Paluks abi

Eesti koeranduse ajalugu, Koertemuuseumi vestlusring

Paluks abi

PostitusPostitas marian » 29 Apr 2007 16:07

Tere armsad foorumi inimesed! Ei osanud seda teemat mitte kusagile paigutada, aga tundus nagu kõige loogilisem see just siia paigutada.
Kirjuatan hetkel aastatööd "Koerte tõunimetuste tekkelugudest" ja paluksin kõigil, kel vähegi aega on paarile minu küsimusele vastata. Aastatööl on ettenähtud väike uurimuslik osa, seega saaksite Teie kõik selles ka osaleda.

Küsimusi pole palju:
1.)Mis tõugu te kasvatate, omate?
2.)Kui palju uurisite teie enne lemmiku võtmist just antud tõu ajalugu, nt nimesaamis lugu?
3.)Kui palju tunnevad inimesed üldse huvi tõugude ajaloo vastu?
4.)Milliseid hüüdnimesid olete teie oma tõule andnud ja miks?

Ette tänades Marian

Vastuseid jään ootama siia samasse foorumisse, aga kel huvi ja soovi ka veidi pikemalt kirjutada, siis võib kirjutada ka meili aadressile marian575@hotmail.com või privaatsõnumina.

Barri & Porto
Kasutaja avatar

PostitusPostitas PisikeMandel » 29 Apr 2007 23:08

Minumeelest, see postitus on natuke vales kohas , aga ma vastan, aitan sul seda aastatööd siis teha. :)

1. Mul kodus hetkel 7 aastane bernapoiss, poole kuu pärast siis 8 .
2. Mina ise vist ei uurinudgi , sest olin alles väike siis. Aga nüüd , kui plaanis teine koer võtta, siis olen juba küll rohkem tõu ajalooga tuttav .
3. Ma ei teagi, üprisgi vähe ma arvan . Rohkem ikka vaadatakse pilte. Kui oleneb ka, millisesse perre koer läheb.
4. Berna. See on kuidagi kõige sobivam lühend sõnast Bernhardiin. :)
www.saintbernhardporto.webs.com
Berna Porto & Njuufa Aslan

lömmnägudega admin
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Kirke » 30 Apr 2007 09:29

Tõstsin selle teema Muuseumisse - ka natuke ju nagu ajaloo-teemaline uurimus.

1) bokser
2) tol ajal, kui OMA bokseri sain, siis net veel nii tavapärane nähtus ei olnud, kui tänapäeval. Aga kõik kättesaadav kirjandus sai küll ajaloo kohta läbi tuhnitud.
3) sõltub ilmselt inimesest. Mõnda ei huvita oma vanavanemadki, elik enda juured - milleks siis neid koeratõu kohta veel teadma peaks. Enda tuttavad koerajad on endale üldisel üsna põhjalikult oma tõugude ajalood selgeks teinud - kuulub ilmselt hea tooni juurde, kui tõsisemalt koerad.
4) ise pole ühtegi andnud, aga üldkasutatav on mu meelest "boksu"
Igal koeral peab olema kodu - aga igal kodul ei pea olema koera.

Fenna & Ruudi
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Aino » 30 Apr 2007 09:48

1)mul on olnud kääbuspuudel, on praegu njuufaundlandi koer ja kuldne retriiver
2)uurisin väga palju, nii palju kui materjali olen kätte saanud
3)tõugude tekkelood ja ajalood on üks minu meelisteemasid, meeldib väga lugeda igasuguste tõugude kohta neid teemasid, sest minu meelest annab see palju infot tõule iseloomulikest joontest, tahaksin uskuda, et see on nii ka teiste puhul
4)kuldset retriiverit nimetan "kuldseks" ja njuufaundlandi koera "njuufaks": sest nii teevad teisedki, on lühem kasutada ja üldiselt saavad inimesed aru, kellest jutt

& sakslane Basso
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Scrazy » 30 Apr 2007 11:11

1.)Mul on Saksa lambakoer.
2.)Mitte rohkem, kui igat suvalist asja, ehk siis piisavalt palju. Tähendab, et enda kohta vähe, aga arvestades, kui vähe teised inimesed uurivad elu, siis ikkagi küllalt palju.
3.)Vist mitte väga palju, erandiks siis kasvatajad, kellele on see selline südameasi, et peab teadma lihtsalt.
4.)"sakslane", "saks", "saksa lammas", kirjakeeles ka "SLK" või "GSD".

& Karusnahad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Snowblind » 30 Apr 2007 12:09

1. Dobermann ja prantsuse buldog
2. Kuna esimene prantslane tuli üsna planeerimata, siis ei jõudnud suurt uurida. Hiljem sai see muidugi tagantjärele tehtud. Doberite ajalugu sai enne kutsa võtmist küll uuritud ja puuritud.
3. Kõigi teiste inimeste kohta ei tea. Ise tunnen küll huvi aga pigem algotstarbe, kui nime vastu.
4. Dobermannid on mannid, doberid või maniakid. Prantsuse buldog on prantslane, harvem ka kärbes ;)
If you´re not having fun, you´re not doing it right

& Devvu & Mia
Kasutaja avatar

PostitusPostitas devilstar » 30 Apr 2007 18:10

1.) Mul on kolm dobermanni
2.) Uurisin väga palju - mis tõuge aretuses kasutati, iseloomust ja kasutusaladest jne (nimesaamiselugu jäi ka meelde)
3.) Mulle tundub, et sõltub sellest, kui palju enne kutsika võtmist viitsitakse vaeva näha, võib-olla natuke ka sellest, kui pop tõug on ja kas varem on (tõu)koerapidamise kogemust olnud (või peab hoopis kutsikate kasvataja korraliku loengu maha)..
4.) Dobermanne kutsun dobekateks (dobekas), mannideks (mann), doberiteks (dober), dobisteks (dobis), dopsudeks (dops/dopsu). Isa andis veel pahandust tegevatele elukatele nimeks " tobemehed. "

PostitusPostitas marian » 01 Mai 2007 00:00

To Kirke:

Olin alguses päris ehmunud, et kuhu mu abipalve kadus :oops: , aga nüüd leidsin lõpuks ikka üles. Nagu ma juba kirjutasin...ei osanud seda kusagile paigutada. Aga aitäh.
Suur tänu kõikidele, kes siiamaani on võtnud vaevaks nendele üksikutele küsimustele vastata. Aastatöö edeneb ja vaikselt täieneb ka teie poolt antud vastuste abil.

Sir Winston & lambad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas airepiret » 01 Mai 2007 01:09

Praegu oman inglise buldoge ja vana-inglise lambakoeri. Poolt komondori kah :wink: Kasvatanud olen siiani vana-inglise lambakoeri ja ühe pesakonna kaukasid. Seega - olen omanud ka kaukaasia lambakoeri.

2.)Kui palju uurisite teie enne lemmiku võtmist just antud tõu ajalugu, nt nimesaamis lugu?
Kaukade ajalugu ei olnud vaja eriti vist uurida - või õigemini, ei mäleta, et oleks eriti uurinud. Ausalt öeldes - ei mäleta üldse mingit spetsiaalset uurimist - see oli kuidagi iseenesest selge. Ja siis, kui ma esimesed koerad võtsin - ega polnudki eriti palju võimalusi uurida. Eriti vana-inglaste osas - see oli täielik "tundmatu looma nahk". Õnneks sain kutsikaga kaasa venekeelse broshüüri, milles ka ajalugu kirjas. Tõsisem uurimine tuli ikka tunduvalt hiljem - siis, kui ma hakkasin tõugu süvenema. Mis nüüd komondori puutub, siis jah, selle tõuga olin ma ennast ikka suht põhjalikult kurssi viinud, enne kui kutsikavõtule alla kirjutasin :)

Keda siin silmas pidada - kutsikaostjaid? Kui jah, siis ega ei tunne küll. Või siis - tegelikult esialgu ei tuntud tõu ajaloo vastu üldse huvi. Viimase pesakonna kogemus aga näitas, et inimestel oli tõsiselt kodutöö tehtud. Ehk et siis - arvatavasti tänu internetist kättesaadavale infole ikka inimesed uurivad, kui tõu vastu tõsine huvi on.

Kaukaasia lambakoerad on kaukad (pole minu välja mõeldud, vaid üldine lühend), buldogid on buldogid - no kelleks/milleks neid ikka nimetada :wink: Vana-inglise lambakoerad on lambad - aga see on üle maailma levinud hellitusnimi - sheepies.

P.S. Ma küll ei tea, millist infot annab niisugune piiritletud küsitlus, aga... mis mina ka tean tänapäeva koolitöödest 8)
Vähemalt ÜKS buldog peab majas olema.

Satangin Orbit Sugarfree
Kasutaja avatar

Re: Paluks abi

PostitusPostitas Lotta » 01 Mai 2007 08:29

Meie peres 4a whippet

Enne koera võtmiste ei teadnud me whippetist midagi. Peale koera toomist sai alles hakatud rohkemat infot tõu tekkimise kohta otsima.

Ei oska öelda. Aga kui meie koer Tartusse tuli, oli ta oma tõuesindajana siin ainus. Siis paljud inimesed tulid küll tänavalt ligi ja uurisid kes ja kust pärit- just ajaloolisest seisukohast

Vibu- lühend whippetist. Miks see nimi just sellisena on väljakujunenud ei oska öelda. Ehk sellest, et kui whippet jooksmist alustab siis ta ongi nagu pingule tõmmatud vibu ja kohalt minema startides nagu nool.
Race cars not dogs!

WhippetLotta {ätt} hot.ee
. .

Tapjataks, blondsakslane ja optimist
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Laura » 01 Mai 2007 08:55

1. Taks ja labradori retriiver
2. Enne taksi võtmist eeltööd ei teinud, laba puhul uurisin üsna põhjalikult. Nimesaamislugu ei uurinud, iseloom jm oli see mille põhjal selle tõu valisin, mitte see mille järgi tõug oma nime sai.
3. Oleneb inimesest, kuid julgen oletada, et neid kes konkreetselt tõu ajalugu uurima lähevad (iseloomu ja muude omaduste asemel) on üsna vähe. Samas on tõutututvustustes tavaliselt ka lühike ajalookokkuvõte toodud, kuid seda ei saa ju konkreetselt tõu ajaloo uurimise hulka lugeda?
4. Taks on taks, labradori kohta ütlen enamasti labra.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Nupi » 01 Mai 2007 09:06

Meil on üks vana-inglise lambakoer ja 2 clumberspanjelit.

Ehkki vana-inglise lambakoera ost oli lausa uisa-päisa (s.t. hommikul ärgates ei teadnud me ise veel sellest midagi, et kavatsema koera võtta ja pärastlõunat oli ta juba olemas...), uurisime me nime päritolu netist põhjalikult ja sellega seoses sai tõu kirjeldust ka loetud. Ja see oli määrava tähtsusega, et just selle tõu võtsime.
Clumberspanjelite nime- ja tõu-ajalooga tutvumiseks oli juba rohkem aega ja otsisime ja lugesime netist kõvasti nii koerakasvatusest üldisemalt kui ka konkreetse tõu kohta. (tagantjärele tarkusena võib öelda, et seda kõike ei maksa uskuda, mida kirjutatakse. Iga koer on ikkagi isemoodi... )

Meie oleme küll nüüd hiljem ka ennast pidevalt harinud ses osas, et mida ühe tõu kohta veel ja veel kirjutatakse. Laenanud ja ostnud raamatuid.
Clumberspanjelite puhul võib seda öelda, et lootus oli küll, et clumber tähendab midagi suurt ja ilusat ja mitte lihtsalt ühte lossi ...

Vana-inglise lambakoera oleme kutsunud veel lambaks. Seda olen õppinud täitsa teiste pealt .
Clumberspanjeleid kutsume vahel `klambriteks` ja vahel `klumberiteks`.

Miks?
Põhjus on lihtne, neid on lühem välja öelda.

Mine Muuseumi nurk

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist