Retriiveri kasvatajad

- populaarsed ja mitte nii populaarsed

Retriiveri kasvatajad

PostitusPostitas gemini » 28 Mär 2013 10:50

Plaanis mingi aeg seotada endale retriiveri kutsikas. Tahaks mõne kasvatajaga ühendust võtta aga foorumitest loen igasugu õuduslugusid aga nimesid ei ole kuskil mainitud. Sooviks teada infot erinevate kasvatajate kohta- kiitke/ laitke ja jagage kogemusi.

kääbustaksid ning piraattaks
Kasutaja avatar

PostitusPostitas kennelipiiga » 28 Mär 2013 11:06

Oeh.
Leidsin 30 sekunduga sellise lehekülje. http://www.retriiverid.ee/

PostitusPostitas gemini » 28 Mär 2013 11:37

Ma tänan, selle lehe olen ma ammu läbi uurinud. Ma ilmselt väljendasin end valesti. Ma tean ja leian ise kasvatajad ülesse küll aga pigem soovisin sellist teemat, kus koeraostjad kiidavad või siis räägivad ka negatiivsetest kogemustest erinevate kasvatajatega. Näiteks leidsin ühe nimelise teema kasvataja kohta, kelle kohta oli väide, et aretab mitteterveid koeri. Teema oli küll aastaid vana ja ei tea kas vastab tõele. Ootaksin teemat kus näiteks koeraomanik ütleb, kellelt oma koera võttis ja kas on rahul, kas dokumendid on korras olnud, koer terve( jaa, tean, et osasid haiguseid ei saa kasvataja kaela ajada), kas kasvataja hiljem vajadusel aitab hea nõuga vms. Ei olegi vaja siis kedagi nimeliselt laita või kuulujutte rääkida vaid teeks ühe kasvatajaid kiitva teema :) Loodan, et see on siin foorumis ikka lubatud.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Heili » 28 Mär 2013 15:17

See on tundlik teema.
Mina soovitan analüüsida kasvatajate kodulehti, need on üsna paljuütlevad ja annavad tegelikult üsna hea pildi kasvatajate väärtushinnangutest. Samas alati võib olla kutsikaostjaid, kellega mingil põhjusel klappi ei teki - inimestevahelised suhted on keerulised ja need ei ole seotud alati kutsikate kasvatamisega.
Samuti soovitan võimaluse korral kasvatajatega kohtuda, et nende koeri ja suhtumisi vaadata.
Varuda aega.
Nii on vähem võimalusi puusse panna.
Tarkus tuleb meieni sageli valuliselt ja väikeste osade kaupa.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Miikene » 30 Mär 2013 00:11

Heili kirjutas: See on tundlik teema...

ja just sel põhjusel ma ei usu, et sa siit rahuldavat vastust saad, gemini. Kuldsekasvatajad (nagu ka paljude teiste tõugude omad) on enamasti kõik omavahel tuttavad - meie maa on ju nii väike! Siseringi infot ei avaldata avalikult. Kes tuult külvab, see tormi lõikab.
Heili kirjutas: ...soovitan analüüsida kasvatajate kodulehti, need on üsna paljuütlevad ja annavad tegelikult üsna hea pildi kasvatajate väärtushinnangutest...

Retriiverite kohta ei tea, ega nende kasvatajate kohta, aga ei usu, et koduleht annaks objektiivset informatsiooni kasvataja kohta. Vaid loll või rumal paneb kodulehele informatsiooni, mis teda kompromiteerida võiks. Mina ei oskaks küll lihtsalt kodulehe järgi kasvatajale hinnagut anda. Parimate koerte näitusetulemused ja terviseuuringud võivad seal kajastuda, ebaõnnestumised kindlasti mitte ja seda, kas kasvatajast probleemide ilmnemisel abi/tuge võiks olla, sealt kindlasti teada ei saa. Eks iga müüja kiidab ju oma kaupa. Egas kutsikamüüjagi teisiti omast lahti saa. Koduleht on ju reklaam oma kaubale, mis muud mõtet sel siis veel on?
Mina, Heili, ei usu, et kutsikate saatusest huvitatud kasvatajal korraliku kutsikaostjaga "mingil põhjusel klappi ei teki - inimestevahelised suhted on keerulised" . Kutsikamüük ei ole abielu, et peaks klapp olema. Kui prioriteediks on kutsika heaolu, ei saa lugeda mingi müüja-ostja omavaheline sümpaatia/antipaatia. Eeldan, et antipaatsele ostjale kutsikat ei müüdagi. Kui ei ole kutsika heaolu prioriteet, siis küll on igasugused negatiivsed variandid võimalikud.
Sestap soovitaksin just koeraomanikega suhelda, ühistel jalutuskäikudel käia, kõrva taha panna, kust kennelist keegi koer pärit, kuidas kasvataja suhtub, koera pesakonna kaaslaste tervis on jms. Nõnda mingi pilt ikka lõpuks kujuneb. Ikka objektiivsem, kui klantsitud kodulehe info. Eriti algaja jaoks ei ütle koduleht küll suurt midagi põhjapanevate järelduste tegemiseks - ei oska tema sealt mingeid liine ajada. Kui oskaks, ei tuleks siia küsima.
Kusjuures retriiverite koduleht ütleb, et "Inimesed, kes tunnevad huvi retriiverite vastu on teretulnud võtma ühendust ja pöörduma abi saamiseks tõuühingusse või otse kennelitesse ja meie retriiveriomanike poole." http://www.retriiverid.ee/kutsikad/ Pöördu ka sinna. Käi "otse" mitmes kennelites kohal - saad ka pildi.

PostitusPostitas IngaC » 30 Mär 2013 10:33

Minu jutt ei ole ainult retriiveritest. Kui mina hakkasin otsima omale praeguse koera kõrvale uut koera, olid mul oma isiklikud kriteeriumid (koer peab olema koera mõõtu aga ta peab mahtuma mulle ka kaissu, ta peab olema mu kutsutud külaliste suhtes sõbralik - oma varanatuksese valvamisega saan ma ise hakkama ja veel mõned sama lapsikud). No ja siis hakkasingi erinevate tõugude kasvatajate kodulehti uurima.
Ja uskuge, kodulehtedest on võimalik välja otsida endale meeldivaid inimesi. Iga raamat, iga ajakiri on ju mõeldud erinevatele inimestele, sihtgruppidele. Nii ka kodulehed on omaniku nägu. Ja ka avalikud foorumid näitavad inimese kohta üht-teist.
Tasub küsida endalt, millist koera tahad: kas populaarsete vanemate järglasi või midagi huvitamat, kas värvilt populaarsemat või midagi huvitavamat jne, jne. Oma järeldusi võb ka teha, kui uurida koera esivanemaid: kui kaua nad on elanud, mis on nende terviseuuringud jne jne. Mina seda kõike tegin. Tänane internet on ju põhjatu.
Ja nii jõudsingi suure ringiga (ja tänu oma koerale) tõu juurde, mille ma alguses olin enda jaoks välistanud.
Mida ma kasvatajalt ootasin? Lisaks sellele, et tema koerte stiil mulle meeldib? Ikka seda, et tal minu jaoks aega oleks, et ta vastaks minu lõpututele rumalatele küsimustele ja kõige tähtsam, et me oleksime "ühel lainel". Ka nendele küsimustele leiab kodulehelt, ja rõhutan veelkord, ka avalikest foorumitest, vastuseid.
On rumal arvata, et tulevane koeraomanik, ükskõik kui fanaatiline ta ka on, hakkaks ringi tuulama mööda eestit ja kohtuma erinevate kasvatajate või koeraomanikega. Ikka diivanil valitakse omale sobiv välja ja telefoni teel on esimene kontakt. Reeglina muidugi, aga igal reeglil on ka erandeid.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Miikene » 30 Mär 2013 10:56

IngaC kirjutas:... On rumal arvata, et tulevane koeraomanik, ükskõik kui fanaatiline ta ka on, hakkaks ringi tuulama mööda eestit ja kohtuma erinevate kasvatajate või koeraomanikega...

Minul kujunes selgem pilt koertemaailmast just sel viisil. Muidugi on see aeganõudev, samas kindlasti mitte rumal -soovitab põhimõtteliselt sama ka retriiverite koduleht :P . Täiesti kindlat meetodit ei olegi. Läbi kogemuse ehk, aga negatiivset tahaks ju vältida - seetõttu ju teema tehtud saigi.
Jalutades retriiveriomanikega, saab üsna kiirelt selgeks, milline koer on hea närvikavaga, kes agressiivne, kes arg ja teha oma järeldused. Kodulehtedel on sageli küll terviseuuringud, ent närvisüsteemi, kui ühe olulise aspekti kohta, pole ma kuskilt lugenud, et keegi raklaamiks arga või kergesti ehmuvat kutsikat. Ometi on teatud liinides just sellega probleeme. Puusad, silmad korras, aga närvid?
IngaC kirjutas: Ikka diivanil valitakse omale sobiv välja ja telefoni teel on esimene kontakt...

Tehakse jah sageli, aga ikkagi mina ei usu, et koeranduses algaja inimene, kes tõugu hästi ei tunne ega kasvatajaid, saaks internetist vastuse. Ilusaid kujundusi, nunnu või asjalikke pilte kutsikatest/koertest, seda jah. Kas algaja ei tee sel viisil valikut emotsioonide ajel :roll: ... Kirjutada kodulehele saab ju kõike, ka internet nagu pabergi, kannatab kõike.
Ideaalis peaks tõuühingu lehe külastamisest piisama. Tõuühingu lehel reklaamitavatel pesakondadel peaks olema karantii, et "kaup" on aus. See on ideaalis. Elu on näidanud, et tutvuste ja positsiooni vms tõttu vaadatakse läbi sõrmede siseringis teada olevale infole. Küllap on sageli põhjuseks ka see, et formaalselt on kõik nagu korras.

PostitusPostitas Cromit » 30 Mär 2013 11:25

See on küll tõsi, et kasvataja/kenneli koduleht annab oiiii kui palju infot, ka infot kasvataja enda ja tema suhtumise kohta.

Kui mina olin oma koera otsingutel, siis puutusin kokku näiteks kasvatajaga, kelle kodulhet oli täis lauseid, mis pärinesid 2.klassi lapse suust. Hiljem tuli välja, et ta ongi selline ametlikult kutsikavabriku omanik- nii kui poegimise ja paaritamise minimaalne aeg läbi sai, nii lasi uue pesakonna peale. Ja tema enda kõneviis vastas täiesti 2.klassi lapse omale.

Ja vahe on ka selles kasvõi, kas kasvataja paaritab kogu aeg oma kennelisse kuuluvaid koeri omavahel (näiteks laseb oma ühe isasega kõik emased üle) või otsib ka väjastpoolt (ka eestit) sobiva isase.

No ei tekita selline kasvataja kohe mitte usaldust.

PostitusPostitas Lexie » 30 Mär 2013 12:36

Mul kodus kaks noort kuldset retriiverit. Vanema kuldse valisime välja foto põhjal kohe pärast pesakonna sündi. Tahtsime tumedat kuldset ja selle ka saime. Sellest, et tegemist on ääretult ara ja kergete autislike joonega kutsikaga, saime aru peaaegu kohe, kui ta meil paar päeva olnud oli. Algas meeletu sotsialiseerumine, sest ta kartis absoluutselt kõike ja kõiki. Ega temast praegugu päris ehtne kuldne pole kasvanud,on selline "kiiksukoer", kes on sõber ainult nendega, kes tal kutsikast peast sõbrad on olnud ning teistesse inimestesse suhtub umbusklikult. Ja suhteliselt ebakindel ja arg on ta ka endiselt. Sellele lisandus veel tugev puusadüsplaasia, mis hakkas väljenduma juba 4-kuuselt (kutsikas ei hüpanud kunagi, lamamast tõusmisel olid tagajalad kanged) ning pidevad seedeprobleemid. Samas olid kutsika eellaste terviseuuringud kõik väga heade tulemustega. See raha, mis esimesel aastal kutsika veterinaararvetele läks, oli kolossaalne (kindlasti ühe korraliku puhkusereisi summa). Õnneks tekkis väga hea klapp kutsika isa perenaisega, kellest väga-väga palju abi oli. Teise kutsika võtsime aasta hiljem ja tema on absoluutne vastand esimesele. Nii iseloomu kui (ptüi- ptüi) tervise poolest. Kahekesi kokku moodustavad nad vahva, teineteist toetava sõpruskonna. Ma tahan sellega öelda, et peaaegu igas pesakonnas on omad "kiiksukoerad" ja kutsikad, kellel hoolimata vanemate korralikest terviseuuringutest, võib ikkagi avalduda düsplaasia. Ja see kokku on ikkagi paras loterii.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Heili » 30 Mär 2013 15:51

Miikene kirjutas:Ideaalis peaks tõuühingu lehe külastamisest piisama. Tõuühingu lehel reklaamitavatel pesakondadel peaks olema karantii, et "kaup" on aus.

Ma ei tea, kuidas on teiste tõuühingute kodulehtedega, aga nii Retriiverite kui ka Kuldsete retriiverite TÜ kodulehel on pesakondade müügi rerklaam tasuline, samas tuleb sealt kutsikahuvilisi vähe, kui üldse. Seetõttu ongi paljud kasvatajad loobunud TÜ lehel oma pesakonna reklaami avaldamisest.

Kui ma soovitasin kodulehe analüüsi, siis ma ei eeldagi, et kasvatajad paneksid välja endale ebasoovitavat teavet, kuigi olen kohanud Soomes ka kodulehti, kus on kirjas oma kasvandike puuduvad munandid, valehambumised jms. Pigem tuleb vaadata seda, millist teavet esitatakse, kuidas seda tehakse ja mida ei räägita. Ehk siis - lugeda kodulehte sama kriitiliselt nagu eeldatavasti loetakse muud infokanalit (ajalehte, -kirja jne). Olles oma tõus lapanud kodulehti ja teades veidigi nende kasvajate kohta enamat kui ainult nime, võin öelda, et tegelikult saab kodulehe järgi üsna palju teada. Ka seda, mida kasvataja või omanik ise ei oska arvatagi ;)

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Miikene » 30 Mär 2013 18:43

Heili kirjutas: ... lugeda kodulehte sama kriitiliselt nagu eeldatavasti loetakse muud infokanalit (ajalehte, -kirja jne). Olles oma tõus lapanud kodulehti ja teades veidigi nende kasvajate kohta enamat kui ainult nime, võin öelda, et tegelikult saab kodulehe järgi üsna palju teada. Ka seda, mida kasvataja või omanik ise ei oska arvatagi ;)

Usun, et Sinu jaoks on koduleht informatiivsem kui näiteks minu jaoks - oled lihtsalt teemaga hästi kursis. Kas ka algaja kutsikasoovija, ei tea.
Kirjutan muidugi kõigest enda peal kogetu põhjal Mina sooviksin tänase seisuga kindlasti ka muud lisainfot ega piirduks vaid kodulehega. Kunagi, jah, muretsesin koerad lihtsa müügikuulutuse ja telefoni kõne peale. Ei osanudki midagi uurida, puurida.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Heili » 31 Mär 2013 10:58

Kindlasti loeb kogemus, aga võib ju mõelda järgmistele asjadele.
Milline on kodulehe teave ja kuidas see on esitatud:
* millised pildid koertest ("seisukad", portreed, poseeritud, vabalt liikuvad jne),
* kui palju on kasvatajal koeri ja kuidas need on rühmitatud (mõnel on kirjas ainult kodus elavad koerad, teistel on kõik otsapidi talle kuuluvad koerad, mõni eristab pensionärid ja/või tulevikulootused) jne, jne
* mida peale tõutunnistuse ja terviseuuringute ning näituse- või töökatsete tulemuste veel koerte kohta öeldud on,
* mida on kasvatajad vajalikuks pidanud iseenda kohta öelda jne
* kuidas nad reklaamivad oma pesakondi - olemasolevaid, tulevasi, eelnevaid,
* mis keeles on info (seega - keda kasvataja näeb oma esmase sihtrühmana - kellele tema kodukas on mõeldud) ning millisel tasemel,
jne, jne

See kõik on teave. Milliseid väärtushinnanguid keegi selle põhjal teeb, sõltub juba temast endast (mõnele "kombinaadid" ei meeldi; teisele, vastupidi - võib see just sobida).

Loomulikult tuleb arvestada ka seda, et:
1) iga kasvataja (ka väga hea) ei ole kõneosav ega hea väljendusoskusega (samas - alati on võimalik paluda kedagi oma tekste koostama),
2) igaüks ei ole hea pildistaja (samas - alati on võimalik kedagi paluda)
3) hea enesereklaamija ei võrdu veel head kutsikakasvatajat (ka millerid võivad osata end hästi presenteerida)

Üldiselt enamik inimesi ei viitsi suurt vaeva näha enese (vale)presenteerimisega, kui see talle ära ei tasu, seega on kodukas paljuski kasvanduse peegel.

Tuleb ka arvestada, et kõigil kasvatajatel ei ole kodulehte (Eestis on seda vähem, kuid Inglismaal ei ole mitmetel väga tuntud ja nimekatel kasvatajatel kodulehte, sest nad tunnevad, et ie vaja seda).

Ometi - kuna koduleht (või blogi) on mingis mõttes kasvataja nägu, siis see, kui palju ta peab vajalikuks selle näo kallal töötada, on kõnekas, eriti tänapäeval, kus kodulehe tegemine ei nõua mingeid erioskusi ega suuri kulutusi.

Loomulikult ei saa kodulehe järgi kõike kindlaks teha ning soovitav on inimeste ja koertega vahetult kohtuda (hea võimalus esmaseks kontaktis on näitus, kuid alati peab arvestama, et kõik head kasvatajad ega koerad ei ole igal näitusel kohal).

Blogide ja kodulehtede leidmiseks tasub vaadata ühingu lehti, foorumeid ja portaale (kutsu.ee). See kõik võtab aega, kuid on tuhlamist väärt. Mina näiteks sirvin neid aeg-ajalt ka (kui on aega), sest ma tahan teada, mis minu tõus toimub ja see on üks viis teada saada :)

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Miikene » 31 Mär 2013 21:22

Heili kirjutas: ... See kõik võtab aega, kuid on tuhlamist väärt. Mina näiteks sirvin neid aeg-ajalt ka (kui on aega), sest ma tahan teada, mis minu tõus toimub ja see on üks viis teada saada :)

Nõus, et kodulehed on otsimist-vaatamist -ajakulutamist väärt. Ka mina käin aeg-ajalt nii "oma" tõu kasvatajate kodulehtedel kui ka lihtsalt huvipakkuvate tõugude omadel. Välimiku kohta saab küll mingi pildi sealt. Mind huvitab sellest enam aga sisemus. Sellest sageli aimu ei saa. Muidugi on ka see parem, kui mitte midagi. Mõtlen siiani, kuidas olen kunagi koera soetanud - telefonikõne kokkuleppe peale. Kutsikat nägin esimest korda alles ostuhetkel. Tore koer tuli sellegipoolest. Millest edaspidised terviseprobleemid sugenesid, kas tegin ise midagi valesti, asjaolude kokkulangevuse tõttu või muul põhjusel, ei tea tänaseni. Iseloom aga juhtus super. Seega ei kahetse toonast tegu. Ja ega ma olekski osanud midagi tahta või valida tollal.
Täna oleksin toonasest kordi ettevaatlikum. Eelkõige tahaksin kutsikaostul teada võimalikke terviseriske ja kutsika vanemate iseloomu, närvisüsteemi tüüpi. Kuna minu jaoks on see muudest kriteeriumitest ( standardile vastav välimik, õige värvikombinatsioon jms väline) olulisim, siis eelistaksingi kodulehega tutvumise kõrval ka just neid aspekte puudutavat taustainfot. See ongi valdkond, mille kodulehelt teadasaamise osas skeptiline olen.

Bett Keefiriga
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Triin & Bella » 02 Apr 2013 01:10

Kui igasuguste terviseriskide üle mõtisklema hakata, siis võibki loetelu lõpuks olla lõputu. :) Ma arvan, et ei ole hea siin lahata, kes kellele meeldib või mitte, see kõik ju suhteline, kes kellelega läbi saab. Kui tahad võtta kaasomandisse, renti või kolmandat viisi koera, siis on jah enda närvide huvides inimese tausta uurida ja seda erinevate inimeste käest. Kodukate poole pealt ütleks seda, et kuna mul endal on ka säärane asi olemas, siis see nõuab omajagu aega, oskust ja nikerdamist. Minu jaoks on see ikkagi pigem fassaad - ei teeks lõplikke järeldusi selle järgi. Kui ma kutsika võtaksin, siis ma ei võtaks seda inimeselt, kes ei suuda kutsikatega tegeleda. Pigem väiksematelt tegijatelt kui suurkennelitest (neid Eestis küll ei ole väga, pigem välismaal).

Fenna & Ruudi
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Aino » 02 Apr 2013 06:27

Teemaalgataja on olnud liiga üldine. Retriiverid on üldine nimetus, on erinevad tõud. Erinev kasutusotstarve, erinev iseloom ja mida koerast ootad ja loodad.

Rohkem on labradoride ja kuldsete kasvatajaid, ega teiste retriiveri tõugude seas palju valida ei ole (üksikud kasvatajad) ja ega nendele vähestele ju kutsikaomaniku poole pealt midagi ette heita ka ei ole.

Ka kuldsetele ja labradoridele mõeldes on vist oluline, mida ootad- kas näitusetähte või jahikoera või tahad teha koerasporti.

Need ootused ka kitsendavad valikuid- ega sealtki ei ole midagi koledat ootamas.

Ehk ainult see, et spordiks paremini sobivad koerad on teiselt poolt n.ö teravamad ja kehaehituselt ka kergemad, seega peab enda jaoks läbi mõtlema, kas soovid ikka just seda või tahad ikka nn universaalset.
Kasvatajaga on sama lugu, kas kasvatajat üldse huvitavad need teemad. Seda näed küll kodulehelt.
Lilleliste kummikute asemel sinised, instinktid kujunemas

Mine Retriiverid -

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist