Aretusest, aretusreeglitest. Uuringud ja nende vajalikkus.

- omaette olija ja mõtleja
kennel Beautiful Crystal
Kasutaja avatar

Aretusest, aretusreeglitest. Uuringud ja nende vajalikkus.

PostitusPostitas Lilleke » 20 Jaan 2006 19:28

Kõikvõimalikele tarkadele puudlikasvatajatele ja supersoovitajatele tahaks anda lugemiseks ühe lingi Vaata siia!
Koer kelle vanemad läbi ja lõhki uuritud ja täitsa terved ja A puusadega ja puha, pandi magama!
Minu arust näitab see veelkord, et tegelikult ei tea me veel isegi täpselt ms seda düsplaasiat ikkagi tekitab, sama lugu on silmadega...viis põlve tagasi võib see haige koer olla ... kui asjasse suhtuda nii et kõik peab 100% kindel olema, siis parem on võtta endale laborirott, mitte koer.

Teiseks võiks siinkirjutajad endale selgeks teha, et paaritamine ei ole aretus. Need on kaks täiesti erinevat asja.

Ja kui inimene otsib endale perelemmikut, siis enne kui sääsest elevant teha võiks kaks korda sisse hingata. Eelpool toodud näide ju tõestab, et miski ei anna meile 100% garantiid, seega kodulemmiku leidmiseks peaks piisama sellest, kui näed et vanemad ei lonka,silmad ei jookse ja kasvatajaga saadud kontakt on ka meeldiv.

Me ei reklaami antud pesa ja seda ei reklaami ka TÜ, vaid üritan selgeks teha et kumbki äärmus ei ole hea. Ja kuidas me peaks päevapealt selle isase aretusest maha võtma? Isase omanik ei kuulu TÜ. meie midagi määrata ju ei saa. Suunama MA registrisse ja vaatame kuidas tulevad paberiteta pesad? Nu ei näe ma lahendust. Munad maha lõikama nagu puudlikasvataja soovitas Huskyde TÜ koosolekul aretusse mitte minevate huskydega teha? :o
Chow Chow - midagi enamat kui lihtsalt koer! ;)

rotid & muud loomad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas chilipi » 20 Jaan 2006 19:44

Silmauuringutest rääkides, siis nüüd, kus oma koerale selline asi sai tehtud, ei näe küll põhjust, miks ei võiks Eestis enamkasutatud isasel selline asi kasvõi iga aasta tehtud olla - ei ole nii suur rahaline väljaminek ja oleks paber, mida näidata. Põlved vist pole chowdel nii suur mure? Igatahes põlveuuring pole ka nii kallis, et sellest numbrit peaks tegema. Isegi enne isase ainus kord paarituses kasutamist selle testimine ei ole nii kallis, et pikalt kaaluma peaks. Või siis on mul ekslik mulje sellest, kui tõsiseid probleeme tõu sees silmadega esineb ja äkki ei peagi kutsikaostjad huvi tundma sellise asja vastu? :roll:
Whippetid Eestis
Peres whippet, borzoi
Pilt

Kasutaja avatar

PostitusPostitas katri » 20 Jaan 2006 20:04

Lilleke kirjutas:
Teiseks võiks siinkirjutajad endale selgeks teha, et paaritamine ei ole aretus. Need on kaks täiesti erinevat asja.

Ja kui inimene otsib endale perelemmikut, siis enne kui sääsest elevant teha võiks kaks korda sisse hingata. Eelpool toodud näide ju tõestab, et miski ei anna meile 100% garantiid, seega kodulemmiku leidmiseks peaks piisama sellest, kui näed et vanemad ei lonka,silmad ei jookse ja kasvatajaga saadud kontakt on ka meeldiv.

Jah, näitusetähtede ja aretuskoerte saamiseks me aretame koeri, perelemmikute saamiseks lihtsalt paaritame. :twisted:
"Norfolks are like peanuts - it's hard to have just one." Joan R. Read

Dragonhunter's
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lohelend » 20 Jaan 2006 21:01

Lilleke kirjutas:Kõikvõimalikele tarkadele puudlikasvatajatele ja supersoovitajatele tahaks anda lugemiseks ühe lingi Vaata siia!
Koer kelle vanemad läbi ja lõhki uuritud ja täitsa terved ja A puusadega ja puha, pandi magama!
Minu arust näitab see veelkord, et tegelikult ei tea me veel isegi täpselt ms seda düsplaasiat ikkagi tekitab, sama lugu on silmadega...viis põlve tagasi võib see haige koer olla ... kui asjasse suhtuda nii et kõik peab 100% kindel olema, siis parem on võtta endale laborirott, mitte koer.

Ja kuidas me peaks päevapealt selle isase aretusest maha võtma?
Ma ei tea täpselt mida Sa tahad tõestada selle näitega ajal, kus spetsialisid väidavad, et düspl. päritavus on 30% Uuemad uuringud väidavad düsplaasia geenipõhist pärilikkust kus õigel kasvukeskkonnal siiski suur roll mängida, nii et õigesti toidetud ja kasvatatud düspl.kandja võib ise olla A-puusadega ja tema järglased siiski D-puusalised.
100% kindel siin maailmas on ainult surm ja maksud(kusjuures neist viimastest olevat võimalik mööda hiilida :P )
Vastuseks kodulemmiku leidmise kohta: kahjuks näitavad paljud "lihtsalt kodukoera" võtnud kummaliselt suurt kihku omi koeri paaritada.

Ja ega ma ei pidanud silmas , et võõrast koera saaks kuidagi füüsiliselt aretusest välja jätta. Lihtsalt leian, et võimalikult kiiresti kehtestatavad aretusreeglid ja inimeste igapäevane õpetamine ja juhendamine õiges suunas annab ehk pikapeale tulemust. Lihtsalt päevapealt oleks võimalik hakata rääkima matadoorlusest, terviseuuringutest, iseloomudest jne.

Üks asi veel - kas tõuaretuset üldisemalt on võimalik rahulikult rääkida, ilma et kohe "targaks puudlikasvatajaks ja supersoovitajaks" tituleeritaks?
Dragonhunter

Elu on täis ootamatusi. Alustage magustoidust.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas chelestya » 20 Jaan 2006 21:41

Lilleke kirjutas:Teiseks võiks siinkirjutajad endale selgeks teha, et paaritamine ei ole aretus. Need on kaks täiesti erinevat asja.

Ma arvan küll, et see ikka üks ja sama- st. see peaks olema läbimõeldud tegevus.
Lihtsalt igast nn. paaritusest saadud järglase omanik võib avaldada soovi saada uuesti järglasi- ka perelemmikud. Aeg on seda näidanud. Mu oma esimene chow sai ka ostetud perelemmikuks millest kasvas aga kirg nii näituste kui ka parimate järglaste järgi.
Lihtsalt niisama paaritada ma ei tahaks- ei paku huvi.
See kõik vaid minu isiklik arvamus. :irw:
Viimati muutis chelestya, 20 Jaan 2006 21:46, muudetud 1 kord kokku.

kennel Free Choice
Kasutaja avatar

PostitusPostitas kapistvälja » 20 Jaan 2006 21:44

nelemaris kirjutas:Sest mina ei hakka tegelema koerale järglaste saamisega.

Seda juttu olen ma ennegi mujalt kuulnud. Kõige hullem variant ongi see, kui algul võetud perelemmik, kes ei sobi aretustööks, saab ikkagi kutsikaid ja korduvalt. Sest ajas ja ruumis inimeste tahtmised muutuvad.
"Aeg muudab inimesi, aga mitte loodud imidzit" Swanni armastus

Kasutaja avatar

PostitusPostitas katri » 20 Jaan 2006 22:08

Lilleke, kas sinu Christal oli võetud perelemmikuks? Ja kas teda paaritati või teostati aretust.
Aga mõistan sinu marulist sõnavõttu terviseuuringute mõttetusest peale seda kui olin tutvunud ühe koera ema terviseuuringute tulemustega.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas chelestya » 20 Jaan 2006 22:23

Katri,
ma väga vabandan, kuid tihtipeale mulle tundub, et oma suures aktiivsuses jätad, väga vabandan väga HALVA MULJE. Mulle isiklikult ei meeldi olla kunagi terav, kuid ole enda vastu aus, sa ei tea ju sellest tõust mitte midagi. Terviseuuringud on tähtsad, kuid tähtis on ka sisu. Lillekese koera ema on sündinud hoopis Hispaanias ja seal ei ole kohustust teha uuringuid. See selleks, me ei saa ainult ühte punkti vaadata ja ütle mulle mis on seal terviseuuringutes nii halba, arvestama pead, et tõug on chow chow.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas katri » 20 Jaan 2006 22:30

Mis see siia puutub, et koera ema on sündinud Hispaanias, ta on ju soome registris ja seal on terviseuuringud kohustuslikud. Oletame, et puusad ja küünarnukid on chowde omapära, aga kuidas jääb siis "Entropion, todettu"-ga?

Kasutaja avatar

PostitusPostitas chelestya » 20 Jaan 2006 22:33

Nii, ja millise isasega ta kokku pandi.... kas ka sama omadusega st lõigatud silmalaukeerdega. :?: Ei, nii et jutul lõpp.

kennel Beautiful Crystal
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lilleke » 20 Jaan 2006 23:23

Ui kuidas mulle meeldib kui sõna võtavad ikka ja jälle need, kes antud tõus midagi ei tea ja üritavad muudkui midagi tõestada, arugi saamata asja tuumast.
Ma ei tea, kas pean punaseks ka tegema, aga ma tahan ikkagi juhtida tähelepanu sellele, et ma pole absoluutselt terviseuuringute kui selliste vastu, hoopis vastupidi. Lihtsalt äärmused pole ka minu arust head ja selline nn hirmutamine nagu siin lahti läks katri poolt - hakkas vastu.

Aga mis puutub näpuga näitamisse, siis minu koera vanematel jah terviseuuringud tehtud ja samamoodi vaatas kutsika üle loomaarst enne loovutamist ja tunnistas terveks, ka silmad. Samamoodi käis arsti juurest läbi minu kasvandik, kes soome läks ja sai paberi kaasa, et tunnistatud terveks.

Kordan veelkord, et TÜ liigub sinnapoole, et aretusreeglid paika saaks ja minginegi kord selles suunas tekiks.
Samas tuleb ilmselt aru anda, et iga isendi puhul tuleb just sellesse nn düsplaasiasse ja ka silmade probleemi eraldi läheneda. Kel pärillik, kel omanik tekitanud näiteks vale hoolduse ja söötmisega.
Chow Chow on kahjuks vägagi erinev teistest tõugudest ja seda igas mõttes.

kennel Free Choice
Kasutaja avatar

PostitusPostitas kapistvälja » 20 Jaan 2006 23:45

Huvipärast küsin, kuidas arst kutsika üle vaatab ja mida ta konkreetselt kontrollib? (Kui viitsid kirjutada). Ja kas Soomes on asjad teisiti kui Eestis?
"Aeg muudab inimesi, aga mitte loodud imidzit" Swanni armastus

kennel Beautiful Crystal
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lilleke » 20 Jaan 2006 23:54

Soomes arsti juures kaasas ei käinud, aga anti selline korralik leht, kus kõik ära märgitud - pigment, silmad, liikumine, üldine iseloomustus .. oeh, seal palju asju oli aga paberid mul kontoris kaustas.
Eestis arst kontrollis üldist seisu, silmad, kõrvade puhtus, hambumine, südametoone, luustik ja puusad,põlved, et poleks liigvarvast, suguelundite puhtus, et poleks songa, karva ja naha olukorda, pigmenti, saba asetus .. oeh kõik vist sai loetud ja kõik sai ilusti paberile, et mis seis

rotid & muud loomad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas chilipi » 21 Jaan 2006 00:18

Siinsamas alafoorumis ühes chowde tervise üle arutavas teemas avaldati lootust, et kutsikavõtjad õpiksid vanemate tervise ja välimuse kohta küsimusi esitama. No ja nüüd siis kutsikavõtja küsibki, aga mulje jääb selline, et parem oleks, kui ei küsiks, või siis äärmisel juhul küsiks privaadis. Ometi on chowde alafoorum TÜ ametlik foorum, kus peaks saama küsida iga loll ning sealjuures peaks ta veel saama eeldada erapooletut ausat vastust. Hmm, ja kui mõtlema hakata, pole siin kuskil kuidagi märgitud, millised kasutajad on TÜga seotud ja millised mitte, isegi lemmikuomaniku või kenneliomaniku staatust pole väljast tulijale näha. Et siis, keda kuulata või mida arvata?

Kutsikavõtjale soovitaks järjest kõik chow-chow alafoorumi teemad läbi lugeda, on ka tervisest ja uuringutest ja pärlikkusest juttu.
Whippetid Eestis
Peres whippet, borzoi
Pilt

Sir Winston & lambad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas airepiret » 21 Jaan 2006 00:21

Vabandan, et sekkun - aga kuna seda on teinud nii mitmedki chowsid ilmselt ainult näitustel või muudes kohtades näinud inimesed, siis tahaks kah sõna sekka öelda. Just neile, kes äärmiselt aktiivselt chowde eest sõna võtnud on ja kelle endil chowsid pole. Venelastel on hea vanasõna - slõšet zvon, no ne znajet, gde on. Kes vene keelt natuke jagab, see saab aru. Lahti seletada vast isegi on pisut raske, aga võimalik. Kellel huvi, pöördub erakas :)
Vähemalt ÜKS buldog peab majas olema.

kennel Beautiful Crystal
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lilleke » 21 Jaan 2006 00:29

Chilipi...... :?
Eeee...küsis ja sai ju ka vastuse :roll:
Vaata palun minu esimest vastust!!
Ja kõik küsijad on ju meie nn põhivastajate ehk siis minu, Chelestya ja maiemaie käest ka vastuse saanud, millest jutt???
MInu avatari all on kirjas mis??
Aga tegelt hea idee, kui maie hommikul tuleb, laseme kõigile piltide alla panna siis ka selle et TÜ liige :irw:
Foorum ju selleks ongi, et infot hankida,uurida tõugu, tema eripärasid ja ka küsimusi esitada. :wink:

Dragonhunter's
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lohelend » 21 Jaan 2006 00:37

Kõigepealt nii:
Lilleke kirjutas:Ui kuidas mulle meeldib kui sõna võtavad ikka ja jälle need, kes antud tõus midagi ei tea ja üritavad muudkui midagi tõestada, arugi saamata asja tuumast.

Ja siis nii:
Foorum ju selleks ongi, et infot hankida,uurida tõugu, tema eripärasid ja ka küsimusi esitada.

Kumb postitus tõesem on?
Dragonhunter

Kasutaja avatar

PostitusPostitas chelestya » 21 Jaan 2006 00:46

chilipi kirjutas:Siinsamas alafoorumis ühes chowde tervise üle arutavas teemas avaldati lootust, et kutsikavõtjad õpiksid vanemate tervise ja välimuse kohta küsimusi esitama. No ja nüüd siis kutsikavõtja küsibki, aga mulje jääb selline, et parem oleks, kui ei küsiks, või siis äärmisel juhul küsiks privaadis. Ometi on chowde alafoorum TÜ ametlik foorum, kus peaks saama küsida iga loll ning sealjuures peaks ta veel saama eeldada erapooletut ausat vastust.

Minu arust pole Koertekojas ja ka chow chow teemades austatud lollust.
Miks peab ühele ja samale vastusele 10* vastama. Saa aru, kui sa loed chow kohta, aga omad hoopis muud tõugu tema omapäradega, siis pole nagu mõtekas panna oma komme. Ma olen vist teistmoodi mõttelaadiga, kuid Chilipi seda on sinugi puhul juhtunud korduvalt ja mitte ainult siin vaid terves foorumi osas. Ei taha olla järsk, kuid ikka ja jälle leitakse teistest tõugudest just see pahupool nägemata tervikut ja palju muud. Aamen!

kennel Beautiful Crystal
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lilleke » 21 Jaan 2006 00:47

Lohe, esiteks polnud seal mõeldud sind, vaid pigem Katri ja bubbles kommentaarid need, mis harja punaseks ajasid.
Ja üks asi on küsimine ja hoopis midagi muud kommida tõu eripära omamatta aimu tõust...nemad ju ei küsinud :hups:

rotid & muud loomad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas chilipi » 21 Jaan 2006 00:53

No see, mis kahele esimesele postitusele järgenes jättis mulle asjast küll palju segasema mulje. :oops: Ju mu blond loomus lööb jälle välja, et ma nii selgelt pihta ei saanud. :roll: Ma ei suuda enam lemmik.ee lehelt ka kutsikate kuulutust enam leida, et viia üldse kokku, mis kenneli pesakonnaga tegu ja miks siin kellegite konkreetsed koerad jutuks tulid?
Whippetid Eestis
Peres whippet, borzoi
Pilt

rotid & muud loomad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas chilipi » 21 Jaan 2006 00:56

chelestya kirjutas:Miks peab ühele ja samale vastusele 10* vastama.
No sellisel puhul aitab link teemasse, kus vastus olemas.

Saa aru, kui sa loed chow kohta, aga omad hoopis muud tõugu tema omapäradega, siis pole nagu mõtekas panna oma komme.

Olen tänulik, kui sealjuures öeldaks, mispoolest tõud erinevad. Ma tõesti ei tea. Ehk teistelgi hea sellist kommentaari lugeda.
Whippetid Eestis
Peres whippet, borzoi
Pilt

Kasutaja avatar

PostitusPostitas chelestya » 21 Jaan 2006 01:17

Chilipi sulle sinu komm
http://www.koertekoda.net/forum/viewtop ... ght=#86688
Kehv aretus on see, kui aretuses kasutatakse haigeid ja haigusi kandvaid koeri. Näiteks nagu Eesti chow chow tõuna on olnud kehvasti aretatud.
----------------------------------------------------------------------------------
Alumine Maiemaie vastus, siis minu blondi peaga naisterahva porin.

Ja soovitan kasutada foorumis otsingunuppu enne kui esitatakse küsimus, see siis mõeldud inimestele, kes omavad teist tõugu kuid aktiivselt arutlevad ka omale võõrast tõugu.

Pommidega kollid tulevad taksodega
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Linda » 21 Jaan 2006 01:37

Lilleke kirjutas:Foorum ju selleks ongi, et infot hankida,uurida tõugu, tema eripärasid ja ka küsimusi esitada. :wink:

Kui lahkelt lubati, kasutan võimalust, sest see mind tõesti huvitab.
Lööge mind risti või lööge maha, vahet pole, ma kõigega harjunud :wink:
Ei tegele ma chow-idega, kuid ka minu ühel tõul,pommidel, võib esineda see silmalau probleem ehk siis entroopion. Eestis üks selline kutsikas on sündinud, müüdi poole odavamalt. Pommide puhul ei tule kellelegi mõttesse sellist koera hiljem aretuses kasutada.
Siit teemast lugedes sain aga aru, et chow-ide puhul see üpriski normaalne kui selline lõigatud isend aretusse pääseb. Peaasi, et teda ei panda kokku hiljem teise samasugusega, vaid tervega.
Sellest siis minu küsimus- miks teie tõu puhul on normaalne kasutada aretuses sellist isendint, kelle välimust on kirurgiliselt muudetud? Saan aru, et looma tervise huvides on selline opp vajalik.
"Pommiähvardus" [img::]http://home.tiscalinet.ch/chriskuert/smiley/bomb.gif[/img]

Kasutaja avatar

PostitusPostitas chelestya » 21 Jaan 2006 02:18

Linda, sest enamus silmalau keeretest ei ole olnud pärilikud vaid pererahva suurest armastusest tekkinud. Jah, ja on võimalik, et organism läheb lolliks, kui päevast päeva ebatervislikult toituda- lööb silma või nahale välja. Minu arust ka inimesel nii.
Miks aretustes kasutatakse, mina kasutaksin, aga teine pool peab olema sellest puutumatu.
Siit siis saab lugeda ainult küll vene keeles, kui vanalt avaldub pärilik silmalau keere.
http://www.allvet.ru/breeders/Chau-chau.php

Muudsin oma kirjet ja püüdsin arusaadavam olla.
Viimati muutis chelestya, 21 Jaan 2006 06:58, muudetud 1 kord kokku.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas katri » 21 Jaan 2006 03:34

Lilleke kirjutas:Ui kuidas mulle meeldib kui sõna võtavad ikka ja jälle need, kes antud tõus midagi ei tea ja üritavad muudkui midagi tõestada, arugi saamata asja tuumast.
-----------------------------------
Lohe, esiteks polnud seal mõeldud sind, vaid pigem Katri ja bubbles kommentaarid need, mis harja punaseks ajasid.
Ja üks asi on küsimine ja hoopis midagi muud kommida tõu eripära omamatta aimu tõust...nemad ju ei küsinud :hups:

Kuna minule siin otse viidati ja on ka vihjatud, siis ütlen järgmist:

Alustuseks, Mul ei ole mitte midagi tõu kui sellise vastu. Kuigi ei salga, et lühikarvalised sümpatiseerivad mulle rohkem, välimuse poolest.

Lilleke ei väsi kordamast, et isikud , kes ei tunne tõugu ja ei tea midagi tõu omapärast võtavad sõna. Võtan omaks, tõugu ei tea ja omapärasid ka mitte. Samas on lugemisoskus säilinud ja väike mälu ka. Ja kui ei mäleta, oskan ma kasutada otsingut ja üle vaadata. Näiteks see teema.
Siin väidetakse, et tõug on väga omapärane, siis teised ei tohiks nagu sõna võtta. Ok, tõepoolest juba 19 sajandi lõpust teatakse , et chowdel võib esineda sissepööratud silmalaugu.
Vahel võivat ka täiesti terved järglased saada haigete silmadega koeri ja vastupidi, kuid veterinaarid soovitavad siiski neid koeri aretuses mitte kasutada, sest enamikus on haigus pärilik. Vahel harva hooldusvigade tõttu ka omandatud.
Miskipärast teistel tõugudel ei kipu valest toitmisest silmalaud keerduma, need on siiski erandid. (Paljud need ikka oma koera hamburgerite ja kohupiimapirukatega toidavad? Ja kui pikaajaliselt sellist toitmist on vaja harrastada? Kui ühe hamburgeri peale aga koera organism lolliks läheb, siis....sorry, aretusse ju niikuinii ei kõlbaks allergilisuse tõttu.) Ja kindlasti on sellistel koertel ka eelsoodumus. Ma ei tea, kas kohe sündides on kutsikal silmalau sissekeere näha, aga tähelepanu soovitatakse pöörata sellele, kas kutsika silmad on kuivad või "jooksevad", märjad/vesised silmad olevat ohu märk.
Aga nt Ameerikas ja Kanadas on entroopion kohe standardis ka raske veana nimetatud (Äkki see on seotud nende sooviga minimeerida võimalike kahjunõuete esitamine). FCI on veidi üldsõnalisem. Samas tean, et kohtunikud diskvalifitseerivad näitustel lõigatud silmadega koeri ja keegi ei protesti. Ka FCI aretusreeglid keelavad pärilike haigusi kandvate koerte aretuses kasutamise.

P.S. ma ei saa ikka aru, miks tervisehädad peaksid olema mõne tõu eripära. Ja kas chow kutsika ostmisel annab kasvataja ka lähima/parima silmaopereerija koordinaadid?

kennel Beautiful Crystal
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lilleke » 21 Jaan 2006 04:19

katri kirjutas:Ok, tõepoolest juba 19 sajandi lõpust teatakse , et chowdel võib esineda sissepööratud silmalaugu.
Vahel võivat ka täiesti terved järglased saada haigete silmadega koeri ja vastupidi, kuid veterinaarid soovitavad siiski neid koeri aretuses mitte kasutada, sest enamikus on haigus pärilik. Vahel harva hooldusvigade tõttu ka omandatud.
Miskipärast teistel tõugudel ei kipu valest toitmisest silmalaud keerduma, need on siiski erandid. kindlasti on sellistel koertel ka eelsoodumus. Ma ei tea, kas kohe sündides on kutsikal silmalau sissekeere näha, aga tähelepanu soovitatakse pöörata sellele, kas kutsika silmad on kuivad või "jooksevad", märjad/vesised silmad olevat ohu märk.
Ka FCI aretusreeglid keelavad pärilike haigusi kandvate koerte aretuses kasutamise.

Miks peab silmalaukeere olema chow omapära? vat hea küsimus, ma ka ei tea miks, aga näe juba kaks sajandit tagasi oli.
Miks on osadel tõugudel omapära mitte ise paarituda?
Miks on osadel tõugudel omapära mitte ise sünnitada?
Miks on mõnel tõul omapära et silmad on erivärvi?
Miks on mõnel tõul omapära, et lestad on varvaste vahel?
Miks miks miks...
ma ei tea ja ma ei kommenteeri ka seda....
Tegelt olgem ausad, eestis on vaid üks loomaarst, kes on süvenenud chow-sse kui tõugu ja üritanud leida lahendusi ja seda vägagi edukalt, kõik ülejäänud tegelevad vaid tulekahju kustutamisega. seega ma vägagi usaldan selle arsti ja ka ameerika kasvatajate (40 aastat chowd kasvatanud) kommentaari, et näiteks düsplaasiat tuleks chow vaadelda hoopis teisiti, sest tal sirged tagajalad ja hoopis teine jooks ja silmad peegeldavad sel tõul sisikonda hetkega ja seda on isegi raske nimetada allergiaks. Kui sina sööd pahaks läinud toitu ja oksendad, siis see pole allergia vaid siseorganite vastureaktsioon. Samuti ei saa chowl allergiaks nimetada seda kui 2% tugevama valgusisaldusega toit ajab silmad jooksma, sel puhul võiks kogu tõugu nimetada valguallergikuteks :?
On palju asju, mida me ei tea, aga mida me kasvatajad kogu maailmas uurime ja katsetame ja kaugeltki alati pole 1+1=2.

P.S. Chowl on keel ka lilla? miskipärast teistel tõugudel ei lähe ju :hups:

& paks orav Almera
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Maiemaie » 21 Jaan 2006 12:24

katri kirjutas:(Paljud need ikka oma koera hamburgerite ja kohupiimapirukatega toidavad? Ja kui pikaajaliselt sellist toitmist on vaja harrastada? Kui ühe hamburgeri peale aga koera organism lolliks läheb, siis....sorry, aretusse ju niikuinii ei kõlbaks allergilisuse tõttu.)

JA nii imelik, kui see ka pole, siis TOIDAVAD! Chow puhul, ma arvan, et kuskil 3-4 hamburgerit ja silmad hakkavad vempu viskama.
Sest eks sinna pannakse igasugu põnevaid toiduaineid sisse.
Minu koera puhul- kaks päeva järjest linnuliha ja silmad on täitsa märjad. Seega oleme loobunud toorest kanast ja kalkunist, kuigi koerale see väga meeldis.
Mul ei ole mingit huumorimeelt. Mitte vähimatki. Seda on frenoloogiaga tõestatud.Mul on Nichtlachen-Keinwortzi sündroom, mida mingil arusaamatul põhjusel peetakse kahetsusväärseks vaevuseks. (T.Pratchett)

& paks orav Almera
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Maiemaie » 21 Jaan 2006 12:35

chilipi kirjutas:.../ No ja nüüd siis kutsikavõtja küsibki, aga mulje jääb selline, et parem oleks, kui ei küsiks, või siis äärmisel juhul küsiks privaadis. Ometi on chowde alafoorum TÜ ametlik foorum, kus peaks saama küsida iga loll ning sealjuures peaks ta veel saama eeldada erapooletut ausat vastust. Hmm, ja kui mõtlema hakata, pole siin kuskil kuidagi märgitud, millised kasutajad on TÜga seotud ja millised mitte, isegi lemmikuomaniku või kenneliomaniku staatust pole väljast tulijale näha. Et siis, keda kuulata või mida arvata?

MA ei mäleta, et ma oleks kellegi vastuseta jätnud, võimalusel olen saatnud erakas oma msni, sest kõike ei peagi foorumis rääkima, teinekord saab otse inimesega palju parema kontakti.
TÜ lehel on meie nimed ja kontaktandmed kirjas, kas ma pean oma allkirjaks panema oma nime ja isikukoodi???
JA chilipi auks tegema kennelnime :twisted:

VAbandust et urisen, hommik on varajane, aga ikkagi...
Mul ei ole mingit huumorimeelt. Mitte vähimatki. Seda on frenoloogiaga tõestatud.Mul on Nichtlachen-Keinwortzi sündroom, mida mingil arusaamatul põhjusel peetakse kahetsusväärseks vaevuseks. (T.Pratchett)

Kasutaja avatar

PostitusPostitas katri » 21 Jaan 2006 13:11

Lilleke, su postitusele viidata oleks ruumi raiskamine, aga:
Miks peab silmalaukeere olema chow omapära? vat hea küsimus, ma ka ei tea miks, aga näe juba kaks sajandit tagasi oli.

19 sajandi lõpp, ehk täpsemalt 1890 a ei olnud mitte 2 sajandit tagasi;
Mina ei ole väitnud, et silmalau sissekeere oleks tõu omapära, seda püüavad teised siin selgeks teha, et see on normaalne;
Miks on osadel tõugudel omapära mitte ise paarituda?
Miks on osadel tõugudel omapära mitte ise sünnitada?

Miks ei paaritu või miks ei sünnita- pakun välja, et valed valikud ja taandaretus;
Miks on mõnel tõul omapära et silmad on erivärvi?
Miks on mõnel tõul omapära, et lestad on varvaste vahel?

Kuidas mõjuvad koera heaolule erinevat värvi silmad või jätkuvalt lestad varvaste vahel?;
eestis on vaid üks loomaarst, kes on süvenenud chow-sse kui tõugu ja üritanud leida lahendusi ja seda vägagi edukalt, kõik ülejäänud tegelevad vaid tulekahju kustutamisega.

Mina ei viidanud oma postituses Eesti loomaarstide arvamusele. Ikka roiskuva kapitalismi arstid arvasid, et entroopioni põdevaid koeri ei peaks aretuses kasutama;
Milles seisnevad Eesti loomaarsti edukad lahendused põdurate koerte puhul?
et näiteks düsplaasiat tuleks chow vaadelda hoopis teisiti, sest tal sirged tagajalad ja hoopis teine jooks
Sirgete tagajalgade ja düsplaasia vahele ei saa tõmmata võrdusmärki. Küll võivad need muuta kõnnaku eriliseks (nagu pekinglastel oma jäsemetest tingituna on rulluv kõnnak).
silmad peegeldavad sel tõul sisikonda hetkega ja seda on isegi raske nimetada allergiaks
Silmad pidavat sel tõul siiski peegeldama ka silmahaigusi;
Sobimatu toit võib ilmneda ka liigses pisaravoolus;
Kui sina sööd pahaks läinud toitu ja oksendad, siis see pole allergia vaid siseorganite vastureaktsioon. Samuti ei saa chowl allergiaks nimetada seda kui 2% tugevama valgusisaldusega toit ajab silmad jooksma, sel puhul võiks kogu tõugu nimetada valguallergikuteks
Kui mina söön pahaks läinud toitu, siis ma saan toidumürgituse, allergiat tekitavad allergeenid;
Tõug ei saa olla valguallergik, sel juhul oleks nad ammu välja surnud.

OT, olen kuulnud , et vähemalt 1 Eesti kasvataja seletab chowde põdurat tervist sellega, et need koerad ei pidanudki vanasti terved olema ja kaua elama, nad söödi ennem ära.

PS. Kaelkirjakul on ka lilla keel.

& paks orav Almera
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Maiemaie » 21 Jaan 2006 13:23

OT jääkarul on ka lilla keel. JA mingitel Mandzhuuria metsikutel karukestel.

See, et nad ära söödi, on muidugi tõsi. Aga ära söödi ikkagi tõenäoliselt need, keda söögiks kasvatati. JA ära söödi nad enne 1 eluaastat, sest siis oli liha veel söödav ja pehme.
Ülejäänud, ma eeldan, elasid ikkagi normaalse, kena ja pika koeraelu. Sest kui on teada, et neid kasvatati kloostrites ja et mungad tegelesid nende aretusega, siis on loogiline, et mõni neist ka kauem elas kui 12 kuud.

Dragonhunter's
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lohelend » 21 Jaan 2006 14:51

Maiemaie kirjutas:Sest kui on teada, et neid kasvatati kloostrites ja et mungad tegelesid nende aretusega, siis on loogiline, et mõni neist ka kauem elas kui 12 kuud.
Täiesti OT, aga tekkis selline küsimus, et kas chowde sirge tagajalg oli kuidagi nende mägistel aladel asuvates kloostrites kasvamise eeldus või tagajärg? Et kas see andis neile liikumisel mingit eelist, või oli neil sellistele jalgadele toetumine mägises keskkonnas või kloostritreppidel kuidagi mugavam ja parem?
Dragonhunter

& paks orav Almera
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Maiemaie » 21 Jaan 2006 14:54

vat mind on need va jalad ka huvitanud. et kas need on kuidagi seotud sellega, et mõned neid karudega sugulasteks peavad?
Nendel kujukestel, mida chow-kujudeks peetakse, on neil juba küll sirged jalad. Nii et mungad vist sellega tegelenud pole. Loetud materjalidest on välja tulnud, et munkasid huvitas pigem värvus- nad aretasid siniseid chowsid.
Pilt

Dragonhunter's
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lohelend » 21 Jaan 2006 14:59

Täitsa kummaline jah, aga mingi põhjus neil jalgadel ju peab olema. Loodus on üldjuhul otstarbekalt toimetanud ju :)
Dragonhunter

Kasutaja avatar

PostitusPostitas chelestya » 21 Jaan 2006 15:10

Mina olen kuskilt lugenud, et sealses looduses oli sige jalaga toekam liikuda. Kui lean aja, et uuest lugeda, otsin täpsema vastuse. Kuid jah chow tagajalg ei ole aretuse tulemus, vaid looduslik valik.

Ja sama oli seotud silmade kujuga ja lahtise naha olemasoluga laubal. Valvates ja tuule suunas olles tõmbab chow silmad rohkem koobastesse. Palun mitte peksta mind valesti väljendumises. :D

Dragonhunter's
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lohelend » 21 Jaan 2006 15:19

chelestya kirjutas:Ja sama oli seotud silmade kujuga ja lahtise naha olemasoluga laubal. Valvates ja tuule suunas olles tõmbab chow silmad rohkem koobastesse.
Aga kas eksin kui väidan, et tänapäeval on teatud chowdel siiski liialt peidus need silmad ja see ei ole koerale endale enam tervise seisukohalt hea?
Dragonhunter

& paks orav Almera
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Maiemaie » 21 Jaan 2006 15:20

Seda, kuidas chowdel oma karvasest kerest kasu, seda on ka siin- Eesti kliimas- näha. Kui ikka tuul on täiega vastu, tõmbab chow oma silmad veel koomale, kulmu kipra ja hakkab mühinal astuma, teda lumi ega halb ilm ega külm ei sega.

& paks orav Almera
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Maiemaie » 21 Jaan 2006 15:21

Lohelend kirjutas:
chelestya kirjutas:Ja sama oli seotud silmade kujuga ja lahtise naha olemasoluga laubal. Valvates ja tuule suunas olles tõmbab chow silmad rohkem koobastesse.
Aga kas eksin kui väidan, et tänapäeval on teatud chowdel siiski liialt peidus need silmad ja see ei ole koerale endale enam tervise seisukohalt hea?

Tänapäeval on probleem nahaga, mida on liiga palju. Kui on väiksed silmad ja nahk "õige numbriga", pole häda midagi. Kui aga nahk hakkab silmale vajuma, on halb.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas chelestya » 21 Jaan 2006 15:28

Ei ole väga peidus, selliseid ekstreemseid isendeid on tegelt vähe.
Kui liigne nahk on korralikult ladestud st. tekkinud korts on fikseeritud on kõik ok, kui aga jääbki lahtiseks tekivad probleemid. Püüdsin lihtsalt seletada. See link mille andsin sealt seiab kah vastuseid.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas rebane » 22 Jaan 2006 00:10

Tunnistan - olen TÄIELIK tõuvõhik. Tean ainult nii palju, et chowkutsikas on nagu kaisukaru (lühikarvaline eriti) ja täiskasvanud chow on nagu natuke suurem kaisukaru.

Teemat lugedes tekkis küsimus just nende silmaprobleemide koha pealt. Õeldi, et entroopionit on võimalik saada ka vale toitmisega ning see ei pruugi olla geneetiline. Ma saan aru, et mingist allergilisest reaktsioonist muutuvad silmad kergelt põletikuliseks ning see avaldub liigse pisaravoolusena. Kuid kuidas on ikkagi koera söötmisega seotud opereerimist vajava tõsise kliinilise pildiga entroopioni teke?
[img:35:31]http://www.koertekoda.ee/kirke/yksikud/fuchs.gif[/img]

Kasutaja avatar

PostitusPostitas chelestya » 22 Jaan 2006 00:55

Allergiline reaktsioon silmades võib väljenduda vaid pisaravooluga. Aga võib lõppeda looma poolt silma sügamisega, mis toob enamikel juhtudel kohe kaasa endaga silmalau paistetuse. See ongi tavaliselt kõige tüüpilisem kohene tekkepõhjus entroopiumiks chow puhul. Kas siis kergemal või raskemal kujul.
Nii, et pisaravool silmades, tuleb leida tekkepõhjus. Terved chow silmad on puhtad, ilma pisarateta- mõningatel isenditel võib tekkida ärritatud olekus kerge märg, kuid mis möödub.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas rebane » 22 Jaan 2006 01:15

Siit edasi küsimus - kui tõsist allergiat loetakse chow puhul tõsiseks? Tundub vähemalt, et suht sage probleem. Kas on ka mingit kirjutamata, kuid üldiselt eetiliseks peetavat piiri kusmaalt enam ei aretata?
[img:35:31]http://www.koertekoda.ee/kirke/yksikud/fuchs.gif[/img]

Kasutaja avatar

PostitusPostitas chelestya » 22 Jaan 2006 10:58

Ma saan vastata vaid enda eest, avaldada omi mõtteid.

Mina pean tõsiseks allergiaks kus looma söötmisega nähakse tõsist vaeva. Talle ei sobi ütleme väga paljud toiduained, kus õige toidu leidmiseks kulub niipalju aega ja allergia vaid süveneb. Siis tekib, et kui anntakse midagi uut kasvõi maiust ja jälle uus "laks" käes. Ma isegi ei kujuta ette, kuidas sellist koera nt. emast tiinuse ajal toita ja pärast kutsikaid. Mina kardaks ja ei teeks kindlasti sellisele emasele järglasi.
Sest kuidas toidetakse ema nii tiinuse ajal ja hiljem on minu jaoks kõige tähtsam. Kokkuhoid ja ebakvaliteetne kutsikate kasvatamine/toitmine jätab jälje tulevaseks eluks. See on minu isiklik seisukoht.

Silmades avalduvat allergilist reaktsiooni on kõige lihtsam näha, see avaldub väga kiiresti enamasti ja omanikud tavaliselt üsna ruttu saavad aru , et mida andsid või tegid. Kui aga ei peegeldu allergiat silmad vaid nahk, siis allergia enamikel süveneb, sest koerad ju ikka nakitsevad ja sügavad end.
Eestis elab chow, siin aretatud nimesid nimetamatta, kellele omanik tegi soomes kalli allergia testi. Sellel vaesel loomal on allergiline reaktsioon 20 erineva asja vastu- tolmuallergia, kassiallergia on sellised kõige "huvitavamad". Sellel loomal nt. on silmad puhtad ja terved ei ole pisaravoolu iial olnud, mis näitab häda- on nahk ja karv. See konkreetne loom ei lähe omaniku poolt kindlalt aretusse, see oli juba alguses tema otsus kui ta ei suutnud leida kohest abi. Allergia testi tegemine omanike poolt oli vaid looma heaoluks, et loomal parem saaks, aga see emane on alles nii noor.

kennel Triumfant's chows
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Gul4ik » 22 Jaan 2006 11:19

Mina ütlen oma kogemuste põhjal,et entropion ja naha allergia on pärilikud. Vale toitmine ei too kaasa entropioni, vaid süvendab selle tagajärjed. Minu vanem emane(toodud Venemaaalt) on täitsa allergiast vaba loom,võib süüa isegi toorest liha, ei mingit pisara voolu ega "hot spote".Tema järglastel ei olnud samuti naha probleemi, kuid mõnel on ikkagi entropion.
Hollandis, näiteks, ei kasutata aretuses opereeritud silmadega chowkasid.Ja Hollandi tõuühingu poolt pandud limiit aretusisase kasutamisel(minu mäletamist mööda oli vist 8x).
Seega,kes tahab endale kutsikat ja on võimalust, tooge endale Venemaalt, suurem geenibaas,vähem probleeme, kuigi garanteerida ei saa midagi.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas chelestya » 22 Jaan 2006 11:42

Olga, arvad, et Venemaalt tuua oleks vähem probleeme? Mina isiklikult poleks küll nii kindel, seal tundub just neid probleeme olevat rohkem kui kuskil mujal.
Ka minu Di saab süüa BARF toitu ja ei mingeid probleeme, isegi Alsu tervislik seisukord läks paremaks- kuid see selleks.

Hollandis 8* isase kasutamine, oled sa kindel? Lihtsalt vaadates kui palju mõnel Royal Club`i isasel on järglasi siis ma kahtlengi.

kennel Triumfant's chows
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Gul4ik » 22 Jaan 2006 12:00

Mina ei täpsustanud, kas kõigil isastel see 8x limiit või ainult neil, kelle düsplaasia HD C ja hullem.See isane,kes konkretselt mind huvitas sealt kandist omas seda limiiti ja tema HD C mulle ei istunud kuidagi, sellepärast ei julgenud ma temaga paaritada oma emast.
Selle limiidi hulka ei kuulu välismaa paaritused( see on vastus Royal Clubi kohta).Burmann ise teeb vähe pesakondi.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas chelestya » 22 Jaan 2006 12:07

Ma ei arvanudki välispaaritusi isase poolt, vaid just riigisiseselt.
No aga tunne huvi, oleks huvitav teada. Millised piirangud ja miks- sa ju suhtled. Alati on hea teada mis toimub mujal. Anna siis ka meile teada.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas katri » 22 Jaan 2006 14:59

Hollandi aretusnõuded.
Isasel 3 pesakonda aastas ja 12 pesakonda elu jooksul.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas chelestya » 22 Jaan 2006 15:48

Katri, suured tänud! :D
Asjalik jutt, mis kulub ära ja ei jookse mööda külgi alla. Veelkord suur tänu lingi eest.

& paks orav Almera
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Maiemaie » 22 Jaan 2006 16:02

Hollandi aretusnõuetes siis kirjas järgmist:

* mõlemad vanemad peavad olema terved
* nad ei või olla lähisugulased (õed-vennad, ega ka poolõed või poolvennad)
* sama kombinatsiooni ema+isa võib kasutada max 2x
* loomulik paaritus peab olema
* kui on kunstseemendus, siis on see eriloaga ja väga mõjuva põhjusega
* HD kontroll neil, kes sündinud peale 2001 jaanuari
* test peab olema tehtud vähemalt 12 kuud tagasi. test tehtud peab olema arsti poolt ja kinnitatud kennelklubis+ see kes testi teeb, peab olema heaks kiidetud kennelklubi poolt
* hd-E on keelatud paaritada, HD-D võib paaritada ainult HD-A-ga
* küünarliigeste puhul- tulemus 3 on keelatud paaritada, kui on 1 või 2, siis paaritada täiesti tervega
* Kui on patella luxation, siis võib paaritada ainult sellega, kellel seda pole
* argu, kehva närvisüsteemiga või hammustavaid koeri ei tohi paaritada
* mõlemad vanemad peavad olema oma tõu head esindajad, näituselt peab olema kaks korda kas "väga hea" või "suurepärane" hinne

* emane peab olema vähemalt 18 kuud vana, ja mitte vanem kui 7 aastat
* esimese sünnituse ajal ei tohi olla koer vanem kui 4,5 aastat
* sünnitus peab olema loomulik
* kui koer vajab kutsikate ilmaletoomiseks arstiabi, st keisrit, siis peale TEIST keisrit ta rohkem sünnitada ei või
* emasel võib olla üks pesa 12 kuu jooksul, või 2 pesa 24 kuu jooksul, eeldusel, et kahe pesa vahe on vähemalt 8 kuud
* emasel võib olla tema eluajal 4 PESAKONDA

* isane: peab olema vähemalt 14 kuud vana
* 3 pesa võib tal olla aastas
* elu jooksul võib olla 12 pesakonda

* Kutsikad peavad olema ema juures kuni 8nädalaseks saamiseni.
Viimati muutis Maiemaie, 22 Jaan 2006 17:49, muudetud 1 kord kokku.

kennel Triumfant's chows
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Gul4ik » 22 Jaan 2006 16:15

Maiemaie jõudis minust ette ja tõlkis ära. Üks tähelepanek, ei tohi paaritada ebastabiilse närvikavaga, s.o. agressivseid ( mitte arad) ja hammustavaid koeri.See on minu tõlkimine.
Jah, 8 korraga mina panin natuke mööda.Aga peaaegu sama palju.

Järgmine

Mine Chow Chow -

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline