Aretusest, aretusreeglitest. Uuringud ja nende vajalikkus.

- omaette olija ja mõtleja
& paks orav Almera
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Maiemaie » 07 Apr 2011 22:07

:) Siis peaks ju suurimad kennelid olema küll õnnelikud ja rahul. Elu ei muutu, normid ei muutu, kutsikate arv kasvab jõudsalt ja kõik on rikkad ja õnnelikud.
Mis saab olla Tül selle vastu, kui inimesed on õnnelikud.
Mul ei ole mingit huumorimeelt. Mitte vähimatki. Seda on frenoloogiaga tõestatud.Mul on Nichtlachen-Keinwortzi sündroom, mida mingil arusaamatul põhjusel peetakse kahetsusväärseks vaevuseks. (T.Pratchett)

Sir Winston & lambad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas airepiret » 07 Apr 2011 23:17

Minu pisikese aru järgi lükati erinõuded tagasi seetõttu, et ei olnud toodud välja, kas soovitakse teha statistikat tervise osas või tahetakse kehtestada mingid nõuded, mis ei olnud aretusreeglites selgelt välja toodud (nt. HD D-tulemust võib aretuses kasutada, aga millise vastastulemusega jne.). Aga mina soovitaks peale tänast koosolekut pidada Chow-de TÜ-l nõu uue EKL aretuskomisjoniga, kuhu täna kinnitati Janne Orro (kui selle taaga vedaja) ja Tiia Ariko (kes on kursis geneetikaga) :)
Vähemalt ÜKS buldog peab majas olema.

kennel Beautiful Crystal
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lilleke » 07 Apr 2011 23:18

Appi! Ma ju palusin konstruktiivset juttu..
Millisest rikkusest me räägime?? Lihtne matemaatika ütleb, et kui teha uuringud paari tuhande eest koerale ja müüa siis koerad hinnaga 15 000 kr -siis saab tükk maad rikkamaks, kui mitte teha uuringuid ja müüa sama kogus kutsikaid hinnaga 8000 krooni, onju? Või olen ma loll??
Mis otsast need kutsikad niiväga tulevad siis? Stabiilselt on kutside arv aastas meie tõus 100 ringis. Mingit puhangut pole kuskil ja pole ka ette näha, muide.
Nii et lõpetame palun need lollid vabandused ära.
Mitte keegi meist ei ole aretusreeglite vastu, kui need oleks mõttega tehtud.
Aga mis on asja mõte, kui me nõuame silmauuringuid kuid ei sea sanktsioone? St ikka võib entroopiumi kokku panna teise samasugusega?
Et ma nagu ise ei tea, et mul koeral silmad haiged kui ma neid lõikamas käin? Et milleks see uuring siis, võib keegi mulle seletada selle asja mõtte? Ainus mida ma näen on see, et keegi saaks infi enda jaoks, tõu arengule ei anna see midagi juurde ju...haigeid tuleb edasi nagu veskist.
Sama lugu düsplaasiaga. D+D pidavat ühe tegija sõnul täitsa ok olema?? Nu andke andeks!
Rääkimata loost elust enesest, kus küünarliiges 3 muutub koera vanemaks saades imekombel numbriks kaks... teadjamad arstid millegipärast vangutavad pead ja ütlevad et see võimatu...seega... kui usaldusväärsed on need numbrid ja tähed üldse? sõltuvalt arstist? kas see ongi see koht kuhu läheb palju raha kui uuringuid teha?
Isaseid meil eestis pole. Seda räägivad ka teatud tegijad kõva häälega ja käivad väljaspool paaritamas, samas tõmbame neile vähestelegi vee peale? Mis see siis on? Kadedus, et kellegil teisel on hea koer kodus?
Ja aru ma ei saa, miks ma peaks uurima oma 6 aastast emast kui ma tahan talle viimast pesa teha? Mis see info annab? Teadmise, et eelmised paaritused haige koeraga? Või hoopis teadmise, et vanemal koeral ongi vähe kulunumad luud nagu ka vanal inimesel? jne jne jne...
Asi ei ole reeglites vaid selles kuidas need kirja pandi. Oli ju ka teadusnõukogu suht kriitiline nende suhtes. Nende esitatud nõudeid ei suuda TÜ iial täita ka parimal juhul.
Ja mis on siis tegelt tõule parim...normaalsed reeglid, koostöö ja arutelu või kreisid reeglid ja hunnik paberiteta või siis hoopis teise riigi paberitega kutse?
Iroonia on siin kohatu ja tasub alla tulla oma rahamätta otsast ning vaadata asjale ka teise pilguga.
Chow Chow - midagi enamat kui lihtsalt koer! ;)

& paks orav Almera
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Maiemaie » 07 Apr 2011 23:25

Aretusreeglite üldine mõte ei ole muutunud selle nende aastate jooksul, mil lugupeetud eelkõneleja oli esialgu Tü-s kui kaasarääkiv liige ja kaasamõtlev liige ja edasi kui vasturääkiv liige.

Orro ja Ariko lasevad end loodetavasti kaasata, aga vasturääkijatel loomulikult opositsioonina tuleks hakata allkirju koguma. Sest nii käib õige poliitika ja ärgem unustagem ka tänase päeva kuldlauset:
EKL juhatus lükkas tagasi Chow Chow aretsunõuded... lõpuks ometi tarkus pääses võidule...
Mul ei ole mingit huumorimeelt. Mitte vähimatki. Seda on frenoloogiaga tõestatud.Mul on Nichtlachen-Keinwortzi sündroom, mida mingil arusaamatul põhjusel peetakse kahetsusväärseks vaevuseks. (T.Pratchett)

Sir Winston & lambad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas airepiret » 07 Apr 2011 23:45

Khrmm ja natuke ka :OT: - tagasiulatuvalt ei ole mitte ühelgi reeglil/nõudel/seadusel mõju. Kui sa jah, tahad oma 6-8 aastast emast paaritada peale aretuserinüuete vastuvõtmist, siis tuleb terviseuuringud teha. Kui tal on olnud enne pesakonnad - siis see ju ei lähe arvesse. Aga noh - 6-8 aastast emast paaritaks tõesti ainult siis, kui ta on senini andnud väga ideaalseid ja terveid kutsikaid - ja kusjuures, järglaste uuringud annavad ka mingi õhkõrna pildi sellest, mis ema võib olla edasi andnud. Aga mis mina ka aretusest tean... :angel:

Kasutaja avatar

PostitusPostitas staily » 08 Apr 2011 10:19

airepiret kirjutas:Minu pisikese aru järgi lükati erinõuded tagasi seetõttu, et ei olnud toodud välja, kas soovitakse teha statistikat tervise osas või tahetakse kehtestada mingid nõuded, mis ei olnud aretusreeglites selgelt välja toodud (nt. HD D-tulemust võib aretuses kasutada, aga millise vastastulemusega jne.). Aga mina soovitaks peale tänast koosolekut pidada Chow-de TÜ-l nõu uue EKL aretuskomisjoniga, kuhu täna kinnitati Janne Orro (kui selle taaga vedaja) ja Tiia Ariko (kes on kursis geneetikaga) :)

See teema oli Dr Lasniga läbi räägitud. Jäi nii, et E ja 3 keelatud aretuses ja ylejäänu jääb kasvataja enda otsustada. Pöhimöte selles, et innustada kasvatajaid aretusreegleid järgima ja mitte muuta kohe alguses möttetult karmiks. (Soomes oli chowde esimese aretusreeglites keelatud ainult E ja samuti mingeid piiranguid polnud).

Aga mida mina ka tean. Eks tuleb nii kaua vastu seina joosta kui läbi saab :)

Kasutaja avatar

PostitusPostitas staily » 08 Apr 2011 10:46

Lilleke kirjutas:...Nii et lõpetame palun need lollid vabandused ära...

Täitsa õige mõte! Mitmele oma chow chow'le sa oled viimaste aastate jooksul ametlikud terviseuuringud teinud? Chow'de artusreeglite teema ju ei ole uus asi, seda on juba aastaid arutatud. Aga millegipärast on terviseuuringute tegijaid niii vähe.

Selleks, et saaks mingeid järeldusi teha on vaja teada tõu yldist olukorda. Viimased kuus aastat on Eestis registreeritud yle 100 (2004 ja 2008 paar koera alla 100) chow chow iga aasta.

kennel Beautiful Crystal
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lilleke » 10 Apr 2011 00:47

Mainiti siin Soomet kui eeskuju. Võtsin siis mina uuesti huvi pärast sealse andmebaasi lahti ja tegin igavusest veidi statistikat (mis teha, mulle lihtsalt meeldib selline asi). Ja mida rohkem ma uurida viitsisin, seda vähem ma asja mõttest aru saan, kui aus olla.
Soomes on reeglid kehtinud juba vähemalt 20 aastat, onju?
Soomlased on vääga kohusetundlikud ja üldjuhul teevad ära ka uuringud.
Ja nüüd väike kokkuvõte...
Kenneleid, kes viimase viie aasta jooksul on omanud kutsikaid on 42.
neil on sündinud 382 pesakonda, kus on kokku sündinud 1520 kutsikat.
Tänaseks on uuritud neist 613 koera ehk tugev 40%.
Samas on teatud kenneleid, kus suudetud uurida suht kõiki ja veel rohkem on neid kus igas pesaas uuritud vaid mõnda.
Minule huvipakkuvam oli kennel Tatam, kus sündinud 213 kutsikat
http://jalostus.kennelliitto.fi/frmKasvattaja.aspx?K=TATAM&R=205. Juba sealt on näha, kuivõrd kaootiline on uurimine.
Teine hea näide on Parmelia http://jalostus.kennelliitto.fi/frmKasvattaja.aspx?K=PARMELIA&R=205, kus on näha mitme pesakonnaga, mis tegelikult toimub... A+A=D ja seda korduvalt... oskab keegi ehk seletada? uurime, paneme kokku parimad ja välja kukub, nagu alati?
Veel üks hea näide, kus pesad uuritud ja ... ikka kukub välja nagu alati..
http://jalostus.kennelliitto.fi/frmKasvattaja.aspx?K=MINDIZAN&R=205
Ja lõpetuseks Ikäneidon, kus lausa A+A annab kokku F, rääkimata muudest tähtedest tähestikus.
http://jalostus.kennelliitto.fi/frmKasvattaja.aspx?K=IK%C3%84NEIDON&R=205
Ja veel mõtlemiseks natuke statistikat...
Silmauuringud soomes
2007 - uuritud 33, haigeid 10 ehk 30%
2008 - uuritud 49, haigeid 20 ehk 40%
2009 - uuritud 31, haigeid 14 ehk 45%
2010 - uuritud 64, haigeid 31 ehk 48%
seega, uuritud rohkem, piirangud peal, aga haigeid ka rohkem?

Düsplaaniauuringud
2007 - uuritud 59 koera neist 16 haiged ehk 27% ja neist lausa 75% selllised, kel mõlemad vanemad uuritud ja terved, aga lapsed haiged??
2008 - uuritud 86 koera neist 19 haiged ehk 22% ja neist 73% sellised, kel vanemad uuritud ja terved.
2009 - uuritud 57 koera neist 13 haiged ehk 23% ja neist 61% sellised, kel vanemad terved ja uuritud.
2010 - uuritud 70 koera ja neist 17 haiget ehk 24%. Sel aaastal üllatavalt palju sissetoodud koeri, kelle vanemate uuringuid kas pole tehtud või ei näe, seega ei saa ka arvestust pidada.
Seega ka selles vallas number stabiilselt 23% kandis. Ei muutu ta kuhugi.
Et siis teemegi stabiilselt statistikat, et jätkuvalt meil 23% haigeid?
Et lihtsalt nagu teadmine? harjumus uuringuid teha? Äkki peaks maha istuma ja mõtlema kuidas muuta midagi?
Ja mida me siis ütleme kutsikaostjale kui meie kutsikas kuulub nende 23% hulka, kus mõlemad vanemad on uuritud, on tähestikuliselt terved ehk omavad tähte A ja kutsikas saab tähe D või E? Siis räägime ka geenidest või millestki muust?
Mul on olemas väljavõtted kõigist nesit koertest 2007-2010, kes nende 23% seas haiged, kusjuures, nagu ma mainisin minimaalselt 60% neist on sellised, kel mõlemad vanemad terved ja uuritud.
Parimad näited neist -
A/2+B/1=E/1
A/1+B/0=D/3
A/0+A/2=E/0
A/1+A/0=D/3
A/1+B/0=E/0
Selliseid siis 4 aastat jooksul 272 koerast haigeid 65 ehk 23,8% ja neist lausa 61,5% on kummalised ja seletamatud.
Huvitav, kas sellest saab teha järelduse, et vähemalt 61,5% düsplaasiast on kasvatuse ja toitmise viga ja ainult 38% on tegu geneetikaga, kui niigi palju?
Mõtteainet on selles materjalis piisavalt igatahes.

PostitusPostitas irina dostojevskaja » 11 Apr 2011 16:35

Aitäh, Piret, suurepärane töö tehtud.

Ja, aitäh klubile, et teie tarkust jatkub ainult, et pesakonnad maha teha.
irina

Dragonhunter's
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lohelend » 11 Apr 2011 19:56

irina dostojevskaja kirjutas:Ja, aitäh klubile, et teie tarkust jatkub ainult, et pesakonnad maha teha.
Irina, kas sa oskad arvata mis kasu klubi saab, kui ta pesakondi maha teeb?
Dragonhunter

Elu on täis ootamatusi. Alustage magustoidust.

kennel Beautiful Crystal
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lilleke » 11 Apr 2011 20:04

Lohe, see on kuramuse hea küsimus muide ja on pidevalt ka meie peas ja me pole seda siiani välja nuputanud, kahjuks.
Aga see ei ole enam esimene kord, kus maha ei tehta enam mitte vanemaid (et uuringuid pole tehtud) vaid öeldakse lausa otse, et ärge sealt kutsikat võtke, sest KUTSIKAS on haige! ??
:OT: Enda, kui isiku kohta juttudest ma parem ei räägigi, sellest võib varsti anekdoodiraamatu välja anda, mida kõike ma kuulen linna pealt ringiga.

PostitusPostitas irina dostojevskaja » 11 Apr 2011 21:34

Ma tean seda ostja käest, nad võtsid ühendust klubiga ( nimed ka teada ) ja oli öeldud, et ärge ostke selle inimese käest, temal haiged kutsikad. Milline neil sellest kasu, ma arvan, et minul ei tuleks kasu. Meie ju teeme ainult haiged kutsikad ja tahame veel selle eest raha :öäk: , aga neil ainult terved ja ilma rahata :angel: , võtke jarjekorda.

Aastad teema ei muutu, juba väsinud :vile:
irina

& paks orav Almera
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Maiemaie » 11 Apr 2011 22:14

Klubi kontaktidena on antud minu telefoni nr, Marika telefoni nr ja Pireti telefoni nr. Ma ausalt öelda ei mäletagi, kuna viimati üldse helistati, et küsida kutsikate kohta. Sellel aastal see küll ei olnud ja eelmisel aastal oli võibolla 2-3 kõnet, neist osa segavereliste kutsikate pesakondade teemat puudutav. Seega on minul täiesti õigustatud küsimus, KES annab infot, et ärge ostke neid või teisi kutsikaid või KUHU on inimene helistanud?

TÜ kodukal on olemas nende kennelite kutsikate info, kes kuuluvad TÜ-sse. Teiste pesakondade kohta olen mina öelnud, et ma ei oska nende kohta mitte midagi öelda ja ma leian, et see on igati õiglane vastus. Sest mida oleks mul võõraid koeri kommenteerida, kelle sugupuud ma peast ei tea ja kelle varasematest pesakondadest ma midagi ei tea.

PostitusPostitas irina dostojevskaja » 11 Apr 2011 22:33

Ma ei kirjutanud nimed ja ei kirjuta, las nenedel inimestel valutab südametunnistus, kui ta on neil olemas. Ainult lisan veel, ära räägi sellest, mida ei ole näinud oma silmaga. Ma vastutan ise selle eest mida ma teen ja kuidas ma teen.
irina

& paks orav Almera
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Maiemaie » 11 Apr 2011 22:56

Jah, selles on sul küll tuline õigus.
Igaüks vastutab iseenda ja oma tegude eest.

Sir Winston & lambad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas airepiret » 12 Apr 2011 00:24

Vat mina ei saa aru, miks terviseuuringud on saatanast, nii et nende vastu tuleb võidelda nii, et veri ninast väljas? Oskab keegi mulle seletada?
Selle vastu ei vaidle ilmselt mitte keegi, et chowd paraku on suht palju terviseprobleemidega kimpus. Või väidate, et ei ole? Minu meelest oli /oleks täiesti adekvaatne samm hakata lihtsalt kaardistama koeri, keda aretuses kasutatakse - et siis näiteks 5 aasta pärast välja tuua mingid tulemused. Millede alustel siis edasi minna ja võib-olla ka midagi täpsemalt sätestada. Miks see surmavalt paha oli nende 9 kenneli silmis? Kaardistatakse samamoodi ju ka näiteks kaukaaslasi ja kesk-aaslasi - tulemus peab olema, aretuskasutus on iga koera omaniku südametunnistuses kinni. Keelde ega käske pole. Ja ilmselt annab mingi aja möödudes ka mingi statistika - või teie meelest ei anna?
Mis mind veel imestama pani, oli see, et juhatuse koosolekul need 9 kennelit oma esindaja suu läbi nõudisd, et peaks olema keelud, piirangud jne. Et D-puusadega koeri tohiks paaritada ainult A-puusadega ja et entroopiumiga koeri võiks paaritada ainult entroopiumivabade koertega. Kui paljud sellised keelud ja piirangud on andnud tulemusi? Lillekese poolt väljatoodud statistika näitab, et ei ole andnud mingit tulemust :) Aga tõu populatsiooni üldse tervise koha pealt selguse saamine on oioioioioioioioioi kui paha.... :roll:
Ehk et - kokkuvõtteks - minu kui kõrvalseisja - küsimus on - mida need 9 kenneliomanikku tahavad? Et ei peaks terviseid uurima? Aga peaks ju... Peaks kasvõi oma kasvandike hea käpakäigu nimel...

Irina - kui Te viskasite nii avalikus foorumis, kui seda on Koertekoda, vaenukinda TÜ.-le, siis peaks Teil olema ka julgust avaldada nende inimeste nimed, kes selliseid soovitusi on andnud. Muidu - vabandage - saab seda lugeda lihtsalt pahatahtlikuks laimuks TÜ aadressil :)

& paks orav Almera
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Maiemaie » 12 Apr 2011 08:37

Terviseuuringud on saatanast muidugi, sest kirjapandud tulemus on kõigile nähtav. Aga meil Eestis ei ole see kombeks. Tehakse uuring, ametlikult ei kinnitata ja paaritatakse rahumeeli edasi, samas teades tulemust. Tegelikult teavad muidugi kõik siinvõitlejad, et vaestel koertel pole teemaga üldse pistmist ja ka aretusreeglid ei puutu asjasse. Kõik sellised ninast veri väljas kisamised on alati puhtinimlikul tasandil, aga sellisel puhul on alati parem puu tagant tulistada kui et avalikult suu puhtaks rääkida.

& Karusnahad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Snowblind » 12 Apr 2011 12:23

Ma ise mõtlen siin juba hulk aega sama mis AP. Meie TÜle soovitas EKLi usaldusarst kõigepealt kehtestada uuringukohustus ilma piirangutega, et teada saada mis on olukord (kuna tõesti vaid üksikud uurivad siis suurt midagi tegelikust olukorrast keegi ei tea) ja 5 aasta pärast vaadata tulemusi ja teha neist järeldusi ja vastavalt siis muudatusi aretusnõuetesse. See soovitus põhineb tema sõnul erinevate riikide kogemustel. Mina küll ei julgeks väita, et see on esmajärjekorras antud arsti isikliku uudishimu rahuldamise huvides, et selline asi saaks sisse viidud.
If you´re not having fun, you´re not doing it right

kennel Beautiful Crystal
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lilleke » 03 Mai 2011 18:12

Paluks siis avalikult, et TÜ lõpuks saadaks laiali või avalikustaks siin selle teadusnõukogu paberi, mida kiivalt saladuses hoitakse ja millest ükski TÜ liige midagi ei tea.
Ette tänades...

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Chow TÜ » 03 Mai 2011 22:35

Lilleke kirjutas:Paluks siis avalikult, et TÜ lõpuks saadaks laiali või avalikustaks siin selle teadusnõukogu paberi, mida kiivalt saladuses hoitakse ja millest ükski TÜ liige midagi ei tea.
Ette tänades...

TÜ saadab kõigile oma liikmetele info e-mailiga koheselt, kui info on Eesti Posti abiga TÜ-sse jõudnud. Hetkel TÜ käsutuses mitte ühtegi sellist paberit ei ole.
Eesti Chow chow Tõuühing

kennel Beautiful Crystal
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lilleke » 04 Mai 2011 16:25

Küsimise peale EKL kontorist väideti, et TÜ on selle ammu kätte saanud ja kui neil miskil põhjusel ei ole, siis oleks kena kui nad küsiksid ja sekretär saadab kohe uuesti... seega jääks ikagi ootama juhatuse liikmete aktiivsemat tegevust ka muudel liinidel kui ainult aretusreeglite nõudmine.

kennel Beautiful Crystal
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lilleke » 12 Mai 2011 18:22

Nagu nähtub täna kätte saadud dokumentidest, on taaskord TÜ tegelenud puhta valetamisega. Teadusnõukogu otsus on täiesti olemas ja isegi TÜ poolt vastatud. Seega, kel huvi olemas, saab seda minu käest küsida.
Kummaline, milleks oli vajalik see hämamine ja miks ei või TÜ küsimise peale dokumente näidata, seda enam et liikmete huvi täitsa olemas.
Aga eks see jää juba nende südametunnistusele, kuidas asju ajada... :hups:

& paks orav Almera
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Maiemaie » 12 Mai 2011 20:14

Koertekoja foorum ei ole mingi ametlik infokanal, mille kaudu nõuda dokumente ja/või nende vastuseid.

Kuna eelkirjutaja käis eelmisel Juhatuse koosolekul ja esitas seal
9 suurima chow chow kenneli ühispalve
, mis hiljem osutus e-mailiks, millel polnud isegi mitte ühte digi-allkirja, rääkimata üheksast allkirjast, siis võib ju igaüks teha järeldused selle "dokumendi" ja sellega foorumis ärplemise kohta.
* Kolm selles nimekirjas olevat kasvatajat kuuluvad tõuühingusse ja üks neist on olnud alates 2006. aastast aretusreeglite väljatöötamise juures.
* Sugugi mitte kõik selles nimekirjas olevad inimesed ei teadnud, et nad on nimekirja pandud.
* Osadele neist oli räägitud hirmu ja õuduse lugusid aretusreeglite kohta, mis tekitas neis arusaama, et nende praegused pesakonnad ei vasta aretusreeglitele. Loomulikult unustati mainida, et need aretusreeglid ju ei kehti veel.
* Ühel neist Suurtest Kasvatajatest on seni olnud vaid üks pesakond, milles olevad kutsikad pole isegi veel aastased.
* Üks selles nimekirjas olevatest kasvatajatest räägib oma kutsikaostjatele, et kõikidel lühikarvalistel on silmad haiged, ärge neid kutsikaid küll ostke. Loomulikult müüb ta selle jutu peale kutsikaostjale pikakarvalise kutsika ja see on ka viimane kontakt, mis kutsikaostjal kasvatajaga on.
jne jne.

Piret, jätka samas vaimus. Kõik, mida sina räägid, on õige ja kõik, mida räägib keegi teine, on vale. Nii on see ikka olnud ja küllap jääbki olema.
Kuna sa korduvalt toonitasid, et NII PALJUD inimesed soovivad Tü-st välja astuda ja oma klubi teha, siis: armas taevas, tehke see ometi ära, saad ainuisikulise juhatuse teha ja sellega peakski siis rahu maa peal olema.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Heili » 13 Mai 2011 09:17

Lihtsalt kommentaariks ühe teise TÜ näitel: huvitav on see, et algul pannakse paika aretusnõuded ja siis mõne aja pärast hakkavad nõuete autorid ise otsima pingsalt viise, kuidas neist kõrvale hiilida. Ei tehta nagu selgeks, milleks aretusnõuded on vajalikud (kui on), miks neid peaks kehtestama. Jääb vägisi mulje, et aretusnõuded "vorbitakse" valmis seetõttu, et kusagil mujal on sellised olemas või et need on heaks viisiks piirata väga innukat kasvatustegevust.
Tarkus tuleb meieni sageli valuliselt ja väikeste osade kaupa.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Muhv » 13 Mai 2011 10:02

Mina olen küll aru saanud, et aretusreeglid kehtestatakse tõuühingu poolt justkui tõu hüvanguks. Peaks justkui praakima välja aretuseks sobimatud loomad - tegelikult aga ei näita need mitte midagi.
Siit edasi hakkavad nad aga teenima hoopis teistsugust eesmärki. Nimelt nendega on hea müüa kutsikaostjatele argumenti - et näe mitte kõik ei saa aretusse, aga mina - minu koertel on aretusreeglid täidetud ja nad on seega eriti aretuskõlbulikud loomad. Pullikaka on selle jutu nimi 99% juhtudest - sest tegelikkuses vabandan, et SLK näitel - kui Eestis tehtud terviseuuringute tulemused ei sobi, kandime koera Lätti, Leetu, Venemaale vms - saame sealt nihverdades tulemused mida vajame, et ilus koer ka aretuskõlbulik oleks. Sest noh, kui koer oma ringe pidevalt võidab, on ilus ja väliselt tubli loom, siis ta peab ju aretuskõlbulik olema või selleks saama. Seesama koerake aga peaks kutsikate saamiseks läbima ka aretuskontrolli, ka siin saab nihverdades tulemuse kätte saada, näiteks tuttava varrukamehe abiga. Ja ongi JOKK tšempionite tšempion ja väärtuslik aretusloom omal majas olemas, kes oma head tervist ja fantatstilisi tööomadusi edasi annab.
Ei ole ühtegi häda mille vastu ei aitaks pehmed kõrvad, soojad silmad, märg nina ja sõbralik saba ;)
http://jussimotted.blogspot.com/

kennel Beautiful Crystal
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lilleke » 13 Mai 2011 10:05

Aina paremaks läheb TÜ juhatuse mõne liikme suhtumine asjasse ja kogu TÜ liikmeskonda.
See, et ma viitsin sõna võtta on ärplemine?
See, et 8 kennelit räägivad ühte juttu ja panid oma nimed alla lihtsat toetuseks minule, on midagi paha? Ausalt, me ei pretendeerinudki miskile ametlikule paberile ja Elo võib kinnitada, et ma nägin ka ise seda paberit hiljem kui tema, st see saadeti vahetult enne koosolekut tema e-mailile ja sellele nimed andnud kennelite hulk oli ka minu jaoks tol hetkel üllatav kuna selleks hetkeks olin suhelnud neist vaid mõnega.
justnimelt ainult kolm kuulub TÜ-sse, siit võiks ka omad järledused teha.
ja miks nad peaks kuuluma üldse? mida see annab peale raha maksmise? võimaluse saada mõnitatud? võimaluse tunda kuidas sind kõigest eemale puksitakse? ja mis on neil vene keelt kõnelevatel kasvatajatel viga? ei olegi kasvatajad või ei tea koerakasvatusest midagi?? ma julgeks väita, et eesti edukam chow kennel on nii venekeelne, et ei mõista ühtegi sõna eesti keelt, aga koerad ja aretus on parim, midagi pole teha kahjuks.
kõik inimesed teavad, et nad nimekirjas ja on osad, kes palusid end mitte nimekirja panna, aga toetasid moraalselt, nii et pole mõtet edasi hämada kui pole konkreetset juttu.
vastupidiselt hirmu ja õudusjuttude rääkimisele, olen isiklikult rääkinud just vastupidi seda juttu, et ekl nõukogu otsustab ja kui vastu võetakse on veel aega uuringuid teha, et ei hakka kehtima päevapealt, võin kinnitada, et sama juttu on rääkinud ka teised, kellega olen suhelnud. Ainus kes kohesest kehtimahakkamisest siin foorumis õudusjutte rääkis...loe esimest postitust ja saad ka teada....on ikka TÜ üks juhtfiguure, kahjuks :)
Juttude rrääkimises või mitterääkimises on tegelt TÜ juhtkond ise teistest kaugel ees, nii et sel teemal pole mõtet üldse sõna võtta.
mina ei väida, et minu jutt on ainuõige, pole kunagi väitnud, aga ma julgen välja öelda, mida ma arvan, kahjuks.
mina ei taha midagi teha, sest mul pole puht füüsiliselt ka sellist aega, et midagi niiväga teha, ma üritan kuidagi oma loomaaiaga hakkama saada ja siis oma kenneli kasvandikega suhelda, kokkutulekuid teha, neid harida ja suhelda niipalju kui võimalik kõigi nendega, kellega TÜ ei taha suhelda või keda kasvatajad enam ei mäleta, abivajajaid on palju ja mul puudub ambitsioon selleks midagi teha, et neid edasi aidata või siis kokukaid korraldada. see kõik oli mainitud selleks, et midagi jõuaks ka TÜ juhtkonnale kohale.... laske liikmed ligi, inimesed tahavad teha ja olla, ärge arvake, et teised ei oska midagi teha või ei taha. kui teil pole aega kodukat uuendada ja andmeid koguda, nu las teised teevad. miks ei kutsuta teisi koostööle vaid pigem lükatakse eemale?

ja veel... miks ikkagi üks juhatuse liige isegi ei tea midagi teadusnõukogu paberist, miks valetati siin foorumis ja ka e-mailides, et sellist pole olemas...öelnud lihtsalt, et on olemas, aga hetkel me ei näita... ja miks ikkagi sellest mitte midagi rääkida ei taheta vaid asutakse rünnakule???
miks pole TÜ-l huvi koondada enda ümber suuremad kennelid, et maha istuda ja koos midagi teha koerte heaks ja teha nii, et kõik saaks sõna öelda, kaasa rääkida, mõtteid väljendada..uskuge mind...kõik venelased ei ole lollid, mõned räägivad ka tarka juttu ja teavad koerandusest tüll maad rohkem kui nt sina Marge, kes sa siin ainuisikuliselt kõike meie eest otsustad ja teed ja sildistad ja määrad, omamata ühtegi pesakonda (ei ole isiklikuks läinud, kui sa ise ennem oleks korrektseks jäänud) :)

Heili on väga hästi ära tabanud ka meie TÜ haiguse - Jääb vägisi mulje, et aretusnõuded "vorbitakse" valmis seetõttu, et kusagil mujal on sellised olemas või et need on heaks viisiks piirata väga innukat kasvatustegevust.

& paks orav Almera
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Maiemaie » 13 Mai 2011 10:06

Möödunud aastal kanti Eestis registrisse 125 (!) chow-kutsikat. Saksamaal kanti möödunud aastal registrisse 110 chow-kutsikat.
On, mille üle mõelda, kas pole?
Innukas kasvatustegevus on vaieldamatult väga kena väljend, aga kahjuks tähendab see meie piirkonnas masstootmist. Aasta-paar tagasi müüdi kutsikaid 10-15000 krooniga. Praeguseks on situatsioon selline, et ka 5000 krooniga ei soovita osta, kutsikad istuvad pea täisealiseks saamiseni kodus. Milleks toota, kui nõudlust reaalselt nii palju pole?

Chow ei ole universaalkoer (ükski tõug tõenäoliselt pole), et sobiks nii jahimehele jälge võtma, korteriomanikule diivaniiluks, palju ringilendavale firmajuhile reisikaaslaseks kui lambakasvatajale karja valvama.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas dutch » 13 Mai 2011 10:14

Ma ei taha mingil juhul sekkuda teie tõu siseasjadesse aga leian, et taoline riikide kaupa sündinud pesakondade arvude võrdlemine ei ole korrektne. Traditsioonid on erinevad, maitsed ja populaarsus ka. :roll:

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Heili » 13 Mai 2011 10:27

:OT:
Olen alati kurvastanud, et "innukas kasvatustegevus" ei toimu koostöö, vaid pigem konkurentsi vormis. Arvan, et "ületootmise" vältimise parim viis oleks omavaheline koopereerumine, aga see saab toimuda mõttekaasluse ja usalduse õhkkonnas, seda aga kahjuks napib. Vististi igas tõus.
Unistus: et ideaalide saavutamiseks ei peaks tingimata "oma" pesakonda tegema.

& paks orav Almera
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Maiemaie » 13 Mai 2011 10:33

Heili kirjutas:Olen alati kurvastanud, et "innukas kasvatustegevus" ei toimu koostöö, vaid pigem konkurentsi vormis. Arvan, et "ületootmise" vältimise parim viis oleks omavaheline koopereerumine, aga see saab toimuda mõttekaasluse ja usalduse õhkkonnas, seda aga kahjuks napib. Vististi igas tõus.

:plaks: Õigust räägid.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas chelestya » 13 Mai 2011 10:55

Lilleke kirjutas: ja teavad koerandusest tüll maad rohkem kui nt sina Marge, kes sa siin ainuisikuliselt kõike meie eest otsustad ja teed ja sildistad ja määrad, omamata ühtegi pesakonda (ei ole isiklikuks läinud, kui sa ise ennem oleks korrektseks jäänud) :)

.[/i]

Mina pole juhtfiguur vaid aktiivne liige ja asutajaliige. Pole vaja silte kleepida.
Selle väikese aja jooksul kui on tegutsenud TÜ on olnud kokku kolm juhatust. Kaks korda on olnud juhataja Marge Pärnits ja üks kord Piret Pullat. Mina saan lisada vaid enda poolt miks hääletasin Marge poolt, sest ta on inimesena ja koeraomanikuna igati tubli ja suur diplomaat meie räiges chow maailmas. Pullat kui oli esimees oli kaos- kõik on vist unustanud mis juhtus. Raha pärast mindi tülli 5 rühma näitust koos korraldava HuskyTÜ ga. Samas omastas Piret näitusel makstud sularaha mis oli tema valduses. Tagastas suurte pahanduste ja tülidega sellesat veerandi.
Minu isiklik arvamus on, et sellist juhatuse esimeest(Piret Pullat) mina oma häälega ei toeta kes varastab ja valetab.

Aretusreeglite osas aga kus te kõik olite siis, kui kutsuti kokku koosolekuid ja seda arutati. Ma arvan, et te lihtsast ei uskunud. See on nagu juhtum elust enesest.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas katleen » 13 Mai 2011 11:05

Samas omastas Piret näitusel makstud sularaha mis oli tema valduses. Tagastas suurte pahanduste ja tülidega sellesat veerandi.

Aru ma ei saa, mis teil koeraomanikel viga on? Varsti vaata, et kõik, kes on raha juures virutavad seda. Lugusid on nii palju, et paha hakkab.
Aga jah, loomulikult kui on aretuseeskirjad, siis ei saa ju oma tehaseid töös hoida ja kui raha peale ei tule, tuleb igal võimalikul moel seda "tekitada". :evil: :evil: :evil:
I might be cruel heartless BITCH... but at least I'm GOOD at it!

Kasutaja avatar

PostitusPostitas katleen » 13 Mai 2011 11:10

Aretusreeglite osas aga kus te kõik olite siis, kui kutsuti kokku koosolekuid ja seda arutati. Ma arvan, et te lihtsast ei uskunud. See on nagu juhtum elust enesest.

See on ka väga tüüpiline (koera)ühingutele, et ise kohal ei ole, paremal juhul ei olda ka TÜ liikmed, aga hiljem hakatakse rusikatega vehklema, siis kui õige aeg on juba ammu käest lastud. Mitte miski ei kohusta teid aretuseeskirju täitma, vorpige aga, raha eest saavad ju kõik koerad EKList tõutunnistuse!

Kasutaja avatar

PostitusPostitas katleen » 13 Mai 2011 11:20

omamata ühtegi pesakonda

See on kõige idiootsem lause, mida üks koerakasvataja saab öelda! Just need, kes ei oma ühtegi pesakonda on "tarbijad" ja need "tarbijad" ei pea kalli raha eest endale paska ostma!

Sir Winston & lambad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas airepiret » 13 Mai 2011 11:33

Kas chow on nii terve tõug - ei ole liikumisprobleeme, ei ole silmaprobleeme, ei ole mingeid probleeme? Minu teada ei ole - pigem vastupidi, on nii liikumis-, silma- kui ka muud probleemid. Ja et neid probleeme kaardistada ja loodetavasti kunagi tulevikus ka hakata välja juurima - selleks on aretusreeglid. Kui muidu ei saa - ja ilmselt tuleb välja et ei saa.
Ausalt - mina ei saa aru, milles on probleem. Kas selles, et peale aretusreeglite kehtestamist ei saa enam valimatult paaritada silma-, naha ja muidu liikumishaigeid koeri? Normaalne inimene ei teeks seda ju niikuinii.

...ja pätakad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas annee » 13 Mai 2011 11:45

Täiesti :OT:
On "rõõm" näha, et teistelgi tõuühingutel on probleeme... :irw:

kennel Beautiful Crystal
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lilleke » 13 Mai 2011 13:16

Heili kirjutas::OT:
Olen alati kurvastanud, et "innukas kasvatustegevus" ei toimu koostöö, vaid pigem konkurentsi vormis. Arvan, et "ületootmise" vältimise parim viis oleks omavaheline koopereerumine, aga see saab toimuda mõttekaasluse ja usalduse õhkkonnas, seda aga kahjuks napib. Vististi igas tõus.

Justnimelt ja teatud kasvatajate vahel see koostöö õnneks eestis ka toimib ja ma ei tea teistest rääkida, aga minu puhul on hakanud see toimima ka teiste riikkide kasvatajatega, seega arvan ka ise, et liigun õiges suunas.
Kahjuks teatud kasvatajad ei soovi mingitki koostööd, isegi mitte oma kasvatatud kutsikate kontaktide jagamist, rääkimata muust koostööstja see on kurb.
Mis aga puutub tootmisse, siis tõesti, läbimõtlematud ja suvalised tootmised istuvadki käes, midagi pole teha. Samas on meil ju ka vägagi näiteid, kus pesad on broneeritud enne kui sünnivad, seega asi pole chows kui tõus vaid ikka selles, mida sa aretad või toodad ja kellega, kahjuks.
Ja riikide võrdlemine on tõesti absurd, sest igal maal on omad eelistused ja maitsed.
Meil on see arv stabiilselt olnud 100 ja 125 vahel, mis võimalik et on suur, aga võrreldes saksa lambakoerte arvuga ikka imepisike, onju ;D
Ma ei taha öelda, et rohkem peaks olema, vaid seda, et koostööd peaks tegema ja muud moodi asju reguleerima ja miks mitte ka alustavaid kasvatajaid, keda meil ka piisavalt, natuke koolitama, suunama ja aitama ja seeläbi jõudma sinnamaani, et me mitte ei piira tegevust vaid paneme inimesed mõtlema mida ja kuidas oleks õige teha ja küll siis tulevad ka pesad, mis ei istu käes vaid lähevad laia maailma kui rekklaam heale aretustööle eestis... aga see on minu unistus tõesti..

ja muud loomad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Qwerty » 13 Mai 2011 16:23

Kas nüüd Lilleke saaks ükski kord konkreetselt vastata küsimusele, miks aretusnõuded kurjast on? Kas sul sünnib omal pesakondi, mis ei vastaks ja selles on probleem? See, et paaritatakse normaalse välimikuga, tervete liigeste ja silmadega loomi on minu (ilmselgelt KOHUTAVALT piiratud, mul pole ühtki pesakonda kunagi kodus olnud, chowtittedest rääkimata) meelest absoluutselt loomulik. Sa ei taha oma 5-6 aastast koera enam puusauuringutega piinata? Olgu nii, ära siis paarita oma uurimata koera, kes sind sundimas on. Seda enam, et kui 5-6 aastane on nii vana, et puusauuring ja narkoos teda liialt traumeerivad, siis kuidas ta peaks paaritust ja kutsikate kandmist taluma. Need aretusnõuded, mis paika saavad (või juba said?), tunduvad küll igati sellised, et neid peaks täitma iga täiemõistlusliku omanikuga Chow, keda paaritada tahetakse, olenemata sellest, kas need on ametlikult kinnitatud nõuded või mitte.

Kuidas see võimalik on, et nii mõnedki aastad kasvataja olnud inimene ei saa aru terviseuuringute vajalikkusest, see jääb mulle küll arusaamatuks. :roll:

& Karusnahad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Snowblind » 13 Mai 2011 16:32

Ma olen näinud, et üsna suure erinevat tõugu jahikoerte kenneli kasvataja tõsimeeli räägib kuidas jahikatse nõude sisse viimine aretusnõuetesse mõjub HALVASTI tõu töövõimele. Selle kõrval on raske veel millegi üle imestada... :roll:
If you´re not having fun, you´re not doing it right

kennel Beautiful Crystal
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lilleke » 13 Mai 2011 18:42

Qwerty kirjutas:Kas nüüd Lilleke saaks ükski kord konkreetselt vastata küsimusele, miks aretusnõuded kurjast on?

Esiteks, kas keegi üldse viitsib süveneda, mida ma räägin? Jutt pole aretusreeglite vastu vaid sellest, millised need on ja mida nad annavad.
kas ma olen kuskil öelnud, et neid ei peaks olema? ma omast arust ise kunagi alustasin sellega TÜ-s, et need oleks...
kas keegi peale lahmimise ka midagi konkreetset suudab vastata minu küsimustele, mida ma pole mitte vähe esitanud?
kas keegi ütleb mulle, kes hakkab statistikat tegema? kas need isikud, kes ei suuda isegi näitusetulemuste statistikat teha? kas need isikud, kes ei suuda isegi TÜ-sse tulnud kaebustele vastata muud moodi kui vaikimisega? kas need isikud, kes kahe viimase aasta jooksul pole teinud muud kui laitnud maha pesakondi, mis neile pole meeltmööda miskil isiklikul põhjusel (õnneks enda pesade kohta pole kuulnud) ... selles valguses tundub kahjuks enamikele kogu see kino ainult kolme inimese ärategemisena ja isiklikul pinnal, koerte tervis ja huvi aretuse ja haiguste vastu on siin ikka väga viimasel kohal.
eks elu näitab mis edasi saab ja kuidas kõik järsku liigutama hakkavad ja kuidas viie aasta pärast on meil oi kui kõva ülevaade ja puha
aga noh, mida mina ka tean, statistika koha pealt olen ma ikka täitsa loll :roll:

& paks orav Almera
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Maiemaie » 13 Mai 2011 18:43

Meil on statistikat ju väga lihtne teha. Meil on ainult 28 uuritud koera.

kennel Beautiful Crystal
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lilleke » 13 Mai 2011 18:48

See on üle mõistuse palju juba, sest näitustel käib keskmiselt 0-5 koera ja ikka pole statistikat :D

& paks orav Almera
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Maiemaie » 13 Mai 2011 18:53

Küsimus: Mitu kirja sinult konkreetselt on tulnud näituseinfoga?
Vastus: Mitte ühtegi.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas chelestya » 13 Mai 2011 19:01

Mina vorm on muidugi Lillekese tekstis tugevasti esindatud, kuid nagu näha, konkreetset vastust võib samuti ootama jääda- miks on aretusreeglid kurjast?
Jääb tõesti tunne nagu kirjutas Qwenty, et varjata on rohkem kui vaja. Muud ärplemist mina siin isiklikult ei leia.

Statistika saab ka tehtud.

Ja oma küsimustele, kes pesasid maha teeb, vaadake enda ette, kõrvale ja seljataha. Elu on näidanud, et seda teevad kasvatajad ise, selleks et oma pesa müüa. Ei ole selles süüdi TÜ, vaid ikka need kes on teie "parimad sõbrad rindel".

Mida rohkem ma loen Lillekese lektüüri, seda rohkem taban end mõttelt, et loen nagu poliitik Savisaart!:)

PostitusPostitas ninasaba » 13 Mai 2011 19:59

Heili kirjutas:Unistus: et ideaalide saavutamiseks ei peaks tingimata "oma" pesakonda tegema.
Neid teoreetikuid on ikka ülivähe (kui üldse), kes ilma praktiliste kogemusteta on tõsiseltvõetavad. Mulle endale tundub, et inimesed, kes ise on ühe, aga parem kui oluliselt rohkema, pesakonna taga olevad sitt vs sitemad valikud teinud, tajuvad oluliselt paremini kogu seda ideaali-jama vs pöidlahoidmist, et mingitest eriti majoorsetest jamadest suudetakse hoiduda (õnnestub kokku panna vähemalt erinevate jamade kandjad, mitte samade). Mul aina süveneb tunne, et need, kes arvavad, et kusagil on mingid tervisevigadeta (või taagata) pesakonnad, liinid, aretuskoerad, ei tea enamust taaka ja "soppa", mis seal taga on, või siis lihtsalt ei räägi. Mida sügavamale kaevad, seda vähem sulle meeldib, mis sa leiad, ja kindlasti alati leiab igasuguseid "huvitavaid" asju, kui viitsida (julgeda) otsida - absoluutselt iga koera kohta.
See on kõige idiootsem lause, mida üks koerakasvataja saab öelda! Just need, kes ei oma ühtegi pesakonda on "tarbijad" ja need "tarbijad" ei pea kalli raha eest endale paska ostma!
Hmm, muidu sulle ikka meeldib kirjutada, et lollilt tulebki raha ära võtta ... Koera-tarbija, lahe väljend ...

Kasutaja avatar

PostitusPostitas chelestya » 13 Mai 2011 20:27

Ninasaba, asi lihtne, enda koertest ei räägita, teistest nii kuis jaksab. See püha tõde ei muutu iial, nii kaua kui eksisteerib see "koertemaailm".

Elust enesest juhtum.
Näitus.
Keegi: "Jumal, vaata milline ta on ning kuidas ta liigub ja nii väike. Tead kui mitu korda ta on Soomes näitustel põrunud!? Kellega ta end võrdleb- minu koeraga, mul on nii suurt kasvu chow."
Finaal: mida tean küll mina, kuid kommenteerija on unustanud- tema koera ja kommenteeritava koera liin pärineb absoluutselt ühest ja samast liinist. Mis on loo moraal?

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Heili » 13 Mai 2011 21:10

Neid teoreetikuid on ikka ülivähe (kui üldse), kes ilma praktiliste kogemusteta on tõsiseltvõetavad.

Ma ei mõelnud vastandust teoreetik versus praktik, vaid seda, et kasvatajad võiksid omavahel rohkem koostööd teha. Toon näite: üks kasvataja otsustas pesakonnast jätta kaasomandusse kaks emast ja tema kasvatajast sõber ostis ka samast pesakonnast emase. Iseenesest pole paha, aga kas poleks parem teha koostööd nt nii, et täna saad minult kutsika, lepime hiljem kokku, kuidas ja kellega pesakonna teeme ja ma saan sinult kutsika vastu. Eriti kohalikke olusid arvestades.
Mul aina süveneb tunne, et need, kes arvavad, et kusagil on mingid tervisevigadeta (või taagata) pesakonnad, liinid, aretuskoerad, ei tea enamust taaka ja "soppa", mis seal taga on, või siis lihtsalt ei räägi. Mida sügavamale kaevad, seda vähem sulle meeldib, mis sa leiad

Täiesti nõus. Küsimus on ainult raskusastmes - kas on koera ja omaniku elukvaliteeti väga oluliselt mõjuv tegur või kosmeetilisemat laadi probleemid.

& chow-poiss Franco
Kasutaja avatar

PostitusPostitas M3rka » 13 Mai 2011 22:33

Mis asi on patella luksatsiooni ametlik tulemus? :oops:
Üldse ei nori, ma tõesti ei ole kuulnudki mitte sellisest asjast.
"A dog is the only thing on earth that loves you more than he loves himself."

Kasutaja avatar

PostitusPostitas staily » 13 Mai 2011 22:44

M3rka kirjutas:Mis asi on patella luksatsiooni ametlik tulemus? :oops:
Üldse ei nori, ma tõesti ei ole kuulnudki mitte sellisest asjast.

Patella luksatsioon - põlvekedra sisse- või väljapoole paigaltnihkumus. Loomaarst kontrollib põlve kompamise teel.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas katleen » 14 Mai 2011 10:39

Mkis sa Lilleke jaurad, ka mina sain EKL nõukogu liikmena koosoleku materjali, analüüsi terviseuuringu koha pealt teeb ju EKL Teadusnõukogu.
Sa ei pea ennast sellega vaevama.

Ninasabale-
Jah lollidelt tuleb tõesti raha ära võtta, irooniana olen ma ise samasugune loll kui oma penilat vaatan, aga mul on vahest tõesti nendest lollidest kahju, või õigemine ma ei teagi kellest rohkem kahju on, kas haigetest ja vaevlevatest koertest või siis heausksetest lollidest.

EelmineJärgmine

Mine Chow Chow -

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist