Koerte mustvalgest nägemisest.

areng ja aretus
Kerli ja kaisuloom Bella
Kasutaja avatar

Koerte mustvalgest nägemisest.

PostitusPostitas Siil » 07 Jaan 2007 01:35

Üritasin siin kojas ringi tuuseldada ja otsida infot ühe huvitava küsimuse kohta aga ei leidnud või siis ei osanud korralikult otsida. Igatahes olen kuulnud igasuguseid jutte, et koerad näevad kõik mustvalgelt või siis, et ainult tõupuhtad koerad näevad mustvalgelt jne neid variante on välja pakutud mitmeid. Kas keegi oskaks natuke täpsemalt siis rääkida, et kui palju sellest tõele vastab ja kuidas need lood nägemisega ikkagi on. Lihtsalt huvi pärast küsin :)

ja kala ja atu ja oskar
Kasutaja avatar

PostitusPostitas rents » 07 Jaan 2007 03:12

minu meelest esitasin ma kunagi kojas (või mõnes teises koerafoorumis?) sama küsimuse ja tookord sain ma vastuseks, et koerad ei näe asju mitte must-valgelt, vaid näevad põhivärve. Minu meelest peaks, aga punane ja roheline mõlemad põhivärvid olema, nii et ma ei saanudki aru, miks koerad siis neid värve eristada ei suuda :roll:

PostitusPostitas kelos » 07 Jaan 2007 03:23

Põhivärvid on ikka punane, kollane ja sinine.

Ja tõupaberite olemasolu küll kuidagi seda ei määra, palju koer värve näeb.

PostitusPostitas sander » 07 Jaan 2007 09:06

kelos kirjutas:Põhivärvid on ikka punane, kollane ja sinine.

Ja tõupaberite olemasolu küll kuidagi seda ei määra, palju koer värve näeb.

Sellist põhivärvide kombinatsiooni nagu punane-kollane-sinine pole olemas. On olemas kombinatsioonid punane-roheline-sinine (RGB) ja tsüaansinine-punakaslilla-kollane(CMY), kumb on õige sõltub sellest kas kasutatakse additiivset või substraktiivset värvimudelit.

Koerad (nagu enamik imetajaid) omavad ainult kahte tüüpi värvitundlikke silmarakke, ja neid on palju vähem kui inimestel. Lihtsustatult võib öelda et nad on punakate-rohekate toonide suhtes värvipimedad ega erista neid. Seega sinised asjad on kergelt sinakad, ja teised kas ei eristu halltoonidest või on kollakad. Vt ka siia

:OT: Aga siin on väga lahe soft mis laseb enda värvinägemist testida. http://www.tucows.com/start_dl/343051_130290_1762

Lisa ja muudatus - laisk olen, ja kohe peale saada vajutamist leidsinselle lingi mida tegelikult koerte ja värvide kohta anda tahtsin.

PostitusPostitas C.D.Piret » 07 Jaan 2007 10:41

Ei vaidle teadjatele vastu, kuid omadest kogemustest väidan, et punast ja sinist näevad bernad küll ja seega siis ka koerad.
Nimelt paar aastat tagasi oli Jõulushowl vaibad, mis väga kirevad (osad vist sinised, osad erk punased) ja minu 2 kutsikat keeldusid neile astumast-jalgu asetamast, nii et jooksul sinna kirevasse vaiba ossa jõudes pidurdas see 8 kuune berna tagumik maas , et mitte sinna vaibale astuda... ja teine tema õde samuti...
Fakt, et neid häiris see värv,sest struktuurilt ei olnud suurt vahet....

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Zoja Puhur » 07 Jaan 2007 10:49

RGB ja CMYK on trükinduses kasutatavad terminid, mis käivad konkreetsete värvide segamise juurde. Ehk CMYK lahutus saadakse 4 põhivärvi segamisel (cyan - sinine, magenta - puane, y - yellow ja k - must). RGB lahutust kasutatakse arvutipiltide jaoks. Kui nüüd tulla nägemise ehk optika juurde, siis valgusspektris on värve seitse (nagu vikerkaares) ja iga värv peegeldab valgust isemoodi ning tänu sellele silm üldse värvi näeb. Ärme ajame sassi erinevaid mõisteid!
"Growing up is such a barbarous business, full of inconvenience." Captain Hook

& paks orav Almera
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Maiemaie » 07 Jaan 2007 15:01

Oleneb tõsti sellest, mis eriala inimene keegi parajasti on ja kuidas tema erialaga seostub teema põhivärvid. Kunstnikud arvestavad mingi hulga värvidega- punane, sinine, kollane jne, noh nii et roheline tuleb ju juba kollase ja sinise segamisel.

Totaalne OT.

Mina olen täheldanud, et meie koerad kipuvad segamini ajama autosid, kui on sama keremudel, aga pisut erinev toon. Näiteks oli meil naabritega ühesugune auto, aga ühel valge ja teisel hall, siis esimene hetk oli segadus. Aga mingi aeg nad õppisid auto hääled selgeks, siis oli kohe teada, kes maja ees peatus. Samas, kui on samasugune masin, aga üks valge ja teine punane, pole midagi sassi läinud.

Samuti eristavad mu loomad söögikausside värvi. Ühel on punane, teisel kollane ja eksimatult hoitakse oma kausil silma peal.
Mul ei ole mingit huumorimeelt. Mitte vähimatki. Seda on frenoloogiaga tõestatud.Mul on Nichtlachen-Keinwortzi sündroom, mida mingil arusaamatul põhjusel peetakse kahetsusväärseks vaevuseks. (T.Pratchett)

Dragonhunter's
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Lohelend » 07 Jaan 2007 15:11

Aga kuidas te võite olla kindlad, et koerad ei erista ülisuurt hulka halli erinevaid varjundeid ja seepärast teevad oma kaussidel vahet või keelduvad sigrimigri vaibale astumast?
Dragonhunter

Elu on täis ootamatusi. Alustage magustoidust.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas katleen » 07 Jaan 2007 18:44

Inimene on ju kõiketeadja. 8)

Alles tehti katse, kus pandi kamp inimesi neljakäpakil jälge ajama. Algul läks kehvasti, aga paar nädalat harjutamist ja enamus katsealuseid said jälje aetud. Me lihtsalt ei kasuta oma nina.
I might be cruel heartless BITCH... but at least I'm GOOD at it!

PostitusPostitas C.D.Piret » 08 Jaan 2007 10:48

Ja mida kõike me oma kõrvadega võiksime teha, kui neid vaid õigesti liigutama õpiksime........

Kasutaja avatar

PostitusPostitas katleen » 08 Jaan 2007 11:06

Nina kasutamisel jälje ajamisel, pidavat inimese kõige suurem probleem olema neljakäpukile laskmine. :P

PostitusPostitas kelos » 08 Jaan 2007 11:46

katleen kirjutas:Nina kasutamisel jälje ajamisel, pidavat inimese kõige suurem probleem olema neljakäpukile laskmine. :P

Kas selle eksperimendi kohta on internetis ka mõni viide? Loeks hea meelega.

IPO-3
Kasutaja avatar

PostitusPostitas metsakutsu7 » 08 Jaan 2007 12:16

Väga hilinenult: põhivärvid on ikkagi sinine, punane ja kollane. Kes ei tea, võtku kätte milline iganes maalimise- või joonistamise õpik. 8)

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Zoja Puhur » 08 Jaan 2007 12:25

Põhivärvid põhivärvideks, aga mina üritasin seletada, et silmanägemise puhul see ei toimi, et silm tajub ju esemelt vastupeegelduvat valgust ja valgusspektris on värve seitse, mitte neli.
"Growing up is such a barbarous business, full of inconvenience." Captain Hook

Kasutaja avatar

PostitusPostitas katleen » 08 Jaan 2007 12:46

Kas selle eksperimendi kohta on internetis ka mõni viide?

Lugesin just hiljuti, vist ajalehest.

rotid & muud loomad
Kasutaja avatar

PostitusPostitas chilipi » 08 Jaan 2007 12:54

Koerad on puna-rohelise pimedad. Soovitan Google otsingut color vision dogs

Delfi Teadus: Inimese lõhnataju peaaegu sama hea kui loomadel
Whippetid Eestis
Peres whippet, borzoi
Pilt

& Corry
Kasutaja avatar

PostitusPostitas arneak » 08 Jaan 2007 19:25

Korra mingisse teemasse postitasin:
Maismaa selgroogsetel, imetajad välja arvatud, on 4 tüüpi värvustundlikke rakke.
Imetajad kaotasid neist maa all dinosuruste eest redutades 2, 4-2=2 jäi järgi.
Primaadid said mutatsiooni ja Darwini abiga 1 tagasi ja see ei olnud ultralilla, Jube hea ju roheliste lehtede vahelt punaseid puuvilju märgata.

Inff pärineb eelmise aasta viimaste kuude mingi Päevalehe Kändleri teadusnurgakesest.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas maris » 09 Jaan 2007 10:02

katleen kirjutas:
Kas selle eksperimendi kohta on internetis ka mõni viide?

Lugesin just hiljuti, vist ajalehest.

Seesama ilmselt?
http://www.saksalambakoer.ee/est/lingid ... 1_artikkel
Koer autos? Meil ka! Sakste koerad sõidavad turvaliselt Variocage puuris.

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Peremees » 04 Nov 2009 09:58

Tippteadus on loomade katsetustega ikka väga kaugele arenenud ja vastu võib vaielda vist vaid erandite puhul kui sa tõesti katse eksituse meetodil arvad, et su koer näed näeb neid värve.

Samas üks tore mõtteke on ka veel, seni pole keegi koeralt silme laenanud ja ega väga täpselt lõpuni ei teata mida nad tegelikult näevad! On kogutud lihtsalt meeletu hulk infot - fakte - teste ja katsetusi ning neid analüüsides teadlased väidavad, et koertega on nüüd asi nii. Kuid puudub üks lõplik AAMEN või siis punkt asjale, nimelt seni ei ole õnnestunud ühelgi teadlasel koeralt silme laenata et järgi tsekata, kas kõik see kena ka paika peab.

Enda tähele panekud. Koertel on kohati üsna terav silmanägemine :) seda olen ma märganud aga see on samas kohati väga abstraktne, on asju mida nad näevad väga hästi ja on asju mida nad kohe ei märka üldise tausta tagant.
Ma olen avastanud, et koerad on Jumala poolt kingitud kaaslased, kellele neljajalgseks sõbraks, kellele valvuriks, kellele abiliseks või kõik koos. Iga päev 1 koera lugu.

ja kala ja atu ja oskar
Kasutaja avatar

PostitusPostitas rents » 04 Nov 2009 11:54

Peremees kirjutas:Enda tähele panekud. Koertel on kohati üsna terav silmanägemine :) seda olen ma märganud aga see on samas kohati väga abstraktne, on asju mida nad näevad väga hästi ja on asju mida nad kohe ei märka üldise tausta tagant.

See viimane sõltub vist ikka konkreetsest koerast. Näiteks mulle tundub küll, et minu koerad tunnevad eemalt tulevad inimesed ikka eelkõige kehahoiaku järgi ära - et kui näiteks sõber on purjus ja veitstuigerdab, siis on nad esimese hooga väga umbusklikud, kuni ta lähemale jõuab, täpselt nagu võõra inimese puhul. Aga see võib muidugi olla taas minu tõlgendus, ehk arvavad nad lihtsalt, et inimesse, kes käitub tavapärasest erinevalt, tulebki kahtlustavalt suhtuda.

Mine Koer

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline