hambumus

areng ja aretus
Postitusi: 3
Liitunud: 19 Nov 2013 15:29

hambumus

PostitusPostitas merlinilves » 19 Nov 2013 20:43

tere!
Minul mure.
Nimelt olen peaaegu võtmas beagle kutsikat,kellel hambumus on vale.
Sooviksingi siinkohal teada,et kas see probleem pikemas perspektiivis hakkab koera kuidagi häirima?
Näitusele ma temaga ei lähe,võtan koera pere lemmikuks ja heaks seltsiliseks,kellega mööda metsa tuustida :irw:

Nahkhiir, karihiir ja rott
Kasutaja avatar
Postitusi: 1215
Liitunud: 17 Aug 2004 19:34

PostitusPostitas Jaana » 19 Nov 2013 22:38

Kõik sõltub, mis konkreetselt on see "hambumusprobleem". Üla- või alahambumus, liiga kitsas alalõug (kihvad vales asendis)? Küsi kasvatajalt järgi, millega täpselt on tegu ja siis konsulteeri mõne hammastele spetsialiseerunud arstiga.
Take your time

Postitusi: 3
Liitunud: 19 Nov 2013 15:29

PostitusPostitas merlinilves » 21 Nov 2013 00:40

Kasvataja vastas,et ülemised lõikehambad ulatuvad üle alumiste.et see on probleemiks tulevikus järglaste saamisel.

Kasutaja avatar
Postitusi: 167
Liitunud: 19 Juun 2007 14:38
Asukoht: Rae vald

PostitusPostitas livia » 21 Nov 2013 16:19

Aga beagle'l peabki ju käärhambumine olema
"Keegi ei hinda sinu vestluse erilist ja ülimat geniaalsust nõnda nagu koer". Christopher Morley

Postitusi: 3
Liitunud: 19 Nov 2013 15:29

PostitusPostitas merlinilves » 21 Nov 2013 16:37

Lõuad / Hambad : Tugevad lõualuud perfektse, korrapärase ja täiskomplektse hammastikuga kääritaoliseshambumuses, kusjuures ülemised lõikehambad katavad ilma varet jätmata alumisi ning hambad väljuvad lõualuust otse.
Koer.ee

Tõprakari
Kasutaja avatar
Postitusi: 808
Liitunud: 22 Aug 2004 17:08
Asukoht: Tartu

PostitusPostitas calime » 21 Nov 2013 21:25

Koera elukvaliteedi osas on oluline, et hambumusviga ei oleks koerale valu ja probleeme tekitav - ehk siis hambad ei traumeeriks pehmed kudesid ega teisi hambaid. Siin on ehk tegemist liiglühikese alalõuaga? Selle puhul on väga sageli alumised kihvad need, mis ei hambu korrektselt ja tekitavad vigastusi ja valu näiteks suulaele või lõhuvad-kulutavad tasapisi teisi hambaid. Ilma koera nägemata on suhteliselt raske internetis nõu anda, kas ja kuipalju mingi hambumusviga koera elu segama hakkab või omaniku rahakotileravikulusid tekitada võib, eriti kui probleemi on kirjeldatud väga napilt ja segaselt (ülemised lõikehambad hambuvadki normaalselt enamuse koeratõugude puhul alumistest lõikehammastest nö. ettepoole, aga kui eelnevalt oli jutt hambumusveast, siis ehk on ikka ülalõug liiga palju alumisest pikem?). Ainus nõuanne, mida võin siin anda, on see, et nä. veaga looma puhul on alati suurem risk, et ehk odavamalt saadu läheb hiljem kalliks maksma.

P.S. Ehk on nt see pildilink abiks kirjeldamisel http://www.wildgoosenorwich.com/Wildgoo ... s/bite.jpg - kõige rohkem valu ja probleeme tekitab reeglina pildil all parempoolne variant.
Never laugh at live dragons - Bilbo Baggins

I am not altogether on anybody's side, because nobody is altogether on my side - Treebeard

Tõprakari

Kasutaja avatar
Postitusi: 4476
Liitunud: 23 Nov 2004 09:56
Asukoht: Harjumaa, Viimsi, seal, kus lõpeb asfalt...

PostitusPostitas Miikene » 22 Nov 2013 19:23

Lillil kasvasid mingil perioodil alumised kihvad ülemisse igemesse. Pandi juba kliinikutes diagnoosiks valehambumus ja otsiti viga tõus, vanemates (kutsika emal oli perfektne hambumus), milles iganes. Üks loomaarst siiski ütles, et kasvab välja. Kasvaski. Lõualuud kasvasid lihtsalt erineva kiirusega. Hammaste asetusel pole enam midagi viga. Mõnda aega aga surusid kihvad igemesse ja me pidime tekkinud uurist kummeliteega loputama.

Tõprakari
Kasutaja avatar
Postitusi: 808
Liitunud: 22 Aug 2004 17:08
Asukoht: Tartu

PostitusPostitas calime » 22 Nov 2013 20:18

Mõnedel kutsikatel on jah valehambumus, mis siiski hiljem nö. välja kasvab - põhjuseks see, et tegelikult on iga nelja lõualuu (ehk siis alumise ja ülemise parema ja vasaku poole - need on eraldi luud, mis liituvad kas liigesega - alalõualuu - või ülalõualuu puhul mõlemad ees intsisiivluuga) kasv geneetiliselt eraldi determineeritud, kui lõualuude kasvutempos esineb väiksemaid erinevusi, hoiab hammaste omavaheline interdigitatsioon neid enam-vähem samas tempos ehk siis toimub natuke nagu looduslik ortodontiline aparaat. Kui kasvutempo erinevus on väga suur, seda eriti perioodil, kus hambad vahetuvad ja seda nö. interlokki (alumise ja ülemise kihva ja intisiivide omavaheline suhe peamiselt) ei ole, võib tulemuseks olla jääv hambumusviga. On kutsikaid, kellel pole kasvades praktiliselt üldse selle koha pealt muret, on kutsikaid, kellel mingis eas valehambumus ja täiskasvanuna täiesti funktsionaalne ja valutu hambumus (kui väga täpseks minna, siis on 100% ideaalse hambumusega - ehk siis nii intsisiivide, kihvade kui ka premolaaride ja molaaride üksteise suhtes paiknemise kui ka üksikute hammaste asetuse osas ühegi väikse veata - indiviide väga vähe, aga pean silmas seda, mida enamus meist nö. normaalseks hambumuseks peavad, Hollywoodi naeratusega naturaalinidiviide on ka inimeste hulgas vähe) - ja on kutsikaid, kellel valehambumus püsivaks jääb ka täiskasvanueas. Esimene variant on parim, teise puhul sõltub tõust, liinist ja lõpuks ka indiviidist, kas lõpptulemus on positiivne või mitte. Nt. väga lühikese alalõuaga saksa lambakoera või taksi kutsikas jääbki üsna kindlasti täiskasvanuna selliseks, mängiva hambumusega rottweiler või bullterjer võib oma hambumuse 'korda kasvatada'. Ei oska beaglite kohta üldistusi teha, olen neid liiga vähe näinud. Nendega rohkem tegemist tegevad inimesed võivad teada. Aga muus osas pädeb ikka mu eelnevas postituses öeldu - interneti teel koera nägemata raske nõu anda.
Never laugh at live dragons - Bilbo Baggins

I am not altogether on anybody's side, because nobody is altogether on my side - Treebeard

Tõprakari

Mine Koer

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline