Raskusi sobiva tõu leidmisel

tõulised ja tõutud, igale oma nurgake

Raskusi sobiva tõu leidmisel

PostitusPostitas LPPL » 30 Apr 2014 19:59

Tere!

Soovin teadjamate poole pöörduda tavapäraste sobiva tõu leidmise küsimusega.

Minupoolsed tingimused koerale oleksid:
Ei tohiks olla loomupäraselt väga häälekas st ei vaja valvekoera. Võiks olla treenitav kassiga läbi saama, sest kodus on hetkel ka kass. Lastega läbisaamine on samuti tähtis, sest peres on ka seitsmeaastane laps, kes kindlasti ei oska koeraga alati nii hästi käituda, kui vaja on. Samas tean, et väntsutama ta ei kipu ja üldiselt saab loomadega hästi läbi.

Enda poolt olen valmis koeraga piisavalt tegelema. Olemas on keskmise suurusega aed. Olemuselt võiks koer siiski olla pigem rahulik. Kindlasti hea mängukaaslane ja truu ning hea sõber. :)

Kindlasti ei otsi ma ideaalset koera, aga peamine olekski see, et koer ei oleks väga häälekas ning oleks sõbralik nii teiste loomade kui laste suhtes ja ka omanikule heaks sõbraks. :D

Ma kujutan ette, et sellisele kirjeldusele vastaksid näiteks kuldne retriiver ja labradorid, kuid ainukeseks probleemiks nende puhul on, et tahaksin veidi väiksemat koera.

Suured tänud! :)

Kasutaja avatar

Re: Raskusi sobiva tõu leidmisel

PostitusPostitas PiretR » 30 Apr 2014 21:07

Ma pigem alustaks sellest otsast, et mõtleks koera algsele otstarbele - selle järgi on näiteks FCI koerte rühmad üles ehitatud. Kui on soov saada algupäraselt seltsikoeraks mõeldut, tasuks vaadata 9.rühma tõuge. Siinkohal tasub aga arvestada ka sellega, et kui palju aega ollakse valmis karvahooldusele pühendama - mõni tõug vajab pügamist, mõni tihedamat kammimist (mitte et nüüd teistes rühmades seda va karvahooldust poleks - enamus terjerite välimus tekib ikka juuksuritädide töö tulemusena). Vaata tõugude pilte - ka välimus võiks ju ikkagi sümpaatne olla. Päris palju infot erinevate tõugude kohta on võimalik leida ka Soome tõuühingute kodulehtedelt. Soome on suurem maa ja mõni meil väga vähe levinud tõug on seal piisavalt levinud, et suudetakse adekvaatselt kirjeldada tõu üldiseid iseloomujooni, pakkuda soovitusi erinevateks harrastustegevusteks ning tutvustada karvahooldust.
Iseloomuga on nii, et kui on soov saada rahulikuma loomuga perekoera, tasub sellest kasvatajale rääkida - vaatamata tõule, on siiski ka individuaalne varieeruvus päris suur - minu mõlemad koerad on cavalierid, aga temperament on neil päris erinev (üks on kärts ja mürts ning teine just selline rahuliku perekoera tüüpi).
Naerata, sest homme on veel hullem...

PostitusPostitas Kaliif5 » 30 Apr 2014 21:59

Ka meil olid enam vähem samad kriteeriumid koerale ja pidevalt soovitati just labradore ja retriivereid ja no kuidagi ei tõmmanud sinna poole. Pidasime tähtsaks just sellist väiksemat sorti koera aga samas ka mitte ilu asja vaid kedagi, kellega ikka matkama ka minna kui vaja. Ja sõbralikkus teiste loomade (ka meil on kodus kass) ja laste suhtes oli meeletult suure tähtsusega.
Ja siis sattusime lugema kuulutust samojeedi kutsikatest, nädal kaks sai tõsiselt uurimist tehtud ja leidisme, et just see ongi see, mida me otsinud olime. Kuigi koeravõtme toimus üleöö ja tegelikult plaanis ei olnud, siis peale tõu kohta lugemist, foorumites surfamist ja ema enda nägemist koos pisikestega oligi selge, et see ongi meie tõug. Valisime emase kutsika, on kasvult paar sentimeetrit isasest madalam. Praegu on ta ehk umbes põlvekõrgune.
Muidugi tuleb arvestada, et tegemist on äärmiselt liikuva tõuga, kes niisama kodus passimist ei armasta. Meie käime metsas matkamas ja nüüd on õppinud kenasti ratta kõrval ja ka ees jooksma. Ka karvahooldus on vajalik, kuid ütleks, et mitte midagi ülejõu käivat kui olemas on õiged vahendid. Haugub harva, enamasti siis kui keegi provotseerib. Niisama tühjast kohast kisama ei hakka ja ka tänaval teiste koertega kaasa ei räägi. Pärast koolis käimise alustamist on hakanud veelgi viisakamalt käituma.

Dream Destiny
Kasutaja avatar

PostitusPostitas rotten » 01 Mai 2014 13:42

Kui valite kuldse või labradori, siis peaksite tõesti uurima vanemate iseloomusid ja kasvatajaga nõu pidama, milline kutsikas sobib, sest on ka väga aktiivseid nende tõugude esindajaid ja rahulik on viimane sõna, mis kasutaks nende kohta, eriti esimesed 2 aastat. :)

Pipa&Fan
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Elo&Fan » 01 Mai 2014 17:46

Selliseid keskmist kasvu tõuge ongi vähe. Turjakõrgusega 40-50 cm. Minul on ka samojeed ja veel pool aastat tagasi oleks soovitanud seda kui vaikset tõugu. Nüüdseks on selge, et tõu sees on väga erinevaid isendeid. Kui meie esimene samojeed ei haukunud üldse, teine haugub kasside ja tänaval sõitvate mootorrataste peale, siis kolmas, praegu pooleaastane kutsikas klähvib ka puhtast igavusest. Igatahes on ta mulle selgeks teinud, et samojeedi kui mittehaukuvat koera ma enam kellelegi soovitada ei julge.
Ma küsiks lisaks veel, kas te arvate, et koer hakkab teil elama õues või toas?
Kui kõhkled erinevate retriiveritõugude vahel, siis ma soovitaks pigem kuldset. Mulle on jäänud mulje, et nad on rahulikumad ja vaiksemad, kui labradorid. Ei saa muidugi ka salata, et mulle isiklikult meeldivad karvased koerad :)
Keskmist kasvu on vist osad terjerid, aga terjerite välimik oma habeme ja traatkarvaga on üsna omanäoline, kas see on sinu maitse?
Minu meelest on meil teenimatult vähe populaarsed keeshondid. Kui sulle spitsivälimik meeldib (kikkis kõrvad, rõngas saba, karvane). Siis on veel selline tore tõug samast ooperist eurasierid, aga sellele peaksid küll kuhugi teise riiki järele minema.
Emane samojeed ja siberi husky liigituvad ka hea tahtmise korral keskmist kasvu koerteks ja võivad ka õues elada.

ja muud loomad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Qwerty » 01 Mai 2014 19:24

Soovitaksin vaadata ka suuremate spanjelite poole - Springerspanjelid on väga heasüdamlikud ja mõnusad perekoerad, nii Inglased kui Welshid, ehkki iseloomudes on teatavaid erinevusi. Welshid on veidi väiksemad kui Inglased ja standartsed jäävadki 40-50 cm vahele, isased võivad olla ka suuremad. Karvahooldus ei ole tüüpiliselt väga nõudlik, pigem isegi vähe, umbes sama mis Kuldsetel retriiveritel, Inglastel on seoses pikkade kõrvakarvadega natuke rohkem kammimist vaja, samuti on nad tüüpiliselt natuke rohkema ehiskarvaga. Mõistagi tasub meeles pidada, et mõlemas tõus on vähem ja rohkem karvaseid eksemplare. :) Rahulikud tõud nad just ei ole, aga mitte ka paanilised rahmeldajad ja saavad läbi igas vanuses pereliikmetega.
EDIT: Ahjaa, mis häälekusse puutub, siis oleneb konkreetsest koerast, kuid eelkõige kodusest kasvatusest - minu Welsh näiteks haugub VÄGA harva, aga olen kohanud ka klähvijaid. Nii palju kui Inglasi tunnen, siis on nendega samamoodi.

PostitusPostitas alfarose » 02 Mai 2014 13:39

Keskmist kasvu,sõbralik ja laste ning loomadega läbi saav tõug on ka welsh corgi pembroke. Kuid ka selle tõu sees on temperamendid seinas seina.Mul kodus kaks rahulikku isast ja üks natuke temperamentsem emane. Kui midagi tõeliselt ärevakstegevat paistab,annab sellest teada ikka emane,aga mitte pikalt ja vahetpidamata.Üks poistest teeb häält üliharva ja teine harva.Kodus on rahulik ja vaikne hoolimata kolme koera olemasolust. Muidugi on koerad rahulikud ja vait,kui nendega piisavalt tegeletakse.Corgi on siiski aktiivne lambakoer. See tõug vajab ka natuke ajutööd ja on tõeliselt kiire õppija. Tore on see,et ta naudib koostööd inimesega väga ja maiustus on tema jaoks väga käimatõmbavaks motivaatoriks. Aktiivseks ja meeldivaks tõuks pean ma ka papilloni ja phaleni,aga nende häälekuse kohta jään vastuse võlgu.
Koerad-minu õnne maaletoojad 365 päeva aastas.

Unistuste Prints,Täitsa Täpp,Rica-plika
Kasutaja avatar

PostitusPostitas marilin » 02 Mai 2014 16:23

Minu kogemusel saab enamusest häälekatest koera-algetest siiski üsna vaiksed loomad, kui sellele kohe algusest tähelepanu pöörata :) Ja mõnel lõugab vahetpidamata ka muidu vaikseks peetud tõug. Eks erandeid ole ka ning kindlasti mängib rolli ema eeskuju ja see, kuidas kutsikaid on juba ema juures kasvatatud.
Ise vaevlen ka tõuotsinguga hetkel, aga minu nõuetele vastavat tõugu vist tõesti pole olemas :angel: Süda on belglastele müüdud, kuid lähitulevikus saaksin endale lubada ainult väikest koera. Kas keegi teab tõugu, kes võiks esindada minimalinoisi või minitervuerenit?
koerad ei valeta

Kasutaja avatar

PostitusPostitas PiretR » 02 Mai 2014 19:53

marilin kirjutas: Süda on belglastele müüdud, kuid lähitulevikus saaksin endale lubada ainult väikest koera. Kas keegi teab tõugu, kes võiks esindada minimalinoisi või minitervuerenit?

Mini-groenendal on küll olemas :) - Schipperke

Kasutaja avatar

PostitusPostitas marilin » 03 Mai 2014 20:04

PiretR kirjutas: Mini-groenendal on küll olemas :) - Schipperke

Scipperket me luurame küll tegelikult juba jupimat aega, aga nendega on üsna keeruline tutvuda. Ma päriselus neid vist polegi näinud ega agility-rajal vist ka mitte.
koerad ei valeta

Kasutaja avatar

PostitusPostitas *Kaja » 03 Mai 2014 21:18

marilin kirjutas:
PiretR kirjutas: Mini-groenendal on küll olemas :) - Schipperke

Scipperket me luurame küll tegelikult juba jupimat aega, aga nendega on üsna keeruline tutvuda. Ma päriselus neid vist polegi näinud ega agility-rajal vist ka mitte.

Schipperke Soomes päris levinud ja neid sageli ka meil näitustel ja ikka päris arvukalt, just rahvusvahelistel. Asi see siis ligi astuda ja tutvust teha! :)
Maailm on värviline!

Kasutaja avatar

PostitusPostitas karvik » 03 Mai 2014 23:42

Ma tean kedagi, kes teab schipperkede kasvatajat :P
29.06.2001-24.11.2008
07.02.2003-07.07.2013

Kasutaja avatar

PostitusPostitas marilin » 04 Mai 2014 14:38

*Kaja kirjutas:
marilin kirjutas:Scipperket me luurame küll tegelikult juba jupimat aega, aga nendega on üsna keeruline tutvuda. Ma päriselus neid vist polegi näinud ega agility-rajal vist ka mitte.

Schipperke Soomes päris levinud ja neid sageli ka meil näitustel ja ikka päris arvukalt, just rahvusvahelistel. Asi see siis ligi astuda ja tutvust teha! :)

Rahvuvaheliste näituste probleem on selles, et need kipuvad olema siis, kui kuskil on mõni asjalikum võistlus või seminar või koolitus. Eks mingil ajal tuleb uue tõu nimel spordist jupp ohverdada küll.
koerad ei valeta

Kasutaja avatar

PostitusPostitas PiretR » 04 Mai 2014 22:57

Mina olen schipperket küll agilityrajal näinud ja saan öelda vaid seda, et seis on sama nagu iga teisegi tõuga - on tüüpe, kes jooksevad himuga ja on selliseid märksa uimasemaid tegelasi. Eelmine aasta IABC nähtud Ungari (?) schipperked olid küll üllatus - sellised rahulikud mustad karvikud, ei mingit kärtsu ega mürtsu, olin harjunud neid nägema märksa temperamentsematena. Palju selles nüüd kasvatust ja kui palju esivanemate pagasit oli, ei tea.

PostitusPostitas alfarose » 06 Mai 2014 14:20

Oo,shipperket vaatan isegi näitustel mõnuga...Ja kui ringi ääres neid hoolikalt jälgida (ega neid palju kunagi pole),siis nad on ikka vägagi erinevad.Aga mulle on silma jäänud siiski,et nad on enamasti energilised ja sageli ka häälekad koerad. On veel üks lambakoer,kõige pisem neist,Lancashire heeler.Haruldane ja taastatud tõug.Algsest iseloomust on taastamine suurema osa kaotanud (taastamisel kasutati jahiterjereid)ja ka suurused võivad erineda,aga lahedad koerad on nad sellegipoolest.
Koerad-minu õnne maaletoojad 365 päeva aastas.

PostitusPostitas MarisN » 22 Juul 2015 14:25

Tõstatan teemat, sest olen ka koeratõu otsinguil. Pikka aega mõtlesin Sheltie peale aga tänaseks olen jõudnud Welshi Springerspanjeli juurde - tahaksin ikkagi natuke suuremat ja vähem karvasemat tõugu. Tean, et Springeri puhul on tegu aktiivse koeraga, kes tahab palju joosta ja tegutseda, sestap natuke muretsen, kas ta korteris väga stressama ei hakka? Kui arvestada hommikul näiteks poole tunni ja õhtul u 2 tunnise jooksu/mänguga ja nädalavahetuseti pikemaid väljasõite teha - kas see oleks piisav, et ta päeva jooksul nelja seina vahel hulluma ei hakka? On kellelgi kogemust korteris peetava Welshi Springeriga? :)

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Adele » 22 Juul 2015 19:24

Kogemust pole springeritega, aga kui koeraga ikka korralikult tegeleda ja lisaks füüsilisele koormusele anda ka ajule tegevust näiteks kuulekuse, agility või mõne muu alaga, siis usun, et koer saab ilusti hakkama. Inimesed peavad korterites ilmselt ka veel energilisemaid koeri ja saavad hakkama. Eks see kutsikaiga ole vähe keerulisem..

Mu õde peab korteris näiteks kahte Austraalia lambakoera. Ka ikkagi aktiivsed koerad ja väga ilusti saavad hakkama. Õde muidugi tegeleb ka nendega- käivad nii agilitys kui kuulekuses ja näitustel.
Austraalia lambakoer on ka minu meelest üks lahe tõug ja puutudes nende kahega väga tihedalt kokku, siis Austraalia lambakoera karva hooldus on ikka päris lihtne. Karvane koer küll, aga kui regulaarselt hooldada, siis see karv püsib ikka väga kaua ilus. Õde vahest ei kammi kuu aega oma koeri ja kui ei teaks, siis ei saaks arugi :). Mõnusas suuruses ka- enamasti kusagil umbes põlvekõrgused. Emased üldiselt on pisemad :). Karvatüübid muidugi on ka erinevad. Õe isasel aussil on väga lopsakas karv (mis ei tähenda yldse, et seda raske oleks hooldada), samas emasel on lühem ja mitte nii paks karv.
*kõik ei saa olla geeniused, mõni peab normaalseks inimeseks ka jääma.

Mine Eri sorti koerad

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline