Aretusest, aretusreeglitest. Uuringud ja nende vajalikkus.

- omaette olija ja mõtleja
& paks orav Almera
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Maiemaie » 22 Jaan 2006 16:25

Jah, muidugi, vabandust. Võibolla siis närvilisi, mitte argu.
Kuigi arad võiks ka tegelikult kõrvale jätta :)

Kuigi see sõna võiks olla mitte närviline, vaid just arguse poolest ebastabiilne. Selline murelik ja hädine.
Mul ei ole mingit huumorimeelt. Mitte vähimatki. Seda on frenoloogiaga tõestatud.Mul on Nichtlachen-Keinwortzi sündroom, mida mingil arusaamatul põhjusel peetakse kahetsusväärseks vaevuseks. (T.Pratchett)

Pommidega kollid tulevad taksodega
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Linda » 22 Jaan 2006 18:17

chelestya kirjutas:Linda, sest enamus silmalau keeretest ei ole olnud pärilikud vaid pererahva suurest armastusest tekkinud. Jah, ja on võimalik, et organism läheb lolliks, kui päevast päeva ebatervislikult toituda- lööb silma või nahale välja. Minu arust ka inimesel nii.
Miks aretustes kasutatakse, mina kasutaksin, aga teine pool peab olema sellest puutumatu.
Siit siis saab lugeda ainult küll vene keeles, kui vanalt avaldub pärilik silmalau keere.
http://www.allvet.ru/breeders/Chau-chau.php

Muudsin oma kirjet ja püüdsin arusaadavam olla.

Tänud, et püüdsid, kuid mina ikka ei saanud aru, sest see probleem on siiski nii tõsine, et minu arvates ei tohiks selliseid koeri aretusse lubada. Ka siis mitte, kui teda paari pannakse terve koeraga.
Ja kui meil Eestis on vähe terveid koeri, siis lihtsalt tuleks üritada neid mujalt maailmast sisse tuua. Kui olete ikka endile ülesandeks seadnud kasvatada vähem probleemsemaid järglasi.
"Pommiähvardus" [img::]http://home.tiscalinet.ch/chriskuert/smiley/bomb.gif[/img]

Kasutaja avatar

PostitusPostitas chelestya » 22 Jaan 2006 18:25

Siis pole miskit teha, eks igaühele jääb tema arvamus.

Linda, kuskil sa kirjutasid, et tõugu saab kõige paremini õppida tundma kui teda ise pead. Kas sa ei tahaks enda suurele karjale lisada üht väikest chow chow`d? :irw: :P

Pommidega kollid tulevad taksodega
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Linda » 22 Jaan 2006 18:38

chelestya kirjutas:Siis pole miskit teha, eks igaühele jääb tema arvamus.

Linda, kuskil sa kirjutasid, et tõugu saab kõige paremini õppida tundma kui teda ise pead. Kas sa ei tahaks enda suurele karjale lisada üht väikest chow chow`d? :irw: :P

Eip! :D
Aga miks peaks "koera saba jupikaupa raiuma, kui võiks seda teha ühe korraga"?
Aga pomme arvatakse tihti chow-ide kutsikateks või vähemalt nende kääbusvariandiks. Nii et mul nagu peaaegu ongi chow-id kodus ju :wink:
"Pommiähvardus" [img::]http://home.tiscalinet.ch/chriskuert/smiley/bomb.gif[/img]

Kasutaja avatar

PostitusPostitas chelestya » 22 Jaan 2006 18:47

:D Arvad :D
Keegi kuskil ütles, et ära iial ütle iial. :P Ja pommid tõega sarnanevad nii värvuselt kui kujult mini chow`le ainult silmad on erinevad- meil mandel teil suured ja ümmargused.

Aga kui tegelt ausalt, siis olen tervema tõu poolt, kuid hetkel on vara meie riigis teha nii suuri muutusi, et kohe aretusest maha. Las aeg läeb edasi tasapisi. Ei ole mujalgi need meepotid ripakil, aga toome uut verd, toome :irw:

kennel Triumfant's chows
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Gul4ik » 29 Jaan 2006 21:27

chelestya kirjutas::D Arvad :D

Aga kui tegelt ausalt, siis olen tervema tõu poolt, kuid hetkel on vara meie riigis teha nii suuri muutusi, et kohe aretusest maha .:irw:

Siin samas need sõnad on.Loe veel kasvataja lepingut, kui ei jõudnud sellega veel tutvust teha.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas chelestya » 29 Jaan 2006 21:44

:roll:
Kasvataja kohustusleping, olen tutvunud. :irw:
Ma vaatan chowd tervikuna, tal on silmad,kõrvad, jalad, keha, SABA, koon, pigment, HAMBAD- hambumus, iseloom, karvkate. See kõik on tähtis, kuidas kohtunikud ütlevad- chow peab olema harmooniline. Ja TERVIS on ka tähtis.
Ja veelkord kordan, ma pole jäikade aretusreeglite pooldaja, et kui korrigeeritud silmad, siis kohe aretusest maha- see konkreetne tekst oli eelkõige selle teemaga seotud mida viitad.

iiri hundimurdjad ja saksa urukoerad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Maialiisa » 30 Jaan 2006 09:43

riskides peksa saada, küsin Chelestyalt ikkagi. Kui lõigatud silmadega koerad lähevad aretusse, siis kuidas saadakse koerad, kelle silmi ei pea enam lõikama?

Iiri hundikoertega paralleeli tuues - kui meil lasta aretusse lühikese elueaga koerad, siis tulemuseks on samuti lühikese või veel lühema elueaga koerad. Seetõttu otsitakse tikutulega taga selliseid koeri, kelle eluiga oleks võimalikult pikk ja aretuses kasutatakse tunnustatud kasvatajate poolt vaid neid koeri ja liine. Sama kehtib maksashundi kohta.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas chelestya » 30 Jaan 2006 09:58

Ahah, et Eesti peaks siis olema vaat, et ainuke maa kus pannakse sellistele koertele aretuskeeld. OK. Aga siis peaks ju keelu alla panema ka chowd, kes on ka võimalikud kandjad/pärandajad- nagu siin paljude liinide puhul on välja tulnud.
Jätkuvalt arvan isiklikult, kes kasutab ja kes mitte jäägu iga omaniku kasvataja otsustada. Kuid kutsikate puhul peab omanikke teavitama. Paaride puhul vältima ühe ja sama vea esinemist- seda mitte ainult silmade pihul.
See on mu isiklik seisukoht, mis ei pruugi kattuda teiste omadega.

iiri hundimurdjad ja saksa urukoerad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Maialiisa » 30 Jaan 2006 10:03

Chelestya - sa ei vasta küsimusele. Küsimus oli selline - kuidas peaksid ümber õmmeldud silmadega koertest aretuse käigus saama normaalsete silmadega koerad? Tõuaretuse piirangud ei olnud mitte minu küsimuse mõte ja eesmärk.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas chelestya » 30 Jaan 2006 10:12

Saan rääkida vaid nii palju kui endal kogemust, jah on võimalik, et järgmine ja järgmine põlvkond jääb sellest jamast puutumatta. Aga seda peab kogu aeg meeles pidama.

Kasutaja avatar

Aretusreeglid vol 1

PostitusPostitas lebatsnok » 16 Aug 2006 15:17

Mina nüüd lolli peaga küsin:
1) kas on ok, et isasel 30 pesakonda?
2) kas on ok, et kutsikate müümine muutub peamiseks elatusallikaks, nii et müügitulu hakkab varjutama ausust (nt võimalikest haigustest rääkimisel).
Kui lahtise käega antakse milleritele ja muidu "tõukoerte" paljundajatele, siis esmapilgul tundub, et vitsa väärt on ka tõurahvas ise, kohati. Peaks ju olema midagi võimalik ette võtta - miks seda siis ei tehta?

kennel Beautiful Crystal
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lilleke » 16 Aug 2006 15:30

Ok, üritan siis TÜ rahva nimel vastata.
TÜ sai loodud alles eelmise aasta alguses ja kevadel oli alles esimene suurem koosolek, kus saigi terve päeva koos oldud ja arutatud neid meie tõu probleeme.
Sai vastu võetud ka aretusmäärustik, mis hetkel peaks minu teadmisel olema kennelliidus (Maiemaie teab täpsemalt seda asja).
Vaikselt üritamegi rahva teadvust tõsta ja samas ka tõugu parandada.
Ja kuigi koeri on meil juba palju (ca 600), siis võid ise vaadata www.chowclub.ee palju on tegelt asjast huvitatud inimesi. Käputäis. Aga me üritame vähemalt.
Kohe läksid ringi käima ka jutud, et tõuühing on mõttetu asi ja et meie tegime selle enda isaste promomiseks jne...ühesõnaga mõnus mõttetu sopaga pritsimine, et ainult saaks oma tegevust jätkata. Rahvale seletatakse isegi, et kui ei kuulu tõuühingusse, siis aretusmäärustikku täitma ei pea... :hups:
Ja kui isiklikku arvamust väljendada, siis peale reeglite kehtestamist läheb meil ilmselt nii nagu saksalambakoertel - ilmub hunnik paberiteta kutsikaid. :evil:
Chow Chow - midagi enamat kui lihtsalt koer! ;)

Kasutaja avatar

PostitusPostitas lebatsnok » 16 Aug 2006 15:40

Sa armas mooses...kurb lugu ju. Ehk saab vähemasti mingi musta nimekirja teha, kus ilmselged kutsikakaubitsejad sees - et siis ka lihtne inimene, keda tõug huvitab ja keda see huvi on TÜ kodukale viinud, saaks näha, et milliste tegelaste käest ostes peab vähemalt ettevaatlik olema.

kennel Beautiful Crystal
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lilleke » 16 Aug 2006 15:46

Ja kas sa oled ka kursis, mis on karistus avaliku laimamise eest, millega kohe üles antakse? Tõestusmaterjali peab siis korjama hakkama ja kuidagi suutma küsijale kohe ka mustvalgel selgeks teha. Meil aga ainult isiklikud kogemused ja see mida ise näinud oleme....ohjah

& paks orav Almera
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Maiemaie » 16 Aug 2006 16:34

Lilleke kirjutas: Sai vastu võetud ka aretusmäärustik, mis hetkel peaks minu teadmisel olema kennelliidus
(Maiemaie teab täpsemalt seda asja).

Ei ole, minu arvutis on :irw:
igasuguste TÜ asjadega tegeleme sügavamalt ja süvitsi peale suvepuhkust,
kui mõistus suurest töörügamisest selginenud. :OT:
Mul ei ole mingit huumorimeelt. Mitte vähimatki. Seda on frenoloogiaga tõestatud.Mul on Nichtlachen-Keinwortzi sündroom, mida mingil arusaamatul põhjusel peetakse kahetsusväärseks vaevuseks. (T.Pratchett)

ja juhtmeta tolmuimeja Prada
Kasutaja avatar

PostitusPostitas sootna » 16 Aug 2006 21:55

Jube raske on koera muretseda, kui siuksed inimesed kaubitsevad koertega :evil: . Nüüd kui leidsin aega endale lõpuks soovitud kutsikas muretseda ja olen hakkanud teemaga iga päev tegelema, siis tunnistan- asjad pole üldse sugugi kerged.
Nüüdseks olen vist siiski otsustanud, et jään kutsikaga veel ootama ja ei võta seda kutsikat, keda alguses mõtlesin võtta.
Ega kõik halvem jutt, mis räägitakse ka ilma põhjuseta pole räägitud. :?
Haarasin maiemaie ja Lillekese soovitusest ootama jääda, aga noh, kurb on ikka :(
(kuigi päris kindel ikka ei ole, kas jätan võtmata kutsa, aga haiget kutsat ka ei tahaks)

& paks orav Almera
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Maiemaie » 17 Aug 2006 09:21

Kulla sootna! Ma pole ju öelnud, et need praegu saadaolevad kutsikad oleksid haiged :o
Rääkisime lihtsalt, et kui sa sooviksid valida, siis ehk jaksad veel veidi oodata.

Mine neid kutsikaid vaatama ja kui sa tõepoolest Oma ära tunned, siis...

ja juhtmeta tolmuimeja Prada
Kasutaja avatar

PostitusPostitas sootna » 17 Aug 2006 12:37

Ei ei.. ma ei mõelnud, et haiged :hups: .
Lähen vaatama kindlasti, aga lihtsalt arvan, et kuna tegu on viimase vaba kutsikaga, siis leian, et parem on oodata, et saaks ise valiku teha mõnest suuremast pesakonnast.
Olen alati tegelikult emast ja heledamat koera tahtnud :P

kennel Beautiful Crystal
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lilleke » 17 Aug 2006 12:55

Tegin vähe statistikat - peast statist nagu ma olen :irw:
Kennelliidu registri järgi seda muidugi suht jama teha, aga ma vähemalt üritasin, seega 100% tõene see pole, ikka miski 99% ;)
Võtame algusaastaks 1996, enne seda olid üksikud koerad ja üksikud pesakonnad.
Võrdluseks tooks soome, kus rahvaarv on 3x suurem, chowsis on 3200 registris ja 2005a oli 25 pesakonda ning 2006a 15 pesakonda...

Eks igaüks teeb omad järeldused sellest, mis meil toimub, ise.

1996 - 3 pesakonda , 8 koera
1997 - 6 pesakonda , 13 koera
1998 - 6 pesakonda , 17 koera
1999 - 15 pesakonda , 70 koera
2000 - 17 pesakonda , 69 koera
2001 - 18 pesakonda , 70 koera
2002 - 21 pesakonda , 79 koera
2003 - 24 pesakonda , 84 koera
2004 - 26 pesakonda , 95 koera
2005 - 26 pesakonda , 125 koera
2006 - 6 pesakonda , 24 koera

kokku 168 registreeritud pesakonda.

Nüüd vaataks isaste tulemusi
Okino - 37 pesakonda
Napoleon - 27 pesakonda
Shonsu - 24 pesakonda
Quido - 10 pesakonda
Willy - 14 pesakonda
Chairon - 5 pesakonda
Odissey - 2 pesakonda
Ehk kokku on kahe kasvataja 7 isast koera suutnud 10 aastaga teha neist 119 pesakonda. st siis ca 71% + nende emased, aga selle jälgimine läks juba võimatuks :)

Sünniaastaga 1996 ja hiljem on tänase seisuga kennelliidu registris üldse 654 chow chow´d.

Olgu suur/väike - aga ikka must-valge
Kasutaja avatar

PostitusPostitas terz » 17 Aug 2006 15:33

Lilleke kirjutas:Ehk kokku on kahe kasvataja 7 isast koera suutnud 10 aastaga teha neist 119 pesakonda.

Vot see tekitas minus küll taolise reaktsiooni :o . Olen siin arvutanud nii ja naa pidi...ikka on sügav hämming.
Iga meie otsus ja tegu muudab saatuse kulgu.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas katri » 18 Aug 2006 10:13

:OT: Need kasvatajad on ju lausa asjaarmastajad, võrreldes sellega, kui palju ühe teise tõu kasvataja 2 isast koera on "panustanud" koertepopulatsiooni kasvamiseks. 62 + 38 pesakonda järglasi.
"Norfolks are like peanuts - it's hard to have just one." Joan R. Read

Olgu suur/väike - aga ikka must-valge
Kasutaja avatar

PostitusPostitas terz » 18 Aug 2006 10:35

:OT:

Katri , sa ikka oskad 8) Need numbrid panid mind veel enam kukalt kratsima ja ausaõna, pea on puhas .
Iga meie otsus ja tegu muudab saatuse kulgu.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas dutch » 18 Aug 2006 10:50

Nüü ma saan aru, miks tekkis totaalne vastuseis ettepanekule panna isastele paarituste arvule piirang. :o
Katri, mida huvitavat sa veel leidnud oled? :irw:

Kasutaja avatar

PostitusPostitas katri » 18 Aug 2006 11:07

EKL register on statistika tegemiseks kehva, soomlaste register on parem. Aga ühe neist "aretuskoertest" avastasin juhuslikult, siis juba tekkis huvi, kes on see lahke inimene, kes oma koera "vajadustega" nii palju arvestab. Sest me oleme nii palju ju lugenud, et isastel koertel on vajadused. :twisted: . Aga kuuldavasti pidid ka siledakarvalistel taksidel omad suguelu suurkujud olema. Masendav.

Ja õe-venna paaritused on ka tänapäeval IN.

Soomlastel on nii mõnelgi tõul PEVISA raames isastele järglaste arvu piirang peale pandud. Aga arvata võib, et Eestis oleks seda väga raske sisse viia.
"Norfolks are like peanuts - it's hard to have just one." Joan R. Read

Kasutaja avatar

Aretusreeglitest, uuringutest ja nende vajalikkusest

PostitusPostitas chelestya » 27 Apr 2010 08:50

Kõik peaksid juba ammugi teadma, et TÜ on juba aastaid pidanud vajalikuks sisse viia aretusreegleid. Seda teemat on arutatud ja arendatud vähemalt kuus aastat. Preguse seisuga on asi suhteliselt lõpufaasis. Selle vastuvõtmisega aga kaasneb kõikidele aretuskoertele KOHENE aretusreegliste vajalikkus sõltumata vanusest. Kes on tahtnud oma koertele teha, see on sellepärast muretsenud juba ammu ning kõik uuringud on tehtud.
Nii, et kallid aretajad, et teil oleks tulevikus kergem soovitaksin omalt poolt juba hakata tasapisi oma loomadele uuringuid tegema. Silmade ja düsplaasia (ka küünarliiges) uuring muutub kohustuslikuks. Samuti näituse hinde vajalikkus.
See kehtib kõikidele paaritusse minevatele koertele mitte ainult TÜ liikmetele.
Parimat!

kennel Beautiful Crystal
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lilleke » 28 Apr 2010 10:33

Emm...mitte et oleks selle nõude vastu, aga..
1) kas koertekoda on nüüd TÜ ametlik teadetekanal? TÜ lehel info puudub või ma ei oska otsida?
2) kui otsus võetakse vastu 01.06 ja ma olen paaritanud oma koera 31.05, kutsid sünnivad 67-ndal päeval jne., siis ma olen rikkuja?
3) teeme nüüd ikka nii, et räägime otsusest siis, kui see vastu võetud on (miks ma küll ei mäleta, et EKL juhatus oleks kinnitanud kas või ühe KOHESE jõustumise, ikka pool aastat aega asju korda ajada).
4) kui seda aretuseeskirja on tehtud 6 aastat ja korduvalt tagasi lükatud ja siis jälle uuesti tehtud, siis mis seekrod teisiti on?
5) kas mitte teadusnõukogu ei soovitanud aasta tagasi(2009 TÜ Üldkoosoleku protokollist):
.....EKL teadusnõukogu otsus chow chowde aretusreeglite kehtestamiseks. Nõukogu otsus on mitte soovitada aretusreeglite kehtestamist. Võetakse vastu otsus aretusreeglite kallal edasi töötada ja võimalusel aretusreeglid uuele lugemisele esitada...
6) ennevanasti oli meil ilus komme, et kehtestatud reeglid käivad enne läbi üldkoosoleku laualt ja neid arutatakse koos, hetkel ei leia ühtegi dokumenti, et neid oleks arutatud või lausa kinnitatud. Kellegi ühepoolne suva?
7) TÜ juhatusse kuulub hetkel 2 kasvatajat, samas kui chowde aretusega/paaritamisega puutub vähem või rohkem kokku vähemalt 18 kasvatajat. Viimasel TÜ üldkoosolekul oli kohal kokku 4 kasvatajat. Minu jaoks suht muret tekitav. TÜ tahab küll uurida chowde haigusi ja arenguid, aga seni pole ju uuritud, mille alusel siis need UUED reeglid kokku pandi?
8) kui koertekoda on TÜ ametlik kanal, siis äkki paneks vähemalt siia ka teistele tutvumiseks need UUED reeglid ülesse, mis KOHESELT kehtima hakkavad kõigile? (tegelt oleks muidugi ilus vähemalt liikmetele e-maili peale saata, aga mida mina ka asjast tean).

Iseenesest tore, et asi areneb, aga mis asi ja kuidas? :hups:

Kasutaja avatar

PostitusPostitas chelestya » 28 Apr 2010 11:19

Arvestades nii mõnegi kenneli koerte hulka pidasin mina isiklikult mõtekaks sellise teadaande tegemist. Sest testide tegemine võtab aega ja raha. Teadagi pole seda kellelgi vähe ega palju.

Teadagi, tuleb osaleda TÜ koosolekutel, siis on võimalik kaasa rääkida teemadel mis puudutab ka aretusreegleid. Kui on otsustatud puududa ja selle asemel anda volitusi, siis tuleb leppida tulemustega.

Rohkem ma sel teemal foorumis ei kirjuta. Kõik kes on tahtnud oma tõu hüvanguks midagi ära teha on seda kas teinud või nüüd tegemas.
Päikest!

& paks orav Almera
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Maiemaie » 28 Apr 2010 19:56

Ei ole Koertekoda TÜ ametlik infokanal. Chelestya tahtis oma kirjega lihtsalt panna kõiki mõtlema oma koerte tervisele ja sellele, kui palju ja mida me oma koertest teame. Küllap sai kirje pisut emotsionaalne, aga no vähemalt tõmbas tähelepanu, mida ei saa öelda huvi vastu üldkoosolekul osaleda :P

Aretusreegleid ei ole KORDUVALT tagasi lükatud, nagu Lillekese emotsionaalsest kirjest lugeda sai, vaid tagasi on lükatud ühe korra.

Hetkel on nii, et teemaga tegeletakse ja konsulteeritakse spetsialistidega. Enne täiesti ametlikku uuele kinnitamisele saatmist tuleb kokku üldkoosolek ja arutab arstide poolt soovitatut.
Info nii soovitatu kui ka üldkoosoleku kohta tuleb loomulikult meilile.

kennel Beautiful Crystal
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lilleke » 19 Aug 2010 06:44

Maiemaie kirjutas:.... ja arutab arstide poolt soovitatut.....

et siis arstid soovitasidki teha kõigile koertele düsplaasia uuring, ka neile 5-7a, kes veel aretuses sees? vanale chowle narkoosi, kes niigi seda halvasti talub? ja siis see 6a chow düsplaasia tulemus on TÜ-le kohutavalt asjalik infomaterjal? :o
ahah :?

nii repliigi korras...te ikka kõik tegite kevadel endale gripivaltsiini? pidi ju muidu arstide sõnul surm kiirelt saabuma :)

Kasutaja avatar

PostitusPostitas chelestya » 19 Aug 2010 08:26

Kui koer on terve, siis ta ta talub narkoosi hästi ka vanemas eas. See, et nõuded tulevad teadsid kõik juba mitmeid aastaid- alustanud siis noorelt. Mina näiteks alustasin, teinud ka!:)
Mõni emane nii mõneski kennelis poegib pidevalt keisriga ja ka seda tehakse narkoosiga, selles ohtu aga ei nähta. Silmaopid jne. mis on ka suht levinud protseduurid ka vanemas eas tehakse ka narkoosis ja opid kestavad kaua.

& paks orav Almera
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Maiemaie » 19 Aug 2010 10:38

Lilleke kirjutas:et siis arstid soovitasidki teha kõigile koertele düsplaasia uuring, ka neile 5-7a, kes veel aretuses sees? vanale chowle narkoosi, kes niigi seda halvasti talub? ja siis see 6a chow düsplaasia tulemus on TÜ-le kohutavalt asjalik infomaterjal? :o

Eks igasuguseid reegleid ja piiranguid on võimalik ju igatepidi tõlgendada, eksole :)
Asi pole ju selles, et nüüd oma kõige vanematele koertele teha uuringud, vaid selles, KAS tehakse uuringuid ja KAS kasvatajad teavad, milline on nende koerte tervislik seisund. Üldjuhul ei tea.

kennel Beautiful Crystal
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lilleke » 19 Aug 2010 15:17

Asi pole niivõrd narkoosis kui selles, kuivõrd on üldse mõtet teha pilte koerast, kes juba 5-6 aastane, see ei ole ju objektiivne.
Eks kui otsus vastu võetakse, tuleb ka pildid ära teha, iseasi, mida need annavad. Siinsamas kojas on pikalt juttu sellest kuhu soomlased oma uuringutega jõudnud on, kuidas siiani vaieldakse, kas see on 30 või 50 või 70% päritav ja ülejäänud sõltub sajast muust asjast nagu keskkond, toitumine jne.
Jään puhtalt enda isikliku arvamuse juurde, et kuniks üle maailma näidete varal A+A= tihtilugu D ja C+D= üsna tihedalt B, siis ma ei näe siin taga jätkuvalt KAHJUKS midagi muud kui teatud ringkondade üsna tugevat lobitööd. Samal põhjusel ei vaktsineerinud ma ei end ega oma lapsi gripi vastu (jällegi puhtalt isiklik arvamus asjast) ja nagu välja tuleb saavad nüüd üle maailma sajad tuhanded aru, et asi oli üle paisutatud jne.

Kunagi kui sai tehtud aretusreeglid, siis esimeses versioonis oli sees ka see, et tõesti, üle 3a vanustele HD soovituslik.
Ja kui ma nüüd saan teada, et koeral on puusad D - siis lugupeetavad öelge mulle, mis infot ma sellest saan? Kas see tuli emmelt-issilt kaasa, kas ma ise panin puusse ja andsin valet toitu, kasvatasin äkki koera valedes tingimustes....ma ei saa seda infi, onju. Samuti me keegi ei tea, kas see pärandub, sest nagu näitab hetkeolukord chow omanike hulgas, siis viimastel näitustel on 0 (loe:null) koera, rääkimata nendest, kes teeksid HD uuringu, seega ka järglaste kohta info saamine on muutunud nullilähedaseks.
Aga noh hea, et TÜ-s midagigi tehakse... jõudu ja edu :)

Kasutaja avatar

PostitusPostitas maris » 19 Aug 2010 15:28

Lilleke kirjutas:Asi pole niivõrd narkoosis kui selles, kuivõrd on üldse mõtet teha pilte koerast, kes juba 5-6 aastane, see ei ole ju objektiivne.

Mismõttes ei ole objektiivne? Et kui koeral on 12 kuu vanuselt A-d, siis 5-6 aastaselt C või D? Või mida sa silmas pidasid?
Koer autos? Meil ka! Sakste koerad sõidavad turvaliselt Variocage puuris.

Fenna & Ruudi
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Aino » 19 Aug 2010 16:08

Kas ma sain millestki valesti aru või räägitakse siin ikka aretusreeglitest? St, et uuringuid peavad tegema ikka need, kes tahavad koera aretuses edaspidi kasutada? Kui see 5-6 aastane koer talub halvasti narkoosi või on kuidagi viletsamaks jäänud mingil põhjusel (vale söötmine või muu, mis siin toodi näiteks), siis ei peaks ehk riskima ka talle pesakonna tegemisega, sest siis see võib talle ju ohtlikuks osutuda?

Kasutaja avatar

PostitusPostitas karvik » 19 Aug 2010 16:14

maris kirjutas:
Lilleke kirjutas:Asi pole niivõrd narkoosis kui selles, kuivõrd on üldse mõtet teha pilte koerast, kes juba 5-6 aastane, see ei ole ju objektiivne.

Mismõttes ei ole objektiivne? Et kui koeral on 12 kuu vanuselt A-d, siis 5-6 aastaselt C või D? Või mida sa silmas pidasid?

Ta peab vist silmas jah loomulikku kulumist, mis vanusega kaasas käib, aga pildi hindamisel peaks üldiselt ka koera vanust arvesse võetama? Päris A-st D-ks vist just ei kulu, aga mingid muutused on kindlasti.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas chelestya » 19 Aug 2010 16:30

Lilleke, sest silmaga me ei hinda. Ametlik test ja tulemus annab, et me omalt poolt ei teeks seda viga, et paneksime kokku kaks kehva tulemust. Aga noh mis mina tean, sina ju kõiksetargem.
Millise ringkonna, mis lobitööd kus sa näed? Mul on mõnikord tunne, et ilma midagi vastu kirjutamata sa lihtsalt elada ei saa. Mis on nendes absoluutselt leebetes nõuetes nii halba? See, et me saame teada, mis on meie tõu hetkeolukord ja hiljem ka seda tarkust kasutada.
Mida taotled sina ise kui kenneliomanik? Sul on palju koeri kodus, sa ei vii neid ise näitusele ega tee uuringuid. Miks siis, enne kui näpuga näitad miks näitustel ei käida- alusta endast.
Kui sa kenasti loed, mis kirjas aretusreeglites, siis peale HD, tulevad ka silmad uurida ning näitustel käia. Ja kas see kõik on ülemõistuse käiv?
Ei ole- lihtsalt inimesed on nii mugavad nagu elu lubab neil olla. Tahad olla vastutusrikas kenneli omanik, teed ära kõik vajaliku omalt poolt.

Ausalt - lillekese kirjutis viskas mul kopsu üle maksa. Vabandan, kõigi ees kes peavad kõike seda lugema, mida mina kirjutasin.

rotid & muud loomad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas chilipi » 19 Aug 2010 16:56

Lilleke kirjutas:Ja kui ma nüüd saan teada, et koeral on puusad D - siis lugupeetavad öelge mulle, mis infot ma sellest saan?

See peaks andma infot, et koera tasub edaspidi jälgida võimalike valude pärast, mis puusaprobleemiga (hiljem) kaasneda võivad. Ja ehk tasub selliste puusadega koera puhul ka füüsilisel koormusel silma peal hoida - et ei saaks liiga palju, aga samas püsiks vormis, sest kui puusanapad on kulunud, siis hoiavadki lihased koera koos ja liikumas. No ja muidugi see, et selliste puusadega koerale võivad tiinusest tulenevad lisakilod olla liigne koormus. Tähendab, see oleks see, millele mina tähelepanu pööraks, kui mu koertel peaks D puusad ilmnema. Oleks see asjatu muretsemine?

OT: kas 5-6 aastane chow chow on juba vana koer? Miskipärast pidasin neid üsna pikaealiseks tõuks.
Whippetid Eestis
Peres whippet, borzoi
Pilt

kennel Beautiful Crystal
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lilleke » 19 Aug 2010 20:22

Emm....lilleke on aasta otsa juba vait olnud ja kord kui julgeb ka oma arvamuse välja öelda, siis lajatatakse vastu vaatamist täie tõsidusega :)
Ok, rohkem siin ei kirjuta, see on viimane, loodetavasti sobib ja Chelestya maks ja kops siirduvad oma kohale tagasi. Teie rõõmuks ei tule ma ka igaks juhuks TÜ erakorralisele koosolekule, sest äkki mõni saab veel insuldi/infarkti ka kui ma peaks suu lahti tegema.
Miks on nii, et kõik mis teie olete välja mõelnud on ainuõige ja kui keegi alustab diskusiooni või tuleb lagedale alternatiivse mõttega, on asi kohe paha?
Objektiivsuse all mõtlesin jah seda kulumisfaktorit, mida mitte alati ei võeta arvesse, rääkimata sellest et pidevalt kurdetakse pildikvaliteedi ja "vales asendis" tehtud piltide pärast jne. Probleeme ju tegelt kuhjaga, aga mida mina ka tean. Tuleb teha, siis teen ära, veterinaarid on ka inimesed ja tahavad elada, arusaadav.
Chowd ja narkoos on mulle korduvalt tõestanud, et seda peab oskama teha ja leidub küllalt arste, kes seda ei oska. See ei tähendanud seda, et sedasama koera paaritan, vaid on koeri, kes mul pole narkoosi saanud ja ma ju ei tea, kuidas ta seda talub. Kui ma räägin valest toitmisest siis ikka selle HD pilguga.
MIna ennast kõiksetargemaks ei pea ja pole mõtet nähvata.
Mina kui kenneliomanik taotlen enda mõistes normaalseid aretusnõudeid.
Mis neil viga oli, mis aastad tagasi kokku sai lepitud, et vanu koeri ei traumeeri enam?
See palju mul koeri kodus on, on suht enda asi, onju. Miks ma peaks näitustele viima koeri, kui aretusnõudeid pole? Selleks et teised näeks neid? Näitused olid, on ja jäävad ikkagi teatud isikute eralõbuks. Lisaks siis need kohustuslikud korrad kui aretusnõuete jaoks on vaja. Miks ma peaks viima näitustele või kontrolli koeri, keda ma aretuses ei kasuta? Nendest "paljudest" on mul nn aretuses hetkel neli koera.
Ma ei näita näpuga, et miks näitustel ei käida vaid konstateerisin fakti et kahjuks see nii on (masu, kõrged hinnad jne on teinud oma töö). Ma mõistan inimesi, miks nad ei käi ja ei mõista neid hukka, lihtsalt ütlesin, et järglased kaovad ka ära ja tihtilugu on nähtavad ainult kasvatajale, kui sedagi. Mul endal kahjuks hetkel prioriteediks ikkagi koertele oma majakese valmimine, et neil oleks hea elada ja minu kodunt lahkudes oleks asi kontrolli all. Kah minu kiiks, et ennem teen koertele maja kui viin neid narkoosi alla uuringutele või näitustele uhkeldama, sorry et ma nii loll olen.
Lõppkokkuvõttes...uuringud+silmad+näitused ei ole ülejõu käiv vaid üle minu pisikese aju käiv, aga kui targad nii paika panevad, siis nagu ennegi ütlesin..teen ära ja luban, et rohkem ei köhi vastutuult :P
Ja nüüd kõik gripivaktsiini saama, sest surm on tulekul :irw:

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Muhv » 19 Aug 2010 21:49

OK, see et aretusnõua kohe jõustub on ebamõistlik.
Aga millised aretusnõuded üldse mõistlikud on - kui HD, silmauuringud ja näitusehinne on üle mõistuse käiv? Et mis siis peaks olema kriteeriumiks. Jah uuringud ja näitused on kallid - aga koeramine ongi kallis lõbu. Kes tahab võtab koera sõbraks ja ei käi näitustel aga käib jalutamas ja koeral on niisama mõnus olla... aga kui sa tahad olla aretaja ja kasvataja - siis millegi alusel tuleb ju valikuid teha ja teoorias peaks jälgima tõu heaolu? Mis see suht kergelt saadav näitusehinne siis ikka nii hullu on? Ja terviseuuringud kah ainult raha küsimus... ei nõua ju keegi midagi enamat... vabandust kui valesti aru sain, aga olen ka täiesti teise tõu inimene...
Ei ole ühtegi häda mille vastu ei aitaks pehmed kõrvad, soojad silmad, märg nina ja sõbralik saba ;)
http://jussimotted.blogspot.com/

PostitusPostitas bemy » 19 Aug 2010 21:51

Lilleke mina sinu asemel läheks kindlalt koosolekule ja teeks suu lahti isegi kui keegi infarkti saab. Aretus reeglid kindlasti on omal moel vajalikud. Aga kuidas see on nagu pigem küsimus. Kas see et on tehtud ära koerte tervise (puusauurinud) pidurdab kedagi koeri paaritamast. Ütlen just paaritamas , mitte aretamast. See ei pidurda mitte kedagi vaid lihtsalt on järgmine koeratõug, keda paaritades (kui ei ole aretusreeglid täidetud)tuleb trahvi maksta. EKL plaksutab käsi ja raha tuleb. Sorry kui ma nüüd kedagi solvasin. Ma ei puutu kuidagi kokku selle tõuga, kuid olen puutunud kokku ühe teise tõuga, kellel kehtestati sarnased aretusreeglid. Need reeglid ei ole muutnud mitte kui midagi. Ainult on rohkem saherdamist ja vassimist ja muidugi paberiteta pesakondi.
Minu teada on EKL muutimisel Tõuraamatu määrus ja enne kui see määrus muudetud on ei tasuk küll nüüd aretusreegleid vastu võtta.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas katleen » 19 Aug 2010 22:04

Aino kirjutas:Kas ma sain millestki valesti aru või räägitakse siin ikka aretusreeglitest? St, et uuringuid peavad tegema ikka need, kes tahavad koera aretuses edaspidi kasutada? Kui see 5-6 aastane koer talub halvasti narkoosi või on kuidagi viletsamaks jäänud mingil põhjusel (vale söötmine või muu, mis siin toodi näiteks), siis ei peaks ehk riskima ka talle pesakonna tegemisega, sest siis see võib talle ju ohtlikuks osutuda?

Just minu mõte.
Aga kuidas sa "koera maja" muud moodi ikka ehitad?
I might be cruel heartless BITCH... but at least I'm GOOD at it!

Sir Winston & lambad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas airepiret » 19 Aug 2010 22:13

Muhv, mitte üks aretuse erinõue ei jõustu KOHE. Esiteks - tuleb need vastu võtta TÜ üldkoosolekul, siislähevad nad kinnitamiseks teadusnõukogule, sealt juhatusse ja alles siis nõukokku lõplikuks kinnitamiseks. Reeglina võtab paberlik asjaajamine aega ligi pool aastat.

Uus TRM ei välista aretusreegleid kohe kindlasti mitte :) Millal see ükskord aga valmis saab, on iseküsimus :)

Mis puutub aretusreeglitesse üldisemas mõttes, siis... on tegelikult siin üldse üks suur mõtlemise koht. Tean paljusid tõuge, kelledele on (ei räägi ainult Eestist hetkel) kehtestatud eriti ranged aretuserinõuded. Ja kasvatajad tõstavad käed põsti ja annavad alla - sest ei ole võimalik neid nõudeid täita. Mitte aga et tõug üdini haige oleks, kaugel sellest. Näide: aretuses võib kasutada ainult A ja B puusadega koeri. Kui koeral on üks puus C - jääb aretusest välja. Olgu see puus tegelikult nii terve kui tahes - aga Norbergi mõõdik näitab C ja ongi asi mutt. Ja ongi kõik liinid kinni, midagi teha ei ole - aastatepikkune töö on visatud vastu taevast.

:OT: Aastapäevad või natuke rohkem tagasi otsisime ühel buldogipoisil taga tagumise käpa lonke põhjust. Kuna oli (ja on siiani) tegu noore ja muidu täiesti terve koeraga, siis sai tehtud ka HD pilt. Küsisin siis Marti Lasnilt, et kas meil vedas kuidagi läbi häda ka D välja. Vastuseks sain, et looda sa jah :irw:
Vähemalt ÜKS buldog peab majas olema.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas chelestya » 20 Aug 2010 06:05

Kui keegi muretseb EKL i "tervise" pärast, siis see raha mis aretusest tuleb, tulemata küll ei jää.
Praeguse seisuga näitustel käimine on suht nullilähedane- reitingut chow chow osas tõstavad välismaa koerad. Kuid aretuse osas käib kibe töö. Hetke seisuga on sündinud juba peaaegu 100 kutsikat ja tulemas on veelgi.
Arvan, et need numbrid mis näitavad kutsikate arvu, näitavad ka teadlikku koerakasvatust. Ja milleks meil midagi uurida, tõug on puhas ja sile pole millelegi tugineda, et nõudeid veel kehtestada. Arvestades just kui teadlik rahvas on chow omanikud- valehambumusega kodukoer saab ka ju tõutunnistused oma poegadele. Kes seda kontrollib, leidugu vaid isane. Seda kah saab, sest raha määrab elus kõik.

kennel Beautiful Crystal
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lilleke » 01 Mär 2011 08:28

Tõstan nüüd siis ise teemat kuna ilmselgelt on kogu TÜ väga-väga hõivatud kõiksugu aretusreeglite kirjutamise ja kehtestamisega...

Alates 13.10.2010 on muudetud suht oluliselt chow chow tõustandardit.
Ei TÜ kodukal ega kennelliidu kodukal ega ka siin seinal ei ole kuskil sellekohast infot. Huvitav, kas see on tõesti nii väheoluline pisifakt või seda ei peagi iga "aretuses oleva chow omanik" teadma või kes üldse peaks selle info levitamisega tegelema? :hups:

Keda vähegi huvitab, leiab selle siithttp://www.fci.be/uploaded_files/205g05-en.doc

Kõik muutused on eraldi välja toodud, hea jälgida. Ja kes inglise keelt hästi ei valda, neile soovitan lugeda vene foorumit, kus ammu ära toodud ka venekeelne nn otsetõlge, mis alati ei pruugi eriti täppi minna.

Mõnusat lugemist :D

Kasutaja avatar

PostitusPostitas chelestya » 01 Mär 2011 09:28

Tänan teavitamisest, isiklikult olin kursis...

Ehk tooksid välja need üliolulised punktid, mida peaks teadma iga aretusse mineva koera omanik, seoses standardi muudatusega.

Minu jaoks oli seal üks punkt- SILMAD PEAVAD OLEMA ENTROOPIUMI VABAD. Kuidas oleks selle elluviimisega praktikas!???? KRT tuleb välja, et see oli juba varem, kuid praegu näitustel väga kontrollitakse:)
Lugesin veelkord- ülioluliseks peetakse ka, et poleks arg ja ka agressiivne....

Jah, tajun, et veelkord lugedes ei saanud ma juurde enda jaoks üliolulisi fakte. Või lihtsalt on sellest kõigest nii palju kõneldud...
Ootan isiklikult sinu uusi tähelepanekuid uuest standardist!

Siiani mäletavasti olid ka sina TÜ liige, kas on olulisi muudatusi ka selles?

& chow-poiss Franco
Kasutaja avatar

PostitusPostitas M3rka » 01 Mär 2011 11:30

Ma küsiks, et milline on liigne argus ja milline on umbusk?
No nt. kui kohtunik kargab seljatagant koerale ootamatult otse munadesse ja siis koer ehmatusest minema hüppab on see argus ja disklaf tuleb, või pigem arusaadav ehmatus? Või kui kohtunik tuleb viisakalt eest, üritab kontakti luua, aga koer astub sammukese tagasi, kui käe sirutab, on see umbusk või argus, samas talub ära võõra silituse, kui see on hädavajalik? Hambaid ei näita, ei urise, ega katsu hammustada, aga lihtsalt ei vaimustu võõra inimese silitusest esimesel kokkupuutel.(on ka erandeid)
"A dog is the only thing on earth that loves you more than he loves himself."

Kasutaja avatar

PostitusPostitas chelestya » 01 Mär 2011 11:43

Merka, ma usun, et tegelikult suudad sa ise ka aru saada, mis on argus ja mis on umbusk.

Aga konkreetse situatsiooni eest, ükskõik mis on põhjus- üldjuhul kohtunik peab saama katsuda isase 2 muna. Ta peab seda tegema, ükskõik millise tõuga oleks tegu. Ja hammustada ka ei tohi. Kui ei saa katsuda mune või kui pureb järgneb ikka disklaff, olgugi, et tegu võib olla umbuskliku tõuga.

Näitusel sa pead tundma oma koera ja arvestama sellega, et iga inimene kes teda puudutada tahab ei pruugi meeldida koerale. Ja iga kohtunik on erinev ja tal on erinev arusaam argusest, agressivsusest ja umbusust.

kennel Beautiful Crystal
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lilleke » 01 Mär 2011 16:46

no comments...

kennel Beautiful Crystal
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lilleke » 07 Apr 2011 20:59

Teadmiseks siis kõigile chow kasvatajatele ja omanikele...

Tänane EKL juhatus saatis chowde aretusreeglid tagasi tõuühingusse täpsustamiseks ja lihvimiseks. Seda kõike siis lähtuvalt teadusnõukogu otsusest (mida TÜ liikmed näinudki pole) ja võttes arvesse 9 suurima chow chow kenneli ühispalvet.

Omalt poolt ütlen vaid selgituseks, et aretusreeglid on vajalikud, aga kindlasti mitte sellisel kujul. Aretusreeglite mõte ei ole mitte rahuldada mõne üksikisiku infonälga vaid ikkagi anda panus kogu tõu aretusse ja muuta tõug tervemaks.
Niisiis ootaks konstruktiivset tegevust/arutelu ja kindlasti võiks TÜ teisedki liikmed olla kursis vähemalt teadusnõukogu otsusega ja soovitustega.

EelmineJärgmine

Mine Chow Chow -

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline