Koera nö hindamine ehk kas koerast oleks näitusel asja

- küsimused ja vastused, mõtted ja mälestused - ikka näitustest

Koera nö hindamine ehk kas koerast oleks näitusel asja

PostitusPostitas LauraL » 03 Mär 2016 10:42

Tere

Võtsime mais 2015 koera (Beagle) ning sai ta toodud Lätist. Koeral on olemas FCI paberid, kuid Eesti kenneliidus ma teda veel registreerinud pole, kuna pole selleks vajadust näinud. Tahtsime lihtsat lemmikut, kellega heal juhul agilitys käia ning seda ka teeme. Eesti Beaglete Facebooki grupist loen aga järjepidevalt kuidas pea kõigi koerad kodus lammutavad (võtavad nt üksi olles kodus parketti üles jne) ning tänan pidevalt seda kõikse vägevamat, et siiani on meie kahju minu üks öösärk, kampsun ja paar sokki. Kodus ta meil nt juhtmetest jms üldse ei huvitu ja on väga hea ja vahva koer. Ainuke probleem, mis meil on on tänaval suuremate koerte peale haukumine ning selle treenimisega tegeleme.
Mis mind kummitama on jäänud on üks vestlus meie koolitajaga, kes küsis kas kasvataja on avaldanud soovi meie koera tõuaretuses kasutada. Meie kasvataja nimelt küll küsib, kuidas meil läheb aga kuna tegemist on eraisikuga (mitte tõuaretajaga) siis sellega meie suhtlus ka piirdub. Mainin ka vahemärkuseks ära, et tegemist on koeraga, kes on pärit siit: http://shelders-beagles.jimdo.com/filip ... i-puppies/ viimasest pesakonnast. Koolitaja küsis seda aga sellepärast, et meie koerake pidavat olema väga hea iseloomuomadustega ning tema arvamus oli, et kui aretajal peaks kunagi tekkima soov meie koera kasutada aretuses siis tema kindlasti pooldaks seda. Küll aga ei tea koolitaja midagi selle kohta, kas koer just nüüd tõustandardile vastab.
See vestlus on jäänud mind nüüd kummitama, kuna jah ma ei tahtnud näitusekoera..ma endiselt ei näe näitusel kui välimuse hindamisel mõtet. Küll aga kui tegelikult ka on mul kodus eksemplar, kes just oma loomu poolest sobiks tõuaretusse siis ma olen nõus selle näitustejada ette võtma ning panustama ka nö tõuaretusse. Mul lihtsalt oleks südamest kahju kui üks hea tõuesindaja jääks koju diivanikoeraks lihtsalt sellepärast, et mina lammas ei taibanud õigel ajal häält teha.
Ma ei taha nüüd öelda, et meil on kodus mingi megahüpervõitja vms küll aga kas meil on nt Eestis mingisuguseid pädevaid inimesi, kes oleks võimelised nt koera taoliselt hindama? Või ainuke moodus teada saada ongi see, et hakkame mööda näitusi kolistama ja vaatame kuidas meil läheb? Ma olen tõuaretuses muidugi täielik võhik, polnud plaaniski sellesse maailma sukelduda aga kas tavaliselt käib see pigem ikka nii, et kasvatajad otsivad ise ja hindavad nö taustal, millised koerad on üldse väärt kasutamaks tõuaretuses vms.

Kasutaja avatar

Re: Koera nö hindamine ehk kas koerast oleks näitusel asja

PostitusPostitas karvik » 05 Mär 2016 02:00

Variandid:
1) leida keegi, kellel on sama tõugu koer/koerad ja kes on tõus juba nii käpp, et oskab välimiku kohta arvamust avaldada
2) saata kasvatajale korralikud seisupildid ja video ja küsida arvamust
3) leida mõni tõugrupp ja postitada sinna pildid ja video
4) käia siiski mõnel näitusel
29.06.2001-24.11.2008
07.02.2003-07.07.2013

Kasutaja avatar

PostitusPostitas muumiliina » 06 Mär 2016 04:00

Beagle kuulub nende tõugude hulka, kellel on tšempionitiitli kinnitamiseks vaja ka töökatsete tulemust. Seega kui me nüüd räägime koerast, keda tingimata tuleks aretuses kasutada, ei piisa ainult sellest, et koer on suurepärase välimikuga ja käitub kodus hästi, tegelikult oleks vaja teda ka testida nn tööolukorras :) Agility ilmselgelt ei ole see töö, milleks beagle aretatud on, seega ma ka agilitytreeneri soovitusi aretuse osas väga ei kuulaks, eriti kui ta ise ka tunnistab, et ta tõugu ei tunne. Aretuse osas võib kasvatajaga alati konsulteerida ja uurida, kas oleks mõtet paaritada ja kui, siis kellega. Vastus sõltub ilmselt kasvatajast - mõni hakkab kohe "vägesid juhatama", mõni võib teatada, et tehke mis tahate.

PostitusPostitas LauraL » 07 Mär 2016 12:02

Hei. Tänud vastuste eest. Natukene mõtlen ja uurin ning vaatame siis edasi. Muidugi hindajaks ei olnud agility treener vaid Kati Ernits, kes peamiselt tegeleb abi ja teraapiakoerte koolitusega. Aga eks elame näeme :)

Mine Näitusejutud

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline