Alaska husky

tõulised ja tõutud, igale oma nurgake
& väike rosin
Kasutaja avatar

Alaska husky

PostitusPostitas :Emma: » 20 Nov 2007 23:20

Tükk aega mõtlesin kuhu seda teemat paigutada- kelgukoerte või krantside alafoorumisse, sest selle huvitava kelgkoera tüübi kohta kasutatakse tihti mõlemat väljendit. Teema püstitamise eesmärgiks oleks pisut selgitada kes või mis on alaska husky. Sellest kelgukoeratüübist ei ole nagu kuskil siin kojas kirjutatud...või ei otsinud ma piisavalt hoolikalt...
Ain on ühes teemas küll enda karja tutvustanud, kuid oleks vahva kui ta võtaks vaevaks hiljem parandada mind ja lisada juurde olulist või märkimisväärset infot.
Alaska husky on koeratüüp (tegelikult vist Ameerikas tunnustatud standardita tõug kui ma ei eksi), mis on tegelikult segu paljudest erinevatest tõugudest või kelgukoeratüüpidest ning võib välja näha üsna erinäoline. Vastavalt kiimale ja maastikule ning sihile mis otstarbeks koeri vajatakse toimub ka aretus- soojas kliimas on koerad õhema karvaga, külmas paksemaga, sprintvõistluste koerad meenutavad oma välimuselt pigem hurtasid, ehk nad ongi kehaehituselt just sprinterid, pikamaavõistluste koerte kehaehitus võimaldab võimalikult kiiresti ja energiatsäästvalt pikki vahemaid katta. Need koerad oma erinevates variatsioonides on väga pikka aega olnud põhjamaarahvaste usaldusväärseteks töökoerteks ning tänapäeval kohaldunud suurepäraselt tänapäevaste veospordiharrastajate vajadustega. Erinevalt tavaliste ristandite/krantsidega on alaska huskyde aretus siiski üsna rangelt kontrollitud ja hoolikalt märgitakse üles koerte sugupuid. Eraldi tõuks neid loomi ei tunnistata kuna aeg-ajalt lisatakse liinidesse sisse mitte-alaska huskysid, erinevaid hurda/pointeri/husky tõuge. Tegemist on ühe kohastumisvõimeliseima ja võistlustel võitmatuima veokoeratüübiga maailmas. Niisiis aitab jutust (siin ei ole sellele küll keegi nii vaadanud aga olen kuulnud mitme inimese suust juba sellist juttu), et tegu on krantsidega või veel hullem, nende aretajad on millerid...
Tänan tähelepanu eest :roll:
"Pedigree indicates what the animal should be. Conformation indicates what the animal appears to be. But, performance indicates what the animal actually is."

& Karusnahad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Snowblind » 21 Nov 2007 12:19

Tore kõik puha aga miks see kommentaar millerdamise ja krantside kohta? Tegemist on tegelikult ju ikkagi krantsidega, kellel on lihtsalt dokumenteeritud põlvnemine (kohati mitmest eri tõust), vastutustundlikud kasvatajad ja kasutusotstarve. See, et nad on koondatud ühise nime alla (nagu ka labradoodlid või schnoodlid) ei tee teist tõukoeri. Tõukoertelt eeldatakse ka enam-vähem sarnast välimikku, mida sel tõul ei ole. Küll aga on neil kasvatajad, kes teevad oma tööd vastutustundlikult ja nendel koertel on eksisteerimiseks oma eesmärk, mille iseloom ei võimaldagi ühtlast välimikku luua. Ma leian, et on äärmiselt tore, et segaverelisi ka aretatakse (mitte ei paljundata) ja kasutatakse aga see ei tee neist tõugu.
If you´re not having fun, you´re not doing it right

& väike rosin
Kasutaja avatar

PostitusPostitas :Emma: » 21 Nov 2007 13:22

nojah aga krantside alla nad minu meelest siiski ei klassifitseeru, täpselt nagu ei ole austraalia dingo krants...ja millerdus vähemalt minu arusaamade kohaselt on kutsikatootmisfarm millega kohe kindlasti alaska huskyde puhul tegemist ei ole. Tõukoera teeb tõukoeraks standard? Tipptasemel kasvandustes vastavad kõik koerad sellele niiöelda kirjutamata standardile- kikkis kõrvad/lontis kõrvad...mõlemad on lihtsalt lubatud. Kehaehitusele pannakse suurt rõhku. Erinevalt doodledest on tegemist nagu ma ennist mainisin sajanditevanuse koeratüübiga millel on lihtsalt alati funktsioon olnud tähtsam kui välimik aga need asjad käivad siiski käsikäes. Eks see sõltub muidugi suurelt osalt inimesest endast, kuidas ta sellesse suhtub ning vaielda võib sel teemal lõputult.
"Pedigree indicates what the animal should be. Conformation indicates what the animal appears to be. But, performance indicates what the animal actually is."

Kasutaja avatar

PostitusPostitas maris » 21 Nov 2007 13:29

Sinu jaoks on tõukoer ilmselt ka pitbull?
Koer autos? Meil ka! Sakste koerad sõidavad turvaliselt Variocage puuris.

& santlaager
Kasutaja avatar

PostitusPostitas vaoni » 21 Nov 2007 13:48

:Emma: kirjutas:nojah aga krantside alla nad minu meelest siiski ei klassifitseeru, täpselt nagu ei ole austraalia dingo krants..

Austraalia dingodel on vastupidiselt alaska huskydele üsna ühtlane välimikutüüp, ka ei ristata neid aeg-ajalt muud tõugu koertega. Seega vastaks dingode populatsioon tõu mõistele rohkem.

Mulle tundub, et alaska husky staatus sarnaneb natuke hurdamaailma lurcherile, kes pole samuti "päris" tõug. Ent kelle aretamisel ja pidamisel on peetud silmas just parimaid töötulemusi.
Võrrelda alaska huskyde kasvatamist millerdusega on minu meelest küll natuke sobimatu. Millerdatakse ka tõukoeri, see ei ole midagi, mis kaasneb automaatselt segavereliste kasvatamisega.

Alaska huskyde puhul on tähtsaimaks nende töövõime. Mina arvan, et mõnes mõttes on neil isegi vedanud, et tegu pole "ametliku" tõuga - sellise staatusega kaasnevad näitused, kohtunikud, kellest mõni eelistab raskemat keret, teine ümarat pead ja lühemat koonu, kolmas aga üldse midagi muud. Tekivad moevoolud, tõug muutub vastavalt nendele ja esialgsest suurepärasest töökoerast saab jälle keskpärane, ent ühtlasema välimikuga pet. Kui ma elaksin Alaskal ja sõltuksin oma kelgukoertest, siis täiesti ausalt valiksin enne ametlikult tõutu suurepärase töökoera kui keskpärase, ent FCI paberiga isendi.
“Ta ei ole tark koer. Tagaajamine tema moodi tähendab jänesele igavest elu ja kassile tohutu head nalja.” (E.W. Lucas)

& Karusnahad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Snowblind » 21 Nov 2007 13:49

Muu hulgas kuulub tõukoeraks olemise juurde ka standardisse mahtumine. Kuidas sa kirjutad standardi koertele, kelle välimik kõigub paksust karukarvalistest (loe: kahekordne tihe, paks ja ilmastikukindel) napikarvaliste hurta meenutavate koerteni? Sellisel juhul võiks välisel vaatlusel liigitada võimalikuks tõuks ka igas teises taluõues oleva nn. eesti hoovikoera.
Ma ei ütle, et nende koerte aretajad on ebaeetilised. Ma ei ütle, et selliseid koeri ei ole vaja. Ma ei ütle, et neid ei võiks koondada ühise nimetaja alla. Ma ütlen, et tegemist ei ole tõukoeraga.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas *Kaja » 21 Nov 2007 13:56

maris kirjutas:Sinu jaoks on tõukoer ilmselt ka pitbull?

Maris - see on küll väga kohatu võrdlus! Soovitan natukene lapata suurte kelgukoerte võistluste kodulehti, nende koerte kasvatajatest lugeda ja ka nende saavutusi uurida. Samamoodi minuarust käib ka võistlushobuste aretus, ometigi ei sõimata neid loomi krantsideks (ma tegelikult ei tea hobu-ilmast tuhkagi). Kui vaadata pilte, kus praegu Siberis kelgu ees olevad koerad, siis need huskyd (=tšuktšide koerad) ei sarnane show-huskydega kuigivõrd, pigem meenutavad nad lääne-siberi laikasid. Ja Maris - kellest ja kuidas ja kunas ja milleks aretatigi dobermann?
Maailm on värviline!

Kasutaja avatar

PostitusPostitas *Kaja » 21 Nov 2007 13:59

Snowblind kirjutas:Muu hulgas kuulub tõukoeraks olemise juurde ka standardisse mahtumine. Kuidas sa kirjutad standardi koertele, kelle välimik kõigub paksust karukarvalistest (loe: kahekordne tihe, paks ja ilmastikukindel) napikarvaliste hurta meenutavate koerteni? Sellisel juhul võiks välisel vaatlusel liigitada võimalikuks tõuks ka igas teises taluõues oleva nn. eesti hoovikoera.
Ma ei ütle, et nende koerte aretajad on ebaeetilised. Ma ei ütle, et selliseid koeri ei ole vaja. Ma ei ütle, et neid ei võiks koondada ühise nimetaja alla. Ma ütlen, et tegemist ei ole tõukoeraga.

Loe border collie tõustandardit. Ja siis tule ja kirjelda seda ühtset tõutüüpi ka siin, eks!
Maailm on värviline!

Kasutaja avatar

PostitusPostitas maris » 21 Nov 2007 14:11

*Kaja kirjutas:Maris - see on küll väga kohatu võrdlus! Soovitan natukene lapata suurte kelgukoerte võistluste kodulehti, nende koerte kasvatajatest lugeda ja ka nende saavutusi uurida.

Ma omast arust ei öelnud midagi halba alaska husky kohta? Jah, võrdlus on siiski vist kohatu, kuna pitbullide aretusse ei kuulu minu teada teiste tõugude sissemiksimist (aga ma muidugi pole tõuga väga kursis, võimalik, et eksin). (Jätame vast pitbulli kasutusotstarbe hetkel kõrvale, oluline on see, kuidas koerte aretuskasutus talletatud on).

Kuid ei saa ju üle ega ümber faktist, et FCI süsteemis on mõlemad, nii alaska husky kui pitbull, krantsid. Sama kehtib kahjuks ka eesti hagija kohta - kuigi viimase puhul on osad rahvuslikud kennelliidud siiski tõugu tunnustanud.

Ja kui sellel teemal veel väga pikalt arutleda, siis võib jõuda lõpuks küsimuseni, et miks on kasvõi lääne-siberi ja ida-siberi laika "sohikutsikas" Eestis jahipidamiseks suht raskelt kasutatav, et mitte öelda, et peaaegu võimatu. Mõlemad vanemad on ju ehtsad jahikoerad...

& väike rosin
Kasutaja avatar

PostitusPostitas :Emma: » 21 Nov 2007 14:14

maris kirjutas:
*Kaja kirjutas:Maris
Ja kui sellel teemal veel väga pikalt arutleda, siis võib jõuda lõpuks küsimuseni, et miks on kasvõi lääne-siberi ja ida-siberi laika "sohikutsikas" Eestis jahipidamiseks suht raskelt kasutatav, et mitte öelda, et peaaegu võimatu. Mõlemad vanemad on ju ehtsad jahikoerad...

Sama oleks küsida vist miks ei ole paberiteta kahe lääne-siberi laika järglases jahil kasutatavad-ometi mõlemad vanemad on head jahikoerad? Seadus lihtsalt on selline.

& väike rosin
Kasutaja avatar

PostitusPostitas :Emma: » 21 Nov 2007 14:20

Standard on tõukoertel üldiselt väga mitmetimõistetav asi, kui vaadata ühe tõu eri tüüpe siis jääb küll esmamulje, et tegu ei ole sama tõuga.
Alaska huskyle ei olegi seetõttu nagu ka mõnele teisele töökoeratõule koostatud standardit, et moevoolud ei dikteeriks milline koer välja peaks nägema vaid tema töövõimekus dikteerib selle. Alaska husky tunneb üldiselt ikkagi ka ära ning segi saab teda ajada vaid mõningate segaverelistega nagu ka saab ajada segi mõnda aiakoera labradori või saksa lambakoeraga.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas *Kaja » 21 Nov 2007 14:33

Maris - vaat siin see asi ongi - FCI. Alaska husky aretus ei puutu FCI-sse, enamus suurvõistlusi ei toimu FCI egiidi all. Selle tõuga tegelejad on tõelised kelguspordi fanaatikud, sageli tegeletakse sellega mitmendat põlve ja perekonniti. Ja soov on vaid teha võimalikult kõrgetasemelist tippsporti, seda võimalikult heade ja tervete töövõimeliste koertega. Kas seda on tõesti liiga palju tahetud? Väga paljud teise mandri ja ka paljude riikide oma kohalikud koeratõud ei ole FCI-s tunnustatud - kas nad siis on automaatselt krantsid? Ja tuua siia sporti võrdluseks pitbull - vabandust, ei ropenda.... Kelgukoerad ei ole iial aretatud kedagi murdma või ründama, nagu seda on soovitud saavutada pitbullidega, ükskõik siis, missugusi tõugusid sinna kokku siis on miksitud. Jahikoerte aretus on hoopis teine teema, need reeglid pole ka mitte FCI poolt seatud, missuguste jahikoertega Eestis on lubatud missugustel tingimustel ja missugust jahti pidada. Ida-siberi laika sissetoomine on ka omamoodi värk - nimelt on see tõug veel piirkonniti erinev ja ühetüübilisust pole kinnistunud, Eestis vägagi haruldane. Lääne-siberlaste aretusest aga loe näiteks siit: http://huntdogs.newmail.ru/books/poluzadov.htm Eesti ja suurema osa Euroopa kliima ei võimaldagi sellist tippsporti teha nagu tehakse alaska huskydega, seega ei saa siin ka selle tõu kasvatamisega midagi märkimisväärset toimuda. Nii et pretensioonidega tulla välja siin, on natuke - noh - kas just naeruväärne, aga.....veider kohe kindlasti.... (isegi norrakad treenivad osa aastast Alaskal, sest kodus pole neid tingimusi)
Maailm on värviline!

Kasutaja avatar

PostitusPostitas *Kaja » 21 Nov 2007 14:50

Teemaväliselt ja retooriliselt. Ja sellepärast ei hakkagi eelmist postitust muutma.

Eestis ei ole täna mitte ühtki koeratõugu, mille aretus oleks alanud eestlaste initsiatiivist. Eesti hagija saamisloo aluseks on Moskvast tulnud määrus, mille järgi pidi igal NSVLiidu liiduvabariigil olema oma koeratõug ja Eesti Vabariik toona ei tegutsenud riigina meie armsal Maarjamaal. Eesti hagija tõuga hakkasid esimestena tegelema mehed, kelle nimekuju päritolu meist idapool. Eestlaste talu- ja karjakoerte aretus hävis koos viimase sõjaga ja seda ei ole keegi eestlastest enam taastanud. Siit siis see retooriline küsimus - mis küll on selle põhjuseks, et eestlased ei ole ise suutnud üheskoos päris oma koeratõugu aretada? (või siiski - meil on ju huntveilerid ja paberiteta taksid....)
Maailm on värviline!

Kasutaja avatar

PostitusPostitas maris » 21 Nov 2007 14:53

Ma ikkagi ei saa aru. Kas tõu tõuks tunnistamine käib siis selle järgi, milleks tõug aretatud on ja kas kasutusotstarve "klassifitseerijale" sobib? Kui alaska husky on kellegi arvates tõukoer, siis peaks seda olema ka pitbull ja korea dosa ja tsvetnaja bolonka. Samamoodi võiks ju keegi öelda, et taks ei ole tõukoer, sest mulle ei meeldi, et nad urus metsloomi ahistavad :irw: Ning kui primaarseim on koera jooksmis-, vastupanu- ja vedamisvõime, siis mis vahet seal on, kas ta on "ametlikult" alaska husky või saksa lk, dobberi ja malamuudi segu? Jookseb ju koer, mitte tõu nimetus.

Dragonhunter's
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lohelend » 21 Nov 2007 14:56

*Kaja kirjutas:Siit siis see retooriline küsimus - mis küll on selle põhjuseks, et eestlased ei ole ise suutnud üheskoos päris oma koeratõugu aretada? (või siiski - meil on ju huntveilerid ja paberiteta taksid....)
Hoidku jumal, *Kaja, ära võta sellel ämbril kaant pealt. Sa ei tea mis teema Sa võid niiviisi tekitada :angel:
Tervitab Lohe, ise ebakorrektsetest poliitilistest hoiakutest pulbitsemas
Dragonhunter

Elu on täis ootamatusi. Alustage magustoidust.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas maris » 21 Nov 2007 14:57

Lohelend kirjutas:
*Kaja kirjutas:Siit siis see retooriline küsimus - mis küll on selle põhjuseks, et eestlased ei ole ise suutnud üheskoos päris oma koeratõugu aretada? (või siiski - meil on ju huntveilerid ja paberiteta taksid....)
Hoidku jumal, *Kaja, ära võta sellel ämbril kaant pealt. Sa ei tea mis teema Sa võid niiviisi tekitada :angel:

Mu meelest on _see_ teema juba kojas tekitatud. Ja suht negatiivset vastukaja leidnud :roll: :hups:

& Karusnahad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Snowblind » 21 Nov 2007 15:00

Hobuste ristandeid ei nimetata naljalt mingiks tõuks. On küll loodud teatud nö. sporthobuste tõud nagu eesti sporthobune, kes ongi sisuliselt teatud tõugude ristand, aga mitte kellelegi ei ole häbi öelda, et minu ratsu isa on hannover ja ema trakeen ja ta ei ole mingit konkreetset tõugu, kuni ta liigub ja hüppab hästi.
Miks peaks alaska huski omanikud või kasvatajad häbenema, et tegemist ei ole tõuga? Miks ei või olla uhke tõsiselt hea segaverelistest koertest koosneva rakendi üle?
Lugesin standardit (uuesti). Borderkolle on tõesti erinevaid aga need ongi ühe tõu erinevad tüübid. Nagu on eri tüüpe kuldsete ja saksa lambakate juures. See ei tee tõugu ei eesti hoovikoerast ega alaska huskist tõugu.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas dutch » 21 Nov 2007 15:05

maris kirjutas:Ma ikkagi ei saa aru. Kas tõu tõuks tunnistamine käib siis selle järgi, milleks tõug aretatud on ja kas kasutusotstarve "klassifitseerijale" sobib?

See just nii ongi. Pitbullidel on olemas tõuraamatud, aastakümnete pikkused aretuse traditsioonid aga nö "tõukoerteks" AKC või FCI mõistes ei saa nad kunagi just nende kasutusotstarbe tõttu.
Tegelik elu näitab, et see, kas mingi mix saab "tõukoeraks" või ei saa sõltub peaasjalikult inimestest, kes seda "tõugu" aretavad ja promovad. Võta näiteks ambull ja tsehhi terjer. Mõlemad tõud on laias laastus "valmis tehtud" peale teist ilmasõda. Esimese kasvatajad on AKC/FCI vastased ja see tõug vaevalt niipea AKC/FCI tunnustust leiab. Kuigi tegemist siiski nö taastatud tõuga.
Tsehhi terjer on kahe tõu mix. Segati kokku, tehti korralik tegevusplaan, aretusplaan, tõueesmärk pandi paika (mis siis, et tegelikkuses saadi jahikoera asemel seltsikoer) ja tõug on juba 45 aastat FCI-s tunnustatud.
Seega kõik on suhteline ja teiste tööd tõu loomisel krantside miksimiseks nimetada pole vast kena. :wink:

Kasutaja avatar

PostitusPostitas maris » 21 Nov 2007 15:12

Järelikult tuleb ikkagi ka pitbulli tõukoeraks nimetada :nänä:

& väike rosin
Kasutaja avatar

PostitusPostitas :Emma: » 21 Nov 2007 15:14

Et mis ei ole tõukoer on automaatselt krants? Tsuktsidel on krantsid kelgu ees, araablased peavad krantsidega jahti...
Krants ja koeratüüp on kaks erinevat asja- krants on pauka, kelle vanemate kohta pole midagi teada, ning kes sobib kindlasti millekski aga milleks, seda ei teata enne kui ta on suureks kasvanud. Koeratüüp on teadaoleva sugupuuga koordineeritud aretusega vabakujuline tõukoer põhimõtteliselt. See tähendab- pesakonnast kutsikat võttes sa ikkagi tead, et koeral on ikkagi olemas teatud eeldused. Ja need eeldused ei ole mitte ups...vot niisugune võib siit kasvada, vaid üsna etteaimatavad.
Millegipärast kelgukoerte entusiastid nimetavad suvalisi varjukatest võetud kelgukoeri segaverelisteks ning oma või teiste teadliku aretustöö tulemust alaska huskyks...

Kasutaja avatar

PostitusPostitas dutch » 21 Nov 2007 15:15

maris kirjutas:Järelikult tuleb ikkagi ka pitbulli tõukoeraks nimetada :nänä:

Minu arvates on need pitbullid tõukoerad, kellel on tõutunnistus, mis on välja antud seda tõugu tunnustava organisatsiooni poolt. Kehtib ka kõigi teiste tõugude puhul.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas maris » 21 Nov 2007 15:27

:Emma: kirjutas:Et mis ei ole tõukoer on automaatselt krants? Tsuktsidel on krantsid kelgu ees, araablased peavad krantsidega jahti...
Krants ja koeratüüp on kaks erinevat asja- krants on pauka, kelle vanemate kohta pole midagi teada, ning kes sobib kindlasti millekski aga milleks, seda ei teata enne kui ta on suureks kasvanud. Koeratüüp on teadaoleva sugupuuga koordineeritud aretusega vabakujuline tõukoer põhimõtteliselt. See tähendab- pesakonnast kutsikat võttes sa ikkagi tead, et koeral on ikkagi olemas teatud eeldused. Ja need eeldused ei ole mitte ups...vot niisugune võib siit kasvada, vaid üsna etteaimatavad.
Millegipärast kelgukoerte entusiastid nimetavad suvalisi varjukatest võetud kelgukoeri segaverelisteks ning oma või teiste teadliku aretustöö tulemust alaska huskyks...

Ja kuidas sa nimetaksid kahe tõutunnistusega sibery husky järeltulijat, kellel ei ole tõutunnistust?

Kasutaja avatar

PostitusPostitas katri » 21 Nov 2007 15:33

Maris

Ahistatud k(g)asvataja EKL-i poolt diskrimineeritud kasvandik? :roll:
"Norfolks are like peanuts - it's hard to have just one." Joan R. Read

& väike rosin
Kasutaja avatar

PostitusPostitas :Emma: » 21 Nov 2007 15:33

maris kirjutas:
:Emma: kirjutas:Et mis ei ole tõukoer on automaatselt krants? Tsuktsidel on krantsid kelgu ees, araablased peavad krantsidega jahti...

Ja kuidas sa nimetaksid kahe tõutunnistusega sibery husky järeltulijat, kellel ei ole tõutunnistust?

Selle puhul on tegemist teadmatusest või ehk ka rahahimust tingitud pesakonnaga, mitte teadliku aretustöö tulemusega.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas maris » 21 Nov 2007 15:40

:Emma: kirjutas:
maris kirjutas:
:Emma: kirjutas:... oma või teiste teadliku aretustöö tulemust ...

Selle puhul on tegemist teadmatusest või ehk ka rahahimust tingitud pesakonnaga, mitte teadliku aretustöö tulemusega.

Ehk tegemist ei ole tõukoeraga? Või ikka on?

& väike rosin
Kasutaja avatar

PostitusPostitas :Emma: » 21 Nov 2007 15:50

juuksekarva lõhki ajades ei ole ka paberitega tõukoerte järglased tõukoerad seni kuni nende vanemaid pole DNA testiga identifitseeritud.
Maris, tõepoolest on tegu siis koja mõisteid kasutades nii kahe tõutunnistusega husky kui ka kahe alaksa husky järglase näol tegemist krantsiga kuid ma loodan, et sa siiski mõistad, et tegu on kahe tegelikult üsna erineva asjaga?
Kui koer on tõutunnistusega ja kahe sama tõu esindaja järglane, kuid ei vasta kuidagi standardile...sel juhul on tegu tõukoera või krantsiga?
Kõik pagaritooted ei ole just leivad ;)

PostitusPostitas peni » 21 Nov 2007 15:57

Tegelikult tahaks kelleltki teada, et mis jama selle alaska husjyga on, et nad ei saavuta siis rahuldavat lõplikku tulemust. Ütleme et kellelgi kasvatajal-kelgurakendi juhil on oma kasvandikud kelgu ees ja muudkui võidavad kõiki.

Mina mõtleks siis, et ideaal käes - tõug valmis - ja siis hakkaks seda liini ju säilitama, mitte aga tooma igasugu verdvärskendavaid pointereid sisse.

Või äkki millegipärast need kiired jne kelgukoeraomadused ei pärandu edasi ainult huskysid kasutades aretuses ja millegipärast on siis pointer vaja sisse tuua.

Mitte midagi ei saa aru.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas dutch » 21 Nov 2007 16:01

:Emma: kirjutas:Kui koer on tõutunnistusega ja kahe sama tõu esindaja järglane, kuid ei vasta kuidagi standardile...sel juhul on tegu tõukoera või krantsiga?

Siis ta tõukoer, kes ei vasta standardile. Aga tõukoer on ta ikka! :P
Näiteks valget värvi bokser, sinine dobermann jne.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas katri » 21 Nov 2007 16:05

"Norfolks are like peanuts - it's hard to have just one." Joan R. Read

& väike rosin
Kasutaja avatar

PostitusPostitas :Emma: » 21 Nov 2007 16:11

dutch kirjutas:
:Emma: kirjutas:Kui koer on tõutunnistusega ja kahe sama tõu esindaja järglane, kuid ei vasta kuidagi standardile...sel juhul on tegu tõukoera või krantsiga?

Näiteks jahinstinktita lontkõrvaline laika, näiteks pika siidise karvaga veoinstinktideta husky...mina ei pea neid loomi tõukoerteks, sest hoolimata oma tuvastatavatest vanematest ei vasta need koerad enam oma kirjapandud või kirjutamata standardile. Paberitega krantsid siis kojakeeli :P

Kasutaja avatar

PostitusPostitas maris » 21 Nov 2007 16:13

Ootan huviga vastust peni küsimustele.

& väike rosin
Kasutaja avatar

PostitusPostitas :Emma: » 21 Nov 2007 16:20

Tõeliste tippude hulgas ei olegi ma ausalt öelda täheldanud seda uue tõu lisamist oma koertele. Seda harrastavad pigem algajamad, kellel pole veel liinid nii heale tasemele jõudnud. Kuna nende nn tippude aretustöö tulemused on suhteliselt kõrgelt hinnatud kogu maailmas ei saa mitte iga harrastaja nende järglast endale lubada.

& väike rosin
Kasutaja avatar

PostitusPostitas :Emma: » 21 Nov 2007 16:29

Mis siis ikka alustame aga otsast peale...
Mis vahe on sihipärase eesmärgiga suurte rahvusvaheliste organisatsiooni poolt tunnustamata tõul ja suvalisel tagaaia kutsikavorpijal, kes isegi ei tea mis tõugusid või koeri või mis põhjusel ta paaritab?
Teadmata sugemetega koduaia muri ja kasvõi see sama eesti hagijas...pole neil mingit vahet egaju?

Kasutaja avatar

PostitusPostitas *Kaja » 21 Nov 2007 17:55

Description and Origin of the Alaskan Husky
by Joe Runyan
http://www.cabelasiditarod.com/runyan_husky.html
Maailm on värviline!

Kasutaja avatar

PostitusPostitas dutch » 21 Nov 2007 19:58

:Emma: kirjutas:
dutch kirjutas:

Näiteks jahinstinktita lontkõrvaline laika, näiteks pika siidise karvaga veoinstinktideta husky...mina ei pea neid loomi tõukoerteks, sest hoolimata oma tuvastatavatest vanematest ei vasta need koerad enam oma kirjapandud või kirjutamata standardile. Paberitega krantsid siis kojakeeli :P

Ilmselt on mul vedanud ja ma pole sinu poolt kirjeldatud isendeid kohanud! :wink:
Samas, kui ma näen mõnda koera näituseringis, kes minu arvates ei vasta tõule, siis ma pigen arvan, et seal ei ole põlvnemisega kõik korras. :irw:

Kasutaja avatar

PostitusPostitas *Kaja » 21 Nov 2007 20:14

dutch kirjutas:Samas, kui ma näen mõnda koera näituseringis, kes minu arvates ei vasta tõule, siis ma pigen arvan, et seal ei ole põlvnemisega kõik korras. :irw:

Missugustel näitustel esinevad ringis alaska huskyd?
Maailm on värviline!

& väike rosin
Kasutaja avatar

PostitusPostitas :Emma: » 21 Nov 2007 20:20

Nojah, mina kahjuks olen näinud...ja pole kahtlustki et tegu puhtaverelise loomaga. Kahjuks tööomadused näitustel hästi välja ei kipu paistma...

Kasutaja avatar

PostitusPostitas *Kaja » 21 Nov 2007 20:38

Näitusel ja just alaska huskyna? Katkend minu pandud lingilt:

The "Alaskan husky" is a term so widely used by mushers and dog fanciers to describe a racing sled dog typically found in the northern dog yards of Alaska and Canada that I presumed it would be an easy job to journalize the development and description of this unregistered breed of working dog.

Selles artiklis ka kirjeldatakse alaska husky kujunemist ning kirjeldatakse koera. Erinevalt nendest tõugudest, kellel välimik käib eespool kõike muud, mis koeras oluline, on alaska husky kirjeldus tegutsevast koerast, välimikku detailselt ei kirjelda keegi. (no mida annabki ühele võistlevale kelgukoerale see juurde, et 70% tõustandardi kirjeldusest hõlmab pea kuju, silmade ja kõrvade asetuse kirjeldus)

tsiteerin siis veel sama artiklit:
Clearly, Swenson thinks of the Alaskan husky as a concept of excellence and performance, not a breed defined by static descriptions.

Still, I was interested in asking my panel of experts how they would define the breed known so widely as the Alaskan husky in 1999. This is the consensus:

Ideally, the females should be 45 to 50 pounds, and the males between 50 to 55 pounds. It is important that they are no heavier than 55 lbs. because that seriously compromises their speed, resilience, and endurance.

The Alaskan husky is willing to please, has a strong instinct to pull, even in adverse conditions, and is easily trained.

Presently, the Alaskan husky is expected to travel at over 20mph in a lope for distances to thirty miles. At distances of fifty to sixty miles, average speeds of 15 to 17 mph can be expected. In long races, such as the Iditarod, the Alaskan husky is capable of covering 150 miles per day for ten days or more by alternatively loping and trotting.

The dog has a coat sufficient to counter extreme weather. The feet are durable and resist abrasion and damage from rough trail and icy conditions. The dog is able to rest comfortably on the top of snow.

Physiologically the dog is capable of consuming and utilizing up to 10,000kcal per day while exercising. In addition, recuperation from exercise is a prime consideration. Dogs should be able to travel 12 hours per day for extended periods of time at a slow lope or fast trot. Or, lope at fast speeds for twenty to thirty miles, for days in a row.

Capable of exercising in either warm or cold weather. This is an important physiological adaptation. Generally, mushers discover that an exercising dog capable of physiologically dealing with extreme heat can also handle an extreme in the other direction.
Maailm on värviline!

& väike rosin
Kasutaja avatar

PostitusPostitas :Emma: » 21 Nov 2007 20:40

Kaja jutt käis mittestandartsetest tõukoertest, mitte alaska huskydest ;)

Kasutaja avatar

PostitusPostitas *Kaja » 21 Nov 2007 20:59

...ja mina vastasin vastavalt teema pealkirjale.

Kuid kirjeldamaks, kui kirju võib ühe töökoeratõu välimus olla reaalses elus, toon uuesti sisse minu poolt juba varem nimetatud border collie. Piltidel olevad koerad vastavad kõik ka tõustandardile! Head vaatamist (klikkige ka piltidele): http://www.gis.net/~shepdog/BC_Museum/P ... ealth.html
Maailm on värviline!

& Karusnahad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Snowblind » 22 Nov 2007 15:03

Doug Swingley, the 1999 Iditarod winner, explained, "The Alaskan husky is a continuous experiment in breeding and really nothing more than a successful mixed breed mutt. The diverse gene pool is an advantage because it allows mushers to very quickly develop dogs for specific traits."

Nagu ma aru saan, on selle ütleja kordi suurem alaska husky austaja ja arendaja, kui kõik Eesti kelgukoerasõbrad kokku. Kui see inimene ilma mingi probleemita ütleb selgelt välja, et tegemist on ausa krantsiga, kes saab oma ülesannetega suurepäraselt hakkama, mille üle me siin enam vaidleme?
Kui alaska husky kasvatajad ühel päeval loobuksid võõraste tõugude kasutamisest, pannakse kirja standard ja luuakse organisatsioon, kes väljastab neile ka tõutunnistusi (sarnaselt pitbullile) siis võib hakata rääkima, et tegemist on tõuga.

& Corry
Kasutaja avatar

PostitusPostitas arneak » 22 Nov 2007 18:14

maris kirjutas:Sinu jaoks on tõukoer ilmselt ka pitbull?

Mille poolest pitbull vähem tõukoer on kui eesti hagijas ?
Mitte meie konnatiigis vaid maailmamastaabis.
APBT-l lausa eri 2 registrit USA-s.

mis need koerad siis on

PostitusPostitas malamuut » 23 Nov 2007 19:38

:D need alaskalased ongi ühed parimad koerad rakendispordiga tegelemiseks .Kui aga võrrelda eestlaste ettevõtmisi selles vallas kasvõi poolakatega ,sakslastega või tsehhidega ,siis peab kahjuks tõdema ,et meil on selle koha peal suur must auk.Ainuüksi Saksamaal on 10-12 tuhat aktiivset rakendispordiga tegelevat inimest,kes aktiivselt treenivad-sõidavad-võistlevad aastaringselt.Uuteks aladeks ongi tõusnud just käru -,rattavedu ning jooks .Selleks,et nende koertega aktiivselt tegeleda ,ei pea ilmtingimatta Alaskale kolima.Vaadata võib viimaseid sulamaa võistluste tulemusi ja pilte www.ec2007.mushing.pl .Tänapäeva spordi atraktiivsus ju peitubki kiires ja jõulises esinemises -sarnaselt sellega võrdleks neid koeri vormelitega. Erinevused on vaid selles ,kas sõita sprinti ,keskmaad või pikka distantsi-sellest sõltuvalt tuleb valida ka koeri ja treenida neid erinevalt.
Loodan ,et kui mitte sel võistlusperioodil (2007/2008),siis järgmisel kindlasti jõuame ka oma Eestisse toodud koertega EM ja MM võistlustele vastavalt sulamaa aladel kärusõidus ja talvel kelgutamises .
Peagi rohkem pilte ja infot koerte kohta ka kodukal www.sleddogs.ee
Olles käinud ka mitmetel koolitustel ja omades taskus meie põhjanaabrite rakendispordi liidu kohtuniku pabereid ,võin väita ,et see õnnestubki .

veel linke keeleoskajatele

PostitusPostitas malamuut » 23 Nov 2007 22:19

Alaska huskidest veel
http://dogbreedinfo.com/alaskanhusky.htm
ja
http://en.wikipedia.org/wiki/Alaskan_husky
ja veel
http://dogs.about.com/od/dogbreeds/p/alaskan_husky.htm
Huvitavat lugemist leiab ka www.sleddogcentral.com . Ise olen ca kolm aastat uurinud neid tagamaid ja tänaseks võin väita ,et netist saab küll piisavalt infot selleks,et mitte ei tekiks küsimusi laadis ,et a la naised saunas rääkisid.
Rakendisport ise on aga vägagi tunnustatud ka lumeta riikides ja arvatavasti ei ole kaugel ka aeg ,millal koertega kelgutamine ka olümpiaaladeni jõuab(vähemalt skandinaavia rahvad ootavad seda pikisilmi).
Seega sõna kelgukoer ei seostu ainult kelgu ja lumega ,vaid tänapäevases kontseptsioonis ka jalgratta ja käruga (ATV-ga ).
Kiirustest võib-olla niipalju ,et sprindi distantsidel need jäävad sõltuvalt rakendist u 30-36 km/h ,olenevalt sellest ,kas tegemist on sulamaa(off-snow) või talvealadega (on-snow).
Mis puutub kutsikate tootmisse sellel alal,siis võib igaüks ise kokku lüüa ,palju koeri (häid sportlasi ) on vaja ,et osaleda kuue -,kaheksa -ja vabaklassis (kümme ja rohkem koera),mitu aasta selleks kulub,kui üks pesa on 5-9 koera ja osad neist ei kõlba võistlusteks.
:D :D :D

--------------
Palun panna siis ikka töötavad lingid, kui kellelegi tarkust jagate. Selles kirjutises olid KÕIK antud lingid vigased.
Parandatud. Maiemaie

Kasutaja avatar

Re: veel linke keeleoskajatele

PostitusPostitas maris » 23 Nov 2007 22:30

malamuut kirjutas:kui üks pesa on 5-9 koera ja osad neist ei kõlba võistlusteks.

Kuna minu loogika järgi on võimatu ennustada loovutusealisest kutsikast seda, kas temast tuleb hea vedaja või mitte, siis mis saab nendest, kes on suureks kasvatatud ja kellest selgub, et nad on võistlusteks kõlbmatud?

Lõbusõidu koerad

PostitusPostitas malamuut » 23 Nov 2007 23:08

On keegi siin sõnavõtnutest kuulnud ka midagi koertega inimeste sõidutamisest ja teab umbeski öelda palju sellisegi töö alustamiseks on vaja algmaterjali nii varustuse kui ka koerte näol.
Iseenda teadmiste põhjal olen aru saanud ,et selgi alal alla 40-50 hea vedaja tasu pidada.
Mis puutub aga selekteerimisse ,siis tavaliselt heade ja õigete esivanemate pesades on mõned üksikud ,kes mitte ei vea ,vaid on üle (ala)kaalulised või liiga aeglased .
Tavaliselt kasutatakse alaska huskide paaritamisel kas ainult häid juhtkoeri või siis parimate rakendite koeri ,et võimalikult väiksed kaod oleksid pesakonna täisikka jõudes .
Kes tõsine huviline on ,võib otsida teadmisi ka sellise asja kohta nagu seda on koerte geneetiliste omaduste ülekanduminee järglastele (isegi suurtel seminaridel tuleb osale kuulajatest selle teema ajal uni peale ).
Kohati tundub ,et nende võistluskoerte puhul on kasutusel isegi rangemad aretusnõuded (vähemalt kasvatajate vahel ),kui seda meile igapäevaselt tuntud tõugude juures.

ja kala ja atu ja oskar
Kasutaja avatar

PostitusPostitas rents » 15 Jaan 2009 14:57

Veidikene teemasse - vaatasin täna filmi "Nanook of the North" (1922), mis tegelikult räägib ühe perekonna näitel eskimote traditsioonilisest elust, aga minu tähelepanu äratasid ka filmis näidatavad kelgukoerad ja nende kasvatus. Koerad olid küllaltki erineva välimusega - oli nii selliseid huskysid, nagu oleme harjunud telekas nägema, aga oli ka selliseid tumedamaid, kes tundusid suht väikest kasvu olema (aga kelku vedada jõudsid küll). Ma ei saanud aru, kas nad olid väga range kasvatusega või puudus neil lihtsalt igasugune jahiinstinkt - igatahes, kui püünisest leiti elus rebane ja see kelgu peale pandi, ei teinud ükski koer teist nägugi, ega üritanud lähemale pääseda, et seda uudistada. Samas vere lõhna peale läksid nad küll pööraseks (ja öeldi, et võivad isegi kutsikaid süüa, kui need just nende endi omad ei ole), nii et kahtlustaksin pigem rangemat kasvatust - seda enam, et korra oli ka mingi kaader, kus koer, kes piisavalt kiiresti ei kuuletunud, lihtsalt jalaga sai.

Kutsikate kasvatus algas (erinevalt inimlaste omast, kes minu meelest tänu kasvatustingimustele enne viiendat eluaastat normaalselt kõndimagi ei õppinud) väga varakult - juba umbes kuuvanusele kutsikale seoti pisike puust saanike järele ja mängiti temaga niiviisi. Ja vähemalt kutsikate eest hoolitseti väga - ööseks oli neil eraldi pisike iglu (kommentaaris öeldi, et see on selleks, et neil oleks soe ja et nende vanemad sugulased neid ära ei sööks) ja päeval rändasid ka nemad inimeste kapuutsi sees. Sellised tähelepanekud siis "traditsiooniliste kelgukoerte" kohta.

Tegelt oli väga lahe vaadata, sain kohe hulga targemaks. :D

TEEMA JÄTKUKS VÄIKE VIDEO

PostitusPostitas malamuut » 05 Veebr 2009 21:13

Kaamera oli kinnitatud kelgu juhtraua külge http://www.youtube.com/watch?v=M_irrIM4e9w

Kasutaja avatar

PostitusPostitas lotos » 11 Veebr 2009 15:44

Kasutaja avatar

PostitusPostitas *Kaja » 23 Mär 2012 19:34

Vana teema juba, kuid vaatasin, et ma ei ole siia lisanud geeniuuringute viidet: A genetic dissection of breed composition and performance enhancement in the Alaskan sled dog Teema kokkuvõtlikult näiteks ka siin.
Maailm on värviline!

Mine Eri sorti koerad

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist