Algaja koeraomanik ja SLK tööliin vs näituseliin vs perekoer

areng ja aretus

PostitusPostitas demian » 27 Mär 2009 15:16

Vabandan, et teemat ära kasutan aga äkki on teema arendusest kasu ka teema alustajale :)
Kas keegi oskab ehk pikemalt rääkida sakslaste erinevustest. Kuidas selgeks teha milleks kennelis koeri aretatakse , näituse või töö koeraks. Koolitajaga rääkides tuli teemaks, et sakslasi on palju aretatud just näituse jaoks aga samas on koerte iseloom kannatada saanud. Kui just huvitaks koer kellega saaks tööd teha.

Keskaja mees

PostitusPostitas Aivo » 27 Mär 2009 16:03

demian kirjutas:Vabandan, et teemat ära kasutan aga äkki on teema arendusest kasu ka teema alustajale :)
Kas keegi oskab ehk pikemalt rääkida sakslaste erinevustest. Kuidas selgeks teha milleks kennelis koeri aretatakse , näituse või töö koeraks. Koolitajaga rääkides tuli teemaks, et sakslasi on palju aretatud just näituse jaoks aga samas on koerte iseloom kannatada saanud. Kui just huvitaks koer kellega saaks tööd teha.

Jätaks kennelid mängust välja, aga tooks sulle sellise must - valge põhjenduse. Kui sa pead töö all silmas näiteks koeraga võistlemist ja näitused sind ei huvita, siis tasuks kindlasti võtta endale tööliini saksa lambakoer. Tema ei võida ühtegi näitust kunagi, aga sa saad treeni tehes samade eesmärkideni poole kiiremini , kui näituse liini koeraga.

Näituse liini koertel on olemas ka paremate instinktidega ja kehvemate instinktidega isendeid, aga ka paremate omadustega isendid ei küündi isegi mitte lähele keskmiste omadustega tööliinikoertele. Kui näituse liini koeraga pead sa pöörama tähelepanu sellele, et kas instinkt on piisavalt hea, kuidas tõsta kiirust, kuidas saavutada haaret , kuidas saada rahunema jne - jne. Siis keskmisel tööliini koeral on need asjad kaasasündinud.

Kui hakkad kasvatajate kaupa inimesi vaatama, siis ei jõua sa kuhugi. Kui vaatad enamuse Eesti nn. teenistuskoerte (mitte ainult saksa lambakoerte) tõugude kasvatajate kutsikakuulutusi, siis kõik reklaamivad oma koeri , kui häid tööks ja võistlemiseks sobivaid koeri , nö. sportkoerteks sobivaid koeri.
Üldjuhul see ikka päris nii ei ole. Loomulikult kõik oleneb sellest, kus kellegi jaoks kulgeb spordi ja töö tegemise mõsite. Kui teha KK 2 kuskil eksamil väga hea peale, siis seda veel päris spordiks ja tööks ei nimetaks. Kui mõelda spordi all võistlemist karikate nimel, siis selleks on vaja ka koera, kes seda suudaks ja kellel oleks selleks eeldusi.

rotid & muud loomad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas chilipi » 27 Mär 2009 16:17

Aivo, aga kui tahta koera eelkõige kaaslaseks ja kodukoeraks, siis jällegi on laisal inimesel koosoelu näituseliini koeraga mugavam? Komissar Rexi välimus aga palju vähem viitsimist komissar olla. Sõna kuulamisel pole kiirus nii oluline kui võistlustel.

Kas näituseliini koertel on välimus ka veidi teine? No et küürakam. Või on Eestis koerad liiga segunenud, et seda öelda? Kuna spordiga ei tegele, on silme ees vaid näitusekoerad ja neidki ei vaata väga hoolega. Märgin vaid sellest seisukohast, et kas kutsikaostja saab vanemate välimuse järgi järeldada, kumma liini koer ja iseloom sealt tuleb?

Vaielda võiks kuskil teises teemas, küsin ainult võhikule kutsikaostjale olulise info osast, lihtne ei-jah vastus on piisav. Või et asjale ei saa nii vaadata. :)
Whippetid Eestis
Peres whippet, borzoi
Pilt

Keskaja mees

PostitusPostitas Aivo » 27 Mär 2009 16:26

chilipi kirjutas:Aivo, aga kui tahta koera eelkõige kaaslaseks ja kodukoeraks, siis jällegi on laisal inimesel koosoelu näituseliini koeraga mugavam?

See on sama kategooria linnalegend nagu teme kõigile emastele koertele kutsikad.

chilipi kirjutas:Kas näituseliini koertel on välimus ka veidi teine?

Natukene asjast jagavale inimesele on välimik hoopis teine, võhikule niivõrd ei pruugi ollagi.

Selles mõttes sinuga päri, et sellest teemast võiks täiesti uue teema teha. Ütleme siis nii, et valus on vaadata kutsikate reklaame, kus emasel on näiteks mingi a' la eksamitulemus (KK2 või PJK 1) ning isaseks on võetud koer, kes kuskil mujal maailma nurgas on mingit teed pidi omandanud endale näiteks IPO 3 tulemuse ning siis reklaamitakse kutsikaid , kui head valikut koerasportlasele. Natukene tuleb silme ette teinekord traktor, mille ära tuuniks ning paneks spoilerid ja antitiivad külge, mõne inimese silmis näeks üsnagi änks välja ja peaaegu nagu sportauto aga vormelirajale minnes saaks ikka mitme ringiga sisse.

PostitusPostitas demian » 27 Mär 2009 16:30

No ma sain aru, et inimene soovis kodukoera, ehk siis ongi ju näitusekoer aga mind jah kahjuks huvitavad need teised ja primaarne pole mitte võistlused ega karikad.
Päris politsei koera Komisar Rexi ei taha aga no ütleme, kui tahaks vabatahtlike reservpäästerühma koeraga minna siis peab ikka töökoer olema.
No ma saan aru et kennelite kaupa hakta otsima kes kasvatab näituse kes töö koera tõenäoliselt lootusetu üritus. Aga kust siis leida endale tööliini saksa lambakoer?

Kasutaja avatar

PostitusPostitas rebane » 27 Mär 2009 22:05

Ja on väga palju häid koeri, kelle karjäär on jäänud mingi kummalise põhjuse kännu taha kinni. Kasvõi omaniku rahakoti paksus. Samas geneetika on geneetika.
[img:35:31]http://www.koertekoda.ee/kirke/yksikud/fuchs.gif[/img]

sonaarne SLK
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Roby » 27 Mär 2009 23:07

Aivo kirjutas: nagu sportauto aga vormelirajale minnes saaks ikka mitme ringiga sisse.

Mul on aga selline küsimus, et kui sinna vormeli rajale saata tõeline vormeliauto aga rooli panna täielik algaja, mis siis juhtub???

Ei ole see asi minu arust nii, et nagu tunned natukenegi huvi koeraspordivastu võta aga töökoer.
Enne kui istud Ferrari rooi, harjuta natukene väiksemate ja vähem äkiliste masinate peal.

PostitusPostitas demian » 27 Mär 2009 23:25

Hmm huvitav lähenemine, koera eluiga on nii keskmiselt 15 aastat. Mitme koeraga siis enne harjutada kui siis juba nagu võiks töökoera võtta. Ja harjutada siis väiksemate peal, tähendab siis millist koera? Eriti kui inimese kindel soov on endale saada saksa lambakoer.
Loomulikult tuleks endale aru anda et selline koer nõuab palju tööd ja aega aga võtta endale enne harjutamiseks teine koer, tundub kuidagi imelik.
Ja ikkagi kust neid töökoeri otsida?

Keskaja mees

PostitusPostitas Aivo » 27 Mär 2009 23:39

nüüd juhtus nii, et kirjutasin ühte teemasse vastuse ja vahepeal kadus teema mujale ära. Äkki keegi manööverdab minu vastuse ka siia

Keskaja mees

PostitusPostitas Aivo » 27 Mär 2009 23:44

Roby kirjutas:
Aivo kirjutas: nagu sportauto aga vormelirajale minnes saaks ikka mitme ringiga sisse.

Mul on aga selline küsimus, et kui sinna vormeli rajale saata tõeline vormeliauto aga rooli panna täielik algaja, mis siis juhtub???

Ei ole see asi minu arust nii, et nagu tunned natukenegi huvi koeraspordivastu võta aga töökoer.
Enne kui istud Ferrari rooi, harjuta natukene väiksemate ja vähem äkiliste masinate peal.

Mis see tööliini sakslane nüüd nii ebatavaline koer on. Kas sellest tuleks nii aru saada, et kui soov võtta ühel päeval mali või dobermann, et siis peaks hakkama alguses pihta näiteks näiteks inglise buldogiga (vabandage konkreetsete koerte omanikud, ei taha solvata, lihtsalt konkreetne tõug tundub oma liikumises aeglasem) ning siis siirduma vaikselt mingi mastifi peale ning siis piiluda silma nurgast näituse liini sakslast ja siis kui 5 esimest koera on oma 10 - 15 aastat vanaks elanud, siis ühel päeval võtta dobermann ning peale seda julgeda mali võtta.

Keskaja mees

PostitusPostitas Aivo » 27 Mär 2009 23:53

Muide minu arust selline loogika sakibki täiega, et harjutame alguses aeglase ja uimase koeraga ja siis võtame kiire koera.

Mida me siis sellega võidame. Oletame et on aeglane koer, mis on siis koolituses määravad tegurid:
- tuleb õppida kuidagi koera motiveerima, et ta käima saada
- tuleb õppida kuidagi instinkte ülesse töötama , et ta midagi teeks
- tuleb õppida muidu aeglasena näivaid sooritusi kuidagi kiiremaks saama
- tuleb õppida aeglast koera sama aeglases tempos kiitma ja korrigeerima

Ja siis, kui ma olen selle kõik omandanud, siis ma võtan kiire koera ning ....

viskan kõik seni õpitu prügikasti, kuna seda kõike ei lähe vaja. Mage lugu seisneb hoopis selles, et kiire koeraga pean ma õppima
- koera energiat suunama
- kõrge instinkti all olevat koera rahustama
- kiirelt kiitma ja korrigeerima
- kiiretesse sooritustesse puhtust saama jne.

Kas ainult mulle tundub, et töötades teist koera järjest samatüübilise koeraga võiks kaugemale jõuda, kui iga järgmise koerana eritüübilist koera võttes. Loll lugu jälle selles, et võtame alguses aeglase, siis natuke kiirema ja lõpuks veel kiirema kipub ka siuke suhteliselt levinud linnalegend olema.

Sir Winston & lambad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas airepiret » 27 Mär 2009 23:59

Aivo, ma nüüd väga vabandan - aga sa unustad ilmselt kõige selle juures ära inimese, kes võtab endale teatud tüüpi koera - ja siis ei oska sellega midagi peale hakata, kuna.... vabandust veelkord - koolitajad on erinevad ja niii edasi.... :roll:
Mina - inglise buldogi omanikuna :irw: - siiski panustaks nende tööliini-koerte poole kiikavate inimeste eelkoolitusse tunduvalt rohkem, kui seda meil täna ja praegu tehakse. Sest et inimene reeglina ilmselt isegi EI TEA, mis on tööliin ja mis näituseliin. Ja nagu sa varem välja ütlesid - loetaske tööliiniks sageli ka KK2 ja muud taolist :angel:
Vähemalt ÜKS buldog peab majas olema.

Keskaja mees

PostitusPostitas Aivo » 28 Mär 2009 00:08

airepiret kirjutas:Aivo, ma nüüd väga vabandan - aga sa unustad ilmselt kõige selle juures ära inimese, kes võtab endale teatud tüüpi koera - ja siis ei oska sellega midagi peale hakata, kuna.... vabandust veelkord - koolitajad on erinevad ja niii edasi....

Iva seisnev selles, et tööliini sakslane on nagu iga teinegi koer, lihtsalt tal on eeldusi natuke paremini tööd teha, sest tal on peas asjad korras. See, et ta on tööliinist ei tähenda, et ta mingi segane oleks, kes kodus lõhub ja karjub ja tahab kogu aeg midagi teha jne. Tööliini koer tähendabki seda, et kui vaja siis töötab, kui ei ole vaja siis on rahulik. See ongi see, mis näitab,. et asjad on peas korras.

Mingil arusaamatul kombel levitavad näitusekoerte omanikud legende, et tööliini koerad on nagu metsloomad kodus. See on täiesti absurdne jutt.

Mulle võttis viimasel FCI töökoerte komisjoni kooslekul Belgia esindaja asja väga lihtsalt kokku. Ta ütles, et kui võtad tööliini sakslase või mali, siis võidad varrukatreeningus reaalselt 1 aasta. Kuna teistele koertele pead aasta otsa õpetama, kuidas instinkti kasutada, kuidas kaltsu püüda, mis on täissuu haare, kuidas haardesse rahuneda jne. Selleks kulub aasta. Tööliini koeral võtad varruka , annad ja ongi selge.

Okei . Ka tööliini koerte hulgas esineb kehvemaid isendeid ja ma juba kujutan täiesti ette, kuidas Geniaalne provokaator kohe siia sellest vestlema tuleb, aga neid kehvemaid isendeid on igas tõus ka näitusekoerte hulgas välimiku mõistes. Kõik ei ole ideaalsed.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas rebane » 28 Mär 2009 00:12

OK.... minu teema....

Oli rotikas. Aeglane. Õppisin kuidas motiveerida ja kiiremaks saada jne jne jne. Kohutavalt palju õppisin. Siis võtsin uue koera ja alustasin nullist. Tegin palju vigu, mida tegelikult ei kahetse. Huvitav oli. Millegipärast on teistel hambus see, et mu koera nime kõrval ei ole hunnikut tiitleid ning seda visatakse mulle näkku. Minu jaoks on oluline see, et mina olen õppinud. Kahjuks ei saa seda kuhugi kirja panna ja allkirja juurde küsida, et teised ka aru saaks - näe õppis. Koerad elavad loodetavasti 15 aastat. Minu aeglane koer kahjuks ei elanud. Nüüd on vahepealne koer kiire kõrval.

Miks mina soovitan alustada aeglasema ja lollikindlama koeraga. Esiteks vajab igasuguse asja õppimine aega aga teadaolevalt kasvavad koerad päris kiiresti. Ka matemaatikat ei alustata integraalidest. Minu aeglane koer õpetas mulle, et mul on neli jäset ja vasak kehapool. Selle õppimine võttis aastaid. Kui ta oleks diivanile jäänud, siis ta oleks südamerahuga seal diivanil olnud. Kiire koer huvi kadumisel diivanile.... Ta oleks surnud koer.

Olen teinud oma elus väga kardinaalseid vahetusi (ühest Eesti tipp humanitaarkallakuga koolist tipp reaalkooli jne) aga vat kahetsema pole küll pidanud. Kahetseb pigem see, kes ei ole nüüd ja kohe potti riiulile saanud. Koea võiks hinnata millegi muu alusel ka.

Keskaja mees

PostitusPostitas Aivo » 28 Mär 2009 00:22

rebane kirjutas:OK.... minu teema....

Okei ma saan aru su vastusest, et sulle meeldibki võimalikult paljude erinevate koertega töötada ja erinevaid oskusi omandada. Õnneks on valida päris hea mitmesaja tõu vahel nii, et selles osas on praktiseerimisvõimalused laiad.

Eesmärgid ongi inimestel erinevad. Ühed inimesed tahavad saavutada midagi ja teevaid valikuid selle järgi, teised tahavad enda jaoks omandada ja õppida erinevaid valdkondi ning teevad valikuid selle järgi. Ühed inimesed saavad seetõttu tiitleid ja teised ei saa. Sellest tulebki nii aru saada. Ja nii ongi õige, sest eesmärgid on erinevad. Mõlemad inimesed saavutavad ju oma eesmärgid.

Põhimõte, mida mina täiesti veendunult lõpuni olen valmis põhjendama ja kaitsma on see, et aeglase koeraga omandatud oskustest pole suurt midagi kasu kiire koera peale üle minnes. Ilmselgelt on kiirelt koeralt kiirele üleminek lihtsam, sest juba on kogemusi taolise tüübiga koerast. Selles osas pole aga aeglasega varem omandatud kogemustest muhvigi kasu, et lihtsalt probleemid on teistsugused. Ilmselgelt taandub kõik ikkagi koolitaja või treeneri peale nagu Aire Piret ütles. Kui on kehv nõuandja on võimalik mõlemat tüüpi koer pe..sse keerata või närviliseks ajada või konfliktini viia.

Sir Winston & lambad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas airepiret » 28 Mär 2009 00:22

Rahu, ainult rahu :angel: Ma saan teist täiesti aru - kuigi ma ise endale ei võta elus mitte ühtegi töökoera ka selle sõna kõige nõrgemas tähenduses (karjatamine välja arvatud :wink: ).

Aga - katsume siiski edasi argumenteeritultvaielda - ja vaielda nii, et ka need inimesed, kes enne mitte ühtegi nn.töötõugu koera omamata, saaksid aru, milleks võib näiteks pisut hooletusse jäetud tööliinikoer võimeline olla. Ja ka seda, kui palju tuleb siiski sellise koeraga tööd teha :)

Keskaja mees

PostitusPostitas Aivo » 28 Mär 2009 00:26

airepiret kirjutas:Rahu, ainult rahu :angel: Ma saan teist täiesti aru - kuigi ma ise endale ei võta elus mitte ühtegi töökoera ka selle sõna kõige nõrgemas tähenduses (karjatamine välja arvatud :wink: ).

Aga - katsume siiski edasi argumenteeritultvaielda - ja vaielda nii, et ka need inimesed, kes enne mitte ühtegi nn.töötõugu koera omamata, saaksid aru, milleks võib näiteks pisut hooletusse jäetud tööliinikoer võimeline olla. Ja ka seda, kui palju tuleb siiski sellise koeraga tööd teha :)

Seda ma ju siin ju seletangi, et tööliini koer ei tähenda närvihaiget või hullu energiaga koera. See tähendab, et koera aretuses on pööratud tähelepanu mitte välimikule vaid närvisüsteemile ja instinktidele, mistõttu pea on vähe paremas konditsioonis ,kui koeral, kelle pole sellele tähelepanu pööratud. Jutud uskumatutest töökoertest on linnalegendid. Sel pole mingit tõde taga.

Kui jätad sellise koera nö. unarusse, siis tekib täpselt sama palju probleeme ,kui mõne teise koera unarusse jättes.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas rebane » 28 Mär 2009 00:33

Kas kutsikat ostes saab inimene olla kindel, et saab koju selle koera, kelle närvid on nii kindlad, et kui huvi ikkagi ei ole NII suur, siis saab selle koeraga koos elada. Sealjuures siis ei ole koer ka selline, kes majapidamist üle võtta sooviks. Tõust ja liinist hoolimata. Või äkki soovitaks inimesele, kes otsib 'äkki võiks ka koolitada' koerasoovi puhul sellist koera, kes suudab olla õnnelik ka diivanil magades ning metsa ääres põllul lihtsalt hiirejälgi nuuskides. Siin ei ole nähtud palju halbu tööliinikoeri sest meil on neid lihtsalt liiga vähe. Samas on nad mujal maailmas väga olemas.

Muide need paarsada tõugu on kõik erinevad. Soovitaks ka sinul mõnega neist lähemalt tutvust teha, päris valgustav kogemus ja maailm ei olegi enam nii must-valge

PostitusPostitas demian » 28 Mär 2009 00:38

Aga minnes tagasi päris algusesse, millest ajendatuna teema sai algatatud siis kustkohast võiks otsida endale tööliini sakslast.

Sir Winston & lambad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas airepiret » 28 Mär 2009 00:45

Vat et... Koolitusvõhik nagu ma olen, aga.. Kas äkki ei peaks liigitama nn.töötõuge pisut liigendatumalt? Ehk et - tõsine töökoer on see koer, kes teeb konreetselt tööd - nagu ma kusagil varem kirjutasin sellest Austria loomakliinikus nähtud koerast, kes tõesti teeb oma igapäevast tööd narkopolitseikoerana ja tema tööks vahel on ka inimeste tapmine? Töökoerad on kindlasti ka need koerad, kes meil siin ka otsivad igapäevaselt narkot, kuigi ei tapa inimesi. Ehk et siis - töökoer= sptesväljaõppe saanud koer, kes teeb seda tööd igapäevaselt? Siis oleks sportkoerad - ehk et kohaliku arusaama järgi nn. töökoerad, kes teevad tegelikult koerasporti, aga mitte konkreetselt tööd - IPO, põllujälg ja muu taoline sellel tasemel, et koeraga on võimalik käia võistlemas näiteks vastava(te) ala(de) MM-idel? Siit tekib ilmselt küsimus, kuhu liigitada päästetööd tegevad koerad, kui neil on olemas vastav kvalifikatsioon ja töönäitajad päästmisel/leidmisel?

Kasutaja avatar

PostitusPostitas õelusejumalanna » 28 Mär 2009 00:45

demian kirjutas:Aga minnes tagasi päris algusesse, millest ajendatuna teema sai algatatud siis kustkohast võiks otsida endale tööliini sakslast.

10 lolli jõuab rohkem küsida, kui 1 tark vastata, aga - millist tööd koer peaks tegema ja millised on eelnevad kogemused koera tööle panemisega ehk siis koolitamisega? :roll:
Everyone around you was corrupted

PostitusPostitas demian » 28 Mär 2009 00:52

Päästetöö on ju ka töö kuigi jah seda sa ei tee igapäevaselt vaid vastavalt vajadusele aga eelneb ju sellele ikkagi kõva töö ja ka olles seal rühmas on sul ikkagi töö koer hoida tasemel. Mina liigitaks ikkagi tööliini koera alla.

PostitusPostitas demian » 28 Mär 2009 01:01

õelusejumalanna kirjutas:
demian kirjutas:Aga minnes tagasi päris algusesse, millest ajendatuna teema sai algatatud siis kustkohast võiks otsida endale tööliini sakslast.

10 lolli jõuab rohkem küsida, kui 1 tark vastata, aga - millist tööd koer peaks tegema ja millised on eelnevad kogemused koera tööle panemisega ehk siis koolitamisega? :roll:

Ma ei mõista muidugi mis puutub minu senine kogemus küsimusse kust tööliini sakslast otsida aga ma loodan, et kui ma selel nüüd vastan siis Õelusejumalanna vastab ka minu küsimusele.
Millist tööd peaks tegema siis eelnevalt ma juba ütlesin, siis Vabatahtlike reservpäästerühma töö oleks kõige parem millega kirjeldada minu soove koera suhtes, lähemaltvõib sealt lugeda www.rpr.ee
Hetkel koolitan 1,5 a. saksa lambakoera laadset koera, kahjuks on selle koera tervis selline mis ei kannata suurt koormust nii, et ma ei saa antud koera piisavalt rakendada.

Sir Winston & lambad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas airepiret » 28 Mär 2009 01:07

Vot siin tulebki mängu see - mida me nimetame tööliiniks?

Kasutaja avatar

PostitusPostitas rebane » 28 Mär 2009 01:08

ja suur vahe on tööliinil ja tööliinil....

Sir Winston & lambad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas airepiret » 28 Mär 2009 01:17

Demian - ma kaldun arvama, et mitte üks koer ei ole ega saa olema sündinud nn.päästekoeraks. Ei aita seal ilmselt ka see, et ta tööliinist sündinud on.

BH KK3 IPO3
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Mary » 28 Mär 2009 01:25

Kõigepealt mõistetest natuke. Tööliini koer tähendab seda, et aretusvalikuid on juba paljude põlvkondade vältel tehtud tööomaduste järgi ehk siis selgelt päriliku taustaga jaotus. See on midagi muud kui töötav koer või sportkoer. Kui võtta üksiknäitena mingi konkreetne töötav koer või koeraspordi ala tulemustega koer, siis võib ta täiesti vabalt olla ka näituseliini esindaja. Tööd/sporti on erinevat ja koeri samuti. Siiski on keskmine näituseliini koer ja tööliini koer tööomadustelt märgatavalt erinevad ja kui inimesel on eesmärgiks koolitusega tegeleda, siis suure tõenäosusega jõuab tööliini koeraga üksjagu loomulikumalt eesmärkideni.

Isiklikust kogemusest. Esimeseks koeraks dobermann, pooleldi tööliini taustaga. Tunnistan ausalt, et ei ole kunagi mõelnud, et parem oleks olnud näiteks enne sellise koera võtmist mingi rahulikuma versiooniga harjutada. Kindlasti olen selle koeraga teinud palju vigu ja keegi kogenum inimene oleks teda paremini koolitanud, kuid mind see teadmine näiteks palju ei morjenda, tundub nagu pigem õppimisprotsessi loomulik osa.
humans are consistently inconsistent

PostitusPostitas demian » 28 Mär 2009 01:28

Ei ei ma ei taha endale sündinud päästekoera. Ma tahan koera kellega ma saaksin tööd teha, päästrühm oli kõige parem näide millist tööd ma silmas pean.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas õelusejumalanna » 28 Mär 2009 01:30

demian kirjutas:
õelusejumalanna kirjutas:

Ma ei mõista muidugi mis puutub minu senine kogemus küsimusse kust tööliini sakslast otsida aga ma loodan, et kui ma selel nüüd vastan siis Õelusejumalanna vastab ka minu küsimusele.
Millist tööd peaks tegema siis eelnevalt ma juba ütlesin, siis Vabatahtlike reservpäästerühma töö oleks kõige parem millega kirjeldada minu soove koera suhtes, lähemaltvõib sealt lugeda www.rpr.ee
Hetkel koolitan 1,5 a. saksa lambakoera laadset koera, kahjuks on selle koera tervis selline mis ei kannata suurt koormust nii, et ma ei saa antud koera piisavalt rakendada.

Algses postituses polnud päästest sõnagi... :roll:
Ja mis küsimusele ma vastama pean?

Sir Winston & lambad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas airepiret » 28 Mär 2009 01:37

demian kirjutas:Ei ei ma ei taha endale sündinud päästekoera. Ma tahan koera kellega ma saaksin tööd teha, päästrühm oli kõige parem näide millist tööd ma silmas pean.

Sellisel juhul peaks sa endale paika panema kriteeriumid - mis tõug ja mis töö. Ja siis hakkama uurima, kust kennelist on võimalik saada nendele kriteerumitele vastavat - ja olgem ausad - eeldatavalt vastavat kutsikat. Ja kui sul on see kutsikas käes, kellel on eeldused teha ühte või teist - siis edasi on ilmselt tõesti kõik sinus endas kinni :) Samas - pead sa aga ka arevstama sellega, et tippmäitajatega vanemate lapsuke ei pruugi olla teps mitte oma vanemate vääriline... ja kogu su töö ja vaev saab olema maha visatud. Kas sa oled selleks valmis?

PostitusPostitas demian » 28 Mär 2009 01:50

Kriteeriumid ongi paigas :) Saksa lambakoer, töö osas ma seletasin. Ma lootsin, et ehk teab keegi konkreetselt soovitada kus kasvatakse just tööliini sakslast.

BH KK3 IPO3
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Mary » 28 Mär 2009 01:51

airepiret kirjutas:Samas - pead sa aga ka arevstama sellega, et tippmäitajatega vanemate lapsuke ei pruugi olla teps mitte oma vanemate vääriline... ja kogu su töö ja vaev saab olema maha visatud. Kas sa oled selleks valmis?

Põhimõtteliselt õige - kuna tegemist on elusolenditega, siis 100% garantiid anda ei ole võimalik. Siiski vähendab vanemate (ja kaugemate sugulaste) omadustega arvestamine oluliselt võimalust, et koer soovitud ülesanneteks sobimatuks osutub.

Tööliini sakslased on Eestis veel nii uus teema, et pikaaegset ja järjepidevat aretustööd meie kennelitest ühelgi veel tegelikult ette näidata ei ole. Pesakondi on küll olnud, nö puhast tööliini vähe, sagedamini on varasemates põlvkondades ka näituseliini sees. Kennelitest, kus vähemalt mingi seos tööliiniga olemas on, võiks nimetada järgmisi: Estrellest (valdavalt samas näituseliini aretusega tegelev kennel), Unerschrocken, Allsaare, Tulihunt. Aga nagu öeldud, ka nende puhul tuleks iga pesakonda eraldi vaadata.
humans are consistently inconsistent

PostitusPostitas ninasaba » 28 Mär 2009 04:20

airepiret kirjutas:Ehk et siis - töökoer= sptesväljaõppe saanud koer, kes teeb seda tööd igapäevaselt? /.../Siit tekib ilmselt küsimus, kuhu liigitada päästetööd tegevad koerad, kui neil on olemas vastav kvalifikatsioon ja töönäitajad päästmisel/leidmisel?
Misasi on koer, kes on spetsväljaõppe saanud ja võimeline vastavat tööd tegema, kuid keda kasutatakse selleks tööks harva? Garaazhis seisev ferrari ei muutu sellest veel traktoriks, kui temaga mitte kunagi sealt kummi vilistama ei sõideta ... Sportauto on sportauto, isegi kui ta katte all seisab enamuse aastast, arvan. Samamoodi töökoeraga, kui ta on töökoeraks välja koolitatud, siis ta mitte-töökoeraks kah ei muutu, isegi kui kasutust ei saa/saab harva. Muidugi võib veel täpsemini vahet teha, a la igapäevaselt töötav töökoer ja siis mitte nii tihti töötav töökoer ...

Keskaja mees

PostitusPostitas Aivo » 28 Mär 2009 09:26

Mary kirjutas küll väga hästi juba näituse ja tööliini definitsiooni lahti, aga räägiks veel natuke juurde.

Kõigepealt teema algataja ppolt tõstatatud küsimus pääste teemal. Pääste on oma olemuselt tegevus, kus koer peab kontsentreeruma mingile konkreetsele tegevusele ning suutma seda mingi aja jooksul teha, omamama piisavalt head närvisüsteemi, et kõrvalised tegurid ei segaks ning jaksama instinktialas püsida.

Eks koera valikul olenebki nüüd tegelikult palju sellest, kui kõrgele sihid asetatakse. Kui see pääste on natuke selline harrastuse moodi värk, mida on lahe harrastada j akoeraga koos olla, siis tegelikult sobiks selleks ka näituse liini saksa lambakoer ning veel rida teisi tõuge. Kui asjaolud muutuvad äärmuslikemateks, tingimused raskemateks ning otsingud pikemaegseteks, siis pikem ja raskem töö asetab juba nõudeid koera suhtes ka ja mingil määral hakkab määrama koeramaterjal. Ehk siis võib olla tööliini koera valik ilmselgelt eelistatum. Ilmselgelt jõuab mistahes koolituses edasi kiiremini koeraga, kellel on paremad eeldused, ehk selles mõttes koolitamiseks on tööliini koer igal juhul parem valik.

Teistele seletuseks ütleks, et tööliini koer ei tähenda veel töötavat koera. Tööliini koer võib olla nö. perekoer või kodukoer või lihtsalt sõber koer. See, et koeral on taustal aretuses tööliinid tähendab seda, et koera aretamises on pööratud tähelepanu koera iseloomule ja närvisüsteemile, mitte välimikule. Kui näiteks on olemas inimene, kes ei taha näitustel käia, siis mina näiteks ei leia ühtegi tarka põhjust, miks inimene ei võiks eelistada koera, kellel on aretuses pööratud tähelepanu peamiselt sellele, et ajuga kõik korras oleks. Loomulikult siin ei saa võtta asja nii must - valgelt, et tööliini koerad on kõik terved , heade instinktide ja tasakaaluka iseloomuga on ka erandeid, mis on iga aretusega kaasnev paratamatus. Samuti ei saa öelda, et näituse liinidega koerte hulgas poleks hea närvisüsteemiga isendeid. Aga ilmselgelt on arusaadavalt aretuslikult kustikatel neid omadusi alati rohkem, milledele kasvataja valikutes rohkem tähelepanu pöörab.

Kui nüüd tööliini koer on näiteks tavaelus energilisem, mis võib nii olla, aga ei pruugi), siis on ta lihtsalt nagu üks energiline koer. Kui vaadata kasvõi siin Kojas olevate dobermanniomanike hulka, kelledel on väga erinev taust ning väga erinev vanuserühm, siis saadakse nagu hakkama küll energilisemate koertega. Valikud peavad olema lihtsalt teadlikud.

Mingil juhul ei tohi segi ajada kahte mõistet: tööliini koer ja töökoer.

PostitusPostitas Mims » 28 Mär 2009 10:36

ma arvan, et ei pane mööda kui pakun sellist nime nagu nt Rene Radala - kelle käest saaks suht ülevaatliku info mida kujutab endast korralik tööliini koer. tema vist kõige erapooletum (ei ole kenneldaja) ja piisavalt kokku puutunud tööliini ja libatööliiniga ja näituseliiniga...kui tahtjal tõsine huvi on.

jah iseloom ja tervis on krdima tähtsad asjad...

pääste iseenesest vist tööliini niiväga ei vaja. rahulik ala ju. sedaenam kui rohkem rahulikku kodukoera tahetakse.

lömmnägudega admin
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Kirke » 28 Mär 2009 10:54

Toon veel ühe küsimuse sisse, mida AP juba riivas, aga otse välja ei öelnud: kas SLK on kõige parem tõug päästetööks? Ma üldse ei väida vastupidist, lihtsalt tahan teada.
Igal koeral peab olema kodu - aga igal kodul ei pea olema koera.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas õelusejumalanna » 28 Mär 2009 11:02

Kirke kirjutas:Toon veel ühe küsimuse sisse, mida AP juba riivas, aga otse välja ei öelnud: kas SLK on kõige parem tõug päästetööks? Ma üldse ei väida vastupidist, lihtsalt tahan teada.

Võib olla, aga ei pruugi. Olulisem on, et koeral (sõltumata tõust või tõutusest) oleks tööks vajalikud omadused ja võimed. 8)

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Heili » 28 Mär 2009 11:44

:OT: Ei nori, aga tahaks aru saada, mida see tähendab:
jaksama instinktialas püsida.
Tarkus tuleb meieni sageli valuliselt ja väikeste osade kaupa.

PostitusPostitas kelos » 28 Mär 2009 13:23

Mims kirjutas:pääste iseenesest vist tööliini niiväga ei vaja. rahulik ala ju. sedaenam kui rohkem rahulikku kodukoera tahetakse.

Rahulik võrreldes millega? Et enam-vähem samal pulgal niisama väikse rahuliku jalutuskäiguga õues?
Rotto (14.06.1999-22.07.2008)

Eesti Päästekoerte Ühing
www.paastekoerad.ee

ja kala ja atu ja oskar
Kasutaja avatar

PostitusPostitas rents » 28 Mär 2009 13:43

Päästes kasutatakse ju väga edukalt ka labradore. Ja kui neid ka narkokoertena kasutatakse, peaksid nad ju piisavalt vastupidavad ja usaldusväärsed olema? (Ei väida, küsin teilt, et targemaks saada. :) )

PostitusPostitas Mims » 28 Mär 2009 13:46

st pääste koera puhul vast ei ole olulisel kohal nt varrukatööks vajalikud eeldused.
ehk siis kuna juttu slk-dest siis nt ipo b või c osas tagsihoidlikult esinev koer oleks päästes tükkmaad rohkem kodus.

PostitusPostitas kelos » 28 Mär 2009 14:20

Mims kirjutas:st pääste koera puhul vast ei ole olulisel kohal nt varrukatööks vajalikud eeldused.
ehk siis kuna juttu slk-dest siis nt ipo b või c osas tagsihoidlikult esinev koer oleks päästes tükkmaad rohkem kodus.

Varrukatöövõhikuna paluks siia uuesti need vajalikud eeldused siia välja tuua, muidu ma ei ole kindel, millest jutt käib.
Kuulekus on päästekoerale väga oluline. Ei taha ebaviisakalt öelda, aga see viimane lause kõlab küll umbes sama targalt nagu väide, et kõik näitustekõlbmatud (ehk "koledad") koerad on tööks sobilikud (kuidagi nii see oli öeldud ühes mingis varasemas arutelus töö- ja näitusekoertest).
Rotto (14.06.1999-22.07.2008)

Eesti Päästekoerte Ühing
www.paastekoerad.ee

PostitusPostitas Mims » 28 Mär 2009 15:18

tead, nüüd vabandan siinkohal, pole tegelt eriti hetkel väitlusvormis...

andsin inimese nime kelle poole võib pöörduda kui tahtmist saada ettekujutust tööliini teemadel.

lisaks leian, et igasugu paikapanek koera või tema sobivuse puhul millegikski on reaalne konkreetne olukord vajalik kus hinnang anda.
on olemas üldistused mille poole mingi ala jaoks sobivat koera otsides püüeldakse ja mida silmas peetakse.
ps Aivo on juba ju nagu lahti seletanud.

Fenna & Ruudi
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Aino » 28 Mär 2009 18:14

Mulle tundub, et isik, kes seda infot soovis, on juba valinud välja tõu ja otsib sellest tõust kaaslast, kellega oma soove teostada. Mitte ei otsi tegevusala järgi suvalist tõugu.
Siis ei ole ju erilist mõtet öelda, et mis ikka selle tõu hulgast otsida, võiks võtta hoopis teisest tõust.
Ja kui ei ole esmatähtis näitusel edukas välimik, mis paljude jaoks on läinud liialduste poole, miks ei võiks siis otsida koera, kellel on ka muid asjalikke omadusi peale tõulise välimuse.
Ise alustaksin sellest, et jälgiksin tulevaste pesakondade vanemate ning nende pesakonnakaaslaste tulemusi. Kui on kuskilt leida punktitulemusi, siis neid. Viletsast materjalist just tipptulemusi ei tule.
Arvata võib, et ideaali ei leiagi, kuid siis võib otsida kuni kannatust jätkub.
Hästi hea on tegelikult vaadata võistlusi kõrvalt, seal paistavad väga hästi välja koera muud iseloomuomadused, muidugi kui koera üldse õnnestub pikemalt jälgida. Kui koera on vaja ruttu (poole aasta jooksul näiteks), siis seda ei saa teha.

PostitusPostitas demian » 28 Mär 2009 18:32

Ainole tundus õigesti, minu vaieldamatu lemmik on sakslane, nii et kui koer siis saksa lambakoer. Kuna mind näitused ei huvita vaid kaldun töötamise poole ehk et need minu ambitsioonid mida tahan teha. Lihtsat kodukoera ma ei taha, need mul juba on :)
Ja kiiret mul pole koera sooviga kuskile.

admin
Kasutaja avatar

PostitusPostitas ziil » 28 Mär 2009 20:01

Kui valida üksnes kodukoera, siis ma pakuks, et pole oluline otse ei tippvälimik ega -instinktid. Tähtsam oleks, et üleüldiselt iseloomult sobiv isend oleks. Sellise võib leida nii näituse- kui ka sportpesade hulgast.
Ei ütleks, et näituse slk-del 'katus ainult sõidus' oleks või siis, et sportliinide poolt iseloomupraake ei tuleks. Kõik on tugevasti kinni ka konkreetses isendis.
Kuigi tõepoolest olen näinud sakslase kutsikaid, kes ei mõista mängidagi.

Üldiselt aga võib KK2 läbinud koer olla spordiks väga lubav ja parem kui mõni IPO koer. Samamoodi mõni EST CH parem kui mitu INT/MULTI CH. Pelgalt tulemuste või kennelnime järgi ei saa otsustada midagi. Ei iseloomu ega välimikku. Alati ei välista hea välimik ka head iseloomu. Ideaalis võiksidki käsikäes käia. Reaalis - kuidas kunagi.

Õnneks dobermannid pole sedasi lõhestunud liinide poolest kui sakslased.
KOER - minu hea tuju ametlik maaletooja

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Kingpool » 29 Mär 2009 09:45

Kõige rohkem paneb mind muigama suur õhin, millega eestimaised inimesed tööliini sakslaseid endale võtavad ja eeldavad, et sellega on edu tagatud. Halloo veelkord ja endiselt... inimene peab ka taga olema, kes sellest koerast koera teeb. Hiljuti just oli võimalik näha üht noort tulevikulootust, kellest jutud on levinud kaugele merede ja mägede taha...jälle ei saa aru, mida seal siis nii erilist on, täiesti tavaline tubli koer. Näituseliinikaid on samasuguseid olemas. Esialgu ei leidu Eestis ühtki tööliini-isendit , kelle puhul kõik need kiidulaulud ka eranditult rakenduksid, väljaravimatuid kiikse poleks ja kellega koerajuht absoluutselt rahul oleks. Muidugi ei saa välistada, et äkki kasvab mõni ideaalne edaspidi. Kahju et ma eile seda teemat siin ei lugenud enne pittu minekut, kus ka mõni teatud seltsimees oli, oleks ta pöidlad sahtli vahele pannud näituseliinikate mahategemise eest.
Jäära tähemärgi jäär
"Sel kes kriitikat kuulda ei soovi, ei tasuks kellekski saada, midagi öelda ega ka teha! "

& "nunnudobermannid"
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Mare23 » 29 Mär 2009 09:57

Mina soovitan "imbuda" "sakslaseinimeste" punti (üldiselt on nad vähemalt minu kogemuse järgi väga sõbralikud tegelased :) ), käia koos nendega erinevatel koeraüritustel - alates trennidest - seminaridest ja lõpetades eksamite - võistlustega. Ning jälgida - nii koeri kui inimesi... Sellise jälgimisega hakkad aru saama, mis tegelikult Sulle endale koera juures kõige enam meeldib - sobib, missugust koera endale tahaks. Vaadates eristuvad mõne aja jooksul seltskonnast koerad, kes Sulle tõeliselt meeldivad, siis saad juba teha juttu omanike - kasvatajatega, uurida koerte põlvnemist ja võimalikke paaritamisplaane...

Keskaja mees

PostitusPostitas Aivo » 29 Mär 2009 10:11

Mims kirjutas:st pääste koera puhul vast ei ole olulisel kohal nt varrukatööks vajalikud eeldused.

Minu arust lähed sa nüüd natuke oma aruteluga metsa. Kuivõrd hetkel sa vaatad nö. tööliini saksa lambakoera ainult sellest punktist, et mida sul on vaja IPO jaoks. Vaja oleks mõelda natuke laiemalt.

Ehk koer, kelle aretuses on pööratud tähelepanu rohkem sisule , kui välimikule,
- on oma tegevuses konkreetsem
- jaksab rohkem
- töötab olenemata ilmast ja väsimusest
- omab selgemalt piiritletud instinkte
- püsib kauem kõrgemal energiatasemel
- jaksab püsida kauem konkreetses instinktialas ja energiatasemes
- omab tugevamat närvisüsteemi
- ei kindlasti mitte vähetähtsa näitajana omab normaalset anatoomiat

Kui vaatad tööliini koera niimoodi laiemalt, siis on ilmne, et tööliini koerad sobivad paremini mis iganes töö poole harrastamiseks, on see siis päris töö, sport või mingi kolmas nimetaja.

Kingpool kirjutas:Kahju et ma eile seda teemat siin ei lugenud enne pittu minekut, kus ka Aivo oli, oleks ta pöidlad sahtli vahele pannud näituseliinikate mahategemise eest.

Lugedes su eelnevat sõnavõttu olen kogu su jutuga päri. Eestis tõesti hetkeseisuga tööliini sakslastel väga millegagi hoobelda ei ole. Aga põhjused on peamiselt selles, et neid on sadades kordades vähem, kui näituseliinikoeri ja seepärast on oluliselt vähem ka kogemusi nendega treenimisest ja paratamatult nad oma vähemuses hakkavad oluliselt rohkem silma ehk on nagu kandikul.
Ma olen sinuga kahel käel nõus, et kui rääkida koeraspordist, siis on ikka väga loll oletada, et võtan hea koera ja koer teeb ise sooritused (tõenäoliselt kogetakse seda varsti ka Eestis hooga pihta alanud borderite võtmise vaimustuses). Sooritused teeb ikka inimene, kes on rihma otsas ning temast sõltub ka väga suur osa.
Ei taha sinuga KIngpool vaielda vaid ütlen, et mõtle ainult ühele detailile. Kui sa vaatad Urve Dragot või näiteks Tõnise koera töös. Kas sa kujutad ette, et mõni tänane näituseliinikoer küündiks samale tasemele. Isegi lähedale ei küündiks. Minu jaoks on juba väga suur erinevus pelgalt selles, et kui tööliinikoera näiteks 3 - 4 aastaseks valmis treenid , siis jääb sulle temaga aega võistelda heal tasemel ikka 4 - 5 aastat. Näitusliini koerad kipuvad olema pildis heal energiatasemel vaid 1- 2 aastat ja kõik.

ziil kirjutas:Õnneks dobermannid pole sedasi lõhestunud liinide poolest kui sakslased.

Ma arvasin ka tegelikult üsna pikalt sarnaselt. Seni, kuni töötegemine tähendab KK 2-te või IPO 1-te on see arvamus pädev. Kui sa tahad tõsisemalt tööd teha - näiteks võistelda karikatele vähe kõrgemal tasemel või mõelda reaalselt teenistuses oleva koera peale, siis on tegelikult dobermanni kui tõu osas üks kõige lollimaid otsuseid, mis vastu võeti see, et neil kaks liini kokku viidi. Tänaseks on üritatud liine lahku viia ja töötatakse uuesti selle kallal. Paraku pole selleni tagasi jõutud, kus oldi. Loodetavasti jõutakse enne, kui kõik viimasedki entusiastid tõugu vahetavad.

PostitusPostitas demian » 29 Mär 2009 10:24

Ma ise ei arvanud et jätsin endast mulje nagu ma arvaks et kui tahan tööliini sakslast siis temast kasvab ise päästekoer.
Ma küll ei näe et näituse omasid maha tehakse, lihtsalt kes milleks endale koera tahab. Oma noorema koera trennikaaslaseks on sakslane, see koer on näituseliini sakslane ja vaadates seda koera siis mina endale näituseliini sakslast ei taha.
Kellele mis ühesõnaga kelle jaoks on oluline välimik, kellel midagi muud.
Kusjuures ma ei peaks ennast päris algajaks koerapidajaks, koerad on mul olnud nüüdseks üle kahekümmne aasta, koolitatud neid kah aga siiani jah on nad eelkõige sõbrad olnud, ehk siis lihtsalt perele rõõmuks.

Järgmine

Mine Koer

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline