pesakonna potentsiaalikaim kutsikas

areng ja aretus

pesakonna potentsiaalikaim kutsikas

PostitusPostitas Benadryl » 14 Sept 2010 15:53

Kuidas valib kasvataja pesakonnast kõige parema kutsika? Ma mõtlen just seda, et mõnikord jätavad kasvatajad ühe kutsika omale, kui kõige potnentsiaalikama. Ja need kutsikad (hiljem koerad) saavad ka tavaliselt väga häid tulemusi näituseringides.
Saan aru, et üheks teguriks on kindlasti kasv ja kaal, et mida tugevam, seda parem. Teine tegur on iseloom- ei valita kõige arglikkuma ega ka kõige domineerivamat. Kolmas tegur võiks olla värvus ja värvide paiknemine kehal.
Aga kui kutsikad on kõik ühte värvi ja kõrvaltvaatajale täpselt ühesugused, mismoodi siis see valik tehakse?
Lihtsalt olen mõelnud selle peale. Aitäh, kes vastavad!

Kasutaja avatar

PostitusPostitas spanjel » 14 Sept 2010 15:58

mul küsimus, et miks ei valita kõige domineerivamat?...mis selles valikus võiks vale olla?...kui just koera vanadekodusse maskotiks ei taheta :hups:

& rõõmurullid
Kasutaja avatar

Re: pesakonna potentsiaalikaim kutsikas

PostitusPostitas päike » 14 Sept 2010 16:10

Benadryl kirjutas:Saan aru, et üheks teguriks on kindlasti kasv ja kaal, et mida tugevam, seda parem. Teine tegur on iseloom- ei valita kõige arglikkuma ega ka kõige domineerivamat. Kolmas tegur võiks olla värvus ja värvide paiknemine kehal.

No kindlasti ei ole kasvu ja kaalu järgivalimine absoluutne, pigem oleneb tõust või siis pigem sellest, kas x tõus on probleeme liiga suure- või väiksekasvuliste koertega või mitte.
Dominantsuse osas ma arvan oleneb samuti tõust, sellest mida koeraga teha tahetakse ning keskkonnas, kus ta elama hakkab (kas on lapsi, teisi samasoolisi koeri jmt).

Olles targematega sel teemal vahel rääkinud, olen aru saanud, et mingi hetkeni peale sündimist on hästi aru saada ka seda, mis tüüpi koer tuleb ning ilmselt sellest lähtuvalt kasvataja valib ka oma eelistustele vastava koera.
Koerala kodanik.

PostitusPostitas Benadryl » 14 Sept 2010 16:11

Selleks ma siin olengi, et targemaks saada :) Lihtsalt on nagu kõrvu jäänud, et vbl kõige domineerivamaga võib hiljem probleeme tekkida, et raskesti kasvatatatav või nii.
Aga olgu, nagu ma aru saan, siis üheks valiku kriteeriumiks on, et kutsikas oleks domineerivam, hakkajam ja julgeim.
Palun veel arvamusi!

Dragonhunter's
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lohelend » 14 Sept 2010 16:13

Ma ise vastaksin nii, et kui mul on kaks muus osas täiesti võrdset kutsikat ja vahe on vaid dominantsuses, siis mina ei jätaks seda "kõvemat" koju kuna harva on kasvatajal vaid 1 koer ja karjas saab paremini hakkama veidi leebema loomuga koer.
Mis aga puutub valikusse üldse, siis mõned kasvatajad teevad oma valiku juba siis kui kutsikad veel sündimisest märjad :)
Dragonhunter

Elu on täis ootamatusi. Alustage magustoidust.

rotid & muud loomad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas chilipi » 14 Sept 2010 16:29

Benadryl kirjutas:Aga kui kutsikad on kõik ühte värvi ja kõrvaltvaatajale täpselt ühesugused, mismoodi siis see valik tehakse?

Kui sa ei näe neid nüansse, siis pole sul ka kasu, kui teised püüavad neid sulle seletada, et näed peakuju on selline ja nurgad ja jooned sellised. See on nagu värvipimedale seletada, et tegelikult pole need halli erinevad toonid vaid täiesti kirkalt eristuvad värvid. Vaatad, aga ei näe.
Kõrvaltvaataja näeb pealegi kutsikaid pildilt või korraks, samas kui kasvataja näeb neid kogu aeg, tegutsemas, muutumas. Kui sul pole kogemust seda tõugu kutsikatega, siis seda enam ei oska hinnata, milliseks kutsikas kasvab.
Ma tahaks lisada ka seda, et alati ei ole kasvataja valik õige, kas kõrvalseisjate või hiljem ta enda hinnangul. Kõrvalseisjate arvamus on suva, maitse parima osas erineb, aga kasvataja teab ise, mida hindab. Alati ei valita õigesti.
Kutsikavõtja jaoks on kõige olulisem, et kasvataja valiks talle sobiva kutsika, aga see sõltub täiesti sellest, mida kutsikavõtja soovib. Ja kui hästi või täpselt ta seda väljendada soovib.
Hakkaja kutsika argument võib kehtida sellevõrra, et kunagi ei soovitata valida kutsikat, kes käitub väga aralt või näib haige. Ka krantside puhul. Pesakonna äpuga võib arvata, et saab olema rohkem probleeme kui teistega, kuigi jube hale hakkab kutsikast, eksole.

Kuskil viie aasta eest võis olla sarnane teema, ei leia hetkel.
Whippetid Eestis
Peres whippet, borzoi
Pilt

Kasutaja avatar

PostitusPostitas karvik » 14 Sept 2010 16:55

Benadryl kirjutas:Kuidas valib kasvataja pesakonnast kõige parema kutsika? Ma mõtlen just seda, et mõnikord jätavad kasvatajad ühe kutsika omale, kui kõige potnentsiaalikama. Ja need kutsikad (hiljem koerad) saavad ka tavaliselt väga häid tulemusi näituseringides.

Mina usun, et kasvataja valib ikka kogemuse järgi. Kui oled aastaid seda tõugu koeri kasvatanud, siis oskad ka tavaliselt aimata, mis ühest või teisest kutsikast võib kasvada, kuigi sajaprotsendilist kindlust ei ole kunagi.

& väike rosin
Kasutaja avatar

PostitusPostitas :Emma: » 14 Sept 2010 16:59

Sõltuvalt kutsika tulevasest kasutusest vaadatakse ikka üsna erinevaid asju- kes vaatab temperamenti, kes kutsika paindlikust ja liikumist, kes vaatab kehaehitust ja struktuuri, kellele on olulised detailid nagu kõrvade asetus, kellele olemas pigem tervikpilt kutsikast. Värv ja laikude asetus on oluline mõnes tõus, samal ajal teistes tõugudes jääb selle hindamine tagaplaanile. Üldiselt valib kasvataja veel igas konkreetses pesakonnas selle järgi kutsikat, kes esindab omadusi mida ta antud pesakonda planeerides rõhutada või parandada üritas. Sellepärast ongi nii oluline, et enda jaoks valms mõtleksid, mis on sinu ootused koera suhtes- võib olla nii, et kasvataja valitud kutsikas on pesakonna parim ja sinu valitud kutsikas on pesakonna parim, lihtsalt nad on parimad erinevates aspektides.
Erinevad kasvatajad teevad oma valikud erineval ajal- kes valib juba vastsündinute hulgast ja kes jätab omale lootustandvamad isendid kuni aastaseks saamiseni kennelisse arenema ja teeb oma valikud alles siis. Üldiselt muutuvad kutsikad päris palju kuude jooksul ja mitte alati ei pruugi kutsikas täiskasvanuna täita neid saapaid, mis talle titena hästi istuda lubasid.
"Pedigree indicates what the animal should be. Conformation indicates what the animal appears to be. But, performance indicates what the animal actually is."

peast labrador
Kasutaja avatar

PostitusPostitas maarit » 14 Sept 2010 23:31

Emma on väga ilusasti kõik kirja pannud.

& liivimaa parim matsutaja

PostitusPostitas riinz » 15 Sept 2010 09:34

Näit. USA-s on elukutselised kutsikahindajad, kes kasutavad Pat Hastingsi meetodit.
Lühidalt - terve pesakond võetakse hindamisele täpselt 8 nädalasena. Iga kutsikas hinnatakse individuaalselt, vajalik on laud ja vastasseinas peegel. Hinnatakse nii anatoomiat kui ka psüühikat. Iga kutsika kohta täidetakse punktide haaval kirjeldusleht, käies koer detailikaupa ninaotsast sabaotsani üle. Iga detail on lahti seletatud ning lisatud, mida üks või teine eelis või puudus tulevikus kaasa toob.
Selle meetodiga ei ole üldiselt eriti vist mööda pandud, nagu ma netiinfo põhjal aru saan. Prof. kutsikahindaja jaoks ei ole raske selgitada välja kõige potentsiaalikam koer ning ka need, kes ei tohiks teatud strukturaalsete vigade pärast aretusse minna.
Lühike tutvustav video on siin, pikka videot saab tellida netist, DVD pealkiri on "Puppy puzzle" ning sama asi on ka raamatu kujul välja antud, autor Pat Hastings.
(Hetkel tegelen DVD tõlkimisega - iseenda jaoks. See on uskumatult hariv info! Sisuliselt "puust ette ja punaseks".)
Kõigile, kes vähegi süvendatult teemast huvitatud, äärmiselt asjalik materjal, soovitan kõrgelt.
:)

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Kingpool » 15 Sept 2010 09:50

Lohelend kirjutas:Ma ise vastaksin nii, et kui mul on kaks muus osas täiesti võrdset kutsikat ja vahe on vaid dominantsuses, siis mina ei jätaks seda "kõvemat" koju kuna harva on kasvatajal vaid 1 koer ja karjas saab paremini hakkama veidi leebema loomuga koer.
Mis aga puutub valikusse üldse, siis mõned kasvatajad teevad oma valiku juba siis kui kutsikad veel sündimisest märjad :)

Mina selles nn kutsika dominantsuses paarikuusete puhul väga kindel ei oleks. Kunagi tuli mul valida 2 kutsika vahel ja valisin leebe, kuna väike laps oli kodus kasvamas ja tahtsin rahulikku äraolemist. Teine kutsikas oli äärmiselt aktiivne ja dominantne...ja mis siis kasvas...absoluutselt vastupidi ja räige ämber minu valikus...
Jäära tähemärgi jäär
"Sel kes kriitikat kuulda ei soovi, ei tasuks kellekski saada, midagi öelda ega ka teha! "

PostitusPostitas inna » 23 Nov 2010 17:09

Kunagi käis Pärnus colliede erinäitust tuntud pk collie kasvataja john Blake"Corydon" Inglismaalt.Tema jättis esialgu kõik kutsikad kasvama ja iga teatud aja tagant müüs kellegi ära,nii,et lõpuks jäi parim endale.

Sheltid oleks ka parimad,perspektiivsemad,kodus hoida 6-8 kuuni.Siis näeb koera suurust,hambaid.Iseloomuga ei ole probleeme olnud.Liiga leebetel koertel võib hiljem küll probleeme tulla ja liiga aktiivsete isastega.

Berni kutsikat oskaks varem valida,anatoomia ja pea ,ilme,jäävad täiskasvanud koeral samaks.

& liivimaa parim matsutaja

PostitusPostitas riinz » 30 Nov 2010 18:23

Kellel huvi, siis Puppy Puzzle video transkriptsioon koos joonistega leidub näiteks SIIN

Pommidega kollid tulevad taksodega
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Linda » 03 Dets 2010 18:50

inna kirjutas:Kunagi käis Pärnus colliede erinäitust tuntud pk collie kasvataja john Blake"Corydon" Inglismaalt.Tema jättis esialgu kõik kutsikad kasvama ja iga teatud aja tagant müüs kellegi ära,nii,et lõpuks jäi parim endale.

Aga kas sa ei mäleta, et ma tegin ka ükskord nii. See oli pesakond, kus isana Corydon Be Brave ja ema mu vana Glory. Kutsikaid oli 6 - 2 isast ja 4 emast. Ma olin algselt soovinud endale saada sellest kombinatsioonist isast, kuid pärast mõtlesin, et jätan ka ühe emase. Isaseid oli lihtne valida, neid oli 2 ja mulle kohe alguses meeldis teine rohkem. Emastega oli keerukam, kuna nad olid ka väga sarnased üksteisega. Esimese emase müüsin, kui kutsikad olid 4 kuused. Ja põhjuseks oli iseloom. Mitte et kutsikas oli arg, kuid oli liiga selline "kiljuja tüüp". Kuu pärast müüsin teise ja põhjus oli sama- hakkas liigselt kiljuma:-) Kolmanda müüsin alles 8 kuuselt, kuid nad mõlemad oleksid mulle küll sobinud kõikide parameetrite poolest. Kuid tegelikult on päris raske jätta sellisel moel terve pesakond koju kasvama. Väga palju vajavad tegelemist. Colliedel isegi 2 kutsikat jätta on päris raske pärast.
"Pommiähvardus" [img::]http://home.tiscalinet.ch/chriskuert/smiley/bomb.gif[/img]

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Saba » 04 Dets 2010 17:30

Tegelikult kutsikate kasvades ja kasvatajale mingil põhjusel ebasobivate müümisega on hea valida. Tegelikult otsib vb keegi hoopis mingeid teisi omadusi ja see kutsikas, kes mulle ei sobi, on kellelegi teisele väga hea varjant. Kusjuures päris mitmetest pesadest on nn kauaks kättejäänud kutsikatest kasvanud hoopis kenneli uus täht - alguses ei ole sobilikku peremeest ja rangemad nõudmised antud kutsika tuleviku suhtes panevad kutsikate soovijaid valima teise kutsika kasuks (näiteks et just see kutsikas peab tulevikus näitusele minema, hindade erinevus jne). Lisaks on suuremat juba mingeid konkreetseid tunnuseid omava kena koera müümine hoopis teistsugune kui väikse kutsika - koeral on juba näitusetulemused, oskused ja siinkohal on oluline et see kõige hiljem müüki läinud kutsikas/koer ikka võimalikult silmapaistev oleks.
... minu lemmikud on kaunid ja mugavad Borzoid...

Mine Koer

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline