Andke nõu õige tõu leidmisel.

tõulised ja tõutud, igale oma nurgake

Andke nõu õige tõu leidmisel.

PostitusPostitas Ladoga » 09 Juul 2012 17:51

Tere!

Majaehitust alustatud ja aasta kahe pärast vaja uude elupaika kolida, seoses sellega leian ,et peaksin ka koera võtma. Ok alustan siis.

Koer peaks ennekõike olema hoolas perekonna ja territooriumikaitsja. Peaks eemale hirmutama ja tuule alla tegema küla pättidele ja kaabakatele kes ringi luusivad erinevatel huvidel, niiet juba peale vaadates kurjad mõtted kaovad kui tuul. Samas peaks koer olema ohutu peale teda perre sündivale lapsele ja peremeest ei tohiks ka nahka panna. Elukohaks oleks talle maapiirkond. Koduks korralik kuut, territooriumiks ca 5000m2 ümbritsetud aiaga või rohkem kui suudab ka ilma aiata kodus püsida.
Märkimist vajavad ka ehk asjaolud ,et naabril koerad suht harimatud ja klähvivad pidevalt läheduses (nagu ka naaber :D). Loodan, et ei tekki olukorda kus öödpäevadläbi üks tohutu klähvimine pihta ei hakka, niiet keegi magada ei saa. Siis veel peaks koer taluma ühe või mõlema peremehe äraolekut paar nädalat, siis oleks ta mõne teise tuttava inimese hoole all (90% ajast oleks siiski vähemalt perenaine temaga).

Ootan huviga teadjate kommentaare ja ideid tõu valikul

Aitähh!

rehabiliteeritud

PostitusPostitas Edelweiss » 09 Juul 2012 18:40

Turvafirmad on hoolsad ja ei hammusta kedagi. Valvavad ka ilma suurema kärata. Toitma kindlasti peab, kuid usun, et summa tuleks väiksem kui koera hooldamine ja toitmine ja turvafirmasid ei pea rihma otsas jalutama viima (koera peab, AIAST HOOLIMATA.)

Koer seevastu vajab koolitamist, sotsialiseerimist, toitmist, kammimist, pesemist jne jne jne. Ja kui neid asju ei tee, siis jalutab koer ka sul sellest 5000m2 aiast ilusti välja. Ja koolitamata ja sotsialiseerimata koer ampsab nii tulemata last kui ka peremeest, naabritest ja nende klähvijatest rääkimata.

Tekib küsimus, kas soovite territooriumi valvurit või sõpra....
Kui esimest, siis palgake turvafirma objekti valvama. Kui teist, siis vaadake oma kriteeriumid üle ( ei haugu, ei taha jalutamist, ründab ja on samas sõbralik.... :roll: )

PostitusPostitas Ladoga » 09 Juul 2012 19:19

Kui Te kasutaja Edelweiss arvate ,et mul plaanis oma koera nälga, koolitamata ja hoolitsemata jätta siis olete minust valesti aru saanud. On elementaarne, et looma tuleb koolitada ja tema eest hoolt kanda. Ei taibanud ,et pean oma küsimuses selgitama selliseid asju, ala kui mitu korda ma koeraga metsa jooksma või ujuma lähen, või mitu korda ma teda kammin. Ära muretse kasutaja Edelweiss, oskan vägagi loodusest, loomadest lugu pidada, vabandan kui mu kirjaviis teile kudagi hingeriivav oli!

Ps kus oli kirjas- ei haugu, ei taha jalutamist...?

Kui on pere, töörühm või mis iganes grupp,siis selles on igal ühel oma funktsioon ja ülesanne, ma ei vaja ciuauat või bolonkat , vajan koera kel oleks ka oma ülesanne me nö. karjas.

Ja veel küsimus teile: kui Sõber jätab teile ülesandeks valvata oma äraolekul oma valdused siis kas see tähendab ,et te ei ole tema sõber enam,vaid turvateenust osutav (palgaline) isik?

Peace!

PostitusPostitas Triinu & Daisi » 09 Juul 2012 19:52

Ma ei ole küll väga koera tundja . Aga soovitaksin newfoundlandi koera .
Kui ikka selline mömm aias istub ei julge küll keegi pätt külla tulla .
Ning nad ei haugu üleliia. Ei ole koerad kellega on vaja tunde kuskil joosta . Lastele liiga ei tee pikali ei lükka . On kindel ujuma minna päästab ära kui uppuma hakkad . Karva eest tuleb ikkagi hoolt kanda kammida et pusasse ei läheks . Saavad edukalt elatud aastaringi õues . Saab läbi ka võõrastega kes teda toidavad ja sellest stressi ei jää .

PostitusPostitas Ladoga » 09 Juul 2012 20:02

Heh, newfoundlanderi päästmisoskusega olen korra kokku puutunud. Ujusin ühes järves koos selle tõu esindajaga. Kohe ujus minu juurde ja hakkas midagi majandama. Minu uppumisest oli muidugi asi kaugel aga mulle lõppes see ujumine hulga kriimustustega :D Mõlemad tahtsime oma asja ajada, mina ujuda ja tema päästa :)

Offtopic küsimus aga kuidas ta mind välja toonud oleks kui ma oleks hädas olnud? Kuidas või kust ta siis kinni võtab või mismoodi see plaan tal oleks toiminud reaalses ohuolukorras?

PostitusPostitas Triinu & Daisi » 09 Juul 2012 20:14

1 .Kui te oleksite olnud teadvusetu oleks ta käest võtnud ja välja tirinud . 2.Kui te oleksite olnud teadvusel ja tal oleks olnud päästevest seljas oleks te saand sealt kinni haarata .
3. Kui tal poleks olnud päästevesti ja teie oleks teadvusel olnud oleks te võtnud sabast kinni .

PostitusPostitas Ladoga » 09 Juul 2012 20:47

Selge. Jälle targem. Tänud :wink:

Fenna & Ruudi
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Aino » 09 Juul 2012 20:47

Ei ole njuufaga lood ilmtingimata nii nagu Triinu ütles. Meie njuufa haukus igatahes rohkem kui teised koerad. Ma ei tea, mis tähendab üleliia, aga kui tema arvas, et on vaja midagi öelda, siis ei kuuletunud ta nii kergesti kui teised. Lapsi ta tahtis justnimelt pikali lükata ja lausa selga hüpata, läks mitu aastat, kuni õppis ennast kontrollima.
Valvamisega on nii, et vanad inimesed jah kartsid teda, aga nooremad, kes tõugusid tunnevad, ei kartnud üldse.
Päris kurikaelte hirmutamiseks jääb napiks.
Lilleliste kummikute asemel sinised, instinktid kujunemas

peast labrador
Kasutaja avatar

PostitusPostitas maarit » 09 Juul 2012 21:28

Teemaalgataja nimekirja peale ütleks mina, et ka paljudel koertega tegelevate nö "erialainimeste" jaoks võib olla keeruline
a) sellist isendit leida ka ühe tõu seest,
b) oma koera selliseks õpetada/kujundada ja vältida temast probleemkoera tekkimist.

Igaks juhuks mainiksin ka ära, et ka oma õuega koer vajab igapäevaseid jalutuskäike väljaspool oma aeda ja sotsialiseerimist teiste koertega, et olla normaalse närvisüsteemiga. Piltlikult üteldes sõidavad korterikoerte omanikud oma koeraga nädalavahetusel metsa, aga majaomanikud peaks oma koera pistma autosse ja viima ta linna sotsialiseeruma.
Kas teemaalgataja tutvusringkonnas on mõni koer, kes tema tingimustele kvalifitseerub?

P.S. Meie külas oli probleemne njuufa, keda omanikud enda sõnul ei suutnud kuidagi kinni hoida ja kes ründas aiast välja pääsedes teisi koeri ja kiusas lapsi, sõi teiste vara ja tõstis jalga kõige peale (sh lastevankrid jms). Peale mitmeid intsidente ja valla ametnike külaskäike kolis see koer (ja ka tema omanikud) ära.
Üks mu lähedane tuttav otsis enam-vähem täpselt samade tingimustega koera ja ka sellest koerast on tänaseks saanud probleemkoer, kes elab oma elu keti otsas (sest muidu kihutab mitme kilomeetri kaugusel olevaid naabri loomi murdma) ja kellele saab toitu viia vaid üks pereliige.
Esialgu oli mõlema koera puhul elu ilus ja roosiline ja tundus, et mis see koera kasvatamine siis ära pole, aga muidugi läheb ükskõik milline koer mitteotstarbekal kasutamisel kätest ära.

rehabiliteeritud

PostitusPostitas Edelweiss » 09 Juul 2012 21:59

Teemaalgatajal ei ole vaja kohe närviliselt vastu haukuda.
Kogu see teemapüstitus koosnes sõnadest sõbralik-ründav-valvur.
Kui rõhutada oma 5000 m2 aeda, siis tuleb kohe silme ette kuudis elav (ja enamasti jõuavad sellised koerad mingitel ajaperioodidel ketti versus koer peab paar nädalat võõrastega leppima) koer, kes öödpäevad õues veedab ja sisuliselt igavleb. Kui mingi hetk tuleb majja laps, koondub kogu pere tähelepanu koeralt automaatselt lapsele ehk koer jääb tahaplaanile (koos oma last äratava haukumise ja muude häirivate asjadega mis enamasti ilmnevad siis kui sünnib laps).

Mõttevälgatused...tundub selline...suure hurraaga ja veidi läbimõtlematult..eriti kui lugeda lauset, et koer tuleb enne last.

PostitusPostitas Ladoga » 09 Juul 2012 22:13

Nö sotsialiseerumiseks teisi seltsilisi keda nuusutada ikka leidub. Ja kui vaja lisa siis kindlasti käesolev foorum tooks vajadusel lisa.

Minu tingimustele kvalifitseerus näiteks naabri kunagine hundikoera(?) ja kolli ristand, võõrad pelgasid teda kuid omasid hoidis, kuigi selle koera elu oleks võinud olla täisväärtuslikum, polnud ta õpetatud ega koolitatud kuid 3-4 teise koera karjatamisega sai ideaalselt hakkama, nagu ka territooriumi valvamise ja pere kaitsmisega. Kui aga vanaks jäi siis tekkis uus karjajuht kes oli kaukaaslane ja...(?) oli ka väga tubli koer. Müstiline oli see ,et see kaukaaslasetüüpi koer vabatahtlikult läks talvel -20 c välja ja keeras lumehange magama.

PostitusPostitas Ladoga » 09 Juul 2012 22:20

ToEdelweiss: Seda aeda ma nüüd ei rõhuta, see oli pigem võimalus koerale avarust pakkuda. Poleks seda aeda vajagi, kui koera ei sooviks või plaaniks teda ketistada. Lihtsalt kui aeda pole siis kellel seda jama vaja ,et koer omavoliliselt naabrikoera kargutama läheb :D Õpeta palju tahad, sugutung on niikuinii suurem kui surmahirm.

Koera omapäi jätmine, nagu ka esmapostituses mainitud oleks siiski harv juhus. Ärge muretsege.

PostitusPostitas Ladoga » 09 Juul 2012 22:36

Ahjaa, ja kui lugeda allkirjaveergu hr/pr(?) Edelweiss siis suure hurraaga pole siin miskit ju pistmist kui hakkan aasta kaks ette mõtlema ,et keda ja kuidas...

Küsin nõu ja ootan ideid, kui mu kriteeriumid jäävadki veidi vastuoluliseks hetkel siis võiksite Teie kui asjatundjamad mul aidata õigemat teed leida oma plaanides.

Bett Keefiriga
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Triin & Bella » 09 Juul 2012 23:35

Ma arvan, et inimesed tunnevad muret, sest Eesti koerapidamiskultuur on mingisugune (mitte päris olematu). Raskema iseloomuga koera ei soovitaks kohe esimeseks koeraks võtta, on ju vahe kas võtad omale pehmiku või tõsisema frukti. Soovitaks pigem optilisele muljele rõhuda, kui et võõraste suhtes ilmutaks kurjust. Suuremat kasvu tõu peale mõelda. Ma ei ole kursis selliste tõugudega, aga see tundub nagu õhukesel jääl kõndimine kui püüda veel ekstra umbusklikuks õpetada. Kogenematu käe all võib kergesti probleemkoer kasvada. Naabruskond eriti ei soosi kasvatamist (närvilised teised koerad naabruses), aga ma usun, et ilmvõimatu pole miski.

PostitusPostitas Ladoga » 10 Juul 2012 00:09

Siis konkreetselt milliseid tõuge soovitate lähemalt uurida/tutvuda oma valikul?

Sir Winston & lambad
Kasutaja avatar

Re: Andke nõu õige tõu leidmisel.

PostitusPostitas airepiret » 10 Juul 2012 00:29

Ladoga kirjutas:Tere!

Majaehitust alustatud ja aasta kahe pärast vaja uude elupaika kolida, seoses sellega leian ,et peaksin ka koera võtma.

Mina tahaksin ausat vastust sellele, et miks peaks koera võtma? Et kas kui on maja, siis peab olema ka koer? Ausalt, tahaksin teada.

[quote=Ladoga]Koer peaks ennekõike olema hoolas perekonna ja territooriumikaitsja. Peaks eemale hirmutama ja tuule alla tegema küla pättidele ja kaabakatele kes ringi luusivad erinevatel huvidel, niiet juba peale vaadates kurjad mõtted kaovad kui tuul. Samas peaks koer olema ohutu peale teda perre sündivale lapsele ja peremeest ei tohiks ka nahka panna. Elukohaks oleks talle maapiirkond. Koduks korralik kuut, territooriumiks ca 5000m2 ümbritsetud aiaga või rohkem kui suudab ka ilma aiata kodus püsida.[/quote]

Selleks, et koerast saaks hoolas perekonna ja territooriumikaitsja, tuleb koeraga mitu aastat vaeva näha ja koolis käia. "Tuule alla tegemist" koera poolt ei soovita, sest see lõpeb teile endile kahjunõudega nendesamada pättide ja kaabakate poolt, kui koer peaks juhtuma neid hammustama (kasvõi kergelt, riideid lõhkudes). Samas - miks ehitada endale maja sellisesse kohta, kus juba ette teada olevalt on ümberringi pätid ja kaabakad, kellede kaitseks tuleks soetada koer? Ausalt - ma ei saa sellest aru. Turvalisi keskkondi majade ehitamiseks on Eestimaal piisavalt ju?

[quote=Ladoga]Märkimist vajavad ka ehk asjaolud ,et naabril koerad suht harimatud ja klähvivad pidevalt läheduses (nagu ka naaber :D). Loodan, et ei tekki olukorda kus öödpäevadläbi üks tohutu klähvimine pihta ei hakka, niiet keegi magada ei saa. Siis veel peaks koer taluma ühe või mõlema peremehe äraolekut paar nädalat, siis oleks ta mõne teise tuttava inimese hoole all (90% ajast oleks siiski vähemalt perenaine temaga).[/quote]

Koerad klähvivad taveliselt reeglina igavusest. Lisaks sellele on igas tõus isendeid, kes on häälekamad, s.t. altimad naabrikoertega kaasa haukuma. Ja kindlasti õpetavad naabrite klähvivad koerad ka Teie koera - juhul, kui te koera võtate, olgu ta siis kutsikana nii vaikne kui tahes - klähvima/haukuma.

Ma ausalt tahaks teada, miks te ehitate maja ja lähete elama keskkonda, mis teile algusest peale on juba vastumeelne?
Mis aga puutub nüüd koera võtmisse, siis - igal kodul ei pea olema koera. G4S, USS ja muud turvafirmad on tunduvalt paremad ja seaduslikumad kaitsjad kui üks koer, kellel on kuut ja 5000 ruutu pinda :)

Juhul, kui Teile on koer kui koduloom hingelähedane, siis soovitaksin endale kõigepealt selgeks teha, millised tõud Teie poolt valitud kriteeriumitele vastaksid. Seejärle võtta ühendust väljavalitud tõugude kasvatajatega, külastada näitusi, et näha neid koer elusast peast ja kuulda saada ka ühe või teise tõu pahupoolest.
Vähemalt ÜKS buldog peab majas olema.

PostitusPostitas Ladoga » 10 Juul 2012 01:05

No kurat küll on keeruline seletada. Keskkond pole mitte vastumeelne (kus see kirjas oli?) ja ammu elan seal maakodus, lihtsalt oma maja pole valmis. Turvafirmadest tolku pole, pole vaja ,et tuleks mingi tegelane kes jõuaks kohale poole tunni/tunni ajaga ja kehitaks õlgu ja kasseeriks selle eest. Soovin KOERA koos kõige kohustustega mis sellega kaasneb. See ,et pätte kaabakaid ringi luusib on paratamatus. Kes tahab elada linnas betooni keskel turvafirmade rüpes ...ok, teie valik

Siia kirjutasin just eesmärgil saada asjakohast nõu milliseid tõuge lähemalt uurida võiksin.

Ons tõesti nii keeruline soovitada ?

Sir Winston & lambad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas airepiret » 10 Juul 2012 01:12

Keeruline on seletada asju lahti siis, kui need seletajale endale ka väga selged pole :) Ehk et - soe ja sõbralik soovitus - katsuge kõigepealt ise selgusele saada, mida te täpselt soovite. Mitte keegi ei saa (ok, saab teoreetiliselt küll, ja reeglina soovitatakse siis just sedasama tõugu, mis soovitajal endal parasjagu kodus olemas on :) ) Teile ette kirjutada, milline koer oleks see sobivaim.

Ehk et - äkki algame algusest peale - s.t. võtate tõugude nimekirja, koeraraamatu ja hakkate sealt endale valima. Kui on midagi välja valitud, siis on lihtsam edasi uurida ja puurida - kas valitud tõu iseloom vastab ootustele ja lootudstele või ei vasta (kuigi seda garantiid ei saa ka mitte kõige parim kasvataja anda).

PostitusPostitas Ladoga » 10 Juul 2012 01:17

Ok . Teeme siis niipidi. Võtan raamatu lahti ja tutvun tõugudega. Ja kui siis leian potensiaalsed variandid siis küsin uuesti. Ja olgu siis konkreetsemad soovitused konkreetsete tõugude omanikelt.

Kurat lootsin ,et saan mingigi suuna kätte, nüüd pean terve raamatu läbi lugema :twisted:

Aga olgu teiega siis nii

PostitusPostitas alfarose » 10 Juul 2012 01:33

To Ladoga-omal ajal niimoodi uurides jõudsingi üllatuslikult oma praeguse tõu peale,kellest Eestis veel palju teada polnud ning olen siiani valikuga väga rahul. Enda jaoks panin paika kindlad kriteeriumid,mida koera puhul näha tahtsin-suurus,tervis,karvahooldus,sõbralikkus,aktiivsus jm. taoline. päris täpselt kõigile nõuetele vastavat koera oleks vast rakse leida,aga võib leida paljudes punktides piisavalt kõlbliku ning kui veel hea kasvataja käest kutsika saate,võitegi uue südametemurdja koju tuua. Nii,et internet ja raamat võivad anda ideele kuju ja siis saavad selle tõu inimesed ka lisaks häid nõuandeid jagada. :)
Koerad-minu õnne maaletoojad 365 päeva aastas.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas karvik » 10 Juul 2012 02:25

Ka mina olen sama meelt, et kui koer peaks olema mingites olukordades sõbralik ja teda peaks saama kellegi juurde hoiule jätta, on parem panustada "ohtlikule" välimusele kui iseloomule. Minu kogemuse järgi eramajades ja eriti veel suhteliselt isoleeritud kohtades elavad valveinstinktiga koerad kipuvad üsna ebasotsiaalseteks (loe:agressiivseteks) kasvama. Kuid jällegi on asi konkreetse koera iseloomus, võib juhtuda nii ja naa. Kui tõug on ükskord välja valitud, siis kõige targem oleks oma nõudmised iseloomu suhtes kasvatajale ära rääkida, on väiksem tõenäosus pettuda. Valik aga ei olegi ju tegelikult nii hiiglaslik - koer peab olema suur ja suutma aastaringselt õues elada?

Kasutaja avatar

Re: Andke nõu õige tõu leidmisel.

PostitusPostitas jaanila » 10 Juul 2012 03:28

Ladoga kirjutas:Tere!

Majaehitust alustatud ja aasta kahe pärast vaja uude elupaika kolida, seoses sellega leian ,et peaksin ka koera võtma. Ok alustan siis.

Koer peaks ennekõike olema hoolas perekonna ja territooriumikaitsja. Peaks eemale hirmutama ja tuule alla tegema küla pättidele ja kaabakatele kes ringi luusivad erinevatel huvidel, niiet juba peale vaadates kurjad mõtted kaovad kui tuul. Samas peaks koer olema ohutu peale teda perre sündivale lapsele ja peremeest ei tohiks ka nahka panna. Elukohaks oleks talle maapiirkond.

Täiesti mõistetav ja selge töökoera soov ju. Ehk siis vajadus valve- ja õuekoera järele, kes omadega sõbralik, võõraste ja sissetungijatega aga mitte. Valve/kaitsekoerte tõugude seast valik oleks kõige loogilisem.
Konkreetseid soovitusi ei riskiks küll anda, kuid enda esimene valik langeks kaukaasia lambakoera kasuks, põhjuseks 14-aastane kooselu nii linnas, kui ka nüüd maal selle tõu osalise esindajaga (ei ole tõupuhas, vaid ainult ema poolt kaukaaslane). Teisena maremma-abruzzi tõug, kes küll karjakaitsekoer (meil lambakarjas), kuid vägagi edukalt töötab ka ilma karjata, valvates kindlat territooriumi. Leebed omadega- nii lastega kui ka teiste oma pere loomadega, umbusklikud võõrastega. Suurepärased kaaslased mõlemad.

& santlaager
Kasutaja avatar

PostitusPostitas vaoni » 10 Juul 2012 08:29

Ladoga kirjutas:Kurat lootsin ,et saan mingigi suuna kätte, nüüd pean terve raamatu läbi lugema :twisted:

Te otsite endale pereliiget, kellega elate loodetavasti koos järgmised 10+ aastat. Mina leian, et esialgu ühe raamatu (pealegi põhiliselt pildiraamatu, nagu seda on näiteks "Maailma koerad") läbi lappamine ei saa kuidagi Teile kahjulik olla. Küll aga võib see osutuda igati kasulikuks ja võib olla vägagi võimalik, et leiate just sealt selle õige suuna. Üks raamat pole ju tulevase hea sõbra ja koduvalvuri eest liiga suur ohver?
Kaanest kaaneni iga sõna läbi lugeda pole vajadust. Suure osa tõugudest võite ju kohe vahele jätta, kuna need ei vasta Teie poolt esitatud tingimustele.
“Ta ei ole tark koer. Tagaajamine tema moodi tähendab jänesele igavest elu ja kassile tohutu head nalja.” (E.W. Lucas)

& Nero

PostitusPostitas sirli » 10 Juul 2012 08:38

Bernhardiin? Landseer? Mõlemad on sõbralikud, aga mitte ülevoolavalt. Valvavad ka..

PostitusPostitas Leebememmeke » 10 Juul 2012 09:36

Ma pakuksin siin mõningaid linke. Kasutasime ise kui peale 15.aastast koosoelu ameerika kokkeritega otsisin enam-vähem sama iseloomuga, käitumise jm. ning "vähem töömahukat" koera. (Võin öelda, et leidsime cavalieri aga nüüd on majas ikkagi 3 kokkerit ja chinid. Kuigi tahaksin väga-väga cavaliere, siis .... ootan kuni tõu moekoera maania üle läheb :D )
http://animal.discovery.com/breed-selec ... reeds.html
http://www.google.ee/search?q=dog+breed ... 28&bih=560
http://www.infodogs.co.uk/dog-breeds/
Võrreldes 3 portaali infot ga tõu kohta, saab korraliku ülevaate koera omanikelt pos. ja neg. omaduste kohta.
Jõudu otsimiseks! 2 aastat on paras aeg ka käimaks näitustel ja tutvuda käe ja silma abil oma valitud tõu esindajatega ja nende kasvatajatega!
Koeri võib kodus palju olla, ameerika kokker ja jaapani chin peavad olema!

Pipa&Fan
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Elo&Fan » 10 Juul 2012 09:53

Pahandamine teemaalgatajaga tekkis vastuoluliste soovide vahel. Ühelt poolt soov, et koer valvaks ja hoiaks eemale "küla pätid". Valvamise juurde käib ju üldiselt ka haukumine.
Teiselt poolt soov, et koera saaks paariks nädalaks jätta võõra inimese hoolde ja et ei oleks ohtlik oma pere lastele.
Need kaks soovi on omavahel vastuolus. Saate kas ühe või teise. Mõlemat on võimalik saada omaniku suure tööga koera koolitamisel. Näiteks see, et hauguks ainult teatud tingimustel.
Võib muidugi vedada ja saate loomulikult taipliku koera, kes püsib kodu juures ja haugub ainult siis, kui keegi tuleb tema territooriumile. Aga võib minna ka vastupidi.
Oma pere laste suhtes peaks iga normaalse närvikavaga koer sõbralik olema. Iseasi, mis saab siis, kui lastel hakkavad sõbrad külas käima?(kes on ju võõrad) Ja ikkagi peaks ka oma pere lastel ja koeral koos olles silma hoolega peal hoidma. Ja on ka teada juhuseid, õnneks vähe, kui oma pere koer, kes on alati olnud oma pere laste vastu viisakas, on ühekorra äkitselt lapsele kallale läinud. Lambist.
See soov, et koer oleks võõraste suhtes umbusklik ja samas saaks teda kellegi hooleks jätta, kui ise ära olete - siis tuleb see üks usaldusisik juba varakult välja vaadata ja koera temaga harjutada.

iiri hundimurdjad ja saksa urukoerad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Maialiisa » 10 Juul 2012 11:46

Ladoga kirjutas:. See ,et pätte kaabakaid ringi luusib on paratamatus. Kes tahab elada linnas betooni keskel turvafirmade rüpes ...ok, teie valik

Vabandust, aga - maal liigub kaabakaid ja pätte siiski KORDADES vähem, kui linnas. Maal toimib ilma miskiseid kokkuleppeid tegemata naabrivalve ning külla tulev võõras on midagi, mis paneb kõigi naabrite pead liikuma. Koer või mitte koer - ükskõik milline koer peab kinni lihtlabase pätsaja, kes silma hakanud võõrast vara kui kerget saaki himustab. Selleks pole vaja teab mis valvajat, piisab koerast, kes naabrimutile märku annab ja seda ülesannet täidab taks näiteks paremini, kui suur koer. Kui aga mõtled vargaid, kes maju tühejendavad - no nad üldjuhul leiavad viisi su asjade ära viimiseks ka siis, kui koer on majapidamises, see neid ei takista. Ent elu on näidanud, et üksi maha jäetud suvilal peal olev valvefirma kleps on nende jaoks küll takistus.

PostitusPostitas bemy » 10 Juul 2012 12:07

Maialiisa kirjutas:
Ladoga kirjutas:. See ,et pätte kaabakaid ringi luusib on paratamatus. Kes tahab elada linnas betooni keskel turvafirmade rüpes ...ok, teie valik

Vabandust, aga - maal liigub kaabakaid ja pätte siiski KORDADES vähem, kui linnas. Maal toimib ilma miskiseid kokkuleppeid tegemata naabrivalve ning külla tulev võõras on midagi, mis paneb kõigi naabrite pead liikuma. Koer või mitte koer - ükskõik milline koer peab kinni lihtlabase pätsaja, kes silma hakanud võõrast vara kui kerget saaki himustab. Selleks pole vaja teab mis valvajat, piisab koerast, kes naabrimutile märku annab ja seda ülesannet täidab taks näiteks paremini, kui suur koer. Kui aga mõtled vargaid, kes maju tühejendavad - no nad üldjuhul leiavad viisi su asjade ära viimiseks ka siis, kui koer on majapidamises, see neid ei takista. Ent elu on näidanud, et üksi maha jäetud suvilal peal olev valvefirma kleps on nende jaoks küll takistus.

Maialiisa maal liigub väga palju mustlasi ja nendel on igale asjale näpud taha. :P

Kasutaja avatar

PostitusPostitas karvik » 10 Juul 2012 12:30

Elo&Fan kirjutas:Oma pere laste suhtes peaks iga normaalse närvikavaga koer sõbralik olema. Iseasi, mis saab siis, kui lastel hakkavad sõbrad külas käima?(kes on ju võõrad) Ja ikkagi peaks ka oma pere lastel ja koeral koos olles silma hoolega peal hoidma.

Jaanila soovitab siin teemas kaitse- ja valvekoera, mis oleks nagu loogiline soovidest lähtudes, aga ei pruugi olla kõige parem valik. Tsiteerin Elot, sest tean siin meie pisikeses konnatiigis juba liiga mitut juhtumit, kus on koer kas magama pandud, sest ei ole sõbralik laste külaliste vastu või siis uus kodu leitud, sest ei ole sõbralik ka täiskasvanute külaliste vastu. Kordan veelkord üle enda arvamuse, et isoleeritud maakohas suure tõenäosusega ühest kaukast vms koerast ei kasva koera, keda oleks võimalik näiteks kellegi juurde hoiule jätta ja kes oleks rõõmus laste sisse-välja voorivate külaliste üle. Või kui kasvab, siis ta ei valva ka. Kui just valvamiseks ainult haukumist ei peeta. Ja tegelikult ei tea kunagi, mis kutsikast kasvab, võib ainult loota ja eeldada.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Maialiisa » 10 Juul 2012 13:01

bemy kirjutas:Maialiisa maal liigub väga palju mustlasi ja nendel on igale asjale näpud taha. :P

Maialiisa maal ei liigu neid õnneks :P See on just see, mida Aire-Piret kirjutab - tuleb valida natuke elukohta.. kuigi mustlased muidugi liikuva eluviisiga ning loodan, et ma neid koju minnes pargi alt ei leia..

PostitusPostitas alfarose » 10 Juul 2012 13:04

No mulle tundub,et on koer,kes on küll rahumeelne ja sõbralik,aga võõral võtaks küll isu sisse tulla.See oleks iiri hundikoer. Ega ma ei tea,kui kõva valvur ta reaalsuses on,aga kui selline uhke loom on aias,siis see avaldab kellele iganes muljet.Ja ruumi vajab see armas hiiglane samuti.Ja seda teil paistab olevat! :)
Koerad-minu õnne maaletoojad 365 päeva aastas.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Maialiisa » 10 Juul 2012 13:15

Iirlane aias avaldab muljet jah :D kaks veelgi enam. Ent ma olen pidevalt mõelnud, et peaks tegema sildi - lakub surnuks :). Samas - tänu taksidele on mu 9 kuune haukuma õppinud, 9 aastane peab seda siiani asjatuks energiaraiskamiseks. Hoidnud on neid erinevad inimesed, külalised voorivad meil sisse ja välja - pole veel kellelegi urr öeldud. Mis juhtuks, kui tuleks soovimatud külalised? No ilmselt saaksid nad enne rünnatud takside, kui iirlaste poolt.. Seega iirlane kui valvekoer - unustage ära. Iirlane kui suur kaaslane (ent siis kaaslane igal pool, sh ka sohval teleka ees ja dushi all) - parim võimalikest.

PS - iirlase jaoks on 5000m2 väike maa - 2ha park on nende jaoks läbitav 10 hüpega ühes ja 10 hüppega teises suunas. Pigem on nende jaoks küsimus suuremas sohvas..

Pipa&Fan
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Elo&Fan » 10 Juul 2012 18:42

Ma võrdleks, et teemaalgataja soov on umbes sama vastuoluline, kui mees paneks tutvumiskuulutuse: soovin abielluda naisega, kes on vähemalt 25-aastane, ilus, süütu ja seksimaias :irw:
Loobu ühest neist tingimustest, ja soov muutub kohe realistlikumaks.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas *Kaja » 10 Juul 2012 19:34

Ma olen kehv soovitaja, sest kipuks ise kah pigem turvafirmat soovitama niisugusel puhul... Kuid paar tõugu tulid ikkagi meelde ajapikku. Vaid teoreetiliselt, sest isiklikku kokkupuudet pole. On olemas just õuevalvuriks aretatud koeratõug, kes on koolitatav ja kes tegelikult ei näe kuigi hirmuäratav välja, on ka Eestis esimesed kutsikad sündinud. Tõunimeks hovawart. Kui täpselt ta oodatuga klapiks - seda tuleb uurida selle tõu omanikelt. Teine, keda olen ise oma käega katsunud, on ka Eestis olemas - briard. Tema on ka algupäralt karjavalvekoer, kuid hästi koolitatav ja ka valvetööga hakkama saav. Tunnen kasvatajat, kel lapsinvaliid saab nende koertega kenasti koos oldud, ka nende kassid ja teised väiksemad koerad on täiesti elus. Karv vajab küll suuremat tähelepanu kui näiteks saksa lambakoera moodi koeral. Kuid - ka saksa lambakoer on nende kirjeldustega paljuski sobiv koer, teenistuskoerana siiski tahab rohkem tegutsemist. Samas - eks neist minugi poolt loetletutest taha kõik seda, ei ole päris mugavad sohvakad ilmselt keegi. Neid valvajaid tuleb meelde veelgi, kuid Eestis pole vist neist kedagi - kaana koer, eurasier, suur spits - vaid püstkõrvarühma meenutada, näiteks.

Ja veel poleks paha ka varjuipaikade poole vaadata, sest sealgi võib leiduda just sobivaid koeri. Kes piisavalt suured, et ainult oma välimusega aukartust äratada, kuid iseloomult piisavalt tasakaalukad, et oma inimesest lugu pidada, samas oma territooriumi väärtuslikuna pidades.
Maailm on värviline!

PostitusPostitas Ladoga » 10 Juul 2012 20:09

Tänud asjalike kommentaaride ja linkide eest, kogun veidi mõtteid ja loen, siis küsin edasi.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas siimsusi » 10 Juul 2012 23:43

Ladoga kirjutas:Müstiline oli see ,et see kaukaaslasetüüpi koer vabatahtlikult läks talvel -20 c välja ja keeras lumehange magama.

-20 on täiesti mõnus ilm keset hoovi lageda taeva all magamiseks ja ka -25 või -30. Kuigi olen ise soojalembene, siis olen nüüdseks ära harjunud, et selline külm ilm sobib suurepäraselt pikaks jalutuskäiguks ning eriti tore on, kui samal ajal veel läbilõikav tuul ka puhub. :irw:
Kui sa valid endale koera, kes talub raskeid ilmastikutingimusi, siis tuleb sul kohanduda sellega, et selle koeraga tuleb ka siis tegeleda, kui kõik normaalsed inimesed ja koerad ammu toas kamina ees istuvad. :) Suvel palavaga on selline koer kuskil jahedas kohas peidus - näiteks enda kaevatud 1*1m augus.
Sõnad on nagu lehed. Nad lendavad suust välja ja tuul keerutab ning keerutab neid. Lõppkokkuvõttes ei või sa kunagi kindel olla, kuhu nad välja jõuavad. (Fred Jüssi)

Sir Winston & lambad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas airepiret » 11 Juul 2012 01:01

Noo, siimsusi - kui ainult 1x1 m, siis on see küll väga pisike auguke :irw:

PostitusPostitas Ladoga » 11 Juul 2012 08:22

siimsusi kirjutas:
Ladoga kirjutas:Müstiline oli see ,et see kaukaaslasetüüpi koer vabatahtlikult läks talvel -20 c välja ja keeras lumehange magama.

-20 on täiesti mõnus ilm keset hoovi lageda taeva all magamiseks ja ka -25 või -30. Kuigi olen ise soojalembene, siis olen nüüdseks ära harjunud, et selline külm ilm sobib suurepäraselt pikaks jalutuskäiguks ning eriti tore on, kui samal ajal veel läbilõikav tuul ka puhub. :irw:
Kui sa valid endale koera, kes talub raskeid ilmastikutingimusi, siis tuleb sul kohanduda sellega, et selle koeraga tuleb ka siis tegeleda, kui kõik normaalsed inimesed ja koerad ammu toas kamina ees istuvad. :) Suvel palavaga on selline koer kuskil jahedas kohas peidus - näiteks enda kaevatud 1*1m augus.

Sobib vägagi, ekstreemsed ilmastikutingimused on minujaoks huvipakkuvad. Küsimus selle tõu kohta veel ,et kuidas koer suhtub pikemasse rännakusse? Nii 10-20 km mööda metsa, võbolla ka ööbimine? Kunagi jalutasin naabri retriiverit ja see lõhverdas ennast esimese 2-3 kilomeetriga metsaall nii tühjaks,et hiljem olin tema koju tagasi saamisega püsti hädas, nii läbi oli. Juba mõtlesin ,et pean sülle võtma või mis :irw: Teinekord sama koera pidin jõest välja tooma kuna ei jaksand enam veepeal hoida end, nüüd hoiab kalda lähedusse.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas siimsusi » 11 Juul 2012 09:28

Ladoga kirjutas: Küsimus selle tõu kohta veel ,et kuidas koer suhtub pikemasse rännakusse?

Millise tõu? Kui sa njuufat mõtled, siis sinu soovitud valvekoeraga pole tal mitte kõige vähematki pistmist.
Iga koera füüsiline vastupidavus sõltub füüsilistest eeldustest ja varasemast treenitusest - nagu inimestelgi. Ja raskekaallast balletti tantsima ka muidugi ei pane.

Sinu kirjeldusele vastab üsna hästi ida-euroopa lambakoer, ma ei tea, kas neid tänapäeval Eestis enam on. Suur, ilmastikukindel, tugeva närvisüsteemiga, kergesti koolitatav, oma pere liikmete suhtes sõbralik ja võõraste suhtes umbusklik.

Igal tõul on oma ajalooline kasutusviis ja sellest soovitangi lähtuda. Pole mõtet mõnda tõugu "palgata" maja valvama, kui aastasadu on tehtud kõik, et muuta seda tõugu võimalikult leplikuks ja kannatlikuks, et temaga oleks võimalik mõnda aeglast ja nüri tööd teha. Tõud, kes on aretatud üksi karja vm valvama ja kaitsma, kipuvad jälle paraku väga palju iseseisvalt mõtlema ja otsustama - igas asjas :) Ühesõnaga, vaata ja loe.
Sõnad on nagu lehed. Nad lendavad suust välja ja tuul keerutab ning keerutab neid. Lõppkokkuvõttes ei või sa kunagi kindel olla, kuhu nad välja jõuavad. (Fred Jüssi)

Fenna & Ruudi
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Aino » 11 Juul 2012 11:51

Meie njuufa oli väga vilets matkaja, suvel on palav, siis ta üldse ei tahtnud väga rännata. Talvel jäi lumi lestade vahele kinni klompidena, siis ei saanud juba kilomeetri järel muud, kui nakitses lumepalle varvaste vahelt.
Lilleliste kummikute asemel sinised, instinktid kujunemas

Kasutaja avatar

PostitusPostitas karvik » 11 Juul 2012 14:40

Aino kirjutas:Meie njuufa oli väga vilets matkaja, suvel on palav, siis ta üldse ei tahtnud väga rännata. Talvel jäi lumi lestade vahele kinni klompidena, siis ei saanud juba kilomeetri järel muud, kui nakitses lumepalle varvaste vahelt.

Kas see pole kõigi pikakarvaliste probleem? Kaasa arvatud kaukaasia ja pikakarvalised kesk-aasia lambakoerad.

bokser Pipikas
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Pipikas » 11 Juul 2012 16:05

Selleks pole vaja olla mingi pikakarvaline, piisab kui varbavahed on karvased.

Minul tekkis siin küsimus, et miks maja valvamiseks koera võtmine kirgi kütab? Et kui keegi mingit karjakoera karja valvamiseks võtab, siis on see nagu rohkem õigustatud?

Mina soovitaks mingi universaalsem koer võtta. Need tõsisemad valvekoerad tahavad esimestel aastatel korralikult tegelemist, et tast sotsiaalne ja kuulekas koer kasvaks. Ja kuna valveinstinkti on kõvasti, siis ei maksa oodata, et nad oleksid külalistega ülisõbralikud.

Kas nende kaukaaslastega mitte ei olnud nii, et need kippusid üle aia oma territooriumi laiendama, et siis aia taga valvata? Tiibetlased on jällegi nipernaadid. Aga eks tõuinimesed oskavad rohkem rääkida.

Võib olla on välistamismeetodiga lihtsam enda jaoks tõugu välja sõeluda. Isiklikust kogemusest rääkides kui olin ise samas seisus, välistasin pikakarvalised, väga suured ja suured, jahiinstinktidega, taskukoerad ja väga väikesed koerad, tõud mis mulle kohe üldse ei istu, välimus mis ka kohe üldse ei istu, iseloomule olid ka omad nõudmised ja nii jäigi järele vaid snautser.

Aga edu õige tõu leidmisel.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas *Kaja » 11 Juul 2012 16:36

Pipikas kirjutas:Selleks pole vaja olla mingi pikakarvaline, piisab kui varbavahed on karvased.

Laikadel on varbavahed karvased, kuid minu omadel pole kunagi tekkinud sinna mingeid klompe - neil on käpa-alused ka nii palju ilmselt rasusemad. Collied on aga hädas. Nii et ainult karvadest ei teki varbavahele midagi. Kuigi tuleb tunnistada, et ega mul laikad ka päev läbi lume sees tööd tee, kuigi linnas on päevase aja õues ja venna maakodus aastaringselt iga ilmaga ja nii palju, kui ise tahavad (on varjualuseid, kuid mitte tubased). Laikat siia nimekirja ei lisa, sest ürgse jahikirega ei ole lihtne, lisaks ei pruugi laika niisama leppida klähvivate naabrikoertega.
Maailm on värviline!

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Maialiisa » 11 Juul 2012 17:02

Pipikas kirjutas:Minul tekkis siin küsimus, et miks maja valvamiseks koera võtmine kirgi kütab? Et kui keegi mingit karjakoera karja valvamiseks võtab, siis on see nagu rohkem õigustatud?

Sest üldjuhul eeldatakse, et koera võtmine = valvekoera võtmine. Reaalselt tähendab koerast valvekoera tegemine samuti tööd, ent see kiputakse ära unustama. Iga bernhardiin on ju Beethoven ja iga saksa lambakoer Rex, eksju, ilma tööd tegemata. Karjakaitsekoeri võtvad inimesed on siiski üldjuhul teadlikud ja õpetavad oma koera, mitte ei eelda, et paned karja ja ongi karjakaitsekoer. Seda esiteks.
Teiseks - maja valvamisel on valvefirma efektiivsem kui üks koer, nii rahaliselt kui tulemuse poolest. Selleks, et koera valvamisest reaalselt kasu oleks, peaks neid olema mitu. Suurt valvekoera sa ei pea üleval 50 EURiga kuus, valveteenust aga küll.
Kolmandaks - valvekoer ei ole koer, keda saab anda suvalisele inimesele hoida või kes armastaks külla tulevaid inimesi, ei lapsi ega täiskasvanuid. See on koer, kes külaliste tulekuks pannakse kinni, et tal ka ei tekiks tahtmist sõbrustada kellegiga. Kui nüüd tahta ikka valve-kaitsekoera selle sõna tõsises mõttes. 90-ndate alguses oli mul hää võimalus näha, kuidas töötavad kaukaasia lambakoerad valvekoertena. Vanglavalvuritena. Mitmekesi koos moodustasid nad tõesti töötava grupi, keda haldas 2-3 inimest, mitte rohkem. Kõiki ülejäänusid pidasid need koerad vaenlasteks. Ja tõsi, niikaua, kuni nemad tööl olid, sellest konkreetsest vanglast polnud isegi mitte üritatud põgeneda peale esimest katset. Ent nende omanikud ei olnud ka papist poisid ja ei pidanud koeri mitte esimest aastat..

Valvekoer on tõsine tööriist, seaduse mõistes kvalifitseeritav võrdeliselt relvana. Relva puhul miskipärast ei eeldata, et see on lastele mänguasi. Samuti ei saa seda eeldada valvekoeralt.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Adele » 11 Juul 2012 17:13

Leidsin youtubeist sellise video:

http://www.youtube.com/watch?v=J9khrqxVpAc

Ja see sama saade- Dogs 101, tutvustab ka lühidalt erinevaid koeratõuge.Kui viitsite otsida ja vaadata, siis äkki on abiks ka see.
*kõik ei saa olla geeniused, mõni peab normaalseks inimeseks ka jääma.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas jaanila » 11 Juul 2012 19:08

Maialiisa kirjutas:
Pipikas kirjutas:Minul tekkis siin küsimus, et miks maja valvamiseks koera võtmine kirgi kütab? Et kui keegi mingit karjakoera karja valvamiseks võtab, siis on see nagu rohkem õigustatud?

Teiseks - maja valvamisel on valvefirma efektiivsem kui üks koer, nii rahaliselt kui tulemuse poolest. Selleks, et koera valvamisest reaalselt kasu oleks, peaks neid olema mitu. Suurt valvekoera sa ei pea üleval 50 EURiga kuus, valveteenust aga küll.

Mindki huvitab, millest see küll tuleb, et kui inimene soovib endale koera, kes valvaks maja ja õue ning oleks sõber oma perele, siis soovitatakse talle turvafirmat? Ja tuuakse ridamisi põhjusi ning üldistusi, miks sellist koera ei peaks võtma?
Selle loogika järgi ei oleks pidanud minagi ostma kallist karjakaitsekoera, hulga vähem tööd ja ka odavam oleks palgata karjak.
Aga ma soovisin koera ja kaaslast, pakkudes talle samas tõuomast tööd ja tegevust. Mu meelest sama soovib teemaalgataja ja see on väga tore, sest ei otsita koera suuruse või sabakuju või karvavärvuse järgi. Ja ei hakata alles hiljem mõtlema ja avastama (tihti ka ebameeldivalt), mis koera tegelikud vajadused on.
Esmapilgul need vastuolulised kriteeriumid koera iseloomu suhtes ei ole tegelikult üldsegi vastuolus. Umbusklik võõrastega, "teeb tuuule alla pahadele", rahulik, sõbralik ja truu omadega, ei klähvi (klähvimist ei saa võrrelda haukumisega), saab iga ilmaga hakkama, lepib ka mõningase üksiolemisega, aksepteerib mittepereliiget, kui teda on selleks õpetatud - meie valve/kaitsekoerad just sellised ongi.

PostitusPostitas Ladoga » 11 Juul 2012 19:31

To Siimsusi: pidasin silmas siiski seda kaevikukaevajat kaukaaslast, millest tundus jutt olevat, et kas teda saab ka pikemale rännakule kaasa võtta.

Olen siin sirvinud, lugenud ja neid breed selectoreid kasutanud. Vastusteks ja valikuteks on senimaani enam silma jäänud: kaukaaslane, saksa lambakoer, maremma-abruzzi, bucovina lambakoer, ida-karpaadi lambakoer.

Nüüd siis pean nende koerte suuremad iseärasused selgeks saama.

Kaukaaslane neist kõige ebasõbralikum. Bucovina suuruselt ja valvsuselt kaukaaslase mõõtu kuid väidetavalt liikuvam ja natuke sõbralikum, iseseisev. Saksa lambakoer nagu aru saan nõuab neist 5 st kõige enam tähelepanu liikumist ja tegelemist.Maremma-abruzzi kõige raskemini alluv ja isepäine(järeldus tõukirjeldusest koer.ee kus mainiti ,et esimeseks koeraks ei soovita)M-Abruzzi valikust ka kõige sõbralikum ja videod jätsid mulje kui intelligentsest ja andekast koerast. Ida-Karpaadi lambakoer- sama sõbralik kui Maremma-Abuzzi, valve ja kaitseomadustest valiku pehmeim, vähe treenitav aktiivne.

Võtan need tõud nüüd siit foorumist läbi otsingu ette. Kui kellegil antud tõug õue peal ootan huviga teiepoolseid kirjeldusi/soovitusi.

PS Ütlen ära ka ,et see haukumine ei saa olla minu jaoks probleem. Tõin selle naabrikoerte haukumise rohkem kõrvalmärkusena, et mis keskkond koera ümbritsema hakkab(my bad, lugejale võis jääda teistsugune mulje tõesti) Kui naabrikoer seal oma juttu puhub läbi öö siis pole enam suurt vahet kui minu koer ka sõna sekka ütleb.

Sir Winston & lambad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas airepiret » 11 Juul 2012 21:05

Eestis on vist 2 maremmat, bucovina lambakoera kindlasti ei ole ja ida.karpaadi lambakoera ka mitte.

Kaukadest võin rääkida, kui huvi on (kaukad olid mul ligi 20 aastat). Samuti võivad neist rääkida kodalised ewerlu ja sheila.

bokser Pipikas
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Pipikas » 11 Juul 2012 21:47

Maialiisa kirjutas:

Sest üldjuhul eeldatakse, et koera võtmine = valvekoera võtmine. Reaalselt tähendab koerast valvekoera tegemine samuti tööd, ent see kiputakse ära unustama. Iga bernhardiin on ju Beethoven ja iga saksa lambakoer Rex, eksju, ilma tööd tegemata. Karjakaitsekoeri võtvad inimesed on siiski üldjuhul teadlikud ja õpetavad oma koera, mitte ei eelda, et paned karja ja ongi karjakaitsekoer. Seda esiteks.
Valvekoer on tõsine tööriist, seaduse mõistes kvalifitseeritav võrdeliselt relvana. Relva puhul miskipärast ei eeldata, et see on lastele mänguasi. Samuti ei saa seda eeldada valvekoeralt.

Sina arvad ja eeldad, et teemaalgataja arvab ja eeldab.

Maal elades ei ole turvateenistusest kasu tuhkagi. Turvateenistus ei ole 24h ümber maja kahejalgseid, karusid, põtru, rebaseid jm neljajalgseid peletamas ja kui lähim turvateenistuse ekipaaz asub 24-30km kaugusel siis suht mõtetu üritus. Lisaks tuleb turva alles siis kui keegi on majja sisse murdnud. Kuid ka õues, kuuris ja hoovil on igasugu kraami millest oleks kahju kui ära viiakse. Ning kui juhtuvad veel eriti pätid olema, siis lüüakse sind enne maha kui mingit turvat kutsuda jõuad. Koera valvamisest on kasu ka siis kui ta annab märku, et midagi toimub territooriumil.

Ka mina olen mõelnud, et kui ma ükskord maale kolin, siis minu maja ümber peab olema kaks väga tõsist tõugu koera. Meil on ikka sead, hundid ja karud käeulatuses, põdrad käivad maja taga magamas ja koer pärast põdrakärbseid täis. Lisaks võib igasuguseid kahtlaste mõtetega kahejalgseid tahta tuppa trügida.

Aga jah, on siiski tõugusid keda mina ei võtaks just seetõttu, et nendega peab hullult vaeva nägema.

Ma hästi ei kujuta ette, et kaukaaslase kellegi juurde hoiule viid. Selle hoiule viimisega on veel nii, et võõras kohas on valveinstinktid ainult nuhtluseks.

Sakslast ma ka ei võtaks, sest nad on jube lärmakad. Teisi loetletud tõuge ma ei tea mis nad endast kujutavad.

Kokkuvõtteks võin öelda, et mittel valvab piisavalt, vahel isegi liiga palju kuid 24h õuevalvuriks ta siiski ei sobi.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas jaanila » 11 Juul 2012 22:00

Eesti registris on juba Lahemaalamba kasvandikest kirjas 14 maremmat, lisaks need, kes registreeritud mujal (ise tean vähemalt kolme).

Järgmine

Mine Eri sorti koerad

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline