Korduspaaritus

areng ja aretus

Korduspaaritus

PostitusPostitas inna » 06 Veebr 2010 22:07

Kui õigustatud on kodaliste arvamusel korduspaaritused?

Toon ühe näite Inglismaa ühe vanima seltiee kenneli kodulehelt
http://www.lythwood.org/lythwood_shelties_5ch_mum_dad.htm

Sama vanemate kombinatsiooni on kasutatud 3 korda järjest ja tulemusena saadi 5 Inglismma tšempioni.

Ise olen kasutanud sheltide aretuses mitmeid kordi korduspaaritusi,mis on andnud mõnikord ka väga häid tulemusi.

rotid & muud loomad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas chilipi » 06 Veebr 2010 22:31

Üks teema korduspaaritustest.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Margareta » 07 Veebr 2010 01:37

Chilipi viidatud teema eriti hästi teemat ei ava mu meelest. On vaks vahet, kas korduspaaritus tehakse eesmärgil "palju pappi ja ruttu" või selleks, et püüda korrata mingit eriti hästi õnnestunud kombinatsiooni.

Sir Winston & lambad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas airepiret » 07 Veebr 2010 02:46

Sellise inbreedinguga ei ole ju ime :) Minu jaoks on iseküsimus, et kas sellist korduvat inbreedingut just väga vaja on - ok, CH tiitliteks kindlasti. Aga edasi?
Vähemalt ÜKS buldog peab majas olema.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Margareta » 07 Veebr 2010 02:56

Eesti-suuruses riigis oleks kindlasti küsimus, mis edasi? Aga Suurbritannias ehk mitte... Eks see olegi küsimus, et milleks korduspaaritus - kui näiteks esimesest pesast ei jätnud kasvataja endale kedagi koju, kuid kutsikad osutusid hiljem eriti väljapaistvateks, siis võib ju olla suur soov teha korduspaaritus õnnestunud kombinatsiooniga. Iseasi, kas kordusest alati samasugused kutsikad tulevad.

Sir Winston & lambad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas airepiret » 07 Veebr 2010 03:31

Eesmärk pühendab abinõu :angel: ? Mind tegelikult huvitaks palju rohkem, kas need tituleeritud on andnud ka endile väärilisi järglasi ilma inbreedinguta?

rotid & muud loomad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas chilipi » 07 Veebr 2010 12:42

Kusjuures kuskil teemas on ka arutatud erinevaid kordusi ja on olnud nii ja naa, ei ole täiesti võrdsed pesad tulnud. Ja kunagi Luna ühe pesakonnaga seoses ka selgitas, miks ta kombinatsiooni kolmandat korda kordas - just et endale kedagi jätta. Aga neid teemasid ma ei leidnud. :(
Whippetid Eestis
Peres whippet, borzoi
Pilt

(koja toetaja) & JRT Milvi
Kasutaja avatar

PostitusPostitas JanneO » 07 Veebr 2010 22:36

Korduspaarituste kasutamist reguleerivad osade tõugude puhul aretusnõuded. Nt JRT aretusnõuded taunivad korduspaaritusi. Eks igaüks teeb asju oma rikutuse piirides. Kui tegeled aretusega selleks, et saada tšempione, siis on muidugi motivatsioon tiitlite osas õnnestunud paaritust korrata. Samas, väikesearvuliste tõugude puhul tasuks ikka edasisele ka mõelda ja korduspaaritusi vältida. Ja meil Eestis on valdav enamik tõuge väikesearvulised.

Pommidega kollid tulevad taksodega
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Linda » 08 Veebr 2010 05:38

Ma ei näe küll mingit rikutust, kui ma soovin teha korduspaaritust, et saada endale sobivat sugu kutsikas. Esimeses pesakonnas oli mul 2 isast kutsikat, kuid koju soovisin ma jätta emast. Üritan uuesti nüüd lootes endale saada samast kombinatsioonist emane. Inbreedinguga tegemist pole.
"Pommiähvardus" [img::]http://home.tiscalinet.ch/chriskuert/smiley/bomb.gif[/img]

(koja toetaja) & JRT Milvi
Kasutaja avatar

PostitusPostitas JanneO » 08 Veebr 2010 15:29

No pomm ei ole eriti hea näide, sest pesakonnad on nii väikesed. Sellises tõus mõistlikult toimides ei saa ju paari-kolme korduspaaritusega kümnete kaupa sama geenikombinatsiooniga kutsikaid sündida. Aga jah, oleksin pidanud algses postituses märkima, et ei pea väga väikeste pesakondadega tõuge silmas.

Kui nüüd jälle oma mätta otsast rääkida, siis JRT keskmine pesakonna suurus on 3-5 kutsikat. Oletame nüüd, et emasel on 3 pesa, kõik sama isasega, igas 4 kutsikat, kokku 12 sama verega järglast. Kui pooled neist on emased ja aretuskõlblikud, siis edasi samamoodi toimides saame juba esimese ringiga 24 järglast, korrutades selle kolmega, 72 koera. Kui nende 6 emase omanikud pole olnud väga hoolikad omavahel aretusvalikute osas nõu pidama, on meil ca 10 aasta pärast 72 lähisugulast, neist 36 emast, kelle omanikud omakorda otsivad sobilikke isaseid. Enamik neist pesadest pärit isastest jäävad loomulikult kasutamata, sest lihtsalt pole sobilikke emaseid. Lisaks veel need potentsiaalsed kutsikad, kes on sündinud selle sama algse isase ja mõne muu emase paaritusest jne jne.

Kui on suht ebapopulaarne tõug või tõug, kelle esindajatele on hoolikas kasvataja valinud maksimaalselt mõistlikud omanikud, siis ei tee korduspaaritused muidugi midagi hullu. Aga populaarse tõu puhul on asi mu meelest seda hullem, sest kõigile emastele on vaja ju vähemalt üks pesakond teha ja seda tüüpi "kasvatajaid" küll ei huvita, et nt tema koera õde paaritati sama isasega või tema lähisugulasega. Peaasi, et tuleksid ilusad kutsikad. Ja sellise asjade käigu puhul need ühe-kahe pesa tegijad ei viitsi küll kuhugi ilma otsa, näiteks Tartust Tallinna isase juurde sõita. Ainult mingid erilised hullud sõidavad ju Soome ja no need Rootsi paaritama sõitjad tuleks kohe Seevaldisse panna.

Ma muidugi natuke liialdan ja sellist olukorda JRTde hulgas ei ole, aga eks TÜ on korduspaaritusi mitte soovitades ka lootnud sellist olukorda vältida. Seni õnnestunult.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Linda » 08 Veebr 2010 16:53

Jah, Janne, olen sinuga nõus.
Kuid lugejate seas väärarvamuste tekkimise välistamiseks teema sedapidi seadsin.
"Pommiähvardus" [img::]http://home.tiscalinet.ch/chriskuert/smiley/bomb.gif[/img]

Bett Keefiriga
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Triin & Bella » 08 Veebr 2010 20:53

Teise tõu näitena võrdluseks:
http://k9data.com/offspring.asp?ID=56429
Sama kombinatsiooni kasutati kolm korda ja tulemuseks (näitustulemuste põhjal) 7 tšempionit liiniaretuse teel.

rotid & muud loomad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas chilipi » 08 Veebr 2010 21:38

Aretuses vaadatakse kolme asja: tervis, iseloom, välimik. Kas keegi oskaks nüüd tuua mõne suurepärase näite, kuidas korduspaaritust kasutati, et jäädvustada koerte suurepärast iseloomu või väga head tervist? Või ongi esmatähtis ainult tiitlikandjate produtseerimine?
Whippetid Eestis
Peres whippet, borzoi
Pilt

Kasutaja avatar

PostitusPostitas dutch » 09 Veebr 2010 00:16

No tegelikult ikka puruhaige ja närvihaige koeraga neid tiitleid eriti ei korja ikka küll. Ma ei usu, et keegi tekitaks meelega omale probleeme paaritades haigeid koeri. :)

rotid & muud loomad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas chilipi » 09 Veebr 2010 00:28

Pidasin silmas pigem seda, et pesakond kutsikaid oli nii erakordselt hea iseloomuga (tööomadustega) või nii heas tervises (misiganes tõus esineva tervisenäitaja suhtes), et kasvataja leidis, et selliseid võiks veel teha. Või see ei oleks korduspaaritusele piisav põhjus, tuleks vaadata vaid näitusevõite? :? Või koera muudest aspektidest kui näitusevõitudest hoolijad lihtsalt ei kasuta korduspaaritusi?
Whippetid Eestis
Peres whippet, borzoi
Pilt

Kasutaja avatar

PostitusPostitas dutch » 09 Veebr 2010 00:40

Eks igal kasvatajal on omad põhjused, kui ta midagi teeb. Vahel on need põhjused kõrvaltvaatajale arusaamatud aga mina ei näe selles küll mingit probleemi.

Sir Winston & lambad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas airepiret » 09 Veebr 2010 00:49

Mina küll näen :) Loomulikult iga kasvataja otsustab ise, aga minu arvates on tagumine aeg hakata oma nina otsast kaugemale vaatama :angel: (jah, ma tean, et see on utoopiline unistus :) ).

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Linda » 09 Veebr 2010 02:39

chilipi kirjutas:Pidasin silmas pigem seda, et pesakond kutsikaid oli nii erakordselt hea iseloomuga (tööomadustega) või nii heas tervises (misiganes tõus esineva tervisenäitaja suhtes), et kasvataja leidis, et selliseid võiks veel teha. Või see ei oleks korduspaaritusele piisav põhjus, tuleks vaadata vaid näitusevõite? :? Või koera muudest aspektidest kui näitusevõitudest hoolijad lihtsalt ei kasuta korduspaaritusi?

Kõik need näitajad peaksid kindlasti korras olema, kui korduspaaritust tegema hakatakse.

PostitusPostitas bemy » 09 Veebr 2010 10:19

Aga mida te arvate kui korduspaaritus tehakse juba enne, kui eelmine pesakond on saanud aastaseks. Vaadatakse ilusad suured võimsad kutikad (pappi ju tuleb) ja antakse tuld uuele paaritusele. Kus juures ka esimesed pesakonnad olid suur kutsikate arvu poolest. Kas siin kohal saame me rääkida aretusest või kutsikate tootmisest.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas dutch » 09 Veebr 2010 10:44

airepiret kirjutas:Mina küll näen :) Loomulikult iga kasvataja otsustab ise, aga minu arvates on tagumine aeg hakata oma nina otsast kaugemale vaatama :angel: (jah, ma tean, et see on utoopiline unistus :) ).

Vaata oma nägemisulatust tuleb ka kriitiliselt hinnata! :irw:

Mine Koer

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist