Hambad

- omaette olija ja mõtleja
Kasutaja avatar

Hambad

PostitusPostitas Connor » 02 Mai 2005 19:57

Leidsin netist ajakirjast "Hammas" sellise asja:

Ameerika Kennel Klubi on paika pannud iga tõu jaoks omad standardid, mis määravad ära minimaalse hammaste arvu ning mida arvestatakse ka koertevõistlustel. Hammaste arvu varajaseks määramiseks võib juba 10. elunädalalal teha lõualuust röntgenülesvõtte. Tõukoerte ostmisel on soovitav teha uuring enne ostmist.
Puuduvad hambad (hüpodontia) esineb tavaliselt premolaaride piirkonnas, kuid see ei ole reegel.

Hambumuse analüüsimiseks peab kõigepealt selgeks tegema kolju kuju. Pea kuju järgi saab koerad jagada kolmeks:
pika ja kitsa koonuga (pikakarvaline kolli, borsoi, dobermann, inglise hurt, saluki jt)
lühikese ja laia koonuga (buldog, mops, pekingi paleekoer, bokser, bostoni terjer)
keskmise pikkuse ja laiusega koonuga (labradori jahikoer, saksa lambakoer, enamik spanjeleid, terjereid ja hagijaid)

Chowd peaks siis ju lühikese ja laia koonuga koerte hulka kuuluma, aga kas keegi oskab kommenteerida palju neil siis puuduvaid hambaid lubatud on?
sõbralik sabaliputus

Tapjataks, blondsakslane ja optimist
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Laura » 02 Mai 2005 20:32

:OT: aga labradori jahikoer on küll midagi uut. :irw:

Muidugi tean, et ajakirjanikud võivad oma tõlkimisega väga hoogu minna, aga no teha sõnast retriiver järsku sõna jahikoer...

Kasutaja avatar

PostitusPostitas chelestya » 02 Mai 2005 21:14

Räägitakse, et võib puududa kuni 5 hammast, kuid mina pole suutnud leida kus sellest juttu oleks. Paljud kohtunikud võtavad hinde maha kui nii palju hambaid(premolaare) puudu. P1 kohta enamasti võidakse teha märkus, kuid hinnet ei alandata.

Sir Winston & lambad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas airepiret » 02 Mai 2005 22:27

Põhimõtteliselt paneb selle asja paika standard. Selles osas, kus on märgitud hambumine, peaks ka juttu olema hammastest. Edasi taandub juba kõik kohtuniku standardi tõlgendamisele.
Vähemalt ÜKS buldog peab majas olema.

kennel Free Choice
Kasutaja avatar

PostitusPostitas kapistvälja » 02 Mai 2005 22:40

Millest see tingitud on, et osadel tõugudel tohib teatud arv hambaid puududa? Miks neil nagu hambaid vähem vaja on, kui tõugudel, kus nad kõik olemas peavad olema?

Sir Winston & lambad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas airepiret » 02 Mai 2005 22:51

Ausõna, pole süvenenud, kuid talupojaloogika ütleb, et ilmselt see ikka koera kasutusalast kinni on :wink:

Kasutaja avatar

PostitusPostitas katri » 02 Mai 2005 23:07

Kas see hammaste puudumine ka pärilik on? Et kui vaadata sellele läbi sõrmede, kas siis ei või juhtuda nii, et sünnivad kutsikad, kel "sahtel" suhteliselt lagedaks jääb? 5 hammast on ikka üsna palju või ei ole?
"Norfolks are like peanuts - it's hard to have just one." Joan R. Read

kennel Free Choice
Kasutaja avatar

PostitusPostitas kapistvälja » 02 Mai 2005 23:12

airepiret kirjutas:Ausõna, pole süvenenud, kuid talupojaloogika ütleb, et ilmselt see ikka koera kasutusalast kinni on :wink:

ma ei saa ikka aru, miks mõne kasutusala koertel võib vähem hambaid suus olla? siis võibolla inimestel võiks ka nii olla, et müüjal piisaks kahest ülemisest ja alumisest esihambast naeratamiseks, aga hambaarstil võiks teistele eeskujuks olla kõik hambad suus?

Kasutaja avatar

PostitusPostitas chelestya » 02 Mai 2005 23:15

No ei tea kust see nn. kuni 5 hammast võib puududa on välja võetud- mina standardist seda välja pole suutnud lugeda. Aga jah see ikka suht pärilik ning kui sahtel tühi, siis kuidagi kõle ja kole vaadata.
Mõned ütlevad et koon nii lühike, et hambad ei mahu ära :D , no pole ikka vist sellest.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas katri » 02 Mai 2005 23:33

kapistvälja kirjutas: ....siis võibolla inimestel võiks ka nii olla, et müüjal piisaks kahest ülemisest ja alumisest esihambast naeratamiseks, aga hambaarstil võiks teistele eeskujuks olla kõik hambad suus?

:OT: Muideks "vanasti" nii oligi, kroonijärjekorras olid inimesed ikka mitu aastat ja tavalisel inimesel ei maksnud portselankroonidest unistadagi. Olin umbes 16 aastat tagasi ühes palatis naisega, kellele õde oli välismaalt saatnud portselanipulbrit, millest sai ta lasta endale esihammastele kroonid teha, aga jäi ka üle veel kellelegi (see aitas järjekorda vältida). Muidu oli portselan ette nähtud vaid nendele, kes avalikkuse ees esinesid, nt. artistid, diktorid, nemad said proteese/kroone ka eelisjärjekorras. Tavainimesed pidid hambututena käima või said metall või plastkroonid ja sedagi pika ootamise peale.
"Norfolks are like peanuts - it's hard to have just one." Joan R. Read

Sir Winston & lambad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas airepiret » 02 Mai 2005 23:41

Kapistväljakene, näiteks hiina harjaskoeral ehk karvutul võivad hambad puududa ja mehhiko karvututel on see suht tüüpiline (mäletamist mööda - ausõna, ei viitsi praegu FCI lehele kontrollima ronida - ka standardis vist mõlemal märgitud). Enamusel seltsikoertest (FCI 9.rühm) kontrollitakse ainult hambumust, mitte kõikide hammase olemasolu (jkui just standard ei määra teisiti). Vaata ja loe standardeid - kui on kirjas, et peab olema hammaste täiskomplekt, siis on kohtunikul õigus hammaste puudumise eest hinnet alandada. Kui on kirjas ainult hambumus - siis on see juhus, mis taandub kohtuniku standardi tõlgendamisele.
Mis nüüd 5 hamba puudumisse puutub, siis jah - mehhiklasel ja karvutul võib-olla küll, vaevalt, et teistel tõugudel.
Hammaste puudumine - enamuses päritav. Võib juhtuda anomaaliaid, kuid harva. Anomaaliad võivad juhtuda P3-de puhul.

kennel Free Choice
Kasutaja avatar

PostitusPostitas kapistvälja » 02 Mai 2005 23:45

Ma saan ideaalselt aru, et kui standardis nii on, siis nii on, et puududa võivad. Aga küsimus ongi, et miks on eri tõugudele standardisse pandud, et hambad võivad puududa? Et kuidas chow hambaid vähem/teistmoodi kasutab kui shar pei? Või dalma ja must terrier? Et kes kus otsustab, kas harjaskoeral on vaja 5 hammast vähem kasutada? Ja kas me nii ei jõuagi lõpuks tühjade sahtliteni, et algul 5, siis 6 jne hambaid võib vähem olla.

Sir Winston & lambad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas airepiret » 02 Mai 2005 23:48

Selle küsimuse, ma arvan, peaksid sa nüüd küll standardi koostajamaa kennelorganisatsioonile esitama.
A mis chow standardis üldse hammaste kohta kirjas on? Ausõna, pole lugenud :oops:

Kasutaja avatar

PostitusPostitas chelestya » 03 Mai 2005 05:15

Standard ütleb- perfektne, täiskomplektne käärhambumus...
Kohtunikd üldiselt kontrollivad vaid hambumust ja pigmenti.
On kohtunikke kes P2, P3`de puudusel hinnet ka alandavad, kuid siis nähtavasti peab olema tõesti "sahtel tühi" effekt vist.
Minu probleemsel koeral on puudu üks P2, aga hinnet ei alandatud kunagi kuigi märgiti ära peaaegu alati.

kennel Beautiful Crystal
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lilleke » 03 Mai 2005 11:32

Samas tekib küsimus, et mis see puuduv hammas siis parem on kui viltu kasvav ja hambumuse rikkuv hammas?
Et kui näha et hammas viltu hakkab kasvama tõmbame välja, säilitamaks perfektset hambumust ja kui lubatud välja tõmmata 5 hammast siis saab ju lõpuks täitsa hea hambumuse koeral :D
Chow Chow - midagi enamat kui lihtsalt koer! ;)

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Connor » 03 Mai 2005 18:53

mina näiteks olen kuulnud, et kuni 6s puuduvat hammast lausa chowl lubatud (aga äkki ma mäletan valesti ja ta üles kuni kuus, mõeldes sellega viit) ja hambumuse parandamiseks isegi ortodontilist ravi tehtavat koertel

ilmselt on hammaste puudumine seetõttu kergemine andestatav, et väärhambumus võib väidetavalt põhjustada hammaste kulumist, parodontaalhaigusi jne.
Viimati muutis Connor, 06 Mai 2005 21:05, muudetud 2 korda kokku.
sõbralik sabaliputus

kennel Beautiful Crystal
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lilleke » 03 Mai 2005 19:01

eee...ja kus sa seda kõike kuulsid? :roll:

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Connor » 03 Mai 2005 19:11

ortodontilise ravi kohta lugesin netist, aga seda, et 6s hammast puudu võib olla, ühe kasvataja käest :)

http://www.dentalvet.com/dentalvet/pati ... ontics.htm
sõbralik sabaliputus

kennel Beautiful Crystal
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lilleke » 03 Mai 2005 20:38

Miks ma seda küll arvasin.... oeh :hups:

Aga tänan väga hea viite eest :wink:

PS Ega sa ise juhuslikult loomade hammastega tegelema hakka, oleks kohe üks proovitöö välja pakkuda :D

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Connor » 04 Mai 2005 09:26

noh, inimeste hambaid ma siin õpin, mis neil loomadelgi seal nii väga erinevat. mõmsikust proovitöö meeldiks mulle kindlasti :irw:
sõbralik sabaliputus

& paks orav Almera
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Maiemaie » 04 Mai 2005 12:27

Connor kirjutas:noh, inimeste hambaid ma siin õpin, mis neil loomadelgi seal nii väga erinevat. mõmsikust proovitöö meeldiks mulle kindlasti :irw:

Sa võiksidki spetsialiseerumise teha loomadele, erihuviga chow´dele!

:D
Mul ei ole mingit huumorimeelt. Mitte vähimatki. Seda on frenoloogiaga tõestatud.Mul on Nichtlachen-Keinwortzi sündroom, mida mingil arusaamatul põhjusel peetakse kahetsusväärseks vaevuseks. (T.Pratchett)

kennel Beautiful Crystal
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lilleke » 04 Mai 2005 13:06

Esimese proovitööna välja pakkuda Connori venna, Pallike :wink:

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Heili » 04 Mai 2005 14:49

kapistvälja kirjutas:miks on eri tõugudele standardisse pandud, et hambad võivad puududa?

Ilmselt on asi, selles, et teatud tõugude puhul loevad muud asjaolud samapalju kui hammaste olemasolu, samas kui töötavad koerad vajavad oma töö tegemiseks täiskomplekti hambaid ja see on niisama oluline kui tema kehaehitus või muu aspekt.
Koera nn kasutusala muutumisega võib muutuda ka hammaste olulisuse staatus. Nt saksa dogidel on praeguse standardi järgi lubatud P1-de puudmine (ei kuulu teenistuskoerte hulka, vana FCI klassifikatsiooni järgi oli 'seltsikoer'), samas nt nõukogude ajal (kui dogi oli määratletud teenistuskoerana), oli rangelt nõutav täiskomplekt hambaid.
Eri riikides suhtutakse hammaste puudumisse samuti erinevalt. USAs võib näitusedogidel üsna palju hambaid puudu olla, kuna neid üldjuhul üle ei loeta; nt ühel praegu Soomes elaval dogil, kes USAst pärit, on puudu 7 hammast!
Üldiselt - p1-de puudumine ei häiri koera elukvaliteeti, aga kui suus ikka tühikud, siis millega ta sööb?! (Kui ta just ainult pehme toidu peal ei ole.)
Tarkus tuleb meieni sageli valuliselt ja väikeste osade kaupa.

Kasutaja avatar

Hammaste vahetumine

PostitusPostitas maarika35 » 01 Mai 2007 19:19

:lehv: Kuidas edeneb piimakate vahetumine jäävhammaste vastu?Kas uute hammaste järjekord on sama nagu koolieelikul?Steffy ülemised hambad ok,ainult kihvad tuli endal suust ära logistada.Kahjuks praegu alumised topelt,uued seespool. :? 2 nädala pärast 6.kuune,siis uuesti arstile :?: :!:
Ennäe mõmmikut...

Gerdi ja Naabrivalve
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Gerdi » 01 Mai 2007 19:32

meil oli sama probleem, nii yleval kui all, mina andsin n2rimis konti ja siis m2ngisime sikutamis m2nge ning 2ra nad tulid aga oma poolteist n2dalat l2ks selle peale. Edu teile :D
Adrentes Beginners Luck Aidaho

Kasutaja avatar

PostitusPostitas maarika35 » 01 Mai 2007 19:38

Jah,närida annan igasugu konte,oksi jm.Sikutamismänge arst ei luba.Tirib oma esimesed hambad ettepoole viltu ja hambumus näituse jaoks kõlbmatu.Huvitav püsiprobleem meie peres!Lapsel ka hambad topelt ja uued seespool,muudkui jookse hambaarsti vahet.
Ennäe mõmmikut...

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Connor » 01 Mai 2007 21:01

Kui ära ei tule, tuleb ära tõmmata :)
sõbralik sabaliputus

& paks orav Almera
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Maiemaie » 02 Mai 2007 10:42

Sikutamine ei ole väga hea mõte, rikub uute hammaste asendi ära. Vanade mitteäratulevate hammaste puhul aitab väga hästi pidev loksutamine. Ühtlasi hea võimalus harjutada hammaste näitamist :irw:
Mul ei ole mingit huumorimeelt. Mitte vähimatki. Seda on frenoloogiaga tõestatud.Mul on Nichtlachen-Keinwortzi sündroom, mida mingil arusaamatul põhjusel peetakse kahetsusväärseks vaevuseks. (T.Pratchett)

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Cardinal » 02 Mai 2007 10:52

Meil all ja üleval juba uued kikud.Kuhu vanad said,pole aimugi!Eelmise koera hambad korjasin kõik kokku ja alles on nad tänaseni. :)

M

PostitusPostitas merry » 02 Mai 2007 11:32

Kutsika hammastevahetust peab väga hoolega jälgima. Ise sain viimase suure ehmatuse osaliseks, kui kääbikul (võõrad liinid mulle) hakkasid kasvama alumised kihvad piimakihvadest seestpoolt, nii et pealiskaudsel kontrollimisel polnud midagi aru saada :( kiire sekkumine päästis arvatavasti hambumise, ehkki murelikult sai pöialt hoitud terve nädala.
Samuti võib ennustada probleeme juhus, kui alumised eesmised hambad vahetuvad palju varem kui ülemised üldse välja tuleme hakkavad :(
Steffi, ära oota 2 nädalat, loevad päevad.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas maarika35 » 02 Mai 2007 13:48

Homme saame arstile,eks siis kirjutan täpsemalt,mis ja kuidas.
Ennäe mõmmikut...

Kasutaja avatar

PostitusPostitas maarika35 » 05 Mai 2007 21:01

Tere jällegi!Täna tõmmati Steffyl alumised hambad ära,2 kihva ja paar väiksemat pudinat.Arst käskis masserida,et kihvad õigele kohale asetuks või muidu Tallinnasse hambaravile!!! :nb:
Ennäe mõmmikut...

Kasutaja avatar

PostitusPostitas chelestya » 08 Mai 2007 21:41

Dü saab 14.mail 5kuuseks ja kõik hambad on vahetunud ka kihvad ning titekad on "lahkunud" - uskumatult kiire plika :wink:

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Black » 05 Veebr 2009 10:04

Hammaste teemal...

meil kipuvad hambad kollaseks minema :( , ka koolitaja tegi märkuse. Kuidas teie oma kutsade hammaste eest hoolitsete?

...ja pätakad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas annee » 05 Veebr 2009 10:56

Meie ostsime apteegist Hill's i Oral Care krõbinaid ja anname neid ombes 4-5 tükki peale sööki krõbistada. Ainult sellega toites oleks väga kallis, sest kott maksab pea 300 krooni. Niimoodi andes püsivad hambad üsna ok.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas maarika35 » 07 Veebr 2009 18:03

Hill´s on tõesti OK. Isegi mu kassi kollased hambad on nüüd lumivalged.
Ennäe mõmmikut...

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Black » 10 Veebr 2009 17:50

tundub et teiste koeramanike kutsadel on hambad korras :hups:

aitähh vastajatele.

Dragonhunter's
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lohelend » 10 Veebr 2009 19:27

annee86 kirjutas:Meie ostsime apteegist Hill's i Oral Care krõbinaid ja anname neid ombes 4-5 tükki peale sööki krõbistada.
Kui suured need krõbinad on, et ta neid krõbistada saab? Kas olete proovinud kääridega neid krõbinaid pooleks lõigata? Koera hambad teevad just seda. Vaadake kui palju läheb see krõbin vastu kääriterade külgi lõikamise ajal ja siis tehke omad järeldused nende oral care terade kasutegurist.
Dragonhunter

Elu on täis ootamatusi. Alustage magustoidust.

...ja pätakad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas annee » 10 Veebr 2009 21:16

Minu koera jaoks on nad ilmselt piisavalt suured, et hambaid nad puhastavad. Kui ei oleks proovinud, siis ei usuks ka, et selline krõbin (mõõtmed ca 2x3 cm) suudaks hambaid korras hoida.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Sändiplika » 12 Veebr 2009 10:55

Loll küsimus aga küsin siiski - millal on õige aeg hammaste vahetumisel silma peal hoida? või mis vanuses hambad vahetuma hakkavad?
Meie plika saab homme kolme kuuseks, hetkel pole märganud, et vahetuma hakkaksid.
Olen vahva ja vallatu

Kasutaja avatar

PostitusPostitas chelestya » 12 Veebr 2009 11:17

Hambad hakkavad vahetuma tavaliselt neljandal kuul, mõnel võib ka tsipa varem.

peast labrador
Kasutaja avatar

PostitusPostitas maarit » 05 Nov 2010 15:57

kapistvälja kirjutas:Aga küsimus ongi, et miks on eri tõugudele standardisse pandud, et hambad võivad puududa?

juba vana teema, aga vastan ikka, kuna tuli üks huvitav tsitaat meelde ammu manalateed läinud labradorikasvataja Mary Roslin Williamsi raamatust "Advanced Labrador Breeding" -
"I prefer a Labrador with missing molars. It is less likely to bite its birds" - F.T.Handler.

Siin üks võimalik põhjendus.
Täpsustuseks, et allakirjutanu ei poolda tühja sahtliga koeri, aga ei välista ka selliste kasutamist aretuses, kui koeral on aretusse midagi olulist anda. Labradoride seas on siiski pigem reegliks kui erandiks, et tõugu kasvatavad kohtunikud kontrollivad hambumust, aga ei loe hambaid.

Mine Chow Chow -

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline