Retriiverite tõukatsed

- populaarsed ja mitte nii populaarsed
Kasutaja avatar

Retriiverite tõukatsed

PostitusPostitas Heili » 08 Okt 2006 18:35

Täna oli retriiverite tõukatse ja nüüd ootaks siis kogemusi ja näiteid. Ja muidugi tahaks ka teada, kes said läbi ja kes jänni jäid ja milles viimase põhjused.
Tarkus tuleb meieni sageli valuliselt ja väikeste osade kaupa.

Tapjataks, blondsakslane ja optimist
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Laura » 08 Okt 2006 18:44

Läbi ei saanud ükski koer. Üks labrador pääses jälje osale, kuid ei sooritanud seda. Ülejäänud põrusid maastikult pardi otsimisega (va. 2 kuldset, kes jäid juba veest pardi toomisega hätta).

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Heili » 08 Okt 2006 19:12

No ikka detailsemat infi paluks :) Kuna see ju siin foorumis nii tõuomasena ja kõigile kättesaadavana kirjeldatud, siis tahaks ikkagi täpsemalt teada, milles asi.

peast labrador
Kasutaja avatar

PostitusPostitas maarit » 08 Okt 2006 20:15

Pilte üleval siin.
Enamik koeri põrus otsimisel ehk indu ja jaksu jätkus paariks-kolmeks linnuks, aga peale seda ei suutnud koer enam keskenduda.
Kohtunik kommenteeris, et vaja veidi veel harjutada. Veetöö läbis enamik küll ilusti ja ka sotsiaalsus läks libedalt, olgugi, et üks isane pidas vajalikuks uriseda. Kohtunik lasi ta siiski veel läbi. Üks koer jõudis jäljele, aga ei õnnestunud seal. Vist oli ka üks koer, kes keeldus linnust?
Minu hinnangul oli üle keskmise karm kohtunik. Nii palju kui õnnestus kuulda tema hinnanguid, siis enamike koerte kohta ütles, et vajavad harjutamist. Aga see arusaadav, meilt läks ka mitu koera, kes heal juhul kord-paar linde näinud :hups:

peast labrador
Kasutaja avatar

PostitusPostitas maarit » 08 Okt 2006 20:16

Heili kirjutas:Kuna see ju siin foorumis nii tõuomasena ja kõigile kättesaadavana kirjeldatud, siis tahaks ikkagi täpsemalt teada, milles asi.

kas iroonia? :wink:
Iga osaleja võiks ise oma vigu kommenteerida.
EDIT: Nüüd detailselt meie sooritus: Mokka tegi ilusti ära "sotsialiseeringu" ja veetöö, mis oli ka suht lihtne, kuna vahemaad väikesed ja visked selgelt nähtavad (üks maalt u 10 m kaugusele, teine paadist koos püssilasuga).
Otsingul tõi ta visatud linnu (koos püssilasuga) ja veel ühe faasani, mida ta küll vaatas alguses pika pilguga. Maariti viga, sest Mokka nägi sel päeval faasanit küll esimest korda...). Küll aga siis otsustas ta, et tänaseks aitab ja peale paari lohakat ringi istus lihtsalt keset metsa maha.
Kohtuniku kirjeldus Mokkale siin.

Tapjataks, blondsakslane ja optimist
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Laura » 08 Okt 2006 20:41

Milles kohtuniku karmus väljendus? Kuna tegemist oli esimese katsega, mida näinud olen, siis võrdlusmoment puudub. Kuid minule jättis ta küll väga sõbraliku ja abivalmi mulje. Valmistunud olin ma kurjaks onuks, kes koerale ühtegi sõna öelda ei luba... :roll:

Brandy komistuskiviks oli part, kes tuli katki hammustada. Veetöö oli väga ilus ja kohtunik kirjutas ka kirjeldusse, et väga lubav koer, kes vajab koolitust (mida ta tõesti vajab, ent koolitusvõimalustega on nagu on. Vähemalt sain kohtunikult näpunäiteid, kuidas esialgu probleemi kõrvaldamist alustada).

Anonymous

PostitusPostitas Anonymous » 08 Okt 2006 21:43

Minul oli Sally tules ja põrus peale 3 pauku. Sotsaliseerimine ok, vees ok aga kuna ta kartis pauku siis tuli talle vette 2 korda parti visata pauguga, mis pani teda veel rohkem kartma. Lõpuks tõi ta veest linnu küll ilusti ära aga maal oli 3. pauk talle liiast. Ta lihtsalt otsis kohta kuidas minema saada. samuti koolituse puudumine, ta oli ennem korra trenni teinud ja peale pardi polnud teisi linde näinudki. Paugu kartus tuli aga toreda ilutulestikufirma presentatsioonist,mis Luigel kestis 1,5 tundi ja kuna me kohe selle platsi kõrval elame, siis olid kõigil koertel kõhud lahti pärast. Eks näeb kuidas harjutada teda uuesti julgemaks. Lindu tõi ilusti muidu, enne proovisime ja polnud muret.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Heili » 08 Okt 2006 22:44

maarit kirjutas:kas iroonia? :wink:

No ikka :)
Aga tõega ka huvi. Sest kui ükski katsel osalenud koer ei saa läbi, sealhulgas ka nende inimeste koerad, kel on vastava koolituse kogemus ja linnudki ehk rohkem saadaval jne, siis paneb imestusest kulme kergitama.

Mina panin meie sügispäeva koolitusel tähele järgmisi asjaolusid:
1) paljud koerad muutuvad kartlikumaks pärast ohtramat laskmist, st üks-kaks pauku pole nagu midagi, aga kui suuremaks paugutegemiseks läheb, on kuidagi kõhe,
2) enamik sügispäeval osalenud koertest otsis ja aporteeris ilma probleemideta ca 15-20 m distantsil, aga pikema maa peal pöördusid tagasi. Ka vees.

Teise asja kohta pidasime mõne kaaslasega aru, et kas pole põhjus ka selles, et jalutades hoiame koeri just sellise vahemaa peal kontrolli all ega lase neil palju kaugemale minna. Selleks, et harjutada koera iseseisvat tööd pikemal distantsil (kuni 100 m raadiuses), peab olema väga turvaline (autoteedest, inimestest, koduloomadest jne vaba) koht, et üldse julged lasta koera vabalt.
Ja kas pole sellega seotud ka risk, et kui koer harjub väga isesisvalt töötama, siis n-ö tavatingimustes tema üle kontrolli hoidmine on raskendatud. Lõpuks võib jõuda samasse seisu, nagu olen kuulnud hagijapidajatelt, et lahtiste koertega jalutada ei saa, sest koerad lähevad kohe jälje peale.

Kas sellist koolitust/koera me tahamegi? :wink:

peast labrador
Kasutaja avatar

PostitusPostitas maarit » 08 Okt 2006 22:56

Heili kirjutas:Aga tõega ka huvi. Sest kui ükski katsel osalenud koer ei saa läbi, sealhulgas ka nende inimeste koerad, kel on vastava koolituse kogemus ja linnudki ehk rohkem saadaval jne, siis paneb imestusest kulme kergitama.

Ei tea midagi... Paljud, kes täna katsele tulid, tunnistasid, et koerad treenimata. Ma ei julgeks väita, et tegemist oli vaid koolituskogemusega inimeste või hästi treenitud koertega, täna koeri vaadates oleks see ebaõiglane. Tõsi on ka see, et need hästi treenitud koerad on kõik juba katsed läbinud ja nüüd on nn uus põlvkond peal. Tunnistan, et meie kenneli neljast esindajast neli olid täiesti toored ja poleks pidanud ehk katsele tulema, loodeti vaid "head õnne". Kuna praegu pole koolitus veel süstemaatiline, siis tlevad paljud ka selleks, et näha, mis katsel toimub.
Heili kirjutas:Ja kas pole sellega seotud ka risk, et kui koer harjub väga isesisvalt töötama, siis n-ö tavatingimustes tema üle kontrolli hoidmine on raskendatud. Lõpuks võib jõuda samasse seisu, nagu olen kuulnud hagijapidajatelt, et lahtiste koertega jalutada ei saa, sest koerad lähevad kohe jälje peale.

Vabandust!? See on küll väga meelevaldne väide... :irw:
Ei ole kuigi tõenäoline, et see probleem kuldseid niipea kimbutama hakkab, kui eelnevalt on kurdetud, et kuldsete äratoomistahet on raske äratada...
Tuleb mõni teine vabandus otsida ;)

Kasutaja avatar

PostitusPostitas monika » 08 Okt 2006 23:03

Võta siis puudel:) - see ikka nii must -valge ei ole
Tõukatse toob välja koera õpetatud ja õpetamata vead- ja puudused mis instinktides vajaka- nii raske- lihtne see ongi:) Treenima peab ennem katset teadlikult ja palju erinevaid olukordi läbi mängima...
Olen tõukatse poolt ja nõus et see on väga mõtekalt välja töötatud katse ja esitab meile kõik mis vajaka... ja jätab ka mõtteainet mida polegi ehk mõtet teatud koeraga punnida- vaid vaadata edasi uutele põlvedele! Olen nõus et instinkt on päritav ja seejärel suunatav- vastupidi see ei toimi kuidagi nagunii....
Viimati muutis monika, 09 Okt 2006 11:40, muudetud 4 korda kokku.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Heili » 08 Okt 2006 23:42

maarit kirjutas:Tuleb mõni teine vabandus otsida ;)

Ma lihtsalt :roll:, mitte ei otsi vabandusi :oops:

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Roosipille » 09 Okt 2006 08:42

Heili kirjutas:
Teise asja kohta pidasime mõne kaaslasega aru, et kas pole põhjus ka selles, et jalutades hoiame koeri just sellise vahemaa peal kontrolli all ega lase neil palju kaugemale minna. Selleks, et harjutada koera iseseisvat tööd pikemal distantsil (kuni 100 m raadiuses), peab olema väga turvaline (autoteedest, inimestest, koduloomadest jne vaba) koht, et üldse julged lasta koera vabalt.
Ja kas pole sellega seotud ka risk, et kui koer harjub väga isesisvalt töötama, siis n-ö tavatingimustes tema üle kontrolli hoidmine on raskendatud. Lõpuks võib jõuda samasse seisu, nagu olen kuulnud hagijapidajatelt, et lahtiste koertega jalutada ei saa, sest koerad lähevad kohe jälje peale.

Mul on kogemusi laialt jalutamisega. Liigun mööda põllu- ja metsateid ja koer kulgeb vähemalt 100m raadiuses. Ja iga päev. Suure osa jalutuskäigu ajast ma teda ei näegi. Aga ta ei kaota mind kunagi ära. Käib aeg-ajalt kontrollimas. Ja meil on omad märgid. Kui pööran ümber, et asuda tagasiteele, trambin jalgu (karjuda nagu kohatu - mis naabrid arvavad) ja koer tuleb umbes minuti jooksul. Ja koju jõuame alati ühel ajal. Arvan, et see on tõuomane - erinevalt hagijatest või taksidest ta ei unusta end kunagi jäljele - ehkkki tegeleb jäljeajamise ja kraapimisega enamuse oma jalutusajast. Ja mis ma öelda tahan, on see, et vaatamata sellele, et ta on harjunud iseseisvalt liikuma, on tal tõenäoliselt probleeme pikemal distantsil töötamisega (üle 50m) - ma pole proovinud, aga arvan nii, sest pole lihtsalt harjutatud.

peast labrador
Kasutaja avatar

PostitusPostitas maarit » 09 Okt 2006 10:35

Ma lisan siia veel, et olen näinud liiga palju probleeme koertega, kes pole üldse kontaktis. Näiteks isased, kes tuiskavad emaste lõhnade peale, silmad peas krõllis mööda linna ringi, iga kõrgema kui 10 cm eseme peale jooksu pealt jalga tõstes või koerad, kes lihtsalt ei ole omanikust huvitatud, kui näevad teist koera. Jahikoolitus võiks neile anda ka veidi keskendumisvõimet ja rahulikkust juurde.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Meiepere » 09 Okt 2006 14:01

minu arvamus on jätkuvalt sama, et retriiverite tõukatsed on kõrgem pilotaaz ja pole kindlasti pelgalt instinktikatsed. Koeraga, kes tõukad läbinud on, võib jahis käia.
Ska tegi siis ära veetöö, maatööl tõi ära kaks lindu ja ei leidnud rohkem miskipärast, nagu ka enamik labradore. Sellega põruski. No eks ole vaja treeningul linnud raskematesse kohtadesse panna ilmselt edaspidi. Mul on kahju, et jäljele ei jõudnud, sest olex tahtnud näha lihtsalt, kuidas mu kutsa teeb, et kas teeb ära. Kohtuniku arvamus oli, et koeral on hea veetöö, maastikul tahaks näha visamat tööd, aga koeral on väga hea pehme haare ja heas koostöös juhitud koer, hästi juhi kontrolli all. :)
Arvan, et tõukad võiksid olla küll, et säilitada häid töökoeri, aga olen jätkuvalt selle vastu, et siduda nad EST V CH tiitli kinnitamisega. Võiks olla ikka nagu prantslaste selectiv B näiteks, mis on küll hea instinktikatse või siis nagu inglastel, eraldi töö- ja välimikutšempion ja täistšempion siis see, kes mõlemad. Sest tõukad pole tõesti instinktikatse, vaid nõuab tööd ja kogemust, nii juhile kui koerale, aga praegu on need võimalused siin Eestis tõesti kasinad. Edaspidi võibolla küll, sest vähemasti minul on pisik sees ja sportlikust huvist tahax need tõukad kunagi ära teha, kuna tegelikult on koerad täiesti võimelised need läbima, kui tööd teha. Ometi võix aru saada, et igaüks ei taha nende surnud lindudega mässata ja nende puhul võiks intsinktikatse olla, mis määraks ära koera potentsiaali. s.t. et koer ei kardaks pauku, olex nõus ujuma, lindu suhu võtma ja mitte saaki lõhkuma. Ka kuulekusosa, kus näeb ära, et koer ikka allub juhile. Sotsiaalsus samuti.
Minu arvamus on, et me võiks ise sellise instinktikatse välja töötada ja Maaritil pole üldse vaja muretseda, et meil vähem töökoeri sellepärast olex. Esitex, ERTÜ esindab enamasti labradore, kuldsetel on oma ühing. Mina respekteerin väga Maariti ja Evelini ja teiste tööd, aga kuldseomanikud teevad ka tööd, ainult et tõug on lihtsalt teine, pole parata ja lihtsalt labradorideomanikud ei saa otsustada kuldsete üle ja vastupidi. Nii võiks olla, et labradoride ühing (ERTÜ) otsustab endi üle ja kuldsete ühing (EKRTÜ) enda üle, neid kahte tõugu ei maksa siduda lihtsalt. Olekski hundid terved ja lambad söönud. :wink: OT, aga mina näeksin vaimusilmas isegi seda, et ERTÜ-st saab ELRTÜ ehk siis labradorretriiverite tõuühing ja et kuldsete ja labradoride tõuühingud teevad aktiivset koostööd teineteisega. Ülejäänud retriiverite tõud, need võiks veel omakorda ühingu moodustada, aga ehk on see liiga utopistliik nägemus, ma ei tea. Vabandan ette, kui on :roll:
Mina töötan edasi ja järgmistel tõukatel näete mind jälle :D
autonomy, mastery & purpose
http://www.meiepere.ee

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Reeli » 09 Okt 2006 14:02

Osalesin seekord vaid pealtvaatajana ning minu tehtud pildid 08.10 toimunud tõukatsest asuvad siin.
Katsele oli tulnud väga toredad inimesed ja koerad ning kui katse oleks koosnenud ainult veetööst, oleks enamus koeri katse vabalt sooritanud. Põhiliseks takistuseks sai kolmas osa katsest ehk otsimine metsast. Koertel ei ole probleeme tuua ära 2-3 lindu, kuid enamaks neil enam tööindu polnud. Selle osa läbimiseks oli aga vaja tuua 4 lindu, mida suutis teha vaid üks koer.
Minu meelest oleks võinud lugeda ka 3 linnu toomist piisavaks, kuna see näitab juba päris hästi koera otsimis-ja äratoomistahet. Kohtuniku meelest pidi aga just 4. linnu äratoomine näitama, kas koeral on piisavalt töötahet ja vastupidavust. Samas, kui vaadata tõukatsete eeskirja, siis hinnatavate omaduste all seda vastupidavuse nõuet nagu otseselt pole. Selgitati ju ka katse alguses, et eesmärgiks pole hinnata koerte koolitatust vaid instinkte. Äkki on nelja linnu äratoomise nõudmine instinktide kontrollimiseks ikka liiga palju?

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Merle » 09 Okt 2006 14:28

Reeli kirjutas:Minu meelest oleks võinud lugeda ka 3 linnu toomist piisavaks, kuna see näitab juba päris hästi koera otsimis-ja äratoomistahet.

Katsete reeglites on kirjas, et peidetud on viis lindu ja kuues visatakse lasuga. Koer peab suutma leida/tuua köik linnud. Juhul kui koer näitab juba esimeste lindudega väga head otsimis- ja toomistahet, võib kohtunik lugeda seda piisavaks. Olles külastanud mitmeid tõukatseid Soomes (reeglid ja kohtunikud ju samad) võin öelda, et enamasti lasebki kohtunik tuua kõik linnud.
www.retriiverid.ee on info võimaliku oktoobris toimuva koolituse kohta. Huvilistel palun endast märku anda !

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Mari-LiisR » 09 Okt 2006 16:02

Nõustun täielikult Meieperega. :plaks:
Koer on sulle alati truu:D

PostitusPostitas jahile » 09 Okt 2006 16:30

Kirjeldage ka oma igapäevast kodust jahikoolitust. Kuidas seda teete, kus, kuidas, millega? Me oleme alles algajad, oleks põnev lugeda.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas monika » 13 Okt 2006 22:04

põnevat lugemist sulle siit... http://www.kuldne.ee/artiklid/toomine.htm

kodune jahiloolitus algab köögis jahipüssi pauguga kohvi kõrvale ja nii edasi kogu päev....

Bett Keefiriga
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Triin & Bella » 14 Juun 2009 12:31

Eile toimusid retriiverite tõukatsed Ellamaal dummydega. Kohtunik oli Risto Heikkonen Soomest. Osalejaid oli laupäeval 14: 2 siledakarvalist, 1 nova scotia, 4 kuldset ja 7 labradori. Hommikusest grupist läbis kolm koera: My Brand Immaterial Girl ja veel kaks.
Lõunasest grupist põrusid kõik. Kõik koerad läbisid sotsiaalse osa ja tegid ilusa veetöö. Probleeme oli maastikult otsimisega, leidmisega-toomisega, mistõttu jäljele ei jõutudki.
Meile oli see esimene tõukatse kogemus, saime näha, kuidas-mis kõik toimus ning sai teada koera head ja vead, mida edaspidi parandada teaks. Võib öelda, et polegi need katsed nii hirmjubedad nagu mõnedest teemadest välja loeks. :)
Betty tegi ilusa veetöö, otsimisel läbis terve ala ja oli väga innukas, kuid ega ta aru saanud, et mida täpsemalt otsida-tuua. Kui esimene pauk läks, siis dummy visati arvatust lähemale ja nii tuiskas kohe kaugemale. Eelnevalt olime harjutanud dummypüssiga, mis paiskab dummy suht kaugele.
Kirjelduslehes oli kirjas ainukese miinusena äratoomistahe (maalt).
Eks me harjuta veel ja võib olla järgmine aasta õnnestub katse paremini.

PostitusPostitas siimline » 14 Juun 2009 21:32

Nii,

sai siis molemal paeval osaletud.

Esimesel paeval 3 koera meie tiimist. Tulemuseks ymmargune null. Ka koer, kes on suht kindel tooja ja otsjia ei suutnud tuuletus ja paduvihmases ilmas leida rohkem kui vist 4 dummyt ja yritas mulle selgeks teha, et ROHKEM NEID SIIN POLE, sest koer on harjunud ninaga tood tegema ja tema nina rohkem neid yles sellises ilmas ei tommanud. Sama oli kaa vaga hakkaja Leedu flatiga, kes pingsalt otsis, aga no mida ei leia seda ei leia. Koer kammis ala kenasti labi toi ara, mis just trajektoori lahemale jai ja mille nina haaras, sest kahjuks ei suutnud niigi suht lohnatud dummyd sellises ilma mingit lohna levitada.
Katsel endal pole justkui midagi viga, aga vot sellel katsel peaks olema ilmastiku piirangud, et tuuletus ja paduvihmases ilmas pole soovitav katset teha.
Teisel paeval osales mitu koera, kes sellelt dummy katselt labi ei saanud ja tulemus oli toukatsel positiivne.

Teine paev oli super 9 koera 9st paases jaljele, kahjuks 2 sellel positiivset tulemust ei saanud, aga koerad olid yllatavalt heal tasemel ja 2e mitte labinud koera puhul olid pigem ebaonn, kui koerte oskamatus selleks miinus faktoriks.

Aitah korraldajatele ja jatkake samas vaimus.

Kurgiface & Ilus Loom
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Aet » 29 Juul 2009 15:19

Küsiks uudishimust, et kas on kellelgi kohalikest retriiveriinimestest teada millal Eestis taas mõni koolitus/tõukatse on toimumas? Ma ei tea mis mullis ma elanud olen, et 2 aastat pole täheldanud, et dummy katse olemas on. Peaks ühe kuldse töövõime taas ellu äratama. :]
"Puppy flats look like baby spiders!" -Riitta Liisa Lehtonen

Mine Retriiverid -

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline