Mu kallis kuldne- mis küll Sinust saanud on?

- populaarsed ja mitte nii populaarsed
Bett Keefiriga
Kasutaja avatar

Mu kallis kuldne- mis küll Sinust saanud on?

PostitusPostitas Triin & Bella » 23 Veebr 2005 21:30

Kui võrrelda vanu fotosid kuldsetest nüüdsetega, arvatakse et tegu hoopis teise tõuga. saab öelda, et tööliini tänapäeva kuldsed sarnanevad esimeste kuldsete retriiveritega. Kuid mitte ainult välimus pole tugevalt muutunud ka kasvatajate ja omanike suhtumine koertesse on muutusi läbi teinud. Aga laseme nüüd kuldsete omanikel, kasvatajatel, kohtunikel ja raamatu autoritel kaasa rääkida.
Mu kallis kuldne- mis sinust on küll saanud?
Sellise artikli algus olen saksa keelest eesti keelde tõlkinud nii hästi kui halvasti.
Räägib see uue moe kujunemisest kuldsete maalimas. Ei kunagi polnud neid matsakaid, raskeid kuldseid.
Artiklis on näidatud piltide põhjal nn ``tänapäeva`` tüüpi Ch Paudell Pure Passion sündinud 1997. ja Üks esimesi Chsid kuldsetes Ch Noranby Campfire sündinud 1912.
Artikkel on jah ainult saksa keele oskajatele;
http://www.dog4life.de/extra_sites/entwicklung.htm
[/img]

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Heili » 24 Veebr 2005 12:11

Kuigi ma saksa keelt ei loe, siis piltide järgi võib midagi otsustada. Ausalt öeldes on ka minul tekkinud omad kahtlused. Olen rääkinud liikumisega seotud probleemidest, mis taanduvad kehaehitusse, ja sellest, et kohtunikud neile piisavalt tähelepanu ei pööra.
Samuti ei meeldi mulle see, et kuldne hakkab muutuma mingiks puudliks, kelle juures föönitamine ja trimmimine hakkavad mõjutama hinnet - kuhu jääb koera loomulikkus? Üks asi on karva õhendada ja käpaotsad 'puhtaks' lõigata (millel on ka funktsionaalne tähendus, sest talvel ei kogune pikkade karvade ümber jääkamakad ja suvel igasugunbe muu sodi), teine asi on kogu see juuksuri värk. Mulle näiteks meeldib isaste 'lõvilakk', mis paraku palja kaela puhul nähtamatu. Viimasel ajal nähtud kalifeed' mõjuvad vahel isegi koomiliselt, kuigi nad võivad varjata nõrku kintsulihaseid.
Isegi ameeriklased, kelle 'kujundamishullus' viib igasugustele veidrustele, rõhutavad kuldse puhul, et ta peab loomulikuna mõjuma, ja et vurrude-kulmude trimmimine (mis väga paljude tõugude juures seal maal 'loomulik') ei kuulu kuldse juurde; samuti on rõhutatud, et kuldne ei tohi iial mõjuda trimmituna või kuidagi 'tehtuna'.
Viimasel ajal olen palju mõelnud kuldse silmade ehituse ja asetuse üle. Silmad on läinud suuremaks ja esiletungivamaks, kuigi töö oludes (jahil) on selline silm kergemini ohustatud traumadest. Ka ilme muutub.
Õnneks on siiski väga erineva maitsega kohtunikke ja mitte kõik ei eelista seisvad, trimmitud-föönitatud suursilmseid mõmmisid. Aga neid jääb üha vähemaks :?
Tarkus tuleb meieni sageli valuliselt ja väikeste osade kaupa.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lile » 02 Mär 2005 22:01

OT, aga seda luulelisevõitu artiklipealkirja lugedes tuleb vägisi meelde üks teatud vana üliõpilaslaul.

PostitusPostitas zoocoll » 03 Mär 2005 10:36

Mitte et ma tahaks niiväga vaielda, aga...

Pure Passioni ja Campfire pildid - ühel on koer kaunis kasinas karvas, tundub isegi märg, ja pilt on võetud madalalt külje pealt. Teisel pildil on koer kuiv, rikkalikus kasukas ja pilt on võetud ülevalt. Ja nüüd küsime siis, kumb on "jässakam" :-) Otsi sobiv pilt ja võid väita, mida tahad, aga kas see alati ka nii on?

Netiavarustest leiab pilte 30-te ja 20-te kuldsetest. Näitekssiin, (kerige lehte kõvasti allapoole, sest jutt on pikk) on olemas mitu pilti, mitmest koerast, mitmest aastakümnest. Ameerika tänapäevaste vibuselgsete (mis peaksid ehk iseloomustama ekstra-tööliini) katsetšempionidega ei ole siin ühist mitte kui midagi.

Ja veel - kaks-kolm kilo kehakaalu sama luustiku peal rohkem või vähem teeb imesid. Minu maal elav ja vabalt jooksev tänapäeva kuldne on pigemini kiitsakas kui raskekaallane (eelviidat lehelt leiab tema pilte kah, kui väga otsida), aga muutub üsnagi, kui talle mõni kilo selga lisaks sööta. Ma ise ei poolda ka kreemjasvalgeid tuhmikarvalisi jääkarusid, keda tänapäeval kuldsete pähe pakutakse ning olen tõesõna õnnelik, et mul on see, kes mul on, isegi siis, kui ta näitusel ei ole ülimate tiitlitega pärjatud (no nelja esimese seas oleme ikka mõnigi kord olnud kah) :D. Kamminine ja trimmimine on maitseküsimus ja iga pädev kohtunik peaks suutma näha sellise paraadfassaadi taha.
Dear God,
If we come back as humans, is that good, or bad?

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Heili » 03 Mär 2005 12:13

Ma pean ütlema, et mulle meeldib rohkem see 'vanamoeline' tüüp, pilte võib näha Tenfieldi kodukalt http://www.tenfield.co.uk/ Eks muidugi ka seetõttu, et minu endagi koer on sinna 'vanamoodsate' sekka.
Minu jaoks on pisut murettekitav, et kole vara tahetakse koer 'tervikuna' kätte saada, st et juba alla-aastane koer peaks olema igati täiskasvanulik. See pole sellise suuruse ja kaaluga koera kohta normaalne. Aga kui ma vaatan, mis näitustel toimub, siis ma saan aru, et kohe juba tavaline kutsikaklassi nublu (6-9 kuud siis) on esikoha saamiseks juba igati täiskasvanu proportsioonis. Natuke vata! Kuldsel võtab ka vähemalt kaks-kolm aastat, et tema tegelik ehitus välja tuleks.
Viimati muutis Heili, 03 Mär 2005 15:30, muudetud 1 kord kokku.

Pommidega kollid tulevad taksodega
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Linda » 03 Mär 2005 13:40

Mulle ka meeldisid sellel kodukal olevad koerad :) Tundub tõesti, et seal püütakse kuldset "säilitada", mitte tõust kiiresti valmis saavaid "broilereid" aretada. Tahaksin küll neid koeri ka liikumas näha.
Sorry, kui keegi kuldsete omanikest-kasvatajatest end nüüd küll puudutatuna tundis. Seda ma ei soovinud. :(
Kuid jah, mulle tõesti meeldisid need kuldsed :)
"Pommiähvardus" [img::]http://home.tiscalinet.ch/chriskuert/smiley/bomb.gif[/img]

Bett Keefiriga
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Triin & Bella » 03 Mär 2005 16:35

eks see pealkiri natuke luuleline ole.
Kuid koer peaks olema tasakaalus. vt minu antud lingis, nn vanatüüpi kuldset. Ta meenutab mulle väga palju hurta.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas xmariax » 03 Mär 2005 18:01

Mulle meeldib uus tüüp :) Sest kuldse võtsin just sellepärast, et ta meeldis mulle sellisena. Ma usun, et kui kuldne oleks praegugi veel "punane", karvutu, peenikeste ja kõrgete jalgadega, siis ma poleks endale seda tõugu koera soetanud. Aga eks see maitse asi ole...

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Heili » 03 Mär 2005 19:02

Ärme räägi äärmustest. Mõni nn töötüüpi kuldne on läinud teise äärmusesse, tõesti pigem algne setter (mitte praegune!).
Aga nn näitusetüübi teine äärmus meenutab juba kahtlaselt clumberit või lihtsalt pikakarvalist näituselabradori - samasugune suur kere ja kolakas pea. Kaob ära tasakaal. Rääkimata luustumishäirete ohust.
Kreem värv kipub sageli minema mitte ainult valgeks, vaid halliks, kuldne toon on heal juhul märgatav vastu eredat päiksevalgust. Kah liialdus. Mul ei ole midagi heledate kuldsete vastu, aga neid heledaid, kes oleksid ühtlasi ka kuldsed, on vähe. On tekkinud huvitav vahetüüp - punakaseljaline peaaegu valge koer.
Pilte pole mõtet panna, sest pildi puhul loeb palju valgusest.
Aga jah, eks ta ikka maitse asi ole :)

Pommidega kollid tulevad taksodega
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Linda » 03 Mär 2005 19:32

Heilil õigus, pole mõtet rääkida äärmusest äärmusesse.
Mina olen kuldsest "väga kaugel" olev inimene. Pole mul endal kuldset ega ka pole ma plaaninudki kohtunikuna kuldset praegu juurde õppida. Praegu veel... Ei välista, et teen seda tulevikus, kui alustatud rühmadega ühele poole saan.
Kuid - ei sellist päris algupärast tüüpi tahaks ma omada küll üheski tõus. See on selge, et iga tõug areneb edasi. Teisiti olla ei saakski ju! Kuid tuleb tähelepanu pöörata sellele, mida kirjutab tõustandard ja mitte ära unustada, milleks tõug on algselt aretatud. Kordan, see puudutab kõiki tõugusid. Kirjutaksin siin edasi "oma tõugudest" ehk siis nendest, keda ma ise kasvatan. Ka minu tõugudega on mindud äärmusesse :( Pk. collied, kes on algselt aretatud karjakoerteks ehk siis hästi liikuvateks loomadeks, neist on saanud ka nö.moderntüüp, kes on hästi rikkaliku vale struktuuriga karvkattega (pehme, laseb vett läbi) ja keda Kesk-Euroopas toimuvatel näitustel hinnatakse näitustel vaid juba seistes :evil: ,kuna nad polegi võimelised enam liikuma sörki! Iseloomulilt on nad väga (loe-liiga) rahulikud. Hea mugav pidada, kas pole! Pomeranianid (kes pole küll töökoerad, kuid peaksid ka ikka omama anatoomiliselt õiget kehaehitust) on aretatud ka hästi karvasteks (paljudel superkarvastel puudub okaskarv, on siis vaid aluskarv!) mini chow-chowideks (liiga rasked ja robustsed), kes ei oskagi enam haukuda! Kuna pomm, kes ei haugu, teda ju mugav pidada! Taksid, kelledel rinnakorv pea maani, ei mahu enam urgu sisse. OK, milleks mulle linnas urg? Nojah, pole seda vaja, kuid- miks ma peaksin lemmikloomana pidama koera, keda ma pean kandma terve elu trepist ülesse-alla, kes ei tohi kusagile hüpata jne. See pole ju normaalne! Ja selliseid näiteid võiks lisada palju! Ja kui siia veel lisada need "uued" "ülearetamisest" tingitud haigused?!
Et tegelikult on päevakorrale tekkinud nö "ülearetamise" probleem ka kuldsetel, nagu ma asjast aru saan?
Minu arvates on kõige paremas olukorras siiski 10 rühma koerad ehk siis hurdalised. :)
"Pommiähvardus" [img::]http://home.tiscalinet.ch/chriskuert/smiley/bomb.gif[/img]

Bett Keefiriga
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Triin & Bella » 03 Mär 2005 20:49

Osa kasvatajad keskenduvad tööle, teised panevad rõhku välimusele
Viimati muutis Triin & Bella, 20 Mai 2005 13:22, muudetud 1 kord kokku.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas kertu » 07 Mär 2005 16:01

Kas mõtlete 'clumberiks muutumise' all seda, et kuldne läheb madalamaks, või pead?

Kuna osadele meeldivad 'clumber' kuldsed( :oops: ), teistele jälle 'scotia' kuldsed( :oops: ), siis ei ole ju ka midagi, mida saaks ette võtta!? :? ...rääkige võhikule! :hups:
Dogs eyes speak a special language, that comes directly from their souls...:paw:

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Sveta » 07 Mär 2005 16:47

OT: minu arust ka dalmaatslastest tehakse nüüd "labrador" - kutsikad on kõik jube paksud. Kuidas siis selline koer joosta saab, jääb saladuseks. Vist ei peagi - varsti ka dalmatel on "tööliin" ja "näituse liin" on eraldi. Kuldsete juures hindan just seda, et nad labradori ei meenutaks.
"Meile on antud kaks kõrva ja üks suu selleks, et saaksime rohkem kuulata kui rääkida." T.H. McLaughlin

Kasutaja avatar

PostitusPostitas xmariax » 07 Mär 2005 17:25

Aga point ongi selles, et kuldsed on juba piisavalt kaua olnud sellised nö "clumberkuldsed" (kuigi ma ei kutsuks neid nii), et sel tõul on juba mitmeid kasvatajaid ja fänne, kellele meeldivad just sellised madalamad kuldsed. Tõug on selliseks arenenud, iga tõug areneb ju? Ja tõug areneb ikkagi ju sedamoodi nagu kasvatajatele meeldib. Ehk siis enamuse maitse järgi. Minu meelest pole siin midagi halba ja niisama kõrvalt targutada pole ka mõtet. :vana: Ja mulle just meeldivadgi madalamad kuldsed ning ma ei ole päris nõus sellega, et nad nüüd labradoridega samasugused on :roll: Eestis meil jah suuri päid palju aga kui maailma tippe vaadata, siis labradoriga pole küll tegu - kuldsed on elegantsemad ja nurgelisemad kui labrad, karv on neil kahel tõul hoopis teistsugune ja tegelikult ka iseloom ning temperament on erinevad. Mõlemad tõud on ju ikkagi retriiverid ja neilt ei saagi nõuda täielikku erinemist. Kui nii vaadata, siis ka iiri ja inglise setterid on peaaegu samasugused, ainult karva värv teine... :roll:

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Heili » 07 Mär 2005 18:17

Kui ma nimetasin clumberiteks, siis ma ei pidanud silmas ainult pead, värvust ja madalust, vaid eelkõige luustiku tüüpi.
Tõug muutub, kuid ei pruugi muutuda ju teiseks tõuks. Dogidega näit on juhtunud see, et paljud Kesk-Euroopa dogid on pigem napoli mastifid oma ehituse poolest.
Mida tähendab raskem tüüp - aeglasemat ainevahetust, mis soodustab ülekaalu, ohte luustumishäireteks (puusa- ja küünarliigeste düsplaasia, luukoe hõredus, eelsoodumused luusarkoomiks), liikumishäireid jne.
Kusjuures - madalam ei tähenda alati raskemat, nii mõnedki madalad koerad meenutavad oma ehituse ja pea poolest pigem nova scotia retriivereid, mitte clumbereid, ainult värv on teine.
Tegelikult aga pole teema algataja küsimus lähtunud mitte 'maitsest' - mulle, muide, meeldivad ka tugeva luustikuga, koheva karvaga ja 'doginäoga' mõmmid, aga ma ei ole kindel, et see on tõu arengus kõige õigem tee. Aretuse aluseks tuleks võtta siiski koera normaalne funktsioneerimine ja algseks otstarbeks (kuldsel siis erineval maastikul linnujahiks) mõeldud optimaalne kehaehitus, mitte välised näitajad nagu kohev karv või efektne händlerlus.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas xmariax » 07 Mär 2005 19:47

Tugevam luustik küll ei muuda ainevahetust aeglasemaks, ainevahetuse kiirus/aeglus on osaliselt päritav aga seda mõjutab ka see, kui palju koer liigub. Paksuks muutuvad koerad, kes liiguvad liiga vähe ja ei suuda ära kasutada seda energiat, mida nad toidust saavad. Selleks peaks koer, kes liigub vähe, sööma "lahjemat" toitu. Milleks siis müüakse koerte dieettoite ja performance toite? Ühed on väheliikuvatele koertele ja teised koertele, kes liiguvad palju.
Düsplaasia pärilikkusest on palju räägitud. Aga kuivõrd pärilik see ikkagi on?
Näiteks siin kardetakse kuldsete "labrastumist" aga statistika ütleb, et labradoridel esineb düsplaasiat harvemini, kui kuldsetel.

Kuldne WW-02, Ch Rumble Tumble of Glen Sheallag
Clumber WW-02 Frejakalgens ObelixLabrador BALT CH Loresho Love Mail

Muutis Rebane - hotlinkimine on siin foorumis endiselt keelatud

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Heili » 07 Mär 2005 20:23

xmariax kirjutas: ainevahetuse kiirus/aeglus on osaliselt päritav aga seda mõjutab ka see, kui palju koer liigub. Paksuks muutuvad koerad, kes liiguvad liiga vähe

Selles on Sul õigus, et paksuks lähevad need, kes vähe liiguvad, aga on koeri, kes lähevad paksuks ka 'õhust' ja teisi, kelle puhul ei aita ussi- ega püssirohi. Nagu inimestelgi. Ja siiski on kehaehituse tüübil (mis sõltub suuresti luustikust) mõju ainevahetusele ja kui soovid - ka iseloomule. Erandeid on alati, aga raskeveohobuseid hüütakse külmaverelisteks ja ratsahobuseid kuumaverelisteks - ja võib uskuda, et mitte vere temperatuuri tõttu :)
Eks sama kehti ka koerte ja inimeste puhul. Ja küsimu on ikkagi selles, et mida saavutada tahetakse. Kui eesmärgiks on vaid teatud moega kaasa käimine, siis kas see pole veidi nigel eesmärk. Moodi võib minugi poolest järgida karvalõikuses ja selleks võime teha eraldi show'd, aga kui eesmärgiks on 'standardile vastava terve koera' aretamine, siis ei tohiks mood määravaks muutuda.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas xmariax » 08 Mär 2005 15:33

Jah, tõesti ei peaks iga moevooluga kaasas käima, aga samas võib lasta tõul areneda.
Minu meelest pole lihtsalt kuldsete olukord veel nii kriitiliseks muutunud, et nende välimik tervisele mõjuma hakkaks. Praegused näituste võitjad (ehk siis kohtunike ja kasvatajate poolt soositud koerad) on enamuses ikka terved. Ja minu meelest peaks muretsema siis, kui võitma hakkavad liiga rasked ja clumberitaolised kuldsed.

külaline

PostitusPostitas külaline » 08 Mär 2005 17:37

xmariax kirjutas:...Ja minu meelest peaks muretsema siis, kui võitma hakkavad liiga rasked ja clumberitaolised kuldsed.

Aga kui lõpuks hakkavadki võitma clumberitaolised kuldsed? Kas siis pole juba veidike hilja asja parandama hakata? Pigem tuleks juba praegu alustada sellega, et parandada kuldse välimikku selliseks nagu kuldne on standardi järgi.

Külaline

PostitusPostitas Külaline » 12 Apr 2005 13:59

võibolla ma exin, aga mulle tundub, et see teema on üle haibitud. Liikumisel tuleb kasux, kui koer on kompaktne, mitte liiga raske ega kerge. Ja minu arvates just sellised koerad võidavadki, nii et ei näe siin probleemi. Liiga rasked ei võida ju!

Kasutaja avatar

PostitusPostitas admirable » 12 Apr 2005 15:47

Ma arvan, et aretuses tuleks ikka vaadata milleks see tõug algupäraselt loodud oli.....

Saksa Lambakoer näiteks - osad tegijad räägivad, et seljajoon peab olema selline laskuv (loe kaarjas ja vahest isegi küürakas (pean silmas päris küürakat mitte langeva seljajoonega koera)) kuna saksa lambakoer on traavija. Mis on täiesti vale kuna saksa lambakoer on eelkõige töökoer/teenistuskoer ja küürakas koer ei suuda hüpata ronida jms. Aga päriselus töötav koer peab suutma hüpata ja ronida. (No kui ikka pätt üle 2m plangu paneb siis terve vormis saksa lambakoer paneb ikka järele (minu valge on selleks 100% suuteline olen ise proovinud) aga küürakas sakslane seda ei suuda). Selle tõttu on väga tähtis, et V hinnet kasutusklassis saab ainult töökatsed läbi teinud koer ja aretuses kasutada saab ka ainult töötavat koera (ja sakslaste puhul ei ole töötegemine mitte meelakkumine :D ) Eestis on töökatsete osatähtsuse ja nõuete tõustes küürakas sakslane peaaegu kadunud. Leedus aga on see tänapäeval veel täiesti normaalne nähtus.....

Valgete puhul - no puhuvad ka tuuled ühelt ja teiselt poolt. Töökatseid ei ole ja tõu populaarsus on suur ning see annab kohe ennast tunda.....
Olen näinud tõsiselt argu koeri (Lätis, Leedus, Inglismaal, Eestis, Soomes).... Olen näinud tõsiselt tugeva võimsa kondiga koeri (hüpata need koerad ei suuda ja vastupidavus ei ole ka piisav). Olen näinud kasvatajaid, kes selliseid koeri aretavad ja see on veel eriti hirmus......... Ja kohe kindlasti ei ole ma veel näinud kõike..... :cry:

Arutasin Ameerika kasvatajaga (võib öelda, et valge lambakoer on Ameerika aretus kuna sealt on see lõppude lõpuks pärit) milline on ideaalne valge koer. Ja milline peaks olema tegelikult tugeva kondiga koer jms. ning vastus üllatas mind. Valge lambakoer peab olema keskmise tugevusega kondiga ja keskmise suurusega ja keskmine, keskmine, keskmine jne. kuna see koer peab suutma tööd teha (neil on Ameerikas jälg, karjaajamine ja kuulekus) aga liiga jõuline, liiga tugeva kondiga liiga suur koer ei ole võimeline tööd tegema.....

Ja me küll naerame Ameerika Saksa Lambakoera aga kui me vaatame meie näituseliini koeri ja Ameerika näituseliini koeri siis välimiku järgi on Ameerika koerad töövõimelisemad ja rohkem liikumisvõimelisemad kui Euroopa omad.

Ainukesed õiged Saksa Lambakoerad tegelikult on siiski tööliini saksa lambakoerad..... (Mulle endale meeldib päriselt ikka kõige rohkem näituseliini oma aga ma üritan arutada mis tegelikult olema peaks ja kus tegelikult tõde peaks olema....) :?

Panin siia üles pildi (juhul kui ei näe siis albumis on üleval sest ma ei oska seda pilti siin kuvada:)) kus vasakul olev sakslane on Admira (5 aastane näituseliini sakslane), vasakpoolne valge on Almighty (2 aastane ja Ameerika tüüpi) ja paremal olev koer Arizona (9 kuune ja Tsehhi tüüpi). Vaadates neid koeri eest on näha, et Arizona on juba 9 kuuselt 2 korda laiema rinnaga kui Almighty. Samas on Almighty tast 2 korda kiirem ja hüppab 2 korda kõrgemale. Kuna Almighty käpad on jämedamad kui Admiral võin oodata et umbes aasta pärast on ta eest vaadates vähemalt sama tugev/lai kui Admira kui mitte natuke tugevam. Nad arenevad küll aeglaselt aga eriti palju tugevamaks ta enam ei lähe. Aga Arizona on 9 kuuselt juba temast palju võimsam.
No ja kus siin siis see tõde peaks peituma :roll: Ma loodan, et äkki 10 aasta pärast ma tean mis on õige või kus on tõde (või äkki alles siis kui nende 3 pesakonda järglasi on suureks kasvanud ja ära surnud ning nende järglased on oma parimas elueas......)

http://www.koertekoda.net/foorum/album_ ... pic_id=557

See sattus nüüd küll kuldsete alla aga ega mul Eestis eriti palju valgetest lambakoertest kaasavestlejaid ei ole:)
Et ei oleks piinavalt valus sihitult elatud aastate pärast …
Lootusega, et inimene suudab õppida armastama läbi oma koera silmade...

Kasutaja avatar

PostitusPostitas admirable » 12 Apr 2005 16:00

Anonymous kirjutas:võibolla ma exin, aga mulle tundub, et see teema on üle haibitud. Liikumisel tuleb kasux, kui koer on kompaktne, mitte liiga raske ega kerge. Ja minu arvates just sellised koerad võidavadki, nii et ei näe siin probleemi. Liiga rasked ei võida ju!

Näiteks venemaa kohtunikega võidab enamalt jaolt võimsam suurem tugevam koer. Mina ei ole veel erandit näinud. Ja ise olen seda kogenud palju kordi ning eriti tegi nõutuks see kui arg agressiivne heledate silmadega koer TP nina eest ära võttis aga vähemalt oli suur ja võimas koer, mis sellest et kohtunikku hammustas. Aga noh, ka kaotada tuleb osata :irw:

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Heili » 13 Apr 2005 09:01

Tänu Admirable, et lisad teise vaatenurga ja annad mõtteainest teise tõu näitel :)
Ma arvan, et see on väga tähtis punkt - milleks koer aretatud on - paraku näitustel kipub see punktr sageli kaduma ja hakkavad mängima muud tegurid, olgu selleks või siklik maitse. Kõik jooksevad WW või MultiCh juurde paaritama, kuigi see koer oma ehituse tõttu pole suuteline tegemine pidevat tööd, mis sest et tööKATSED ära teeb.
Vaatasin hiljuti uuesti üle kuldse standardit, mida asjatundjad on kommenteerinud. Sama, millest Admirable kirjutas: kõik on keskmine. Kuldne on TAVALINE, normaalse kehaehitusega koer, pikkuse ja kõrguse suhe 12:11, vahemaad turjakõrgusest küünarnukini ja küünarnukist maani on e-v üks.
Kuigi karvkate on tähtis, ei tohi seda ületähtsustada.
Koera juures KÕIGE olulisem on see, et tema kehaehitus (ja muidugi iseloom) võimaldaksid tal töötada päevi jahil, erineval maastikul, joosta ja ujuda, jahisaak (part, faasan, jänes) suus.
Muidugi - šotimaa maastikul töötav kuldne on kindlasti teistsugune kui Taani või Eesti maastikul töötav koer, kuid jah...
Iseloom - kuldne ei tohi olla kunagi kuri, peab suutma töötada ka teiste koertega (ja inimestega) koos, ei tohi jahisaaki kahjustada (st peab selle õrnalt suhu võtma ja ei tohi sellega mängida), laskma jahisaagi suust ära võtta või panema selle küti jalge ette... Seetõttu ei saa ta olla liiga domineeriv iga 'isane', närviline ega arg (püssipauku karta).

Kasutaja avatar

PostitusPostitas admirable » 13 Apr 2005 10:31

Aga siin on tõenäoliselt ainuke lahendus asjale olla ise oma tõu sees nii tugevalt ja nii tugev tegija, et olla suunaandjaks (see loomulikult ei ole lihtne tee aga siiski teostatav aastate jooksul):)
Koera tööomaduste ja iseloomu kallal töötades ning samas mitte välimikku unustades ja oma tüübile rõhku pannes on see pühendumisel siiski võimalik.....
Meie tõu puhul on see vast natuke lihtsam sest on nii mitmeid tüüpe ja see tõug on alles nii noor, et kui kasvataja suudab enda järglastega (või järglaste näol) midagi ülihead saavutada on ta kohe Euroopas tegija:) Ülihea all pean silmas mitte WW tiitli saavutamist (meil on neid koeri ja minul on isegi WW-i kutsikas kodus:)) vaid lisaks veel et see WW oleks ka tööd tegev terve koer! Kui valge kasvataja valib WW+mitte töötava või EST CH + IPO tulemusega koera vahel siis on tal raske otsustada kumba võtta ja hakkavad mängima pisidetailid ning EST CH+IPO koer (kui ta on hea koer) võib võita:)))

Teoretiseerin jälle :roll: - looduses, elus, majanduses jm on kõik isereguleeruv. Teoreetiliselt peaks see kõik niimoodi olema ka tõukoeranduses.... Võib-olla ei peaks me panema nii palju rõhku keeldudele vaid hoopis soovitustele ja inimeste teadvustamisele. Tõmmates paralleele Saksa Lambakoeraga ja Valgete Lambakoertega Euroopas.... Saksa Lambakoer on väga tugevalt reguleeritud ja maailmatasemel loevad ainult Saksamaalt saadud tulemused (töökatsed, aretuskontroll, näitusehinne jms), mis tähendab konkreetselt seda, et igasugune tõu areng muudmoodi kui SV ühing seda ette näeb on võimatu. Mis tegelikult on väga vale kuna eesotsas on ainult mõned loetud inimesed ja väga palju mängib seal rolli poliitika ja tõu areng jääb ühte kohta toppama. Variatsoonid selle tõu sees on võimatud.... Kui on näituseliini koer siis see on puhtalt ainult näituste jaoks :? (ainult Eestis on asi erinev) ja siinkohal jumal tänatud, et töökatsed on nõutud.... Kui on tööliini koer siis ainult töö jaoks ja näitustele sellise koeraga asja ei ole (enamalt jaolt saad viimase koha). Sama on puhta näituseliini koeraga maailmavõistlustel (töötamas) jääb viimaseks.... Ja need probleemid (see lahknevus) on tekkinud puhtalt niivõrd tugevast regulatsioonist. Paneb ju mõtlema..... Nüüd on juba paar aastat õnneks asjad liikuma läinud ja üritatakse neid kokku viia aga jällegi kontrolli suurendamisega.....
Tuues näiteid majandusest siis kujutage ette kui Eesti ei oleks alustanud liberaalse majanduspoliitikaga vaid regulatsioonide kehtestamisega ning pannud topelttollid kõikidele imporditavatele kaupadele enda turu kaitsmiseks (ajab lausa naerma :irw: ). Eesti oleks siiani "keskajas".
Võttes kõrvale Valged Lambakoerad, kes on absoluutselt reguleerimata.... No siin ma näen loomulikult jälle teisi probleeme, kasutatakse tugeva düsplaasiaga koeri, iseloomuprobleemidega koeri, koertel ei ole töökatseid ja mida kõike ei näe.... Samas jälle ei võeta selliseid kasvatajaid Euroopa mastaabis tõsiselt ning mida rohkem sa suudad tõestada (ja sa teed seda täiesti vabatahtlikult), et sinu koerad on parimad seda rohkem on sul eeldusi kuhugi jõuda.... Kasvataja, kes kasvõi korra on õigelt teelt kõrvale kaldunud ei ole enam tõsiseltvõetav kasvataja... Samas peaksid siiski mingid elementaarsed nõuded tõul olema näiteks terviseuuringud, kuulekuskoolituse (KK v SK) 1 aste, näitusehinne jms. Aga ega see rahateenijate jaoks määrav ei ole sest siis lihtsalt toodetakse paberiteta kutsikaid, mis mõnes mõttes on jälle positiivsem kuna sellised koerad edasi aretusse ei pääse.....
Nokk kinni saba lahti, saba kinni nokk lahti.... Teoretiseeri mis sa teoretiseerid ühtset tõde ei leia :roll:
Ju siis ei jää midagi muud üle kui üritada endast parim anda ja vaadata kuhu me jõuame :irw:
Kui keegi oskab näiteid tuua mis on parim või kus tõus/tõuaretuses on asjad korras ja probleemid puuduvad ning kuidas see on saavutatud siis oleks seda päris huvitav teada saada.....

PS: see kõik oli jällegi teoretiseerimine ja asjade üle mõtisklemine nii et ärge mind ära lintsige selle eest :irw: Mulle tõepoolest meeldivad üle kõige saksa lambakoerad (olgu nad siis valged, mustad, sonaarsed või mustaseljalised) ja senini tundub, et nende aretuspoliitika on siiski kõige parem olnud....

Kasutaja avatar

PostitusPostitas admirable » 13 Apr 2005 10:48

Heili kirjutas:Muidugi - šotimaa maastikul töötav kuldne on kindlasti teistsugune kui Taani või Eesti maastikul töötav koer, kuid jah...

Ma ei tahaks seda eriti uskuda.... No kui koer peab näitusehinde saama siis peab ta ju standardis olema.... :roll:
Ja maastik ei muuda koera kuju kui tegemist on vähemalt 2 korda nädalas hommikust õhtuni tööd tegeva koeraga.... Sest püsivus ja liikumine vormivad koera ühtemoodi maastik ei mängi siin rolli.... :roll:
Pigem jällegi erinevate välimikukohtunike hinnangud erinevates maades...

Tõenäoliselt oleks parim variant punktide kogumine ja mingi % (70?) punktidest peaks tulema tööst (võistlustel? või/ja päristööst?) ja mingi % (30?) punktidest peaks tulema näitustest ja vot selle alusel võiks koer saada oma CH tiitli kätte. Sellise koera kohta võin öelda, et tegemist on tsempioniga ja samas on koer 100% terve närvisüsteemiga ning võimeline töötama. Ainult erinevatel tõugudel oleksid tööd erinevad. Küll ma olen nutikas :irw:

Ja muideks veel, kui koeral enamik hinnangut tuleks tööst siis oleks ka välimik sarnasem sest ühe konkreetse kohtuniku hinnang omaks palju väiksemat kaalu koera CH tiitli saamisel.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Heili » 13 Apr 2005 11:16

admirable kirjutas: Ja maastik ei muuda koera kuju kui tegemist on vähemalt 2 korda nädalas hommikust õhtuni tööd tegeva koeraga

Ei, ma ei mõelnud praegu n-ö lühikest perspektiivi isegi mitte 10 aasta lõikes, vaid mitmete põlvkondade erinevusi eri piirkondades. Et mägimaastikul töötav koer on aretatud teistsuguseks kui lauskmaal töötav koer ja kui tekivad mingid kindlad tööliinid, siis võivad suuresti erineda ka need tüübid. (Midagi sellist oli kirjas ka näituse- ja tööliinide all.)
Lihtsalt - erineval maastikul tõhusalt töötamiseks on vaja mõnevõrra erinevat kehaehitust :)
Ja kuldse standard on väga kummist, nii et ned erinevad tüübid mahuvad rahulikult sinna sisse. Mis EI mahu sisse, on näiteks 'ülearetamisest' tulenevad liikumishäired, liigne tähelepanu 'juuksuritööle', iseloomuvead.
admirable kirjutas: Ja muideks veel, kui koeral enamik hinnangut tuleks tööst siis oleks ka välimik sarnasem sest ühe konkreetse kohtuniku hinnang omaks palju väiksemat kaalu koera CH tiitli saamisel.

Seda küll :) Meie praegusytes oludes muidugi tekiks hulk teisi probleeme, aga see on juba omaette teema.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas admirable » 13 Apr 2005 11:24

siiski ma arvan et see vahe välimikus oleks väiksem kui praegu näituseliini ja tööliini koertel..... see on vahe mida mina silmas pean......

tõenäoliselt me ei tohiks aretuses siiski seda unustada, et tegemist on elusolevustega ja mingid variatsioonid jäävad ikka nii iseloomus kui välimikus.... ainult plastmassist ühe liini pealt tulevad koerad võivad olla enam vähem sarnased kui nad on ühe vahetuse töötajate poolt tehtud :irw:

Bett Keefiriga
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Triin & Bella » 13 Apr 2005 16:05

... :auu:
Viimati muutis Triin & Bella, 14 Apr 2005 19:33, muudetud 1 kord kokku.

Külaline

PostitusPostitas Külaline » 14 Apr 2005 14:28

Triin&Bella kirjutas:olen tähele pannud, et näitustel võitjateks tulevad tavaliselt rasked matsakad ``kummutid.``väga madalad ja liiguvad halvasti

Triin, too palun mingi konkreetne näide kuldsete kohta.
Valge lambakoera kohta puutuva infoga olen täiesti nõus, ka sellega, et venelased eelistavad suuremaid koeri, aga nad eelistavad seda kõikide tõugude osas ja tegelikult pole see maailma mastaabis määrav.
Kuldsete osas vaidlen vastu, olen enamasti näinud võitmas kompaktseid hästi liikuvaid koeri, vahel eelistataxe hoopis nn. "setteritüüpi" koeri, liiga kõrgeid, samas kergeid, aga et liiga raskeid, selles vaidlen küll vastu.

Triin&Bella kirjutas:koer, kes noorena oli näitustel üliedukas, siis suurena on ``äravajunud.``
miks standartitest nõutakse, sellist välimust, kui sellisena ei saa koer tööd teha?

too palun ka sellise koera kohta konkreetne näide, mina küll ühtegi sellist kuldset ei tea.
Sry, et olen külaline, käin tõesti harva foorumites ja võtan ka harva sõna, aga erinevate koertega kasvatajastaazi paarkümmend aastat.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas xmariax » 18 Mai 2005 16:50

Mmm... kuldsete puhul võin öelda, et pole Eestis veel märganud, et ülekaalulised koerad võidaks. See, kui kohtunik märgib, et koeral vähe massi, ei tähenda veel, et koer peaks paksem olema. Kuldse rinnakorv peab olema piisavalt sügav ja kuldne piisavalt madal.

Standard: südame juures sügav. Roided pikad, hästikaardunud.
Kommentaar: Töökoera jaoks on ülimalt tähtsad kaardunud roided, mis jätavad südamele rinnakorvis piisavalt ruumi. Samas võib liialt ümar rinnakorv hakata takistama keha esiotsa liikumist, sundides koera küünarnukke sisse keerama. Kitsas rinnakorv jätab liiga vähe ruumi südamele ja kopsudele ning takistab head ujumist. Kui rinnakorvil jääb vajaka sügavusest, näib koer liialt kõrgejalgsena ning kopsude töövõime on puudulik. Liiga sügav rinnakorv seevastu muudab koera jässakaks.

Madalast koerast veel niipalju:
Sümmeetriline on sõnastiku järgi _osadevaheline proportsioon, kahe poole tasakaal, kord ja harmoonia._ Tasakaalustatud kuldse retriiveri üldine proportsioon näeb ette, et koer on pisut pikem kui tema turjakõrgus, s.t soovituslik kerepikkuse suhe kõrgusesse on 12:11. Õiged proportsioonid on tähtsad tõu õige välisjoonise ja funktsionaalsuse säilitamiseks. Liiga pika kere ja lõhikeste jalgadega koer ei ole tõhusalt töötav retriiver. Vahemaa turjast küünanukini peab olema ligikaudu võrdne vahemaaga küünanukist maapinnani.

Ja kas ma olen nüüd rumal või lihtsalt pime aga pole küll Eestis näinud kuldseid kes oleks liiga rasked või massiivsed. Või vähemalt pole need võitjakoerad. Ennem on probleeme liiga kergete, vähese karvaga kuldsetega, kel pole piisavalt luustiku.

Tsitaadid siit: http://www.kuldne.ee/artiklid/standard.htm .
Kommenteerinud on kasvatajad, kel väga suured kogemused kuldsete retriiveritega.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Heili » 18 Mai 2005 16:59

xmariax kirjutas:Mmm... kuldsete puhul võin öelda, et pole Eestis veel märganud, et ülekaalulised koerad võidaks. ... Ja kas ma olen nüüd rumal või lihtsalt pime aga pole küll Eestis näinud kuldseid kes oleks liiga rasked või massiivsed. Või vähemalt pole need võitjakoerad. Ennem on probleeme liiga kergete, vähese karvaga kuldsetega, kel pole piisavalt luustiku.

Nõus, et Eestis pole kuldsete kaaluprobleem sama mis labradel. Samas - liikumise koha pealt 'lastakse läbi' küsitavusi - kasvõi läinud nädalavahetusel nii edukalt esinenud F Fireminstrel, kes muidu igati 'kobe' tükk, aga kes on kämblast pehme ja 'prõmmib' käppi. Niimoodi üks töötav kuldne liikuda EI tohi.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas xmariax » 18 Mai 2005 18:17

Kahjuks teda liikumas ei näinud :) Aga ju siis pidas kohtunik Waldo't, hoolimata tema pehmetest kämmaldest, siiski teistest juuniorklassi isastest paremaks. Eks see olegi selles, kes mida tähtsamaks peab. Ja ideaalset koera polegi olemas.

Bett Keefiriga
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Triin & Bella » 18 Mai 2005 21:32

nojah.
Viimati muutis Triin & Bella, 13 Sept 2005 17:52, muudetud 3 korda kokku.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Heili » 19 Mai 2005 09:40

Tore, ma näen, et mu hoolikalt koostatud kommenteeritud standard leiab aktiivset kasutamist ja mõtlemist! KOhe kergem hakkab - et pole siis ikkagi nii tühjsa töö. Pean ainult arvuti- ja mõttenäpukad ära parandama :)

PostitusPostitas monica » 19 Mai 2005 09:57

Eeltsiteeritud lõigud on huvitavad - ma olen kogu aeg imestanud meie kauneid koehavaid peaaegu valgeid kuldseid vaadates, et KUIDAS nii ebapraktilise kasvukaga looma on kunagi saadud aretada jahitööks?! Kõik takjad seal küljes, pusad, pori... Aga kui lugeda neid tsitaate, siis saan aru, et kuldne on teinud läbi ka olulise mutatsiooni ja tänapäeva näitusekuldne polegi enam SEE koer, kellega jahimees omal ajal metsas kolas.
Tegelikult olen näinud vähemalt ühte nn jahiliini kuldset, kes oli äraütlemata vilgas ja innustunud jahiabiline. Ja täiesti subjektiivse maitse kohaselt oli ta ka imeilus! :)

Kasutaja avatar

PostitusPostitas xmariax » 19 Mai 2005 13:55

Jah Triin, ka seda. Kuid ma ei leia, et kuldsed Eestis oleks kuidagi liiga njuufalikud või liialt karvased. Milleks teha sääsest elevanti? Milleks nämmutada seda teemat siin, kui probleemi ju ennast pole? Mille eest te siin nii sihikindlalt võitlete? Eesmärk? Mõlemad äärmused on halvad - hiigelpika karvaga mõmmikkuldsed ja karvutud, kiitsakad, luustikuta tööloomad. Ilma karvata ei saa koer samamoodi töötada, kuidas ta seal jääkülmas vees ujub? :vana:
Triin, palun too mulle näiteid kuldsete kohta, kes Eestis on niivõrd problemaatilised, et seda teemat siin nämmutada? Kui ei taha avalikult nimesid nimetada, saada mulle erakas. Kui sulle meie kuldsed siin Eestis ei meeldi, eks areta siis ise. Iga kasvataja aretab oma nägemuse ja maitse järgi. Ma olen teinud varem selle vea, et kritiseerinud kasvatajate tööd. Kuid õnneks ma olen aru saanud oma veast ja ei taha enam kunagi kellegile sellega haiget teha. Ja sul Triin pole samuti MITTE MINGISUGUST õigust kritiseerida teiste töid ja tegemisi. Sinu "point of view" ei ole õigem kui teiste oma. Igaühel on õigus oma arvamusele ja igaühel on erinev maitse. :ahoi:
Milleks istuda siin arvuti taga ja rääkida ühte ja sama teemat mitmeid kordi läbi? Mida see muudab? Aga miks mitte tegeleda oma koeraga, Triinul on ju ka võimalus paaritada oma emast isasega, kes tema meelest tõustandardile lähedase välimikuga on, ja niimoodi Eesti kuldseid veidikenegi paremaks teha. :)

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Heili » 19 Mai 2005 14:23

xmariax kirjutas:Milleks nämmutada seda teemat siin, kui probleemi ju ennast pole? Mille eest te siin nii sihikindlalt võitlete? Eesmärk?

Ma ei tea, kas siin keegi võitleb, pigem arutleme ainult. Et mis ja miks ja kuidas.
Mina olen Koja kaudu - ja ka antud teema raames - küll üht-teist saanud kõrva taha panna.
Probleem on varjatud kujul olemas, sest üldjoontes ju tahetakse siiski kohtunikele meeldida ja häid näitusetulemusi saavutada. Ja seega 'milline peab üks retriiver (või mistahes muu tõug) välja nägema', on tegelikult päris paslik mõtisklusaine. Kui sellega midagi muud ei saavuta, siis hoiab vähemalt alzheimeri tõve endast kaugemal :D
Alzheimeri tõppe haigestumise oht on aju pidevalt pingutavatel inimestel väiksem kui teistel
Viimati muutis Heili, 19 Mai 2005 16:50, muudetud 1 kord kokku.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas xmariax » 19 Mai 2005 15:15

Isegi kui tahetakse kohtunikule meeldida siis kohtunikke on nii palju ja neil on nii erinevad maitsed, et see on praktiliselt võimatu :D Ma küll üritan koeri kokku pannes saada kutsikaid, kes mulle meeldivad, kuid ega ei pea tingimata veel kohtunikele meeldima :wink:
Ja Alzheimeri tõvest hoiavad mind eemal matemaatika tunnid :D

Bett Keefiriga
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Triin & Bella » 19 Mai 2005 16:11

rääkisin mariaga ja nüüd on kõik korras.
äkki võtaks mesike selle teema maha sest see kuldse osa on :OT:
ja siis on veel midagi...

Bett Keefiriga
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Triin & Bella » 19 Mai 2005 16:20

Külalisele:
Ei võida kummutid ega kapid jms. Võtan sõnad tagasi!

PostitusPostitas monica » 19 Mai 2005 16:50

"nämmutada" on huvitav väljend, eriti kui seda kasutada foorumis, mis peakski justkui siduma koerahuvilisi inimesi ja olema neile koht, kus omavahel mõtteid ja infi ja arvamusi vahetada. Kui mingi teema x kellelegi nämmutamisena tundub, eks tegele siis millegi muuga või loe teisi, enda jaoks värskemaid teemasid :wink:
Viimati muutis monica, 19 Mai 2005 17:59, muudetud 1 kord kokku.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Heili » 19 Mai 2005 16:56

Triin & Bella kirjutas:rääkisin mariaga ja nüüd on kõik korras.
äkki võtaks mesike selle teema maha sest see kuldse osa on :OT:
ja siis on veel midagi...

Mina arvan, et päris OT see ei ole, sest labra ja kuldne on suhteliselt lähedased tõud (muide, pidevalt aetakse segamini!) ja pole paha teiste kogemustest õppida.
Tsiteerin üht oma sõpra, kes kordas: tark õpib teiste vigadest, loll ei õpi enda omadestki mitte.
Nii et adminnid - ärge kiirustage kääride sisselöömisega :)

Bett Keefiriga
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Triin & Bella » 19 Mai 2005 18:18

xmariax kirjutas:Jah Triin, ka seda. Kuid ma ei leia, et kuldsed Eestis oleks kuidagi liiga njuufalikud või liialt karvased. Milleks teha sääsest elevanti? Milleks nämmutada seda teemat siin, kui probleemi ju ennast pole? Mille eest te siin nii sihikindlalt võitlete? Eesmärk? Mõlemad äärmused on halvad - hiigelpika karvaga mõmmikkuldsed ja karvutud, kiitsakad, luustikuta tööloomad. Ilma karvata ei saa koer samamoodi töötada, kuidas ta seal jääkülmas vees ujub?
Triin, palun too mulle näiteid kuldsete kohta, kes Eestis on niivõrd problemaatilised, et seda teemat siin nämmutada? Kui ei taha avalikult nimesid nimetada, saada mulle erakas. Kui sulle meie kuldsed siin Eestis ei meeldi, eks areta siis ise. Iga kasvataja aretab oma nägemuse ja maitse järgi. Ma olen teinud varem selle vea, et kritiseerinud kasvatajate tööd. Kuid õnneks ma olen aru saanud oma veast ja ei taha enam kunagi kellegile sellega haiget teha. Ja sul Triin pole samuti MITTE MINGISUGUST õigust kritiseerida teiste töid ja tegemisi. Sinu "point of view" ei ole õigem kui teiste oma. Igaühel on õigus oma arvamusele ja igaühel on erinev maitse.
Milleks istuda siin arvuti taga ja rääkida ühte ja sama teemat mitmeid kordi läbi? Mida see muudab? Aga miks mitte tegeleda oma koeraga, Triinul on ju ka võimalus paaritada oma emast isasega, kes tema meelest tõustandardile lähedase välimikuga on, ja niimoodi Eesti kuldseid veidikenegi paremaks teha.

Mariale vastused:
1.ma pole siin teemas eesti kuldsetest rääkinud.
2. ma pole siin teemas öelnud, et eestis oleks problemaatilisi kuldseid. rääkimata, et ``mitte minu maitse järgi.`` Kus siin teemas olen rääkinud,et eesti kuldsed on koledad jms?
3. Maria, ega ainult sina muutunud pole. Lähemalt saab lugeda sellest teemast :idea: http://www.koertekoda.net/forum/viewtopic.php?t=3421
4.keda ma olen riivanud kasvatajatest? kelle tööd olen ``maha teinud?``
5.kas ma olen öelnud, et minu mõttet jne on kõige õigemad, paremad jne?
6.koeraga on küll tegemist ja mitte vähe! :)
7.viimasest midagi rääkida ei saa, sest ta mul uurimata, näitustel tahame käija ja üleüldse on kõik sellega seonduv küsimärgi all.
(rääkisime mariaga ja nüüd on kõik korras)

Kasutaja avatar

PostitusPostitas xmariax » 20 Mai 2005 01:08

Triin & Bella kirjutas:
xmariax kirjutas:Jah Triin, ka seda. Kuid ma ei leia, et kuldsed Eestis oleks kuidagi liiga njuufalikud või liialt karvased. Milleks teha sääsest elevanti? Milleks nämmutada seda teemat siin, kui probleemi ju ennast pole? Mille eest te siin nii sihikindlalt võitlete? Eesmärk? Mõlemad äärmused on halvad - hiigelpika karvaga mõmmikkuldsed ja karvutud, kiitsakad, luustikuta tööloomad. Ilma karvata ei saa koer samamoodi töötada, kuidas ta seal jääkülmas vees ujub?
Triin, palun too mulle näiteid kuldsete kohta, kes Eestis on niivõrd problemaatilised, et seda teemat siin nämmutada? Kui ei taha avalikult nimesid nimetada, saada mulle erakas. Kui sulle meie kuldsed siin Eestis ei meeldi, eks areta siis ise. Iga kasvataja aretab oma nägemuse ja maitse järgi. Ma olen teinud varem selle vea, et kritiseerinud kasvatajate tööd. Kuid õnneks ma olen aru saanud oma veast ja ei taha enam kunagi kellegile sellega haiget teha. Ja sul Triin pole samuti MITTE MINGISUGUST õigust kritiseerida teiste töid ja tegemisi. Sinu "point of view" ei ole õigem kui teiste oma. Igaühel on õigus oma arvamusele ja igaühel on erinev maitse.
Milleks istuda siin arvuti taga ja rääkida ühte ja sama teemat mitmeid kordi läbi? Mida see muudab? Aga miks mitte tegeleda oma koeraga, Triinul on ju ka võimalus paaritada oma emast isasega, kes tema meelest tõustandardile lähedase välimikuga on, ja niimoodi Eesti kuldseid veidikenegi paremaks teha.

Mariale vastused:
1.ma pole siin teemas eesti kuldsetest rääkinud.
2. ma pole siin teemas öelnud, et eestis oleks problemaatilisi kuldseid. rääkimata, et ``mitte minu maitse järgi.`` Kus siin teemas olen rääkinud,et eesti kuldsed on koledad jms?
3. Maria, ega ainult sina muutunud pole. Lähemalt saab lugeda sellest teemast :idea: http://www.koertekoda.net/forum/viewtopic.php?t=3421
4.keda ma olen riivanud kasvatajatest? kelle tööd olen ``maha teinud?``
5.kas ma olen öelnud, et minu mõttet jne on kõige õigemad, paremad jne?
6.koeraga on küll tegemist ja mitte vähe! :)
7.viimasest midagi rääkida ei saa, sest ta mul uurimata, näitustel tahame käija ja üleüldse on kõik sellega seonduv küsimärgi all.
(rääkisime mariaga ja nüüd on kõik korras)

Mmm... kas sa just paar postitust eespool ei teinud maha G.M. Cowboy kasvatajat?
Minu meelest hakkas see teema muutuma liiga sarnaseks selle sama teema algusega, kus räägiti, nagu kuldne oleks "clumberiks" muutumas. Seetõttu võtsin juba nö. kaitsepositsiooni, kuna olen kokku puutunud inimestega, kes peale seda clumberi teema lugemist enam ei julgegi kuldset võtta kuna kardavad, et saavad düsplaasiahaige koera, kes on raske ja ülimadal ja ma tõesti ei taha sellise valearvamusega inimesi sellest imepärasest tõust eemale peletada. Ja nüüd kui me oleme kaotanud paar inimest (kellest oleks võibolla saanud väga aktiivsed koertega tegelejad) tekib küsimus, kas oli vaja see teema tõstatada avalikus foorumis, pealegi, kui see pole vähemalt Eestis mitte probleemiks? :)
Ja kui nüüd ma olen millestki väga valesti aru saanud siis palun öelge keegi mida te selle jutuga saavutada üritate? Igavuse peletamiseks on ka teisi viise... :roll:

Kasutaja avatar

PostitusPostitas admirable » 20 Mai 2005 09:06

xmariax kirjutas:Mmm... kas sa just paar postitust eespool ei teinud maha G.M. Cowboy kasvatajat?
Minu meelest hakkas see teema muutuma liiga sarnaseks selle sama teema algusega, kus räägiti, nagu kuldne oleks "clumberiks" muutumas. Seetõttu võtsin juba nö. kaitsepositsiooni, kuna olen kokku puutunud inimestega, kes peale seda clumberi teema lugemist enam ei julgegi kuldset võtta kuna kardavad, et saavad düsplaasiahaige koera, kes on raske ja ülimadal ja ma tõesti ei taha sellise valearvamusega inimesi sellest imepärasest tõust eemale peletada. Ja nüüd kui me oleme kaotanud paar inimest (kellest oleks võibolla saanud väga aktiivsed koertega tegelejad) tekib küsimus, kas oli vaja see teema tõstatada avalikus foorumis, pealegi, kui see pole vähemalt Eestis mitte probleemiks? :)
Ja kui nüüd ma olen millestki väga valesti aru saanud siis palun öelge keegi mida te selle jutuga saavutada üritate? Igavuse peletamiseks on ka teisi viise... :roll:

Rahune maha :!: Minu arust on meil Eestis täielik sõnavabadus ja kui sul ei meeldi siin olla siis ole mujal aga ära tule teistele nende võimalust arutleda keelama, mille jaoks see foorum siin loodud ongi. See on tüüpiline meie probleem pistame pea liiva alla ja ärme pööra tähelepanu sellele, mis ümberringi toimub. Eesti aretus on seotud kogu Euroopa aretusega ning arutelu sellistel teemadel on alati teretulnud. Mina ütlen alati avalikult välja, et uuringutega on tõestatud, et iga valge kannab endas 7,1 pärilikku haigust. See ainult näitab, et me teame neid haiguseid ning tegeleme nendega. Samamoodi on meie tõul olemas avalik geeniuuringute ja haiguste baas selle jaoks, et kõik sellega tutvuda saaksid. Ning huvitav huvitav kõik need "üdini haiged" valged kannavad vähem düsplaasiat kui enamik teisi tõuge ja elavad 14, 15 ja 18 aastasteks. Meie nn "terved ja ilma probleemideta" tõud vaevlevad allergiate jms. käes. Probleemidesse viib meid kasvatajate vaikimine ja info mitte jagamine mitte vastupidi. Kui aga koerasoovija on tõust eemale pööranud ei ole sellisel juhul see tõug temale mitte piisavalt südamelähedane olnud. Mina võtsin endale saksa lambakoera ajal kus saksa lambakoer ja allergia ning seljahaigused olid sünonüümid ja valisin tõenäoliselt õigest pesakonnast ning ei ole koeral elu sees allergiat olnud ja selg ka korras ja üleüldse on üks üdini terve koer olnud.

Ja me üritamegi saavutada aruteludega selgust sellesse mida me ise arvame, kuulda kogemusi ja tõmmata paralleele, et leida see õige tee. Ja sellepärast minagi siin aktiivselt kuulan ja kaasa räägin, mis sellest et teise tõuga tegemist. Kõige suurem ja püham eesmärk on siiski tõu säilitamine ja parendamine ja seda ei saa teha moel, et kott pähe ja suu kinni.

& paks orav Almera
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Maiemaie » 20 Mai 2005 13:08

:plaks:
Mul ei ole mingit huumorimeelt. Mitte vähimatki. Seda on frenoloogiaga tõestatud.Mul on Nichtlachen-Keinwortzi sündroom, mida mingil arusaamatul põhjusel peetakse kahetsusväärseks vaevuseks. (T.Pratchett)

Bett Keefiriga
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Triin & Bella » 20 Mai 2005 13:17

Maria mõtle. Kui Sulle keegi tuleb vastu ja ütleb, et mis sa sellise pluusiga tulid? Mõnele inimesele jääbki mulje, et see on eesti mood. Mis Sa siis teeksid?

Ma ei saa aru milles on sinu mure? Maria oma teadmisi täiendada foormitest (MITTE KÕIKE, mõnda ikka) ja võtta foorumitest kõik tõepähe on rumalus! Kui inimene tunneb huvi, siis ta vestleb kasvatajaga mitte ei tule foorumitesse!Kui Sinu sõnade järgi võtta äkki võtaks kõik düsplaasiaga seotud teemad ja artiklid maha?
Pealegi kas tahad öelda, et inimestele ei meeldi Clumberid? enne kui tulevased kutsikaomanikud tahavad koera, siis nad tutvuvad kutsikate vanematega vestlevad kasvatajaga. ja kutsikaomanike tuleks informeerida kuldsete tüüpilistemast haigustest. kui keegi juhuslikult ``siga kotis`` ei osta.maria pealegi see pole EKRÜ foorum ja mis puutub G.M. Cowboy sse, siis ma ei teinud teda maha! Ma küsisin kas sellise kehaehitusega kuldne suudaks korralikult tööd teha?
See ei ole lahmimine mis me siin teeme. ja see kui mõni inimene külajutte usub pole enam minu probleem....
Kui Maailmas kuldsetes probleemi poleks, siis poleks ka seda artiklit!

------------
Kirjast eemaldatud ääretult pikk viide vahetult eelnevatele postitustele. Segab lugemist.
ziil.

------------

lömmnägudega admin
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Kirke » 20 Mai 2005 13:24

Oeh - Sul, Monika olid need küll kuldsed sõnad praegu! :)

Mu meelest kehtib kõikide tõugude kohta (ise ka hoopis teist tüüpi tõugude fän kui retriiverid). Ei tasu võtta selliseid arutelusid isiklikult.
Ja mulle näiteks küll hirmsat moodi imponeerivad oma tõu fanatid, kes ei karda tunnistada (sh ka oma koerte) nõrku kohti...
See loob palju usaldusväärsema pildi ja arusaama, et need inimesed teavad, mida nad teevad.
Igal koeral peab olema kodu - aga igal kodul ei pea olema koera.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas xmariax » 20 Mai 2005 15:49

admirable - see, kui selline jutt kutsikaomaniku ära hirmutab, ei tähenda veel, et talle see tõug piisavalt ei meeldiks. On inimesi, kes võtavad oma esimest koera, kes ei tea koerandusest praktiliselt midagi ja niisuguste inimeste jaoks võib see jutt neid tõeliselt ära hirmutada.
Triin - teadmisi saab täiendada lugedes/kuulates proffesionaalide arvamusi/mõtteid, kuid siin teemas ma küll ühtegi kuldsetega tegelejat proffesionaaliks ei nimetaks (k.a. mina loomulikult... aga ma ei tulegi siin arutlema teemal, millega ma piisavalt kursis pole). ja Triin... tegid küll Midnight Cowboy'd maha, lahmisid. Kuna sul pole piisavalt kogemusi/teadmisi kuldseid hinnata, siis sa ei saa väita, et tema kehaehitusega on raskem töötada, et ta loobib käppasid jne.
Loomulikult on inimesi, kellele meeldivad clumberid, aga kui inimene tahab osta kuldset siis ta arvatavasti ei taha saada clumberit. Aga selle teema põhjal võivad inimesed karta, et kuldset ostes saavad koera, keda nad tahtnud pole.
Mina näiteks ei peida pead liiva alla. Ma ju näen, et kuldsetes pole seda probleemi, et nad liiga rasked oleks. Vaatame kasvõi maailmavõitjaid - neid kõige "võitjamaid" ja kes peaksid olema kõige ideaalilähedasemad kuldsed. Need WW-d kes mul praegu meelde tulevad, on olnud terved, kauni karva ja hea kehaehitusega koerad. Mitmed neist teevad ka hästi tööd. Nende järglased on samuti terved, head näituse- ja töökoerad. Näiteks võin tuua Scotti ja Sulo. Kus on probleem?
Aga eks noh... Eesti on demokraatlik riik ja siin kehtib sõnavabadus, selles on sul admirable õigus :) Ja ega Delfi naistekat näiteks ka kinni panna ei saaks, ka neil on seal sõnavabadus. Eks arutlege edasi, lihtsalt mina kahjuks ei saa kellegile enam soovitada, et Koertekojast leiab vastuseid paljudele koertega seonduvatele küsimustele. Siiski ma ei saa aru miks alati soovitatakse probleemide korral foorumitest lugeda, kui sellest põhimõtteliselt abi pole, kuna kõige kogenumad kasvatajad enamasti ei leia aega foorumites seiklemiseks ja teemadest osa võtmiseks (muidugi on ka erandeid). Ma siin teemas enam sõna ei võta, näen, et see ei aita sugugi. Vähemalt lisasin natuke vürtsi sellesse teemasse :D:D Kuid küsimus jääb - miks teil on endal kodus just selle näituseliini kuldsed, koerad, kes peaks teie jutu järgi "problemaatiliste" vanemate järglased olema. Kuna Jake'l läheb näitustel ju väga hästi, ta meeldib kohtunikele. Selles mõttes räägite endale ju vastu, kas teil ei peaks kodus olema mitte tööliini kuldsed?
PS! Võin samuti rääkida oma koerte vigadest, kuid seda vaid inimestele, kel seda vaja teada on. Ma ei taha, et minu koera puudustest avalikus foorumis räägitakse ja sellega igavusse surevatele inimestele pläkutamisainet pakutakse. Lihtsalt ei taha.
Ja Triin... kas sa mitte juba ei küsinud neid samu asju minu käest juba MSNis? Mis sul nüüd arusaamatuks jäi?

Aidaa! :) :roos: :ahoi:
Ja hei - no hard feelings :wink:

Kasutaja avatar

PostitusPostitas admirable » 20 Mai 2005 16:29

xmariax kirjutas:Kuid küsimus jääb - miks teil on endal kodus just selle näituseliini kuldsed, koerad, kes peaks teie jutu järgi "problemaatiliste" vanemate järglased olema. Kuna Jake'l läheb näitustel ju väga hästi, ta meeldib kohtunikele. Selles mõttes räägite endale ju vastu, kas teil ei peaks kodus olema mitte tööliini kuldsed?
PS! Võin samuti rääkida oma koerte vigadest, kuid seda vaid inimestele, kel seda vaja teada on. Ma ei taha, et minu koera puudustest avalikus foorumis räägitakse ja sellega igavusse surevatele inimestele pläkutamisainet pakutakse. Lihtsalt ei taha.

Mina võtan mütsi maha nende inimeste ees, kellel on kodus näituste võitjast koer ja samas on tal piisavalt oidu ja arusaamist arutleda tõus leiduvate probleemide või võimalike tulevaste probleemide üle. Nende kohta ütlen mina, et võidujoovastus ei ole neid pimestanud. Keegi ei olegi siin rääkinud, et kõik haiged ja vigased on lihtsalt on arutatud mõningate probleemide üle. Ja see, et neil (ka minul näiteks) on kodus näituseliini koerad ei tähenda, et nad ei peaks koera tööomaduste pärast muretsema ja arutlema kuidas paremini teha. Sellepärast käibki jutt teemal, milline peaks olema näitusekoer kes samas suudaks ikka piisavalt tööd teha. Äkki tahaks meie algajad ka mõne WW tiitli võita oma kasvandikega. Aga kuidas me sinna jõuame kui me isegi arutada ei tohi asjadest.

Olen näinud liiga palju näitusekoerte kasvatajaid, kes näiteks iseloomule või tervisele üldse tähelepanu ei pööra ja seda on meil Eestis ikka liiga palju ning see käib erinevate tõugude kohta. Ja samas olen näinud ka tööliini koerte kasvatajaid, kes üldse koera välimusele tähelepanu ei pööra, mis on teine halb äärmus. Seega on iga diskussioon teretulnud. Ning olen iga kell valmis hea asja nimel oma koera puudustest rääkima ka avalikult ja igavusse suremas ma ei ole.

Järgmine

Mine Retriiverid -

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline