanga küljest ära ei muura oma väikese sõrmega - see ehk polegi päris nii hea materjal. Inimestele muidugi meeldib rääkida, et väga palju on omaniku tööst kinni, ja et tehtud töö ei pärandu jne jne - justnimelt nii kipuvad ütlema töökauged ja näituseinimesed. Töö-poolel, nagu mina olen kohanud, pigem räägitakse alati enne koera materjalist, kui kellegi võimetest koera treenerina ...
See näitena toodud noor koer oli ka minu silmale suht pimestava materjaliga (ka täiesti ilma mingite tiitriteta), mingid omadused on väga sarnased ka sellega, mida vaataks jahikoeras.

BH KK3 IPO3
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Mary » 18 Veebr 2010 18:29

ninasaba kirjutas:Minu arvamus läheb selles osas lahku - kui koera on nii jubekerge ära rikkuda, et see esialgne silmipimestav valgus sealt enam kusagilt ei paista, siis ... pole ikkagi tegu väga hea materjaliga.

Hästi öeldud! :)

Keskaja mees

PostitusPostitas Aivo » 18 Veebr 2010 18:36

ziil kirjutas:Võta kuidas soovid, Aivo...

Ma tegelikult ka ei saanud aru, et mis asi on fakt. Miks sa siis ei taha öelda, et mis asi on fakt, kui sa juba kirjutad , et see on fakt. Vabanda minu puuet , aga ma tõesti ei saa aru, mis asi on fakt.

Mannid aastast'90
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Gaidah » 18 Veebr 2010 19:41

Ma nüüd muidugi ei eelda, et minu juttu keegi arvestaks, aga ... ikka kirjutan.
Mulle tundus, et Lõvi küsis erinevate inimeste arvamust, kellele mis kennelid on silma jäänud. Mina küll aru ei saanud, et küsitaks, kust kennelist tasuks võtta kutsikat, et saada võimalikult head TÖÖkoera.

Omaduste säilitamine... et siis kui koer on suuteline mingi X ajaga tegema IPO1-3 aga ei võitle pidevalt tipptasemel, siis pole see märkamist väärt ja pole omaduste sälitamine? OK, meil on CH tiitli saamiseks vaja kõigest KK2... osdes riikides aga ilma IPO-ta ei saagi... ja tehaksegi IPO ära enne näitusekarjääri alustamist...

Ma olen Marega sama meelt, et pühendunud ja oskaja omanik on see, tänu kellele tulevad tulemused...

Ei satu kogemata ükski koer ka reaalselt töötama, valijateks on ikkagi inimesed, kellel on kas isiklikud tutvused või autoriteedid, kelle soovitatud kennelitesse minnakse üleüldse vaatama... On eelarved, mis summade eest saab koeri muretseda jne jne...

Kui nüüd Lõvi tõesti tahtis teada, kuhu minna vaatama koera, kes ei kohku ka vanakurja enda ees, siis ei tea soovitada.
Parimate soovidega......

BH KK3 IPO3
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Mary » 18 Veebr 2010 20:48

maris kirjutas:
Aivo kirjutas:Veel üks kommentaar saksa lambakoerte teemal siia dobermannide alla. Minu arust on kulda väärt sõnad need, mida ütles viimases saksa lambakoeras Urve Lageda kommenteerides enda MM-i reisi. Ta kommenteeris tööomadusi ja näituse ja tööliine. Kui sellise arvamuse ütleb välja inimene, kes on ma pakuks Eesti suurim kasvataja teenistuskoerte vallas, siis nendel sõnadel on kahtlemata kaalu. Need võiks panna kuhugi kuldraami sisse.

Äkki alustaks Koertekojast :wink: ? Enamus siinsetest käijatest ei ole ESLÜ liikmed ning ei loe ajakirja.

Saksa Lambakoeras 3/2009 avaldatud intervjuus WUSVi MM-i teemadel on Urve Lageda vastanud küsimusele "Milliseid mõtteid ja tundeid seekordne MM-l osalemine sinus tekitas?" järgmiselt:

Tänaseks olen ma jõudnud veendumusele, et edaspidi pole näituseliinikoertega WUSV MM-le enam asja. Konkurents on liiga tihe ja tase liiga kõrge. Samas on tänases Eestis tööliini saksa lambakoertest endiselt maksimaalselt nõme arvamus: nad on kõrgete instinktidega, kontrollimatud, ohtlikud "hullud", kes kes söövad ja tapavad kõik, kes neile ette juhtuvad. Ei suudeta kuidagi aru saada, et tööliini koerte kõrgematele instinktidele lisaks on nad aretatud ka juhitavateks ja kontrollitavateks, sest muidu ei saaks nendega ju tööd teha. Ehk teisisõnu lähtub tööliinis aretuseks kasutatava koeramaterjali valik just koolituseesmärgist mitte lihtsalt kõrgetest instinktidest. Samas on levinud ka arvamus, et tööliini koer on kindlasti heade tööomadustega, sest ta on ju TÖÖliinist, mõtlemata sellele kui palju on näituseliini koerte hulgas koledaid, inetuid, tõustandardile mittevastava välimikuga koeri, kes saavad väga kehvi tulemusi NÄITUSTEL!

PostitusPostitas Mims » 18 Veebr 2010 23:00

ninasaba kirjutas:
Mims kirjutas:/.../sellist koera annab lihtsalt tehnilise teadmatusega edaspidi tuksi keerata ja tema omadusi pärssida.
Minu arvamus läheb selles osas lahku - kui koera on nii jubekerge ära rikkuda...

pidasin tegelt sel hetkel silmas mitte koera nö olemuse rikkumist vaid tehnilist rikutust - asendite täpsus ja taoline olenevalt inimese poolsest ebatäpsusest.
aga kui Su postituse peale edasi mõtelda - kui ikka ka päris hea baasiga koera nt arutult laksida lagipähe treeningutel, ahistada järjepidevalt või ajulagedalt siis ma arvan, et annab ka tema geneetilisi eeldusi pärssida. psüühikat annab rikkuda küll ja see vallandab juba järgnevad protsessid.

PostitusPostitas ninasaba » 19 Veebr 2010 00:52

/.../kui ikka ka päris hea baasiga koera nt arutult laksida lagipähe treeningutel,ahistada järjepidevalt või ajulagedalt siis ma arvan, et annab ka tema geneetilisi eeldusi pärssida. psüühikat annab rikkuda küll ja see vallandab juba järgnevad protsessid.

Just, Mims, aga see ongi arulage lõhkumine, millega (minu kogemusel) tegelevad ikka ainult suht väga rumalad inimesed, keda õnneks väga massiliselt ei liigu. Mina ise täiesti rumalana oma elu esimest sportkoera treenides küll oma rumaluses, mis on kohati olnud (ja kahjuks on ka siiani) mõõtmatu ja takkajärgi väga kurb, ei langenud.
Ja selline järjepidev, ajutu koera lõhkumine minu silmis ei ole see, mida ma kerge all silmas pean - just tõin välja, et kui on suht kerge nii kapitaalselt tuksi keerata, niiet sealt enam midagi näha ka pole (selge see, et pime ei näe ka enne rikkumist), ju siis pole väga hea materjal. Samas on ka see psüühika teema huvitav - üks koer võib saada mitmeid kordi teistelt peksa, või elada oma elu esimesed 3 aastat isoleerituses, ketis, ja tal pole ikkagi erilisi probleeme. Samas kui teine koer on selle peale süstlakandidaat. Loomulikult jälle osasid neid omadusi, mis teeb koera selliseks, et ta ühe väga paha kogemuse peale tugevalt oma suhtumist ja käitumist muudab, on jälle ilmselgelt tööks vaja (ma mõtlen kasvõi jahikoerte pealt). Aga jah, ka sportkoera seisukohalt, kui hea koer on koer, kes pole väga kõva (kelle psüühikat on suhtkoht kergem rikkuda kogemata kombel)? Minu silma järgi on väga paljud pehmed koerad ka ebakindlad. Nagu polegi näinud üsna pehmet, väga enesekindlat ja sobivalt ... ülbet, pürgurlikku koera ühes pakis?

PostitusPostitas Mims » 19 Veebr 2010 06:45

ninasaba kirjutas:1)
/.../kui ikka ka päris hea baasiga koera nt arutult laksida lagipähe treeningutel,ahistada järjepidevalt või ajulagedalt siis ma arvan, et annab ka tema geneetilisi eeldusi pärssida. psüühikat annab rikkuda küll ja see vallandab juba järgnevad protsessid.

Just, Mims, aga see ongi arulage lõhkumine, millega (minu kogemusel) tegelevad ikka ainult suht väga rumalad inimesed, keda õnneks väga massiliselt ei liigu....

2)...Aga jah, ka sportkoera seisukohalt, kui hea koer on koer, kes pole väga kõva (kelle psüühikat on suhtkoht kergem rikkuda kogemata kombel)? Minu silma järgi on väga paljud pehmed koerad ka ebakindlad. Nagu polegi näinud üsna pehmet, väga enesekindlat ja sobivalt ... ülbet, pürgurlikku koera ühes pakis?

esimene lõik - mmm tead nii ja naa. siin võib hakata filosoofiliselt pikalt arutama mis asi see jubeheakoer üldse on mingilt maalt ja mis on eesti mõistes massiline. ka nö head koerad on üks natuke parem ja niikaua on parim kuni satub käe alla veel parem. kui nüüd meenutada siis suhtarvus ütleks, et olen näinud päris mitmeid suhteliselt häid koeri keda on suudetud vale käsitlusega oma heast konsistensist välja "tampida".
närvirakud pole taastuvad ka mitte koertel ja ka nendel on süüvivad mälupildid.
ega ülihea koer robot pole keda võiks peetida oma oskamatusega ja too peaks nagu valede liigutuste tagajärgedest ikka ja jälle taastuma.

ma ütleks, et kui siin keegi ennem mainis et kehv koer vabandatakse välja kehva koolitajaga siis mul tundub et on tekkinud tendents - hea koera puudumisega vabandame välja oma puudujääke koolituses, kesist koeratunnetust ja maailmamõistes keskpärast teadmistepagasit :) .

su teine lõik - stabillne ja tugev on ikka vastupidavam. ei tule nagu ka meenutades ette, et pehmusega kaasneks kindlust.

Järgmine

Mine Dobermann -

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline