Maastikujooksuvõistlused 12-13.05.2012

- aristokraatsed jahimehed
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Ronja » 11 Mai 2012 10:33

Maialiisa- ei ole ma saba pügamisest või siis sabalt karvade eemaldamisest rääkinud ning ei loe välja ka kusagilt veterinaartõendi esitamise võimalust või mitte va sinnu enda öeldust

"Chilipi - punkt ülteb ju selgelt - kui koera on korrigeeritud, siis ta osaleda ei saa. Olenemata sellest, kas see välimuse korrigeerimine on võistluse mõttes kasulik või ei. Ja hetkel ei näe eeskiri ka vettõenditega erandeid ette."

Ma isiklikult pigem lihtsalt teoretiseerin siin, mõtlemata hetkel oluliselt sellele, kellele miski muutus kasu toob või mitte- saba lühendamine ei anna kindlasti koerale jooksus eelist.
(Ja ma ei hakka siin ka diskuteerima sabamurdude, nende ravi jm sellise teemal.) Lisan siia ka, et tean, et igasugused kasuka kärpimised ja soengud on jooksuvõistlustel keelatud ja olen sellega ka täiesti nõus

Lihtsalt- tundus, et kui nüüd selliste traumadega nagu on nt Nipitiri sabajuhtum ( või ka kellelgi miskit kõrvaga- (võib ju ette tulla) või kui kellelgi on olnud nt haavaravi vajav menetlus, kus on tegevuse huvides pisut karvu vaja eemaldada- afgaani tõin näiteks, kuna neil pikk karv ja taastub aeglaselt), hakata koertele pikaajalisi või eluaegseid võsitluskeelde andma ( amputeeritud sabaosa ei taastu iial), siis kas ei tule sellest kasu asemel hoopis kahju üldisemas mõttes.
Ehk üritasingi pisut neisse reeglitesse süveneda ja teoretiseerida, kuna need reeglid annavad ka tõlgendamisvõimalusi.
Lisaks oleks hea tead ka teiste riikide praktikat analoogsetes olukordades, ka nt mõningate uuringute jaoks on aeg-ajalt vaja pisut karvu pügada - UH, vereproov- kas sellised tegevused võivad lõpetada koera jooksuhooaja? Kuidas on nt Soome , Rootsi jt Euroopa riikides, kus võistlusi korraldatakse.
Jooksukoertel on ka varbamurde, mille tõttu vahel vajab varvas amputeerimist. Olen kuulnud, sellised koerad on Soomes võistlustel osalenud- ka see haakub ju osalise sabaamputatsiooni teemaga.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Ronja » 11 Mai 2012 13:41

Maialiisa kirjutas:Samas - ma saan su mõttest aru. Ent hetkereeglid on need, mis nad on. Lühem saba ei ole ühelegi hurdale eelis - tüür ju lühem ja pöörded selle võrra koera jaoks keerulisemad. Puuduv hammas või kaks - no loomulikul teel hambad kaotanud koerad võistlevad edasi ja otseselt kiirust ei tule kah hamba puudumisest juurde märgatavalt, pöördeoskusest rääkimata. USA peab aga puusaproteesi või kokku lapitud luud aga põhjuseks, miks koer enam iial ei või osaleda isegi mitte näitustel, jooksudest rääkimata. FCI süsteemis on asjad määratlemata. Enne, kui saab juttu teha veternaartõenditest või koera muutmisest miskis suunas kui lubatavast tegevusest, tuleks kokku leppida, et mis on lubatav ja mis mitte.

See teema on kujunenud minu jaoks väga huvitavaks, kuigi ma suht üksi siin arutlen. Ja minu arutlustes pole kindlasti mitte midagi isiklikku mitte kellegi suhtes ( ja ka Nipitirit nägu mulle esimese hooga ei meenu, kuigi kasutan siin arutluses korduvalt näitena tema koera).

Aga Maialiisa vastusest saan aru, et:

Nipitiri whippet, kel on tervise ja ehk ka elupäästmise eesmärgil amputeeritud pool saba, kuid kes nüüdseks on elukvaliteet täiesti taastanud, ei saa siiski selle amputeeritud sabaosa tõttu enam kunagi võistelda- vähemalt Eestis mitte.

Eemaldatud hambad võistlustel osalemist ei takista ( kuigi näituste mõttes on ka hambumus osake välimikust).

Olen väga nõus, et meil ja ka mujal ( aga ehk siiski on välja kujunenud mingid tavad) oleks vaja kokkuleppida teatavad reeglid või ehk mingi komisjon teeb piirsituatsioonides lõplikud otsused.

Mis saab koerast, kel trauma tõttu pool kõrva läinud? Varvas amputeeritud? Välimikku on ju muudetud, kuigi jällegi looma heaolu taastamiseks ja elu päästmiseks ja need paranenud traumad ei takista koera tulevikus, sams ei anna ka eeliseid konkurentide ees. Nagu ütlesin , et olen kuulnud koerast, kes on nt amputeeitud varbaga Soomes võistelnud, aga see oli ka soomlase koer.

Ja nüüd veel, lähtuvalt Maialiisa vastusest: Kui nt USA-s on puusaproteesiga või kokku lapitud luudega koera võistlused võisteldud, siis kuidas on meil.

Puusaproteesi osas olen nõus- sest selline korrigeerimine jääbki häirima liikumist ja juba järelravi ja edasiste nõuannete juures soovitab ortopeed vaid mitte üle nn „mõõduka koormuse“

Aga.. luudelappimised- ka neid tuleb ette, vahel ka noores ja kutsikaeas, ka sabadega !!! Et kuidas siis meil selles osas oleks (rõhutan oleks, sest otseseid reegleid ju pole) – ilusti kokkukasvanud sabamurd välistaks ka võistluse – luude lappimine ikkagi ( nüüd juba väga irooniliselt, et siis pole ju võistluste mõttes vahet, kas amputeerida või kenasti kokkukasvatada).
Ka noortel hurtadel esineb jalaluumurde- kirbud on vist selline tõug- kas selline noores eas saadud, kui kenasti kokkukasvanud murd välistaks edasise võistluskarjääri??
Ja kuidas kõike seda kontrollida. Kaldun arvama, et kui Nipitiri poleks oma sabateemat siin üles võtnud, poleks seda võistlustel ehk märgatudki...
Ehk selliste pisut absurdsete olukordade vältimiseks polegi FCI kehtestatud otseseid ja täpseid reegleid.

Välimikku muudab ka kastreerimine- vähemalt isastel. Eestis isased kastreeritud koerad on kindlasti võistelnud- see siis jooksuvõistluse mõttes ikka ei kuulu välimuiku muutmise alla?
Kuidas siis ikka pool eemaldatud whippeti saba saab rikkuda ära selle sama whippeti võistluskarjääri. Ainuke loogiline põhjendus sellele oleks, et tal on pooliku sabaga navigeerimisel raskusi, see suurendab ehk kukkumiste ja traumade ohtu jne. Tegelikuses on see ikka teoreetiline oletus, sest loomad ja nende keha kohanevad üllatavalt hästi oma muutustega, seega ka see pole reaalne põhjendus.
Kuna Maialiisa, sa ütlesid, et FCI osas on asjad määratlemata, siis ..ei leia ma tõesti põhjust, misk nt. Nipitiri koer peaks edaspidi vaid harjutsujooksudega piirduma- aga see on vaid minu isiklik arvamus. Samas sellisel juhul oleks see vist meil pretsedent.
Mine tea, mil keegi meist ise samasuguse asjaga kokku puutub... See ongi see põhjus, miks konkreetne teema mind huvitab ning selle juures ka asjade selgus ja loogilised põhjendused :-)

Tessa & Mona
Kasutaja avatar

PostitusPostitas nipitiri » 11 Mai 2012 13:51

Ronja tänud, väga mõislik arutlus :plaks:

PostitusPostitas janca » 11 Mai 2012 21:01

Ma ei tea, kui palju on nendest reeglitest Eesti hurdaliidu otsustatud, aga vähemalt muudes Euroopa riikides (no ma tean, et Austrias, Ungaris, Tshehhis, Slovakkias, Saksamaal...) pole ükskõik mis põhjusel saba kaotanud koer lubatud võistlema, isegi mitte rahvuslikel. Ma pole kindel, aga mina sain aru, et see on FCI poolt reegel??? Austrias käib harjutusjooksudel pidevalt üks lühikese sabaga Magyar Agar jooksmas ja sellega ka tema jooksud piirduvad. :/ Nii kahju kui ka see ei ole
Mis afkaani karvadesse puudub, siis päris üks pügatud kõrv või osa kerest (ja ka amputeeritud varvas?) ei tohiks küll olla võistlustel probleem. Parandage kui eksin. Minu arusaamade järgi on selle all mõeldud rohkem seda, et ei pügataks tervet koere, mis teeks ju jooksmise kergemaks. Neid õhema karvaga afkaane on jäetud ka CACILitest ka ilma. Samas ei saa ka jooksu afkaanide karva võrrelda näituse afkaani karvaga :roll: Mingis ulatuses seda ju ikkagi pügatakse?

Lühikarvalised salukid ei saa ka CACILile võistleda, aga sealt tuleb juba see, et CACILi jaoks on vaja kahte näitusepaberit.

Kuid huvitav, küll miks peaks olema poolik saba jooksudel keelatud :/

iiri hundimurdjad ja saksa urukoerad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Maialiisa » 11 Mai 2012 23:36

Ronja - ma olen su arutlusega suures osas nõus. Ent paraku - küsimus on just selles, et kuhu tõmmata piir? USA näite tõin meelega sisse, sest nemad on eriti ranged. Nagu Janza vastusest nähtub, on sama ranged osad EU riigid. Kui võtta reeglite sõnastused, siis need on väga konkreetsed - kui juba standardist veidi lühemaks pügatud karv on takistuseks võistlemisele, siis peaks seda olema ka kõik muud koera välimikku muutvad operatsioonid, sh ka kõrvade eemaldamine. Küsimus on definitsioonis - mis on välimikku muutev operatsioon ja kust maalt lugeda asi lubatuks? Selles mõttes on arutelu tekkimine hea, selle põhjalt saab ehk hiljem ka reegleid täiendada, kui see vajalikuks osutub.

Lühikarvalised salukid - näitusepaberid siin võistlemisele vaevalt takistuseks on. Sest lühikarvalised ei ole ju standardi kohaselt keelatud.

Dragonhunter's
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lohelend » 11 Mai 2012 23:54

Maialiisa kirjutas:Lühikarvalised salukid - näitusepaberid siin võistlemisele vaevalt takistuseks on. Sest lühikarvalised ei ole ju standardi kohaselt keelatud.
Samuti võistlevad lühi- ja pikakarvalised salukid samas näituseklassis. Ainus põhjus mida näen lühikarvalisele salukile CACILi andmisest keeldumiseks on puudu(vad) vastava tulemusega näitusekirjeldused.
Dragonhunter

Elu on täis ootamatusi. Alustage magustoidust.

iiri hundimurdjad ja saksa urukoerad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Maialiisa » 12 Mai 2012 11:37

Lohe - lühi ja pikakarvalisi salukisid hinnatakse ju näitusel võrdselt, seda pean ma silmas. Samamoodi võib sul pikakarvaline saluki olla ilma näitusehindeta.

Kasutaja avatar

Tulemused

PostitusPostitas liinav » 15 Mai 2012 14:00

Rahvuslikud maastikujooksu võistlused 12.05.2012

Kohtunikud: Anne Naarits (va afganistaani hurdad), Kalle Salovaara Mika Nyman

Võistluste tulemused otsustati eeljooksude põhjal (tehniliste rikete tõttu).

Araabia hurt-sloughi
1. Elegantin Lyijylouhos, om U. Mäkinen, FI 244 punkti, SERT
2. Elegantin Muskoviitti, om. U. Mäkinen, FI 241 punkti SK
3. Sabih Shi`Rayan, om. U. Mäkinen, FI 87 punkti

Vene hurt-borsoi
1-2. Anna_Su XL Bertha, om. A. Huttunen, FI 0 punkti
Velichava Pava at Dion`s. om. E. Rahamägi, EE 0 punkti

Greyhound
1. Estet Classic Swet Brear, om. E.Tali, EE 246 punkti, SERT
2. Cecile Cheery Fi-It, om. J. Junnila, FI 195 punkti, SK

Saluki
1. Dyyninen Idiz Iara, om. S. Valli, 240 punkti, SERT
2. Zarabis Ozdemir, om. N. Käyhkö, FI 229 punkri, SERT
3. Zarabis Oldooz, om. S&J. Lehmusto, FI 186 punkti SK
4. Dyynien Idiz Imran, om. M. Berghäl, F 182 punkti, SK
5-6. Zarabis Omid, om. R. Käyhkö, FI disq
Imran Badamal Habib, om. I&Y. Kulyasovi, RU disq

Afganistaani hurt
1. Oshanameh`s Join The Ride, om. T. Borissovits, EE 228 punkti, SERT
2. Oshanameh`s In Vino Veritas, om. J. Bazenova, EE 184 punkti, SK

Whippet (standard)
1. Satangin Merry Making, om. S. Baranin, EE 252 punkti, SERT
2. Born To Charm Mirabel, om. S. Baranin, EE 237 punkti, SERT
3. Twilight, om L. Vesik, EE 204 punkti, SK
4. Dellandros Afrodithe Elizabeth, om. L. Tomson, EE 192 punkti, SK
5-6 Butterfly for Manoush iz Volzhskoy Serenady. om. S&J. Siponmaa, Fi 0 punkti
Born To Charm Mik Jager, om. V. Mahrova, EE 0 punkti

Basenji
1. Yulara Okapi, om. M. Löwbeer, SWE 243 punkti, SERT
2. Yulara Noni Morinda, om. M. Massih, SWE 236 punkti, SERT
3. Yulara Papaya, om. M. Massih, SWE 235 punkti, SK
4. Chiandra s Knjazheskogo Dvora, om. I. Romanova, EE 233 punkti, SK
5. Avongara Angali, om. M. Löwbeer, SWE 231 punkti, SK
6. Zahleka Tri My Way, om. L. Raag, EE 225 punkti, SK
7. Solebas Bright Spirit, om. K. Tilk, EE 222 punkti, SK
8. Solebas Chick`N Classy om. T. Tootmaa &K. Verevmägi, EE 218 punkti, SK

Itaalia väikehurt
1. Briscilla Annaperla, om. I. Zaitseva &J. Radik, EE 248 punkti, SERT
2. Falco Noir De Magistris, om. M&V: Filippov, RU 227 punkti, SK
3. Dragonhunter`s Mystery Of Life. om. I. Zaitseva, EE 199 punkti, SK
4. Dragonhunter`s Night at the Opera. om. E. Laherand, EE 0 punkti

Rahvusvahelised võistlused 13.05.2012
Kohtunikud: Katrin Raie (va itaalia väikehurdad), Anne Naarits (itaalia väikehurdad), Kalle Salovaara, Mika Nyman

Vene hurt- borsoi
1. Wimwern Sawtooth Marcasite, om. L. Nylund &M. Blafield, FI 258+232=490 punkti, SERT
2. Ruschisch Volshebnitsa, om. S. Fomin, EE 243+181=424 punkti, SK
3. Anna-Su XL Bertha, om. A. Huttunen, FI 169+0=196 punkti
4. Anna-Su Wladimir, om. T. Sydänmäki, FI 112 punkti
5. Velichava Pava at Dion`s om. E. Rahamägi, EE 102 punkti

Araabia hurt-sloughi
1. Elegantin Lyijylouhos om. U. Mäkinen, Fi 241+151=543 punkti, SK
2. Elegantin Muskoviitti, om. U. Mäkinen, FI 182+251=433 punkti, SERT

Saluki
1. Zarabis Oldooz om. S&J: Lehmusto, FI 256+243=499 punkti, SERT
2. Almeisan Joell Vincente, om. L. Molokova, EE 247+223=470 punkti, SK
3. Dyynien Idiz Iara, om. S. Valli, FI 205+253=458 punkti, SK
4. Dyynien Idiz Imran, om. M. Berghäl, FI 201+190=391 punkti, SK

Afganistaani hurt
1. Oshanameh`s Join the Ride, om. T. Borissovits, EE 207+197=404 punkti, SERT
1. Oshanameh`s In Vino Veritas, om. J. Bazenova, EE 160+177=337 punkti

Whippet (standard)
1. Satangin Merry Making, om. S. Baranin, EE 262+263=525 punkti, SERT
2. Born To Charm Mirabel, om. S. Baranin, EE 232+235=467 punkti, SK
3. Butterfly for Manoush iz Volzskoy Serenady, om. S&J. Siponmaan, FI 255+209=464 punkti, SK
4. Dellandros Afrodite Elizabeth, om. L. Tomson, EE 228+213=441 punkti, SK
5. Twilight, om. L. Vesik, EE 209+0=209 punkti

Whippet (ülemõõdulised)
1. Circus Magicus 5th Avenue, om. D. Strapena, LT 205+197=402 punkti, SERT
2. Satangin Jesta Jesper, om. D. Strapena, LT 179-206=385 punkti

Basenji
1. Yulara Okapi, om. M. Löwbeer, SWE 267+255=522 punkti, SERT
2. Yulara Papaya, om. M. Massih, SWE 230+237=467 punkti, SERT
3. Zahleka Tri Mt Way, om. L. Raag, EE 253+208=461 punkti, SERT
4. Chiandra s Knjazheskogo Dvora, om. I. Romanova, EE 238+220=458 punkti, SK
5. Solebas Cruise to 7th Heaven, om. K. Vahar, EE 219+231=450 punkti, SK
6. Solebas Chic`N Classy, om.T. Tiitmaa &K. Verevmägi, EE 227+216=443 punkti, SK
7. Avongara Angali, om. M. Löwbeer, SWE 218+224=442 punkti, SK
8. Yulara Noni Morinda, om. M. Massih, SWE 195+226=421 punkti, SK
9. Solebas A´Dream Action, om. E. Rebane, EE 211+203=414 punkti, SK
10. Solebas Bright Spirit, om. K. Tilk, EE 189+187=376 punkti
11. Solebas Amazing Anna, om. M. Bachmann, EE 80 punkti
12. Solebas Beautiful Brilliant, om. A. Aavik, EE 45 punkti

Itaalia väikehurt
1. Briscilla Annaperla, om. I. Zaitseva &J. Radik, EE 252+254=506 punkti, SERT
2. Falco Noir De Magistris, om. M&V. Filippov, RU 236+231=500 punkti, SERT
3. Astra Bravissimo Florence, om. L. Stadzina, LT 201+232=433 punkti, SK
4. Dragonhunter Mystery Of Life, om. I.Zaitseva, EE 200+197=397 punkti
5. Desert Queen Harpye, om. L. Stradzina &M. Sveticici, LT 225 punkti
6. A Toroidal LHC Apparatus, om. Stradzina&I. Stapane, LT 85 punkti

Palju õnne kõikidele võitjatele, ning tänud kõigile osavõtjatele (eriti laupäevase mõistva suhtumise eest).
Eriline tänu Veera Mahrovale, kelle abiga transporditi varumasin Soomest Eestisse, et saakisme võistlusi jätkata.

rotid & muud loomad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas chilipi » 16 Mai 2012 07:33

Võibolla rumal küsimus ja sellest oli juttu, aga mul on meelest läinud: miks italiaanod CACILit ei saanud?
Whippetid Eestis
Peres whippet, borzoi
Pilt

Dragonhunter's
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lohelend » 16 Mai 2012 10:59

CACILi jaoks on vaja RV näituselt saadud hinnet kinnitavat kirjelduslehte mis antud koerale üle 15 kuu vanuselt.
Dragonhunter

Elu on täis ootamatusi. Alustage magustoidust.

& Basenji preili Donna
Kasutaja avatar

PostitusPostitas AnneliA » 16 Mai 2012 11:05

Suured tänud ja sügavad kummardused jällegi korraldajatele ja loomulikult ka Verale!

Vaatamata kergelt nutusena tundunud laupäevale oli tegemist ülimalt meeldiva nädalavahetusega ja ka meie Rootsi külalised jäid väga rahule ning lubasid millalgi tulevikus veel suurema koertekarjaga osalema tulla :D

Kasutaja avatar

PostitusPostitas liinav » 16 Mai 2012 11:09

tulemustesse on hoogsa cpoy-paste tulemusel sisse lipsanud üks viga-
13.05 võistluste araabia hurtade tulemused on järgmised:

1. Elegantin Muskoviitti, om. U. Mäkinen, FI 182+251=433 punkti, SERT
2.Elegantin Lyijylouhos om. U. Mäkinen, Fi 241+151=392 punkti

rotid & muud loomad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas chilipi » 16 Mai 2012 11:50

Lohelend kirjutas:CACILi jaoks on vaja RV näituselt saadud hinnet kinnitavat kirjelduslehte mis antud koerale üle 15 kuu vanuselt.
Ahaa, järelikult omaniku viga, sest vähemalt 3. koha SK koeral peaks neid jaguma küll. Siis on kõik selge. :)
Whippetid Eestis
Peres whippet, borzoi
Pilt

Eelmine

Mine Hurdad -

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline