Ettevaatust! Kuumarabanduse oht!

- omaette olija ja mõtleja
& paks orav Almera
Kasutaja avatar
Postitusi: 5717
Liitunud: 18 Aug 2004 14:15
Asukoht: Karlova serv

Ettevaatust! Kuumarabanduse oht!

PostitusPostitas Maiemaie » 02 Juul 2009 12:57

Armsad karvaste koerte omanikud! Palun hoidke oma kallitel loomadel silm peal ja ärge lubage neil päikese kätte magama minna ja/või suure kuumaga palju joosta ja rabeleda.
Vaadake, et koerad oleksid jahedas ruumis või vähemalt varjus, hoidke värske jahe vesi käepärast.

Kui chow keel on ebaloomulikult roosa ja lillaka varjundi peaaegu et kaotanud, peaksite olema väga tähelepanelikud- koer on ilmselgelt väga ülekuumenenud.

Täna öösel kahjuks läks üks chow kuumarabanduse tõttu kõndima teisele poole vikerkaart.
Kaastunne omanikele :(
Viimati muutis Maiemaie, 03 Juun 2013 12:32, muudetud 5 korda kokku.

(koja toetaja) & JRT Milvi
Kasutaja avatar
Postitusi: 1013
Liitunud: 05 Nov 2004 10:47
Asukoht: Tartumaa

PostitusPostitas JanneO » 02 Juul 2009 16:28

Kuumarabandus on praeguste ilmadega täiesti aktuaalne iga koeratõu puhul, pikakarvaliste ja polaartõugude puhul aga eriliselt. Ülekuumenemise suhtes on väga tundlikud ka brahhütsefaalsed tõud, st buldogid, mopsid jne.

Mitte ühtki chow´d, huskyt ega teist sarnase karvatüübiga koera ei tohiks võtta randa kaasa juhul kui tal ei ole varjus olemise võimalust. Kuumade ilmade ja intensiivse päiksespaistega tuleb paksu karvaga koerte puhul olla eriliselt ettevaatlik. Koer peaks ise saama valida koha, kus lamada, aktiivsele liikumisele ei maksa koera kutsuda. Kindlasti peab kaasas olema joogivesi.

Minu hinnangul on kõige ohtlikumad rand, koertenäitused ja loomulikult kinnine auto nt kaupluse parklas.

Koeral tuleb silma peal hoida, kui ta muutub loiuks, ei taha liikuda, hingeldab tugevasti, on asi kahtlane. Sellise juhul on esmaabiks koera märjaks tegemine. Jahe vesi on kõige parem. Liiga külma ei maksa kasutada, sest see vastuoluliselt vähendab keha jahtumist: naha veresooned ahenevad ja seetõttu väheneb naha vereringe ning nahk jahtub aeglasemalt. Lisaks tekivad külmavärinad, mis tõstavad kehatemperatuuri. Seetõttu tasuks vältida jääkülma vett, jääkuubikuid jne. Lihtsalt mere-järve-jõevesi on OK. Kindlasti pakkuda juua jahedat vett. Kui koera enesetunne seepeale kiiresti paraneb, on hästi. Kui ei, siis kiiresti arsti juurde.

Kui koer kipub juba teadvust kaotama, st lamab, jalule ei tõuse ja tundub ebaadekvaatne, siis samuti koer esmalt märjaks ja siis kiiresti kliinikusse. Kindlasti on asi väga tõsina ka siis, kui koeral tekivad krambid.

Kuumarabandusega võib kaasneda oksendamine ja kõhulahtisus, nii okses kui roojas võib olla verd, suurenenud janu ja urineerimine või siis hoopiski uriini tekke seiskumine, krambid, teadvuse kaotus.

Kuumarabanduse ravi efektiivsus sõltub otseselt sellest, kui kõrgele koera kehatemperatuur tõusis ja kui kaua koer ülekuumenenud olekus oli, samuti kliinikusse pöördumise kiirusest. Ka juhul, kui koer saab adekvaatset ravi, võib ta ikkagi šoki tõttu surra.

Kasutaja avatar
Postitusi: 2342
Liitunud: 22 Okt 2006 19:34
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitas *Kaja » 02 Juul 2009 17:03

Kaks aastat tagasi kirjutasin internetilehtede järgi kokku väikese lookese ajakirja KOER (2/2007). Hakka või igal aastal seda hoiatust uuesti kordama.... Toonasest lugemismaterjalist on meelde jäänud, et tervisele on ohtlik juba kergemgi ülekuumenemine, mis otseselt rabandusena ei väljendugi. Kerge on tekkima aju-, südame- või/ja neerukahjustus, millest kahjuks ei teata enne, kui see liiga tegema hakkab. Võibolla tuleks see teema võtta kuhugi lausa suvehaku kleepsuks - et oleks kohe nähtav-loetav? Kui on soov ja võimalus ja sobib - ma võin selle toona kirjutatu ka siia kopeerida? Või kes soovib, võib selle ka ajakirjast otsida ja minupoolne kasutamise luba on täiesti olemas. Teema on tõsine!

Ja kuna teema ei ole vahepeal edenenud, saan lisada. Tänane uudis - Inglismaal suri kaks politseikoera, kes oli autosse jäetud. Võiks arvata, et sealsed politsei koerajuhid on nii korralikult koolitatud, et nad oma neljajalgsete kolleegide eest oskavad hoolitseda.... Paraku....
Maailm on värviline!

Dragonhunter's
Kasutaja avatar
Postitusi: 5645
Liitunud: 18 Aug 2004 14:16
Asukoht: Hagudi

PostitusPostitas Lohelend » 02 Juul 2009 19:29

Suurematele lühikarvadele võib selga tõmmata märja T-särgi. Ka võib särgi märjaks tegemiseks kasutada viina ja vee segu, see aurustub kergemini ja jahutab tõhusamalt. Kõige õigem muidugi koerad toas varjul hoida.
Dragonhunter

Elu on täis ootamatusi. Alustage magustoidust.

& paks orav Almera
Kasutaja avatar
Postitusi: 5717
Liitunud: 18 Aug 2004 14:15
Asukoht: Karlova serv

PostitusPostitas Maiemaie » 02 Juul 2009 20:42

*Kaja kirjutas: Võibolla tuleks see teema võtta kuhugi lausa suvehaku kleepsuks - et oleks kohe nähtav-loetav? Kui on soov ja võimalus ja sobib - ma võin selle toona kirjutatu ka siia kopeerida? Või kes soovib, võib selle ka ajakirjast otsida ja minupoolne kasutamise luba on täiesti olemas. Teema on tõsine!


Kui sul failina käepärast, ehk saad kopeerida siia. Oleks kindlasti kõigile huvitav lugemisvara.
Mul ei ole mingit huumorimeelt. Mitte vähimatki. Seda on frenoloogiaga tõestatud.Mul on Nichtlachen-Keinwortzi sündroom, mida mingil arusaamatul põhjusel peetakse kahetsusväärseks vaevuseks. (T.Pratchett)

Kasutaja avatar
Postitusi: 2342
Liitunud: 22 Okt 2006 19:34
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitas *Kaja » 02 Juul 2009 21:12

Avaldatud ajakirjas KOER 2/2007, lk.7
koostatud internetiartiklite põhjal

Suvekuumus ja koerad?

Kaunis suveaeg taas kätte jõudnud! Kuigi Eesti suvi pole kuigi pikk, on ka meie suves tavaliselt mõni kuumalaine. Paljud käivad peredega ka reisimas, pereliikmete hulka kuulub ka lemmikloom.

Kahjuks on kaunil suvel ka ohtlikum pool, millega tuleb alati arvestada. Nii mõnigi on igal aastal selle unustanud ja nii mõnigi koer on seetõttu igal aastal maailmas hinge heitnud või saanud tervisekahjustusi, mis mõjutavad teda kogu ülejäänud elu.

Ettevaatust – kuumade ilmadega!

Üsna levinud valearvamus on, et koerad taluvad kuumust inimestest paremini. Koera normaalne kehatemperatuur on 38-39 kraadi, talle võib eluohtlikuks osutuda temperatuuri tõus 41-43 kraadini. Palavate ilmadega pole selleks palju vaja – liiga kaua palava päikese käes, ülekuumenenud auto, stressiolukord või intensiivne treening suudavad koera kehatemperatuuri tõsta kiiremini kui koer ise end jahutada. Koer ju ei saa inimeste moodi üle kere higistada. Ja nii ongi lihtne saada kuumarabandust. Mille vältimine on ju väga lihtne!

Üks hea reegel: kui on endal liiga palav olla õues, on seda ka koeral. Palavate ilmadega tasub koertega tegeleda enne ja peale päevakuumust, jalutuskäigud lükata õhtusele hilisemale ajale. Kui on vähegi võimalik, siis jäägu koerad koju ja tuppa. Õues elavate koerte puhul peab jälgima, et nende territooriumil oleks varju, koerakuudist ei pruugi alati abi olla – ka see võib seest liigselt kuumeneda. Eriti hoolikas peab olema koeraga autos. Ei peagi olema väljas troopilist palavust, et auto seest mõne minutiga saunakuumusesse kuumeneks. Vaid akende praotamisest ei ole sageli abi. Koer jahutab end suures osas lõõtsutamisega – kuid sedasi tõuseb autos ka õhuniiskus, kõrge õhuniiksus on aga veelgi ohtlikum tervisele. Palaval päeval koos koeraga liikudes tasub jälgida ka pinnast, kus liigutakse. Koer käib ju paljajalu – poolsulanud asfaldil ja päikese poolt põletavaks köetud liival. Käpaaluste ja küünte vigastused on sedasi kerged tulema.

Kuumi ilmu taluvad eritüüpi koerad erinevalt. Ohtlikum on suvekuumus lühikeste koonudega koertele, noortele ja vanadele. Kuid ka karval ning pigmendil on oma roll. Tume karv neelab heledast rohkem UV kiirgust. Rikkaliku karvaga koerte karvahooldust ei tohi suvel hooletusse jätta – lahtiharjamata karv muudab koerale suvesoojuse talumise raskemaks, kui selline karv saab märjaks, siis võib seal all nahk hauduma minna. Lühikese karvaga koerad taluvad palavust aga sageli kehveminigi kui rikkalikuma karvaga koerad. Erilist tähelepanu vajavad niisugused loomad, kes on vähese/puuduliku pigemendiga ja hõreda karvaga – päikesepõletus ja sellest hiljem arenev nahavähk pole midagi haruldast ka koertel. Mõnikord on abi päikesekreemidest, kuid – siin tuleb nõu pidada ka oma loomaarstiga. Koerad võivad kreemi lakkuda, kuid mitte kõik kreemide komponendid pole koertele ohutud. Äärmuslikel juhtudel tätoveerivad lääneriikides loomaarstid ülitundlike koerte pigmendipuudusega silmaääred ja ninaotsad ka tumedaks, sellega hoides ära põletusi.

Kuidas ära tunda kuumarabandust? Kuumarabandus on koertele eluohtlik seisund. Koer talub ülekuumenemist vaid lühikese aja, seejärel hakkavad tekkima tõsised aju-, südame- ja neerukahjustused ning loom võib surra. Kuumarabanduse tundemärgid on tavaliselt väga kergelt äratuntavad. Koer lõõtsutab palju, süda lööb väga tihedalt, nahk on kuiv ja kuum, koer on selgelt rahutu või väsinud, igemed pole normaalsed roosad. Kui koer juba tuigub, tuleb tegutseda väga kiiresti. Sealt edasi teadvuse kaotuseni ja koomani pole enam palju....

Koheselt tuleb ülekuumenenud koer viia varju ja püüda kiiresti tema kehatemperatuuri saada alanema. Selleks sobib kasutada jahedat (mitte jääkülma) vett – kas koera kasta veega või kasutada märgi rätikuid. Koera jahutamiseks tuleb märjad rätikud panna tema pea peale (kõrvadesse ei tohi vett sattuda, muidugi), kaela külgedele, kõhu alla, jalgadele (suured lihased), rindkere alaosasse. Kui koer suudab vett juua, siis tuleb pakkuda vähehaaval jahedat vett või anda lakkuda jääd. Liiga külm vesi võib anda soovitule vastupidise tulemuse. Kui koera seisund on juba veidi paranenud, tasuks viia teda ka loomaarsti vastuvõtule. Kuumarabanduse tüsistustena võib esineda ajukahjustust, südame- ja neerupuudulikkust, mis võivad jääda koera vaevama kogu eluks.

Suvise palavusega tuleb hoolega jälgida, et koera veekausis oleks puhas ja jahe vesi, vajadusel tasub sinna lisada näiteks jääkuubikuid. Mõned koerad armastavad veeprotseduure – selleks sobivad ka suvised lastebasseinid, kuhu koer saab ise sisse ronida. Peale selliseid veeportseduure tuleb koer võimalikult kuivaks kuivatada, sest karva jäänud vesi ei jahuta enam, pigem hakkab soojendama. Mõnikord leevendab kuumust, kui panna koerale lamamisasemeks niiskeid rätikuid või panna tema magamisaseme alla külma veega pudeleid.

Suvel on teisigi ohtusid meie lemmikutele. Meie veekogudes on üha enam levinud sinivetikad ja nendestki võib koer saada mürgistuse. Siin on lihtne reegel – pigem karta kui kahetseda. Kui vesi ei ole puhas selge ja läbipaistev, siis ei tasu koera ka sellisesse vette lasta, veel vähem lubada sellisest veekogust juua. Kui on kahtlus, et on saanud mürgistuse, siis tuleb kiiresti koera loomaarstile näidata. Loomaarsti juurest tasub läbi minna ka enne puhkusereise lõunapoolsetesse maadesse. Nii tasub enne uurida, kas nendes maades, kus koeraga käia, leidub koera tervist ohustavaid parasiite või nakkusi levitavaid putukaid, mis meie kliimas tundmatud.

Kaunist suve kõigile!


Maailm on värviline!

(koja toetaja) & JRT Milvi
Kasutaja avatar
Postitusi: 1013
Liitunud: 05 Nov 2004 10:47
Asukoht: Tartumaa

PostitusPostitas JanneO » 04 Juul 2009 15:41

Viimasel ajal ei soovitata enam alkoholiga niisutatud särki vms kasutada, sest alkohol imendub ülekuumenenud nahalt ka organismi ja lisaks jahtumisele võime saada joobes koera. See ei suurenda ellujäämise võimalusi mitte kuidagi, pigem vähendab. Aga siledakarvalisele koerale märg särk selga on väga hea soovitus.

Dragonhunter's
Kasutaja avatar
Postitusi: 5645
Liitunud: 18 Aug 2004 14:16
Asukoht: Hagudi

PostitusPostitas Lohelend » 04 Juul 2009 18:28

No ma päris karvutute koerte viinasärkidega katmisest ei rääkinudki. Lühikarvalise koera nahk ei puutu ju särgiga kokku kui see just pole ekstra kitsaste kaenlaalustega või kõhunahka tihedalt kattev. Pealegi ei kujuta ma ette et sorts viina särginiisutusvees läbi karva "imendudes" koera purju teeks. Aga jah, eks need kasvatajad on ennegi kummalisi soovitusi jaganud...
Dragonhunter

Elu on täis ootamatusi. Alustage magustoidust.

& paks orav Almera
Kasutaja avatar
Postitusi: 5717
Liitunud: 18 Aug 2004 14:15
Asukoht: Karlova serv

PostitusPostitas Maiemaie » 20 Juul 2009 17:01

Tõstan teemat. :!:

Kuigi ilmad on natuke jahedamaks pööranud, on ikkagi palavus suur. Palun ärge minge oma suure karvaga koertega päikese kätte, randa, päikesele avatud väljadele jne. Kandke endaga kaasas veepudelit ja joogikaussi, kui teil on tungiv vajadus koeraga reisida. Pidage koeri pigem jahedas toas, kui õues ei ole jahedat ruumi või päikese eest kaitstud varjualust.

Kuumarabandus on selle suve soojade ilmadega kahjuks juba 3 chowd vikerkaare taha viinud. :rbow:
Hoidke oma sõpru!
Mul ei ole mingit huumorimeelt. Mitte vähimatki. Seda on frenoloogiaga tõestatud.Mul on Nichtlachen-Keinwortzi sündroom, mida mingil arusaamatul põhjusel peetakse kahetsusväärseks vaevuseks. (T.Pratchett)

& paks orav Almera
Kasutaja avatar
Postitusi: 5717
Liitunud: 18 Aug 2004 14:15
Asukoht: Karlova serv

PostitusPostitas Maiemaie » 19 Juul 2010 21:40

Tõstan teema üles, kuna suur kuum on ka sel aastal chowdele liiga teinud. Just täna kuulsin kahest chowst, kes sel suvel kuumarabanduse tõttu vikerkaarele jalutama läinud. On olnud ka õnnelikumaid juhuseid, kus loom on suudetud kiire tegutsemisega päästa.
Hoidke oma lemmikud jahedas, ärge minge keset kuuma päeva jalutama ja hoidke ikka hea jahe vesi ka käeulatuses!
Mul ei ole mingit huumorimeelt. Mitte vähimatki. Seda on frenoloogiaga tõestatud.Mul on Nichtlachen-Keinwortzi sündroom, mida mingil arusaamatul põhjusel peetakse kahetsusväärseks vaevuseks. (T.Pratchett)

Kasutaja avatar
Postitusi: 33
Liitunud: 05 Apr 2007 21:04
Asukoht: viimsi

PostitusPostitas Cardinal » 20 Juul 2010 08:09

Meie mõmmik tuli õnneks sellest kuumarabandusest eluga välja.Reedel oli asi ikka väga hull.Kodulähedases kliinikus oli pool päeva tilguti all ja kui seal tööpäev lõppes ja paluti koer ära viia,läks sõit Tartusse,sest seal on ainus kliinik ,kus ka öösel valvearst kohal.

Kasutaja avatar
Postitusi: 602
Liitunud: 19 Aug 2004 18:03
Asukoht: Liikva, Estonia

PostitusPostitas MiliaM » 20 Juul 2010 11:53

Mul pidi hing kinni jääma kui ma nägin eelmisel nädalal Tabasalu vahel 2 jalgratturit, kellest ühte ma ka isiklikult tunnen ja neil oli kaasas valge lambakoer, kes jooksis ratta kõrval. Väljas oli kuuma ca 30 kraadi. Tempo ei olnud neil kiire aga siiski, koeral oli keel vestil ja ma sain ise kergelt shoki ainuüksi selle olukorra nägemisest. :myyr:

Postitusi: 60
Liitunud: 23 Nov 2009 16:23
Asukoht: Tallinn-Nõmme

PostitusPostitas mignon » 01 Juul 2011 16:22

Nonii ja jälle väga kuumad ilmad käes. Meie chow ainult magab ja püüab võimalikult vähe liikuda. Magab/lesib aias varjus, aegajalt kas eeskojas või jahedamas toas. Uksed igaks juhuks lahti. Jalutamas käime peale 22.00 õhtul. Ometi on ta keel roosakam kui normaalolekus ja hingeldab/lõõtsutab samuti aegajalt. Vesi on ka olemas. Kas on veel miskit, mida saaks tema heaks teha?
Chow - võrratu tegelane

& paks orav Almera
Kasutaja avatar
Postitusi: 5717
Liitunud: 18 Aug 2004 14:15
Asukoht: Karlova serv

PostitusPostitas Maiemaie » 01 Juul 2011 16:31

Mis seal muud, kui proovida silma peal hoida ja suuremalt jaolt hoida loomi toas varjul kui et õues soojas.
Mul ei ole mingit huumorimeelt. Mitte vähimatki. Seda on frenoloogiaga tõestatud.Mul on Nichtlachen-Keinwortzi sündroom, mida mingil arusaamatul põhjusel peetakse kahetsusväärseks vaevuseks. (T.Pratchett)

Mine Chow Chow -

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline