Kui on juhtkoera vaja...

- populaarsed ja mitte nii populaarsed
Kasutaja avatar

Kui on juhtkoera vaja...

PostitusPostitas inki » 17 Juul 2005 16:19

tere,

üks mu väga lähedane ja kallis inimene hakkab oma nägemist kaotama ja ta tahab endale juhkoera. hetkel on meil 10a labrador, kes on ilmselgelt liiga vana ning kellel pole poegi olnud, nii et tuleb kuskilt leida ja osta üks sobiv kuts. lisaks on selle inimese kindel soov on, et koer oleks kuldne retriiver, mitte labrador.
meil on võimalus tuua koer ungarist, kuid ma kardan, et siis on meil väga kerge nahka üle kõrvade tõmmata, kuna tegemist peab ju olema töökoeraliini ja väga tarkade esivanematega koeraga, aga ma ei usu, et me seda jälgida oskame, ses mõttes, et need nimed ei pruugi ju meile midagi tähendada... :oops:

palun vabandust, et üsna pikk ja segane jutt sai, aga ehk keegi oskab soovitada kas eestist mõnda kuldset, kelle pesakonnast võiks hea juhi leida või siis äkki teab keegi ka ungari kuldsetest midagi või võiks teada kedagi, eks teab.

ja äkki on kellelgi kogemusi juhtidega, kui palju nende koolitamine ja koerad ise maksavad ja veel miljon pisiasja, mille peale ma praegu mõelda ei oskagi :(

ühendust võite võtta ka msnis või meilida aadressil ingrid08@hotmail.com.

mode
Kasutaja avatar

Re: juhtkoera vaja - kust,kuidas,palju maksab jne

PostitusPostitas Dagris » 17 Juul 2005 17:17

ja Caro
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Triinuraanu » 17 Juul 2005 18:38

nii palju, kui mina tean, kutsikat ise otsima/ostma ei pea. üsna suures ulatuses katab kutsika hinna riik, vist oli / hasartmängumaksunõukogu kaudu. kuid kõik peaks jooksma hakkama raviarsti, puude määramise jne asjade kaudu.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas inki » 17 Juul 2005 20:03

tänan teid, selle juhi- ja abikoerte kodukaga olen tutvunud. aga mind huvitab just, et kas sellist võimalust ka on, et koera ostame ise, aga nemad abistavad koolitamisega. sest koera ja koolituse eest peab vist ikka ise maksma, riik ei loe juhtkoeri pimedate abivahendiks nagu valget keppi vms selliseid hädavajalikke abivahendeid, mõni kohalik omavalitsus vbla kompenseerib, a tallinna linn vaevalt. kui, siis enne valimisi vbla :evil:

nii et kui kellelgi veel mingit infot või kogemusi on, ootan huviga :)

mode
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Dagris » 17 Juul 2005 20:56

inki kirjutas:tänan teid, selle juhi- ja abikoerte kodukaga olen tutvunud. aga mind huvitab just, et kas sellist võimalust ka on, et koera ostame ise, aga nemad abistavad koolitamisega.

Ma usun, et seda võib neilt julgesti küsida :wink:

ja Caro
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Triinuraanu » 17 Juul 2005 21:35

seda ma oma kirjaga just ütelda tahtsingi, et riik kompenseerib, aga mitte abivahendite jaoks ettenähtud vahenditest. aga vaevalt, et keegi omavahenditest koera koolitamise ja soetamist takistaks.

PostitusPostitas Muriela » 17 Juul 2005 22:44

mina olen (kõigest) lugenud Soome juhtkoerte kasvatamisest-aretamisest. Valik juhtkoerte koolitusse on paras "kadalipp" ehk koolitusse valitud koertele esitatakse väga suuri nõudmisi. Tervis, iseloom, töötahe, keskendumisvõime jms. Eks ka sellepärast, et koolitus on nii kallis, et pole mõtet hakata igast suvalisest kutsikast juhtkoera tegema. Aga vahest on Eestis tõëpoolest võimalik ise kutsikas hankida?

Igatahes peaks olema Soome juhtkoerakooli leheküljest palju abi. Seal on ka kirjeldatud teste, mida kutsikatele ja noorkoertele :-) tehakse.

http://www.opaskoirakoulu.fi/esittely.htm

Tõu valikut tasuks veel kord kaaluda. Näiteks Soomes ei kasutata kuldseid kuigi palju. Kui neist oleks juhtkoeraks, küll neid siis ka koolitataks... Kunagi jäi meelde, et kuldse-labradori mikse on proovitud, aga praegu kasutatakse valdavas enamuses tööliinidest pärinevaid labradore.
Sinised sokid valgete karvadega, mustad sokid valgete karvadega, valged sokid valgete karvadega- jalad alati soojad!

PostitusPostitas Tripp » 27 Juul 2005 11:38

Ise Sa ilmselt ei suuda seda koera välja õpetada, aga juhtkoerte treeneritel on ilmselt käed-jalad tööd täis kooli koerte õpetamisega. Pealegi leitakse, et parem on kutsikal kusagil teises peres üles kasvada, mitte seal, kus ta tööle hakkab. Põhjus on ilmselt selles, et muidu ta valib endale kellegi teise kutsikana peremeheks, kes temaga kutsikast peast tegeleb, mitte vaegnägija. Labrador on sõber kõigiga, aga ta valib ikkagi kellegi karjajuhiks. Kuldsel ja labradoril on siiski erinev iseloom, nagu asjatundjad väidavad, ja labrador sobivat juhtkoeraks kõige paremini. Tõsi küll, maailmas on igasugust tõugu koeri juhtkoeraks õpetatud. Juhtkoera valides ei piisa tööliini koera valimisest, sest hästiarenenud jahiinstinkt teeb koera juhtkoerana kõlbmatuks. See tööliin peaks olema juhtkoerte liin. Pöördu ikka juhtkoerte kooli nõu saamiseks.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Triinu » 27 Juul 2005 16:12

Võibolla su sõber mõtles kollast labradori- tihti arvatakse et kollane labrador on kuldne retriiver.

Ise on muide ka võimalik välismaalt osta koolitatud juhtkoer- makasab mitusada tuhat krooni.
If you don't own a dog, at least one, there is not necessarily anything wrong with you, but there may be something wrong with your life. (R.Caras)

Triinu & 2 labradori - Berta ja Eddi
http://www.merrilow.ee

Kasutaja avatar

PostitusPostitas inki » 28 Juul 2005 15:59

aitäh kõigile vastuste eest.
tegemist on mu õega ja ta mõtles siiski kuldset, mitte labradori. hetkel meil on labrador, 10 aastane.

vaatab, eile oli tal uus silmaopp, ei tahaks küll midagi ära sõnuda, aga ehk tal siiski lähitulevikus ei ole koera vaja. ehkki eks see väljaõpetamine võtab ka aega jne...

mul sõbranna ütles, et lemmikus oli juhtkoertest artikkel olnud ja seal oli öeldud, et eestis on ka üks terjer ja üks slk juhtkoerad? kas keegi neist teab midagi?

& Karusnahad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Snowblind » 10 Aug 2005 10:22

Üks saksakas jalutab üke naisega Pärnus ringi ja ma olen vaadanud,e t täitsa ilusti teeb oma tööd (kogenematu silm selle koha pealt aga kõik äärekivid ja vöötrajad näidatakse ette ilusti).
If you´re not having fun, you´re not doing it right

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Alice » 10 Aug 2005 14:33

inki kirjutas:mul sõbranna ütles, et lemmikus oli juhtkoertest artikkel olnud ja seal oli öeldud, et eestis on ka üks terjer ja üks slk juhtkoerad? kas keegi neist teab midagi?

Tsitaat ühest artiklist: "Eesti päris esimene juhtkoer ei ole aga Eestis välja õpetatud. Selleks oli hoopis Moskva koertekooli lõpetanud terjer Malõš". Äkki see ongi see terjer?

Artikkel vt http://arhiiv.pohjarannik.ee/article.php?sid=2988

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Alice » 10 Aug 2005 14:35

Juht- ja abikoerte kodulehel on öeldud: "Üksikuid sobilikke koeri on leitud ka teiste tõugude hulgast nagu Airedale terjer (kõige rohkem kasutatud Saksamaal), lühikarvaline kolli, rotveiler, saksa linnukoer, belgia lambakoer, hollandi lambakoer, berni karjakoer jt., kuid nende õpetamine on seotud suurema ajakuluga."

& Thellae
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Kristiina » 10 Aug 2005 17:32

Oled juba juhtkoera leidnud? :?

lömmnägudega admin
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Kirke » 10 Aug 2005 18:18

Alice kirjutas:Tsitaat ühest artiklist: "Eesti päris esimene juhtkoer ei ole aga Eestis välja õpetatud. Selleks oli hoopis Moskva koertekooli lõpetanud terjer Malõš". Äkki see ongi see terjer?

Artikkel vt http://arhiiv.pohjarannik.ee/article.php?sid=2988
Malõšist oli kunagi telekas saade ka - seetõttu teda ilmselt rohkem teatakse.
Igal koeral peab olema kodu - aga igal kodul ei pea olema koera.

rotid & muud loomad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas chilipi » 14 Dets 2009 15:40

Video, mis nagu otsapidi läheks siia teemasse (otsisin sobivat): kuidas hakatakse väiksest peale abikoera koolitama ja mis temast siis hoopis saada võib.

From service dog to SURFice dog
http://www.youtube.com/watch?v=BGODurRfVv4
Whippetid Eestis
Peres whippet, borzoi
Pilt

Kasutaja avatar

PostitusPostitas monika » 16 Dets 2009 17:58

Kindlasti küsi nõu selle ala spetsialistilt, ise hangitud kutsikas ei pruugi oma eeldustelt olla sobilik pimeda juhtkoerana, küll hea sõbra eest :)

Tutvusin juhtkoerte kodulehega veidi ja leidsin enda hämminguks võrdluse labradori ja kuldse retriiveri sobivuse vahel pimeda juhtkoeraks.
kuldne ei sobivat tõus esinevate pärilike haiguste hulga tõttu :o
Ma ei oska esile tuua ühtegi haigust mis kuldset labradorist nii väga eristaks, düsplaasiaprobleemid on labradoridega arvan et võrdsed, epilepsiat esineb ka mõlemil..., mõned nahaprobleemid, kõõm....tõesti ei oska arvata mida on silmas peetud.
labrador on ehk lühema karva tõttu praktilisem hooldada vaegnägijal, ja iseloomult tööks parema - vastupidavama psüühikaga.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas inki » 17 Dets 2009 10:34

Tänan vastuse eest, aga teema pole enam päevakorras :)

Õel on juba umbes aasta olnud Roosi, armas pisikest kasvu labradorineiu, kes õega kõikides võimalikes ja võimatutes kohtades kaasas käib ja teda juhib :)

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Heili » 02 Sept 2010 15:13

ma ei taha uue teemat teha, aga kas Kojas on kedagi, kes teab mõnda juht-ja abikoertega tegelevate isikute kontakte. Netipäringute abil leitud meilidele paraku vastuseid pole tulnud, v-o on aegunud. Soovitav privas, et mitte foorumiruumi risustada.
Tarkus tuleb meieni sageli valuliselt ja väikeste osade kaupa.

PostitusPostitas JoosepK » 25 Sept 2010 16:35

Tere!

Kirjutan Teile siia juhtkoertest, nende kättesaadavusest ja kõigest muust. Olen ise juhtkoertega väga tihedalt seotud. Minu elukaaslane on koerakasutaja ja ise olen koerte ja nende kasutajate koostöö sujundaja, mitte treener.

Koera eesmärk:
Anda pimedale või vaegnägijale teistest inimestest sõltumatult liikumisvõimalus. Koerakasutaja üldiselt ei vaja teiste inimeste mingisugust abi tavapäraste marsuutide läbimisel. Koera võib vabalt õpetada inimest üksi ilma saatajate viima tööle, poodi, bussijaama jne kohtadesse.

Juhtkoeratõug:
Siledakarvaline labrador, mõnikord on saksa lambakoer, välismaal kasutatakse ka labraduudeleid – labradori ja puudli segaverelist.

Koertekoolitus:
Koeri koolitatakse u. 6 kuud. Koer oskab: hoida otsesuunda, jääda kõnnitee servades seisma. Otsida: pinki, treppi, sebra, ust, bussiust jpm. Tunneb vasakut ja paremat poolt. Viib kasutajat ohutult takistusest mõõda. Samuti annab koer kasutajale mahakukkunud asjad otse kätte nii, et pime või vaegnägija ei pea ise neid maapealt kobama hakkama. Samuti võib koera õpetada otsima kadunud asju. Või siis asju, mille kätteleidmisega pime üksinda hakkama ei saa.

Koerte/koolituse maksumus:
Koerte koolituse hind on u. 90 000 mille katab 90%liselt riik. 10% tuleb tulevasel kasutajal endal tasuda, kuid tavaliselt suudetakse sponsor leida.

Kokkuõpe:
Kuna koer peab harjuma tema tulevase kasutajaga tehakse kokkuõpet koeratreeneri käe all. Et koer ja kasutaja üksteisega harjuda saaksid. Kokkuõpe ajal võib tulevase kasutaja ära ehmatada koera ebakindlus, kohanemisraskused ja aeglane kiirus, kuid need probleemid on täiesti taanduvad nähtused.

Peesar/Sujundaja:
Isik, kes tegeleb koerakasutajaga peale kokkuõpet. Aitab koeratööd sujundada ja vajadusel õpetab koerale ja kasutajale uusi marsruute.

Õigused:
Koerakasutajal on õigus koeraga kõikides avalikes kohtades neid takistamata liikuda. Juhtkoerale ei panda suukorvi - koos korviga ei saa koer kasutajale maast esemeid ulatada.

Mine Retriiverid -

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist