Koerale pritsitakse vett näkku.

tõulised ja tõutud, igale oma nurgake

PostitusPostitas marika17 » 21 Mai 2011 22:15

Tere! Lugu siis selline:mul emal maal suuremat sorti segavereline 7aastane koer.Mingit koolitust saanud ei ole.Viimasel paaril aastal on üks isehakanud sugulane hakanud talle nö karistuseks vett näkku pritsima,et näiteks kui grillime ja koer tuleb sinna nuruma head-paremat,siis kohe pritsib.Kas see tegu on õige,kas nii vana koer saab aru,miks talle nii tehakse? Kuidas peab sellises olukorras tegelikult käituma?

Kasutaja avatar

PostitusPostitas aidival » 22 Mai 2011 01:32

Miks koera omanik lubab külalisel oma koerale niimoodi teha?
Mina saaksin igal juhul äärmiselt kurjaks, kui keegi sõber või sugulane omal initsiatiivil mu koeri karistama hakkaks. Ja sõltuvalt olukorrast ja rikkumise ulatusest isoleeriksin seltskonnast kas selle külalise või viiksin koera igaks juhuks tuppa, et teda selle hullu külalise eest kaitsta. Aga ma kindlasti ei lubaks niisugusel asjal korduda.
Mul on tegelikult kah kunagi majja sattunud külaline, kes hakkas koerale vastu nina virutama, umbes põhjusel, et koer istus laua kõrval maas ja jõllitas seda, mis oli laua peal, aga ei ilastanud ega nurunud. Siis ma kõigepealt viisin koera ära ja järgmiseks teatasin sellele inimesele, et kui ta teinekord veel tahab meile külla tulla, siis tingimus on, et meie koerte kasvatamine ei ole üldse tema asi.
Ta ei hakanudki mind sellepärast vihkama.
"Tont võtaks," ütles ta. "Häda on selles, et ma saan seda selgitada ainult koerakeeles, aga teie kuulate ainult inimkeeles." (Pratchett, "Liikuvad pildid")

PostitusPostitas Mims » 22 Mai 2011 09:53

a ma küsiks vastu - kui omanik ise ei saa hakkama koerale selgeks tegemisega, et inimesi ei tüüdata milles külaline süüdi on? või te ei taha, et teil inimesed käiks. külalise asemel peaks jh omanik ise kasvõi veepritsimisega koera ohjama.
kaks varianti vist on jh sellisel puhul - isoleerida inimesed ja lasta koeral märatseda või isoleerida koer kui sõnakuulmisega pole hakkama saadud ...

borderi-plika Sanna & segavereline Nella
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Tuuli V » 22 Mai 2011 10:28

Mims kirjutas:a ma küsiks vastu - kui omanik ise ei saa hakkama koerale selgeks tegemisega, et inimesi ei tüüdata milles külaline süüdi on? .

LOLLUS! Külaline ei pea külla tulema ning sinu koera karistama hakkama. Varsti ta võib-olla avastab, et koer on hammastega tal käe küljes või uriseb ta peale, siis tekib küll küsimus: kes on süüdi?
Sellises olukorras on kõige parem koer kusagile tuppa kinni panna, et vältida tülisid külalistega. Ja mul tekkis küsimus: miks sa üldse lased oma koeraga nii teha?

PostitusPostitas marika17 » 22 Mai 2011 10:29

Ma polegi kedagi süüdistanud,tahtsin lihtsalt teada,kas teguviis on õige,kas koer saab aru,mis selle pritsimise mõte on?

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Tuuli V » 22 Mai 2011 10:30

marika17 kirjutas:Ma polegi kedagi süüdistanud,tahtsin lihtsalt teada,kas teguviis on õige,kas koer saab aru,mis selle pritsimise mõte on?

Kui talle lihtsalt lambist hakatakse vett näkku pritsima, siis ta loomulikult ei saa aru, kus on point.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas aidival » 22 Mai 2011 10:44

Vastuseks Mimsile: tead, inimeste arusaamine sellest, kuidas koer peab käituma, on erinev. Kui koer ei nuru ega ole tüütu, aga istub lihtsalt seltskonna juures ja vahib, siis minu seisukohast ei ole probleemi. Kui külalisel siiski on, siis las ütleb mulle, et tal on ebamugav, ja ma saadan koera minema. Mitte ei hakka külaline minu majas korda looma. Selleks on tal oma kodu, kus tema seadus maksab.
Ja külalisel ei sobi hakata omaalgatuslikult karistama või kasvatama võõrustaja koeri ja lapsi. See on selle külalise poolt samuti väga kasvatamatu, muide.

Teiseks veel, seoses selle veepritsimisega. Isegi kui koera omanik lubab külalistel koera niimoodi karistada, siis kas ta ei riski sellega, et koer võib selle tegevuse pideva kordamise tulemusena lõpuks üldse kõigi külaliste vastu kurjaks ja umbusklikuks muutuda? Minu arust riskib.
Ja mina ka ei usu, et koer selle pritsimise poindile pihta saab. Kui teda muidu selliste olukordadega toimetulemiseks või taoliste võtetega kasvatatud ei ole, või see ei ole raudpolt-järjekindel tegevus, siis ta ei saa aru. Ta saab aru ainult, et üks inimene pidevalt kiusab teda ja pritsib talle vett silma.

Üldse. Mina peaksin selles olukorras õigeks, et kui koer ei oska seltskonnas käituda, siis omanik viib ta sealt ära ja isoleerib teise tuppa või kuhugi, paneb kinni. Kui omanik ise ignoreerib probleemi, siis on külalisel ju suu peas, et paluda tüütu koer ära viia või midagi muud ette võtta.
"Tont võtaks," ütles ta. "Häda on selles, et ma saan seda selgitada ainult koerakeeles, aga teie kuulate ainult inimkeeles." (Pratchett, "Liikuvad pildid")

Dragonhunter's
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lohelend » 22 Mai 2011 10:56

Minu arusaamist mööda ei olnud tegemist tavalise külalise vaid isehakanud sugulasega, ehk siis eeldatavalt abiellumise või kooselu käigus suguvõssa tekkinud lisainimesega. Näiteks väimehega. No lihtsalt näiteks. Ja kui see inimene elab osa ajast või ka pidevalt samas majapidamises, siis pole seal midagi halba kui koer ka uut inimest aktsepteerib, eksole. Samas, kui tahta keelamise osa kasvatusest rakendada, siis tuleks ka toitmise ja kasimise osa üle võtta.
On mul endalgi olnud juhuseid kus külas viibiv sugulane on "nalja pärast" kassi kräunutanud või mu kirbukarjale peale käratanud. Ei ole meeldiv tunne, ausalt. Aga lahendus on lihtne - kass ja kirbud teise tuppa ja külalisele väike verbaalne selgitustöö, et oma majas kasvatan ma oma karja ise. Aitäh.
Dragonhunter

Elu on täis ootamatusi. Alustage magustoidust.

PostitusPostitas Mims » 22 Mai 2011 19:09

Tuuli V kirjutas:LOLLUS! Külaline ei pea külla tulema ning sinu koera karistama hakkama. Varsti ta võib-olla avastab, et koer on hammastega tal käe küljes või uriseb ta peale, siis tekib küll küsimus: kes on süüdi? ...?

süüdi on omanik kes ei majanda ise oma koera ja laseb koeral teiste grilli käest ära süüa :D

heaküll, heaküll, lihtsalt selle situatsiooni juurde esitatud küsimus oli minu jaoks äärmiselt kummaline. ma nagu ei kujuta ette olukorda kus sugulane või külaline peaks ennast minu koerte tüütamise eest ise kaitsma hakkama ... aga nagu juba siin kirjutati inimeste arusaamine sellest, kuidas koer peab käituma, on erinev. ma muidugu ütleks, et võiks olla ju üheselt elementaarsetele viisakusreeglitele tuginev. võibolla jääks märkimisväärne osa halba koerte suunas tegemata. too sugulane ei peaks ju vast ise veega pritsima kui omanik ise oma koera majandaks...
ma ei lase kedagi oma koeri ärritama ja mu koerad ei ärrita minu külalisi ega sugulasi.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Tuuli V » 22 Mai 2011 19:12

Mims kirjutas:
Tuuli V kirjutas:LOLLUS! Külaline ei pea külla tulema ning sinu koera karistama hakkama. Varsti ta võib-olla avastab, et koer on hammastega tal käe küljes või uriseb ta peale, siis tekib küll küsimus: kes on süüdi? ...?

süüdi on omanik kes ei majanda ise oma koera ja laseb koeral teiste grilli käest ära süüa :D

Praegu olnud juttu käest söömisest vaid nurumisest. Ning kui aus olla, siis mõned asjad kirjutavad omanikud ise oma koera silmadesse. Tegelikult koer lihtsalt istub ja vaatab sulle otsa, tema ei võta seda, kui nurumist.

PostitusPostitas marika17 » 22 Mai 2011 19:23

Ma ei küsinud selle kohta midagi,mida peaks omanik e.siis minu ema sellises olukorras tegema vaid tahtsin teada kas nii käitutakse,kui ta tuleb grilli juurde nuuskima.Kas pritsimine on õige tegu,vahet pole kes seda teeb peremees või keegi teine?

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Tuuli V » 22 Mai 2011 19:25

Juba vastati ju! Kui keegi võõras seda teeb on oht, et varsti tõuseb koeral vimm tema vastu. Ja tegelikult koer ei saa aru, miks teda pritsitakse.

PostitusPostitas Mims » 22 Mai 2011 19:26

Tuuli V kirjutas:Tegelikult koer lihtsalt istub ja vaatab sulle otsa, tema ei võta seda, kui nurumist.

aaa jajaaa lihtsalt kontaktne koer eksju :D :D :D
ausõna mul jummala savi, las nad siis vahivad ja võtku kuidas tahavad :D

aga kui nüüd koolituspoolest rääkida siis jah veega pritsimine kui see koera ära ajab juhul kui seda tahetaksegi saavutada siis võib teha aga seda peaks tegema omanik.

uh lahe lause tuli :)
head ööd!

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Tuuli V » 22 Mai 2011 19:33

Mims kirjutas:
Tuuli V kirjutas:Tegelikult koer lihtsalt istub ja vaatab sulle otsa, tema ei võta seda, kui nurumist.

aaa jajaaa lihtsalt kontaktne koer eksju :D :D :D
ausõna mul jummala savi, las nad siis vahivad ja võtku kuidas tahavad :D

Koer ei ole inimene!!!! Loomulikult ta sööb igalpool vedeleva või oleva toidu ära, sest iga toiduaeg võib nende arust viimane olla (see on nagu osa nende instinktidest). Ja loomulikult koer ei võta inimesele otsa jõllitamist nurumisena nagu ta ka ei võta jalutamist jalutamisena. Nagu ka koeral puudub selline asi nagu kättemaks (mida arvavad need inimesed kelle linad või vaibad täis kustud on).

& Nero

PostitusPostitas sirli » 22 Mai 2011 20:15

Veepritse kasutatakse küll ju soovimatute käitumisharjumuste tõrjumiseks..Ka kassidel. ei näe midagi halba - muidugi võiks omanik ise oma koera kasvatada.

Sir Winston & lambad
Kasutaja avatar

Re: Koerale pritsitakse vett näkku.

PostitusPostitas airepiret » 22 Mai 2011 20:23

marika17 kirjutas:Ma ei küsinud selle kohta midagi,mida peaks omanik e.siis minu ema sellises olukorras tegema vaid tahtsin teada kas nii käitutakse,kui ta tuleb grilli juurde nuuskima.Kas pritsimine on õige tegu,vahet pole kes seda teeb peremees või keegi teine?

Mina pole küll mingi koolitaja, aga ma kaldun arvama, et see ei ole väga õige käitumine. Juhul, kui ei taheta, et koer tuleb grilli juurde nuusikima, siis on targem koer grillimise ajaks näiteks tuppa panna. Ja olen nõus Lohega, et ikka koera peremees paneb asjad paika.
Lisaks sellele võiks sellelt "isehakanud sugulaselt" küsida, et miks ta nii teeb ja kas ta muul ajal koeraga niimoodi käitub? Kui inimene on kusagilt kuulnud, et koerale näkku vee pritsimine koera kuidagi kasvatab või õpetab, siis oleks kena ju teada, mis tema sellega saavutada tahab :)
Vähemalt ÜKS buldog peab majas olema.

Mr Mouz ja afgaanid-salukid
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Al Khabara » 22 Mai 2011 20:31

Veeprits kui koolitusvahend - no ma ei tea, ma pritsin vahel lausa ülepäeviti oma afgaanide 'topknot'te' pritsipudeliga milles on vesi. Eriti isaste päid, kuna need millegipärast nühivad oma peaga alati kui võimalik nii pereliikmetelt sügamist oodates kui ka külaliste põlvi kui on lubatud (oleneb külalisest)
:D

Ja pritsima pean sellepärast et selle tagajärjel pusaseid peakarvu harjata saaks ( kuiva karva neil ei tohi harjata) . Seega ma oska mõista kuidas pritsipudel veega ja koerale pähe pritsimine kuidagi koolitavalt mõjuks.
Kas poleks lihtsam kasutada lihtsalt "ei" sõna, või muud tavapärast keelavat märki?

& Basenji preili Donna
Kasutaja avatar

PostitusPostitas AnneliA » 22 Mai 2011 20:34

Minu arvates ei ole tegelikult vahet, kes pritsib vaid oluline on see, et koer ei saaks aru, et kes teda pritsib ja kust see vesi üldse tuleb. Üks asi on jah see, et koeral võib pritsija suhtes negatiivsed emotsioonid tekkida, aga teine asi on see, et kui koer ei tea kes pritsib ja kust vesi tuleb, siis ta väldib sellist käitumist (mille eest pritsitakse) koguaeg, mitte ainult siis kui see teatud inimene (pritsija) ka kohal on. Kuid nagu iga karsitamise meetodiga on ka selle puhul äärmiselt oluline õige ajastus ja selgus koera jaoks, seega mina soovitaks eelnevalt kasutada ka käsklust "Ei" ja kui koer sellele ei reageeri, siis alles pritsida.
Mina olen ka pritsimist kasutanud olukordades, mis on koerale endale ohtlikud - juhtmete ja toataimede närimine, kassi kiusamine, jne. Aga kuna minu sooviks oli see, et koer ei teeks neid tegevusi ka üksi kodus olles, siis on eriti oluline, et koer ei tea kust see vesi tuleb - vastasel juhul käituks ta hästi ainult minu juuresolekul.
Alati on muidugi hoopis parem variant õpetada koerale seda, mida ta tohib teha, kui karistada teda selle eest mida ta teha ei tohi - st. selle asemel, et keelata pidevalt koera nurumist võiks õpetada koerale kasvõi käskluse "lama" või "koht" või midagi muud sarnast, millega siis koer muudele tegevustele juhtida. Seega karistamine võiks tõesti jääda ainult juhtudeks, mis koerale endale (või siis ka teistele) ohtlikud võivad olla. Aga kuna iga koer on niivõrd erinev, siis sinu lühikese kirjelduse järgi ma küll ei oskaks öelda, kas selline karistamise viis selle koera puhul on õige või ei - ma ju ei näe kuidas seda täpselt tehakse ja kuidas koer sellele reageerib.
PS. Minu basenji on üpris korralik vee vihkaja, seega tema puhul toimib see päris hästi.

PostitusPostitas tosay » 23 Mai 2011 10:03

Kui see nä sugulane käib vahetevahel külas ning otsustab koera "karistada" vee näkku pritsimisega, pole sellest eriti kasu, kuna koer peab seda lihtsalt inimese puhul ebameeldivaks ning reageerib pigem sellele ebameeldivusele. Kui seda vee näkku pritsimist kasutada igapäevaselt pahanduste korral, hakkab tasapidi koer mõistma, kuigi vana koera puhul ei oska öelda.
Vee näkku pritsimist olen rohkem kuulnud kasside puhul, selle mõjust koertele ma kahtlen, kuna enamus koeri armastavad vett. Otseselt näkki pritsimist ma isiklikult ei soovitaks, kuna se võib koerale lisaks ebameeldivusena ka ähvardusena mõjuda.
Arvan, et lihtsam on selle sugulasele selgeks teha, et koer tahaks lihtsalt seltskonda ning teda eirata.. koerale võib-olla anda käsklusi " ei tohi " vms. Kui koerast välja ei tehta, läheb ta oma teed.. Minu kogemused on nii näidanud.
Mida rohkem ma mehi tundma õpin, seda rohkem hakkan oma koera armastama.

Mine Eri sorti koerad

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline