Algaja koeraomanik ja SLK tööliin vs näituseliin vs perekoer

areng ja aretus
Kasutaja avatar

slk

PostitusPostitas spanjel » 29 Mär 2009 10:38

mina Aivoga küll nõus ei ole, et meil selliseid koeri nagu Urvel ja Tõnisel , rohkem ei ole...on küll ja üsna mitu kohe aga meil ei ole kiidelda selliste omanike - koerajuhtidega, nagu Urve ja Tõnis. Meil Eestis ikka juba on neid tööliinikaid ja teevad tööd ka (vähemalt meil jõustruktuurides on) aga nende koerajuhtide soov midagi koeraspordis ära teha on väga madal :?
Veel olen astatega tähele pannud, et olgu siis see koer milline iganes ja isegi tõug pole eriti määrav aga koerajuht teeb nagu kiuste iga järgmise koeraga ikka ühed ja samad vead. Koerajuhid ei muuda koolituses käekirja, nende koerad on kõik äratuntavalt sarnaste vigadega :) ok, see selleks aga üldiselt on ikka nii, et tööliinikas võib osutuda natukene paremaks, veidikene tugevamaks oma närvikavalt, kestvamaks jne... :idea: ja kui juhtub siis peab talle kõrvale ikka ka juhtuma veidikene parem, kestvam ja natukene tugevam jne... koerajuht :wink:

sonaarne SLK
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Roby » 29 Mär 2009 10:42

Aivo kirjutas: Kui sa vaatad Urve Dragot või näiteks Tõnise koera töös. Kas sa kujutad ette, et mõni tänane näituseliinikoer küündiks samale tasemele.

Kui paljud nn "mees metsast" tuleksid toime Tõnis koera koolitamisega???

admin
Kasutaja avatar

PostitusPostitas ziil » 29 Mär 2009 11:03

Ma ikkagi hetkel olen veendumusel, et dobermanni võttes peab hästi valima. Ka pesati ja pesasiseselt on kutsikad erinevad. Heade eeldustega IPO-koera võib siiski võrdlemisi lihtsasti saada.
Küll aga enamasti küsimus jääb kas omanikku on taga piisavalt.
Loomulikult on kehvemaid isendeid - kahjuks nagu iga tõu puhul. Küll aga kahte liini ma küll ei eristaks dobermannide puhul praegu veel (suures ja üldises plaanis).
Seni kuni koera võetakse/imporditakse lähtuvalt pelgalt kas lõikamisest või ilusate piltide järgi - ei olegi midagi palju tahta.

Pigem on dobermannidel palju muidki muresid, miks üks entusiast võiks tõugu vahetada. Tööomadused vast praegu veel mitte.
KOER - minu hea tuju ametlik maaletooja

Keskaja mees

Re: slk

PostitusPostitas Aivo » 29 Mär 2009 11:04

spanjel kirjutas:mina Aivoga küll nõus ei ole, et meil selliseid koeri nagu Urvel ja Tõnisel , rohkem ei ole...on küll ja üsna mitu kohe aga meil ei ole kiidelda selliste omanike - koerajuhtidega, nagu Urve ja Tõnis.

100% nõus su antud lõiguga ja tegelikult ka kirjutise ülejäänud osaga.
Mina tõin oma näites välja just Urve ja Tõnise, kuna nende koerad on eelmise aasta ESLÜ meistrikate näol vast inimestele kõige rohkem silma jäänud ja seetõttu on neid võrdluseks hea kasutada.

spanjel kirjutas:Kui paljud nn "mees metsast" tuleksid toime Tõnis koera koolitamisega???

Aga ilmselgelt pole Tõnise koer ka mingi nö. tööliini koeri üldistav näide. Eks ka näituse liini koerte hulgas on selliseid äärmusi üksjagu, kelledega vaid üksikud inimesed toime tulevad.

PostitusPostitas Mims » 29 Mär 2009 14:34

Aivo kirjutas:
Mims kirjutas:st pääste koera puhul vast ei ole olulisel kohal nt varrukatööks vajalikud eeldused.
ehk siis kuna juttu slk-dest siis nt ipo b või c osas tagsihoidlikult esinev koer oleks päästes tükkmaad rohkem kodus.

Minu arust lähed sa nüüd natuke oma aruteluga metsa. Kuivõrd hetkel sa vaatad nö. tööliini saksa lambakoera ainult sellest punktist, et mida sul on vaja IPO jaoks. Vaja oleks mõelda natuke laiemalt.
Kui vaatad tööliini koera niimoodi laiemalt, siis on ilmne, et tööliini koerad sobivad paremini mis iganes töö poole harrastamiseks, on see siis päris töö, sport või mingi kolmas nimetaja.

sul on omajagu õigus. samas on mul trennis käinud näituseliiniesindaja kes tegi minu nn mix tööliinile tugevalt silmad ette nii mõneski omaduses.
ehk siis kui näitusliin on oma kehaliselt poolelt vähegi normaalne (tagumik on ikka koera mitte jankuuu tagumik ja on võimeline jooksma :angel: ) ja tervis korras siis nt tavainimese päästetegelemiseks vajaliku füüsilise vormi peab omanik ise treenima. kui nüüd mängu jaoks saak ka olemas ja koer arg/agressivne pole siis sobib ju - minu kui eemaltvaataja silme läbi.
olen mingi hulga päästetrenne näinud kõrvalt(isegi kaasa teind :D ) kus on koos nii näituse kui korralik töökas. päästetegevuses mingit vahet ei ole näha. samas kui nt kaitses on üüratu vahe.

vaatan laiemalt küll, veidi teise nurga alt ainult -ma ei propageeriks teda kõikjale ja kõigile. annaks jumal, et temast ei saaks siin masspaljunduse objekt nagu näituseomadest (kuigi mulle tundub, et juba tüürib sinnapoole ja mixsimist on mul isiklikult eriti valus vaadata).
võta tööliin kui Sa tunned, et süda talle otsa vaadates kiiremini põksuma hakkab.

PostitusPostitas ninasaba » 29 Mär 2009 16:54

:OT: Mulle sümpatiseerib Demian`i suhtumine. Oleks selliseid koeravõtjaid rohkem ...

BH KK3 IPO3
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Mary » 29 Mär 2009 19:21

ziil kirjutas:Heade eeldustega IPO-koera võib siiski võrdlemisi lihtsasti saada.

Olen nõus ja ei ole ka. Nagu eespoolgi välja toodud on selge, siis ükskõik kui hea koer ilma omanikupoolse panuseta koolituses just kaugele ei jõua. Samuti võib öelda, et kui vaadata dobermanne või ka kohalikke näituseliini sakslasi, siis tõepoolest leiab selliseid koeri üksjagu, keda näiteks IPO tulemuseni koolitada annab ja see on tore.

Teisest küljest, öelda nende tõugude/liinide kohta nii, et tööomadustega muret ei ole (ja näiteks ajendit tõugu vahetada), tundub jälle minu jaoks selgelt liiga optimistlik hinnang. Kindlasti esineb igasuguseid erandeid, aga võrreldes näiteks keskmist tööliini sakslast/belglast keskmise dobermanniga, siis on ikka märgatav erinevus tööomadustes olemas. Sellega olen küll nõus, et andekas ja oskuslik koerajuht jõuab ka keskpärase koeraga tulemusteni, kuid see iseenesest ei muuda tõsiasja, et koeral on puudujääke. Parema koeraga jõuaks sama inimene lihtsalt kiiremini ja kaugemale, kuna puuduks vajadus üles töötada seda poolt, mis teises koeras juba sünnipäraselt sees on. Kui ainult väga vähesed inimesed on suutelised mingi tõu esindajat välja valima ja õigesti/efektiivselt koolitama, siis eks võib alati öelda, et kõik ülejäänud on lihtsalt rumalad ja oskamatud, kuid teistpidi vaadates on see märk sellest, et puudused koertes ei võimalda saavutada suuremat õnnestujate protsenti.
humans are consistently inconsistent

& "nunnudobermannid"
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Mare23 » 29 Mär 2009 19:59

Mary kirjutas:
ziil kirjutas:Heade eeldustega IPO-koera võib siiski võrdlemisi lihtsasti saada.

Olen nõus ja ei ole ka. Nagu eespoolgi välja toodud on selge, siis ükskõik kui hea koer ilma omanikupoolse panuseta koolituses just kaugele ei jõua. Samuti võib öelda, et kui vaadata dobermanne või ka kohalikke näituseliini sakslasi, siis tõepoolest leiab selliseid koeri üksjagu, keda näiteks IPO tulemuseni koolitada annab ja see on tore.

Teisest küljest, öelda nende tõugude/liinide kohta nii, et tööomadustega muret ei ole (ja näiteks ajendit tõugu vahetada), tundub jälle minu jaoks selgelt liiga optimistlik hinnang. Kindlasti esineb igasuguseid erandeid, aga võrreldes näiteks keskmist tööliini sakslast/belglast keskmise dobermanniga, siis on ikka märgatav erinevus tööomadustes olemas. Sellega olen küll nõus, et andekas ja oskuslik koerajuht jõuab ka keskpärase koeraga tulemusteni, kuid see iseenesest ei muuda tõsiasja, et koeral on puudujääke. Parema koeraga jõuaks sama inimene lihtsalt kiiremini ja kaugemale, kuna puuduks vajadus üles töötada seda poolt, mis teises koeras juba sünnipäraselt sees on. Kui ainult väga vähesed inimesed on suutelised mingi tõu esindajat välja valima ja õigesti/efektiivselt koolitama, siis eks võib alati öelda, et kõik ülejäänud on lihtsalt rumalad ja oskamatud, kuid teistpidi vaadates on see märk sellest, et puudused koertes ei võimalda saavutada suuremat õnnestujate protsenti.

Kahjuks olen mina märganud teatavat "trendi" tähelepanuvajaduse käes vaevlevate piigade hulgas võtta endale tööliinikas või mali ning ise selle koeraga mitte midagi teha osates lihtsalt oodata, et kõik imetleks omanikku ainuüksi tema koera olemuse/tõu pärast.
Mis on minu jäoks VÄGA KURVAKS tegev nähtus...

Ehk minu arust on meil siiski enamasti koerte koolitamise/tulemuste puudujäägi põhjus rihma koerast kaugemal olevas otsas ...

Unistuste Prints,Täitsa Täpp,Rica-plika
Kasutaja avatar

PostitusPostitas marilin » 29 Mär 2009 20:22

Mare23 kirjutas:Kahjuks olen mina märganud teatavat "trendi" tähelepanuvajaduse käes vaevlevate piigade hulgas võtta endale tööliinikas või mali ning ise selle koeraga mitte midagi teha osates lihtsalt oodata, et kõik imetleks omanikku ainuüksi tema koera olemuse/tõu pärast.

Tööliini sakslase kohta ei tea, aga mind huvitaks sellised malide võtjad küll :o Kuna tõug on südamelähedane ja tegin hiljuti uurimust belglaste teemal Eestis, siis kas oleks võimalik andmeid saada näiteks privasse?
koerad ei valeta

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Kingpool » 29 Mär 2009 20:27

Mare23 kirjutas:Ehk minu arust on meil siiski enamasti koerte koolitamise/tulemuste puudujäägi põhjus rihma koerast kaugemal olevas otsas ...

Just!
Nii et lõpetaks selle jutu kes on parem - kes halvem koer ... alustame ikka kõigepealt inimesest endast. Koera koolitamiseks peab inimesel olema annet . Igaüks ei laula, ei joonista ja igaüks ei koolita koera . Kui ma aastaid tagasi tööd tegevate koerte koerajuhte esmakordselt lähemalt nägin , oleks ma isikuomaduste põhjal kolmveerand töölt lahti lasknud, kui see oleks minu teha olnud. Veerand andekaid teevad täna häid tulemusi ja tööliinika omamine pole siin põhjuseks.
Jäära tähemärgi jäär
"Sel kes kriitikat kuulda ei soovi, ei tasuks kellekski saada, midagi öelda ega ka teha! "

Kasutaja avatar

PostitusPostitas mirjamk » 29 Mär 2009 20:52

Mare23 kirjutas:

Kahjuks olen mina märganud teatavat "trendi" tähelepanuvajaduse käes vaevlevate piigade hulgas võtta endale tööliinikas või mali ning ise selle koeraga mitte midagi teha osates lihtsalt oodata, et kõik imetleks omanikku ainuüksi tema koera olemuse/tõu pärast.

Mare, sul tundub pilt pisut läbi tumedate prillide olema ;) Asi pole tegelt üldse nii hull, et peaksid kurvastuma!

Mare23 kirjutas: Ehk minu arust on meil siiski enamasti koerte koolitamise/tulemuste puudujäägi põhjus rihma koerast kaugemal olevas otsas ...

Ja see oli nii armas, et selle niimoodi üldistavalt kokku võtsid.

PostitusPostitas demian » 29 Mär 2009 21:55

Mare23 kirjutas:

Ehk minu arust on meil siiski enamasti koerte koolitamise/tulemuste puudujäägi põhjus rihma koerast kaugemal olevas otsas ...

Absoluutselt nõus

Aga pean tõdema et piiga east olen väljas :P Ja tähelepandamatuse käes ei vaevle :)

& "nunnudobermannid"
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Mare23 » 29 Mär 2009 22:18

Sorry! See POLNUD üldistus KÕIGI maliomanike aadressil...

Ja koolitustulemuse lauses oli rõhk sõnal ENAMASTI.

Tarri & Fera
Kasutaja avatar

PostitusPostitas AIE » 30 Mär 2009 00:10

marilin kirjutas:
Mare23 kirjutas:Kahjuks olen mina märganud teatavat "trendi" tähelepanuvajaduse käes vaevlevate piigade hulgas võtta endale tööliinikas või mali ning ise selle koeraga mitte midagi teha osates lihtsalt oodata, et kõik imetleks omanikku ainuüksi tema koera olemuse/tõu pärast.

Tööliini sakslase kohta ei tea, aga mind huvitaks sellised malide võtjad küll :o Kuna tõug on südamelähedane ja tegin hiljuti uurimust belglaste teemal Eestis, siis kas oleks võimalik andmeid saada näiteks privasse?

Mind ka huvitab, kellest Sa räägid? Eestis on ainult üksikud malid eraisikute käes ja veel vähem on piigadest omanikke. Mind lausa väga huvitab see, kuidas Sa tead, et need inimesed mitte midagi oma koeraga peale ei oska hakata ja see, et nad tähelepanuvajaduse käes piinlevad?
Koer-ninaotsast sabani üks suur emotsioon!

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Heili » 30 Mär 2009 11:18

:OT:
tahaksin targemaks saada, kas keegi suudab lollile selgitada, aga et mitte teemat risustada, siis küsimused siin
Tarkus tuleb meieni sageli valuliselt ja väikeste osade kaupa.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Kingpool » 30 Mär 2009 11:33

Muinasjutt!

Elas kunagi ammu aga võib-olla ka täna inimene kelle ülesöödetud kutsikast kasvas näiteks D- jalgadega tööliinisakslane, mis selle põhjus oli- kes seda teab, ega kenneliomanikud seda ette ei näe, kuigi nad aastaid kasutavad kontrollitud jalgadega koeri aretuses ja ega keegi ei suuda anda absoluutset garantiid, et tema kennelis kasvavad ainult veatud koerad. Kes teeb, sel juhtub. Aga selle isendiga ei olnud võimalik omaniku arvamise järgi võistelda, kuigi harjutuskoeraks mõnel seminaril ta täiesti kõlbas , nii et pealtvaatajad ei saanud arugi, et koer nii kohutavalt, eluohtlikult, äärmiselt, lootusetult sant on , et tuleb viivitamatult magama panna ja isegi kellelegi kodukoeraks ei ole võimalik anda. Kuigi pakuti seda varianti ja isegi inimene oli olemas, kes oli nõus kodu pakkuma aga kibestunud omanik ütles, et ise teab mis teeb ja magama!
Selgeltnägija siil kännu alt vaatas seda asja ja nägi vaimusilmas pildikesi ... Inimene on nii auahne, ta on nõus tapma oma koera võitude nimel, et võtta uus koer, kellega võita. Ja kui sellel uuel on ka mingi viga, siis süst ja võtab jälle uue jne, jne jne...Koerast on saanud selle inimese jaoks asi.

Mõni inimene on oma soovidega äärmusesse langenud, üldiselt tasub mõelda selle üle...
Jäära tähemärgi jäär
"Sel kes kriitikat kuulda ei soovi, ei tasuks kellekski saada, midagi öelda ega ka teha! "

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Heili » 30 Mär 2009 11:48

Kui inimesel on oma eelistõug välja valitud, siis pole mõtet nõustada, et vahetagu tõugu.
Siin juba kõlas hea soovitus: käia üritustel, jälgida koeri, rääkida kasvatajatega ja leida võimalikud isendid, kelle järglane võiks sobida selleks, millega tegeleda tahetakse.
Tarkus tuleb meieni sageli valuliselt ja väikeste osade kaupa.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas mirjamk » 30 Mär 2009 12:03

:OT: Vältimaks arusaama "mali on uus chihu" teket, siis selgituseks nii palju, et mare23 juttu tuleks ilmselt kerge koefitsiendiga võtta, kuna proual on isiklikult "paari piiga" vastu midagi... või üldisemalt, ärge uskuge kõike mida teleris näete või netist loete ;)

Kasutaja avatar

PostitusPostitas marilin » 30 Mär 2009 12:05

Mare23 kirjutas:Sorry! See POLNUD üldistus KÕIGI maliomanike aadressil...

Ja koolitustulemuse lauses oli rõhk sõnal ENAMASTI.

Kuna ma erakirjalist vastust ei saanud, siis pidin välja uurima, kes need piigad on. No infoni ei ole tõesti raske jõuda, kuna üldistus polnud ju kõigi maliomanike aadressil (aga mulje jäi küll selline :roll: ), vaid kahe seminaril nähtud koera-koerajuhi põhjal tehtud, kellest üks koer juhuslikult osaliselt ka mulle kuulub. Teise koerajuhi malivõtmise tagamaid pole mul volitust lahti kirjutada, aga kuna sel hetkel polnud ta nö koeramaailmas "sees", siis vaevalt küll ta teadis, et sellise kollase koera võtmine prožektorite valgusvihku teda asetab :P .
Malid oma ebamäärase välimusega pole õnneks sellised popid tegelased nagu doberman ning kuna malisid on tsiviilis alla kümne, siis pole põhjust muretseda, et neid hetkeemotsiooni ajel või tähelapanuvajadusest võetakse.
koerad ei valeta

& "nunnudobermannid"
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Mare23 » 30 Mär 2009 12:17

:OT: Veel off-topicut selgituseks - tegu on rängalt kibestunud vanaprouaga, terav keel ka lisaks komplektis. Ning julgus/häbematus oma mõtteid väljendada...

IPO-3
Kasutaja avatar

PostitusPostitas metsakutsu7 » 30 Mär 2009 12:40

Mare23.
Lisaksin omalt poolt, et ÜHE treeningu põhjal ei ole võimalik saada ühest ja õiget pilti ei koerajuhist, ega koerast. (Sügavalt minu isiklik arvamus muidugi).

PostitusPostitas demian » 30 Mär 2009 12:54

Kingpool kirjutas:Muinasjutt!

Elas kunagi ammu aga võib-olla ka täna inimene kelle ülesöödetud kutsikast kasvas näiteks D- jalgadega tööliinisakslane, mis selle põhjus oli- kes seda teab, ega kenneliomanikud seda ette ei näe, kuigi nad aastaid kasutavad kontrollitud jalgadega koeri aretuses ja ega keegi ei suuda anda absoluutset garantiid, et tema kennelis kasvavad ainult veatud koerad. Kes teeb, sel juhtub. Aga selle isendiga ei olnud võimalik omaniku arvamise järgi võistelda, kuigi harjutuskoeraks mõnel seminaril ta täiesti kõlbas , nii et pealtvaatajad ei saanud arugi, et koer nii kohutavalt, eluohtlikult, äärmiselt, lootusetult sant on , et tuleb viivitamatult magama panna ja isegi kellelegi kodukoeraks ei ole võimalik anda. Kuigi pakuti seda varianti ja isegi inimene oli olemas, kes oli nõus kodu pakkuma aga kibestunud omanik ütles, et ise teab mis teeb ja magama!
Selgeltnägija siil kännu alt vaatas seda asja ja nägi vaimusilmas pildikesi ... Inimene on nii auahne, ta on nõus tapma oma koera võitude nimel, et võtta uus koer, kellega võita. Ja kui sellel uuel on ka mingi viga, siis süst ja võtab jälle uue jne, jne jne...Koerast on saanud selle inimese jaoks asi.

Mõni inimene on oma soovidega äärmusesse langenud, üldiselt tasub mõelda selle üle...

Kingpoolel on kodutöö tehtud nagu näha aga poolikult. Kui sul äkki tekib tahtmine kirjutada tõele lähemal asuvat muinasjuttu siis ma olen lahkelt nõus sind selle juures abistama :)

PostitusPostitas Mims » 30 Mär 2009 13:34

kisub kangesti kribama aga...

..."jumala" ja tema asemikega pole mõtet diskuteerida "jumalad" on jumalad. teavad kõike ilma, et teaks detailide täielikku ulatust ja muid üksikasju lisadetailidest...ja mis kõige tähtsam - "jumalatel" on alati õigus olenemata sellest kas neil on õigus ja "jumalatele" ei meeldi mitte kui nende poole pimesi näppu ei visata.

KP - psühholoogiasse minnes - kui keegi põhja ja teadmisi omamata kedagi iseloomustab siis võib see vahel olla viiteks temas endas toimuvale...

...katsun järgida maiste inimeste nõuannet - mitte alluda provokatsioonidele...

PostitusPostitas demian » 30 Mär 2009 14:18

Oh ma olin nõrk ja allusin provokaatorile :P

Aga teemasse minnes siis olen palju abi saanud nii avalikust diskusioonist kui privaatselt, igaljuhul minu suur tänu siinsetele abivalmitele inimestele, kes ulatasid oma lahke abikäe nii soovituste kui selgitustega. Hetketi pani see ka mind endasse sügavalt sisse vaatama, et kas see on ikka see mida ma tahan. Ja pean tõdema, et see on tõesti see.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Muhv » 30 Mär 2009 14:20

Roby kirjutas:
Aivo kirjutas: nagu sportauto aga vormelirajale minnes saaks ikka mitme ringiga sisse.

Mul on aga selline küsimus, et kui sinna vormeli rajale saata tõeline vormeliauto aga rooli panna täielik algaja, mis siis juhtub???

Ei ole see asi minu arust nii, et nagu tunned natukenegi huvi koeraspordivastu võta aga töökoer.
Enne kui istud Ferrari rooi, harjuta natukene väiksemate ja vähem äkiliste masinate peal.

Ma olen ka selle mõttega nõus. Töökoertel on keskmise koerapidaja jaoks ilmsed teised miinused kui näitusekoertel. Ja mina iseenesest ei nimetaks päris linnalegendiks lugusid sellest, et näituseliini koer on rahulikum kodus pidada kui tööliini koer. Ma arvan, et oma tõetera on selles sees, kasvõi selle poolest, et kui sa koeraga normaalseks kooseksisteerimiseks pead koera energiat maandama, siis näituseliinil iseenesest juba on ju madalam energia- ja instinktitase ja seoses sellega on kodutasemel istu-lama-kõrval õpetamine ilmselt kergem.
Ma räägin siin just kodukoertest - kellega ei ole kõrgemaid sihte kui selline elementaarne kodukuulekus...
Ei ole ühtegi häda mille vastu ei aitaks pehmed kõrvad, soojad silmad, märg nina ja sõbralik saba ;)
http://jussimotted.blogspot.com/

Keskaja mees

PostitusPostitas Aivo » 30 Mär 2009 14:38

Muhv kirjutas:Ma räägin siin just kodukoertest - kellega ei ole kõrgemaid sihte kui selline elementaarne kodukuulekus...

Täiesti päri. Selliselt tulebki omi valikuid koerte osas teha, et kui tahad sõpra, kellega oleks tore koos aega veeta, siis valid koera, kes sobib mitmekülgseks tegevuseks, sealhulgas näituseks ja ka koolituseks.

Kui tahad koera, kellega soovid näitustel võita ja karikaid saada, siis valid koera, kelle aretuses on rohkem tähelepanu välimikule pööratud ning seetõttu suuremad eeldused võitmiseks.

Kui tahad koera kellega soovid edukalt töötada/ sportida, siis valid koera, kellel iseloomule rohkem tähelepanu pööratud.

Minu arust väga arusaadav loogika. Kummalisel kombel jääb aga mõnedes ringkondades kaugeks.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Kurjajuur » 30 Mär 2009 14:43

Targutan kah siia vahele :D
Misiganes koerast me räägime, siis esmajärguline on tervis, sõltumata liinidest ja kõigest muust. Kui sa soovid koera millegi jaoks, siis pead välja mõtlema, mida see miski sellelt koeralt eeldab. Pääste ei ole kindlasti IPO, kuid usun, et nõuab palju sarnaseid omadusi, mida ka eespool on korduvalt loetletud.
Täiesti nõus, et ka näituseliini sakslaste hulgas on väga häid isendeid tööomadustelt. Kuid kui vaadata, millise massi kohta, siis see % peaks oluliselt suurem olema.
Mis puudutab kutsika valikut, siis sa pead kas meeletult eeltööd tegema vaadates asju läbi aretuse prisma - millised on vanemad, vanavanemad, mida üks või isend on endast edasi andnud, millised on sinupoolt välja valitud paarituse vanemate või nende õdede/vendade varasemad järglased jne. Või siis pead leidma mõne inimese, kelle arvamust usaldada selles valdkonnas ja kelle abiga endale sobilik koer leida.
Kusjuures võistluste tulemustele väga loota ei tasu. Oma silm on ikkagi kuningas. Punktid võivad olla petlikud.
Mis puudutab Baxit (Tõnise koer) :) , siis lihtsalt kodukoeraks ta kindlasti väga ei sobi. Kuid aktiivsele koerainimesele no problem. Loomulikult on mul olnud temaga probleeme, kuid need on tingitud minu tehtud vigadest. Eks lõpptulemus sarnase koeraga sõltub ikkagi väga paljudest faktoritest: kelle(de)ga, sa koos trenni teed, milline on sinu enda eelnev kogemus ja teadmised, kui ruttu sa omandad uusi teadmisi, kui tugev on kasvatajapoolne tugi jne.
Ei ole ühest must-valget vastust sellistele küsimustele, kõik sõltub asjaoludest!

Keskaja mees

PostitusPostitas Aivo » 30 Mär 2009 15:34

Kurjajuur kirjutas:Mis puudutab Baxit (Tõnise koer) :) , siis lihtsalt kodukoeraks ta kindlasti väga ei sobi. Kuid aktiivsele koerainimesele no problem. Loomulikult on mul olnud temaga probleeme, kuid need on tingitud minu tehtud vigadest.

Kas ma saan su kommentaarist õigesti aru, et tehtud vead tulid ju ennekõike ilmsiks konkreetse koeraga töötades. Ehk, kui sa treenisid eelmist koera, kellel oli teistsugune taust, siis see ei aidanud sul välistada neid vigu. Küll aga töötanud nüüd sellise tüübilise koeraga sa järgmise samatüübilise koera juures oskad neid vigasid juba vähem teha.

Ma sihin sinna, et kui omandada kogemusi enne nö. rahulikuma ja passiivsema koeraga, siis hataktes tööle aktiivsema ja teisetüübilisema koeraga on see nii erinev, et igal juhul oleks kasulikum, kui kogemus oleks samatüübilisest koerast.

Fenna & Ruudi
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Aino » 30 Mär 2009 15:42

Kas ma saan nüüd õigesti aru, et kui mul on ehk mitte nii väga töötõugu koer, siis saadud kogemustest ei ole mingit abi töötõugu koera õpetamises vaid pigem võivad need kogemused tulla kahjuks, sest olen õppinud teatud vigu vältima, aga uue koera puhul töötab see minu vastu?
Et peaks jääma ikka nagu oma kingade sisse või alustama täiesti puhtalt lehelt ja tegema aju sügavpuhastuse?

Keskaja mees

PostitusPostitas Aivo » 30 Mär 2009 15:53

Aino kirjutas:Kas ma saan nüüd õigesti aru, et kui mul on ehk mitte nii väga töötõugu koer, siis saadud kogemustest ei ole mingit abi töötõugu koera õpetamises vaid pigem võivad need kogemused tulla kahjuks, sest olen õppinud teatud vigu vältima, aga uue koera puhul töötab see minu vastu?
Et peaks jääma ikka nagu oma kingade sisse või alustama täiesti puhtalt lehelt ja tegema aju sügavpuhastuse?

Ütleme siis nii, et iga järgmise koeraga on koolituslikult natuke lihtsam, sest eelmise koeraga on mingi kogemus all. Vahetades aga koera tüüpi, on probleemid erinevad ning seetõttu paljudest omandatud oskustest pole kasu ja palju oskusi jääb puudu. Võttes teise koera samast tüübist on lihtsam.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Kurjajuur » 30 Mär 2009 16:05

Aivo kirjutas:Kas ma saan su kommentaarist õigesti aru, et tehtud vead tulid ju ennekõike ilmsiks konkreetse koeraga töötades. Ehk, kui sa treenisid eelmist koera, kellel oli teistsugune taust, siis see ei aidanud sul välistada neid vigu. Küll aga töötanud nüüd sellise tüübilise koeraga sa järgmise samatüübilise koera juures oskad neid vigasid juba vähem teha.

Ma sihin sinna, et kui omandada kogemusi enne nö. rahulikuma ja passiivsema koeraga, siis hataktes tööle aktiivsema ja teisetüübilisema koeraga on see nii erinev, et igal juhul oleks kasulikum, kui kogemus oleks samatüübilisest koerast.

Põhimõtteliselt oleme samal lainel :D Ehk siis õppimisteooria on ikka sama erinevate koerte puhul, kuid probleemid on erinevad. Ja kindlasti on sama tüüpi koeri kogemuse najal lihtsam koolitada ja tõenäosus eksida väiksem!
Aga koerad on ikkagi vähem või rohkem erinevad ja vigu teevad inimesed paraku nagunii.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas admirable » 30 Mär 2009 16:15

Muhv kirjutas:Ja mina iseenesest ei nimetaks päris linnalegendiks lugusid sellest, et näituseliini koer on rahulikum kodus pidada kui tööliini koer. Ma arvan, et oma tõetera on selles sees, kasvõi selle poolest, et kui sa koeraga normaalseks kooseksisteerimiseks pead koera energiat maandama, siis näituseliinil iseenesest juba on ju madalam energia- ja instinktitase ja seoses sellega on kodutasemel istu-lama-kõrval õpetamine ilmselt kergem.

Ära üldista :D Ma võin rääkida legende näituseliini sakslasest, kelles ei olnud rahulikkusest jälgegi, kelle jaoks oleks pidanud päevas olema 48 tundi, et tema energiat enam vähem tasakaalus hoida. Normaalseks kooseksisteerimiseks teda maha ei olnud võimalik rahustada. Samuti aga ei olnud mitte mingit probleemi tema koolitamisel instinktitasemega või kiirusega, küll aga püsimist nõudvate harjutustega ja rahunemisega. Tänaseks on ta 9 aastane ja alles nüüd hakkab natuke maha rahunema. Aga ta on siiski nii energiline, et üle 4 aasta talle ei pakuks ja kui pall või kaigas välja ilmub läheb hulluks. Selline on minu näituseliinikas. :P
Et ei oleks piinavalt valus sihitult elatud aastate pärast …
Lootusega, et inimene suudab õppida armastama läbi oma koera silmade...

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Muhv » 30 Mär 2009 17:27

admirable kirjutas:
Muhv kirjutas:Ja mina iseenesest ei nimetaks päris linnalegendiks lugusid sellest, et näituseliini koer on rahulikum kodus pidada kui tööliini koer. Ma arvan, et oma tõetera on selles sees, kasvõi selle poolest, et kui sa koeraga normaalseks kooseksisteerimiseks pead koera energiat maandama, siis näituseliinil iseenesest juba on ju madalam energia- ja instinktitase ja seoses sellega on kodutasemel istu-lama-kõrval õpetamine ilmselt kergem.

Ära üldista :D Ma võin rääkida legende näituseliini sakslasest, kelles ei olnud rahulikkusest jälgegi, kelle jaoks oleks pidanud päevas olema 48 tundi, et tema energiat enam vähem tasakaalus hoida. Normaalseks kooseksisteerimiseks teda maha ei olnud võimalik rahustada. Samuti aga ei olnud mitte mingit probleemi tema koolitamisel instinktitasemega või kiirusega, küll aga püsimist nõudvate harjutustega ja rahunemisega. Tänaseks on ta 9 aastane ja alles nüüd hakkab natuke maha rahunema. Aga ta on siiski nii energiline, et üle 4 aasta talle ei pakuks ja kui pall või kaigas välja ilmub läheb hulluks. Selline on minu näituseliinikas. :P

:) Ma tegelikult rääkisin mõlema liini keskmistest esindajatest - äärmusi on muidugi mõlemates liinides...
Ei ole ühtegi häda mille vastu ei aitaks pehmed kõrvad, soojad silmad, märg nina ja sõbralik saba ;)

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Kingpool » 31 Mär 2009 11:16

admirable kirjutas:

Ära üldista :D Ma võin rääkida legende näituseliini sakslasest, kelles ei olnud rahulikkusest jälgegi, kelle jaoks oleks pidanud päevas olema 48 tundi, et tema energiat enam vähem tasakaalus hoida. Aga ta on siiski nii energiline, et üle 4 aasta talle ei pakuks ja kui pall või kaigas välja ilmub läheb hulluks. Selline on minu näituseliinikas. :P

Mul on ka taoline näituseliinikas kodus, olen pidanud teda 2, 5 aastat taluma- kõnnib 28 tundi ööpäevas ringi pall suus ja käib kodus kohutavalt kõigile närvidele ja kui kaigas välja ilmub läheb rohkemgi kui hulluks ... :irw:
...ja kurjajuure- poiss hakkab mulle juba täidza meeldima, see oli väga ilus, et sa näituseliinikate kohta ka ühe kena sõna ütlesid, aitäh sulle...aga kui seda suurt protsenti silmas pidada, siis see pole päris nii, on osaliselt.... sest ega koera koolitada oskajaid on meil ikka üks ja ainus kindel väike protsent inimesi ja juurde tuleb vähe, tuleb ikka rihma teise otsa ka vaadata ja siis üldistusi teha...ma olen päris kindel, et kui minu koer oleks kasvanud teistes tingimustes , oskamatu käe all, poleks ta täna see kes ta on, kõike head mis kutsikas on, on võimalik hea tahtmise juures hävitada... :angel:
Jäära tähemärgi jäär

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Kingpool » 31 Mär 2009 11:31

demian kirjutas:[
Kingpoolel on kodutöö tehtud nagu näha aga poolikult. Kui sul äkki tekib tahtmine kirjutada tõele lähemal asuvat muinasjuttu siis ma olen lahkelt nõus sind selle juures abistama :)

Ei, mul ei ole tahtmist tõele lähemal asuvat muinasjuttu kirjutada, juba seegi juhtum on piisavalt õõvastav Kingpoole jaoks aga seda kommi lugedes, saan aru ,et oleks pidanud tegelaskujusi lausa mitmuses kujutama.Iga teine tunneb seal ennast ära...oh õudust kas tõesti on asi nii karmiks läinud... :o
Jäära tähemärgi jäär

PostitusPostitas Mims » 31 Mär 2009 12:20

Jaa KP, koeranduses on palju õõvastavat. Õõvastav on vaadata hullunud silmadega halli keti otsas - sest hall on moodi läinud. Oled näinud - mina olen, nii halle kui musti.
Aga asjast.
Tööliini võtja võtab koera panustades sellele, et see koer peaks olema vajalike eeldustega töötegemiseks – harrastuseks. Kestma nö. Tööliinile on veidi hullem hoop kehva pakendi sees olemine kui nö rahulikule kodukoerale. See on valus vaatepilt kui silmad põlevad aktiivsusest aga pakend ei lase aktiivsust välja elada. Aga veel sama suurt rolli mängib see mis hakka saama siis kui loodus mängib vingerpussi ja see looduse ebaõnn satub just Sulle kutsikaotsija…siit maalt hakkavad erinevad käitumis ja vastutusmudelid erinevates ringkondades.

Sain eras vihje, et peaks siiski ka muinasjutu siia kirjutama. Et oleks õiglasem ja ülevaatlikum..
Jutt tüdrukust kelle süda läeb tuksuma tööliini nähes.
Tüdruk valis, omast arust hästi. Luges kenasid lööklauseid ja langetas otsuse. Tubli kuts kodus. Tüdruk ja kuts tegid hoolega trenni.

Aastaselt diagnoositi kutsil D puus koos kenakese arthroosiga. Tüdruk vaatas arsti kurbadesse silmadesse mis teatasid – see koer ei ole sportkoer. Aga kuna tüdrukul ei olnud kokkupuudet olnud sellise asjaga siis vaatas rohkem usaldavalt X inimese silmadesse. Sealt silmadest anti roheline tee treeningutega jätkamiseks IPOni jõudmiseks.
Võibolla oli tüdruk liiga tasase häälega ütelnud, et arthroos on paberil kirjas jah. Ja see jäi kahe silma vahele …või ei jäänud meelde...või…
Tüdruk tegi trenni. Jälge ja kuulekust ja kaitset ja …hoidis koeral lihaseid vormis, andis vajalikke luu-liigese pille ja…kasvas koeraga kokku.
Tuli aeg kus tüdruk aina sagedamini tõdes – koer ei tee seda või teist nii nagu peaks. Justnagu võiks ja eeldused ka nagu olemas aga no ei tee. Tüdruk arvas, et ju siis on ise saamatu ja ei oska. Tüdruku roheline silm ei osanud vaadata, et … koeral oli lihtsalt valus. Kui koer on kutsikast saati olnud vigane siis on avaldumisvormid veidi peidetumad – sest koer on harjunud. Tubli koer oli. Nüüd tudruk teab – ta vaatab nüüd rohkem med inimese otsa keda ta usaldab.
Jõudis kätte aeg kus tüdruk koos oma abilisega vaatasid – ei jõua see koer teha seda mida talt tahetakse. Miks – tüdruk on saamatu? Koer on laisk?
Kõigepealt ühes alas, siis järgmises ja siis ka …igapäeva elus.

Nüüd on koeral kuu jooksul juba kaks korda tõstetud valuvaigisti päevast doosi.
Koera tegelik olukord karjus näkku siis kui esimesed valuvaigistid sees – siis nägi tüdruk mis seda koera on päevast päeva saatnud. Nüüd sai koer vaikselt pikali heita – mitte matsuga, tiris nutsu jälle hoolega, ei langetanud pead ega hakanud ähkima metsas. Aga see ilus pilt kestis vähe. Oli aeg doosi tõsta. Ja siis varsti jälle doosi tõsta.

Seonduvalt tekkinud legendidega täheldaks siia fakti – magamapanekust otseselt on selle koera puhul juttu olnud esimest alles kuupäeval 30.märts – kui med inimene tüdrtukule helistas ja nad rääkisid järjekordsest doosi tõstmisest ja sellest kus maalt algab egoism kui inimene oma mingile soovile tuginedes loomale tablette sisse söötes teda kulgemas hoiab.
See on raske küsimus …ja selles küsimuses usaldab nüüd tüdruk ainult med inimest.
Ei usalda neid kes hambad ristis juba valugaigisti alla olevalt loomalt ikka veel midagi tahavad. Ja arthroosi mure ei ole ainuke mure selle koera haigusloos.

Selle kuu jooksul on tüdruk saanud palju mõtteainet ilusate lööklausete sisu – sisutuse kohta, näinud erinevaid käitumisvarjatsioone ja näinud kes on kes kui “shit happens”.
Kes kuulab ja on toeks. Kes loob ja levitab halva maiguga loogikavastaseid legende .. mis on omamoodi abiks legendi looja sisemusse vaatamisel – see pajatab niimõndagi inimesest. Tema hirmudest mille vastu ta tunneb vajadust ennast kaitsta.

KP – see võibolla ongi hea mõte siia teemasse panna ka “shit happens” juhtumised. Aga mõlemapoolsest vaatevinklist siis ikka. Võibolla on mure sisu jällegi mõistete erinevas tõlgendamises ja erinevates ootustes.

& "nunnudobermannid"
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Mare23 » 31 Mär 2009 12:36

Arusaamatused on privas lahendatud...
Ja siinkohal ka minu avalikud vabandused asjaosalistele!
Tegin tausta teadmata liiga ennatlikke järeldusi... :oops:

Kuid mul on väike lootus, et mulle on ka andeks antud...

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Muhv » 31 Mär 2009 14:14

:OT: aga ma arvan, et magama panemise teemadel tervisehäirete pärast ei tasu ilkuda ega muinasjutte vesta. Sest seniks kui sa ei ole selle inimese kingades olnud, ei tasu ilkuda eeldades inimestest halvimat. Isegi mitte selleks et mõnda pointi kinnitada. Ma usun, et Kingpool teab kui raske on reaalselt magama panemise otsus...

P.S Ei tea ei Kingpoole jutu ega Mimsi jutu kangelast - aga lihtsalt mul isiklikult on seda teemat sellises noodis valus lugeda... endal kodus D-puusaga koer ja ma ei taha mõeldagi mis saaks siis kui see düsplaasia koera elamise piinarikkaks muudaks...

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Kingpool » 01 Apr 2009 11:58

Muhv kirjutas: aga lihtsalt mul isiklikult on seda teemat sellises noodis valus lugeda... endal kodus D-puusaga koer ja ma ei taha mõeldagi mis saaks siis kui see düsplaasia koera elamise piinarikkaks muudaks...

Ära ole nii traagiline, mul on elus 3 sellist koera olnud - ei mingit maailmalõppu. Kaasomandis olev D- jalgadega koer ületab praegu 2 m koduaiaplanke,viimasel korral oli üle garaažikatuse minema lennanud väikeste abivahendite toel. Tiivad kasvavad selga ja lendab. Pererahvas on hulluks minemas, topivad üles seal igasuguseid koerakarjuseid... Mina vaevan siin pead , kuidas oma B-jalgadega koerale 1 m aeda 100 % sooritustest puhtaks saada. Mõtle positiivselt, alati ei ole olukord nii karm kui ette võib kujutada. Muidugi, kui sa veel oma noore koera jalgu pole jõudnud pildistada ja loterii tulemusi ei tea - siis saan tundlikust meeleolust aru.

Aga kui kõik spetsialiseeruks tööliinikate koolitamisele, kes siis näituseliinikaid koolitab? Esialgu ei ole asi veel nii hull, kui siin kirjeldatakse aga võib minna, kui keegi enam näituseliinikate koolitamisele rõhku ei pane. Kas te tahaksite seda, et näituseliinikatest saaksid tõesti eranditult jobud ?
Jäära tähemärgi jäär

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Muhv » 01 Apr 2009 15:21

Ma ei ole traagiline. Ja düsplaatikute hüppesuutlikkusest ma ei räägi, tean omast koerastki, et ka 7-aastaselt saab ta pea koha pealt üle meetrise tõkke puuteta üle.
Minu postituse mõte oli et, kui sina selle muinasjutu koera kõrval ei ole elanud ja reaalselt ei tea midagi sellest kui suured need vaevused tegelikult on - alatu hinnanguid anda.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas marilin » 01 Apr 2009 15:58

Mul on ka düsplaasik kodus. Majast väljas või siis, kui instinkt üleval on, siis ei ole tal jah nagu midagi viga. Kodune tegelikkus on teine, sest peale liigseid rahmeldamisi on tuju halb ja kui on väga valus, siis muutub agressiivseks. Koer teha tahab, aga on range päevarežiim, millega kogu pere on elama harjunud, mis tagab lihaste säilimise, samas minimaalsed vajaminevad valuvaigistid. Minumeelest alles nüüd, 10 aastasena, ta nagu rohkem ei vajagi. Samas 6-7 aastaselt oli paar korda selline tunne, et kas äkki on see koera piinamine.
koerad ei valeta

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Kingpool » 01 Apr 2009 17:19

Jätame nüüd muinasjututegelased rahulikult edasi oma muinasjutuelu elama ja uusi muinasjutte looma ja olgu omaette need päkapikud oma lumivalgukesega.
Teine teema: Näiteks mul on pesakond kutsikaid, ema vingete tööomadustega,terviseuuringud tehtud, aretuskontroll tehtud. Issi sai samasugune tubli valitud. Kõik esivanemad korras jalgadega.... Teeme parem sellise jutu, et esivanemad on lausa piiri tagant sisse toodud ja põlvkondade viisi kontrollitud. Ei tea , et oleks õdedel-vendadel jalgadega probleeme olnud. Kutsikad kui ponksid, viskad kaltsu pesasse, kätte enam ei saa. Viimasepeal iseloomuomadused. Otsiksin siis omanikke, tahaks et mõni hakkaks ka tegelema, leian ideaalsed ....ja nüüd tõsine mure - kuidas saan mina kui kasvataja neile garanteerida, et need kutsikad kõik oma iseloomuomadused säilitaksin ja et neil terved jalad oleks? Kus on see märk kutsika otsaees kust seda välja lugeda võiks? Mõtlen vähe ja otsustan- Ma parem müün kodukoerteks, sest siis kui mõni algselt hästi peitunud suvaline anomaalia esile kerkib, ei pea igavest süüd tundma, et oled rikkunud mõne võitja/võistlejakarjääri. Nii ,et minu poole tegijatel mitte pöörduda ei nüüd ega edaspidi-ma ei müü teile ühtki peni. Seda vingus nägu ei jõua pärast ära vaadata kui see kutsikas ka täiesti ok igast asendist oleks.
Jäära tähemärgi jäär

Keskaja mees

PostitusPostitas Aivo » 01 Apr 2009 19:50

Kingpool kirjutas:, ema vingete tööomadustega

Kas see oli ka kuskilt muinasjutust? MA ei saa siin dialoogides enam aru, mis on muinasjutt ja mis on reaalsus. :wink:

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Kingpool » 01 Apr 2009 19:57

Aivo kirjutas:

Kas see oli ka kuskilt muinasjutust? MA ei saa siin dialoogides enam aru, mis on muinasjutt ja mis on reaalsus. :wink:

Ega mul on ammu juba reaalsus ja muinasjutt segi läinud, isegi ei saa enam aru kus algab üks ja lõppeb teine....arvad ,et selline asi pole reaalselt võimalik vä? Võib-olla tõesti, pole enne mõelnud selle peale nii ,äkki peaks mõtlema :P
Jäära tähemärgi jäär

Keskaja mees

PostitusPostitas Aivo » 01 Apr 2009 21:45

Kingpool kirjutas:
Aivo kirjutas:

Ega mul on ammu juba reaalsus ja muinasjutt segi läinud, isegi ei saa enam aru kus algab üks ja lõppeb teine....arvad ,et selline asi pole reaalselt võimalik vä? Võib-olla tõesti, pole enne mõelnud selle peale nii ,äkki peaks mõtlema :P

:D

Kasutaja avatar

PostitusPostitas mirjamk » 01 Apr 2009 22:23

Mare23 kirjutas:Arusaamatused on privas lahendatud...
Ja siinkohal ka minu avalikud vabandused asjaosalistele!
Tegin tausta teadmata liiga ennatlikke järeldusi... :oops:

Kuid mul on väike lootus, et mulle on ka andeks antud...

Kasutades reklaamiteksti: "Mõned poleks kunagi uskunud et inimene põlvneb ahvist; mõned poleks kunagi uskunud et Madonna tuleb Eestisse" ... mõned poleks kunagi uskunud et on vaidlusi mis saavad kojas ilusa lõpu. Aitäh, Mare, et tõestasid et seda siiski juhtub!

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Kurjajuur » 01 Apr 2009 22:27

Kingpool kirjutas:Jätame nüüd muinasjututegelased rahulikult edasi oma muinasjutuelu elama

No see on üks väheseid mõistlikke ütlusi sinu kirjutistes üle tüki aja :twisted:
Ehk siis ei ole vaja genereerida muinasjutte teemadest, millest sul endal puudub korralik ülevaade!
Kingpool kirjutas:kuidas saan mina kui kasvataja neile garanteerida, et need kutsikad kõik oma iseloomuomadused säilitaksin ja et neil terved jalad oleks? Kus on see märk kutsika otsaees kust seda välja lugeda võiks?

Füüsiliselt garanteerida ei saa tõesti midagi. Küll aga saad pakkuda koeraomanikele sellise"garantii", et kui koeral on selgelt füüsilisi või "vaimseid" puudusi, siis kas hüvitad osaliselt või täielikult koera ostuhinna või pakud inimesele võimaluse võtta tasuta uus koer näiteks. Sarnased mudelid on mujal maailmas levinud. Soomes olla isegi mingil määral Kennelliit seda asja reguleerinud.
Aga kui kasvataja ei taha endale võtta mittemingisugust vastutust, siis kas ta on kasvataja nime väärt? Kasvataja on ju inimene, kes harib ennast seminaridel/koolitustel, kellel on olemas kogemus jne, mille kõige põhjal teeb oma valikud aretuses, et saada võimalikult head tulemust. Loomulikult alati ei lähe kõik nii nagu sooviks, kuid valdavalt ju läheb. Või siis vähemalt peaks minema. Ja kui ei lähe, no siis on paras aeg loobuda sellest tegevusest.

Sir Winston & lambad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas airepiret » 01 Apr 2009 22:59

:plaks: :plaks: :plaks:

Ja ei käi mitte ainult töökoete kohta
Vähemalt ÜKS buldog peab majas olema.

admin
Kasutaja avatar

PostitusPostitas ziil » 02 Apr 2009 08:51

Kurjajuur kirjutas:Küll aga saad pakkuda koeraomanikele sellise"garantii", et kui koeral on selgelt füüsilisi või "vaimseid" puudusi, siis kas hüvitad osaliselt või täielikult koera ostuhinna või pakud inimesele võimaluse võtta tasuta uus koer näiteks. Sarnased mudelid on mujal maailmas levinud. Soomes olla isegi mingil määral Kennelliit seda asja reguleerinud.

Minu jaoks jälle pole mingi 'kompensatsioon' see, et makstakse nt 50% ostusummast tagasi, kui kehv HD tulemus või mõni muu täiesti diskvalifitseeriv viga hiljem ilmneb.
Ka uusi kutsikaid ei saa majja võtta lõpmatult - st nt kui juba ees on 2 vanemat koera + 1 praakkoer, siis üks hetk tuleb piir ette, et mitu koera saab korraga kodus olla. Tähelepanu tahavad ju kõik.
HD pildikesed tehakse umbes aastasena, kui mitte isegi hiljem - selleks ajaks on aga tehtud juba üksjagu palju tööd koeraga (kui on võetud mingil eesmärgil). Või nt mõned päriliku viisiga haigused, mida pole peaaegu üldse võimalik testida eelnevalt ette (dobermannide puhul DCM ja nt ka kasvajaid võidakse lugeda päriliku eelsoodumusega pahalisteks). Selleks ajaks kui aga selline haigus avaldub on koer juba nt 5.a... Siis on hilja juba rääkida pool kutsika summast vmt. Ka tasuta uus kutsikas ei ole 'see'.
Rääkimata emotsionaalsest väärtusest.

Ei ole korralik kasvataja midagi valesti teinud otse (kui ikka on valitud korraliku sugupuuga koerad jne) - võimatu ette ennustada, mis juhtub. Ei ole ma ise praakkoera eest küsinud raha tagasi. Rahasumma ei kompenseeri otse midagi.

Pikk jutt lühidalt - raha ei paku minu jaoks mingit garantiid. Samuti ei lähe selleliselt kasvatajalt kindlama tundega võtma kutsikat, kes seda pakub. Ikka on suur vastutus enda poolt tehtud valikul.
KOER - minu hea tuju ametlik maaletooja

& "nunnudobermannid"
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Mare23 » 02 Apr 2009 09:28

TEADLIK kutsikaostja, kes tahab kutsikat kas tasemel tööks või aretuseks, on ENNE kutsika võttu:
- jälginud teda huvitavas tõus toimuvat, aretuse suundi ja trende;
- valinud ISE sellest ja oma huvidest lähtuvalt välja pesakonna;
- valinud ISE pesakonnast välja enda arust parima kutsika;
- teinud endale selgeks RISKID, mis kaasnevad koera võtmisel kutsikana...
Ja vastavalt sellele võtab ka ISE kaasvastutuse selles osas, mis kutsikast kasvab. Sest suur osa siin on lisaks pärilikkusele ka kutsikaeas toimuval...
Kes tahab riskivaba tulemust, võtab täiskasvanud koera.

EelmineJärgmine

Mine Koer

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline