Koerad "Tallinngaasi" teenistuses

Eesti koeranduse ajalugu, Koertemuuseumi vestlusring
Kasutaja avatar
Postitusi: 1140
Liitunud: 08 Jaan 2005 12:25
Asukoht: Saue linn

Koerad "Tallinngaasi" teenistuses

PostitusPostitas Walhalla » 29 Juun 2007 01:49

Ühesõnaga, istusin jälle oma lapsepõlve lemmiklektüüri taga ja lugesin sellest, et kunagi olid meil siinsamas Eestis lausa üle NSV liidu kuulsad gaasilekkeid otsima treenitud idakad - Dingo ja Dero. Ja Verro.
Äkki keegi oskab neist koertest midagi huvitavat rääkida või on keegi neid ka oma ihusilmaga näinud? Äkki on alles vanu pilte?

B. Rjabinin. " Sa kasvatasid sõbra". 1976
Gaasikoerad õpetati omal ajal välja ka Tallinnas. Dingo, Verro ja Dero olid "Tallinngaasi teenistuses. Eriti edukas oli idaeuroopa lambakoer Dingo. Teda õpetati üles leidma mulla alla peidetud gaasiballooni ja gaasiga immutatud riidetükki. Kuidas seda tehti? Umbes nii nagu õpetatakse jälituskoeri inimest jälgede järgi otsima - lõhna järgi. Dingo kontrolli all oli 23 tänavat - 5713 meetrit gaasitorustikku. Kohe kui tehti kindlaks, et kusagil gaasitoru lekib, kutsuti kohale Dingo koos peremehega, Tallinna 23. Keskkooli X klassi õpilase Ljonja Lerneriga. "Dingo, otsi! Dingo, gaas!". Isegi röntgenipilt ei näita alati, kus torustik on vigastatud, Dingo leidis alati õige koha.


S. Truu. "Jeekim" 1974
"Dero, otsi!"
Kaugeltki mitte iga koer ei anna üheksakuuselt ülddressuuri ja kümnekuuselt eridressuuri katsed ära, mõlemad pealegi esimese korraga ja kohe esimesele järgule. Kümnekuuselt, kutsikaeas, lõpetasid sa juba koerte keskkooli, kui nii võtta, Dero. Seejärel õpetasin sind gaasi pihkamiskohti üles leidma. Mäletan, kuidas sind metsas treenisin, kaasas turisti gaasiballoon, voolikud ja riidetükid, mida gaasilõhnaga immutasin? Missuguse lusti ja hasardiga sa ikka uusi ja uusi ülesandeid ootasid ja neid täitsid! Mäletad? Sa olid mul tubli: poolteiseaastaselt, veel mitte täiskasvanud koerana, olid sul ka eriala katsed antud, seega olid lõpetanud koerte ülikooli ja sind võeti palgalisele tööle. Kaks gaasipihkamise avastamise neljajalgset spetsi Eestis, kogu Nõukogude Liidus praegu ongi: sina, Dero, ja Dingo. Oma tööd oled sa, Dero, alati hästi teinud. Mäletad, kui Tallinna vanalinnas kohviku "Pärl" lähedal tunti gaasi lõhna, aga kust see tuli, ei suudetud kindlaks teha. Sina otsisid ja leidsid selle koha üles. Mitte ainult selle ja mitte üksnes Tallinnas. Sinu ja Dingo abi on vaja olnud mujalgi kui ainult Eestimaal. Mäletad, kui käisime koos Kiievis? Seal oli sama mure: trass oli valmis, kuid vastu ei võetud, sest kusagil pihkas. Kui palju kiidusõnu sa Dingoga tookord oma töö eest kuulsid! Ja kaugelt Hiina piiri äärest sõideti sinu ja Dingo tööd vaatama.

Postitusi: 721
Liitunud: 09 Mär 2006 22:05
Asukoht: Eesti

PostitusPostitas irisbert » 29 Juun 2007 07:02

Verro oli dobermann,tema kohta saaksid teada tema oamnikult Sirje Vetsilt,ei tea kas ta kodaline on.Kindlasti on tal ka säilinud pilte.Nii palju kui ise tean ei olnud Verro elutee eriti pikk.Oli üle vikerkaare läinud suht noore ja elujõus koerana ehk siis viie aastaselt.

Kasutaja avatar
Postitusi: 1140
Liitunud: 08 Jaan 2005 12:25
Asukoht: Saue linn

PostitusPostitas Walhalla » 29 Juun 2007 08:04

Oi, tänud, avastasin, et Sirje Vets oma kodulehel ka Verrost kirjutab. Oli tõesti dober, ma miskipärast arvasin, et ka idakas. Ja elas tõesti vähe aega, soolekeerd viis minema kahjuks.

Kasutaja avatar
Postitusi: 1375
Liitunud: 10 Jaan 2007 11:34
Asukoht: Tallinn Nõmme

PostitusPostitas ex » 29 Juun 2007 09:23

Dero omanik oli juba vanem mees ja küllaltki kindel oma koera peale. Ta osales ka meiega Moskvas esimestel sõjaväestatud võistlustel. Seal siis läks moskvalastega vaidluseks, et kes mida suudab. Moskvalased ütlesid, et ükskõik mis koera on võimalik ära viia, ümber paigutada, varastada jne. Dero omanik vaidles vastu, et tema koer on nii kindel, et see on praktiliselt võimatu. Mõtlesimegi, et küllap poisid pakuvad üle. Ükskord, söömast tulles, Derot aedikus enam polnud. Ta oli pandud meie telki vaia külge kinni. Siis meil olid targad ja tublid koerad ja koerajuhid. Moskvas olid professionaalid meie kõrval.
Inimesed, elame sõbralikult.

Kasutaja avatar
Postitusi: 1140
Liitunud: 08 Jaan 2005 12:25
Asukoht: Saue linn

PostitusPostitas Walhalla » 29 Juun 2007 09:36

Mis aastatel Dingo ja Dero elasid ja tegutsesid?

Ma töökoerte koha pealt üsna tume aga ilmselt nende koerte väljaõpe oli siis analoogne tänapäevaste narkokoerte omaga?

Kasutaja avatar
Postitusi: 1375
Liitunud: 10 Jaan 2007 11:34
Asukoht: Tallinn Nõmme

PostitusPostitas ex » 29 Juun 2007 09:44

Dingost ei tea midagi, aga see Dero oli ka juba päris vana 1972.a. Ei julge pead anda, aga äkki kuskil 6-7 aastat.
Inimesed, elame sõbralikult.

Kasutaja avatar
Postitusi: 2341
Liitunud: 22 Okt 2006 19:34
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitas *Kaja » 29 Juun 2007 10:14

Aitäh, tore nostalgiline lugemisvara!

Oma esimese colliega sai ka tehtud gaasiluure koolitust, colliedele sai sellest mingil ajal alternatiiv nõutavale eridressuurile, ei sobinud enamusele selle tõu koertele kaitse-valve. Oli see 80.ndate esimeses pooles. Meid ei võetud küll kuhugi arvele enam toona ega ka "palgale", oli ikka puhas harrastus. Kusjuures - koertele see kohe väga meeldis! Mul praegugi veel kuskil alles kott, kus pakitud erinevad porolloonitükid - need, mis said gaasiseks, olid eraldi, ja need, mis ei tohtinud haiseda, olid eraldi. Ja gaasiballoonike. Harjutasime oma kodupargis ka, nii et gaasiballoonid olid kõigil koju ostetud, kes sellega tegelesid. Vend pusis sinna ventiili juurde kopika (vaja oli veidi väiksemaks lõigata-viilida), et kui korki (sinna puuris augukese sisse) veidi kinni keerata, siis hakkas balloon lekkima, see kaevati viimasena maa sisse. Kuskile kultuurkihi alla on mattunud ka selle koolituse nõuded, ära pole ma neid kindlasti visanud.
Maailm on värviline!

Kasutaja avatar
Postitusi: 1375
Liitunud: 10 Jaan 2007 11:34
Asukoht: Tallinn Nõmme

PostitusPostitas ex » 29 Juun 2007 10:22

Ise ma sellega ei tegelenud, aga gaasi-koeri vaatasin küll alati alt üles. Praegu ei tundugi nagu midagi erilist, koertele õpetatakse igasugu asju. Aga tol ajal oli see tavaliste üld- ja eridressuuride kõrval ikka kõrgem klass. Pealegi kirjutati nendest ajakirjanduses ja tol ajal vist lehes niipalju tühja juttu ei tehtud. Tuli ikka uskuda, et sellise väljaõppega koerad on asja eest väljas.
Inimesed, elame sõbralikult.

Kasutaja avatar
Postitusi: 374
Liitunud: 12 Juun 2006 17:41
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitas Marland » 29 Juun 2007 15:44

DERO, mustaseljaline, sünd. 03.06.1966.
Vanemad: Rolf (om. Kaldre) ja Tallinna näituse tšempion Dina C-638, eliit (om. Kolzakov)
Näitusehinne - "väga hea"
Ülddressuur I järk
Kaitse-valveteenistus I järk
Suusaveoteenistus I järk
Omanik: V. Einla, Tallinn

Need andmed on 1970. ja 1971. aasta vabariikliku teenistuskoerte näituse kataloogis.

Mine Muuseumi nurk

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline