Kunstlik viljastamine eestis

areng ja aretus
Kasutaja avatar

Kunstlik viljastamine eestis

PostitusPostitas Muhv » 10 Mai 2010 17:25

Hei

Kirjutan ühe inglise meesterahva palvel, keda huvitaks kunstliku viljastamise olukord Eestis ja nende inimeste kontaktid kes sellega siin tegelevad - nii kasutajad kui sperma kogujad kui viljastajad.
Lubasin, et uurin, kes sellega Eestis tegelevad ning edastan talle kontaktid. Olen juba ette kodalistele tänulikud igasuguse info eest. Ise ei osanud ma miskit pakkuda, sest saksa lambakoerte maailmas just sellega eriti ei tegeleta....

Tänud,
Maris

P.S Kontaktid võib saata ka marisluberg@hot.ee või siis siia vastusena panna.
Ei ole ühtegi häda mille vastu ei aitaks pehmed kõrvad, soojad silmad, märg nina ja sõbralik saba ;)
http://jussimotted.blogspot.com/

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Rantsa » 10 Mai 2010 17:33

dr. Heinz Kask peaks vist Tallinnas tegema. Jannseni Loomakliinikust

Sir Winston & lambad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas airepiret » 10 Mai 2010 18:58

Ma arvan, et see inglasest meeskodanik helistas ka mulle :) Sai ka kiirülevaate ja juhatatud dr.Laura Linntamme juurde.
Vähemalt ÜKS buldog peab majas olema.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Pekingisõber » 11 Mai 2010 22:14

Kunstlikku viljastust teeb peale eespoolloetletud arstide ka dr. Valentina Berzina Kivila 5 Nostrem Pet kliinikus.
Koer on inimese sõber,
püüame meiegi neile sõbrad olla.

Sir Winston & lambad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas airepiret » 11 Mai 2010 22:50

Noh, tegelikult käis inglase jutt sperma külmutamise võimalustest :)
Kunstlikku viljastamist otse, värskelt võetud spermaga, teevad ilmselt veel mitmedki vetid :)

PostitusPostitas Kratt » 12 Mai 2010 09:33

Dr. Kase juures olen mina teinud mitmeid kordi viljastamist ka jahutatud spermaga. St. kuni 48h võtmisest. Külmutatud pidavat jääma siiski raha pärast määramatusse kaugusesse...

Kasutaja avatar

PostitusPostitas AnneN » 12 Mai 2010 23:43

Milliste tulemustega ? Kui paljudel kordadel on saadud ka kutsikaid ? Statistikat oleks päris huvitav kuulda. Äkki viitsite kirjutada, kelle koer tiinestus ja kellel ei õnnestunud ?
hurt ei ole "blondiin"

Sir Winston & lambad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas airepiret » 13 Mai 2010 00:51

Mida sa, AnneN, täpsemalt teada tahad? Minu andmetel on kunstliku viljastamisega saadud tulemus sama, mis loomuliku paaritumise teel - kui on õige aeg, siis emane tiinestub. Kui ei ole õige - ei tiinestu.
Oma kogemusest võin öelda - esimene paaritus oli kunstlikult (sperma Ameerikast), tulemus - 2 kutsikat, Teine sama emase paaritus oli naturaalne - tulemus ikka 2 kutsikat.
Kunstlik paaritus värske spermaga - 6-8 kutsikat.
Jahutatud spremaga Eestis ei ole proovinud viljastada - ja ilmselt ei proovi ka, Euroopa ei ole nii suur :)

& santlaager
Kasutaja avatar

PostitusPostitas vaoni » 13 Mai 2010 08:13

airepiret kirjutas:Minu andmetel on kunstliku viljastamisega saadud tulemus sama, mis loomuliku paaritumise teel - kui on õige aeg, siis emane tiinestub.

Erialakirjanduse andmetel on loomulikul paaritusel tiinestuvus alati suurem kui kunstliku viljastamise puhul. Tiinestuvuse all mõeldakse tiineks jäänud loomade hulka, mitte kutsikate arvu. :)
Kiire googeldamine andis ühe Rootsis teostatud uurimuse tulemi kokkuvõtte, mis võib statistikahuvilistele esialgu abiks olla.
“Ta ei ole tark koer. Tagaajamine tema moodi tähendab jänesele igavest elu ja kassile tohutu head nalja.” (E.W. Lucas)

PostitusPostitas Kratt » 13 Mai 2010 10:37

Anne, pean kahjuks tunnistama, et jahutatud spermaga viljastamisest pole saanud kunagi kutsikaid. Sperma tuli eri riikidest (eri metoodika) ja üles sulatamisel oli sperma kvaliteet väga hea. Emastel on olnud alati "õige aeg", kuna progesterooni testi võtsin alati ka viljastamise hetkel (ja muidugi ka enne). Emastel on olnud nii enne kui pärast kutsikaid (seega on suutelised järglasi saama).
Värske spermaga viljastades olen saanud 9 kutsikat.
Ei teagi milles probleem, ehk ikkagi kogemuses, kuna Upsala Ülikoolis hindavad nad oma tulemusi väga kõrgelt (üle 80%) jahutatud sperma kasutamise osas.
Üles soojendatud sai sperma ka alati täpselt juhiseid järgides....

Kasutaja avatar

PostitusPostitas oshanamehs » 13 Mai 2010 12:28

Mind tõesti vägagi huvitab kui palju koertest Eestis jahutatud spermaga tehtud viljastamisest tiineks on jäänud ja millised on pesakondade suurused võrreldes loomulikul teel paaritamistega. Teema on aktuaalne sest esmakordselt kaalun jahutatud sperma importimist. Samuti olen mõistnud et kehvemad tulemused on väikeste ja väga suurte koerte viljastamisel (näiteks dogid, iiri hundikoerad). Kuna mina plaanin jahutatud spermat tuua just väiksele koerale siis tahaksin väga teada milline on olnud reaalne onnestumiste osakaal just pisikestel koertel. Ning loomulikult on oluline ka see et kui palju kutsikaid sündis - väikestel koertel on niigi väiksed pesakonnad (ja ei pea meenutama et sperma transport samuti maksab, veterinaarikulud enne ja pärast sperma transporti ja korralike isaste paaritustasud on tihti üsna kolossaalsed) ja tahaks teada mis mind ees ootab.

Minu jaoks pole maailma statistilistel näitajatel suurt kaalu - veretestide tulemuste usaldusväärsus sõltub laboritest (meil on kogemusi kus Eesti oma on eksinud) ning viljastamise tulemus sõltub konkreetse veterinaati OSKUSTEST. Viimane ongi see kõige olulisem! Mitte et ma seaks kohalike veterinaatide kompetentsi kahtluse alla, ei - seda mitte! Huvitab lihtsalt reaalne tulem.

Afgaanide külmutatud sperma viljastamised Soomes on meil reeglina olnud edukad. Vaid ühel korral ei ole me saanud kutsikaid sest tookord oli sperma kvaliteet väga kehva (väga kaua pangas seisnud). Pesakonnad on olnud üsna korraliku suurusega kuid siiski mõne kutsika võrra väiksemad kui "loomulikud".
...afgaan ei ole kõige lollim tõug maailmas!!!...

Mine Koer

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist