Mida peaks teadma enne kutsika koju toomist

- omaette olija ja mõtleja
& paks orav Almera
Kasutaja avatar
Postitusi: 5717
Liitunud: 18 Aug 2004 14:15
Asukoht: Karlova serv

Mida peaks teadma enne kutsika koju toomist

PostitusPostitas Maiemaie » 07 Veebr 2005 15:52

PKKK ehk PIDEVALT KORDUMA KIPPUVAD KÜSIMUSED
ehk mida tasuks teada, enne kui koju tuleb chow chow kutsikas


KUI PALJU MAKSAB CHOW CHOW KUTSIKAS?
Eestist ostes umbes 8000 EEK (2005. aasta). Kas hind on madalam või kõrgem keskmisest, oleneb juba kasvatajast.
Näiteks Soomest ostes orienteeruvalt 1000 eurot.

! Kui teile pakutakse väga odava hinnaga kutsikaid, küsige kindlasti, kas nad on ikka paberitega, ega neil mingit standardist kõrvalekallet või terviseviga pole. Küsige, kas on võimalik kohtuda kutsika vanematega, vähemalt emaga.
Standardist kõrvalekalle võib olla näiteks saba, mis on liialt rõngas (saba peab olema seljal kantud, mitte rõngas) või kõrvad, mis on lontis (kõrvad peavad olema kikkis, natuke ettepoole hoidvad). Keel peab olema ühtlaselt sinakasmust, ilma roosade laikudeta.
Silmaga nähtav terviseviga võib olla märjad või rähmased silmad. See võib oleneda ilmastikust, aga ka mõnest allergiast, sobimatust toidust vms.
Samuti näitavad mingit terviseprobleemi mustad, st seest sodised kõrvad.

! Kutsikas peab olema loovutamise ajaks vähemalt 6 nädalat vana, tal peab olema tehtud esimene vaktsineerimine ja ta peab olema märgistatud (tätoveering või mikrokiip). Kui ta selleks ajaks märgistatud pole, peab kasvataja hiljem tasuma märgistamise hinna.

KUI SUUREKS NAD KASVAVAD?
Tõustandardi järgi on isastel turjakõrgus 48-56 cm, emastel 46-51 cm.

KAS CHOW CHOW SOBIB KORTERIKOERAKS?
Tänapäeval peetakse chow chow´sid palju korterikoertena, kuna nad on rahumeelsed, peavad hästi puhtust ja ei vaja väga palju liikumist. Cream chow chow ongi meie kliimas oma heleda karvastiku tõttu sobivam korterikoeraks.
Kutsikana õpivad nad juba väga varakult puhtust pidama, kahe-kolmekuune kutsikas saab ruttu selgeks, et hädasid tehakse õue.
Oma majas elades on ta rahul nii toas kui õues liikudes, kindlasti ei sobi ta ketikoeraks, kes on päevad läbi üksinda. Chow jaoks on tema peremees kõige tähtsam ja ta tahab olla tema lähedal.

KAS NAD ON KURJAD KOERAD?
Chow chow on pigem umbusklik kui kuri ja pigem hulljulge kui arg. Ta ei ründa esimesena ei inimest ega teist koera, ta ei kipu hammustama, aga ta hoiatab urinaga, kui talle midagi ei meeldi. Chow chow on valvekoer, seega ta hoiatab ennekõike oma peremeest sissetungija eest.
Enamasti ta ei karda suuri mürisevaid asju (bussid, suured veoautod jne), pauku, kõrgust ega võõraid kohti. (Loomulikult on alati erandeid.)
Kõige suurem mure tema jaoks on peremehe puudumine, see võib ta närviliseks ja murelikuks teha.
Kutsikaid tuleks kindlasti sotsialiseerida, et nad õpiksid käituma võõraste inimeste ja koertega. Kui chow chow kutsikakoolis palju ei suhtle ega mängi, pole mõtet muretseda, tema elu kulgeb temale omases tempos, tihtipeale tahab chow alles tunni lõppedes mängida, siis on ta jõudnud arusaamisele, et teised koerad on talutavad.

Kutsikat tuleks harjutada ka arsti juures käimisega, et täiskasvanud koer ei avastaks üllatusega, et keegi võõras tahab talle liiga teha. Paksu rabelevat täiskasvanud koera on isegi mitmekesi küllalt keeruline kinni hoida. Kui chow on aga väiksest peale harjunud silmade, kõrvade jms kontrolliga, seisab ta arsti juures rahulikult.

Teisest tõust koerad kardavad chow chowsid tihtipeale, kuna nad nohisevad ja turtsuvad, nagu oleksid nad halvas tujus, tegelikult sõltub see häälitsemine nende ninaehitusest. Sellise naljaka nohisemise ja norskamisega chow chow´d suhtlevad omavahel, nn norskamisega nad kutsuvad üksteist suhtlema. Tihtipeale saavad chow chowd paremini läbi oma liigikaslastega ja selliste koertega, kes liiguvad nendega enam-vähem samas tempos.

KAS NAD SOBIVAD TÖÖKOERAKS?
Chow chow on väga hea valvekoer. Õpib kiiresti selgeks oma valvatava territooriumi piirid ja valvab seda hoolega. Üksi valvates põhjuseta ei haugu ja kui inimene, kellega ta koos töötab, näeb samuti võõrast, siis chow haukumisega märku ei anna. Pigem ootab ta, kuidas peremees reageerib ja käitub siis vastavalt antud käsule.

On teada, et mõnedes riikides on kasutatud teda laste taastusravis haiglates. Nende karutaoline välimus ja sõbralik nägu panevad inimese kergesti naeratama, seega paranevad lapsed koertega suheldes kiiremini.

KAS CHOW CHOW SOBIB PERESSE, KUS ON VÄIKSEID LAPSI?
Chow chow on lastega rahulik ja sõbralik, kui tal mängimisest isu täis saab, kõnnib ta lihtsalt minema. Chow mängib meelsasti, aga väsib ja tüdineb kiiresti, siis tuleb lastele selgitada, et koeral lastaks rahulikult puhata.

KAS NAD ILASTAVAD?
Väga vähe, enamasti siis, kui nad on väga elevil või väga ärritunud. Ärritudes tekib neil suunurka vaht.
Küll aga paljud neist joovad ja söövad nii, et toit ja joogivesi nõrgub nende rinnale.
Näitustel kasutatakse enne ringi minekut chow korrastatud kasuka kuivana hoidmiseks põllesid, mis kaitseb märja ja mustuse eest. Kodusel chow´l võiks käterätiga väga märjaks saanud rinnaesise lihtsalt ära kuivatada.

KAS NAD ARMASTAVAD UJUDA?
Tüüpilne chow chow ei armasta eriti vett ja märjaks saamist. Ta püüab vältida vihmast ilma, lompi astumist ja räpaseks saamist. Talle on loomuomane olla puhas ja kuiv, hoides nii oma kasuka kenasti korras.
Suvel palava ilmaga meeldib siiski paljudele end vees jahutada. Kui nad on kord ujumist proovinud, lähevad nad vette hea meelega.
Kindlasti on üks põhjus, miks chowd enamasti vett väldivad see, et nende kasukas on paks ja kuivab väga kaua. Peale ujumaskäimist tuleks koer lisaks käterätikule ka fööniga üle kuivatada, et kasukas kindlasti kuivaks saaks. Märjaks jäänud aluskarv võib minna hallitama ja tekikida võib ka mõni ebameeldiv nahahaigus.
Kindlasti tuleks kutsikat juba väiksena pesemisega harjutada, et ta täiskasvanuna lubaks oma kasukat ja jalgu märjaks teha.

KAS NAD KUTSIKANA LÕHUVAD KORTERIS ASJU?
KAS NAD NÄRIVAD TAPEETI, MÖÖBLIT JMS?
Chow chow on rahulik nii kutsika kui täiskasvanuna, enamasti nad ei lõhu ei mööblit ega laokile jäänud asju. Küll aga võivad nad väiksemaid pahandusi korda saata, kui neid jäetakse üksi koju. Tüüpiline chow-kutsikas heidab magama kui tal igav on.
Kui kutsikal on oma mänguasjad, ei näppa ta teie tagant teile vajalikke esemeid.

KAS CHOW CHOW KEEL ON ÜLENI LILLA?
Vastsündinud chow chow keel on täiesti roosa, keel peab olema sinakasmustaks muutunud kaheksandaks nädalaks. Keel peab olema üleni sinakasmust, ilma roosade laikudeta. Samuti peavad olema mustad suulagi, mokad ja igemed.

MIDA NAD SÖÖVAD?
Ajalooliselt on chow chow söönud riisi, soja, kala.
Tänapäeval on paljudele soja mittesobiv, kuna võib tekitada allergiat.
Kes tahab oma koera toita kodutoiduga, võib anda keedetud riisi, keedetud valge lihaga kala, keedetud muna. Piimatoodetest sobivad rasvavabad tooted- maitsestamata jogurt, keefir, kodujuust. Kindlasti tuleks kuulata kasvataja nõuandeid. Kui kutsikate emale mingil põhjusel näiteks kodujuust ei sobi, ei sobi see enamasti ka kutsikale. On koeri, kellele sobib keedetud tatar, aga suuremas koguses (mitu päeva järjest sama toitu süües) võib see põhjustada kõhulahtisust. Samamoodi võib mõjuda keedetud hirss. Kaerahelbed võivad chow karva inetuks muuta.
Aedvilju võib toidule lisada hautatuna ja püreestatuna. Sobivad on porgandid, kõrvits, kabatshokk.

Valmistoitudest sobivad tihtipeale need toidud, mis sisaldavad riisi, näiteks riisi ja lambaga. Kalkuniliha peetakse chowle väga sobivaks, kuna see on kõige rasvavaesem.
Chow chowdele ei sobi rasvarikkad toidud, sest chow chow ei liigu nii palju, et kõike seda rasva ära kasutada. Ka liigne valgusisaldus toidus pole chow´le sobiv. Kindlasti tuleks valmistoidupakkidelt lugeda, millises vahekorras on antud toidus rasvad, valgud ja muu...

Kui teie koeral on kõht lahti, silmad rähmased või mõni muu vaevus, mõelge, kas te olete talle midagi sellist andnud, mida ta varem pole söönud. Kui vaevused ei kao, konsulteerige kasvatajaga või lõpetage koerale mittesobiva toidu andmine.
Kindlasti ei sobi koera menüüsse shokolaad, küpsised ja muu selline inimestele mõeldud maius. Kui tahate oma koera premeerida, andke parem talle tükike juustu või killuke leiba.
Kui hakkate koerale uut toitu andma, harjutage teda sellega aegamisi, alustades väikeste kogustega, jälgige, kas koera käitumises või tervises on mingeid muutusi. Kui koeral tekib allergia, sügelus või liigne vee/rähmajooks silmadest, ei ole teie valitud toit sobilik.

KUI PALJU NEID PEAB KAMMIMA?
KAS NENDE KÜÜSI TULEB LÕIGATA JA KUI TIHTI?
Väikest chow chow kutsikat võiks kammida kas iga päev või siis ülepäeviti, et ta harjuks kammimise ja karvahooldusega. Väikese kutsika karv on kohev ja muutub kergesti sasiseks ja haagib enda külge oksakesi, prügi ja lehti.
Täiskasvanud chow chow karv on karmim ja ei vaja nii tihedat kammimist.

Küünte lõikamine sõltub sellest, kui palju teie koer liigub. Kui te käite koeraga näiteks linnatänavatel jalutamas, kuluvad küüned piisavalt ja neid ei pea lõikama. Kindlasti tuleks aga aeg-ajalt küüsi kontrollida- ega mõni pole juhuslikult murdunud või ega mõni pole nii palju ära kulunud, et küünest on veri väljas. (Nii võib juhtuda, kui jalutate iga päev mööda asfaltteed.)
Talvel, kui on lumi ja küüned nii palju ei kulu, tuleks küüsi lõigata vastavalt vajadusele.

KAS NEID PÜGATAKSE SUVEL?
Ei.

KAS NAD AJAVAD PALJU KARVA?
KAS SEDA KARVA SAAB KUIDAGI KASUTADA?
Chow chow´l on aluskarv, mis on paks ja tihe, kaitstes looma nii külma kui kuuma eest, ning pikk karm kattekarv. Regulaarselt kammides saab karva kokku koguda. Kammimiseks oleks hea omada mitut erinevat kammi.

Chow vill sobib viltimiseks ja kudumiseks, kui vill on kraasitud. Pehmet kutsikakarva ei ole vaja enne viltimist kraasida, see on oma omadustelt sama pehme ja töödeldav nagu kraasitud lambavill. Täiskasvanud koera villa võib kasutada ka lambavillaga segatult.

MILLISED HAIGUSED NEIL VÕIVAD OLLA?
Silmalaukeere ehk entroopia.
Silmalaug on pöördunud sissepoole, nii et ripsmed puutuvad vastu silma, ärritades silmamuna ja tekitades kas põletiku või pöördumatu nägemiskahjustuse. Seda saab ravida kirurgilselt, ent iga kord ei pruugi see aidata, haigus võib hiljem tagasi tulla.

Ektroopia (ectropion) on silmalau seisund, mis põhjustab lau liigse alla rippumise, paljastades silma.
Ka seda saab kirurgiliselt ravida.

Düsplaasia.
Düsplaasia on ortopeediline probleem, mis esineb paljudel koeratõugudel, see pole ainuüksi chow chowdele omane haigus.

MIS VÄRVI CHOW CHOW´SID ON OLEMAS?
Cream, cinnamon, punane, sinine ja must.

KAS MÕNI VÄRV ON HARULDASEM?

Chow chow´sid on nii lühi- kui pikakarvalisi. Esimesed lühikarvalised chow chow´d toodi Eestisse 2004. aasta lõpus.
Kõige rohkem on punaseid, kõige harvem kohtab siniseid ja cream värvi chow chowsid.

KAS PIKAKARVALIST JA LÜHIKARVALIST CHOW CHOW´D VÕIB OMAVAHEL PAARITADA?
Ja. Pikakarvalisel emasel võivad sündida lühikarvalise isasega paaritades nii lühi- kui pikakarvalised pojad.

KAS PIKAKARVALISED JA LÜHIKARVALISED CHOW CHOW`D VÕISTLEVAD NÄITUSTEL ERALDI?
Ei, nad võistlevad koos samade reeglite järgi.

KUI PALJU POEGI NEIL SÜNNIB?
Enamasti on chow chow´del väikesed pesakonnad, võib sündida vaid 1-2 poega, suurem pesakond on siiski 4-5 poega. Vahel harva sünnivad suured, 10 kutsikaga pesakonnad.

KAS RIHM VÕI TRAKSID?
Kui teile tundub, et traksidega on mugavam kutsikat kõrval kõndima õpetada, hankige kindlasti ka tavaline kaelarihm. Koer, kes on väiksest peale ainult trakse kandnud, ei oska tavalise rihmaga kõndida ja see vajab eraldi harjutamist.

....................................

Praegu on Eestis umbes 400 chow´d.
Et teada saada, milline on eesti chow chow kasvatuse üldpilt, mõelda, kuhu me tahame jõuda ja kuidas edasi töötada, on loomisel Eesti Chow chow Tõuühing. Kindlasti saab sellel olema oma informatiivne kodulehekülg, seni on heaks info kogumise kohaks seesama Koertekoda

:)
Viimati muutis Maiemaie, 05 Mai 2006 15:15, muudetud 6 korda kokku.
Mul ei ole mingit huumorimeelt. Mitte vähimatki. Seda on frenoloogiaga tõestatud.Mul on Nichtlachen-Keinwortzi sündroom, mida mingil arusaamatul põhjusel peetakse kahetsusväärseks vaevuseks. (T.Pratchett)

lömmnägudega admin
Kasutaja avatar
Postitusi: 7261
Liitunud: 17 Aug 2004 17:49
Asukoht: Tartu, Tammelinn

PostitusPostitas Kirke » 08 Veebr 2005 11:24

:plaks:

Vot hiigla asine asi! Kui selliseid veel viitsitaks teha. Teiste tõugude kohta.
Igal koeral peab olema kodu - aga igal kodul ei pea olema koera.

& paks orav Almera
Kasutaja avatar
Postitusi: 5717
Liitunud: 18 Aug 2004 14:15
Asukoht: Karlova serv

PostitusPostitas Maiemaie » 08 Veebr 2005 13:32

Aitüma, :oops:

Sellega on sihuke lugu, et... tänava peal muudkui küsitakse, et mis ja mida ja mida sööb ja palju magab ja siis ma üks õhtu hakkasin kokku kirjutama, mida ma olen vastanud ja mida on küsitud.

Kindlasti on ka teiste tõugude omanikel olnud vahel tunne, et laseks info A4 peale välja ja ütleks- lugege, siin on kõik olemas!
Mul ei ole mingit huumorimeelt. Mitte vähimatki. Seda on frenoloogiaga tõestatud.Mul on Nichtlachen-Keinwortzi sündroom, mida mingil arusaamatul põhjusel peetakse kahetsusväärseks vaevuseks. (T.Pratchett)

Anonymous

PostitusPostitas Anonymous » 13 Veebr 2005 23:01

Kõige levinum kysimus on, mis on minult kysitud, et palju chowkad maksavad :wink:
Aga see kysimus, et traksid või rihm, kusagilt lugesin, et rihm on parem, kuna traksid võivad karva rikkuda võimidagisellist :?

& paks orav Almera
Kasutaja avatar
Postitusi: 5717
Liitunud: 18 Aug 2004 14:15
Asukoht: Karlova serv

PostitusPostitas Maiemaie » 14 Veebr 2005 13:11

Eks see rihma või trakside yle otsustamine ole iga peremehe enda asi. Kindlasti oleneb see sellest, KUI PALJU rihma või trakse kasutada.
Kui ikka kaelarihm on kohu aeg küljes ja seda üldse ära ei võeta, on suhteliselt kindel, et peatselt on kaela pealt krae ära hõõrutud. Kindlasti oleneb ka palju, kas karv on pehme või tugevam.
Traksidega on hea kutsikat õues käima õpetada, see ei poo nii palju kui rihm... samas on pärast keeruline rihma peale üle minna, sest kutsikas on harjunud, et ta saab suht vabalt liikuda.
Plusse ja miinuseid on mitmeid.
Mul ei ole mingit huumorimeelt. Mitte vähimatki. Seda on frenoloogiaga tõestatud.Mul on Nichtlachen-Keinwortzi sündroom, mida mingil arusaamatul põhjusel peetakse kahetsusväärseks vaevuseks. (T.Pratchett)

Kasutaja avatar
Postitusi: 16
Liitunud: 05 Mai 2006 15:08
Asukoht: Eesti

Mida peaks teadma enne kutsika ostmist

PostitusPostitas Chow TÜ » 05 Mai 2006 15:11

Igaüks, kes otsib endale neljajalgset sõpra, on kindlasti mõelnud, milline see sõber peaks olema. Kes igatseb karvast, kes vähem karvast koera, mõnele meeldib heleda kasukaga loom, mõnele must murjam. Mõni armastab ainult suuri koeri, mõni ainult väga väikseid. Mõni eelistab emaseid, mõni isaseid. jne jne.

Kui sa oled oma mõtetes jõudnud niikaugele, et oled otsustanud endale võtta sõbraks chow chow, loe kasvõi lehekülje jagu tõututvustusest läbi.
http://www.chowclub.ee/iseloomustus.htm
Näiteks tõuühingu lehelt.
Kui sa oled teada saanud, et chow on umbusklik, aga truu, tema kasukas vajab pidevat hoolitsust, aga see-eest saab tema villast sooje sokke kududa ning et chow kutsikas on väga puhtustpidav ja vaatamata oma aeglusele muhe mängukaaslane, SIIS PEAKSID SA SIISKI VEEL ÜHTE_TEIST TEADMA.
Kasvõi näiteks seda, milline on tõustandard.
http://www.chowclub.ee/standard.htm

JA kui sa oled ka selle hoolega läbi lugenud, siis loe aga hoolega edasi teemasid, mis on üles riputatud tõuühingu lehele ja ka siia- koja foorumisse. Sest mida rohkem sa tead, seda väiksem on võimalus, et sa saad:
a) haige koera
b) paberitata koera
c) välimikuveaga koera
d) või need kõik kokku

Kutsikat ostes pane tähele:

* Võimalusel mine kasvataja juurde kutsikat vaatama. Sa EI OLE kohustatud esimesest kohast kutsikat ära ostma, kui sul on kahtlusi, et koerad on halvasti hooldatud, et nad on alatoidetud või haiged.

* Küsi, kas sa saad kutsika vanemaid näha. Ära osta kutsikat, kui sulle öeldakse, et vanemaid ei saa näidata, sest nad tulevad võõrastele kallale! Halb iseloom on sageli päritav.

* Ära osta kutsikat, kelle silmad jooksevad, kelle kõrvad on tugevalt lontis või kelle kõrvaotsad on lontis. Ära lase ennast petta jutuga, et kõrvad tõusevad kikki, kui te koera pea pealt ei silita! Kahekuuse chowkutsika kõrvad peaksid olema ilusasti kikkis.

Loe siit veel lisaks:
http://www.chowclub.ee/abiks_ostmisel.htm
Ehk aitab see sind leida endale tervet, õnnelikku ja hea iseloomuga koera.
Eesti Chow chow Tõuühing

Kasutaja avatar
Postitusi: 16
Liitunud: 05 Mai 2006 15:08
Asukoht: Eesti

PostitusPostitas Chow TÜ » 20 Sept 2006 14:29

NB! LUGUPEETUD KUTSIKAOSTJAD!
Palun olge kutsikat valides tähelepanelik ja uurige kasvatajatelt, kas pakutavatel kutsikatel on tõutunnistused.


Kui Teile mingil põhjusel pakutakse müüa PABERITETA (tõutunnistuseta) chow chow kutsikat, küsige, mis põhjustel kutsikatel ei ole vormistatud Eesti Kennelliidus pabereid. Misiganes on see vastus, tegelikult on paberiteta tõukoerakutsikad nö "must äri".

Paberiteta koeri müüakse vaid natuke odavamalt, kui paberitega koeri.
Kõikide vajalike paberitega, vaktsineeritud ja europassi omav kutsikas maksab keskmiselt 8000 eesti krooni, samas on (Tõuühingu andmetel)pakutud paberiteta kutsikat 6000 krooni eest! Tegelikult on võimalik ostjal sel juhul osta 6000 krooni eest krants.

Paberiteta kutsikaid müüvad inimesed, kes mõtlevad vaid raha teenimisele, mitte koerte heaolule. Tihtipeale on sellised kutsikad halvasti hooldatud, alatoidetud ja antakse ära väga tillukestena, et "kasvataja" kulud oleksid minimaalsed. Esimesel võimalusel tehakse samale emasele uus pesakond, kes peremehele uut raha teenima hakkab.

Kui ka kasvataja ütleb, et mõni pesakonna kutsikatest ei ole tõenäoliselt näitusekoer, annab vastutustundlik kasvataja selle koeraga kaasa ikkagi tõutunnistuse.
Kodukoeral ja näitusekoeral ei ole mingit vahet. On vaid see, et ühed käivad omanikega näitustel, teised on põhiliselt maja- või korterivalvurid. Paber ei küsi sahtlis leiba, vaid annab garantii, et Teie väljavalitud kutsikas on nende vanemate järglane, kellest kasvataja Teile räägib. Paberitata kutsika vanemaid tihti ostjale ei näidatagi. Vahel on nad nii halvas seisukorras, et neid ei saagi näidata.

Paberiteta chow chow´d ostes toetate haigete, välimikuvigadega või keelatud/sobimatutest paaritustest sündinud kutsikate tootmist!
Kui Teile pakutakse paberiteta kutsikat, palume tõuühingule sellest märku anda.
Eesti Chow chow Tõuühing

Mine Chow Chow -

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline